Afrodiziaká a sviatok sv. Valentína, alebo ako prežiť vášnivý večer bez zbytočných plynov

Dalito.sk/ilustračné foto: Chateau Mcely

Ako sviatok všetkých zaľúbených a gastroenterológia môžu súvisieť? Veľmi jednoducho. Však už aj naše babičky prízvukovali mladým nevestám, že láska ide cez žalúdok. Ale pozor! Pretože stravou si síce viete navodiť krásny romantický večer, ale jedlom si viete aj parádne „zavariť“ a po romantike neostane ani omrvinka.

„Kým niektoré jedlá vedia zapáliť romantickú iskru, iné vedia doslova naplniť večer plynom, preto by ste mali starostlivo zvoliť vaše Valentínske menu.“ Upozorňujú aj moji kolegoviaexperti z Baylor College of Medicine gastroenterology dr. Agawal a dr. Sellin

Keďže tu už čoskoro máme sviatok sv. Valentína, dovoľte mi preto z pozície gastroenterológa vám aj v tento deň, či skôr radšej dopredu, ponúknuť zopár praktických rád, aby ste si ho dokázali užiť a to hlavne pri úplne zdravom trávení.

Ak plánujete, aby slávnostné zaľúbené menu pozostávalo z afrodiziák, dr. Agawal a dr. Sellin odporúčajú špeciálny jedálniček. Ten by mal byť „zbavený“ jedál, ktoré spôsobujú tráviace problémy, ako napríklad plynatosť.

Slávnostné menu zaľúbených, pozostávajúce z ich odporučených jedál, aj príslušne pomenovali „Amorov šíp“.

Afrodiziaká, ktoré na Valentína určite nejedzte a nepite:

Zabudnite na šampanské – aj keď je to nápoj lásky, predsa môže spôsobiť plynatosť. A tak, ako doteraz, bol práve tento nápoj prvou voľbou, zabudnite na bublinky. Rovnako sa nepozerajte na kiwi, zeler, špargľu, cesnak a konope.

Afrodiziaká, ktoré pohladia aj vaše trávenie:

Aby som len nezakazoval, tu je naopak pár chutných potravín, ktoré vám spríjemnia večer a verím, že aj noc. S chuťou si doprajte lososa, vanilku, granátové jablko, jahody, čokoládu alebo aj ustrice.

Síce v rámci medicíny založenej na dôkazoch musím žiaľ priznať, že nemáme reálne dáta podporujúce tvrdenie, že afrodiziaká dokážu zvýšiť sexuálnu túžbu, ale na druhej strane smelo môžem konštatovať, že chutný obed alebo večera s milovanou osobou je určite to, čo v deň zamilovaných v rámci zdravého trávenia by vám odporučilo 10 z 10-tich gastroenterológov. Prajem dobrú chuť a zdravé trávenie.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)