Aj firmy zo Slovenska tam majú kolegov: Pracovný život na Ukrajine počas vojny

Dalito.sk/William Wickham - Delta Medical, Pharmaceutical sales and marketing/zdroj: LinkedIn

William Wickham – Delta Medical/ Pharmaceutical sales and marketing

Dnes bežný deň vo firme.
Pripravujeme sa na privítanie Rusov. V dobách, ako je táto, musíte žiť podľa zásad. Kyjev je obkľúčený, ale naši statoční zamestnanci prišli do práce, aby sme mohli vydávať lieky
.”
Delta Medical #ukraineinvasion #staystrong (zdroj: LinkedIn)

Ruská okupácia už stála život viac ako 2000 ukrajinských civilistov, tvrdí Kyjev. Počas okupácie Ukrajiny vojskami Ruska dodnes na Ukrajine pôsobia a pracujú zamestnanci mnohých nadnárodných korporácií a súkromných firiem. Denne sedia, už aj vyzbrojení, vo svojich kanceláriách, prípadne zabehnuté pracovné prostredie museli aj chceli vymeniť za bojisko po boku vojakov ukrajinskej armády.

Dalito.sk oslovilo zahraničné firmy, korporácie a banky, ktoré pôsobia na Slovensku aj v Českej republike. Zaujímalo nás, ako vedia pomôcť kolegom na Ukrajine a akú firemnú bezpečnostnú politiku prijali na záchranu kolegov a ich rodín. Čo reálne môžu urobiť materské a sesterské pobočky pre svojich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, ktorí počas vojny na Ukrajine nemôžu nielen vykonávať svoju profesiu, ale prišli aj o pravidelný príjem?

Niektoré firmy sa z dôvodu bezpečnosti zamestnancov a ich rodín vyjadriť nechceli. Prinášame vám reakcie tých, ktoré majú priamo na Ukrajine svojich kolegov, alebo občania Ukrajiny pracujú vo firmách v Českej republike alebo na Slovensku.

  • Aké opatrenia prijali priamo materské firmy ohľadom kolegov, ktorých majú momentálne na Ukrajine?
  • Čo pre nich okrem morálnej podpory môžu reálne urobiť?
  • Budú im vyplácať platy aj naďalej?
  • V prípade, ak sa im podarí dostať do bezpečnej krajiny, majú šancu svoju prácu vykonávať v sesterských firmách na Slovensku alebo Českej republike?
  • Mohli sa ukrajinskí kolegovia firemne pripoistiť proti vojnovému konfliktu?

Tatra banka a.s. – Nadežda Palušová / PR manažér / Oddelenie komunikácie

Aktuálne vieme poskytnúť odpovede všeobecnejšieho charakteru, všetko sa vyvíja. Záleží nám na našich kolegoch, poskytujeme im plnú podporu, nielen morálnu, ale aj finančnú či materiálnu podľa toho, v akej situácii sa konkrétne nachádzajú. Mnohí z nás z Tatra banky pôsobia aktuálne na východnej hranici ako dobrovoľníci a poskytujú presun utekajúcich kolegov do bezpečia. Poskytujeme im ubytovanie s plnou penziou, aj pre ich rodiny, rovnako tak materiálnu pomoc i psychologickú podporu.

Čo sa týka situácie kolegov pôsobiacich naďalej na Ukrajine, Raiffeisen Bank Ukrajina aj napriek mimoriadne náročným podmienkam naďalej ponúka všetky kľúčové bankové služby na podporu svojich klientov. Bezpečnosť našich kolegov je na prvom mieste priorít v súlade s našimi hodnotami. Služby sú poskytované v prípade, že nehrozí žiadne ohrozenie bezpečnosti či už zamestnancov alebo zákazníkov. Naši kolegovia vykazujú v týchto časoch neopísateľné hrdinstvo a profesionalitu. RBI ako skupina robí všetko, čo je v jej silách, aby kolegov a ich rodiny podporila. Solidarita naprieč celou našou skupinou je obrovská.“

Generali Poisťovňa – Katarína Ondra  /  špecialista externej a internej komunikácie

Od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine pomáhame našim zamestnancom a ich rodinám z Ukrajiny a aktívne riešime ich situáciu. Našim zamestnancom a obchodníkom, ktorí pochádzajú z Ukrajiny, poskytujeme finančnú pomoc vo výške 1200 eur. Pomáhajú taktiež obchodníci pôsobiaci v priľahlých regiónoch, ktorí rozbehli finančné zbierky na podporu kolegov a aktívne pomáhajú aj priamo na hraniciach v rámci materiálnej pomoci.

Slovenská Generali a Generali Česká poisťovňa sa tiež pridali k pomoci a vyčlenili zo svojich zdrojov sumu viac ako 600 000 eur, ktorú venujú organizáciám pomáhajúcim na Slovensku a v Českej republike ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. Zároveň obe spoločnosti organizujú finančnú zbierku aj medzi svojimi zamestnancami. Všetky vyzbierané financie budú následne zaslané na účet pomáhajúcim organizáciám – Magna, Človek v ohrození, Nadácia Integra, Ukrajinský červený kríž a podobne. Generali spustila medzi svojimi zamestnancami a obchodníkmi aj materiálnu zbierku aktuálne najviac potrebných vecí. Tieto vyzbierané potreby bude distribuovať priamo na východné Slovensko.

Sme pripravení podať pomocnú ruku všetkým kolegom pochádzajúcim z Ukrajiny, ktorí museli pre vojnu opustiť svoje domovy, a vytvoriť im vhodné pracovné zázemie v bezpečí.

Vo všeobecnosti poistenie proti vojne alebo vojnovým konfliktom neexistuje. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na Ukrajine však pristupujeme k všetkým žiadostiam našich zamestnancov individuálne a poskytujeme im maximálnu pomoc a súčinnosť v tejto náročnej situácii.

Aktualizované 4. 3. 2022:
Od začiatku vojny na Ukrajine Skupina Generali celú situáciu monitoruje a vyhodnocuje jej vplyv na aktivity a finančné trhy. V dôsledku toho sme prehodnotili našu pozíciu v Rusku a potvrdzujeme, že Generali:

·         zatvorí svoje zastúpenie v Moskve;

·         sa rozhodla odstúpiť zo svojich pozícií v predstavenstve ruskej poisťovne Ingosstrach, v ktorej vlastní menšinový investičný podiel 38,5 %. V dôsledku toho Generali nemá žiadny vplyv na jej činnosť;

·         Europ Assistance, ktorá v krajine pôsobí, tu ukončí svoje podnikanie.“

Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s. – Helena Kanderková / špecialistka externej komunikácie

Áno, samozrejme, všetkým zamestnancom Allianz na Ukrajine je vyplácaná ich mzda a bude vyplácaná aj naďalej a zároveň je im poskytovaná aj rôzna materiálna pomoc. V rámci starostlivosti o svojich zamestnancov skupina Allianz ponúka aj možnosti práce v krajine, do ktorej sa jej ukrajinskí zamestnanci dostanú, v súlade s pravidlami zamestnávania cudzincov v danej krajine. Škody spôsobené vojnovými udalosťami sú však štandardne vo výlukách z poistenia.“

Colonnade Insurance S.A. – Viktória Koósová / marketingová riaditeľka

Zamestnanci Colonnade na Ukrajine predstavujú počet 42 ľudí. Po zaznení prvých bômb pri Kyjeve boli podľa BCP (Business Continuity Plan) plánu všetci zamestnanci informovaní o práci na diaľku. V prvých dvoch dňoch vojny sa asi 8 rodín dostalo do bezpečnejších oblastí Ukrajiny, okrem toho sme zriadili ďalšiu kanceláriu v západnej časti krajiny, a prenajali byty vhodné pre evakuáciu. Približne tretina zamestnancov zostala v Kyjeve kvôli príbuzným, ktorých nemôžu opustiť. Časť z nich sa neskôr presťahovala do prímestských dedín v okolí Kyjeva. Každé ráno kontrolujeme spojenie so všetkými kolegami – mobilné pripojenie, internet a hlavný finančný systém zatiaľ fungujú. Predpokladajúc takéto okolnosti im boli ročné odmeny a mzdy vyplatené skôr. Generálny riaditeľ poisťovne Colonnade Ukraine osobne dostal mandát od našich akcionárov, aby sme prioritne urobili všetko pre našich ľudí. To isté sa týkalo aj ďalších dvoch poisťovní na Ukrajine, spoločností Universalna a ARX.

Pre prvú skupinu šiestich rodín (matky a deti) sme zabezpečili transport do susednej krajiny s plnou podporou našich kolegov z pobočiek v strednej Európe. Ako už bolo spomenuté, práca na diaľku sa dá vykonávať všade, čo sme sa naučili počas pandémie. Všetky ďalšie kroky budú závisieť od vývoja situácie. Pre rôzne druhy poistenia je krytie škôd v dôsledku vojny zvyčajne vylúčené aj u nás.“

Penta Investments, s. r. o. – Lenka Vargová / PR Specialist

Všetkým Ukrajincom, ktorí vyhľadajú akútnu zdravotnú starostlivosť v našich nemocniciach a poliklinikách v Poľsku, v Česku a na Slovensku ju poskytneme bezplatne a to bez ohľadu na ich azylový status. V našich spoločnostiach mimo Ukrajiny pracujú stovky ukrajinských zamestnancov a považujeme za prioritu podporiť ich a dať im jasný signál, že stojíme v týchto tragických dňoch pri nich. Pre ich príbuzných a blízkych už začíname zabezpečovať dopravu z poľsko-ukrajinskej a slovensko-ukrajinskej hranice a zároveň sme pripravení im poskytnúť materiálnu pomoc a uhradiť náklady na ubytovanie. Lekáreň Dr.Max a naše zdravotnícke zariadenia pripravujú zoznam zdravotníckeho materiálu a liekov, ktorý by sme chceli poskytnúť na pomoc Ukrajine. Vychádzame pri tom z praktických požiadaviek, ktoré komunikujú samotné ukrajinské úrady. iFortuna.cz v Českej republike prijala rozhodnutie venovať všetok výťažok z výhier z ruských líg na pomoc Ukrajine. Od začiatku roka sa jedná už o sumu 4 milióny českých korún. Ďalšia forma pomoci sa bude odvíjať od aktuálnych potrieb.“

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)