Absolventi znížili nároky. Stačí im nástupný plat 1538 eur

Dalito.sk/ilustračné foto: Masarykova univerzita
DALITO -

Na českých vysokých školách študuje stále viac Slovákov. Český štatistický úrad uviedol, že počet cudzích štátnych príslušníkov sa v posledných desiatich rokoch stále zvyšoval. Celkovo o tretinu (33,6 %). V roku 2020 dosiahol podiel zahraničných študentov na českých vysokých školách 17 %. Dlhodobo tu majú najväčší záujem o štúdium Slováci, s výrazným odstupom za nimi študenti z Ruskej federácie, Ukrajiny a Kazachstanu. Celkovo v roku 2020 niektorú z českých vysokých škôl študovalo viac ako 50 400 cudzincov so 165 občianstvami. Mnohí zo Slovákov po skončení univerzity ostávajú pracovať u susedov.  

Štatistici upozornili aj na to, že medzi rokmi 2010 a 2020 celkový počet študentov klesol o štvrtinu. Najväčší úbytok zaznamenali technické odbory, naopak nárast odbory v oblasti zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

Najlepší študenti technických fakúlt v Českej republike, kde študuje aj množstvo študentov zo Slovenska, chce po ukončení vysokej školy pracovať pre Skupinu ČEZ. Právnici zasa pre advokátsku kanceláriu Brož & Sokol & Novák. Najlepší z ekonomických fakúlt by sa radi zamestnali v Generali Česká poisťovňa. Absolventi lekárskeho a farmaceutického zamerania zasa vo Fakultnej  nemocnici v Motole v Prahe. SKOKANOM ROKA 2021 sa stala poradenská spoločnosť BDO. O výsledkoch prieskumu informoval Dalito.sk riaditeľ štúdie TOP Zamestnávatelia.

„Energie, světlo a teplo jsou velmi smysluplné produkty, naprosto nezbytné pro fungování moderní společnosti. To přináší stabilitu našeho podnikání, která je atraktivnější než dříve, protože fungujeme i v čase pandemie. Jako mezinárodní skupina s centrálou v ČR nabízíme unikátní možnost ovlivňovat aktuálně probíhající proměny energetiky směrem k čistší budoucnosti. A navíc již více než 12 let intenzivně budujeme sít partnerských středních a vysokých škol a v rámci řady programů ukazujeme studentům a studentkám, jak velké množství atraktivních pracovních příležitostí energetika nabízí,“ okomentoval výsledky Josef Lejček, HR riaditeľ v Skupine ČEZ.

TOP 5 zamestnávateľov sa v rebríčku dlhodobo nemení. Ide o silné a dominantné značky českého trhu. V ankete však pribudlo 14 nových kategórií. Doprava & Logistika, kde dominuje Zásilkovna, člen Packeta Group, a Veřejná správa, kde zvíťazila Armáda České republiky. Prieskum Asociace studentů a absolventů ukázal aj to, že mzdové požiadavky absolventov sa vrátili na úroveň roku 2020 a teda 85 % z nich si predstavuje nástupnú mzdu do 40 000 Kč hrubého (1538 eur). V ankete odpovedalo 11 856 študentov.