Správy

Ako o koronavíruse informuje Slovenská republika

Dalito.sk postupne zverejňuje všetky oficiálne stanoviská a tlačové správy na jednom mieste. Informácie pravidelne aktualizujeme podľa toho, ako sú zasielané do redakcie.

Informácie, ktoré hľadáte nájdete jednoducho, stlačením klávesníc Ctrl+F, do okienka zadáte požadované slovo a stlačíte Enter. Vyhľadávač vám v texte vyznačí všetko, čo by vás k danej téme mohlo zaujímať.

AKTUÁLNE ČÍSLA VÝSKYTU COVID-19 A POČTY VZORIEK na štátnej stránke NCZI TU alebo súkromnej TU . Čísla sú však relatívne, pretože štátne domény nestíhajú nápor záujmu a štát celkovo informuje o číslach veľmi chaoticky.


21. marca 2020

19:18 Zuzana Eliášová z MZ SR:

Na Slovensku evidujeme k dnešnému dňu celkovo 178 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 (koronavírus), negatívnych vzoriek je spolu 3069.

Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR dnes nahlásilo 41 nových pozitívnych vzoriek a 399 negatívnych vzoriek.

18:00 Po takmer 24 hodinách sa Slováci z úst nového predsedu vlády Igora Matoviča dozvedeli čísla, ktoré Slovensko oproti iným krajinám doteraz pod vedením Petra Pellegriniho „zvláštne“ zverejňovalo. Od včera pribudlo 41 nových prípadov koronavírusu, zatiaľ najviac za jeden deň. Celkovo je 178 prípadov. V pondelok bude vláda prijímať nové urgentné opatrenia. NOVÝ MINISTER ZDRAVOTNÍCTVA ZISTIL, ŽE SLOVENSKO MÁ MOMENTÁLNE LEN 3000 TESTOV! Iba Česko má už urobených celkovo 13 704 testov a v zásobách má ďalšie. V Českých Pardubiciach na vojenskom letisku už v týchto chvíľach pristáva plné lietadlo testov pre ČR, obrovské ukrajinské dopravné lietadlo Ruslan. Česi na prepravu využili vzdušný priestor NATO.

15:23 Vyjadrenie ANS ku reakciám na tlačovú správu ANS týkajúcu sa oznámenia od všeobecných lekárov, že v zmysle bodu č. 18 metodického usmernenia hlavného odborníka pre VLD pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii u dospelých počas pandémie COVID-19 zo dňa 19.3.2020 uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov (viď nižšie) :


Ako by občania reagovali na nasledujúci oznam ?

Metodické usmernenie pre nemocnice :

Bod 18/ V situácii, keď nemocnica nedisponuje ochrannými pomôckami, uzatvorí nemocnicu pre fyzickú návštevu pacientov a o situácii informuje lekára samosprávneho kraja a MZSR. Nemocnica však naďalej poskytuje telefonické alebo iné elektronické konzultácie, zabezpečuje predpis e-receptov a PN.

Keďže nemocnice združené v ANS doposiaľ nedostali ani jeden kus osobných ochranných pomôcok, tak by mali postupovať presne tak, ako je vydané metodické usmernenie hlavného odborníka pre všeobecných lekárov, nie? Ešte stále si niekto myslí, že naša zlosť nie je adekvátna ?

logo

11:57 ROBIŤ SI „POZITÍVNE PR“ NA DEŤOCH S ONKOLOGICKÝM OCHORENÍM JE ZA ČIAROU

Národný ústav detských chorôb musí žiaľ aj v tejto ťažkej dobe pre zdravotníkov i pacientov riešiť situácie, ktoré podľa nás hraničia s princípmi ľudskosti. Známa celebrita, v snahe očistiť svoje meno po negatívnom článku v jednom denníku, doslova zneužila choré onkologické deti a žiaľ sčasti aj našich zamestnancov. 

V čase, kedy je náš ústav zariadením, na ktoré sa vzťahuje núdzový stav a je prísny zákaz návštev, sa táto osoba neoprávnene dostala na pôdu nášho ústavu, ignorujúc zákaz vstupu tu nezamestnaných osôb i riziko ohrozenia našich pacientov. Prišla v sprievode 2 zamestnancov nášho ústavu, ktorých totožnosť overujeme, vchodom, ktorý je určený výlučne pre zamestnancov, z dôvodu odčlenenia prístupových ciest pre pacientov a zamestnancov. Priniesla krabicu rúšok, ktorú, ako hovorí na svojich videách sledovaných viac ako pol miliónom Slovákov, doniesla pre choré onkologické deti. 


Vstup do budovy ústavu, jej nebol povolený ani vedením ústavu ani vedením Kliniky detskej hematológie a onkológie. Pripomíname, že práve toto oddelenie má absolútne sprísnený režim, keď rodič nášho pacienta nesmie prísť ani na chodbu. Personál kliniky pracuje v špeciálnych predĺžených prevádzkach, aby vytvoril čo najbezpečnejšie prostredie pre svojich najrizikovejších pacientov. Sestra, ktorá otvorila dvere, ich na kliniku nepustila. Keď im povedala, že nič nevie, tak sa vyhovorili na riaditeľstvo, že idú odtiaľ. Sestra pochopiteľne o tom nemala žiadnu informáciu, preto ich na kliniku správne nepustila.

Pritom zdôrazňujeme, že rúška pre zamestnancov, ako aj pacientov, máme k dispozícii a boli sme prvá nemocnica, ktorá zaviedla rozdávanie rúšok pri vchode do nemocnice pre každého, kto k nám príde. 

Táto neľahká doba naozaj ukazuje, že sú situácie na ktoré sa neviete pripraviť. Stále sa totiž nájdu jedinci, ktorí neváhajú ohrozovať zdravie iných za účelom vlastného zviditeľnenia a propagácie

Zároveň by sme chceli všetkých poprosiť, ak nám chcete pomôcť, sú na to oficiálne cesty, každý dar, ak potrebujeme-oficiálne prijímame, registrujeme, priznávame. Veľmi si ceníme snahu mnohých firiem, ale aj jednotlivcov, ktorí nám takto pomáhajú. Veríme, že táto skutočnosť to nezmení.

Prosíme vás, ak nám chcete pomôcť, urobte tak oficiálne cez oficiálne registrované občianske združenia, ktoré fungujú na pôde našej nemocnice. Všetky dary sa dostanú transparentne tam, kde treba a pomoc  bude účelná a správna. 

11:56 TAXANA reaguje aj na otázky o dôsledku koronavírusu na dane

Finančná správa zaktualizovala obsah svojho chatbotu. TAXANA poradí aj pri plnení povinností daňových subjektov v tomto neľahkom období. Podrobnejší informačný obsah, vrátane príkladov životných situácií, doplnila finančná správa aj na svoj portál. Cieľom je poskytnúť daňovníkom čo najviac informácií a usmernení.


Čo v prípade, že sa naša finančná situácia zhoršila a nevieme zaplatiť preddavky? Kedy mám zaplatiť daň, ak som už daňové priznanie podal? Čo v prípade, ak nestihneme pre karanténu podať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty? Aj toto sú otázky, na ktoré daňovníkom odpovie aj TAXANA.

Finančná správa pristúpila k tomuto rozšíreniu, lebo TAXANA sa ukázala ako plnohodnotný komunikačný kanál. Pre klientov predstavuje jednoduchý spôsob ako získať informácie a nemusieť čakať na telefonické spojenie s call centrom či pracne ich vyhľadávať na internete.

Finančná správa zároveň sprístupnila na svojom portáli samostatnú podstránku k téme koronavírus a jeho vplyv na plnenie si daňových povinností.

Daňovníci sa na ňu dostanú jednoduchým preklikom z farebného bannera umiestneného priamo na titulnej stránke portálu. V tejto časti nájdu nielen informácie o tom, aké opatrenia finančná správa ešte chystá, ale zároveň na konkrétnych životných situáciách nájdu odpovede na otázky, ako v týchto časoch vysporiadať svoje daňové povinnosti. Cieľom opatrení je poskytnúť našim daňovníkom čo najviac informácií a pomôcť im tak v tejto neľahkej situácii. Finančná správa bude obsah týchto „otázok a odpovedí“ pravidelne aktualizovať. Informácie priebežne zverejňuje aj na svojich sociálnych sieťach.

20. marca 2020

18:20 CHARTER ADVISORY DNES VEČER PRIVÁŽA PRVÝCH SLOVÁKOV Z VEĽKEJ BRITÁNIE, KTORÍ UVIAZLI V ZAHRANČÍ

ĎALŠIE EVAKUAČNÉ LETY SA PRIPRAVUJÚ V KOORDINÁCII S MZV SR A MV SR

Bratislava, 20. marec 2020 – Spoločnosť charter advisory s.r.o., po koordinácii s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom vnútra SR vypraví dnes prvý let, ktorý privezie Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii domov. 189 Slovákov, plná kapacita lietadla, priletí z londýnskeho letiska Stansted na bratislavské letisko približne o 21 hodine večer. Všetci pasažieri pôjdu v špeciálnom bezpečnostnom režime do povinnej karantény, kde im urobia testy na vírus COVID-19. Ďalšie lety sa pripravujú podľa záujmu a registrácie Slovákov v zahraniční. Najbližší let bude odlietať budúcu stredu so Slovákmi z USA.

V zahraničí je v súčasnosti stále niekoľko tisíc občanov Slovenskej republiky, ktorí sa v dôsledku bezpečnostných opatrení vyvolaných pandémiou koronavírusu COVID – 19, nemôžu dostať späť do svojej krajiny. Klasické letecké linky sú vo veľkej miere zrušené a repatriačné lety z mnohých krajín sa koordinujú postupne.

„V spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a našim ambasádami v zahraničí, začíname prevážať späť domov Slovákov, ktorí sa chcú v súčasnej situácii vrátiť domov na Slovensko, avšak majú problémy s dopravou. Naše niekoľkoročné skúsenosti s charterovou súkromnou leteckou prepravou preto ponúkame, aby sme pomohli v neľahkých situáciách dostať ľudí späť domov,“ hovorí Martin Feč, spolumajiteľ a generálny riaditeľ spoločnosti charter advisory s.r.o.

Dnešný let z Londýna do Bratislavy bude mať špeciálny režim tak počas samotného letu, ako aj po prílete. Počas celého letu musia mať všetci cestujúci tvárové rúška. Po prílete pôjdu, v koordinácii s Ministerstvom vnútra SR do povinnej karantény, kde každý podstúpi testovanie na vírus COVID-19. Až na základe negatívnych výsledkov, po pár dňoch, budú prepustení zdraví cestujúci do domácej karantény. Keďže ide o súkromné lety bez financovania tretích strán, náklady si hradí každý cestujúci sám formou letenky. „Vytvorili sme rezervačný systém, vďaka ktorému sme schopní konsolidovať požiavky stoviek ľudí tak, aby sme cenu letu znížili čo najviac a podarilo sa nám dostať domov čo najviac ľudí. S cestujúcimi sa snažíme komunikovať, všetko im vysvetliť,“ spresňuje Martin Feč.

„Záujem o prepravu domov má mnoho Slovákov v zahraničí. Všetky požiadavky sa snažíme centralizovať a riešiť s ambasádami a MZV SR. Budeme sa snažiť priviesť čo najviac ľudí domov, je však potrebná registrácia a trpezlivosť, aby sme mohli pripraviť ďalšie lety“, hovorí Martin Feč: „Najbližší let poletí na budúcu stredu z Washingtonu v USA a ďalšie lety pripravujeme. Dôležité je upozorniť, že na palubu nemôžeme pustiť nikoho, kto nepodpíše čestné prehlásenie o svojom zdravotnom stave a nebude sa riadiť platnou legislatívou a prísnymi bezpečnostnými opatreniami.“

Registrácia Slovákov na lety domov sa nachádza TU.

K dispozícii je aj nonstop špeciálny mail: flyhome@charteradvisory.cz

Ďalšie informácie nájdete tiež na webových stránkach alebo na Facebooku.

17:25 Píše hovorkyňa Eliášová : Reakcia MZ SR:

Ministerstvo zdravotníctva dôrazne odmieta ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Práve naopak, uvedené usmernenie hovorí o tom, že všeobecný lekár naďalej poskytujte  telefonické alebo iné elektronické konzultácie, zabezpečuje predpis e-receptov a PN aj v situácii, keď uzatvorí ambulanciu pre fyzickú návštevu pacientov. „Zdravotná starostlivosť týmto usmernením nie je v žiadnom prípade ohrozená, práve naopak v súvislosti s ochorením COVID-19 sa chráni lekár pred prípadným prenosom nákazy, avšak pacientovi je naďalej k dispozícii telefonicky alebo elektronickou formou, čo je dnes aj základným všeobecným odporúčaním v súvislosti s kontaktom pacienta a všeobecného lekára. Odmietam snahu o šírenie paniky, že by dané mohlo ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ povedala MUDr. Adriána Šimková, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo.

Usmernenie hovorí o tom, že ak personál všeobecnej ambulancie nedisponuje ochrannými pomôckami, uzatvorí ambulanciu pre fyzickú návštevu pacientov a o situácii informuje lekára samosprávneho kraja a krajského odborníka mailom. Následne je pacientovi k dispozícii telefonicky, prípadne elektronickou formou, čo je v súlade s odporúčaniami v súvislosti s ochorením COVID-19 a preventívnym opatreniam vedúcim k zabráneniu jeho šíreniu.

Informovanie VÚC a krajského odborníka lekárom o danej situácii je zároveň v záujme jednotného postupu a jednotného zberu dát o situácii v teréne.

Reagujeme na tlačovú správu ANS, z 20.3.2020

Nemocnice združené v ANS dnes začali dostávať oznámenia od všeobecných lekárov, že v zmysle bodu č. 18 metodického usmernenia hlavného odborníka pre VLD pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii u dospelých počas pandémie COVID-19 zo dňa 19.3.2020 uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov. ANS dôrazne upozorňuje, že v prípade realizácie uvedených krokov hrozí v blízkej dobe riziko kolapsu nemocníc, v dôsledku ktorého nebude zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike.

16:17 Hovorkyňa MZ SR čísla po kritike ako tak upravuje:

Upresňujeme, že počet negatívnych vzoriek je spolu 2670.

15:31 MZ SR a hovorkyňa Zuzana Eliášová zasiela čísla, ktoré vôbec nesedia s predchádzajúcimi. Nie sú v nich ani dvaja pacienti z Dubnice nad Váhom. Výsledky k dnešnému dňu, 20.3., k výskytu ochorenia COVID-19 (koronavírus) na Slovensku.

Výsledky laboratórnych testov dnes ukázali 14 nových pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19, negatívnych vzoriek bolo 354.

Celkový počet ľudí s ochorením COVID-19 tak na Slovensku dosiahol číslo 137. Negatívny výsledok na toto ochorenie ukázalo spolu doteraz 2570 testov.

Informácie k dnes identifikovaným 14tim prípadom:

 1. Muž, FN Nitra, Hronovce, kontakt s COVID-19
 2. muž, FN Trenčín, Moravské Lieskové
 3. muž, FN Trenčín, Považská Bystrica
 4. muž, Bratislava-Kramáre, Bratislava
 5. muž, Bratislava-Klenová, Malacky, Kontakt s osobou z rakúska
 6. muž, karanténa Gabčíkovo, Humenné, návrat z Rakúska
 7. muž, karanténa Gabčíkovo, Michalovce, návrat z Rakúska
 8. žena karanténa Gabčíkovo, Jakubovany, návrat z Rakúska
 9. muž, Bratislava-Kramáre, Bratislava
 10. žena, FNsP Prešov, Spišská Belá
 11. žena, UN Martin,
 12. muž, UN Martin,
 13. žena, UN Martin,
 14. muž, ÚNV Ružomberok, Paríž

15:43 PROSBA O SPOLUPRÁCU PRI LIKVIDÁCII ODPADU

 Každé ráno vyjde do ulíc Bratislavy 63 zberných vozidiel OLO a. s. so 175 pracovníkmi. Naší zamestnanci sa tak deň čo deň nachádzajú v prvej línii s ľuďmi, ktorých práca nesmie byť v súčasnosti prerušená. Spoločnosť OLO a. s. minulý týždeň vydala mimoriadne opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19, aby dokázala zabezpečiť plynulý výkon odvozu odpadu a zabezpečila čistotu v uliciach Bratislavy.

Každý náš pracovník má k dispozícii ochranné osobné pracovné pomôcky (OOPP), ktoré pozostávajú z pracovného odevu a rukavíc. Na základe mimoriadnych opatrení boli doplnené OOPP o ochranné rúška. Zabezpečený je aj vyšší prísun dezinfekčných roztokov v porovnaní s bežným režimom. Ani tieto opatrenia však nemusia zamedziť mimoriadnemu výpadku našich zamestnancov.

Naša spoločnosť momentálne zabezpečuje zber a likvidáciu odpadu iba s jedným obmedzením, ktorým je zatvorenie zberného dvoru na Starej Ivanskej ceste 2 (až do odvolania). Od 5. 3. 2020 sme zaregistrovali 25 % nárast odpadu, čo spôsobuje, že zberné nádoby sú preplnené a ľudia mnohokrát odpad ukladajú mimo nich.

Rozumieme, že neplánovaný voľný čas v tomto období mnohí občania využívajú na jarné upratovanie spojené s likvidáciou nepotrebných vecí z domácností a záhrad. Prosíme spoluobčanov, aby vkladali do kontajnerov iba komunálny odpad nevyhnutný k likvidácii. Odpad, ktorý ste sa rozhodli odstrániť počas jarného upratovania z domácností, pivníc, balkónov, či záhrad, prosíme prineste na zberný dvor OLO a. s. po odvolaní mimoriadnych opatrení. Magistrát hlavného mesta informuje, že občania Bratislavy môžu na likvidáciu odpadu využiť v súčasnosti aj zberné dvory mestských častí.

Ukladanie odpadu voľne na stojisku znemožňuje odvoz odpadu. Záznam dôvodu nevykonaného odvozu odpadu nájdete na: https://www.olo.sk/evidencia-neodvezeneho-odpadu/. Ďakujeme všetkým za pochopenie a spoluprácu.                                                         

Ing. Linda Golejová

asistentka predstavenstva

cid:image001.jpg@01D1A451.499801E0

14:32 V Dubnici dva nové prípady

 • V Dubnici nad Váhom k dnešnému poludniu evidujeme dva prípady nákazy vírusovým ochorením COVID-19. Všetky dôležité informácie o situácii súvisiacej s koronavírusom COVID-19 v našom meste nájdete pod jednou strechou na tejto adrese: https://bit.ly/2wfnFH5
 • Opätovne informujem aj o pomoci pre seniorov, ktorú mesto ponúka vo forme bezplatného nákupu potravín, dezinfekcie či liekov. Zatiaľ sa tešíme veľkému záujmu dobrovoľníkov, ktorých evidujeme viac ako dvadsiatku. Mnohí z nich sú ochotní nielen nakúpiť, ale napr. aj vyvenčiť psíka: https://bit.ly/2WwzJy8
 • Avizovaný projekt História do škôl sa stáva realitou, pilotné zážitkové vzdelávanie o histórii svojho mesta absolvovali škôlkari, na rad prídu po upokojení situácie so šíriacou sa epidémiou aj prváčikovia: https://bit.ly/2UugIKm
 • Novinkou v našom meste sú zberné nádoby na drobný elektroodpad, ktoré doplnili odpadovú infraštruktúru v Dubnici nad Váhom: https://bit.ly/2WqV0tc
 • Úspešní sme aj v boji s reklamným smogom. Z mesta postupne miznú nelegálne reklamné pútače a bilbordyhttps://bit.ly/3aatq7m

14:24 Spoločná žiadosť obchodníkov, potravinárov a poľnohospodárov na Ústredný krízový štáb SR

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Potravinárska komora Slovenska, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu Slovenskej republiky si uvedomujú svoju dôležitú rolu pri zásobovaní ľudí na Slovensku potravinami a drogériou. Ubezpečujeme všetkých, že každý deň robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili tieto produkty pre všetkých.

Avšak aby sme dokázali túto službu verejnosti vykonávať aj naďalej, chceme spoločne apelovať na Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky, aby vymedzil jeden deň v týždni počas trvania mimoriadneho stavu na území Slovenskej republiky, kedy by boli zavreté všetky obchody vrátane predajní s potravinami a drogériou.

Potravinári, poľnohospodári a obchodníci pracujú pod obrovským tlakom od začiatku krízy. Pre okolnosti vyplývajúce z mimoriadneho stavu na Slovensku čelia nedostatku pracovníkov v prevádzkach. Pre obmedzenia na hraničných priechodoch je tiež vyvíjaný veľký tlak na logistiku. V tejto mimoriadnej situácii patrí veľké poďakovanie všetkým našim zamestnancom, vďaka ktorým zabezpečujeme potraviny a drogériu pre ľudí na celom Slovensku. Podporujeme ich, ako vieme a preto by sme im chceli dopriať deň oddychu. Pre zvýšený dopyt zo strany zákazníkov sú v práci vystavovaní veľkému tlaku.

Jednotné opatrenie žiadame od Ústredného krízového štábu SR preto, aby nevznikol chaos pri individuálnych rozhodnutiach dotknutých subjektov. Navyše zákon o ochrane hospodárskej súťaže nám nedovoľuje, aby sme sa vzájomne na tom dohodli. Zároveň chceme zdôrazniť, že toto opatrenie žiadame len na obdobie trvania mimoriadneho stavu na území Slovenskej republiky.

Chceme opätovne zákazníkov uistiť, že potravín je dostatok a nie je dôvod na žiadnu paniku. Opatrenie, ktoré požadujeme, vyplýva výhradne z našej snahy znížiť tlak na zamestnancov a logistiku. Toto opatrenie by pomohlo pri logistike a distribúcii a umožnilo zamestnancom načerpať novú energiu.

Emil Macho, predseda, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

Daniel Poturnay, prezident, Potravinárska komora Slovenska

Martin Krajčovič, predseda, Slovenská aliancia moderného obchodu

Martin Katriak, prezident, Zväz obchodu Slovenskej republiky

14:01 Tlačová správa ANS, 20.3.2020

Nemocnice združené v ANS dnes začali dostávať oznámenia od všeobecných lekárov, že v zmysle bodu č. 18 metodického usmernenia hlavného odborníka pre VLD pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii u dospelých počas pandémie COVID-19 zo dňa 19.3.2020 uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov. ANS dôrazne upozorňuje, že v prípade realizácie uvedených krokov hrozí v blízkej dobe riziko kolapsu nemocníc, v dôsledku ktorého nebude zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike.

11:09 Polícia SR: KORONAVÍRUS: HOAXY USTALI, PORÁŽAME ICH VĎAKA VÁM

Ak porovnáme prvé dni po vypuknutí koronavírusu v našom regióne, keď sme tu mali denne 2-3 masovo zdieľané (v tisíckach) dezinformácie, tak v súčasnosti je už relatívny pokoj. Veľmi rýchlo sme upozornili na tri najviac zdieľané poplašné zvukové správy. Upozornili sme na zaručené rady a tipy, ako liečiť koronavírus. Zdieľali sme stanoviská ministerstva zahraničia, aj obrany k hoaxom, ktoré sa dotýkali ich činnosti. Zamerali sme sa aj na absurdné dezinformácie, ktoré boli tiež masovo zdieľané.

Všetky tieto kroky a celkový výsledok sa podaril vďaka vám a vašim správam, v ktorých ste nás na hoaxy upozorňovali. V tejto mimoriadnej situácii sa nedá odpovedať každému občanovi, ale každý jeden tip analyzujeme. Posledné hodiny sme nezaznamenali nové, a hlavne masovo zdieľané dezinformácie.

10:55 Sociálna poisťovňa automaticky – bez žiadosti – predĺži aktuálne začaté 14-dňové OČR-ky

Ústredný krízový štáb odporučil, aby Sociálna poisťovňa priznala ošetrovné pri osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa vo veku do 10 rokov (10 rokov + 364 dní) počas celého obdobia, na ktoré príslušný orgán vyhlásil mimoriadnu situáciu/núdzový stav a svojim rozhodnutím uzavrel školské a predškolské zariadenia. V takýchto prípadoch sa poistencom nebude ani prerušovať povinné sociálne poistenie.

Sociálna poisťovňa preto automaticky predĺži trvanie a následnú výplatu aktuálne začatých 14 – dňových OČR-iek bez to, aby si rodič musel podávať novú žiadosť.

O dávku bude poistenec žiadať novou žiadosťou len vtedy, ak sa na OČR rodičia potrebujú vystriedať. Rodičia sa môžu striedať najskôr po uplynutí 10 dní, pričom každý nástup do zamestnania musia Sociálnej poisťovni ohlásiť najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.

10:31 Ako majú pediatri potvrdzovať žiadosti o ošetrovné z dôvodu starostlivosti o deti

Vzhľadom na viaceré otázky lekárov – pediatrov, ako majú potvrdzovať žiadosti o OČR (ošetrovanie člena rodiny) v prípade starostlivosti o deti do 10 rokov (10 rokov plus 364 dní veku) a detí nad 11 rokov, Sociálna poisťovňa ich usmerňuje nasledovne:

Ak je škôlka alebo škola uzatvorená z dôvodu nariadenia príslušného orgánu (momentálne ich uzatvorenie nariadil ústredný krízový štáb) pediatri nepotvrdzujú rodičom detí do 10 rokov (10 rokov + 364 dní) Žiadosť o ošetrovné (fialové tlačivo). Žiadosť o ošetrovné zverejnená na webovej stránke Sociálnej poisťovne slúži výlučne rodičom na uplatnenie nároku na dávku ošetrovné. Pediatri ju nepotvrdzujú, to znamená, že rodičia ju majú poslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne e- mailom bez potvrdenia lekárom. Uvedené opatrenie bolo prijaté z dôvodu, aby rodičia zdravých detí nemuseli navštevovať pediatrov v ich ambulanciách.

Ak je škola uzatvorená  z dôvodu nariadenia príslušného orgánu (ústredný krízový štáb), pediatri potvrdia rodičom detí starších ako 10 rokov (11 rokov a viac) Žiadosť o ošetrovné (fialové tlačivo), pričom pediatri vypíšu časť A tohto potvrdenia. Vypísaním tohto potvrdenia pediater potvrdí, že takéto dieťa vyžaduje osobné a celodenné ošetrovania z dôvodu, že jeho mentálne alebo fyzické schopnosti mu nedovoľujú zvládnuť pobyt v domácom prostredí bez dozoru rodiča. Z uvedeného vyplýva, že potrebu osobného a celodenného ošetrovania u detí nad 11 rokov musí  verifikovať pediater. Ako dôvod potvrdenia potreby ošetrovania sa v zdravotnej dokumentácii uvedie diagnóza U07.2.

10:28 COVID-19: Trnavská župa vyčlení 60 lôžok v zariadeniach sociálnych služieb pre pacientov Fakultnej nemocnice Trnava

Trnavská župa, v prípade núdze, vyčlení časť lôžok v  zariadeniach sociálnych služieb, poskytujúcich dennú a týždennú formu služby, pre pacientov Fakultnej nemocnice Trnava. V zariadeniach tohto typu, ktoré má župa v zriaďovateľskej pôsobnosti, je od 16. marca prerušená prevádzka.

„Informovali sme generálneho riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trnave, že ak to kapacitná situácia bude vyžadovať, župa je schopná dočasne vyčleniť 60 lôžok pre ich pacientov. Týkalo by sa to neinfekčných pacientov, ktorí budú prepustení z nemocnice, ale potrebujú ďalšiu zdravotno-sociálnu starostlivosť. Naše ambulantné zariadenia sociálnych služieb aj s personálom, ktoré sú momentálne uzavreté, vedia byť na tento účel rýchlo adaptované,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Opatrenie by sa prijalo, ak by fakultná nemocnica potrebovala rozšíriť kapacity infekčných lôžok na úkor iných oddelení. Títo pacienti, z neinfekčných oddelení, by následne mohli byť presunutí v rámci doliečenia do župných zariadení sociálnych služieb, ktoré disponujú aj zdravotníckym personálom. Lôžka budú poskytnuté len pacientom, ktorí nebudú javiť znaky akútnej infekcie. 

Jozef Viskupič, trnavský župan

8:51 Hranice: Policajní prezidenti Slovenska a Maďarska sa včera neskoro večer dohodli, že dnes od 06.00 hod. maďarská strana otvorí hraničné priechody pre osobnú dopravu a peších:

Komárno – Komárom

Štúrovo – Esztergom

Avšak aj tu platí, že sa to týka pohraničných Slovákov žijúcich, alebo pracujúcich 30 km od hraníc, ktorí sa pri hraničnej kontrole preukážu: dokladom totožnosti – občiansky preukaz/cestovný pas, pobytová karta a potvrdenie od zamestnávateľa/pracovná zmluva.

Od pondelka 24. marca 2020 od 06.00 hod. bude pre osobnú dopravu otvorený hraničný priechod Moravský Svätý Ján – Hohenau.

Taktiež dávam do pozornosti facebookovú stránku polície SR, kde sme včera večer aktualizovali informácie:

O ďalších hraničných priechodoch sme informovali včera: https://www.facebook.com/1488631054500445/posts/3198693673494166/

Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ SR

6:57 MZ SR Dovoľte, aby sme vás pozvali na tlačovú konferenciu, ktorá sa uskutoční dnes o 11.00 h na ministerstve zdravotníctva. Odborníci vysvetlia prostredníctvom vás verejnosti, čo znamená v zdravotníctve núdzový stav a ako funguje.

Téma: Núdzový stav v zdravotníctve – čo znamená v praxi – praktické informácie pre ľudí

Na TK vystúpia:

Jozef Šuvada, garant štandardných diagnostických, terapeutických a preventívnych postupov MZ SR

Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre pediatriu

Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov

Martin Smatana, generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

19. marca 2020

16:20 MZ SR: Sumárne dáta aj so stručnou popiskou k dnešnému dňu.

Počet negatívnych za dnešný deň 373 + počet pozitívnych 19.

 1. Muž, domáca izolácia, Bratislava, Anglicko-cestovateľská anamnéza
 2. Muž, domáca izolácia, Bratislava
 3. Žena, infektológia Ružomberok, ČR-cestovateľská anamnéza
 4. Žena, infektológia Ružomberok, ČR-cestovateľská anamnéza
 5. Muž, FN Trenčín, Nedašovce
 6. Muž, FN Trenčín, Trenčín
 7. Muž, FN Trenčín, Skačany
 8. Muž, FN Trenčín, Ilava
 9. Žena, FN Trenčín, Nová Dubnica
 10. Muž, FN Trenčín, Ilava
 11. Muž, FN Trenčín, Trenčianska Turná
 12. Žena, FN Trenčín, Trenčín
 13. Muž, FNsP Prešov, Giraltovce
 14. Muž, FNsP Prešov, Poprad
 15. Žena, domáci odber, Bratislava
 16. Žena, domáci odber, Bratislava
 17. Muž, domáci odber, Bratislava
 18. Žena, domáca izolácia, odber cez RÚVZ Nové Zámky, Štúrovo, kontakt s COVID-19
 19. Muž, FNsP, Prešov, kontakt s COVID-19

Celkový počet negatívnych 2316 a pozitívnych 123.

Ak sa započíta prípad pani, ktorá zomrela (nie z dôvodu ochorenia COVID-19) tak je to spolu 124.

15:44 Mesto Žilina pripravuje databázu dobrovoľníkov ochotných pomôcť ostatným

Mesto Žilina pripravuje databázu dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní v prípade potreby pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Samospráva podľa záujmu pripraví možnosti vzájomnej pomoci pre seniorov, sociálne slabšie rodiny či rodiny v karanténe, ktoré potrebujú pomôcť s donáškou nákupov či inými činnosťami. Ľudia, ktorí majú záujem pomôcť, sa môžu prihlasovať online na stránke: http://koronavirus.zilina.sk/chcem-pomoct.

Zložitá situácia v spoločnosti v súvislosti so šírením koronavírusu si vyžaduje našu solidaritu. Obzvlášť skupina ľudí nad 65 rokov je dnes najviac ohrozená. Mesto preto odporúča pravidelnú kontrolu starých ľudí a susedov vo vyššom veku, a to najmä tých, ktorí žijú osamelo. Je dôležité, aby starší ľudia obmedzili svoj pohyb na verejnosti, obzvlášť na miestach s vyššou koncentráciou ľudí. Z tohto dôvodu by sa mali vyhýbať predovšetkým nákupom a využiť donáškovú službu.

Mesto preto v týchto dňoch zhromažďuje databázu dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní pomôcť iným. Pomoc nepotrebujú len seniori, ale aj sociálne slabšie rodiny či rodiny v karanténe, ktoré tiež môžu využiť donáškovú službu či inú formu potrebnej pomoci. Dobrovoľníkom sa môže stať každý, kto je ochotný nezištne pomáhať. Záujemca musí mať vek minimálne 18 rokov, dobrý zdravotný stav a súčasne spĺňať podmienku, že nebol v posledných 3 týždňoch v zahraničí a v kontakte osobou nakazenou vírusom COVID-19. Dobrovoľníci sa môžu prihlasovať prostredníctvom online formulára na http://koronavirus.zilina.sk/chcem-pomoct.

„Dobrovoľníctvo je tá správna cesta, ako najzraniteľnejšie a najohrozenejšie skupiny ľudí ochrániť pred hrozbou nákazy. Vážim si každého dobrovoľníka, ktorý sa na túto nezištnú prácu podujme. Nejaké odozvy už máme a počkáme, koľko ľudí na našu výzvu zareaguje. Ak to bude dostatočný počet, pripravíme udržateľný model vzájomnej pomoci. Verím, že s ohľaduplnosťou a vzájomnou pomocou všetko zvládneme,“ povedal Peter Fiabáne.

14:48 Nový web trnavskej župy sumarizuje informácie a opatrenia súvisiace s koronavírusom

Vzhľadom na neustále pribúdanie informácií súvisiacich so šírením koronavírusu pripravil Trnavský samosprávny kraj samostatnú webovú stránku www.zdravazupa.sk/korona .

„Cieľom je, aby občania mali dostatočné a prehľadné informácie tak z centrálnej štátnej úrovne, ako aj informácie súvisiace s dianím a opatreniami v rámci župy,“ vysvetlil trnavský župan Jozef Viskupič.

TTSK na tomto webe, ale aj na hlavnej stránke župy www.trnava-vuc.sk, využíva aj elektronickú službu chatbot, ktorá interaktívne zbiera dôležité informácie súvisiace so šíriacim sa ochorením. Tento nástroj poskytla skupina programátorov k dispozícii pre verejné inštitúcie.

13:54 Košický samosprávny kraj včera večer dostal ochranné pomôcky pre ambulantných lekárov v našom kraji.  Z požadovaných 3 170 000 kusov však bolo doručených iba 42 000 kusov ochranných pomôcok. Kraj ich bude prioritne distribuovať pneumológom, zubárom, pediatrom a všeobecným lekárom pre dospelých.

13:03 Mesto Bratislava: Vzhľadom k tomu, že súčasná platná právna úprava neupravuje spôsob, ako nakladať s odpadmi počas mimoriadnej situácie, Hlavné mesto SR Bratislava požiadalo hlavného hygienika SR o stanovisko, ako postupovať pri nakladaní s komunálnymi  odpadmi u osôb, ktoré sú v domácej povinnej karanténe, v súvislosti so šíriacim sa novým koronavírusom a ochorením COVID-19.

Do času, kým obdržíme oficiálne vyjadrenie, by sme radi aj prostredníctvom médií vyzvali obyvateľov, ktorí sú v karanténe, prípadne majú podozrenie z nákazy, aby:

 • odpad, ktorý vzniká v ich domácnosti, vkladali do plastového vreca na odpadky a po naplnení ho riadne zviazali,
 • po naplnení vrece s odpadom vložili do druhého vreca a takto uložený odpad držali doma, kým nie sú známe výsledky testov alebo kým nebude odpad takto uložený najmenej 72 hodín,
 • až po uplynutí 72 hodín alebo po oznámení negatívnych výsledkov testov umiestnili odpad do zberných nádob.

Takýmto nakladaním s potenciálne infekčným odpadom zabránime, aby do kontaktu s ním prišli ďalšie osoby, vrátane zamestnancov spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu, a. s., ktorí zabezpečujú jeho zvoz.  

Obdobné usmernenie vydal Department for Environment, food and rural affairs (DEFRA) a Public Health England (PHE) https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-stay-at-home-guidance/stay-at-home-guidance-for-households-with-possible-coronavirus-covid-19-infection#cleaning-and-disposal-of-wastehttps://www.letsrecycle.com/news/latest-news/defra-coronavirus-waste-disposal-advice/.

12:04 Slovenská  strana  neustále komunikuje  a hľadá  riešenia s maďarskou stranou na prijatie čo možno najlepších postupov v záujem eliminácie šírenia koronavírusu a umožnenie a zabezpečenie čo možno  najrýchlejšieho pohybu  tovaru  a zabezpečenie zásobovania najmä potravinami a zdravotníckeho materiálu. 

Maďarská  strana rozhodla po vzájomnej komunikácii na úrovni ministrov vnútra a oznámila SR miesta na prekračovanie pre občanov, ktorí bývajú alebo pracujú na území Maďarska/Slovenska najviac do 30 km od hraníc. Hraničnej kontrole sa budú musieť preukázať platným dokladom totožnosti a potvrdením od zamestnávateľa:

–          Čunovo – Rajka                                                 osobná,  nákladná

–          Milhosť – Tornyosnémeti                                   osobná,  nákladná

–          Šahy – Parassapuszta,                                                     osobná, nákladná 

–          Medveďov – Vámosszabadi                              osobná,

–          Štúrovo – Esztergom,                                        osobná,

–          Slovenské  Nové  Mesto – Sátoraljaújhely         osobná

Na základe rozhodnutia maďarskej strany zostáva hraničný priechod Komárno – Komárom zatvorený.

11:53 Eliášová z MZ SR vysvetľuje laboratóriá

Laboratórne testy na nový koronavírus prebiehajú plne pod koordináciou štátu. Aktuálne sa vyšetrujú vzorky v Bratislave, v Košiciach, v Banskej Bystrici a do konca týždňa sa odštartuje test vzoriek aj v Trenčíne. Kapacita pri všetkých týchto pracoviskách bude na vyšetrenie do 700 vzoriek denne.

Súkromné laboratórne zložky sú pripravené pomôcť štátu a takisto v súčasnej dobe, kedy je na celom svete nedostatok materiálu, poskytnú štátu zásoby na testovanie.

Asociácia laboratórií zároveň dnes na stretnutí na pôde rezortu zároveň deklarovala za všetky tri laboratórne súkromné spoločnosti, že nebudú vykonávať samostatné testovanie vo vlastnej réžii pre samoplatiteľov z dôvodu zachovania systému a štruktúry v zbere dát a ďalších epidemiologických krokov. Svoje kapacity na testovanie ponúknu len v prípade potreby, ak by štát uvedené kapacitne nezvládal.

Ministerstvo zdravotníctva taktiež cez národný klinický tím bude dôsledne monitorovať kapacity všetkých poskytovateľov laboratórnej diagnosticky v oblasti zdravotníckych pracovníkov vyškolených na COVID-19 a materiálno-technické vybavenie tak, ako sa zaviedlo pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia.

11:15 V Bratislave pristane lietadlo so zdravotníckym materiálom

Dnes, vo štvrtok 19. marca 2020 o 12.40 h na letisku M. R. Štefánika v Bratislave pristane lietadlo, ktoré privezie zdravotnícky materiál.  Na letisku bude predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra SR Denisa Saková.

Príchod novinárov je do 12.30 h. Najlepšie zábery na nasnímanie lietadla pri pristátí je pri kruhovom objazde. Brífing bude pri Terminály všeobecného letectva.

11:37

10:22 Hlavné mesto je transparentnejšie aj pre tých obyvateľov či návštevníkov, ktorí nerozprávajú po slovensky. Transparentný portál otvorených dát https://opendata.bratislava.sk/ je už prístupný aj v anglickej jazykovej verzii. Tá prišla spolu s faceliftom stránky, ktorý je intuitívnejší a užívateľsky prístupnejší.

9:00 Vzorky zosnulého Američana boli negatívne, pán teda nezomrel na ochorenie COVID-19.

Ivana Vaněková 
PR manažérka a hovorkyňa UNLP Košice

18. marca 2020

18:00 NCZI bude lekárov informovať o koronavíruse prostredníctvom aplikácie eAlerts

V Bratislave dňa 18. 03. 2020

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) doplnilo aplikáciu eAlerts určenú pre lekárov o najaktuálnejšie informácie o koronavíruse.

V záložke Koronavírus sa lekári dozvedia postup pre transport pacienta s podozrením na koronavírusové ochorenie COVID-l9, usmernenie  hlavného hygienika Slovenskej republiky či prehľad webových stránok s relevantnými informáciami o koronavíruse.

Dôležitou súčasťou aplikácie eAlerts je prehľad aktuálnych opatrení. „Aplikácia obsahuje dôležité informácie pre lekárov týkajúce sa koronavírusu. Prostredníctvom nej budú informovaní o komplexných aktuálnych opatreniach vydaných Sociálnou poisťovňou či Úradom verejného zdravotníctva,“ hovorí generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. 

„Sme radi, že budeme dostávať spoľahlivé a overené informácie priamo na náš mobil. Preto odporúčame všetkým lekárom, aby si aplikáciu eAlerts stiahli a tá bude fungovať ako rýchly informačný kanál. Budeme tak mať všetky dôležité informácie na jednom mieste,dodáva MUDr. Peter Makara, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Aplikáciu eAlerts ezdravie poskytuje NCZI bezplatne pre mobilné zariadenia používajúce iOS (Apple) alebo Android.

16:10 K dnešnému dňu pribudlo 8 pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 (koronavírus), to znamená, že počet pozitívnych vzoriek sa od predpoludnia nezmenil. Počet negatívnych vzoriek za dnešný deň je 217.

Celkový počet ľudí s ochorením na Koronavírus je tak na Slovensku 105. Počet negatívnych vzoriek je 2033.

Dnes 8 pozitívnych prípadov, popiska:

1. Žena, domáca izolácia, Bratislava, Poľsko-cestovateľská anamnéza

2. Muž, domáca izolácia, Bratislava, Poľsko-cestovateľská anamnéza

3. Muž, domáca izolácia, Banská Štiavnica, Taliansko-cestovateľská anamnéza

4. Žena, domáca izolácia, Bratislava, Francúzsko-cestovateľská anamnéza

5. Muž, hospitalizácia, Košice

6. Muž, hospitalizácia, Martin

7. Muž, hospitalizácia, Vráble, Taliansko-cestovateľská anamnéza

8. Žena, hospitalizácia, Nitra, Taliansko-cestovateľská anamnéza

Organizačná poznámka: Počnúc zajtrajším dňom budú výsledky spolu so základnými informáciami o pozitívnych výsledkoch testovaných chodiť 1krát za deň medzi 15.00 až 17.00 h. Nakoľko počet prípadov postupne narastá, záleží nám na tom, aby ste dostávali overené a správne informácie z jedného zdroja.

