Blogy

Ako ma balíček od pani ministerky pobavil (aj keď mnohým do smiechu nie je)

Autorka: Katarína Grosmannová – Lepiešová

Katarína Grosmannová – Lepiešová/foto: Martina Brunovská

Porozprávala som svojim kamarátom a známym minulotýždňový zážitok z hospitalizácie na bratislavských Kramároch. Z hospitalizácie mojej mamy, neplánovanej, rýchlej, s diagnózou vysoká teplota  a nejaký zápal v tele.

Ukázala som im fotku sociálneho zariadenie na II. Internej klinike, kde bežne denne nechávajú ľudia svojich príbuzných – rodičov, starých rodičov, zväčša nie dobrovoľne, ale preto, že musia, že majú vážny zdravotný problém na hospitalizáciu.


Nemáte na výber, umiestnia Vás tam, kde je voľná posteľ – nezávisle od toho, čo vám je, nezávisle od toho, koľko máte rokov, aký máte zdravotný stav, či viete ísť sám na toaletu, či nie, proste tam, kde je voľná posteľ.

Iste, keď je človeku veľmi zle, je rád, že mu pomôžu, že sa mu uľaví, že je pod dohľadom lekára. Ale môže byť aj v stave, že má vysoké teploty, prípadne hnačky a potrebuje na ten záchod chodiť častejšie, alebo sa mu stav zlepší fyzicky, ale psychický sa zhoršuje. Prečo to vravím, píšem?

Darmo máte novšiu posteľ a drevený nočný stolík a nie ten starý kovový, keď sa v noci nevyspíte kvôli spolubývajúcim (v závislosti od veku a diagnózy) alebo prípadne, keď máte problém dobehnúť na toaletu – spoločnú pre mužov aj ženy na zmiešanom internom oddelení – na chodbe,  kde nemôžete vôbec zavrieť dvere na „dámskej“ toalete, ktorá nemá ani v 21. storočí už aspoň základ – záchodovú dosku (podotýkam, že jej cena sa hýbu tej základnej od 5,00 euro..), nemôžete ani zamknúť vonkajšie dvere a prípadne využiť „pánsku toaletu“ , ktorá akoby zázrakom dosku má….

Môže sa vám v takomto prostredí, keď máte mať pokoj, lebo ešte ani neviete akú diagnózu vlastne máte, ale na záchod idete po svojich, zlepšiť fyzický stav, keď psychickému táto situácia ani najmenej nepomáha? No nemôže…

Sestrička vám po prijatí prinesie hygienický balíček od ministerky zdravotníctva, verte mi, chvíľu som uvažovala ho zaniesť späť cez ulicu na ministerstvo s pozdravom, aby sa pani ministerka na tú toaletu a hneď vedľa „úžasnú“ sprchu prišla osobne pozrieť, či tento darček nie je iba výsmechom pacientov….

Áno, radšej si ten kotúč WC papiera donesiem, keby som sa tam náhodou niekedy ocitla, sama, ale rada by som ho mala možnosť použiť sama a v súkromí.


Isteže to nie je chyba pracovníkov nemocnice, ich vedenia, ani radových doktorov a sestričiek na danom, či inom oddelení tejto fakultnej nemocnice, ale je to chyba a veľký problém nášho slovenského zdravotníctva a systému vôbec. Áno, pýtali sme sa aj na nadštandardnú izbu za príplatok, no v tejto časti nemocnice takúto možnosť nemáte, aj keď peniaze na to máte. Smutné.

Toaleta pre pacientov v UNB na Kramároch v BA, II. Interná klinika, Nemocnica akademika Ladislava Dérera/foto: Katarína Grosmannová – Lepiešová

Moja mama je už v dôchodkovom veku a zdravotné poistenie si platí už takmer 50 rokov, nie je pacientka, ktorá by pravidelne a zbytočne behala po lekároch a chodila si do nemocnice oddýchnuť. Keď už k lekárovi ide, má vážny problém a hospitalizácia je nevyhnutnosťou. Nemohla by aj ona mať právo a nárok na aspoň základnú, o slušnej ani nehovoriac, úroveň hygienických zariadení?

Po dvoch dňoch, keď jej však bolo najhoršie ju presťahovali do izby, kde je WC a sprcha súčasťou bunky – dvoch izieb a ona sa tešila ako z najkrajšieho darčeka. Uvoľnila sa tam posteľ. A uvoľnila sa aj tá po nej, o poschodie nižšie, kde zase „ubytovali“ niekoho, kto si takéto podmienky nezaslúži.

… a chápem už ja tých, ktorí podpisujú reverz a chcú byť čo najskôr doma, vo svojej posteli a na svojom záchode.

Kamarátom som príbeh dorozprávala a zhodli sme sa na tom, že v tejto krajine radšej nebyť chorý alebo teda nebyť hospitalizovaný. A ak áno, tak plánovane a na dohodnutom mieste. Ochorieť však môže každý, neočakávane, náhle…..

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to prosím  na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Môže vás zaujať:


Tam, kde si pacienti zaslúžia terasy

 

 

 

 

 Komentáre (1)
  1. Lucua píše:

    Áno ,mali ste skočiť cez cestu na ministerstvo ! Nikoho táto siruácia neteší,ani zdravotníkov,skôr ich to flustruje 🙁 …a hygienický balíček vyrobený v Poĺsku ??? Tragédia 🙁

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *