Správy

A. Danko ako prvý ocenený po šiestich rokoch prevzal anti-cenu Homofób roka

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko si z rúk organizátorov ankety Homofób roka prevzal rovnomennú anti-cenu. Podľa slov organizátorov, ide o prvého oceneného za šesť rokov, ktorý tak urobil.

Organizátori Dankovi odovzdali diplom a príručku pre stredoškolákov, v ktorej podľa ich slov nájde odpovede na najčastejšie mýty o LGBTI ľuďoch. V ankete jeho výrok získal 39 percent z 10.000 hlasov.

Podľa Aleny Krempaskej z Inštitútu ľudských práv, ktorý anketu organizoval, Danko v spomínanom výroku naznačoval, že si homosexuáli svoju orientáciu vyberajú. „Dnes sme sa mu snažili vysvetliť, že tomu tak nie je a že homosexuálna orientácia je vrodená. Takýmto podsúvaním informácií prispieva k šíreniu predsudkov voči LGBTI ľuďom,“ povedala Krempaská.


Predseda Národnej rady SR Andrej Danko si z rúk organizátorov ankety Homofób roka prevzal rovnomennú anti-cenu/foto: FB A. Danko

„Nemyslím si, že môj výrok je na úrovni pána Kollára, alebo pána Galka. Niečo také, čo si oni dovolili povedať by som ja z úst nikdy nevypustil. Napriek tomu som sa túto cenu rozhodol prijať preto, lebo dúfam, že týmto mojím krokom sa otvorí odborná diskusia, ktorá na túto tému chýba,“ povedal po prevzatí ocenenia predseda parlamentu Andrej Danko. „Zástupcovia, ktorí mi odovzdávali cenu, sú presvedčení, že s homosexualitou sa človek rodí. Ja prijímam ich postoj, ale ako právnik a politik musím vnímať aj iné názory. Pre mňa, ako právnika je totiž základným princípom zákon.“

Hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník Dalito informoval, že  Andrej Danko zatiaľ nesúhlasí ani s registráciou partnerstiev rovnakého pohlavia. Podľa jeho slov by sme sa akceptáciou dostali do podobných problémov, ktoré niektoré okolité štáty už majú, najmä s adopciami detí.

Registrované partnerstvá povýšené na úroveň manželstva muža a ženy sa totiž začínajú domáhať rovnakých práv a povinností. Medzi nimi je aj právo si adoptovať deti.

„Myslím si, že je ešte veľmi krátko na to, aby sme dokázali vyhodnotiť, čo urobila možnosť adoptovať si deti v registrovaných partnerstvách z hľadiska ich vývoja.“

Predseda parlamentu sa vyjadril aj k blížiacemu sa Dúhovému pochodu: „Nemyslím si, že takéto, niekedy až teatrálne pochody môžu komunite LGBTI pomôcť v dosiahnutí ich práv. Zastávam totiž názor, že tu viac pomôže odborná diskusia.“

Podľa predsedu parlamentu je nevhodné, aby na štátnych budovách a budovách patriacich samospráve, viali iné, ako štátne vlajky a prezentovali sa aj iné, ako štátne znaky. „Štátny úrad nie je na prezentáciu kohokoľvek, ani osobnú a ani potláčaných skupín. Štátny úrad je na prezentáciu štátu,“ uzavrel tému predseda NR SR Andrej Danko.


Nevylúčil však podporu návrhom, ktoré by umožnili partnerom nahliadať do zdravotnej dokumentácie alebo uľahčiť dedenie majetku.

Švajčiarsko, pochod LGBT/foto: pixabay.com – Jek173

Šéf parlamentu tiež vyzval predstaviteľov štátnych orgánov, osobitne verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú (nominantka Mosta-Híd), aby na verejných úradoch používali len štátne vlajky a symboly. „Štátny úrad nie je na prezentáciu kohokoľvek, ani potláčanej skupiny,“ povedal. Nepozdáva sa mu ani samotná účasť štátnych orgánov na pochode.

Danko anti-cenu dostal za výrok: „Ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čo mu príroda a boh dali, pretože ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti.“

Medzi nominovanými boli kňaz Marián Kuffa, poslanci Boris Kollár a Ľubomír Galko a europoslanec Branislav Škripek.

Môže vás zaujať:

Manželstvo ako zastaraná inštitúcia a ženy s deťmi bez mužovKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *