Aj vianočné darčeky treba vedieť nakupovať

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - Olga Zarytska
PR -

Vianoce tu máme za pár dní a mnohí z vás už teraz húfne beháte po obchodných centrách a zháňate darčeky na poslednú chvíľu. Kuriéri teraz pracujú na 200%, obchodné centrá sú preplnené.

Aby však Vianoce nestratili to čaro, ktoré majú, musíme si uvedomiť, že Vianoce nie sú len o darčekoch. Sú o stretávaní sa s rodinou, vychutnávaní si spoločného času a relaxovania po dlhom náročnom roku.

Ak ale plánujete ešte nakupovať vianočné darčeky, zvoľte správny postup pri výbere vianočných darčekov.

Praktická stránka

Pri výbere vianočných darčekov sa zameriavajte predovšetkým na praktickú stránku darčekov. Kupovať darček, ktorý obdarovaný reálne ani nevyužije a bude len chytačom prachu, nie je práve najlepšie riešenie. Ak viete, že napríklad váš otec, brat, či partner potrebujú pánske peňaženky, pretože tie, ktoré majú, sú dotrhané a pomerne dosť znehodnotené, kúpte im kvalitnejšie pánske peňaženky. Je to praktický darček, ktorý využijú, ktorý potrebujú a o tom to je. Darčeky by mali nielen potešiť, ale byť aj využiteľné, čo v tomto prípade platí.

Stanovenie rozpočtu

Okrem praktickej stránky je pri výbere darčekov potrebné stanoviť si aj rozpočet. Či už kupujete darčeky pre rodičov, starých rodičov, deti, či súrodencov, stanovenie rozpočtu by mala byť samozrejmosť. Je potrebné zistiť si koľko peňazí máte k dispozícii a rozumne ich prerozdeliť medzi darčeky. Neznamená to, že čím drahší darček kúpite, tým lepšie. Niekedy aj lacnejšie darčeky potešia, ak sú využiteľné.

Zároveň je dôležité uvedomiť si, že ani na množstve nezáleží. Niekedy jeden kvalitnejší darček, napríklad športové rukavice na motorku pre vášnivého motorkára, sú omnoho lepšie, ako keď milovanej osobe kúpite množstvo lacných, ale zato veľmi nekvalitných darčekov.

Zážitkové darčeky

Aj keď väčšina z nás chce kúpiť darček, ktorý sa dá aj fyzicky ohmatať, uložiť pod vianočný stromček, nemusí to byť vždy len takýto darček. Čoraz viac ľudí kupuje svojim milovaným aj tzv. zážitkové darčeky. K zážitkovým darčekom síce nemôžeme zaradiť napríklad jazykové kurzy angličtiny v Žiline, alebo v inom meste, kde majú dobré jazykové školy, avšak aj takýto darček môže byť pre vašich milovaných vhodným darčekom.

Môžete kúpiť napríklad vstupenky na koncert, pobytový voucher, poukážku na masáže, či napríklad lístky na športový zápas.