Na zlato vám exekútor nesiahne

dalito.sk/foto: dalito.sk
DALITO -

Ronald Ižip je známy ekonóm a finančný analytik. Venuje sa  peňažnému trhu a riadil bankové finančné riziká pre bankové domy doma i v zahraničí. Momentálne pracuje v brokerskej spoločnosti, kde sa venuje hlavne analýzam svetového finančného trhu.

Ľudia sa často pýtajú, prečo by mali ťažko zarobené peniaze investovať do zlata.

Pretože svet okolo je neistý. Možno neistejší než bol kedykoľvek v posledných tridsiatich rokoch. Napriek tomu, že centrálne banky prišli s extrémnymi krokmi, nerovnováhy sa im nepodarilo zlikvidovať. Naopak, preliali sa do ekonomických rizík, tie do sociálnych a sociálne do rizík politických. Jednoducho, hromadia sa systémové riziká, voči ktorým funguje zlato ako slušná ochrana po tisícročia.

Koľko fyzického alebo „papierového“ zlata vlastnia Slováci?

Vzniklo mnoho spoločností, ktoré ponúkajú nákup zlata či jeho sporenia. Papierové má však prím. No nevedú sa žiadne štatistiky o jeho vlastníctve. Mnohí ho nakupujú anonymne, veď o tom do veľkej miery zlato je. Cena zlata však posledné tri roky stagnuje na úrovni € 1,100, čo znižuje záujem o jeho nákup. Ak sa však opäť objaví ekonomická recesia, dopyt sa rýchlo obnoví.

Málokto vie, že na zlato nemôže siahnuť ani exekútor, že je oslobodené od dane zo zisku…

Áno, držba fyzického zlata má viacero výhod, ale aj rizík. Otázka, ktorú by si mal položiť každý investor, nie je len za akú cenu ho kupujem a za akú cenu ho môžem predať, ale aj ako bezpečne ho mám umiestnené. Zlato je ochranou proti systémovému riziku a mať ho doma pod vankúšom alebo v bankovom trezore nie je najlepšia voľba. Najlepšie je ho mať rozdelené na rôznych miestach a v rôznych formách.