Zuzana Eliášová, hovorkyňa/riaditeľka Komunikačného odboru MZ SR

16:03 Infolinka pre seniorov

Bratislava, 18. marec 2020 – Ako byť spolu, aj keď máme byť v izolácií? Ako nezabudnúť na ostatných? S cieľom podporiť osamelé seniorky a seniorov mesto od 17. 3. zriadilo telefonickú Senior Linku. Linka je dostupná v pracovné dni medzi 8:00 a 17:00 na telefónnom čísle 0800 242 000. Určená je pre starších obyvateľov mesta, ktorých súčasná situácia obzvlášť zasahuje pri zvládaní životných situácií.  

Podľa aktuálnej epidemiologickej situácie a odporúčaných preventívnych opatrení sa obyvateľky a obyvatelia Bratislavy majú, čo najmenej stýkať s ostatnými obyvateľmi. Zároveň nemôžeme zabúdať na to, že v Bratislave sú ľudia, ktorí nemôžu zostať dlhodobejšie sami. Ide najmä o niektorých našich seniorov a seniorky nad 65 rokov, ktorí nie sú umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb alebo inom type sociálnej služby, a takisto nemusia mať v hlavnom meste postačujúce rodinné zázemie. Možno im nemá kto nakúpiť, priniesť lieky, môžu sa cítiť osamelí a aktuálnou situáciou ohrození. Možno majú, jednoducho, strach. O týchto senioroch mestu aj mestským častiam chýba úplne podrobný prehľad. Vieme však, že ide o veľkú skupinu obyvateliek a obyvateľov Bratislavy. 

S cieľom podporiť tieto osamelé seniorky a seniorov mesto od 17. 3. spustilo telefonickú Senior Linku. Linka je dostupná v pracovné dni medzi 8:00 a 17:00 hodinou na telefónnom čísle 0800 242 000. Infolinka je určená pre starších obyvateľov mesta, ktorých aktuálna situácia v súvislosti s koronavírusom obzvlášť zasahuje pri zvládaní životných situácií. Zavolať však môžu aj obyvatelia, ktorí vedia o osamelo žijúcich senioroch. Informácie od seniorov z linky nám zároveň môžu pomôcť nastaviť niektoré opatrenia adresnejšie. Okrem hlavného mesta podobné infolinky zriaďujú aj mestské časti – Nové Mesto, Rača, či Záhorská Bystrica. 

Čo môže urobiť každý z nás? 

Sme presvedčení, že aktívnou spoluprácou Bratislavčanov a Bratislavčaniek, ich disciplínou a spolupatričnosťou, túto situáciu zvládneme. Mesto vytvorilo informačný leták k prevencii šírenia koronavírusu určený pre seniorov. Tento leták bol v posledných dňoch odoslaný do zariadení pre seniorov, či organizáciám venujúcich sa aktivitám pre seniorov a ich podpore.

O preventívnych opatreniach môžete informovať svoje okolie aj vy. Aj vy – občania žijúci vo všetkých mestských častiach – sa môžete aktívne pričiniť tým, aby informácie neobišli tých, ktorí túto pomoc najviac potrebujú. Pokiaľ máte vo svojom okolí človeka, ktorý by linku a podporu mesta mohol využiť, leták o Senior Linke vytlačte a distribuujte ho vo svojom susedstve, napríklad vhodením do schránky suseda alebo aj nalepením do vchodu svojho bytového domu.

Ďalším spôsobom ako si navzájom pomôcť je chránenie seba a aj svojho okolia pomocou rúšok. Rúšok je momentálne nedostatok. Bude dosť šikovných rúk s ochotou pomôcť? V spolupráci s Bratislavským dobrovoľníckym centrom sme spustili výzvu na šitie rúšok. Rúška budú distribuované pre tých, ktorí ich v našom meste potrebujú. Prihlásiť sa môže každý na adreseahoj@dobrovolnictvoba.sk

16:28 UK Bratislava: týchto dňoch dostávame množstvo otázok od študentov, rodičov a verejnosti. Dobrých správ je aktuálne pomenej, o to viac nás preto teší, že stále viac sa dobrovoľne hlásia študenti a študentky i pedagógovia a pedagogičky, ktorí chcú pomáhať. Sme na všetkých nesmierne hrdí. Dovoľte mi informovať Vás o niektorých aktivitách:

Naša bratislavská lekárska fakulta pracuje na spustení laboratórnej diagnostiky infekcie spôsobenej koronavírusom COVID-19 metodikou PCR vo Vedeckom parku UK. Týmto spôsobom chce prispieť k diagnostike vzoriek z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

V súčasnosti diagnostiku v Bratislave vykonáva len Národné referenčné centrum pre chrípku na ÚVZ SR. Okolo 230 našich medikov z Bratislavy a Martina zas pomáha v telefonických centrách, hlásia sa ako dobrovoľníci do nemocníc a lekární. Koordinujeme aj aktivity ďalších slovenských študentov, ktorí študujú v zahraničí a teraz sú doma na Slovensku a chcú pomáhať. Desiatky pedagógov z našich dvoch lekárskych fakúlt – Lekárska fakulta UK v Bratislave a Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine – sa dobrovoľne hlásia pomáhať pri diagnostike. Pedagógovia, ktorí sú laboratórne zdatní a aktuálne nerobia klinickú prax, sú v prípade potreby ochotní doučiť sa potrebné znalosti a pomáhať.

Slovenský spolok študentov farmácie z Farmaceutickej fakulty UK podáva pomocnú ruku lekárňam a organizuje študentov – dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú pri príprave a výdaji liekov, v sklade či pri sanitácii.

15:43 Rokovanie vlády

Vo štvrtok 19. marca 2020 o 14.00 h sa uskutoční rokovanie vlády SR. Vstup novinárov bude umožnený od 13.30 h.

Pri vstupe do objektu úradu bude každému novinárovi odmeraná teplota a bez rúška nebude novinárovi povolený vstup. Zároveň žiadame redakcie, aby vyslali len jeden zo svojich štábov v zložení redaktor/kameraman v prípade televízií a píšuci redaktor/videoredaktor/fotograf pre tlačové agentúry resp. printové a online médiá.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

14: 10 EU COVID-19: Poradný panel pre COVID-19, zabezpečenie práv cestujúcich a repatriácia občanov EÚ

COVID-19: európsky tím vedeckých odborníkov na posilnenie koordinácie a lekárskej reakcie EÚ

Európska komisia zriadila poradný panel pre COVID-19 zložený z epidemiológov a virológov z rôznych členských štátov s cieľom sformulovať usmernenia EÚ o vedecky podložených a koordinovaných opatreniach na riadenie rizík spojených s ochorením. Európsky tím vedeckých odborníkov na posilnenie koordinácie a zdravotníckej reakcie EÚ bol vytvorený na základe mandátu členských štátov a predsedať mu bude predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a spolupredsedať Stella Kyriakidesová, komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín.

Panel bude poskytovať Komisii poradenstvo vo formulácii reakčných opatrení, identifikácii a zmiernení nedostatkov v opatreniach, stanovení priorít v oblasti zdravotnej starostlivosti, politických opatrení a zmiernení dlhodobých dôsledkov COVID-19. Zasadať v ňom bude sedem členov zo šiestich členských krajín, ktorí budú rokovať prostredníctvom videokonferencie dvakrát týždenne. Ako pozorovatelia sa zúčastnia Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), Európska lieková agentúra (EMA) a Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie (ERCC).

Tlačová správa

Poradný panel pre COVID-19

Tím EK zodpovedný za boj proti koronavírusu

V úsilí o zmiernenie hospodárskych vplyvov pandémie COVID-19 dnes Komisia uverejnila usmernenia, ktoré majú zabezpečiť jednotné uplatňovanie práv cestujúcich v celej EÚ. Národné vlády zaviedli rôzne opatrenia vrátane cestovných obmedzení a hraničných kontrol. Účelom týchto usmernení je uistiť cestujúcich, že ich práva sú chránené. Usmernenia poskytnú právnu istotu o tom, ako uplatňovať práva cestujúcich EÚ koordinovaným spôsobom v celej EÚ. Komisia pokračuje v monitorovaní rýchlo sa vyvíjajúcej situácie a v prípade potreby podnikne ďalšie kroky. Usmernenia by mali prispieť k zníženiu nákladov v odvetví dopravy, ktoré je obmedzeniami súvisiacimi s ochorením COVID-19 vážne postihnuté. Vzťahujú sa na práva cestujúcich pri leteckej, železničnej, lodnej alebo autobusovej, námornej a vnútrozemskej vodnej doprave, ako aj na príslušné povinnosti dopravcov.

Tlačová správa

Usmernenia

Otázky a odpovede

Európska únia neustále pracuje na podpore návratu občanov EÚ, ktorý uviazli v zahraničí. EK preto prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany spolufinancovala druhý rakúsky let, ktorým sa z Maroka vrátilo do EÚ 315 občanov. Okrem občanov EÚ sa pomoc rozšírila aj na švajčiarskych, amerických a bosnianskych štátnych príslušníkov. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell a komisár pre krízové ​​riadenie Janez Lenarčič spolu s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť a Koordinačným centrom pre reakcie na núdzové situácie pracujú na podpore repatriácie občanov EÚ z tretích krajín. Európsky mechanizmus v oblasti civilnej ochrany doteraz od začiatku prepuknutia nákazy umožnil repatriáciu 1 162 občanov EÚ z Číny, Japonska, Nového Zélandu a Maroka.

Doteraz podniknuté kroky zo strany EK:

Európska únia má v oblasti verejného zdravia podporné právomoci – môže podporovať, koordinovať alebo dopĺňať činnosti členských štátov. Znamená to, že členské štáty si vyhradili zdravotníctvo takmer úplne do svojej kompetencie a Európskej únii v tejto oblasti zverili koordináciu (Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb), cezhraničný tok informácií, schvaľovanie liekov (Európska agentúra pre lieky) a, samozrejme, vnútorný trh.

Tu prinášame súhrn doterajších krokov:

17.3.2020 -Európska komisia včera zaslala členským štátom na konzultáciu návrh dočasného rámca štátnej pomoci na podporu hospodárstva v súvislosti s prepuknutím choroby COVID-19. Cieľom pomoci je napraviť vážne narušenie hospodárstva EÚ. Euroskupina (ministri financií štátov eurozóny) včera zostavila prvý súbor súčasných vnútroštátnych a európskych opatrení a stanovila rámec aj pre ďalšie opatrenia na reakciu na vývoj a podporu oživenia hospodárstva. Návrhy zahŕňajú úplnú flexibilitu rámca štátnej pomoci a fiškálneho rámca, mobilizujú rozpočet EÚ s cieľom umožniť skupine EIB poskytovať krátkodobú likviditu pre malé a stredné podniky a nasmerovať 37 miliárd EUR do boja proti COVID- 19.

Vyhlásenie komisára pre hospodárstvo Paola Gentiloniho

Vyhlásenie výkonnej podpredsedníčky Margarethe Vestagerovej

16.3.2020 – EK predložila usmernenia pre členské štáty, týkajúce sa opatrení zavádzaných na štátnych hraniciach v kontexte šíriaceho sa ochorenia COVID-19. Na jednej strane je potreba ochrániť ľudí pred šírením vírusu, na druhej stane je potrebné zaistiť pohyb dôležitých tovarov a služieb (zdravotnícke materiály, tovary podliehajúce skaze, záchranné služby) na európskom vnútornom trhu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navrhla zavedenie dočasného obmedzenia cestovania, ktoré nie je nevyhnutné na obdobie 30 dní, s možnosťou predĺženia v prípade potreby.

Vyhlásenie Ursuly von der Leyenovej

Tlačová správa

15. 3. 2020 – EK zabezpečuje, aby ochranné prostriedky ostali v EÚ  – zavádza systém vývozných povolení na ochranné prostriedky. To znamená, že takýto zdravotnícky materiál sa môže vyvážať do krajín mimo Únie iba s výslovným súhlasom vlád EÚ. Komisia tiež odrádza od zákazu predaja ochranných prostriedkov medzi krajinami EÚ – pretože žiadna krajina nedokáže sama vyrobiť všetko, čo potrebuje.

Tlačová správa

13.3.2020  –zmiernenie dopadov na hospodárstvo: európska koordinovaná reakcia na zmiernenie sociálne-ekonomického dopadu koronavírusu.

Niektoré z opatrení:

·       flexibilita rámca štátnej pomoci

·       flexibilita európskeho fiškálneho rámca

·       Mobilizácia rozpočtu EÚ – v nadchádzajúcich týždňoch sa z rozpočtu EÚ uvoľní 1 miliarda EUR ako záruka pre Európsky investičný fond s cieľom motivovať banky, aby poskytli likviditu MSP a malým spoločnostiam so strednou trhovou kapitalizáciou. Týmto spôsobom sa pomôže aspoň 100 000 európskych MSP a malých spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou, ktorým sa poskytnú prostriedky približne vo výške 8 miliárd EUR. Okrem toho poskytneme úverové prázdniny existujúcim dlžníkom, ktorí sú negatívne ovplyvnení.

·       Investičná iniciatíva –  Komisia navrhuje, aby sa 37 miliárd EUR v rámci politiky súdržnosti použilo na boj proti krízovej situácii spôsobenej koronavírusom. Na tento účel Komisia navrhuje, že tento rok nebude žiadať členské štáty o vrátenie nevyužitých prostriedkov predbežného financovania štrukturálnych fondov. Predstavuje to približne 8 miliárd EUR z rozpočtu EÚ, ktoré budú môcť členské štáty použiť na doplnenie štrukturálnych finančných prostriedkov vo výške 29 miliárd EUR v celej EÚ. Pre Slovensko to znamená nemalú sumu, ktorú bude môcť použiť za  priaznivejších podmienok ako pri  štandardnom čerpaní eurofondov. Upustí sa aj od potrebného spolufinancovania z národných rozpočtov a štáty tak budú môcť tieto prostriedky využiť  k záchrane životov, podpore firiem a ďalšie potrebné účely.

·         Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby tento návrh urýchlene schválili, aby ho bolo možné prijať v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov.

·       Rozšírenie rozsahu pôsobnosti Fondu solidarity EÚ aj na krízu v oblasti verejného zdravia, aby sa mohol v prípade potreby mobilizovať pre najviac zasiahnuté členské štáty. V roku 2020 sú k dispozícii prostriedky až do výšky 800 miliónov EUR. 

Tlačová správa

Otázky a odpovede

11.3.2020 – Intenzívnejšie opatrenia Komisie v reakcii na COVID-19 – mobilizácia 140 miliónov EUR z verejného a súkromného financovania na výskum vakcín, diagnostiky a liečby. Komisia tiež posilní svoju koordinačnú úlohu a bude každý deň v kontakte s národnými ministrami zdravotníctva a vnútra, aby prerokovali potrebné opatrenia.

Tlačová správa

Opatrenia Európskej komisie v reakcii na koronavírus

Záznam tlačového brífingu Ursuly von der Leyenovej

10.3.2020 – Opatrenia Komisie v reakcii na COVID-19 –  Komisia očakáva ďalší rapídny pokles leteckej dopravy, preto v zrýchlenom procese predstaví reguláciu prevádzkových intervalov letísk. Tá by mala uvoľniť tlak najmä na menšie letecké spoločnosti a obmedziť lietanie prázdnych „letov duchov“. Cieľom Komisie je spomaliť šírenie vírusu, koordinovať opatrenia a urýchliť výskum liečby, diagnostiky a vakcín a znížiť vplyv na hospodárstvo.

Opatrenia Európskej komisie v reakcii na koronavírus

Záznam tlačového brífingu Ursuly von der Leyenovej

6.3.2020 – EK podporí projekty sumou 47,5 milióna eur – po uverejnení januárovej výzvy v hodnote 10 miliónov eur Európska komisia zabezpečila ďalších 37,5 miliónov eur na naliehavý výskum v oblasti vývoja vakcín proti koronavírusu a na jeho liečbu a diagnostiku. Toto opatrenie je súčasťou koordinovanej reakcie EÚ na hrozbu, ktorú pre verejné zdravie predstavuje COVID-19. Vďaka dodatočnej sume z programu Horizont 2020 Komisia zvyšuje rozpočet núdzovej výzvy vyhlásenej v januári s cieľom bojovať proti epidémii COVIDI-19 na 47,5 milióna eur. Mohla tak vybrať 17 projektov zahŕňajúcich 136 výskumných tímov z celej EÚ i mimo nej, ktoré začnú pracovať na vývoji očkovacích látok, nových liečebných postupov, diagnostických testov a lekárskych systémov zameraných na prevenciu šírenia koronavírusu.

Tlačová správa

Príhovor komisárky Stelly Kyriakidesovej

Tlačová konferencia po stretnutí ministrov zdravotníctva

28.2.2020 – EK koordinuje hodnotenie vplyvu koronavírusu na priemysel – EK bude  koordinovať celoeurópsku analýzu účinkov nákazy na európsky priemysel a podniky. Informoval o tom komisár pre vnútorný trh Thierry Breton a požiadal členské štáty o zaslanie súhrnných údajov a hodnotení vplyvu situácie na dodávateľské reťazce.

Koordinačné centrum pre núdzové reakcie (ERCC) Komisie v súčasnosti nepretržite pracuje na poskytnutí pomoci Taliansku, ktoré požiadalo prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany o pomoc a o ochranné masky. Komisia spolu s členskými štátmi EÚ tiež zrýchľuje proces spoločného obstarávania ochranných pomôcok s cieľom uľahčiť členským štátom ich dostupnosť ako aj minimalizovať ich potenciálny nedostatok.

Otázky a odpovede ku koronavírusu

Koordinačné centrum pre núdzové reakcie (ERCC)

  Odkazy na užitočné zdroje:             

·       V prípade záujmu o všetky každodenné správy vydávané Európskou komisiou vám odporúčame sledovať naše Denné správy – Daily News.

·       Obrazový  materiál z najaktuálnejších udalostí na pôde EÚ (tlačové konferencie, návštevy, významné stretnutia) poskytuje médiám bezplatne Audiovizuálny servis EK.

·       Praktické rady o európskych právach pre podniky a občanov: www.vasaeuropa.eu

·       Vyvraciame nepravdivé správy: www.euromyty.sk

AKTUÁLNE ČÍSLA VÝSKYTU COVID-19 A POČTY VZORIEK na štátnej stránke NCZI TU alebo súkromnej TU

17. marca 2020

17:32 BBSK zakáže vstup do autobusov bez ochrany tváre, spustil prihlasovanie dobrovoľníkov

Banskobystrický samosprávny kraj od stredy 18. marca sprísňuje opatrenia v prímestskej autobusovej doprave. Kým doposiaľ bola ochrana tváre cestujúcich len odporúčaná, od stredy môže vodič cestujúceho, ktorý si nebude chrániť nos a ústa, vylúčiť z prepravy. BBSK zároveň spustil online formulár na prihlasovanie dobrovoľníkov.

BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický samosprávny kraj sa od stredy 18. marca rozhodol sprísniť opatrenia na ochranu vodičov i cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Nosenie rúška, či inej vhodnej ochrany nosa a úst, sa stane pre cestujúcich povinné.

„Po dohode s dopravcami pristupujeme k tvrdším opatreniam, ktoré majú spomaliť šírenie nového koronavírusu a udržať vodičov i cestujúcich v bezpečí. Do autobusov budú vpustení len ľudia s ochranou tváre, tých, ktorí toto nariadenie nebudú rešpektovať, môže vodič vylúčiť z prepravy,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter s tým, že župa k tomuto kroku pristúpila po tom, ako u oboch dopravcov preverila, že vodiči autobusov už ochrannými prostriedkami disponujú.

Toto opatrenie bude platiť až do odvolania, rovnako ako zákaz sedieť na prvých štyroch sedadlách za vodičom, teda tesne za ním a v rade vedľa. Župa cestujúcim tiež odporúča nosiť ochranné rukavice a obmedziť platby hotovosťou.

Banskobystrický samosprávny kraj zároveň spustil online prihlasovanie dobrovoľníkov, ktorí by mali záujem pomôcť s telefonickým zberom objednávok od seniorov, balením potravín a liekov a ich donáškou, ako výpomoc v zariadeniach sociálnych služieb či na ďalších pozíciách.

Záujemcovia sa môžu prihlasovať tu:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfhj3zP4I_vk5GhdBxOpPajtu9lF17C68UDU_65gXoOjdeUFg/viewform

17:45 Posledná správa z MZ SR na dndešný deň: K dnešnému dňu pribudlo na Slovensku 25 nových pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 (koronavírus). Spolu tak máme 97 pozitívnych vzoriek a 1816 negatívnych.

Bližšie informácie poskytneme po skompletizovaní výsledkov z laboratórii zajtra.

Pekný zvyšok dňa.

Mgr. Zuzana Eliášová, hovorkyňa/riaditeľka Komunikačného odboru MZ SRk 14:48 hod

Celkový počet negatívnych vzoriek 1631

Celkový počet pozitívnych vzoriek 84

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

16:22 Magistrát začal distribuovať prvé rúška

Bratislava, 17. marec 2020 – Mesto začalo distribuovať ochranné rúška pre zamestnancov, ktorí dennodenne zabezpečujú chod mesta a mestských častí. Magistrát pristúpil k nákupu ochranných rúšok vo vlastnej réžii po tom, ako bolo zrejmé, že nedokážu byť v tejto chvíli zabezpečené zo strany štátu.

foto: Magistrát hlavného mesta SR

Ochranné rúška sa mestu podarilo objednať napriek veľkému nedostatku na trhu. Pre to, aby bol zabezpečený koordinovaný postup, sme v spolupráci s mestskými časťami zozbierali údaje o počte, ktorý nevyhnutne potrebujú. Prvé rúška už dorazili na magistrát. Okamžite sme ich začali distribuovať medzi jednotlivé mestské časti.

foto: Magistrát hlavného mesta SR

V situácii ich akútneho nedostatku potrebuje tak mesto, ako aj mestské časti postupovať zodpovedne a chrániť pracovníkov, ktorí sú v kontakte s inými ľuďmi. Robíme všetko pre to, aby sme zabezpečili ochranné pomôcky v dostatočnom množstve, pre zabezpečenie funkčnosti verejných služieb.

Dostupnosť ochranných pomôcok pre ďalšie cieľové skupiny, napríklad seniorov, závisí od rozsahu pomoci od štátu a možností pri nákupoch materiálu.

foto: Magistrát hlavného mesta SR

16:27 Aktualizácia otvorených hraničných priechodov

S Rakúskou republikou:

Názov priechoduKategóriaDruh HPStavdoprava
Bratislava – Petržalka -BergI.cestný  otvorenýosobná a nákladná do 3,5 tony
Bratislava – Jarovce -KittseeIII.cestnýotvorenýosobná a nákladná do 3,5 tony
Bratislava -Jarovce – KittseeI.diaľnicaotvorenýbez obmedzenia

S Maďarskom:

Slovenské Nové Mesto – SátoraljaújhelyI.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Milhosť – TornyosnémetiI.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Milhosť – Tornyosnémeti / rýchlostná cesta  R4                              I.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Kráľ – BánréveII.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Šahy – ParassapusztaI.cestnýOtvorený pre nákladnú dopravu smerom doSRbez obmedzenia
Štúrovo – EsztergomI.cestnýotvorenýosobná a nákladná do3,5 tony*
Medveďov – VámosszabadiI.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Čunovo – RajkaI.diaľničnýotvorenýbez obmedzenia

S Poľskou republikou:

Vyšný Komárnik – BarwinekI.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Trstená – ChyžnéI.cestnýotvorenýbez obmedzenia

S Českou republikou:

Svrčinovec – Mosty u JablunkovaI.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Makov – Bílá-BumbálkaI.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Lysá pod Makytou – StřelnáIII.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Horné Srnie – Brumov- BylniceII.cestnýotvorenýosobná a nákladná N3
Drietoma – Starý HrozenkovI.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Moravské Lieskové – StráníIII.cestnýotvorenýosobná a nákladná N3
Vrbovce – Velká nad VeličkouIII.cestnýotvorenýosobná a nákladná N2
Skalica – Sudoměřice (nová cesta)III.cestnýotvorenýbez obmedzenia
Holíč – HodonínII.cestnýotvorenýosobná a nákladná N2
Brodské BřeclavI.diaľničnýotvorenýosobná a nákladná N1

15:18 Testovanie vzoriek pacientov v Košiciach podozrivých na ochorenie COVID-19:

Laboratórna diagnostika Corona vírusu COVID-19 sa v skúšobnej prevádzke vykonávala od pondelka 9.3. Potrebné bolo najprv zvládnuť metodiku a vyškoliť personál. Tím je zložení z pracovníkov teoretickej aj klinickej časti pracoviska.

Od soboty k prvému diagnostickému stoju pribudol už aj druhý, (systémy, ktoré t.č. využívame, nie sú identické),  teda vieme tieto vzorky aj interne skontrolovať. Vzorky sú spracované do podoby pozitívneho, resp. negatívneho výsledku v priebehu niekoľkých hodín (3-4) v závislosti od počtu spracovávaných vzoriek. Naše pracovisko je pripravené poskytovať výsledky 2 krát denne, v prípade potreby aj počas nočnej prevádzky, teda 3 krát v priebehu 24 hodín.

Za predpokladu, že pri dodávke izolačných a diagnostických setov nebudú uprednostňované súkromné laboratória, nemáme problém spracovávať cca 130 vzoriek denne. Pre príklad, od piatka 13.3. do pondelka 16.3. vrátane sme vyšetrili vzorky od 84 pacientov.

Drive-in v UNLP Košice:

UNLP Košice od dnes spustila testovanie pacientov s podozrením na koronavírus formou Drive-in. Je potrebné uviesť, že testovaní budú len pacienti, ktorí sa predtým telefonicky nahlásia na RÚVZ, epidemiológ ich na toto vyšetrenie odporučí a týkať sa bude len pacientov, ktorí sa do nemocnice vedia dopraviť vlastným autom. Do projektu sa zapojili aj študenti posledných ročníkov medicíny, za čo im ďakujeme.

Tí  budú telefonicky kontaktovať pacientov nahlásených na RÚVZ, vypíšu s nimi cez telefón žiadanku na vyšetrenie so základnými údajmi o ich zdravotnom stave a informujú ich o ďalšom postupe.  Suspektný pacient príde v určenom čase do areálu nemocnice na vlastnom aute na určené miesto. Tam sa legitimuje a zdravotnícky personál v potrebných OOPP mu priamo v aute sterom z hrdla či nosa odoberie vzorku, ktorá bude testovaná. Žiadame širokú verejnosť, aby na toto vyšetrenie nechodila na základe vlastného rozhodnutia.

Pacientom, ktorí v ten deň nebudú kontaktovaní nemocnicou, nebude vzorka odobraná, pretože nebudú pripravené všetky potrebné podklady. Ďakujeme medikom, všetkým zamestnancom nemocnice, RÚVZ, policajnému a hasičskému zboru a ostatným, ktorí sa podieľajú na bezproblémovom priebehu nových foriem vyšetrení.   

Kontrolná triáž:

17.3.2020 sme na záchytných miestach v oboch našich areáloch spustili kontrolu každého pacienta, ktorý ide do nemocnice. Kontrolovať sa bude teplota, klinické príznaky a cestovateľská anamnéza pacienta. Po tomto vyšetrení určia odborníci ďalší postup. 

Viac info na našom webe:

http://unlp.sk/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=6&id=68&Itemid=175

15:13 Nezodpovední Slováci a ich prehrešky – Opatrenia v súvislosti s mimoriadnou situáciou

Od 07.00 hod dňa 13.3.2020 doposiaľ bolo príslušníkmi Policajného zboru realizovaných viac ako 250 prípadov:

v jednom prípade (KRPZ BB) je začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu podľa §§ 163 TZ šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby

v jednom prípade realizovaný priestupok proti občianskemu spolunažívaniu podľa §§ 49 Zákona o priestupkoch (KRPZ NR) zneužitie linky 155,  konáme ex offo,  skúmame podozrenie z trestného činu,

149 prípadov podľa zákona o ochrane zdravia (porušenie lekárom stanovenej karantény) bolo odstúpených na miestne príslušný RÚVZ

101 prípadov podľa zákona o ochrane zdravia (napriek zákazu otvorená prevádzka reštauračného zariadenia, baru a pod.) bolo odstúpených na RÚVZ, ktorý je oprávnený ich prejednať a sankcionovať

K trestnej zodpovednosti páchateľa za trestný čin šírenia poplašnej správy podľa §361 ods. 1 Trestného zákona je však potrebné zohľadniť aj priťažujúcu okolnosť podľa §37 písm. d) Trestného zákona, spáchanie trestného činu za živelnej pohromy alebo inej mimoriadnej udalosti vážne ohrozujúcej život alebo zdravie ľudí, iné základné práva a slobody, ústavné zriadenie, majetok, verejný poriadok alebo mravnosť. Toto má vplyv na výmeru trestnej sadzby.

Táto priťažujúca okolnosť sa vzťahuje na každého páchateľa, akéhokoľvek trestného činu, ktorého sa dopustil od 12.03.2020 od 06:00 hod., kedy bola Uznesením vlády SR č. 111/2020 vyhlásená mimoriadna situácia.

14:58 TTSK: Prímestské autobusy sú pre ľudí bezplatné

Trnavská župa, v spolupráci s autobusovými dopravcami, upravila grafikom a všetky spoje prímestskej dopravy premávajú v „medzisviatkovom režime“. „Tým sa zredukuje počet spojov, no zachová sa obslužnosť všetkých obcí v kraji. Župa zároveň zavedie počas tejto doby (17.-27. marec 2020) bezplatné cestovanie, aby sme zamedzili akýmkoľvek kontaktom občanov so šoférmi pri kupovaní lístka,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Nástup a výstup cestujúcich bude umožnený výhradne cez zadné dvere autobusu a bude obmedzená možnosť používania sedadiel v bezprostrednom okolí šoféra. Samozrejme pevne veríme, že občania dopravu zdarma nebudú považovať za príležitosť na výlety či návštevy a musia rešpektovať, že platia  nariadenia Ústredného krízového štábu. Toto rozhodnutie slúži výhradne na ochranu vodičov a cestujúcich.

Tiež platí, že do žiadneho autobusu prímestskej dopravy, ani do žiadnej organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, nesmie vstúpiť osoba bez ochrany dýchacích ciest resp. bez prekrytia tváre. Ak teda niekto odmietne toto nariadenie dodržať, vodič autobusu je oprávnený nepokračovať v jazde a dokonca môže privolať policajnú hliadku

Jozef Viskupič, trnavský župan

14:19 VšZP radí občanom prichádzajúcim zo zahraničia a sú v karanténe, ako sa zdravotne poistiť

Široký okruh otázok, s ktorými sa na VšZP obracajú občania, sa týka spôsobu vzniku verejného zdravotného poistenia po návrate z cudziny. Zo zahraničia totiž na Slovensko prichádza mnoho obyvateľov, ktorí ukončili pracovný vzťah a teda aj zdravotné poistenie v cudzine a po návrate im vzniká povinnosť sa zdravotne poistiť.

Hneď na úvod je potrebné zdôrazniť, že nasledujúci postup sa vzťahuje len na prípady vzniku verejného zdravotného poistenia u osoby, ktorej bola nariadená karanténa v súvislosti s ochorením COVID-19.

Ak je osoba v karanténe, môže podať prihlášku elektronicky, zaslaním tlačiva na infolinka@vszp.sk, alebo telefonicky cez call centrum. Zdravotná poisťovňa takúto prihlášku prijme a spracuje aj bez podpisu. Ešte predtým však zamestnanci  VšZP každú prihlášku osoby nachádzajúcej sa v nariadenej karanténe riadne preveria.

Ak nie je možné podať prihlášku počas karantény, vzniká povinnosť kontaktovať zdravotnú poisťovňu po ukončení karantény, najneskôr do 8 dní.

V prípade, ak sa osoba nachádza v starostlivosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a jej zdravotný stav jej neumožňuje komunikovať, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou určí tomuto pacientovi príslušnú zdravotnú poisťovňu na základe žiadosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Ak dochádza k zániku a vzniku verejného zdravotného poistenia počas toho istého roka, osoba je povinná podať prihlášku do tej zdravotnej poisťovne, v ktorej bola poistená naposledy. Zdravotná poisťovňa je povinná overiť predchádzajúci poistný vzťah a v prípade nesúladu ju informovať.

Prihlášky na verejné zdravotné poistenie, napríklad z dôvodu zmeny zdravotnej poisťovne,

vzniku poistenia zánikom v zahraničí alebo narodením, prijíma poisťovňa obvyklým spôsobom. Vyššie opísaný spôsob sa vzťahuje len na osoby v karanténe.

14:13 Povinná kontrola osôb vstupujúcich do nemocnice

foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Žilina 17. marec 2020 – Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina zaviedla kontrolu pacientov, návštevníkov a sprievodných osôb vstupujúcich do areálu FNsP Žilina. Vstup do nemocnice je obmedzený na dva body – vjazd a výjazd pre automobily z ulice Nemocničná (smer Vlčince) a vchod pre peších hlavnou bránou z Ulice Vojtecha Spanyola.

„Každý, kto vchádza do nášho areálu, je povinný informovať kontaktnú osobu o dôvode vstupu, prípadných príznakoch ochorenia, cestovateľskej anamnéze či kontakte s rizikovými osobami. Pacientovi v prípade potreby tiež meriame telesnú teplotu a ak sa preukáže, že môže byť rizikový, bude usmernený tak, aby nedošlo k šíreniu prípadnej nákazy a zabezpečili sme všetky karanténne a preventívne opatrenia,“ vysvetlil generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek. „Zároveň je každý pacient, návštevník alebo sprevádzajúca osoba povinný v areáli žilinskej nemocnice chrániť seba a svoje okolie ochrannými pomôckami, minimálne rúškom alebo inou dostupnou ochranou úst a nosa, ako je napríklad šál, šatka či iné materiály,“ zdôraznil.

Vstupy do areálu sú kontrolované za prítomnosti sestier a strážnej služby. Vjazd pre vozidlá v ďalších dňoch obmedzí aj spustená elektronická rampa. „Pracujeme na zmene elektronizácie, aby sme mohli rampu ovládať diaľkovým ovládačom. S vodičom tu už oddnes komunikuje sestra, ktorá meria teplotu jemu i celej posádke auta. Prosíme všetkých pacientov, aby strpeli tieto mimoriadne opatrenia, ktoré realizujeme najmä pre ochranu a bezpečnosť ich samotných, ako tiež nášho personálu. Predovšetkým všetkých žiadam, aby nezatajovali žiadne informácie, ak sa vrátili zo zahraničia, boli v kontakte s rizikovými osobami alebo majú príznaky ochorenia. Je absolútne nevyhnutné, aby o tom naši zdravotníci vedeli vopred a nedošlo k ohrozeniu a následnej karanténe celého tímu ľudí, čo by mohlo mať fatálne následky a ochromiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre ďalších urgentných pacientov v našej nemocnici,“ zdôraznil generálny riaditeľ I. Stalmašek.

Nemocnica opätovne vyzýva pacientov, aby nenavštevovali zdravotnícke zariadenie, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Plánované vyšetrenia, ktoré znesú odklad, sú vo FNsP Žilina preložené, nemocnica poskytuje od pondelka 16. 3. 2020 len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, pôrody, liečbu poskytovanú onkologickým pacientom a starostlivosť pre urgentné stavy.

Ak pociťujete príznaky ochorenia COVID-19, primárne kontaktujte svojho obvodného lekára telefonicky a počkajte na ďalšie pokyny. Ak to nie je nevyhnutné, nenavštevujte lekára osobne. K dispozícii je aj infolinka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Žilina na +421 905 342 818.

14:07 V reakcii na dynamický a nepredvídateľný vývoj hraničných režimov vo svete Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí  Slovenskej republiky rozšírilo svoju podstránku ku novému koronavírusu. Novinkou je podstránka, na ktorej verejnosť nájde v prehľadnej tabuľkovej forme spracované informácie o hraničných režimoch jednotlivých krajín. Podstránka je priebežne aktualizovaná http://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach .

14:16 Aktuálny zoznam OTVORENÝCH hraničných priechodov:

S Rakúskou republikou:

Bratislava – Petržalka – Berg

Bratislava – Jarovce – Kittsee (cesta)

Bratislava – Jarovce – Kittsee (diaľnica)

S Maďarskom:

Milhosť – Tornyosnémeti

Medveďov – Vámosszabadi

Čunovo – Rajka (diaľnica)

S Poľskou republikou:

Vyšný Komárnik – Barwinek

Trstená – Chyžné

S Českou republikou:

Svrčinovec – Mosty u Jablunkova

Makov – Bílá-Bumbálka

Lysá pod Makytou – Střelná

Horné Srnie – Brumov- Bylnice

Drietoma – Starý Hrozenkov

Nová Bošáca – Březová

Moravské Lieskové – Strání

Vrbovce – Velká nad Veličkou

Skalica – Sudoměřice (nová cesta)

Holíč – Hodonín

Brodské – Lanžhot

Brodské Břeclav (diaľnica)

Pripomíname, že Slováci, ktorí sa vrátili zo zahraničia individuálne, sa musia podrobiť 14 dňovej domácej karanténe. Tí Slováci, ktorí požiadali o pomoc ambasády SR a s ich pomocou ich dopravia na Slovensko, budú odvezení automaticky do ubytovacích zariadení MVSR na povinnú karanténu.

13:43 MZ SR: Na Slovensku dnes pribudlo 12 ďalších nových prípadov ochorenia COVID-19 (koronavírus), spolu je tak 84 osôb, u ktorých boli pozitívne testy na toto ochorenie. Celkovo 1631 vzoriek bolo negatívnych.

Čo sa týka nových prípadov – štyri osoby sú z Bratislavy, štyri z okresu Žilina, traja ľudia sú z okresu Dunajská Streda, jeden pozitívny prípad je z okresu Revúca.

12:36 TSK ruší zasadnutie zastupiteľstva

Riadne zasadnutie Zastupiteľstva TTSK, ktoré bolo naplánované na stredu 18. marca, sa neuskutoční. „Svoju neúčasť totiž ospravedlnila už viac ako polovica zo 40 poslancov zastupiteľstva, ktoré by tým pádom nebolo uznášaniaschopné,“ vysvetlil trnavský župan Jozef Viskupič.

Podľa Zákona o samospráve vyšších územných celkov je zastupiteľstvo spôsobilé rokovať a uznášať sa, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.

Ak zastupiteľstvo nie je spôsobilé rokovať a uznášať sa, predseda do 14 dní určí termín konania nového zasadnutia zastupiteľstva.

12:21 Upozorňujeme občanov, že v Bratislave a okolí sa momentálne nachádzajú stovky kamiónov

Situácia vznikla preto, lebo maďarská strana nechala pre kamiónovú dopravu otvorené iba dva hraničné priechody, čím sa doprava značne zhusťuje.

Nie je pravda, že bola uzatvorená Bratislava, ako sa možno začínajú šíriť niektoré dezinformácie. Prezident PZ Milan Lučanský rokuje s prezidentom PZ Maďarska o tom, aby sa otvoril aspoň ešte jeden hraničný priechod – Šahy.

Žiadame občanov o trpezlivosť, aj my sa musíme prispôsobiť danej situácii a robíme všetko, čo je v našich silách. Denisa Bárdyová, hovorkyňa PPZ SR

11:55 Rezervačný systém je upravený, o dôchodok žiadajte  elektronicky, mailom 

Sociálna poisťovňa dočasne upravila možnosť využitia Rezervačného  systému,  pomocou ktorého sa v bežnej prevádzke možno elektronicky objednať na termín spísania žiadosti o niektorý z dôchodkov priamo v pobočke.  Dôvodom tohto kroku je skrátenie úradných hodín pobočiek a obmedzenie pohybu návštevníkov v ich priestoroch v súvislosti s koronavírusom. Aj napriek týmto opatreniam nesmie byť prerušená možnosť žiadať o dôchodkové dávky.

Dočasne bude preto Rezervačný systém využívaný na elektronický zber formulárov, pomocou ktorých poistenci môžu iniciovať konanie o ich dôchodku. Po prihlásení sa do Rezervačného systému na stránke www.socpoist.sk treba postupovať podľa nasledovných inštrukcií:

1/ zadať druh dôchodku, ktorý chcete vybaviť

2/ zadať pobočku alebo pracovisko podľa miesta trvalého bydliska žiadateľa

3/ odoslať formulár

Sociálna poisťovňa nepotvrdzuje prijatie mailu, ale približne do troch pracovných dní bude žiadateľa kontaktovať pracovník príslušnej pobočky a v závislosti od jeho konkrétnej situácie ho bude podrobne informovať o ďalšom postupe.

Ak sa poistenec rozhodne doručiť žiadosť o spísanie žiadosti o dôchodok, ktorej formulár sa nachádza na webovej stránke Sociálnej poisťovne, (po vytlačení a ručnom vyplnení) poštou alebo osobne do schránky pri vstupe do pobočky, môže tak urobiť a potom už bude nasledovať rovnaký postup ako v prípade elektronického podania.

11:24 Predĺženie termínu na predloženie preukázania plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutí

Predĺženie termínu na predloženie preukázania plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny oznamuje zamestnávateľom, že v súvislosti so súčasnou mimoriadnou situáciou na Slovensku predlžuje termín na predloženie preukázania plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok (2019) z dátumu 31. 3. 2020 najneskôr do 31. 5. 2020. Zamestnávatelia preukazujú plnenie povinného podielu na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré emailom alebo telefonicky poskytnú všetky informácie.

10:34 Možnosti dištančného vzdelávania pre školy


     Prerušenie vyučovania v školách v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu si vyžiadalo v oveľa vyššej miere ako doposiaľ využívanie dištančných foriem vzdelávania. Riaditelia počas tohto výnimočného režimu zabezpečujú podľa podmienok a možností samoštúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy. Je na riaditeľovi školy, aby určil formu zadania domácich úloh.​ Konkrétne zadania, domáce úlohy a pod. sú v kompetencii učiteľa. Podľa najnovšieho výskumu CVTI SR, ktorý bol zverejnený v roku 2020 a týka sa používania internetu v domácom prostredí, má až 96,6 % žiakov zabezpečený prístup k internetu v domácom prostredí a 93,6 % žiakov mobilný telefón s internetom, ktorý využíva. S cieľom pomôcť školám zvládnuť súčasnú situáciu prinášame prehľad možností dištančného vzdelávania, ktoré sú aktuálne dostupné v rámci rezortu školstva.

Centrálne úložisko digitálneho edukačného obsahu „Viki“

     V rámci podpory interaktívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách ministerstvo školstva spustilo 1. februára 2020 do ostrej prevádzky portál Centrálneho úložiska digitálneho edukačného obsahu s názvom „Viki“ (https://viki.iedu.sk/resources/browser/verejne).

     Portál v súčasnosti obsahuje verejne dostupný edukačný obsah pre materské školy (vrátane obsahu v maďarčine a v angličtine), obsah pre základné školy, a to v prírodovedných predmetoch, ako sú matematika, prírodoveda, biológia, chémia, fyzika, v oblastiach finančnej gramotnosti, environmentálnej výchovy, pre stredné školy v oblasti elektrotechniky a podobne.

V súčasnosti sú už na portáli Centrálneho úložiska digitálneho edukačného obsahu s názvom „Viki“ sprístupnené aj vzdelávacie materiály pre stredné odborné školy, ktoré vznikli v rámci NP Rozvoj stredného odborného vzdelávania. Ide o viac ako 60-tisíc krátkych videí a ukážok, ktoré sú momentálne dostupné celej verejnosti (učitelia, žiaci, rodičia) bez nutnosti prihlásenia.

     V týchto dňoch sa taktiež rieši sprístupnenie vzdelávacích materiálov pre stredné odborné školy, ktoré vznikli v rámci NP Rozvoj stredného odborného vzdelávania.

Planéta vedomostí

     Vzdelávací portál Planéta vedomostí (http://planetavedomosti.iedu.sk) predstavuje komplexný nástroj pre školy a ich učiteľov, ktorý slúži na prípravu výučbových materiálov, na prácu so žiakmi počas vyučovacej hodiny a následne na kontrolu domácich úloh vypracovaných žiakmi.

     V súčasnosti obsahuje viac ako 30 000 vzdelávacích materiálov z matematiky, fyziky, chémie, biológie a prírodovedy. Vzdelávacie materiály tvorí multimediálne spracovaný obsah vo forme videí, animácií, simulácií, prezentácií, ilustrácií, 3D modelov, obrázkov, fotografií, interaktívnych cvičení a lekcií. Materiály na portáli sú sprístupnené podľa predmetov a úrovní, a taktiež podľa tematických celkov definovaných Štátnym vzdelávacím programom.

     Okrem prírodovedných predmetov nájdu učitelia a žiaci na portáli aj vzdelávacie materiály z anglického jazyka a jazykov národnostných menšín (maďarského, rusínskeho a rómskeho), ktoré vznikli v rámci projektu IKATIKA.

IT Akadémia

     Obsah a vzdelávacie nástroje vytvorené v rámci národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie (www.itakademia.sk) budú od 18. marca 2020 v súvislosti s aktuálnou situáciou sprístupnené bez akýchkoľvek obmedzení.Ide predovšetkým o inovatívne metodiky z informatiky, matematiky, fyziky, chémie, biológie, geografie a vybraných predmetov zameraných na IKT pre všetky základné a stredné školy na Slovensku. Cieľom je pomôcť učiteľom organizovať vzdelávanie žiakov na diaľku aj s využitím učebných materiálov vytvorených v rámci projektu. Prostredníctvom web stránky projektu tak budú:

– zverejňované inovatívne metodiky spolu s pracovnými listami a digitálnymi nástrojmi, ktoré sú využiteľné pre domáce zadania žiakov,

– realizované webináre (online workshopy) pre učiteľov jednotlivých predmetov zamerané na konzultácie k využívaniu inovatívnych metodík, na odporúčania pre online vzdelávanie, na výmenu skúseností pri využívaní vhodných technológií a

– bude sprístupnený archív popularizačných aktivít pre žiakov – prednášok z IT čajovní, Nobelovských prednášok, a pod.

E-test

     Učitelia majú stále k dispozícii aj systém elektronického testovania http://www.etest.sk/. Na to, aby mohli mať žiaci prístupné testy cez tento systém, môžu učitelia využiť modul tzv. učiteľského testovania. V rámci neho majú k dispozícii už hotové úlohy a testy z Banky úloh a testov, prípadne si z úloh môžu zostaviť vlastný test podľa svojich pedagogických požiadaviek a cieľov.

     Učiteľ potrebuje funkčný PC, resp. notebook s prístupom na internet. Môže vytvárať vlastné úlohy, resp. testy, ale môže tiež využiť existujúcu banku úloh e-Testu. Žiaci vedia do systému pristupovať tiež aj z domu, ak majú funkčný PC, notebook alebo tablet s prístupom na internet.

Príprava na externé testovania

     Riaditeľom škôl odporúčame, aby zabezpečili pre svojich žiakov podmienky pre samoštúdium v rámci prípravy na Testovanie 9, resp. na maturitnú skúšku.

     Žiakom odporúčame pri domácej príprave využiť testy z predchádzajúcich ročníkov, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.
– Testovanie 9 – https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9/roky/2018-2019

– Maturita – https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/maturita/roky/2018-2019

Ponuky od IT firiem

     Prehľad ponúk IT firiem, ktoré sa rozhodli pomôcť v súčasnej situácii aj so zabezpečením dištančného vzdelávania, nájdete na tejto stránke – https://www.slovensko.sk/sk/it-firmy-pomozte-slovensku.

9:41 Opatreniach, ktoré na úseku súkromných bezpečnostných služieb budú platiť až do odvolania

V súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky od 12.03.20120 a v súvislosti s prijatím bezpečnostných opatrení, na úseku súkromných bezpečnostných služieb do odvolania budú platiť tieto opatrenia: 

 1. Pozastavenie prijímania žiadostí o udelenie licencie na prevádzkovanie bezpečnostnej služby, vlastnej ochrany a žiadostí o udelenie akreditácie.
 2. Pozastavenie vykonávania a určovania skúšok odbornej spôsobilosti a kvalifikačných skúšok; v prípade potreby treba vyrozumieť akreditované osoby.
 3. Osobám, ktorým skončila platnosť preukazu odbornej spôsobilosti a tieto osoby boli prihlásené na skúšky odbornej spôsobilosti, ale nemohli sa jej zúčastniť z dôvodu zrušenia skúšky na základe rozhodnutia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ako aj osobám, ktorým skončí platnosť preukazu odbornej spôsobilosti, sa umožňuje naďalej vykonávať fyzickú ochranu podľa zákona o súkromnej bezpečnosti v období od 12.03.2020 do odvolania.
 4. Osobám, ktoré sa zúčastňujú výkonu fyzickej ochrany bez preukazu odbornej spôsobilosti po dobu 3 mesiacov podľa § 48 ods. 5 zákona o súkromnej bezpečnosti, umožňuje sa vykonávať túto činnosť aj po uplynutí tejto lehoty v období od 12.03.2020 do odvolania.
 5. Fyzickým osobám a právnickým osobám, ktorým v období od 12.03.2020 uplynie dvojročná lehota na predloženie dokladov bezúhonnosť, spoľahlivosť a zdravotná spôsobilosť umožňuje sa odklad na predloženie zamestnávateľom a príslušnému orgánu podľa § 8 písm. v) zákona o súkromnej bezpečnosti do odvolania.

            Upozorňujeme občanov, že na tieto pracoviská budú vpustení len s rúškom, šálom alebo obdobnou ochranou tváre. Odporúčame občanom, aby svoje podania a komunikáciu s pracoviskami na úseku súkromnej bezpečnosti realizovali elektronickou formou alebo prostredníctvom Slovenkej pošty a. s.

Tieto informácie nájdete aj na stránke minv.sk:http://www.minv.sk/?sprava-o-cinnosti-sbs

7:51 Opatrenia v súvislosti s mimoriadnou situáciou – uzatvorenie hraníc s Poľskou republikou

Dnes od 12.00 hod. uzatvárame hraničné prechody s Poľskou republikou. Poľská  strana ohlásila, že v prevádzke bude mať zatiaľ dva prechody, kde je presmerovaná kamiónová a osobná doprava, a to:

– Trstená

– Vyšný  Komárnik

– ostatné  prechody budú zatvorené.

Zoznam cestných prechodov, ktoré budú zatvorené na úseku štátnej hranice s Poľskou republikou:
Por. č. Názov hraničného priechodu Druh HP Dislokácia KR PZ
  Palota – Radoszyce cestný Prešov 
  Vyšný Komárnik – Barwinek cestný Prešov 
  Becherov – Konieczna cestný Prešov 
  Kurov – Muszynka cestný Prešov 
  Čirč – Leluchów cestný Prešov 
  Mníšek nad Popradom – Piwniczna cestný Prešov 
  Lysá nad Dunajcom – Niedzica cestný Prešov 
  Podspády – Jurgów cestný Prešov 
  Tatranská Javorina – Lysa Poľana cestný Prešov 
  Suchá Hora – Chocholów cestný Žilina 
  Trstená – Chyžné cestný Žilina 
  Bobrov – Winiarczykówka cestný Žilina 
  Oravská Polhora – Korbielów cestný Žilina 
14. Novoť – Ujsoly cestný Žilina 
15. Skalité – Zwardoň cestný Žilina 

16. marca 2020

21:08 Travel Recommendation: Grade 3 – Recommendation Not to Travel | All Countries of the World | COVID-19

The Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic recommends that the citizens of the Slovak Republic not travel to any country of the world.

In light of the dynamic spread of the pandemic associated with the COVID 19 infectious disease caused by the coronavirus SARS-CoV-2 in all the countries of the world, strict restrictive security and health measures are being taken. These include entry restrictions or entry bans to countries and state border crossings; these restrictions and bans are relevant for the functioning of international but also national air traffic, trains, buses and ship lines.

Since it is unforeseeable what measures will be taken by the countries of the world, the citizens of the Slovak Republic, should they leave Slovakia and travel abroad, risk finding that their return to Slovakia is either impossible or restricted.

On March 15, 2020, the Public Health Authority of the Slovak Republic issued Measure No.: OLP/2595/2020 which, based on the Decision of the Government of the Slovak Republic, has made more rigorous the measures adopted during this extraordinary situation. One such measure stipulates that all persons who return in groups from afflicted areas abroad, as of 16 March 2020, shall remain in isolation in facilities determined by the Ministry of the Interior of the Slovak Republic, for the period of 14 days.

Citizens may find updated information at the following websites:

– web site of the MZVEZ SR

– web site of the Government of the SR

– web site of the Public Health Authority

– web site of the Ministry of Health

– web site of the Interior Ministry

The MZVEZ SR recommends that all citizens who are staying currently abroad make use of the option to register voluntarily at the website of the MZVEZ SR or via the Svetobežka mobile app.​

Tlačový odbor, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky

20:03 Predseda vlády navštívi spoločnosť Zornica v Bánovciach nad BebravouZajtra, v utorok 17. marca 2020 o 12.00 h predseda vlády SR Peter Pellegrini navštívi textilnú spoločnosť Zornica v Bánovciach nad Bebravou (Textilná 4), ktorá začala vyrábať ochranné rúška v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku.  

19:22 Tlačová odbor Úradu vlády SR

Záznam tlačovej besedy po rokovaní ústredného krízoveho štábu SR.
Link: https://we.tl/t-spLWjKh8Q1

17:18

Za dnes: 11 pozitívnych a 148 negatívnych vzoriek

Spolu: 72 pozitívnych a 1523 negatívnych vzoriek

Detaily k dnes pozitívnym jedenástim prípadom:

Trnava okres – žena

Trenčín okres – muž

Pezinok okres – muž

Svidník okres – 2 muži

Prešov okres – dieťa

Košice okres – 1. žena, 1. muž

Rožňava okres – žena

Liptovský Mikuláš okres – muž

Sobrance okres – muž

16:56 Cestovné odporúčanie: stupeň 3 – odporúčanie necestovať | všetky krajiny sveta| COVID-19

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom Slovenskej republiky necestovať do žiadnej krajiny sveta.

V súvislosti s dynamickým šírením pandémie infekčného ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 vo všetkých krajinách sveta dochádza k prijímaniu prísnych reštrikčných bezpečnostných a zdravotných opatrení krajín spojených s obmedzeniami, respektíve zákazom vstupov do krajín, prechodom štátnych hraníc, funkčnosťou medzinárodného ale aj vnútroštátneho leteckého, vlakového, autobusového a lodného spojenia.

Z dôvodu nepredvídateľného vývoja prijímania opatrení krajín sveta sa občan Slovenskej republiky, v prípade vycestovania zo SR do zahraničia, vystavuje reálnemu riziku nemožnosti alebo obmedzeniam možností návratu zo zahraničia.

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal dňa 15. marca 2020 opatrenie číslo: OLP/2595/2020, ktorým sa na základe rozhodnutia vlády SR sprísňujú prijaté opatrenia počas mimoriadnej situácie. Jedným z nich je, že všetkým osobám, ktoré sa od 16. marca 2020 od 6:00 hod. skupinovo vracajú z postihnutých oblastí zahraničia, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, a to na dobu 14 dní.

 Aktuálne informácie môžu občania nájsť na:

– web stránke MZVEZ SR

– web stránke Úradu vlády SR

– web stránke Úradu verejného zdravotníctva

– web stránke Ministerstva zdravotníctva

– web stránke Ministerstva vnútra

MZVEZ SR odporúča všetkým občanom nachádzajúcim sa v zahraničí, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie na stránke MZVEZ SR alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

Tlačový odbor, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky

15:45 Trnavská župa počas pondelka prijala ďalšie, opatrenia proti šíreniu koronavírusu v kraji

PRÍMESTSKÁ DOPRAVA

V spolupráci s dopravcami župa upraví grafikom a autobusy budú premávať vo „medzisviatkovom režime“. „Tým sa zredukuje počet spojov, no zachová sa obslužnosť všetkých obcí v kraji. Župa zároveň zavedie počas tejto doby bezplatné cestovanie, aby sme zamedzili akýmkoľvek kontaktom občanov so šoférmi pri kupovaní lístka,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Nástup a výstup cestujúcich bude umožnený iba cez zadné dvere autobusu a bude obmedzená možnosť používania sedadiel v bezprostrednom okolí šoféra. Samozrejme pevne veríme, že občania dopravu zdarma nebudú považovať za príležitosť na výlety či návštevy. Toto rozhodnutie slúži výhradne na ochranu vodičov a cestujúcich.

Tiež platí, že do žiadneho autobusu prímestskej dopravy, ani do žiadnej organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja nesmie vstúpiť osoba bez ochrany dýchacích ciest resp. bez prekrytia tváre. Ak teda občan odmietne toto nariadenie dodržať, vodič autobusu je oprávnený nepokračovať v jazde a a dokonca môže privolať policajnú hliadku.

ÚRAD TTSK – OBMEDZÍ PRÍTOMNOSŤ ZAMESTNANCOV NA PRACOVISKU

Pre obdobie najbližších dvoch týždňov tiež prichádza v budove Úradu TTSK k redukcii počtu prítomných zamestnancov na pracovisku na minimum, približne na 20 percent. Priamo na Úrade zostanú prioritne riadiaci pracovníci. Plne zachované bude krízové riadenie. Pre zamestnancov, ktorí zostanú doma, bude platiť špeciálny pracovný režim.

„Budú vykonávať všetky riadne pracovné povinnosti, ktoré je možné zvládať z domáceho prostredia. Tiež budú k dispozícii na výpomoc tým zamestnancom, ktorí zostanú pracovať na úrade. Všetka agenda sa bude naďalej dať vybaviť telefonicky, mailom, či prostredníctvom elektronických služieb,“ upresnil župan Jozef Viskupič.

Na úrade zároveň prestáva fungovať otvorená podateľňa. Pre zásielky je zvonka priamo na budove Úradu TTSK pripravená schránka. Občanov tiež vyzývame, aby čo najviac agendy riešili elektronickou formou – elektronickým podaním, keďže trnavská župa poskytuje mnoho elektronických služieb (nájdete na našom webe www.trnava-vuc.sk).

SOCIÁLNE ZARIADENIA ŽUPA ZABEZPEČILA PRIORITNE

Domovy sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti župy dostanú v priebehu pondelka prvých 1100 respirátorov, ktoré župa zabezpečila pre najohrozenejšiu skupinu zamestnancov.

LEKÁROM POMOC AJ NAD RÁMEC

TTSK aktuálne čaká na ochranné pomôcky, ktoré pre ambulantných lekárov v kraji, v súlade s rozhodnutím Ústredného krízového štábu, má zabezpečiť ministerstvo zdravotníctva, prostredníctvom Štátnych hmotných rezerv (ŠHR). Nad rámec tejto avizovanej pomoci, trnavská župa predbežne zakontrahovala ochranné rúška a respirátory v celkovej hodnote takmer 1 milión eur. Keďže ide o vysoko nedostatkový tovar, župa sa v týchto dňoch snaží získať čo najviac ochranných prostriedkov pre prioritné subjekty v Trnavskom kraji.

„Keďže štát nezabezpečil ochranné prostriedky, my sa denne snažíme do kraja získať rúška či respirátory najmä pre naše sociálne zariadenia, lekárov, lekárnikov či vodičov prímestských autobusov,“ zdôraznil Viskupič.

O pomoc požiadalo trnavského župana Jozefa Viskupiča aj družstvo neštátnych zdravotníckych pracovníkov Aesculap, ktoré zabezpečuje upratovacie služby aj hygienické potreby  v Mestskej poliklinike v Trnave – tá poskytuje zdravotnú starostlivosť obyvateľom mesta, ale aj širokému okoliu (až 15 spádových obcí ležiacich na území TTSK).  „Vzhľadom na závažnosť epidemiologickej situácie  na Slovensku sme sa rozhodli v plnej miere pomôcť a poskytneme mimoriadnu dotáciu na zabezpečenie zvýšeného množstva dezinfekčných a čistiacich prostriedkov, tiež na ochranné rúška a pomôcky,“ poznamenal J. Viskupič.

15:25 VšZP Poistenci VšZP sa v súvislosti s koronavírusom pýtajú najmä na kúpeľnú liečbu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v ostatných dňoch zaznamenala extrémny záujem verejnosti o informácie na svojich telefonických linkách. Okrem zamestnancov call centra boli preto do komunikácie s klientmi zapojení aj zamestnanci krajských pobočiek. VšZP realizovala všetky dostupné opatrenia, aby zabezpečila dovolateľnosť a aj vybavenosť e-mailov v čo najkratšom čase. Záujem našich klientov chápeme a snažíme sa o maximálnu ústretovosť. Všetci dnes čelíme mimoriadnej situácii, ktorú sa nám podarí zvládnuť len vďaka trpezlivosti a ohľaduplnosti voči všetkým okolo nás.

Najčastejšie otázky a odpovede:

 1. Mám naplánovanú kúpeľnú liečbu, mám na ňu nastúpiť? Ak mám obavy zo šírenia koronavírusu, môžem kúpeľnú liečbu preložiť, alebo zrušiť?

Pokyn na uzatvorenie kúpeľných zariadení z dôvodu šírenia ochorenia COVID – 19 vydáva hlavný hygienik SR. Kým také rozhodnutie nevydá, kúpeľné zariadenia musia zabezpečiť dostatočné dodržiavanie hygienických a protiepidemiologických opatrení na zamedzenie šírenia vírusu.

Ak kúpeľné zariadenia uzatvárajú prevádzku a neposkytujú zdravotnú starostlivosť, sú povinné túto skutočnosť oznámiť v zmysle zákona (578/2004 Z.z). V súčasnosti kúpele fungujú v obmedzenom režime. Poskytujú iba zdravotnú starostlivosť, wellness pobyty a rekreačné pobyty sú zakázané a zrušené. Kúpele neprijímajú zahraničných pacientov a hostí, neposkytujú skupinové liečebné terapie, iba individuálne a zabezpečujú všetky potrebné hygienické opatrenia.

V prípade, ak poistenec z vážnych dôvodov nemôže nastúpiť na kúpeľnú starostlivosť, vráti VšZP Návrh na kúpeľnú starostlivosť spolu s vyplneným tlačivom Vrátenie Návrhu na kúpeľnú starostlivosť z dôvodu nenastúpenia na liečenie. Tlačivo na stiahnutie
Vrátenie Návrhu na kúpeľnú starostlivosť.

Ak ide o poistenca, ktorý mal absolvovať kúpeľnú liečbu v skupine A, zákon definuje lehoty,             dokedy má nárok na absolvovanie liečby. Poistencovi, ktorý už kúpeľnú liečbu absolvuje a pre obavy zo šírenia koronovírusu ju chce prerušiť, odporúčame obrátiť sa na kúpeľné zariadenie a túto informáciu mu oznámiť. Nie je potrebné to oznamovať zdravotnej poisťovni.

V prípade, ak má pacient záujem o pokračovanie kúpeľnej liečby v budúcnosti, je potrebné kontaktovať VšZP telefonicky, alebo e-mailom. Prerušenie liečby budeme riešiť individuálne. Podobne budeme postupovať aj v prípade, ak dôjde k uzatvoreniu kúpeľov a našim poistencom skončí platnosť kúpeľného návrhu.

Jednotlivé kúpele

Bojnice

Nateraz nebudú poskytovať zdravotnú starostlivosť v termíne 16. 3. – 29. 3. 2020.

Poistencov, ktorí prerušujú liečbu, budeme riešiť individuálne na základe ich žiadostí o predĺženie termínov alebo pokračovania v liečbe.

Sliač

Od 16. 3. 2020 až do odvolania zatvárajú prevádzku a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Kúpele ostávajú otvorené a poskytujú služby pre už prijatých a liečených poistencov. Nových poistencov nateraz prijímať nebudú.

Vyšné Ružbachy

Kúpeľné zariadenie prerušuje bežnú prevádzku až do odvolania a prechádza do tzv. minimálneho prevádzkového režimu.

Rajecké Teplice

Kúpele prerušujú prevádzku na nasledujúce 2 týždne, teda od 16. 3. 2020 do 29. 3. 2020.

ŠLÚ Marína, š.p. Kováčová

ŠLÚ Marína zatiaľ funguje, poskytujú kúpeľnú aj ústavnú starostlivosť, bude sa riadiť pokynmi hlavného hygienika.

Trenčianske Teplice

Z preventívnych dôvodov pred šírením koronavírusu, počnúc dňom 16. 3.2020, rozhodlo predstavenstvo spoločnosti Kúpele Trenčianske Teplice, a.s. uzatvoriť prevádzku kúpeľov.                Uvedené obmedzenie platí do odvolania, minimálne však od 13. 3. 2020 počas nadchádzajúcich 2 týždňov. Klienti, ktorí majú v tomto období nástup na pobyt, budú informovaní a bude im pridelení najskorší možný termín nástupu.

KLÚ MV SR ARCO Trenčianske Teplice

Zariadenie KLÚ MV SR ARCO Trenčianske Teplice ukončilo prevádzku 13. 3.2020.

Bardejov

Od 15. 3. 2020 do 30. 3. 2020  neprijímajú žiadnych nových klientov, ani klientov so schváleným návrhom na kúpeľnú liečbu. 

Pacientom, ktorí sú aktuálne na kúpeľnej liečbe na základe schváleného návrhu, budú poskytované služby na základe špeciálnych usmernení, s cieľom zamedziť zhromažďovaniu klientov.

Turčianske Teplice

Ústavnú kúpeľnú starostlivosť pre poistencov VšZP kúpele zatiaľ poskytujú.

Sanatória Dr. Guhra n.o.

Pozastavuje svoju činnosť.

15:23 Opatrenia v súvislosti s mimoriadnou situáciou – sankcie za STK, EK

Príslušníci Policajného zboru až do odvolania nebudú ukladať sankcie, taktiež nezadržia osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II, technické osvedčenie vozidla ani tabuľky s evidenčným číslom (v zmysle §§ 72 zákona č. 8/2009 Z. z.  o cestnej premávke) tým vodičom motorových vozidiel, ktorým skončila platnosť emisnej a technickej kontroly dňom 12. 03. 2020.

            To však neznamená, že vodiči nemusia dodržiavať dopravné predpisy, plne sa venovať vedeniu vozidla. O to viac by mali dbať na svoju bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky.

             Tento pokyn vydal Prezident Policajného zboru v súvislosti s automatickým generovaním pokút za neplatnú technickú a emisnú kontrolu z dielne Ministerstva dopravy a výstavby SR a ich vydanou tlačovou správou s názvom „Pokuty za zmeškanú technickú a emisnú kontrolu v čase mimoriadnej situácie budú a  tieto odpustené“ https://www.mindop.sk/media-5144/tlacove-spravy-2726/pokuty-za-zmeskanu-technicku-a-emisnu-kontrolu-v-case-mimoriadnej-situacie-budu-odpustene.

15:18

15:08 Cestujúci v prímestskej autobusovej doprave musia nosiť ochranné pomôcky

Košický samosprávny kraj prijíma ďalšie preventívne opatrenia v súvislosti s ochranou verejného zdravia. Od utorka 17. marca musia všetci cestujúci v prímestskej autobusovej doprave nosiť ochranné rúška alebo respirátory. V prípadne, že takéto ochranné pomôcky nemajú, dopravcovia akceptujú i šály či šatky, ktoré zabraňujú šíreniu vírusov vo verejnej doprave. Špeciálne opatrenia budú platiť taktiež pre vodičov prímestských dopravcov eurobus a.s. a ARRIVA Michalovce, a.s., ktorí musia okrem rúška nosiť aj rukavice.

 „Snažíme sa chrániť zdravie cestujúcich aj vodičov v prímestskej autobusovej doprave. Tí, ktorí nemajú k dispozícii rúška, môžu použiť podomácky vyrobené ochranné pomôcky, prípadne šály alebo šatky. Veríme, že aj takýmto spôsobom sa nám podarí zabrániť ďalšiemu šíreniu nového koronavírusu vo verejnej doprave. Dúfame, že toto opatrenie bude dodržiavané, v opačnom prípade budeme musieť prímestské autobusy odstaviť“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Prímestská autobusová doprava v Košickom kraji premáva od 13. marca v prázdninovom režime. Autobusy sú čistené polymérovou dezinfekciou, ktorá zabezpečuje dlhodobú ochranu pred vírusmi a baktériami. Keďže prvý týždeň po dezinfekcii je účinok dezinfekcie stopercentný a až potom klesá, autobusy budú touto látkou vyčistené každý týždeň.

Dezinfekciou prechádzajú pravidelne aj vozidlá Správy ciest KSK. Táto organizácia Košického samosprávneho kraja využíva na šitie rúšok pre svojich zamestnancov sociálny podnik.

14:16 BBSK pripravil krízový plán, koordinovať bude stráženie detí aj donášku potravín pre seniorov

Banskobystrický samosprávny kraj vyčlení kapacity svojej Rozvojovej agentúry na pomoc ľuďom v krízovej situácii. Reaguje tak na preventívne opatrenia, ktoré boli prijaté v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

BANSKÁ BYSTRICA. Krízový štáb pri Úrade BBSK sa dnes dohodol na zabezpečení nasledovných služieb, ktoré by mali začať fungovať do konca týždňa. O presnom termíne a mechanizme fungovania budeme informovať pre každú samostatne hneď, ako budú jasné detaily.

 1. KARANTÉNNE CENTRÁ PRE ĽUDÍ, KTORÍ SA VRACAJÚ ZO ZAHRANIČIA
 2. BBSK poskytne 4 internáty v rôznych oblastiach kraja pre potreby ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia a musia zostať v povinnej karanténe. V prípade potreby je kraj pripravený ich počet navýšiť.
 3. Prioritne sem budú umiestňovaní rodinní príslušníci zamestnancov zariadení sociálnych služieb, aby títo neboli v ohrození a bola zabezpečená bezproblémová prevádzka jednotlivých zariadení. Pri dostatočných kapacitách budú karanténne zóny dostupné aj pre širšiu verejnosť.
 4. BBSK bude popri naliehavých prípadoch žiadať aj prioritné testovanie ľudí v karanténnych centrách na prítomnosť nového koronavírusu. Využívať tiež bude súkromné testovacie laboratóriá, aby v prípade negatívnych výsledkov mohli ľudia opustiť karanténne centrum aj skôr ako po 14 dňoch.
 • BOR A DATABÁZA DOBROVOĽNÍKOV
 • BBSK aktívne osloví prostredníctvom stredných a vysokých škôl a organizácií, ktoré sa venujú práci s mládežou, mladých ľudí od 18 rokov, aby sa zaregistrovali ako dobrovoľníci – ich úlohou bude v prípade výpadku personálu v zariadeniach sociálnych služieb (z dôvodu ich ochorenia alebo karantény) pomôcť zabezpečiť ich chod.
 • BBSK osloví zariadenia sociálnych služieb, aby nadefinovali najohrozenejšie pozície a ich počty a vypracuje krízový plán s nasadením zaregistrovaných dobrovoľníkov.
 • STRÁŽENIE DETÍ KĽÚČOVÝCH ZAMESTNANCOV
 • BBSK pripraví databázu študentov a pedagógov, ktorí sa zaregistrujú ako dobrovoľníci pre službu stráženia detí – tá bude určená pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, lekárov  a sestry, policajtov, hasičov či záchranárov, ktorým výkon povolania v čase krízy neumožňuje zostať doma.
 • BBSK pripraví online formulár, prostredníctvom ktorého sa budú môcť záujemcovia o takúto službu registrovať a následne zabezpečí sieťovanie dobrovoľníkov so záujemcami o stráženie detí.
 • Samotné fungovanie služby a maximálne počty detí v jednej skupine budú pred spustením odkonzultované s odborníkmi z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
 • DONÁŠKA POTRAVÍN A VOĽNOPREDAJNÝCH LIEKOV PRE SENIOROV
 • BBSK vytvorí call centrum pre seniorov, kde budú môcť nahlasovať svoje požiadavky na zabezpečenie nákupov potravín a liekov, aby ako najohrozenejšia skupina nemuseli opúšťať svoje domovy.
 • BBSK bude spolupracovať priamo s obchodnými reťazcami s cieľom zadať objednávku online. Oni ju pripravia a pomocou vozového parku, ktorý má kraj k dispozícii, ju privezieme priamo k seniorom.
 • Pred spustením služby BBSK zabezpečí dostatok ochranných pracovných pomôcok pre ľudí, ktorí ju budú zabezpečovať.
 • IZOLAČNÉ MIESTNOSTI V BUDOVÁCH KRAJA
 • BBSK už v piatok 13. marca ponúkol štátu svoje priestory pre rozšírenie kapacít infekčných oddelení nemocníc. V prípade, ak na túto požiadavku štát zareaguje, je Banskobystrický samosprávny kraj pripravený koordinovať ďalší postup, personálne i materiálne vybavenie s príslušnými orgánmi.
 • OCHRANNÉ RÚŠKA PRE ČO NAJVIAC ĽUDÍ
 • BBSK zabezpečí ochranné rúška pre zamestnancov kraja a zamestnancov ďalších organizácií, u ktorých si objednáva služby či inak s nimi spolupracuje, v nasledovnom poradí:
  • zariadenia sociálnych služieb
  • ambulantní lekári
  • šoféri autobusov prímestskej dopravy
  • ostatní zamestnanci
 • Pre potreby BBSK šije od dnes rúška sociálny podnik vo Valaskej, pridať by sa k nemu v priebehu týždňa mali niektoré stredné školy a organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Kraj tiež oslovil všetkých 15 registrovaných sociálnych podnikov na svojom území s otázkou, či je možné ich prevádzku prispôsobiť na šitie ochranných pomôcok či výrobu ďalších nedostatkových produktov.

 „V najbližších dňoch určíme projektových manažérov z Rozvojovej agentúry BBSK, ktorí budú spolu so svojim tímom a za pomoci externých spolupracovníkov koordinovať pomoc ľuďom, ktorým do života zasiahli preventívne opatrenia proti šíreniu COVID-19. Je dôležité, aby naša pomoc bola systémová a obyvatelia presne vedeli, ako a kedy sa na nás majú obrátiť,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

AKÉ OPATRENIA SME UŽ PRIJALI:

 • Zákaz návštev v zariadeniach sociálnych služieb (od piatku 6. marca)
 • Zatvorenie všetkých kultúrnych inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK (od pondelka 9. marca)
 • Zatvorenie všetkých stredných škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK (od štvrtka 12. marca)
 • Zatvorenie všetkých zariadení sociálnych služieb a stacionárov (verejných aj neverejných), ktoré poskytujú svoje služby dennou formou (od pondelka 16. marca) – bez krátenia príspevkov pre poskytovateľov zo strany BBSK
 • Zákaz sedenia v autobusoch prímestskej dopravy na predných sedadlách za vodičom a v rade vedľa + odporúčaný vstup do autobusu len s ochranou úst a nosa a v ochranných rukaviciach (od pondelka 16. marca)

+ platia všetky opatrenia štátu uvedené tu: https://virus-korona.sk/#measures_taken

13:51 AZZZ SR Podnikatelia čím ďalej tým viac cítia negatívny vplyv koronavírusu

Aktuálna situácia so šírením nového koronavírusu je bezprecedentná,  nikto na takéto tvrdé reštrikcie nebol pripravený, podniky sa preto pokiaľ je to možné snažia o minimalizovanie negatívnych ekonomických dopadov.  Vzhľadom na vážnosť situácie sa dnes konal konferenčný hovor terajšieho ako aj budúceho ministra hospodárstva SR s predstaviteľmi podnikateľského sektora, ktorej predmetom  boli opatrenia na stabilizáciu podnikateľského sektora.

„Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR zosumarizovala návrhy opatrení, ktoré považujeme v tejto chvíli za kľúčové prijať, aby sa eliminovali ekonomické dopady na jednotlivé firmy. Už teraz je zrejmé, že k istým ekonomickým škodám v konečnom dôsledku príde, no hovoriť o ich výške je  v súčasnej, neustále sa meniacej situácii predčasné. Spoločnosti preto s plnou vážnosťou sledujú  preventívne opatrenia, ktoré sa každým dňom modifikujú a sprísňujú.  Pre firmy je teraz kľúčové na tieto zmeny flexibilne reagovať. Zároveň po sfunkčnení NR SR, považujeme za nevyhnutné, aspoň na určité obdobie revidovať tzv. sociálne balíčky (historicky najvyššia minimálna mzda a na ňu naviazané príplatky za nočné služby, víkendy a sviatky) tak, aby to nemalo pre firmy fatálne následky,“ dodal Oto Nevický, generálny sekretár AZZZ SR, ktorý sa hovoru za AZZZ SR priamo zúčastnil.

Dopady jednotlivých firiem sú veľmi individuálne. Krátkodobý výpadok vie priemysel aj v neskoršom termíne dohnať. Pre služby je však aj krátkodobý výpadok problémom. Samozrejme pri dlhodobej epidémii je to problém pre všetky odvetvia a teda aj celú ekonomiku. V prípade, že sa jedná o nepretržitú výrobu, by dlhodobé reštrikcie znamenali značné hospodárske škody. Napríklad v sklárskom priemysle by v extrémnom prípade zastavenie výroby mohlo znamenať prakticky zánik odvetvia.

„Z dôvodu ochrany svojich zamestnancov a zamedzeniu šíreniu vírusu, prijímajú firmy preventívne opatrenia, ktoré si vyžadujú neočakávané výdavky. Pre zabezpečenie kontinuity prevádzok, či výroby sú samozrejme nevyhnutné ochranné pomôcky ako napr. rúška, rukavice, príp. odevy.  Každý zodpovedný  zamestnávateľ sa snaží svojich zamestnancov chrániť, či už ochrannými pomôckami, príp. ak to charakter práce umožňuje, tak prácou z domu. Evidujeme však množstvo prípadov, že zamestnávatelia napriek enormnému úsiliu nevedia ochranné pomôcky zohnať, čo spôsobuje dodatočné komplikácie, kedy zamestnanci môžu mať obavy prísť do zamestnania. Uvedenú skutočnosť sme tlmočili aj na rokovaní s dôrazom na rýchlu nápravu,“ dodal Nevický.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)  SR je najväčšou a najdlhšie pôsobiacou zamestnávateľskou organizáciou na Slovensku.  Jej členovia v súčasnosti zamestnávajú takmer 400.000 zamestnancov, čím sa radí medzi najreprezentatívnejšieho sociálneho partnera. Ako jediná zamestnávateľská organizácia má svoje zastúpenie vo forme podpredsedu aj v  Hospodárskej a sociálnej rade SR.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR)

13:47 MZ SR: Na Slovensku máme dva nové pozitívne prípady v súvislosti s ochorením COVID-19 (koronavírus). Za dnešný deň bolo okrem toho doteraz riešených 107 ďalších vzoriek s negatívnym výsledkom. Jeden prípad je z Trnavy a jeden z Trenčína.

13,19 COVID-19: Rozširujeme laboratórnu diagnostiku nového koronavírusu

Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR rozšírili laboratórnu diagnostiku nového koronavírusu. Vzorky od pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19 vyšetruje okrem Národného referenčného centra pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici a testy sa robia už aj v Košiciach. Do konca týždňa by mala laboratórna diagnostika odštartovať aj v Trenčíne.

„Testovacie kapacity  posilňujeme z dôvodu pribúdajúceho počtu vzoriek a z dôvodu zabezpečenia lepšej dostupnosti laboratórnej diagnostiky nového koronavírusu. Laboratóriá  úradov verejného zdravotníctva v Bratislave, v Košiciach a v Banskej Bystrici sú schopné spolu denne vyšetriť približne 400 vzoriek,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR.

„Rozšírením laboratórnej diagnostiky nového koronavírusu na ďalšie pracoviská úradov verejného zdravotníctva sa zvýši šanca väčšieho záchytu ochorenia COVID-19, čo našim epidemiológom v teréne zabezpečí podchytenie väčšieho množstva ohnísk s následkom úspešnej eliminácie rizika šírenia ochorenia,“  doplnil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas s tým, že po zapojení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne bude počet vyšetrených vzoriek za deň ešte vyšší.

Rozšírením testovacích kapacít sa zároveň skráti doba čakania na výsledky, keďže sa tak, ako doteraz, nebudú všetky vzorky posielať do bratislavského Národného referenčného centra pre chrípku na ÚVZ SR.

K posilneniu testovacích kapacít na úradoch verejného zdravotníctva SR sa ponúkol Virologický ústav Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Rezort komunikuje vo veci zapojenia sa do koordinovanej štátom riadenej laboratórnej diagnostiky nového koronavírusu aj s komerčnými laboratóriami.

11:30

11:32 Ministerstvo dopravy a výstavby SR prijalo ďalšie opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu

Od dnešného dňa platia ďalšie opatrenia, ktoré MDV SR prijalo v nadväznosti na Uznesenie vlády SR č 113/2020.

Z tohto dôvodu budú nasledujúcich 14 dní uzavreté prevádzky

 • pracovísk emisnej kontroly,
 • pracovísk kontrol originality,
 • pracovísk montáže plynových zariadení,
 • technických služieb,
 • autoškôl,
 • prevádzkovateľov školiacich stredísk základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku niektorých vodičov.

V zozname povolených prevádzok a služieb nefigurujú taxislužby, ktoré majú byť od platnosti tohto opatrenia, teda od 6:00 dnešného dňa, pozastavené.

MDV SR už v tejto súvislosti kontaktovalo orgány krízového riadenia s cieľom objasniť a prípadne upraviť postavenie taxislužieb, avšak do prípadného udelenia výnimky musia byť taxislužby pozastavené.

Verejnosť upozorňujeme, že sú skrátené úradné hodiny okresných úradov a vstup do ich priestorov je povolený len s rúškom. Upravené úradné hodiny platia aj v podateľni MDV SR. V súvislosti s mimoriadnou situáciou na Slovensku budú stránkové hodiny v dňoch 16.3. – 27.3.2020 pre verejnosť obmedzené na čas od 9:00 do 12:00.

Zároveň vyzývame občanov, aby v komunikácii s ministerstvom používali dostupné elektronické prostriedky.

Komunikačný odbor MDV SR

11:07

10:17 O 13:00 hod. na brífing ministra hospodárstva Petra Žigu po konferenčnom hovore s predstaviteľmi priemyslu v súvislosti s aktuálnou situáciou. Brífing sa uskutoční pred budovou Ministerstva hospodárstva SR v Bratislave

9:31

8:32 Mesto Bratislava: Výberové konania do mestských organizácií hlavného mesta sú prerušené

So zreteľom na ochranu zdravia v súvislosti s epidemiologickou situáciou pristúpilo vedenie hlavného mesta k pozastaveniu všetkých výberových konaní vrátane výberových konaní na pozície riaditeľov mestských organizácií.

Časový posun sa týka aj výberových konaní na pozície riaditeľa/ky Mestskej knižnice v Bratislave a riaditeľa/ky Múzea mesta Bratislavy. Verejné a neverejné vypočutie uchádzačov výberovou komisiou sa uskutoční po ukončení mimoriadnej situácie. O nových termínoch, v ktorých sa uvedené výberové konania uskutočnia, budeme včas informovať.

Všetky informácie k výberovým konaniam do mestských organizácií zverejňujeme na stránke: https://bratislava.sk/sk/vyberove-konania-clenov-predstavenstiev-mestskych-podnikov-aorganizacii

20:41 COVID-19 (koronavírus): Vláda prijala mimoriadne opatrenia

Vláda dnes na svojom mimoriadnom zasadnutí schválila tvrdé opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu. Núdzový stav je od zajtrajšieho dňa (16.marec) 6.00 h vyhlásený vo viacerých nemocniciach.

„Ide o rozhodnutie, ktoré je preventívne. Potrebujeme mať právomoc presúvať zdravotnícky personál, materiál či techniku z nemocnice do nemocnice s garanciou istoty bez odmietnutia. Zabezpečuje sa tým zdravotná starostlivosť o občanov Slovenskej republiky a zabraňuje napríklad tomu, aby niekto odmietol poskytovať zdravotnú starostlivosť,“ povedal Peter Pellegrini, predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Vláda vyhlásila núdzový stav v nasledujúcich zdravotníckych zariadeniach: 

Bratislavský kraj

  Názov ústavného zdravotníckeho zariadenia:
Univerzitná nemocnica Bratislava 
Národný ústav detských chorôb Bratislava 
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., Bratislava 
Národný onkologický ústav Bratislava 
Nemocnica  sv. Michala, a. s., Bratislava 

Trnavský kraj

  Názov ústavného zdravotníckeho zariadenia:
Fakultná nemocnica Trnava 

Nitriansky kraj

  Názov ústavného zdravotníckeho zariadenia:
Fakultná nemocnica Nitra  
Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky 

Trenčiansky kraj

  Názov ústavného zdravotníckeho zariadenia:
Fakultná nemocnica Trenčín 

Žilinský kraj

  Názov ústavného zdravotníckeho zariadenia:
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina  
Univerzitná nemocnica Martin 
Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok  

Banskobystrický kraj

  Názov ústavného zdravotníckeho zariadenia:
Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica 
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica 
Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., Banská Bystrica 

 Prešovský kraj

  Názov ústavného zdravotníckeho zariadenia:
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov 
Nemocnica Poprad, a. s. 
Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy 

Košický kraj

  Názov ústavného zdravotníckeho zariadenia:
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice 
Detská fakultná nemocnica Košice 
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice, a. s. 
Východoslovenský onkologický ústav, a. s., Košice 

Vo všetkých nemocniciach nielen štátnych  sa zároveň nariaďuje obmedziť plánované zákroky u všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Takisto Úrad verejného zdravotníctva na základe rozhodnutia vlády prijal ďalšie striktné opatrenia.

