Blogy

1. výročie vraždy Jána a Martiny, v Berlíne sú už Slováci v uliciach

Nielen Slovensko si dnes pripomína rok od vraždy investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pri tejto príležitosti iniciatíva Za slušné Slovensko dnes organizuje zhromaždenia v 36 slovenských mestách, rovnako aj na 22 miestach v zahraničí. Ako prví do ulíc vyšli Slováci v Berlíne, odkiaľ nám prvé fotografie a informácie zaslala Gabriela Fančovičová. 

„Dnes o 13.00 hod som sa pred Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Berlíne stretla s pánom Mihrom (Managing Director) Reportérov bez hraníc a s riaditeľom European Centre for Press & Media Freedom pánom Dr. Kinkelom. Zavítala medzi nás pani Stumppová  s Nemeckého spolkového snemu, čo mi veľmi vážim.

foto: Gabriela Fančovičová

Cieľom nášho stretnutia bola z mojej strany preferovaná téma : Platforma Za slušné Slovensko, ktorú sa tu v Nemecku snažíme čo najviac zviditeľniť v médiách.


foto: archív Gabriela Fančovičová, Berlín 21. 2. 2019

Ešte stále sa tu o tejto veľkej občianskej iniciatíve nepíše. S veľkým úžasom sa zaujímali o mapu dnešných demonštrácií a rôzne iné aktivity zo strany zahraničných Slovákov, napríklad petície, ktoré sme minulý rok zasielali do Európskeho parlamentu.

Dúfam, že sa reálne naplnia aj prisľúbené stretnutia, či  ďalšie telefonické rozhovory so zakladateľmi iniciatívy Za slušné Slovensko, či v najledujúcich dňoch aj osobné stretnutie s Veronikou Janckovičovou v Bruseli.

Na moju prosbu k nám zavítal aj  Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky Peter Lizák, ktorému vďačím za jeho stálu podporu mojej organizácie SME Berlin.

foto: archív Gabriela Fančovičová, Berlín 21. 2. 2019

Som mu nesmierne vďačná, že nám naše veľvyslanectvo, na rozdiel od iných krajín práve dnes otvorilo svoje dvere a v rovnakú hodinu, ako na Slovensku, nám umožní pietnu spomienku priamo na pôde slovenského veľvyslanectva.

Ďalšie stretnutie Slovákov v Berline je naplánované dnes o 19.00 hodine.“

foto: archív Gabriela Fančovičová, Berlín 21. 2. 2019

3. 2019 sa uskutočnilo na Slovenskom Inštitúte v Berlíne  stretnutie riaditeľa Slovenského Inštitútu (SI)  Iva Hanuša so zakladateľkou občianskej iniciatívy Slovákov žijúcich v Nemecku SME Berlin Gabrielou Fančovičovou.

 

Cieľom stretnutia bola diskusia o spolupráci na kultúrnych projektoch a o možnostiach podpory zo strany SI.


Predbežné projekty:

1. tématické a vzdelávacie filmové stretnutia pre krajanov,  organizované iniciatívou v spolupráci s SI
2. knižnica pre malých i veľkých s literatúrou rôznych žánrov
3. vzájomná podpora pri marketingu kultúrnych podujatí oboch strán

Pán Hanuš sa pozitívne vyjadril k podpore filmových stretnutí kontaktovaním SFU a Kinematografického centra na Slovensku, ako aj v podpore výberu vhodných filmov.

S vďakou prijala SME Berlin jeho pozvanie do priestorov knižnice na SI, ktorú otvára k dispozícii všetkým krajanom.

Pán Hanuš a pani Fančovičová sa zhodli na ďalšej vzájomnej podpore pri propagácii jednotlivých kultúrnych podujatí s cieľom zvýšiť počet zúčastnených krajanov, ako aj na marketingovej podpore kultúrnych podujatí SME Berlin zo strany SI.

Stretnutie na Slovenskom Inštitúte v Berlíne s riaditeľom Slovenského Inštitútu (SI) Ivanom Hanušom so zakladateľkou občianskej iniciatívy Slovákov žijúcich v Nemecku SME Berlin Gabrielou Fančovičovou/foto: archív GF

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Môže vás zaujať:


Ani vo sne by jej nenapadlo, čo budeme riešiť 28 rokov po revolúciiKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *