Aké pracovné oblečenie a ochranné pomôcky by mal mať každý?

Dalito.sk/ilustračné foto: Lysenko Andrii / Shutterstock.com
PR -

Ak sa chystáte robiť nejaké (re)konštrukčné práce v dome, či „okolo“ domu, čo si oblečiete? Sú totižto dve skupiny ľudí: jedna skupina si oblečie staré rifle, tričko a druhá skupina ľudí má na takéto situácie pracovné oblečenie.

Montérky využijete častejšie, ako si možno myslíte

Áno, niekomu sa môže zdať, že mať špeciálne pracovné oblečenie a kvalitné ochranné pracovné pomôcky kvôli tomu, že ich využije len výnimočne, je zbytočné. Avšak pracovné oblečenie výrazným spôsobom zvyšuje komfort pri práci a hlavne vašu bezpečnosť.

Základom každého pracovného oblečenia sú montérky. Tie by mali byť pevné a oderuodolné. Pri práci totižto nemôžete prihliadať na to, aby ste si nepoškodili svoje oblečenie. Vhod tak môže prísť aj zosilnenie na najviac namáhaných miestach, akými sú kolená, sed, či spodná časť nohavíc.

Čo sa konkrétne kolennej časti nohavíc týka, tá by mala byť prispôsobená nielen tomu, aby vám montérky aj v tejto časti vydržali čo najdlhšie, ale aby vydržali aj vaše kolená. Ak vás teda čaká napríklad pokládka nových vinylových podláh v celom dome, určite použite aj nákolenníky.

Dbajte aj o chodidlá, či ruky

Nemenej dôležitou je aj kvalitná a pevná pracovná obuv. Tá by mala mať ochrannú špičku, aby ochránila vaše prsty v prípade pádu ťažkého predmetu. Vhod môže prísť aj špeciálna oceľová, či kompozitná planžeta v podošve, ktorá zabráni tomu, aby ostrý predmet na zemi prepichol vašu obuv a dostal sa až ku chodidlu. A ak takúto obuv budete používať aj vonku, určite oceníte ak bude nepremokavá.

A čo vaše horné končatiny? Na ruky samozrejme patria ochranné rukavice. Pre hrubé práce, keď budete napríklad kopať jamu, do ktorej vám firma predávajúca najlacnejšie žumpy dovezie tú vašu, sú vhodné hrubšie, oderuodolné rukavice. Pre jemnejšie práce sú zase vhodnejšie tenšie rukavice, pri ktorých si zachováte maximálny cit v prstoch. V prípade „špeciálnejších“ prác sa vám zídu špeciálne rukavice (dielektrické, tepluodolné a podobne).