Správy

54% opýtaných súhlasí so zavedením Covid Pasov

Očkovanie proti Covid 19 je v plnom prúde a prakticky celý svet už vidí svetlo na konci tunela. Popri očkovaní sa témou číslo jedna stáva zavádzanie takzvaných Covid Pasov, alebo inak povedané potvrdení alebo certifikátov o tom, že ich držiteľ je očkovaný proti ochoreniu Covid 19, alebo preukázateľne prekonal ochorenie na Covid 19 a má vytvorené protilátky.

Reakciu na výsledky prieskumu poskytlo Dalito.sk tlačové oddelenie strany Dobrá voľba. Uvádzame ho v plnom znení.

O Covid Pasoch sa dnes už otvorene hovorí aj v Bruseli, niektoré krajiny ako Izrael, Dánsko či Estónsko ich už zaviedli alebo zavádzajú. EÚ, ale aj ostatné krajiny si od nich sľubujú návrat k normálnemu ekonomickému, kultúrnemu, športovému, či spoločenskému životu podobnému tomu, aký sme poznali pred pandémiou.


„Tlak na ich rýchle zavedenie zvyšuje aj blížiace sa leto. Práve držitelia Covid Pasov by mali mať viacero výhod, medzi ktoré patrí aj možnosť voľného pohybu v rámci EÚ a takisto možnosť cestovania do iných krajín. Bez akejkoľvek nadsádzky teda môžeme povedať, že Covid Pasy budú pre ich držiteľov vstupenkou k voľnému pohybu a slobodnému životu“, povedal predseda DOBREJ VOĽBY Tomáš Drucker. V diskusii o príprave Covid pasov sa ozývajú aj ich odporcovia, ktorí ich považujú za diskriminačné.

Ako ukázal najnovší prieskum verejnej mienky, ktorý exkluzívne pre DOBRÚ VOĽBU pripravila výskumná agentúra Actly na vzorke 1000 respondentov, na Slovensku sú Covid Pasy témou, ktorá rozdeľuje krajinu prakticky na dve polovice. A to tých, ktorí ich chcú a tých, ktorí ich odmietajú. „Preto už dnes apelujem na vládu SR, aby si diskusiu o zavádzaní Covid Pasov nenechávala na poslednú chvíľu. Ľudia si už dnes plánujú letné dovolenky a včasné informácie sú pre nich kľúčové“, pokračuje T. Drucker.

Z prieskumu vyplýva, že 54 % všetkých opýtaných súhlasí so zavedením Covid Pasov a 46 % je proti. Zavedenie Covid Pasov má najviac priaznivcov v bratislavskom a banskobystrickom kraji, kde s ním súhlasí až 61 % opýtaných a naopak, najmenšiu podporu má medzi obyvateľmi košického a žilinského kraja. Viac sú mu naklonení obyvatelia veľkých miest (61 %) a naopak, v menších mestách do 10 tisíc obyvateľov má podporu len 48 % obyvateľov.


So zavedením Covid Pasov mierne viac súhlasia muži (56 %) ako ženy (53 %). Najväčšiu podporu majú u ľudí nad 65 rokov, najmenšiu u ľudí od 30 do 49 rokov. Prieskum takisto ukázal, že ľudia s vyšším vzdelaním akceptujú Covid Pasy viac, ako ľudia s nižším vzdelaním Súhlasí s nimi až 57 % vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Prieskum takisto ukázal, že súhlas so zavedením Covid Pasov sa do veľkej miery odvíja od ochoty dať sa zaočkovať. S ich zavedením súhlasí až 92 % tých, čo už sú zaočkovaní aspoň jednou dávkou a 75 % tých, ktorí už čakajú na termín očkovania. Naopak, s Covid Pasmi súhlasí iba 6 % z tých ľudí, ktorí sa nechcú dať očkovať.

Zo zozbieraných údajov ďalej vyplýva, že podiel tých, ktorí sa chcú dať zaočkovať presiahol 70 % a väčšiu ochotu majú muži ako ženy. Najväčší záujem o očkovanie je vo vekovej kategórii 50 až 64 ročných a u vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Naopak, očkovaniu najmenej veria ľudia so základným vzdelaním.


„Čísla teda hovoria naozaj veľmi jasnou rečou, Slovensko je rozdelené a vláda musí verejnosti čo najskôr predstaviť detailné informácie“, pokračuje T. Drucker.

Podľa DOBREJ VOĽBY musia byť pri zavádzaní dodržané tieto 4 základné princípy:

1) NEDISKRIMINÁCIA – ľudia, ktorí nie sú držiteľmi Covid Pasu, sú rovnako chránení a musia preto dodržiavať primerané ochranné opatrenia podľa platného Covidového semaforového automatu.


2) BEZPEČNOSŤ – Covid Pas neuchováva žiadne osobné ani zdravotné údaje. Identifikuje osobu s potvrdením, či je Covid Pas je alebo nie je platný.

3) NÁROKOVATEĽNOSŤ A DOBROVOĽNOSŤ– Každý plne zaočkovaný podľa pravidiel očkovania sa stáva držiteľom Covid Pasu. Jeho použitie je dobrovoľné.

4) JEDNODUCHOSŤ – štát vytvorí jednoduchú aplikáciu, na základe ktorej si každý občan môže stiahnuť svoj QR kód, ktorý je možné overiť na ID občana

DOBRÁ VOĽBA navrhuje, aby sa dôkladne a dobre pripravil návrh zavedenia COVID PASu – preukazu, ktorý umožní bez významných obmedzení zaočkovanej osobe sa pohybovať, pracovať, využívať hromadnú dopravu, navštevovať reštaurácie či iné služby, kým pre nezaočkovaných by naďalej platili isté obmedzenia, ako povinné respirátory, či vstupy do obchodov v obmedzených počtoch.

 Je potrebné pripraviť :

a) jasné pravidlá fungovania Covid Pasu

b) technické riešenie, prepojenie s európskym zeleným Covid Pasom (určený na cestovanie), dobre otestovať aplikáciu a informačné systémy

c) zvoliť pilotnú vzorku – mesto, oblasť použitia

d) pripraviť intenzívnu komunikáciu a realizovať komunikačnú osvetu

DOBRÁ VOĽBA vyzýva vládu SR, aby opätovne nepodcenila situáciu s prípravou a komunikáciou tentoraz pri zavádzaní COVID PASu, a aby urýchlene začala s komunikáciou k občanom.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *