Aj bez kompetencií môžete vrátiť nádej. Alebo vyvolať beznádej

Dalito.sk/Prezidentka SR Zuzana Čaputová/foto: FB Zuzana Čaputová

Slovensko zaplavili reakcie na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý zrušil oslobodzujúci rozsudok voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Písala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Nebudem sa nikdy báť prejaviť svoj názor a už vôbec nie na základe prežitého. A nečakám za to ani lajky. Rozsudok NS SR ma veľmi potešil. K rozsudku sa vyjadrila aj pani prezidentka. Jej reakcia mala ako vždy úroveň. Priznám sa však, že ma ale zaskočilo, že reaguje na živý súdny spor, aj keď je taký mimoriadny, lebo je. Neviem či je to správne, či je takýto tlak správny, neviem to odborne posúdiť, len mi také cinká v hlave, či to, o čom pani prezidentka píše, o kroku k spravodlivosti, či nemôže takýto tlak aj z jej strany naopak všetko ešte a opäť skomplikovať.

Pamätám si len to, že pred rokom všetkým, ktorí ostali bezmocní a nešťastní za hranicami a prosili ju, aby im pomohla, aby sa ich aspoň zastala, aby ich zdravých pustili domov cez hranice do prázdnych majetkov, kde nikoho neohrozia, aby ich násilne nenútili do zberných karanténnych táborov, ona na FB písala, ako sa teší na otvorenie kníhkupectiev a filharmónie. V televízii zasa hovorila o tom, že prežíva najkrajšie zamilované obdobie, kým mnohí nemohli pochovať ani rodičov, či dokonca deti. Ani vidieť novonarodené. Po čase sa vyjadrila, že na všetko nemá kompetencie a tak sa k tomu nemohla ani vyjadrovať a ani inak zasiahnuť. Za hranicami však ostali slovenskí občania aj daňoví poplatníci a veľmi nešťastní a bezmocní občania, kým väčšina dnu kričala “sme prví!”.

Pri jej reakcii na rozsudok NS SR som si na to opäť spomenula, po jej reakcii na ešte stále živý súd. Bohužiaľ, to čo sme zažili, ostane súčasťou nielen mňa do konca života. Bude to nielen mňa trápiť do konca života a nielen ja nikdy nezabudnem na ten pocit, keď ostanete občanom nikoho. Zo dňa na deň, bez akéhokoľvek upozornenia a šance brániť sa. Na ten dlhý čas, keď nezaujímate nikoho, ani hlavú štátu. Napriek tomu jej držím palce, snáď sa raz niekto niekedy za to všetkým ospravedlní a nebude to až na základe európskeho rozsudku súdu pre ľudské práva, lebo to už bude zbytočné a neskoro. Myslím si, že občania SR, ktorí tú hrôzu zažili si to zaslúžia. Lebo, ak sa dnes pani prezidentka môže vyjadrovať a hodnotiť rozhodnutie NS SR k ešte stále živému súdu, na čo asi tiež nemá kompetenciu, nemohla sa aspoň prihovoriť aj k tým bezmocným slovenským občanom aspoň jediným slovom? Ale áno, môžem sa samozrejme mýliť.

Reakcia prezidentky Zuzany Čaputovej na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR 

“Trápenie rodičov a blízkych Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa po dnešnom rozhodnutí Najvyššieho súdu nekončí, ale sú zase o krok bližšie k spravodlivosti. Predchádzajúci oslobodzujúci rozsudok pre Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú bol dnes zrušený a prípad sa vracia na Špecializovaný trestný súd.

Ján Kuciak poukázal na cynizmus mocných a aj so svojou priateľkou Martinou Kušnírovou na to doplatili životmi. Aj od vyšetrenia ich vraždy a potrestania všetkých jej vinníkov sa preto dnes odvíja dôvera verejnosti v štát a jeho inštitúcie. Najvyšší súd pre obnovenie dôvery v justíciu dnes urobil veľmi dôležitý krok.”

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)