Šport

Ako na Nový rok, tak po celý rok! Vlhová vyhrala paralelný slalom: „Cítila som, že to pôjde“ 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v utorňajšom mestskom paralelnom slalome Svetového pohára v Osle. Vo finále zdolala Američanku Mikaelu Shiffrinovú a pripísala si šieste víťazstvo kariéry. Na treťom mieste skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová. Vlhová prekonala víťazné konto Veroniky Velez-Zuzulovej, ktorá uspela v štyroch špeciálnych a jednom paralelslalome. Rozšírila svoju zbierku o prvenstvo v ďalšej disciplíne, štyrikrát sa radovala v klasickom a koncom decembra premiérovo v obrovskom slalome.

Dvadsaťtriročná slovenská reprezentantka pricestovala do Nórska po nesmierne vydarenom vystúpení v rakúskom Semmeringu a formu potvrdila aj na novoročnom podujatí na umelom svahu na Holmenkollene. V osemfinále pohodlne vyradila Švajčiarku Aline Daniothovú, keď už po prvej jazde mala maximálny polsekundový náskok. V nasledujúcej fáze si znova bez problémov poradila s Taliankou Irene Curtoniovou a medzi najlepšou štvorkou na ňu čakala Anna Swennová-Larssonová zo Švédska. Vlhová si v prvej jazde aj vďaka svojmu silovejšiemu štýlu, pri ktorom si bránky rozrážala rukami, a zvládnutému záveru vypracovala náskok 16 stotín sekundy. O ten neprišla, keďže jej súperka nedokončila „odvetnú“ jazdu.

Druhú semifinálovú konfrontáciu obstarali ďalšie spolufavoritky Shiffrinová a Holdenerová. Švajčiarka spadla v prvej jazde a zjednodušila situáciu Američanke, ktorá si postrážila postup do finále. V ňom mala Vlhová opäť príležitosť pokoriť Shiffrinovú a svoje šance výrazne zvýšila v prvej jazde, v ktorej získala k dobru 21 stotín. V rozhodujúcom súboji Shiffrinová zabrala a nakrátko sa dostala na úroveň Vlhovej, no v závere stratila a s Vlhovou prehrala o 39 stotín.


Po Semmeringu je to ďalší úžasný deň. Konečne som zdolala Mikaelu a zvíťazila som. Keď je Mikaela so mnou vo finále, tlačí na moje limity. V prvej jazde som sa snažila ísť čo najrýchlejšie. V druhej som si povedala, že teraz to musím dokázať. Po príchode do cieľa som bola veľmi šťastná,“ povedala Vlhová v televíznej reakcii.

„Myslím si, že od začiatku bola Petra v obrovskej forme. Mikaela nebola v takej pohode, Petra sa koncentrovala, vedela, že emócia príde na koniec,“ zhodnotila Velez-Zuzulová.

V slalomových súťažiach tejto sezóny sa Slovenka dočkala triumfu po piatich druhých miestach za Shiffrinovou, ktorá ju predtým okrem štyroch špeciálnych zdolala aj vo finále decembrového paralelného slalomu vo švajčiarskom St. Moritzi. „V prvom rade sa teším, že som to konečne prelomila. Od rána som cítila, že to pôjde, každú jazdu som mala vyrovnanú a zvyšovala som tempo. Sústredila som sa na seba, koncentrovala som sa najmä na druhú finálovú jazdu. Aj keď som mala náskok, trať bola strašne ľadová,“ povedala Vlhová. „Pracovali sme na paralelnom slalome a verili sme si. Kombinovali sme techniky a Petra ukázala, že je to najlepší prístup. Pozeral som časy a bola blízko k mužom, je veľmi silná. Už v pondelok som videl, že lyžuje veľmi dobre. Nebol som si istý víťazstvom, ale dobrými pretekmi áno,“ dodal tréner Livio Magoni pre RTVS.

Celkovo Vlhová dosiahla v tejto sezóne už siedme pódiové umiestnenie. Na stupne víťaziek sa vo svojej kariére piatich plných ročníkov SP postavila po 19. raz. V celkovom poradí SP si upevnila druhú priečku so ziskom 668 bodov za suverénnou líderkou Shiffrinovou. V hodnotení slalomu stráca na Američanku 80 bodov.

Výsledky paralelného slalomu SP v Osle:
1. Petra VLHOVÁ (SR), 2. Mikaela Shiffrinová (USA), 3. Wendy Holdenerová (Švaj.), 4. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.), 5. Erin Mielzynská (Kan.), 6. Irene Curtoniová (Tal.), 7. Christina Geigerová (Nem.), 8. Frida Hansdotterová (Švéd.), 9. Katharina Truppeová, 10. Katharina Liensbergerová, 11. Bernadette Schildová (všetky Rak.), 12. Ragnhild Mowinckelová (Nór.), 13. Laurence St. Germainová (Kan.), 14. Lena Dürrová (Nem.), 15. Aline Daniothová (Švaj.), 16. Roni Remmeová (Kan.)

osemfinále:
VLHOVÁ – Aline Daniothová (Švaj.) nedokončila
štvrťfinále:
VLHOVÁ – Irene Curtoniová (Tal.) +0,63 s
semifinále:
VLHOVÁ – Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) nedokončila
finále:
VLHOVÁ – Mikaela Shiffrinová (USA) +0,39 s


Celkové poradie SP (po 16 z 38 súťaží): 1. Shiffrinová 1114 bodov, 2. VLHOVÁ 668, 3. Holdenerová 454, 4. Mowinckelová 418, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 366, 6. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359
Poradie slalomu (6 z 12): 1. Shiffrinová 580, 2. VLHOVÁ 500, 3. Holdenerová 315, 4. Liensbergerová 225, 5. Swennová-Larssonová 216, 6. Hansdotterová 203

Môže vás zaujať:

Petra Vlhová vyhrala! „Všetci v tíme sme šťastní.“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *