11 tipov na cestu okolo sveta tuhľa vedľa – od Sahary až po Sibír

Dalito.sk/Juhočeský Stonehenge – menhiry Holašovice/foto: zdroj: kudyznudy.cz
DALITO -

Aj keď teraz prežívame zložité obdobie s obmedzením voľného pohybu, jedného dňa karanténa pominie a budeme môcť opäť neobmedzene cestovať. Využite preto možnosť naplánovať si teraz v pokoji výlet či dovolenku na zaujímavé miesto! Prinášame vám prehľad zaujímavých lokalít v Česku, ktoré boli pomenované podľa známych svetových destinácií.

Veď plánovať nám ešte nikto nezakázal.

1. Národná prírodná rezervácia Soos – český Yellowstone neďaleko Františkových Lázní

Český Yellowstone neďaleko Františkových Lázní/foto: kudyznudy.cz

Neďaleko Františkových Lázní leží národná prírodná rezervácia Soos. Ide o rozsiahle rašelinisko a slatinu, kde vyviera veľké množstvo minerálnych prameňov a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách – bahenných sopkách. Náučný chodník vedie po dne vyschnutého jazera, ktoré malo slanú (minerálnu) vodu. 

2. Zámok Nové Hrady vo východných Čechách – České Versailles

Zámok Nové Hrady/foto: kudyznudy.cz

Jednou z mála rokokových stavebných pamiatok na území Čiech je zámok Nové Hrady pri Litomyšli. Rokoková stavba vybudovaná v rokoch 1774-1777 grófom Jeanom-Antoinom Harbuvalom de Chamaré v štýle francúzskych letných sídiel, často nazývaná „Malý Schönbrunn“ alebo „České Versailles“. 

3. Národný park České Švajčiarsko patrí k najkrajším miestam v Európe

České Švajčiarsko, neďaleko Děčína/FOTO: Václav Sojka, CzechTourism

Zatiaľ najmladším národným parkom v Českej republike je Národný park České Švajčiarsko, vyhlásený dňa 1.1.2000 na celkovej rozlohe 79 km². Leží v Ústeckom kraji a prilieha k štátnej hranici, kde na neho nadväzuje Národný park Saské Švajčiarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz). 

4. Moravské Toskánsko – najviac fotogenická krajina Česka

Moravské Toskánsko/foto: kudyznudy.cz

Dlhé pásy hnedých či zelených polí sa tiahnu až k obzoru a akoby nikde nekončia. Malebne zvlnenú krajinu južnej Moravy len sem tam dopĺňa osamelý strom, medza alebo biela kaplnka. Fotografi nazývajú krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskom

5. Český Sibír – drsný kraj v južnej časti Miličínskej vrchoviny

Český Sibír je oblasť na rozhraní stredných a južných Čiech umiestnená zhruba medzi mestami Votice, Sedlec-Prčice a Táborom, ktorá dosahuje nadmorskej výšky aj vyše 700 metrov. Svoje pomenovanie získala oblasť vďaka drsným klimatickým podmienkam, pretože je tu zima dlhšia a tuhšia ako inde vo vnútrozemí. 

6. Viate piesky pri Bzenci – moravská Sahara

Viate piesky pri Bzenci/foto: kudyznudy.cz

Viate piesky sú jedinečným biotopom, ktorý sa rozkladá medzi železničnými stanicami Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často je táto časť prezývaná ako moravská Sahara. Nachádza sa len pozdĺž železničnej trate v dĺžke 5,5 km a jeho najširšia časť meria okolo 60 m. 

7. Petřínska rozhľadňa – mladšia sestra Eiffelovej veže

Petřínska rozhľadňa/foto: kudyznudy.cz

Petřínska rozhľadňa (378 m.n.m.) sa týči nad starým centrom Prahy. Zrejme aj preto je jedným z najobľúbenejších návštevných miest turistov i samotných Pražanov. Okolie rozhľadne je ideálnym miestom pre prechádzky a pikniky. 

8. Juhočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice/foto: kudyznudy.cz

Holašovice pri Českých Budějoviciach, s titulom dediny UNESCO, ponúka návštevníkom aj inú turistickú atrakciu – megalitický kruh z obrích kameňov. Kamene tohto kruhu pri Holašoviciach disponujú najsilnejšou energiou zo všetkých tuzemských megalitov postavených človekom. 

9. Prírodný park Česká Kanada

Prírodný park Česká Kanada/foto: kudyznudy.cz

Českou Kanadou je nazývaná prihraničná oblasť medzi mestami Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Jej rozloha činí cca 250 km². Prírodný park Česká Kanada tu bol vyhlásený v roku 1994. 

10. Kanál Čertovka – pražské Benátky

Kanál Čertovka/foto: kudyznudy.cz

Pražská Čertovka predstavuje miesto, ktoré oddeľuje Kampu od ostatnej časti Malej Strany. Ide o umelo vytvorený vodný náhon, ktorý v 12. storočí vybudoval rád Maltézskych rytierov, aby slúžil ako prívod vody do pôvodných deviatich malostranských mlynov, ktoré sa okolo ostrova Kampa rozprestierali. 

11. Mokrade dolného toku Dyje – Moravská Amazónia

Mokrade dolného toku Dyje/foto: kudyznudy.cz

V najjužnejšom cípe Moravy, uprostred hlbokých lužných lesov, sa stekajú dve rieky Morava a Dyje. Ich sútok je zároveň trojmedzím Českej republiky, Rakúska a Slovenska. Oblasť sa prezýva Moravská Amazónia a nachádza sa tu nádherná príroda bez zásahu civilizácie obývaná vzácnymi živočíchmi.