Životný štýl

Ako naložiť s časom, ktorý mi život nadelil?

Pascal Mercier Váha slov

Simona Leylanda od detstva fascinujú jazyky. Proti vôli svojich rodičov sa stane prekladateľom a rozhodne sa postupne naučiť všetky jazyky Stredomoria. Z Londýna nasleduje svoju manželku Liviu do Terstu, kde zdedila vydavateľstvo…

„Pascal Mercier necháva svojho protagonistu opatrne a bedlivo objavovať svoj životný i literárny potenciál…. a my sme svedkami autorovho vzácneho citu pre jazykové nuansy. Vysoko reflektívny román, ktorý rozpráva nielen príbeh prebúdzajúceho sa autora, ale aj človeka, ktorý sa definuje úplne nanovo,“ napísali v Norddeutscher Rundfunk o knihe Váha slov. Je to príbeh, ktorý ide tak trochu proti prúdu. Je vážny, filozofický a súčasne v ňom nájdete poetiku.

Spomínaný hrdina Simon sa teda presťahoval do Terstu, mesta významných literárnych osobností. Verí, že našiel ideálne miesto pre svoju prácu – až kým ho lekárska chyba nevyvedie z miery. No potom sa z domnelej katastrofy stane zlomový bod, ktorý mu umožní opäť úplne zmeniť svoj život.


A predsa bol jazyk ešte dvakrát dôvodom jeho cesty. Bolo to vtedy, keď už býval vo štvrti Camden Town a pravidelne dostával objednávky na preklad. Zvuk gréčtiny sa mu na jednej nahrávke páčil tak veľmi, že čoskoro vedel naspamäť takmer celý kurz a chcel ten zvuk počuť aj na uliciach a námestiach. V Aténach sa púšťal s kdekým do debaty, posedával v kaviarňach, čoskoro mal v malíčku futbalový slovník a vrchol bol, keď pochopil vtip, ktorý navyše spočíval v slovnej hre. Došlo aj na nedorozumenia so ženami: zatiaľ čo jemu šlo len o slovíčka, ony čakali niečo iné. To sa mu ale nestávalo len v Grécku.

Ak ste čítali hit Vlak do Lisabonu, nenechajte si ujsť ani túto novinku Pascala Merciera. Ten ani tentoraz nezaprel svoj neutíchajúci záujem o reflexiu hraničných situácií v živote človeka a o úlohu slova v nich. Jeho román Váha slov je vyznaním lásky k slovu, ktoré má moc spustiť v ľudskej existencii tie najneočakávanejšie pohyby. Opäť sa mu podarilo napísať filozofický román, ktorý je rovnako dojímavý ako Nočný vlak do Lisabonu.

Spisovateľ, ktorý má blízko k Proustovi, ukazuje Mercier na svojej postave to, čo dokáže čas. Ako filozof zasa rozvíja otázky, ktoré vás zamestnajú nadlho. Ako som naložil s časom, ktorý mi bol nadelený na tomto svete?“ pýta sa Tages-Anzeiger a periodikum Kulturkaufhaus dodáva: „Konečne prídavok pre všetkých fanúšikov Vlaku do Lisabonu. Veľký román hladný po živote.“

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *