Správy

Aj superpočítač Aurel bojuje s pandémiou koronavírusu

Prvý slovenský superpočítač Aurel pomáha v boji s celosvetovou pandémiou spôsobenou novým koronavírusom.  Centrum spoločných činností SAV – Výpočtové stredisko poskytuje Aurela na pomoc pri realizácií projektu A-SPIKE, ktorý realizuje Centrum experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied.

„Pandemické šírenie ochorenia spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 vytvorilo výzvy pre vedeckých pracovníkov z rôznych vedeckých odvetví a štruktúra spike glykoproteínu je jednou z nich. Tento proteín zabezpečuje vniknutie vírusu do buniek potenciálneho hostiteľa,“ hovorí vedúca projektu RNDr. Magdaléna Májeková, PhD. z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV.

Komplexné vedomosti o štruktúre tohto glykoproteínu sú podľa vedkyne kľúčové pre vývoj rôznych metód, ako proti vírusu bojovať.


„Doteraz dostupné experimentálne údaje nezahŕňajú celú časť glykoproteínu. Cieľom projektu A-SPIKE je získať štrukturálne údaje o glykoproteíne, ktoré môžu pomôcť pri vývoji nových metód v boji so SARS-CoV-2,“ dodáva Magdaléna Májeková.

„Aurel od začiatku roka funguje na plný výkon, momentálne však je kvôli generálnej údržbe chladiaceho systému  jeho výkon mierne znížený. Úlohy, ktoré na ňom používatelia počítajú, nevyžadujú osobné údaje a preto sú všetky dáta zabezpečene v štandardnom režime, čiže na úrovni používateľských práv v súborovom systéme.  Popri úlohách zaoberajúcich sa SARS-CoV-2, ktoré majú vyššiu prioritu, superpočítač rieši aj úlohy iných používateľov,“  uviedla pre Dalito.sk hovorkyňa SAV Monika Hucáková na otázku, či ide superpočítač na plný výkon v plnej konfigurácii s plnou ochranou citlivých dát, ktoré spracováva nielen počas pandémie koronavírusu.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *