Správy

Akcia Turista: do terénu vyštartovali daniari

Kontrolóri finančnej správy vyrazia počas víkendu do terénu.  V rámci kontrolnej akcie „Turista“ zameranej na dodržiavanie zákona o eKase sa sústredia vo zvýšenej miere na prevádzky, ktoré majú počas leta svoju hlavnú sezónu. Totiž až v 60% doteraz kontrolovaných prípadov zistili kontrolóri porušenie zákona o elektronickej registračnej pokladnici.

Akcia „Turista“ bude preto trvať celý mesiac august. Dalito. sk o tom informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy SR.

„Finančná správa spúšťa akciu „Turista“. Kontrolovať bude používanie eKasy a vydávanie pokladničných bločkov. Zameria sa najmä na prevádzky, ktoré majú práve v letnom období svoju sezónu. Kontrolovať bude najmä turisticky najnavštevovanejšie miesta – či už turistické miesta a s tým spojené atrakcie, okolie vodných plôch, kúpalísk, trhoviská a pod,“ uviedla hovorkyňa.


Doteraz vykonala finančná správa 2 615 kontrol dodržiavania zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Až v takmer 60% prípadov (1 530 prípadov) zistili kontrolóri jeho porušenie. Aj to je dôvod, prečo kontroly na dodržiavanie evidencie tržieb v eKase ešte zintenzívni, a to najmä na miestach, kde sa v týchto letných dňoch pohybuje najviac ľudí.

Finančná správa na základe dát z analytických systémov zaznamenala návrat počtu vydaných pokladničných blokov na úroveň spred pandémie. Pokračuje preto aj v kontrole eKás.

V systéme eKasa zaevidovala finančná správa od začiatku tohto roka viac ako 924 miliónov pokladničných dokladov v hodnote viac ako 14 miliárd eur. Za ostatné týždne po postupnom uvoľňovaní ekonomiky sa situácia v oblasti vývoja tržieb vrátila do normálu – do stavu pred vypuknutím pandémie koronavírusu.

Za posledný týždeň vydali prevádzky evidujúce tržby v eKase 37,5 mil. pokladničných dokladov v celkovej hodnote 587 mil. eur. Priemer tržby na jeden pokladničný doklad sa už niekoľko týždňov pohybuje na úrovni cca 15 eur. Najnovšie čísla tak dokonca prekračujú výšku počtu dokladov a tržieb, ktoré eKasa zaznamenala v prvých týždňoch svojho fungovania v plnej prevádzke.

Vďaka online evidencii tržieb má finančná správa detailný prehľad o správaní sa pokladníc na trhu. Prostredníctvom systému eKasa disponuje štát rôznymi štatistikami, ktoré umožňujú nielen účinnejšiu kontrolu, ale aj rýchle reakcie na prípadné výkyvy.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *