Stĺpčeky

Do … aj s novoročným predsavzatím

Na začiatku každého roka sa pravidelne objavuje téma novoročných  predsavzatí. Ktoré sú najčastejšie, a prečo až takmer 92 percent ľudí svoje predsavzatie nedodrží? Schudnúť, cvičiť, prestať fajčiť a naučiť sa cudzí jazyk patria medzi top desať. Otrepaným klišé sa tiež stáva odpoveď : Mojím novoročným predsavzatím je nedávať si novoročné predsavzatia.

Napriek tomu som si tento rok výnimočne dala novoročné predsavzatie: prestanem používať vulgarizmy, čiže nebudem nadávať. Aby bolo jasné – nikdy nenadávam na verejnosti, považujem to za primitivizmus. Mojím predsavzatím je prestať nadávať v rodinnom kruhu.

Nepriamo ma k tomu vyzvala moja najbližšia rodina, keď si v nemom úžase opäť vypočula spŕšku rozsiahlych nadávok. Najnovšie potom, ako som si prečítala úradnú odpoveď na našu reklamáciu ohľadom obrovskej, ničím nepodloženej sumy za dodávku vody. Viem totiž nadávať aj po srbsky. Srbčina disponuje neuveriteľne bohatým slovníkom šťavnatých vulgarizmov. Môžete nadávať niekoľko minút bez toho, aby došlo k opakovaniu čo i len jednej nadávky.


I keď si takýmto spôsobom môžete cibriť cudziu reč, povedala som si, že sa to nepatrí a na odstránenie vulgarizmov som zvolila metodický postup na základe odporúčania odborníkov. Tí tvrdia, že stanoviť si cieľ ťažké nie je, treba však nájsť vhodný postup, ako ho dosiahnuť.

Napríklad, keď chce niekto prestať fajčiť, nemusí tak spraviť okamžite. K cieľu sa môže dopracovať postupným znižovaním počtu vyfajčených cigariet. To sa mi páčilo. Takže, keď chcem prestať nadávať, postupne budem obmedzovať počet vyrieknutých vulgarizmov. Už som si aj presne určila ktorých.

Odborníci ďalej radia, aby sme o svojom predsavzatí informovali blízku osobu a požiadali ju, aby nám s tým pomohla. Respektíve našli inú osobu, ktorá si dala taký istý záväzok a môžeme si s ňou vymieňať skúsenosti. Keďže nepoznám nikoho, kto si dal také výnimočné predsavzatie ako ja, ostali mi moji blízki.

Tí hneď navrhli, že za každú nadávku budem platiť. Najprv stanovili nereálnu sumu, no nakoniec sme sa dohodli. 50 centov za miernejší , 1 euro za ostrejší výraz. S pocitom maximálnej spokojnosti a odhodlanosti splniť svoje novoročné predsavzatie som potom sadla za volant.

Zrazu mi z vedľajšej cesty vybehol nejaký… Ledva som zabrzdila. Nič sa, našťastie, nestalo. V aute som bola sama. Keby tam bol niekto z mojich blízkych, môj mesačný zárobok by bol fuč.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *