Ak advokát zastupuje klienta, neznamená to, že schvaľuje jeho trestnú činnosť

Dalito.sk/ilustračné foto: TASR - Roman Hanc
DALITO -

V reakcii na spájanie práce advokáta s konaním jeho klienta poukazuje Slovenská advokátska komora na to, že ide o základné nepochopenie práce advokáta. 

Dalito.sk poskytla vyhlásenie komory jej hovorkyňa Alexandra Donevová.

„Ak lekár ošetrí napríklad politika, neznamená to, že súhlasí s jeho politickými názormi a schvaľuje jeho politické činy. Tak ako má každý právo na lekárske ošetrenie, tak má ústavné právo na právnu pomoc pri chránení svojich záujmov a práv. V niektorých prípadoch je dokonca zákonná povinnosť mať právne zastúpenie obhajcom,” uviedla advokátska komora vo vyhlásení.

Každému sa môže stať, či už oprávnene, alebo aj na základe omylu či krivého obvinenia, že bude musieť požiadať o pomoc advokáta-obhajcu. Preto nás mrzí znevažovanie ich práce – vyjadreniami niektorých politikov, ale napríklad aj mediálnymi titulkami a článkami, kde sú spájaní s bývalými klientami tak, aby to vytváralo dojem, že sa podieľali na ich činnosti,” spresnila Donenová.

Komora upozorňuje, že advokácia pomáha uplatňovať ústavné právo osôb na obhajobu a chrániť ostatné práva a záujmy osôb v súlade s ústavou a zákonmi. Úlohou advokáta je chrániť oprávnené záujmy klienta a plnenie si týchto zákonných povinností neznamená, že schvaľuje alebo sa podieľa na činoch a skutkoch svojho klienta. Dodáva, že advokát je pri poskytovaní právnych služieb nezávislý, viazaný je iba zákonmi a v ich medziach príkazmi klienta.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)