9 tipov ako sa naučiť cudzí jazyk

Dalito.sk/ilustračné foto: Doro
DALITO -

Bežne sa v pracovnom inzeráte môžete stretnúť s požiadavkou na znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka. Základ je už dnes angličtina, ale výhodou je už dnes vedieť aspoň dva cudzie jazyky.

Zamestnávateľ tak môže vyžadovať toho viac. So získaním vyššej úrovne alebo úplne nových zručností dokážu pomôcť kurzy. Aby bol priebeh rýchly a finančne nenáročný, mali by ste si nájsť spôsob, vďaka ktorému bude pre vás učenie jednoduché.

NEPOTREBUJETE NA TO ŽIADEN TALENT

S cudzími jazykmi deti začínajú často už v škôlke. Pokračujú na základnej, strednej a vysokej škole. Aj napriek tomu, že ovládajú teóriu, v praxi sa často nevedia vyjadrovať. Veľa ľudí si preto povie, že na to jednoducho nemá talent. To je však mýtus. 

Ako teda priblížiť úroveň cudzieho jazyka rodenému hovoriacemu? Podľa názorov mnohých polyglotov, prvým krokom k úspechu je nájsť si metódu, ktorá nám bude najviac vyhovovať. Spôsoby výučby v školách alebo v jazykových kurzoch sú prispôsobené najmä vyučujúcemu. Niekto vedomosti prijíma sluchom, iní si potrebujú výklad zapísať a niekto sa učí netradičnými postupmi.

Ak ste sa už raz alebo aj viackrát odhodlali učiť sa cudzí jazyk a neuspeli ste, nie je dôvod strácať motiváciu. Začnite investovať svoje úsilie efektívne. Najlepšie spojením príjemného s užitočným.

UČENIE = ZÁBAVA

Je pochopiteľné, že sa nemôžete sústrediť na niečo čo vás nebaví, nie to ešte v tom vynikať. Ak by ste sa opýtali niekoho, kto plynule ovláda cudzí jazyk, ako sa ho naučil, je len malá pravdepodobnosť, že jeho odpoveď bude škola. V rámci vzdelávacieho systému sa naučíte základy a pravidlá gramatiky. Avšak, ak sa tomu nebudete venovať aj po ukončení štúdia, pochopiteľne veľa z toho zabudnete.

Pokiaľ vám tradičné metódy výučby nikdy nevyhovovali, nájdite si vlastný spôsob. Prepojte učenie so svojimi záľubami. Máte radi kinematografiu? Pustite si film, seriál alebo TV show s titulkami v hovorenej reči. Pokojne aj viac ako raz. Naučíte sa nové slová aj frázy. Na druhej strane budete mať možnosť si vypočuť aj správnu výslovnosť.

V prípade, že máte radšej knihu, siahnite po vydaní v jazyku, ktorý sa chcete naučiť. Dávajte však pozor na úroveň. Pokiaľ len začínate, vyberte si nejakú, ktorá nebude príliš náročná na porozumenie. Aj keď nebudete rozumieť každému slovu, v deji sa určite nestratíte. Čítanie v takom prípade môže byť zdĺhavejšie ako ste boli doposiaľ zvyknutí. Musíte počítať s tým, že budete musieť použiť prekladač, slovník alebo sa pozrieť na pravidlá gramatiky.

Skvelou možnosťou sú aj audioknihy, podcasty, piesne či rádio. Takýto spôsob využijete takmer kdekoľvek. Aj počas dní, kedy nestíhate – na ceste do práce, doma pri upratovaní alebo pri zaspávaní. Učiť sa dá aj podvedome a to úplne bez námahy.

Dokonca, jednou z najlepších metód je hranie počítačových hier. Stretnete sa s hovoreným aj písaným slovom v prirodzenom prostredí. Naviac nebudete mať obavu komunikovať, keďže vo virtuálnom priestore si zachováte anonymitu a tým aj sebavedomie.

VENUJTE SA JAZYKU KAŽDÝ DEŇ

Spočiatku nie je nič jednoduché. Preto si vytvorte vlastný vzdelávací systém s rozvrhom. Odborníci radia, nájsť si na cudzí jazyk minimálne 10 – 15 minút denne. Bez pravidelnosti sa uspieť nedá. Ak si chcete ku učeniu poctivo sadnúť, vystihnite čas, kedy ste najproduktívnejší. S efektivitou vzrastie aj chuť pokračovať v tom, čo ste si zaumienili.

Aj keď máte nabitý program, skúste si naplánovať celý deň dopredu, aby ste stihli urobiť všetko podstatné. Niekedy príde obdobie, kedy sa človeku vôbec nič nechce. V takom prípade odporúčame vyššie spomínanú metódu počúvania.

 Ďalšie tipy ako sa naučiť cudzí jazyk nájdete na Pracuj.sk.