Stĺpčeky

1. adventná nedeľa 2020: Šeky na hraniciach

Presne oddnes ma čaká dobrovoľná 10 dňová domáca karanténa. Nevynesiem ani smeti, aby som nevytiahla nos z domu. Obojstranná túžba byť na Vianoce s deťmi je väčšia ako strach z korony ako takej. Presne o 10 dní totiž pôjdem na PCR a potrebujem negatívny.

Potom mám 72 hodín, aby som došoférovala do ďalekého Nórska a tam už tú povinnú karanténu v hoteli snáď nejako prežijem. Však ich nestrážia policajti ani vojaci a aj von môžem chodiť normálne ako človek. Len ma poprosili, aby som dodržiavala dostatočný dištanc od druhých. Samozrejme, nórski občania a rezidenti, teda aj daňoví poplatníci do nich nemusia.

Prvý adventný víkend tak bol u nás v totálnom finiši vianočných príprav. V sobotu som absolvovala vianočný nákupný záchvat v rámci miestnych možností. Nakúpila všetko a ešte viac v obchodných reťazcoch, záhradníctvach a lekárni a ťahala po internete bankovou kartou tak, že mi až volala banka, či som ju nestratila. Bol to krásny deň a ja som si ho užívala. Večer napísala posledné vianočné pohľadnice podľa toho, koľko mi ostalo známok. Na poštu už nepôjdem. Bolo mi však smutno, že vianočný víkend nemôžem slobodne absolvovať doma v Bratislave, keďže som menej ako športovec či študent, len cezhraničný pracovník, ktorý je však od hraníc vzdialený 300 km.


Zostali mi len povinnosti daňového poplatníka a občana Slovenska. A tak som adventnú nedeľu strávila v aute. Praha – hranice SR – Praha. Janko nám tam priniesol z domu aj firemnú poštu aj šeky, aby som ich zasa mohla poplatiť tak, ako celý život doteraz. Odmietam ísť na PCR test za desiatky eur len preto, aby som sa mohla dostať k šekom a zaplatiť ich na Slovensku. Áno, nie všetko dodnes vybavíte  internetom. Od marca mi takto poplatky zvýšil aj Orange, vraj musím novú zmluvu (vypršala mi viazanosť) podpísať IBA OSOBNE. Nejde to ani notárom, ani poštou, ani mailom. Jednoducho nijak. Aj to je Orange, ktorý má vraj pochopenie pre každého klienta v týchto ťažkých časoch. Aj dlhoročného.

Po návrate do bytu v Prahe mi písala kamarátka z Bratislavy, že mi želá krásny advent. Poďakovala som jej s tým, že som bola práve na hraniciach. Ona, že skvelé, nech jej zavolám a dohodneme kávu. Vôbec jej nenapadlo, že tie hranice stále nemôžem prekročiť slobodne ani na otočku. Že som menej ako ona. Že som sa voči štátu previnila iba tým, že mám ešte aj okrem trvalého pobytu, majetku a živnosti na Slovensku ešte aj prechodný pobyt v Prahe. Že stále patrím do skupiny, na ktorú slovenská vláda poľuje ako na štvanú zver. Že od marca nežijeme ako tak normálny život ani podľa možností. Že sme sa z Prahy otočili len na hranice, kde nám známy priviezol veci, keďže stále nemôžeme slobodne domov. Že nie sme stále doma ako ona.

Že som od marca nepretržite len obyčajný menejcenný občan SR a daňový poplatník s prechodným pobytom v Prahe, teda menej než ona doma. Že to cítim ako strašnú nespravodlivosť až pohŕdanie. Že jediné čo mi nechali sú povinnosti a zákazy.  Ospravedlnila sa mi, že to vôbec nevedela, že to ešte takto dnes funguje, že na to vlastne už zabudla. Tak len toľko, aby ste nezabúdali na nás. Zodpovedných, serióznych, ale aj náročnejších, ktorí trváme na základných zásadách ľudskej dôstojnosti a princípoch a stále sme ešte ostali za hranicami ako taká poľovná zver, ktorá má práve sezónu odstrelu. Čo už, opäť všetko poplatím ako každý mesiac.


My na vás nezabúdame. Máme to ťažké všetci. Dnu aj za. Ale pravdou je, že každým dňom si tu za hranicami zvykám stále viac a viac. Možno príde po takmer roku už konečne deň, keď mi to začne byť už úplne jedno a potom začnem konečne opäť žiť.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (1)
  1. Avatar C. Nadaši píše:

    Uvedená telekomunikačná spoločnosť si zaslúži pekné poďakovanie za doterajšiu spoluprácu. Následne prenesenie čísla ku konkurenčnej spoločnosti. To som urobila ja a dostala som aj oveľa lepšie podmienky za oveľa výhodnejšiu cenu a to všetko bez šikany. Vrele doporučujem! 🙂

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *