Aj z menšieho balkóna môžete vyčarovať príjemné miesto

Dalito.sk/ilustračné foto: Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com
PR -

Čo najviac závidia ľudia žijúci v bytoch tým, ktorí bývajú v rodinných domoch? Ak sa toto niekoho opýtate, je celkom veľká šanca, že odpoveďou bude terasa. Mať priestrannú terasu, kde môžete tráviť voľný čas počas teplých mesiacov, to je často na nezaplatenie.

Nie každý má veľký balkón alebo dom s terasou

Avšak aj niektorí obyvatelia bytov majú šťastie a majú dostatočne veľký balkón a na ňom priestor nielen na vychutnávanie si čučoriedkových guľôčok do filtra, ale aj na to, aby si tam vytvorili menšie posedenie. Množstvo bytov má však balkóny celkom malé a nájsť im zmysluplné využitie je oveľa ťažšie. Ale nie nemožné! Len na to musíte ísť systematicky. V prvom rade sa zamyslite nad tým, ako teraz využívate váš balkón.

Sušenie bielizne, či skladisko zbytočných vecí, alebo rastlín, ktoré už v interiéri nechcete? Skoncujte s tým! A ak balkón na sušenie bielizne naozaj potrebujete, vymeňte klasický rozkladací sušiak za stropný, ktorý budete môcť vytiahnuť ku stropu vždy, keď ho nebudete používať a nebude vám na balkóne prekážať.

Voľte praktické riešenia, ktoré nezaberú príliš veľa priestoru

Keď už budete mať balkón vyprataný, skontrolujte stav dlažby a prípadne ju vymeňte. Napríklad niektoré druhy drevenej zámkovej dlažby sa inštalujú skutočne jednoducho a vyzerajú fantasticky. Keď budete takto „riešiť“ dlažbu, nezabudnite skontrolovať, či aj izolácia balkóna nejaví známky poškodenia.

A čo s tým sedením? Ak chcete balkón využívať na menšie posedenia, vhodné bude zvoliť vyšší stôl a jednoduché barové stoličky. Tie zaberú menej priestoru ako klasické sedenie. Samozrejme, dbajte o to, aby zvolené materiály boli vhodné na použitie v exteriéri. Môžu to byť napríklad kovové industriálne nohy na stôl v kombinácii s vhodnou doskou. Váš balkón tak nebude zariadený len prakticky, ale aj štýlovo.

Často majú panelákové balkóny problém, že do nich vidno. Existujú však jednoduché riešenia tohto problému v podobe trstinového oplotenia, či bambusovej clony, ktoré zabránia neželaným pohľadom zvedavcov a vy tak budete mať na svojom balkóne vytúžené súkromie. A to sa hodí, keďže po takejto prerábke na ňom budete tráviť oveľa viac času.