Aj z tohto premiéra ide strach, držme si jesenné klobúky, vážení

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas videosamitu lídrov EÚ 19. 6. 2020/foto: ÚV SR

Nestíham sa čudovať, čo sa to na Slovensku zasa deje, akási druhá vlna olympiády Matoviča s celý svetom. A nestačí sa jej len zúčastniť, počíta sa len zlatá medaila! Všetko alebo nič.

Akoby existovalo len buď-alebo. Nič medzi tým. Buď zatvorím všetko a každého a najmä extrémne dlho a som prvý a jediný, alebo otvorím a dovolím úplne všetko extrémne rýchlo, lebo Slovensko je „chcená nevesta“. Nestíham ten diletantizmus vstrebávať. A ovce mu to žerú aj bez navijaku. Však presne toto ste chceli! No nie?!

Zatvárali sme do štátnych táborov všetko živé, čo prekročilo našu hranicu. Bez jediného dôkazu, že toto je naozaj jediná možnosť. Teraz zo dňa na deň otvoríme všetko, čoho sme sa ešte o polnoci báli ako hnusoby.

A ďalšia olympiáda, ktorej výsledky sa ukážu až na jeseň sa môže začať. 500 divákov na štadiónoch je vám málo? V Česku je to už 2500? Tak my dáme 10 tisíc! Česko oznámilo semafor bezpečných krajín? My otvoríme rovno 16 zo dňa na deň!

Na prvý pohľad to vyzerá dobre a ovce békajú. Človek však ani nemusí byť ani elitný špičkový epidemiológ aby cítil, že tu niečo nesedí… Dobre, tak buďme spravodliví, premiér neovláda jazyky, možno iba zle rozumel, alebo nerozumel vôbec…

Lenže, už len to oznámenie premiérom, že Slovensko sa otvára najviac v Európe smrdí neúprimnou snahou ochraňovať. Slovensko je vraj chcená nevesta? Keď sa pozriete na tie krajiny bližšie zistíte, že budete radi, keď si nakúpite v Kittsee.

Napríklad aj také Nórsko zatiaľ za nevestu Slovensko nechce. Zabudnite Slováci, že sa tam dostanete do 20. júla. Krajina je rozumná, vstup povolila zatiaľ len napríklad starým rodičom, aby mohli vidieť svoje nórske vnúčatá s občianstvom. Rozumným krokom totiž chce rodiny spojiť, ale ďalej chrániť svojich obyvateľov do rozumnej možnej miery. Presne takto sa správajú rozumné európske vlády, ktoré nevládnu na základe populizmu a fetišizmu, ale naozaj im ide o blaho ich krajiny.

Matovič odkázal, že veď toto ste chceli! Neviem ako vy, ale ja túžim po rozumnej vláde a premiérovi, ktorý dokáže vládnuť rozumne. Veď ešte ani tú ochrannú aplikáciu eRúška nedokáže zaviesť skôr ako všetko bezhlavo uvoľní aj cez hranice, aj keď iba jedným smerom. Vy naozaj nemáte z toho strach? Z toho diletantizmu a populizmu?

Normálny človek, a tých na Slovensku žije stále dosť, by totiž očakával, že vláda uvoľňovacie opatrenia bude prijímať podľa jasných analýz, pravidiel a stále nových a nových opatrení, nákupov, výskumov…, aby sa situácia už nezopakovala. Vy máte ten pocit, že tak koná? Alebo len rozbehla novú kvalifikáciu na jesenné olympijské hry?

Susedné Česko robí všetko krok po kroku aj so stále novými opatreniami, najmä celoštátnou inteligentnou karanténou, ktorú obyvatelia počas normálneho života vlastne ani necítia. Čo robí pre možnú druhú vlnu Slovensko, okrem toho, že nič? Aha zabudla som, však máme princíp kolektívnej viny a ten sa predsa osvedčil!

Aj z tohto premiéra ide strach, držme si klobúky, vážení, lebo on chyby vraj nerobí, len obyvatelia, ktorí za jeho nepriznané chyby budú platiť evidentne len kolektívnou vinou, nič iné totiž zatiaľ nedokázal a nevie. A ešte, podľa seba súdim teba…

Chyby nerobia ani podľa premiéra elitní a špičkoví epidemiológovia, ktorí cez noc urobili z nebezpečných krajín bezpečné. Nič medzitým, tak, ako nám zrkadlo nastavujú rozumné krajiny EÚ. Bože, pán premiér, pritom stačí tak málo, vidieť si ďalej, ako len na špičku nosa.

A ako som si to predstavovala ja, amatérka? Že vláda prijme nevyhnutné kroky a opatrenia proti šíreniu koronavírusu bez toho, že hodí pre pár nezodpovedných na všetkých kolektívnu vinu a bude ich zatvárať do táborov a keď príde ten správy čas, postupne bude opatrenia uvoľňovať odborne, nie politicky. Lebo len naozaj múdra a zodpovedná vláda, ktorá sa prípadne vie inšpirovať najrozvinutejšími krajiny dokáže Slovensko posunúť pred. Táto vláda ma však zatiaľ o tom nepresvedčila, aj keď som zmenu volila. Lebo to jednoducho evidentne nevie inak. Ale možno sa mýlim…