Aj mierne prejavy COVID-19 majú devastačný dopad na zdravie, vedci hlásia „postcovidový syndróm“
V poslednej dobe epidemiológovia hlásia, že väčšina prípadov COVID-19 nemá vážne zdravotné prejavy a nevyžaduje si ani hospitalizáciu. Lekári a vedci však upozorňujú, že označovanie prípadov za „mierne“ môže mať za následok, že ochorenie ľudia začnú podceňovať.
Spravodajský portál ČT24 na základe vedeckých vyjadrení informoval, že niektorý pacienti s COVID-19 pociťujú príznaky ešte veľmi dlhú dobu, alebo majú zdravotné komplikácie, ktoré sa u nich prejavia až po mesiacoch. diagnóze.
ČT24 prirovnala COVID-19 k ochoreniu ako borelióza, mononukleóza či encefalitída, po ktorých pacienti zdravotné problémy pociťujú ešte veľmi dlhú dobu.
COVID nielen o pľúcach
Britskí vedci z University College London (UCL) sa najnovšie domnievajú, že koronavírus stojí aj za prípadmi poškodenia mozgu. Prekvapil ich totiž vysoký počet covidpacientov na neurologických oddeleniach. Skúmali 40 pacientov vo veku 16 až 85 rokov. U niektorých zistili mozgovú mŕtvicu, prechodnú mozgovú dysfunkciu s delíriom a vzácne ochorenie akútna diseminovaná encefalomyelitída (ADEM). Do sveta potom vyslali kolegom signál, aby sa nezameriavali iba na respiračné ochorenia, ale hľadali aj iné spojitosti aj úmrtím s covid-19.
Opis „mierny“ (priebeh) je podľa serveru The Hill nesprávny a realita môže byť nakoniec úplne iná. Za mierne prípady mnohé krajiny označujú tie, ktoré si nevyžadujú hospitalizáciu, z vedeckého hľadiska je to však veľmi zavádzajúci pojem, pretože ľudia s miernymi príznakmi ochorenie často nezvládajú tak, akoby niekto očakával, píše spravodajský portál ČT24 s tým, že časť týchto pacientov sa nakoniec do nemocnice aj tak dostane.
Upozornil aj na správy o prípadoch zrazenia krvi, nečakanej mŕtvici aj u veľmi mladých ľudí. U detí sa zasa objavujú vyrážky a iné symptómy, ktoré už lekári spájajú s koronavírusom.
Po corone bez motoriky
Odborníci už upozorňujú, že symptómy sa môžu vrátiť aj po mesiacoch po vyliečení z COVID-19.
„Je to poriadna rana pre vaše ego. Máte okolo dvadsiatky, zdravý a aktívny, nakazíte sa a myslíte si, že vám bude čoskoro dobre a že budete v poriadku. A potom to zrazu príde,“ popisovala sklamanie pacientka s covid-19 Fiona Lowensteinová pre The Guardian.
Sú ľudia, ktorí objavili komplikácie aj po mesiacoch. Moderátor televízie CNN Richard Quest sa nakazil v polovici apríla. V článku uviedol, že dodnes objavuje nové oblasti poškodenia jeho tela, napríklad stratil motoriku.
„Idem do kuchyne a zakopnem o stoličku. Cestou do obchodu zrazu spadnem. Je to, akoby mi časť mozgu, ktorá podvedome koriguje ruky a pohyb okolo prekážok, ktoré vidia oči, nefungovala,“ popisuje problémy po mesiacoch moderátor.
Vedci sa momentálne snažia zhodnúť na tom, či by „postcovidový syndróm“ nemal byť uznaný ako ochorenie samé o sebe. Veria, že by to pomohlo k diagnostike a liečbe tých pacientov, u ktorých pretrvávajú zdravotné komplikácie aj po „vyliečení sa“ z COVID-19.
Nikdy nebol taký chorý
Portál ČT24 upozorňuje aj na ďalšie prípady. 25 ročný pracovník call centra britskej záchranné služby Andy Tingle z Sheffieldu sa koronavírusom nakazil s otcom, ktorý neskôr zomrel.
Od ochorenia aj on trpí rôznymi zdravotnými problémami, pritom predtým nikdy nebol chorý. Napríklad má problémy so srdcom. Nevládze kráčať hore po schodoch a často je úplne vyčerpaný a musí ležať.
„Je to celkom depresívne. Dostanete sa cez pôvodné symptómy covidu a potom sa rozbehnú ďalšie problémy, ktoré sa nikdy nekončia. Idem si ľahnúť a rozmýšľam, či sa ráno vôbec zobudím. Desí ma to k smrti. Začínam spochybňovať sám seba, či si to nespôsobujem sám,“ dodal pre BBC.
57 ročná Alison Cairessová pre server BBC zasa uviedla, že začala spochybňovať vlastnú príčetnosť, kým nezistila príbehy iných pacientov s „miernymi prejavmi“.
Pred ochorením každý deň behala, dnes iba odpočíva. Učiteľka vyhľadala lekára a ten jej povedal, že pravdepodobne ide vraj o úzkosť alebo menopauzu. Jej ochorenie časom začala spochybňovať aj rodina a priatelia. Pritom 32 ročnú Faye Emilyová s koronavírusom liečili na zápal srdcového svalu.
Rovnako kozmetička z Leedsu uviedla, že po uzdravení z covid-19 sa neustále cíti malátna a bez energie. „Nutná je väčšia podpora pre postcovidových pacientov, mentálna aj fyzická,“ povedala pre BBC.
Hrozba – chronická únava
Vedci z londýnskej King’s College už analyzujú zdravotnícke dáta, aby vedeli určiť, či imunitný systém môže predpovedať, u koho sa po COVID-19 rozvinie chronická únava.
Profesorka Frances Williamsová z univerzity má podozrenie, že takzvaný postcovidový syndróm má naozaj unikátne vlastnosti. Rozhodla sa zistiť, či náhodou nejde o rovnako samostatné ochorenie ako COVID-19.
Podľa ďalšej vedkyne Hannah Davisovej by verejnosti do budúcna pomohlo používanie ďaleko presnejšieho pomenovania v popise symptómov a závažnosti ochorenia.
Ako povedal nakazený moderátor Quest: „Covid je tornádo s veľmi dlhým ‘chobotom’. Pristane, točí sa v tele a spôsobuje chaos, zmätok, kašeľ, poškodzuje každý orgán, ktorého sa dotkne. Niektorí jeho návštevu neprežijú. Po tom čo odíde, tí, ktorí prežijú, zisťujú škody až zistia, že sú oveľa horší, ako si mysleli,“ zhrnul moderátor. Zdroj: ČT24