Ako mať spokojných zamestnancov? Nejde len o výšku mzdy

Dalito.sk/ilustračné foto: Pressmaster / Shutterstock.com
PR -

Aj keď všeobecné presvedčenie hovorí, že spokojnosť zamestnancov rastie výlučne s výškou ich mzdy, nie je to také jednoduché. Iste, mzda je veľkou motiváciou, ale prispieť k spokojnosti zamestnancov sa dá aj ďalšími spôsobmi.

Kvalitné a spoľahlivé vybavenie prispieva ku kvalite práce

Keď už sme začali mzdami, okrem ich výšky je dôležitý aj dátum, kedy sú mzdy vyplatené. Mzdy sú pochopiteľne niečo, čo si vyžaduje čas na spracovanie každý mesiac. Vôbec nie je preto na škodu najať si na spracovanie miezd externú spoločnosť. Odbremeníte sa od časti povinností, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie firmy a zároveň budú mať zamestnanci mzdu čo najrýchlejšie. A to určite ocenia.

Kvalita odvedenej práce môže byť len taká veľká aká je kvalita vybavenia, ktoré je na prácu používané. Či už ide o rýchlo fungujúci počítač v kancelárii, alebo spoľahlivý pohon TMP 25 pre priemysel, čím viac sa môžu zamestnanci spoľahnúť na vybavenie, s ktorým pracujú, tým sa dá očakávať lepšie odvedená práca.

Urobte niečo pre zamestnancov z každodenného aj dlhodobého hľadiska

A ako sa dá spríjemniť zamestnancom bežný pracovný deň? Napríklad pravidelným prísunom čerstvého ovocia. To nie je len chutné, ale aj zdravé a tak sa takýmto spôsobom zaručene postaráte nielen o spokojnosť, ale aj o pravidelný prísun energie a vitamínov pre zamestnancov.

Jedným z veľkých problémov, ktoré môžu v práci časom nastať, je stereotyp. Samozrejme, niektoré pracovné pozície sú stereotypnejšie ako iné, ale po dlhšej dobe sa môže každá práca javiť ako stereotypná. Človek má vtedy pocit, že do práce chodí len zo „zotrvačnosti“ a nič mu to neprináša.

Dobrým spôsob, ako tomuto zamedziť, je dbať o cielené vzdelávanie a rozvoj zamestnancov. Samozrejme, pre firmu sú najdôležitejšie zručnosti potrebné pre výkon danej pozície, ale vždy sa dá nájsť niečo, čo pomôže firme aj zamestnancovi samotnému. Cudzie jazyky, či komunikačné zručnosti sú len dvojica z množstva príkladov.