Ako jedna otázka rozhodí Remišovú, podpredsedníčku vlády pre informatizáciu

Dalito.sk/Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (Za ľudí)/foto: Tomáš Bokor

Vraj slovenskej vláde záleží na každom jednom živote občana Slovenskej republiky. Naozaj?

Vždy keď počúvam podpredsedníčku vlády SR a ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, bývalú bábkoherečku Veroniku Remišovú (Za ľudí), rozmýšľam, aký človek si bez absencie základných pojmov dokáže sadnúť na takú významnú stoličku.

Je presne jednou z tých ministrov vlády SR, ktorých si vždy, keď sa prihovoria k národu, predstavujem, ako počas porád s naozaj špičkovými úradníkmi-odborníkmi začnú okamžite ťukať do počítača, aby s doktorom Google zistili, o čom vlastne ich podriadení hovoria. Rovnaký pocit mám aj z ministra financií. Áno, mala som aj z jej predchodcu Richarda Rašiho.

Pre mňa je až do neba volajúce, ako na pani Remišovej vidieť, že nerozumie základným pojmom IT. Vicepremiérky pre informatizáciu. Ako sa bojí každej jednej otázky ohľadom IT, na ktorú už dopredu vie, že nevie odpovedať. Aj dnes to zúfalo ukázala počas tlačovej konferencie po zasadnutí vlády. Stačila nevinná otázka TV JOJ o aplikácii eRúška, ktorá jej doslova vyrazila dych.

To, že nemá ani obraz ani zvuk pri ani základných pojmoch informatiky dokázala už niekoľkokrát, dokonca aj „štátnou sabotážou“, keď od rodín nechala políciou vytiahnuť expertov, lebo ona vraj zistila, že GOVNET sledujú špióni, lebo ona mala pocit, že sa dopustili svetovej sabotáže. Alebo „riadila“ najdiletantnejšiu aplikáciu pandémie, slovenskú aplikáciu pre Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia. O úniku citlivých osobných údajov sa už rozpisovať ani nebudem. Na rozdiel od nej však jej predchodca Raši aspoň neskákal vtedy pred kamery za každú cenu.

V mobile nosím českú aplikáciu eRouška, ktorá nie je všeliekom, ale aspoň mi dáva dobrý pocit, že okrem iných opatrení robím maximum.  Osobne poznám niekoľkých Pražanov, ktorým možno zachránila život, či ich blízkym.

Podľa Remišovej je však aplikácia eRúško zbytočná. Vraj, lebo v Nemecku…, lebo v Británii…, lebo v Česku podľa nej vraj vidíme, aké má krajina počty pozitívnych. Otázkou však je, ak by aplikáciu v ČR nemali, aké by boli čísla pozitívnych bez nej. K tejto chvíli si ju stiahlo 861 000 obyvateľov Česka. Vy to viete pani Remišová?

Česko je pred Slovenskom tri týždne. Momentálne na reprodukčnom čísle R-1,5 aj s aplikáciou eRouška. Pred piatimi dňami bolo R číslo podľa ministra zdravotníctva SR u nás 1,42 bez aplikácie eRúška. Tak som sa chcela pani Remišová spýtať, čo si myslíte, keď už ste taká expertka na všetko, aké bude slovenské R bez aplikácie o tri týždne, keďže podľa vás, ako najdôležitejšej hlavy štátu pre technológie, takúto ochrannú trasovaciu aplikáciu Slovensko vraj nepotrebuje… Či o tom rozhodli špičkoví slovenskí epidemiológovia? To nie vy?

Bože, ako jedna novinárska otázka dokáže jednu „IT expertku“ a vicepremiérku pre informatizáciu rozhodiť TU (9min19sec). Vždy mi vtedy napadne to slovenské: “Zachráň sa kto môže!”

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/inteligentna-karantena-v-zabudnuti-vlada-na-eruska-nereaguje/