Ako makať, prežiť a vydržať? Tento chlapík to dal… a môžete aj vy!

zdroj: Ikar

Cameron Hanes je obyčajný neobyčajný muž. Spisovateľ, manžel a neprekonateľný lovec lukom a šípom, ktorý sa nikdy neuspokojí s najlepším možným výsledkom – vždy chce viac.

Cameron Hanes objavil v sebe vášeň pre lukostreľbu, keď mal dvadsať rokov. Ihneď pochopil, že chce byť nielen najlepším lukostrelcom na svete, ale aj neprekonateľným predátorom. Neustále posúva svoje telesné hranice, aby zakaždým prekonal vlastný rekord. Každý deň v roku strieľa z luku, posilňuje a mimo loveckej sezóny beháva 320-kilometrové ultramaratóny v horách.

Verný svojim zásadám a hodnotám vďaka odhodlaniu a sebadisciplíne čoskoro pochopil, že všetko je skutočne len v našej mysli a ľudské telo dokáže aj nemožné. Stačí sa nevzdať, veriť si a tvrdo pracovať. Ak rozvíjame svoju vášeň, dodá nám to sebavedomie a naplní život. Nik nemusí byť priemerný, všetci môžeme zo svojho života vyťažiť všetko.

Vydržať je sčasti životopis a sčasti motivačný manifest, v ktorom sa Cameron Hanes pokúša ukázať čitateľom, že každý môže byť najlepšou verziou samého seba. Nie je v tom nijaký tajomný recept, iba viera vo svoje schopnosti a ochota vydržať nepohodlie a bolesť kvôli sladkej odmene na konci.

„Človek ktorý si večer môže ľahnúť s vedomím, že dnes dosiahol svoje maximum, je veľmi vzácny. Ešte vzácnejší je však ten, ktorý tak robí opakovane, deň za dňom, rok za rokom, až sa z lenivosti a sebaľútosti stane vzdialená spomienka, utopená v rokoch a rokoch činov a disciplíny. Je to umenie a jedným zo súčasných majstrov tohto umenia je môj dobrý priateľ Cameron Hanes,“ tvrdí Joe Rogan, americký herec, moderátor, stand-up komik a autor jedného z najpopulárnejších podcastov na svete.

„Milujem slovo vytrvalosť. O tom je celý život. Niekedy nastanú aj ťažké časy. Sú to preteky na dlhú trať. A občas je to doslova boj. Tí z nás, ktorí sa s ňou nenarodili, sa o veľkosť často ani nepokúšajú,“ píše Cameron vo svojej knihe.
Existuje nevyčerpateľne veľa výhovoriek, prečo nežiť výnimočný život. No keď sa raz rozhodneme prijať výzvu a prekonávať svoje obmedzenia, limity už nie sú obmedzeniami, ale šancami, ako pracovať tvrdšie, a to za každých okolností. Ak chcete žiť život plný vášne, húževnatosti, cieľavedomosti a sily, jednoducho musíte vytrvať.

Všetci milujeme príbehy. Dramatické a poučné príbehy o hrdinoch a ich ceste. Najmä ak sú o skutočných ľuďoch. Pekne to zhrnul Joe Rogan. „Milujem úspešné príbehy, no ešte viac ma bavia také, kde chlapík totálne poserie svoj život a nakoniec si ho dá celý dokopy.“

Joeov citát tne do živého. Cameron Hanes si vydobyl aký-taký úspech, ale nešlo to úplne hladko. Ľudia radi počúvajú o úspechoch a odmenách, ale radi ignorujú roky práce a driny. Musel prekonať ohromné prekážky, aby sa dostal na samotný vrchol.
Aj o tom je kniha Vydržať.

(Ak vás táto recenzia zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)