Vláda SR zároveň nariadila Úradu verejného zdravotníctva SR prijať nasledovné opatrenia na ochranu verejného zdravia:

S účinnosťou od 16. marca od 6.00 h sa na obdobie 14 dní zakazuje maloobchodný predaj a predaj služieb v prevádzkach okrem:

 1. predajni potravín,
 2. lekárni a predajní zdravotníckych pomôcok,
 3. drogérií,
 4. pohonných hmôt a palív,
 5. novinových stánkov,
 6. predajne krmív a ďalších potrieb pre zvieratá vrátane veterinárnych ambulancií,
 7. prevádzok telekomunikačných operátorov,
 8. prevádzok verejného stravovania a stánky s rýchlym občerstvením,
 9. prevádzok poštových, bankových a poisťovacích služieb,
 10. prevádzok internetových obchodov (eshopov) a donáškových služieb.

S účinnosťou od 16. marca od 6.00 h na obdobie 14 dní sa zároveň zakazuje prítomnosť verejnosti v prevádzkach verejného stravovania a stánkoch s rýchlym občerstvením. Tento zákaz sa nevzťahuje na predaj mimo prevádzku stravovacích služieb (napríklad prevádzky rýchleho občerstvenia s výdajným okienkom alebo predaj pokrmov so sebou bez vstupu do prevádzky). 

Zároveň všetkým osobám, ktoré sa od 16.marca od 6.00 h skupinovo vracajú z postihnutých oblastí zo zahraničia sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených ministerstvom vnútra a to na dobu 14 dní.

Aktuálne čísla k dnešnému dňu ohľadom koronavírusu

Slovensko má spolu 61 pozitívnych vzoriek, 1375 negatívnych výsledkov na koronavírus.

Dnes bolo vyšetrených 116 vzoriek s negatívnym výsledkoma 17 vzoriek s pozitívnym výsledkom.

V Trenčíne je to dnes 5 nových prípadov na ochorenie COVID-19 (koronavírus), ide o dvoch mužov, dve ženy a jedno dieťa. Všetci pacienti sú v stabilizovanom stave, časť je hospitalizovaná, časť v domácej izolácii.

Bratislava – 5 nových prípadov

Nitra – 3 nové prípady

Trnava hlási 1 prípad, je to muž, ktorý je hospitalizovaný a po dohode s UNB bude prevezený do Bratislavy. Má cestovateľskú anamnézu, stav je stabilizovaný.

V Martine 1 prípad, muž, cestovateľská anamnéza, bol na kongrese v zahraničí

Nové Zámky 1 prípad, žena, domáca izolácia, priamy kontakt s nakazeným

Banská Bystrica hlási 1 prípad, žena, hospitalizovaná, nakazená členom rodiny

19:03 SR hlási 61 prípadov, 17 nových

VLÁDA SR VYHLÁSILA NÚDZOVÝ STAV AKO POČAS VOJNY

Vláda Slovenskej republiky na 14 dní od zajtra 6,00 hod uzatvára všetky prevádzky okrem potravín, drogérie, lekární a pomôcok, stravovacích zariadení, bánk, čerpacích staníc, pošty, stravy pre zvieratá, trafík…

https://www.ta3.com/clanok/1178579/tb-po-mimoriadnom-rokovani-vlady-v-suvislosti-s-koronavirusom.html

20:01 Zasadnutie Ústredného krízového štábu SR

Zajtra, v pondelok 16. marca 2020 o 14.00 h sa na Úrade vlády SR uskutoční zasadnutie Ústredného krízového štábu SR. Vstup pre novinárov bude umožnený o 15.00 h z Leškovej ulice.  Pri vstupe do objektu úradu bude každému novinárovi odmeraná teplota a bez rúška nebude novinárovi povolený vstup.

Fotografie a video z úvodného fototermínu, ale aj záznam tlačovej besedy médiám pošleme. Zároveň žiadame redakcie, aby vyslali len jeden zo svojich štábov v zložení redaktor/kameraman v prípade televízií a píšuci redaktor/videoredaktor/fotograf pre tlačové agentúry resp. printové a online médiá.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

16:33 Kraj vyzýva cestujúcich v autobusoch k noseniu rúšok, dopravcom chce pomôcť s ich obstaraním pre vodičov

Banskobystrický samosprávny kraj pristupuje k ďalším opatreniam, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu. Na autobusoch všetkých prímestských liniek pribudnú letáky s odporúčaním používať ochranné prostriedky, zakázané bude sedieť na sedadlách v prvom rade za vodičom.

Banskobystrický samosprávny kraj po dohode s dopravcami pristupuje k ďalším opatreniam a odporúčaniam, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Okrem toho, že autobusy počnúc dneškom premávajú v režime školských prázdnin, pribudnú v nich vytlačené letáky s usmerneniami pre cestujúcich.

„Vyzývame všetkých, ktorí vstupujú do prostriedkov verejnej dopravy, aby používali ochranné prostriedky. Je dôležité chrániť si ústa a nos rúškom, šatkou, šálom či akýmkoľvek kusom látky, ktorý vytvorí mechanickú bariéru medzi sliznicami a vírusom. Akákoľvek ochrana je lepšia ako žiadna – nechránite tak len seba, ale aj všetkých okolo vás,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Cestujúcim tiež župa odporúča používať ochranné rukavice, či už jednorazové alebo také, ktoré po každom použití vyperiete pri vysokej teplote.

„Pristupujeme tiež k obmedzeniam, ktoré majú chrániť vodičov prímestskej autobusovej dopravy. Zakázané bude sedieť na štyroch predných sedadlách autobusu, teda hneď za vodičom a v rade vedľa. Ak je to čo len trochu možné, obmedzte v autobusoch platby hotovosťou a uprednostnite čipové karty, ktoré si jednorazovo dobijete na vyššiu sumu,“ doplnil Ján Lunter.

Uvedené opatrenia budú platiť od pondelka 16. marca až do odvolania.

Kraj chce tiež pomôcť dopravcom pri obstarávaní ochranných rúšok pre vodičov, ktorými zatiaľ všetci nedisponujú. Pre potreby BBSK ich bude šiť sociálny podnik vo Valaskej, ktorý na požiadavky kraja promptne zareagoval a upravil svoju výrobu.

15:30 Upozornenie pre médiá – mimoriadne rokovanie vlády

https://we.tl/t-xuwd8glhWa

Vstup pre novinárov na dnešné mimoriadne rokovanie vlády bude umožnený až o 15.30 h.  Pri vstupe do objektu úradu bude každému novinárovi odmeraná teplota a bez rúška nebude novinárovi povolený vstup.

Fotografie a video z úvodného fototermínu, ale aj z tlačovej besedy médiám pošleme. Zároveň žiadame redakcie, aby na  vládu vyslali len jeden zo svojich štábov v zložení redaktor/kameraman v prípade televízií a píšuci redaktor/videoredaktor/fotograf pre tlačové agentúry resp. printové a online médiá.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

12:51 Prezidentka sa stretne s P. Pellegrinim a I. Matovičom

Dobrý deň, 

rád by som Vás informoval, že prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok 16. marca 2020 stretne v Prezidentskom paláci s premiérom Petrom Pellegrinim a predsedom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom. 

Fototermín a spoločná tlačová konferencia bude po skončení stretnutia približne o 13.30 h. 
 

S pozdravom Martin Strižinec | hovorca prezidentky SR

11:12 „Dnes do 11tej hodiny nám pribudlo 10 nových pozitívnych prípadov, spolu tak máme na Slovensku 54 ľudí s pozitívnym výsledkom na koronavírus,“ uviedol predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva Peter Pellegrini.

Sumárny počet negatívnych výsledkov testov je aktuálne 1204.

Dnes potvrdené prípady do 11.00 h boli riešené v Trenčíne, Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a v Martine.

Viac informácií poskytneme po dnešnom rokovaní vlády.

Zuzana Eliášová, hovorkyňa/riaditeľka Komunikačného odboru MZ SR

11:14 Slovensko hlási 54 prípadov ochorenia CIVID-19. Slovensko stále zvažuje vyhlásenie núdzového stavu.

14. marca 2020 AKTUÁLNE ČÍSLA VÝSKYTU COVID-19 A POČTY VZORIEK TU alebo na nie vždy fungujúcej web stránke MZ SR.

17:00 Slovensko hlási 12 nových prípadov, spolu je ich 44. Ohlásil premiér Peter Pellegrini.

17:34 MZ SR: Na Slovensku máme aktuálne 44 pozitívnych výsledkov testov na ochorenie COVID-19 (koronavírus) a 1147 negatívnych.

Národné referenčné centrum dnes nahlásilo 12 pozitívnych vzoriek a 173 negatívnych.

Stručný popis dnes potvrdených 12 pozitívnych prípadov podľa bydliska:

Bratislava – 4 muži, 3 ženy

okres Bytča – 1 muž

okres Svidník – 1 muž

okres Senec – 2 ženy

okres Nové Zámky – 1 muž

Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia.

17:28 Zajtra – mimoriadne rokovanie vlády

Zajtra, v nedeľu 15. marca 2020 o 14.30 h sa uskutoční mimoriadne rokovanie vlády SR. Vstup pre novinárov bude umožnený až o 15.00 h. Fotografie a video z úvodného fototermínu médiám pošleme.

Zároveň žiadame redakcie, aby na zajtrajšiu vládu vyslali len jeden zo svojich štábov v zložení redaktor/kameraman v prípade televízií a píšuci redaktor/videoredaktor/fotograf pre tlačové agentúry resp. printové a online médiá.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

14:46 V sobotu 14. marca 2020 o 16.00 h na hraničnom prechode Jarovce – Kittsee (na diaľnici) predseda vlády SR Peter Pellegrini spolu s ministerkou vnútra SR Denisou Sakovou skontrolujú aktuálnu situáciu na hraničných prechodoch.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

13:36 Mesto Žilina opätovne vyzýva všetkých obyvateľov Žiliny a podnikateľov na rešpektovanie nariadení proti šíreniu koronavírusu.

Mestská polícia v Žiline počas noci z piatka 13. marca na sobotu 14. marca zaznamenala 11 otvorených prevádzok. Otvorené boli aj napriek tomu, že od 12. marca platia na území celého Slovenska prísne opatrenia, ktoré vydal ústredný krízový štáb a Úrad verejného zdravotníctva SR.

V zmysle rozhodnutia úradu majú byť cukrárne, bistrá, kaviarne a bary úplne zatvorené. Reštaurácie a stánky s rýchlym občerstvením môžu byt‘ otvorené len v čase od 6.00 hod. do 20.00 hod. V obchodnom dome je cez víkend povolená činnosť iba pre lekárne, predajne potravín, reštaurácií a stánkov s rýchlym občerstvením, ďalej pre drogérie a novinové stánky. Tieto opatrenia platia až do odvolania.

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia zo dňa 12. marca: www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Opatrenie_UVZSR_pri_ohrozeni_verejneho_zdravia_12.03.2020_prevadzky.pdf?fbclid=IwAR2kt43r1xgR6TnC0U9VvNjTou5tD8HWDQIt426Q2vpDbzB3oXZRhWTz-5Q

Nerešpektovanie vydaných nariadení je správnym deliktom podľa § 57 ods. 33 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z., za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu podl’a § 57 ods. 41 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. vo výške do 20 000 eur.

Samospráva vyzýva k zodpovednému správaniu sa a k rešpektovaniu opatrení na ochranu zdravia obyvateľov.

10:43 Dvojročný chlapček, ktorý bol včera oznámený ako pozitívny prípad v súvislosti s koronavírusom a riešený v Detskej Fakultnej nemocnici v Košiciach, je aktuálne v domácej izolácii.

Zuzana Eliášová, hovorkyňa/riaditeľka Komunikačného odboru MZ SR

13. marca 2020 AKTUÁLNE ČÍSLA VÝSKYTU COVID-19 A POČTY VZORIEK TU

18,35 hod MZ SR: V priebehu dnešného popoludnia pribudli ešte ďalšie dva pozitívne prípady.

–          muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici v Trnave, je v domácej izolácii

–          muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, hospitalizovaný

Dnes tak pribudlo spolu 11 pozitívnych prípadov.

Sumárne výsledky za SR k dnešnému dňu: 32 pozitívnych a 974 negatívnych výsledkov laboratórnych vzoriek.

18,26 hod Úrad vlády pristúpil dnes k radikálnym opatreniam v súvislosti so šírením koronavírusu

Zamestnanci na home office, pozastavené prevádzky stravovacích zariadení. Nevyhnutný chod úradu vlády, ale najmä zasadnutí vlády a krízového štábu ostávajú zabezpečené a sú naďalej prioritou.

Príkazom vedúceho ÚV SR Matúša Šutaja Eštoka, platným od pondelka 16. marca 2020, o opatreniach prijatých v súvislosti s aktuálnym vývojom šírenia koronavírusu na území SR a z dôvodu všeobecného záujmu na zníženie nebezpečného šírenia prenosnej choroby medzi zamestnancami ÚV SR bude do zamestnania chodiť iba nevyhnutný počet zamestnancov tak, aby bol zabezpečený chod úradu, činnosť vlády SR a výkonných orgánov krízového riadenia. Ostatní zamestnanci, ktorí nie sú PN, OČR alebo na dovolenke, budú využívať home office a sú povinní zdržiavať sa v mieste svojho pobytu. 

Úrad vlády SR zároveň pozastavuje prevádzku svojich stravovacích zariadení a ruší pobyty v ÚZ Limbora.

Úrad vlády SR prijal v uplynulom období aj iné opatrenia, akými sú  napríklad: pravidelná dezinfekcia povrchov a priestorov v zariadeniach ÚV SR, zákaz organizovať vzdelávacie aktivity, zasadnutia rôznych pracovných skupín a komisií či zrušil zahraničné pracovné cesty zamestnancov úradu.

Zamestnanci úradu sú povinní dodržiavať tiež všetky usmernenia a príkazy vydané krízovým štábom, ktoré platia na území Slovenskej republiky.

Úrad vlády SR

17,07 hod Úradné hodiny na úradoch finančnej správy sa upravia

Finančná správa upozorňuje, že rozširuje preventívne opatrenia v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu. Úradné hodiny na klientskych zónach a podateľniach finančná správa upravuje, vybavovať sa bude len nevyhnutná agenda.

Od pondelka, 16.03.2020, upravuje finančná správa na svojich úradoch úradné hodiny – podateľne budú dostupné každý pracovný deň v čase od 8.00 do 11.00 a klientske zóny v stránkových dňoch (pondelok, streda, piatok) v čase od 8.00 do 11.00 hod. Finančná správa preto žiada klientov, aby pre komunikáciu s finančnou správou využívali radšej iné formy komunikácie ako osobný kontakt. Svoje záležitosti môžu klienti vybavovať aj telefonicky alebo elektronicky. „Opätovne vyzývame našich klientov, využite v kontakte s nami iné formy komunikácie, nie osobné stretnutia,“ vyzvala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

Finančná správa chce obmedziť počet osobných návštev, a preto bude regulovať počty klientov vstupujúcich na jednotlivé úrady. Príslušníci finančnej správy budú počas úradných hodín vybavovať iba nevyhnutnú agendu a skrátia vybavovanie nevyhnutných stránok na maximálne 15 minút za dodržiavania bezpečnej vzdialenosti – 2m medzi klientom a pracovníkom. Finančná správa už tento týždeň obmedzila do úradov vstup tým klientom, ktorí vykazovali znaky respiračného ochorenia. Cieľom všetkých opatrení je ochrana príslušníkov finančnej správy a aj samotných klientov.

Zavádzané opatrenia rozširujú viaceré, ktoré finančná správa prijala už v minulých dňoch: pravidelná dezinfekcia priestorov, kľučiek a predmetov, s ktorými prichádzajú zamestnanci aj verejnosť do styku, distribúcia ochranných pracovných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov, uprednostňovanie neosobných foriem komunikácie pri riešení pracovných úloh (telefonicky, videoporady, konferenčné hovory), zrušené vzdelávacie aktivity, zrušené zahraničné pracovné cesty a prijímanie zahraničných delegácií a pod.

Finančná správa situáciu permanentne sleduje a v prípade potreby je pripravená prijať ďalšie opatrenia.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

15,48 Niektoré lety so slovenskými občanmi na palube budú môcť pristáť na slovenských letiskách

Bratislava, 13. marca 2020 – MDV SR umožní návrat charterových letov so slovenskými dovolenkármi, ako aj súkromné lety občanov Slovenskej republiky. Tieto lety môžu byť vykonané len lietadlami, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú mimo územia Slovenskej republiky.

S ohľadom na skutočnosť, že mimo územia Slovenskej republiky sa nachádzajú osoby s prechodným alebo trvalým pobytom v Slovenskej republike, žijúce na území Slovenskej republiky nad 90 dní alebo zamestnané na území Slovenskej republiky, je potrebné zabezpečiť ich návrat do Slovenskej republiky.

S účinnosťou od dnešného rána, 13. marca 2020 7:00 hod. bol vyhlásený zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na území Slovenskej republiky. Tento zákaz sa pri dodržaní príslušných opatrení nariadených orgánmi verejného zdravotníctva nevzťahuje na určité kategórie letov, napríklad na nákladné lety, lety spojené so záchranou ľudského života.  

Komunikačný odbor MDV SR

15,48 Vzhľadom na aktuálnu situáciu  rozhodnutím generálneho riaditeľa NÚDCH, prechádza NÚDCH na režim poskytovania iba akútnej zdravotnej starostlivosti.

15,47 Trnavský kraj odporúča ľuďom riešiť svoju agendu elektronicky

Úrad Trnavského samosprávneho kraja už minulý týždeň prijal preventívne opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19. Župa obmedzila, respektíve zrušila pracovné cesty zamestnancov.

V budove Úradu TTSK platí až do odvolania zákaz návštev. Prosíme ľudí, aby do budovy Úradu TTSK prichádzali len v nevyhnutnom prípade, pričom ich agenda bude vybavená len v podateľni úradu.

V záujme prevencie, ako aj urýchlenia a zjednodušenia procesov, kraj odporúča ľuďom a organizáciám uprednostniť elektronickú komunikáciu s úradom prostredníctvom elektronického podania.

Všeobecná agenda – úradná komunikácia, podanie: https://schranka.slovensko.sk/FormConstructor/Default.aspx?IdService=2124

Konkrétne e-služby Úradu TTSK – formuláre:

https://esluzby.trnava-vuc.sk/elektronicke-sluzby

Návod na používanie e-služieb:

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_elektronicke-schranky-zakon1

Ovládače na stiahnutie:

https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie

15,36 hod Všetky uvedené opatrenia budú platiť od 16. 3. 2020 až do odvolania.

V súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie na území SR sme prijali opatrenia pri vybavovaní občanov na oddeleniach dokladov okresných riaditeľstiev Policajného zboru:

 1. Zníženie rozsahu stránkových hodín na 3 hodiny denne v pracovných dňoch, a to od 8,00 do 11,00 hod.;
 2. Nebudú sa prijímať žiadosti o vydanie občianskeho preukazu pre deti do 15 rokov;
 3. Žiadosti o vydanie občianskeho preukazu sa budú prijímať len v prípade skončenia platnosti maximálne dva mesiace pred uplynutím platnosti alebo ktorých časová platnosť skončila alebo pri nahlásení straty alebo odcudzenia;
 4. Vyhotovené občianske preukazy podľa bodu 3 sa budú zasielať poštou na adresu určenú občanom, resp. na adresu trvalého pobytu;
 5. Žiadosti o vydanie vodičského preukazu sa budú prijímať len po nadobudnutí vodičského oprávnenia, pri uplynutí časovej platnosti vodičského preukazu a pri nahlásení straty alebo odcudzenia dokladu;
 6. Žiadosti o vydanie cestovného pasu sa budú prijímať len na základe žiadosti o urýchlené vydanie do dvoch pracovných dní;
 7. Nebude vykonávaná aktivácia certifikátov pre vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu – občan má možnosť vykonať aktiváciu prostredníctvom elektronickej služby na to zriadenej;
 8. Vykonávanie skúšok odbornej spôsobilosti držať alebo nosiť zbraň a strelivo, vydávanie  zbrojných preukazov, zbrojných sprievodných listov je pozastavené.
 9. Na úseku dopravných evidencií budú vybavovaní len občania, ktorí boli objednaní online prostredníctvom elektronickej služby, prioritne je potrebné vykonávať evidenčné úkony, ktoré sú potrebné na používanie vozidiel obyvateľmi a organizáciami; takýmito úkonmi sú najmä
 10. prihlasovanie nových a jednotlivo dovezených vozidiel do evidencie,
 11. vydávane nových osvedčení o evidencii a tabuliek s evidenčným číslom z dôvodu straty alebo odcudzenia pôvodných dokladov a tabuliek.

Pozastavené budú úkony, ktoré znesú odklad napr. vydanie TEČ na nosič bicykla.

 1. informovanosť verejnosti bude zabezpečená aj prostredníctvom vývesných oznamov umiestnených na budovách dopravných inšpektorátov o potrebe v maximálnej miere vykonávať úkony využitím elektronických služieb, ktoré občania nájdu na stránkach:
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/vozidla/
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/tpreukazy-menu/
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/

Občanom, ktorí nemajú občiansky preukaz s elektronickým čipom odporúčame vyžitie elektronickej služby objednania sa na konkrétny čas;

 1. Vydávanie elektronického osvedčenia o evidencii časť I sa bude adresovať ich doručenie priamo na adresy určené občanmi, nie na oddelenia  dokladov.

15,36 hod Bratislava: Z dostupných štatistík vyplýva, že seniorky a seniori patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva z pohľadu komplikácií pri ochorení COVID-19.  V záujme zníženia rizík prenosu práve na najzraniteľnejších obyvateľov mesta sme preto v zariadeniach pre seniorov prijali viacero opatrení. Zároveň pripravujeme sieť pomoci pre Bratislavčanov, Bratislavčanky v seniorskom veku, ktorí žijú mimo takýchto zariadení.   

V Bratislave žije približne 80 000 ľudí starších ako 65 rokov. Niektorí z nich aj v mestských zariadeniach pre seniorov. Hlavné mesto má v svojej priamej pôsobnosti 7 zariadení s 1057 miestami (Domov jesene života, Domov seniorov Lamač, Domov pri kríži, Domov tretieho veku, Gerium, Archa, Petržalský domov seniorov). Prijímať opatrenia v súvislosti s koronavírusom sme začali ešte pred vyhlásením mimoriadnej situácie na začiatku prvého marcového týždňa a naďalej v tom pokračujeme.

V našich zariadeniach pre seniorov sme už začiatkom minulého týždňa zrušili návštevy a pozastavili organizovanie akýchkoľvek spoločenských aktivít alebo iných aktivít, pri ktorých sa zhromaždí viacero osôb, takisto sme preškolili všetok personál v dodržiavaní preventívnych opatrení. Zavedené bolo meranie teploty klientom a klientkám každé ráno, bol spracovaný prehľad o počte klientov zaočkovaných proti chrípke a pneumokokom, rozmiestnili sme dezinfekčné gély do všetkých hlavných priestorov zariadení a zároveň sme malé balenia takýchto gélov rozdali aj priamo klientom a klientkám.

Pristúpili sme k častejšej dezinfekcii postelí, zvončekov, kľučiek dverí, stolov a stoličiek a všetkých povrchov, s ktorými klienti prichádzajú do kontaktu. Príbory, riady, šálky sú po použití okamžite ponorené do dezinfekčného kúpeľa a až následne dané do umývačky. V zariadeniach boli vytvorené pre prípad potreby izolačné miestnosti.

Zaviedli sme tiež presné protokoly manipulácie so všetkým odpadom zo zariadenia (napr. použité utierky na ruky, zbytky nedojedeného jedla, ohorky cigariet a pod.) – odpad musí byť uzatvorený v zauzlenom vreci, prenášaný v rukaviciach a okamžite umiestnený do verejných smetných nádob. Okrem toho sme prijali viacero informačných opatrení. Rozdali sme letáky, zorganizovali informačné stretnutia, aby naši seniori, seniorky mali dostatok všetkých potrebných a najmä overených informácií. Intenzívne komunikujeme s rodinami a známymi klientok a klientov.

Na implementácii takýchto opatrení spolupracujeme aj s viacerými zariadeniami pre seniorov, v ktorých sociálne služby  poskytujú neverejní poskytovatelia a v ktorých dnes žije približne 250 až 300 seniorov a senioriek (Dom seniorov RUDI, n.o., SENECIO dom služieb, n.o., OHEL DAVID špecializované ZpS, Hestia, Dúbravská oáza pokoja, Stredisko Evanjelickej DIAKONIE, NÁRUČ Senior & Junior o.z., Dom Rafael).

Nie všetci seniori a seniorky v našom meste však majú zabezpečenú starostlivosť v zariadeniach, či terénnych sociálnych službách. A nie všetkým, ktorí žijú mimo týchto zariadení, môžu pomôcť rodiny či blízki. Niektorí žijú osamelo a takáto podpora a starostlivosť im chýba. Záujmom mesta je pomôcť aj tejto skupine našich obyvateľov, aby sa nemuseli vystavovať riziku kontaktov s ľuďmi, ktoré by pre nich mohli mať fatálne dôsledky. Cieľom je vytvoriť sieť pomoci, ktorá im pomôže prekonať toto obdobie a umožní im minimalizovať kontakt s verejnosťou kvôli ochrane vlastného zdravia. Pomôcť môže každý z nás. Ponúkame zopár rád, ako na to:

 1. V prvom rade buďte opatrní. Myslite na to, že seniori sú najzraniteľnejšou skupinou vo vzťahu k ochoreniu COVID-19. Preto, v prípade, že máte podozrenie, príznaky, alebo ste prišli do styku s nakazenou osobou, určite sa nestýkajte so seniormi. 
 2. Zavolajte svojim rodičom či starým rodičom a buďte pre nich zdrojom overených informácií a rád, ako znížiť riziko nákazy koronavírusom. Zároveň ich podporte v tom, aby tieto informácie šírili ďalej k osamelejším seniorom, s ktorými sú v telefonickom kontakte. A na zmiernenie pocitu izolácie skúste svojim blízkym predstaviť napr. videohovory. 
 3. Určite máte vo svojom okolí staršieho človeka, ktorý práve v tomto období môže potrebovať vašu pomoc. Spomeňte si na svojich starších susedov a nájdite si na nich čas. V prípade, že máte na susedov telefón, zavolajte im, ponúknite im pomoc, upokojte ich a  sprostredkujte im overené a kvalitné informácie o znižovaní rizík šírenia koronavírusu. Nemáte číslo na vašich starších susedov? Zazvoňte či zaklopte im a ponúknite im pomoc a tiež kontakt na seba. Samozrejme, toto jedine v prípade, ak je váš zdravotný stav absolútne v poriadku. A aj vtedy obzvlášť starostlivo dodržujte preventívne hygienické opatrenia – dodržte bezpečnú vzdialenosť, umyte si ruky a nepodávajte si ruky.  
 4. Keď máte telefonický kontakt, pýtajte sa. Potrebujú vaši starší susedia pomoc s nákupmi či s vyzdvihnutím liekov? Ak môžete, urobte nákup za nich. Vďaka vašej pomoci tak nebudú vystavení zbytočnému riziku kontaktu s ľuďmi, ktorý by pre nich mohol mať vážne dôsledky. Môžete sa dohodnúť, že im pre zníženie rizika necháte nákup pred dverami. Pomôcť môžete aj sprostredkovaním informácií o možnostiach online nákupu. 
 5. Ak môžete, zintenzívnite telefonický kontakt s vašimi staršími susedmi a zdieľajte s nimi nielen informácie o rizikách, ale aj o radostiach, o knihách, o hudbe, o spoločných záujmoch, o spoločných klebetách, či o iných maličkostiach a plánoch. Pomôžete tak budovať pocit dôvery a zároveň zabránite pocitu izolácie. Tiež im pripomeňte, že v minulosti už zvládli množstvo ťažkých situácií a ubezpečte ich, že pri dodržiavaní základných hygienických opatrení zvládnu aj túto.
 6. Zdieľajte túto výzvu, aby sa informácia o dôležitosti solidarity so staršími obyvateľkami a obyvateľmi Bratislavy dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí. Musíme si predsa pomáhať.

V rámci pomoci seniorom pripravujeme aj telefonickú linku, na ktorej nás budú môcť seniori, seniorky a ľudia z ich podporných sietí kontaktovať so svojimi otázkami alebo požiadavkami o konkrétnu pomoc.

15,18 Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba a primátor Bratislavy Matúš Vallo dnes rokovali s ministerkou vnútra Denisou Sakovou o zabezpečení ochranných pomôcok pre lekárov v kraji.

„Lekári a zdravotné sestry sú pre nás mimoriadne dôležití. Župa považuje zabezpečenie pomôcok pre všeobecných lekárov a pediatrov v Bratislavskom kraji ako mimoriadne dôležité. Spolu máme 490 lekárov,“ vyhlásil po stretnutí Juraj Droba. Ako vyplynulo zo schôdzky, ochranné pomôcky budú nakupovať Štátne hmotné rezervy. Pre lekárov v ambulanciách ich bude distribuovať Slovenská lekárska komora.

„Aj napriek tomu, že zabezpečovanie ochranných pomôcok nie je kompetencia župy, je doba, kedy si musíme všetci pomáhať. Aj preto župa priložila ruku k dielu a nad rámec svojich kompetencií sme sa rozhodli obstarať a postupne distribuovať rúška aj my, a to všetko z vlastných zdrojov,“ spresnil Droba.

Úrad BSK začal s distribúciou rúšok pre lekárov a zdravotné sestry v kraji už vo štvrtok. V prvej várke dostali rúška lekári z okresu Malacky a nasleduje mestská časť Bratislava-Ružinov. V oboch týchto lokalitách už bol potvrdený výskyt koronavírusu. V najbližších dňoch bude distribúcia pokračovať v ďalších okresoch Bratislavského kraja.

„Lekári a zdravotné sestry sú personál, ktorý ako prvý prichádza do kontaktu s potenciálne nakazenými pacientmi. Práve u nich musíme riziko nákazy znížiť na úplné minimum. Pretože ak prídeme o zdravotnícky personál, hrozí kolaps celého systému a nebude mať kto ošetrovať chorých obyvateľov. Následky by boli veľmi vážne,“ uzavrel Juraj Droba.

Juraj Droba, predseda BSK/foto: BSK

15,15 V Košiciach máme ďalší potvrdený prípad, výsledky testov na ochorenie COVID- 19 boli pozitívne. Ide o ženu v strednom veku, ktorá sa pravdepodobne nakazila od svojho syna žijúceho v zahraničí. Pacientka je v domácej izolácii, má ľahký priebeh ochorenia bez komplikácií. Nasadili sme jej symptomatickú liečba.  

14,53 Mesto Žilina uzatvára od soboty 14. marca do 15. apríla všetky detské ihriská vo svojej správe. Rodičom detí odporúča, aby sa v záujme prevencie proti prenosnému ochoreniu COVID-19 spôsobenému koronavírusom SARS-CoV-2 nezhromažďovali v kolektívoch a spoločný čas s rodinou trávili doma. 

Na obdobie 14 dní sa od pondelka 16. marca uzatvára Denný stacionár na Námestí J. Borodáča 1 v Žiline.

V obmedzenom režime bude od nasledujúceho týždňa fungovať Mestský úrad v Žiline. 

Všetky linky mestskej hromadnej dopravy v Žiline budú od pondelka 16. marca až do odvolania jazdiť v prázdninovom režime. 

Z preventívnych dôvodov proti šíreniu koronavírusu budú od piatku 13. marca predbežne do 31. marca uzatvorené zberne odpadov na ulici Jánošíková v Žiline a v Považskom Chlmci. 

Uvedené opatrenia prijal na svojom zasadnutí v piatok 13. marca Krízový štáb mesta Žilina.

Vladimír Miškovčík, hovorca mesta

14,45 MZ SR Národné referenčné centrum potvrdilo dnes 9 nových pozitívnych vzoriek a 118 negatívnych. Spolu je tak 950 negatívnych výsledkov vzoriek a spolu 30 pozitívnych.

Stručná popiska k novým 9tim pozitívnym prípadom:

1.       muž, Bratislava, domáca izolácia

2.       žena, Košice, domáca izolácia,

3.       chlapec, Bratislava, hospitalizovaný v DFN v Košiciach4.       muž, Bratislava, domáca izolácia

5.       žena, hospitalizovaná v UN Martin

6.       muž, hospitalizovaný v UN Martin

7.       chlapec, hospitalizovaný v UN Martin

8.       žena, hospitalizovaná v UN Martin

9.       muž, hospitalizovaný v UN Martin

13,42 hod FNsP ZA_TS_Od pondelka hospitalizácie a vyšetrenia len v prípade neodkladných a onkologických pacientov

Žilina 13. marec 2020 – Na základe vývoja epidemiologickej situácie v súvislosti s novým koronavírusom rozhodla Medicínska rada Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline s platnosťou od pondelka 16. 3. 2020 o obmedzení plánovaných neakútnych hospitalizácií, operácií a výkonov s výnimkou onkologických a urgentných pacientov. Zároveň nemocnica od tohto dňa taktiež upraví činnosť niektorých ambulancií. Opatrenia platia do odvolania.

„Neodkladná zdravotná starostlivosť a starostlivosť onkologickým pacientom bude poskytovaná v plnej miere. V štandardnom režime budú prebiehať i nevyhnutné prvotné kontroly po úrazoch, operáciách alebo akútnych výkonoch, samozrejme aj pôrody, poskytovaná bude tiež zdravotná starostlivosť, ktorej dlhší odklad by mohol viesť k zhoršeniu stavu pacienta,“ informoval medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik s tým, že život nemocnice sa nezastaví a neodkladnú zdravotnú starostlivosť tu pacienti nájdu 24 hodín denne. Opatrenia prijala nemocnica z dôvodu prípadnej nutnosti zabezpečenia voľných lôžkových a personálnych kapacít pri predpokladanom zhoršení epidemiologickej situácie, kedy bude pripravená reprofilizovať voľné lôžka. Obmedzenia však prispejú zároveň k ochrane občanov. „Po každom zásahu do ľudského organizmu dochádza k oslabeniu imunity, všetky zákroky a operácie, ktoré aktuálne nie sú nutné, je preto vhodné odložiť a chrániť zdravie nášho obyvateľstva aj týmto spôsobom,“ doplnil I. Bízik.

Od pondelka 16. 3. 2020 do odvolania bude úplne uzatvorená ambulantná časť oddelenia Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (FRO – suterén).

Zdravotnícke zariadenia môžu byť potenciálne infekčným prostredím počas celého roka, preto je v záujme každého pacienta zvážiť návštevu lekára, ktorá strpí odklad. „Práve v čakárňach je vysoké riziko komunitného šírenia prípadnej nákazy, preto odporúčame pacientom obmedziť vstup do nemocnice len na nevyhnutné prípady. Samozrejme, nie všetky vyšetrenia a zákroky sa dajú odložiť, v takomto prípade je tak dôležité chrániť zdravie seba a svojho okolia a používať ochranné prostriedky, minimálne rúško,“ priblížil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice.

Podrobný prehľad fungovania jednotlivých ambulancií a oddelení FNsP Žilina od 16. 3. 2020 je k dispozícii na webstránke www.fnspza.sk v sekcii Aktuálne a oficiálnej Facebook stránke www.facebook.com/nemocnicazilina. Všetky dôležité informácie k obmedzeniam v nemocnici budú na uvedených odkazoch pravidelne aktualizované a distribuované aj formou lokálnych médií.

Komplexné informácie k vývoju situácii v súvislosti s ochorením COVID-19 sú zverejnené na webe Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky www.health.gov.sk a Úradu verejného zdravotníctva SR www.uvzsr.sk.

Lenka Záteková, hovorca, Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

13,12 Informácia MZ SR po stretnutí s SLK

„Ministerstvo zdravotníctva situáciu dlhodobo aktívne rieši, každý má svoju úlohu a všetko zapadá do jedného celku tak, aby sa vec podarilo čo najskôr vyriešiť.

Od pondelka budú prostredníctvom vyšších územných celkov distribuované rúška a ďalšie ochranné prostriedky do ambulancii. Aktuálne rezort čaká na bližšie špecifikácie od vyšších územných celkov, v nadväznosti na to počnúc budúcim týždňom sa odštartuje distribúcia. Správa štátnych hmotných rezerv ministerstvo zdravotníctva zároveň ubezpečila, že čoskoro na Slovensku budú dodané dodávky rúšok.

Ubezpečujeme verejnosť, že všetci, čo potrebujú dostanú potrebné ochranné prostriedky. Zároveň prosíme ľudí, aby k lekárovi nechodili osobne, ale konzultovali stav telefonicky.“

12,35 Ústredie práce, sociálnych vecí mení úradné hodiny na všetkých úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v zmysle rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR od pondelka 16. marca 2020 mení úradné hodiny na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny takto: Pondelok 8:00 – 11:00 Utorok 8:00 – 11:00 Streda 8:00 – 11:00 Štvrtok 8:00 – 11:00 Piatok 8:00 – 11:00 Na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR je do priestorov úradov práce zakázaný vstup rodičov s deťmi okrem nevyhnutných prípadov (napr. agenda SPODaSK).

Žiadame klientov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, aby dôkladne zvážili osobnú návštevu úradov a na komunikáciu využívali email, telefonický kontakt a poštové služby. Ak sa klient rozhodne doručiť písomné doklady osobne, úrad ich preberie v priestoroch recepcie alebo iných priestoroch pri vchode do úradu.

Všetky opatrenia prijaté na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny platia až do odvolania. Bližšie informácie o prijatých opatreniach na úradoch práce sú zverejnené na webových stránkach ústredia a úradov práce https://www.upsvr.gov.sk/media/medialne-spravy/ustredieprace-socialnych-veci-a-rodiny-prijima-opatrenia-cielom-ktorych-je-predist-sireniuvirusu.html?page_id=981372.

12,14 MV SR: KORONAVÍRUS: VŠETKY AKTUÁLNE INFORMÁCIE (ZDIEĽAJTE A ČÍTAJTE TENTO STATUS A NIE KLAMSTVÁ)

❗ VAROVANIE: Nepreťažujte tiesňové linky 158 a 112. Zneužitie týchto liniek je trestné! Nie sú to infolinky, na ten účel sú iné čísla.❗

👮‍♂️👮‍♀️Prečítajte si celý tento status, lebo neustále sa opakujú už zodpovedané otázky. Individuálne otázky prostredníctvom Facebooku nevybavujeme, a keďže sa naďalej opakujú bez rozdielu na to, že odpovede nájdete v statusoch, možnosť posielania súkromných správ bola vypnutá.

➡️ Všetky informácie sú zverejňované na tejto stránke, ako aj na Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republikywww.health.gov.sk a v celoštátnych médiách. 

10,55  SaS: Vyzývame RTVS, aby intenzívne informovala o koronavíruse

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva verejnoprávnu televíziu RTVS, aby intenzívne a počas celého dňa informovala verejnosť o mimoriadnej situácii a nevyhnutných opatreniach na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

„Je nanajvýš žiadúce, aby si verejnoprávna televízia plnila svoju úlohu a nemusela ju v procese informovania o koronavíruse suplovať súkromná televízia. V takto mimoriadnej situácii musia dostávať občania informácie v prvom rade od verejnoprávnej televízie. Nie je predsa možné, aby RTVS nevedela promptne zareagovať a namiesto filmov a reklám zaradiť mimoriadne vysielanie,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Súčasná situácia v Taliansku je podľa liberálov najmä dôsledkom neinformovanosti. „Občania potrebujú poznať dôležitosť nosenia rúšok, ale aj možnosti nakazenia sa, či nariadenia, ako sa správať. Po internete sa šíria hoaxy a nepresné informácie o inkubačnej dobe či spôsobe prenosu. Len zaručené a pravdivé informácie nás môžu ochrániť pred panikou a celospoločenskou krízou,“ uzavrel Richard Sulík.

10,29 Počty testovaných sú menšie ako v iných krajinách, všimli si už aj zahraničné médiá, posledná informácia o výskyte je zo včera. Všimli si, že to v SR robí zatiaľ len jedno laboratórium, na čo Dalito.sk upozorňuje už od 2. marca.

10,20 Priebežne počas dňa budeme prinášať aktuálne informácie, sledujte facebook polície SR.

 • „MALÉ“ hraničné prechody – ZATVORENÉ:

S Českou republikou: Červený Kameň – Nedašova Lhota

S Maďarskom:    Schengenská cesta medzi Čunovom – Rajkou

                              Obec Peťov – most cez hraničnú rieku

                              Kalonda – Ipolytarnoc

                              Tachty – Cered

                              Lenartovce – Banréve

                              Hosťovce – Tornádska

                              Buzica – Butos

Perín – Hidasnemeti

Slovenské Nové Mesto – Sátorljaújhelyy – peší

Trstená pri Hornáde – Keked

Skaroš – Holohaza

Veľký Kamenec – Pácin

Pribeník – Lácacséke

 S Rakúskom:           Záhorská Ves – Angern – kompa

                                   Brtislava – Kopčianska ulica prechod do Rakúska

 • „VEĽKÉ“ hraničné prechody – OTVORENÉ:

S Českou republikou:     Čadca – Milošová – Šance

                                          Svrčinovec – Mosty u Jablunkova

                                          Klokočov – Bíla

                                          Makov – Bíla-Bumbálka

                                          Horné Srnie – Brumov-Bylnice

                                          Drietoma – Starý Hrozenkov

                                          Nová Bošáca – Březová

                                          Moravské Lieskové – Strání

                                          Lysá pod Makytou – Střelná

                                          Vrbovce – Velká nad Veličkou

                                          Brodské – Břeclav (diaľnica)

                                          Brodské – Lanžhot

                                          Holíč – Hodonín

                                          Skalica- Sudoměřice (nová cesta)

                                          Skalica- Sudoměřice (stará cesta)

S Rakúskom:

Bratislava – Jarovce- Kittsee (diaľnica)

Bratislava – Jarovce- Kittsee (stará cesta)

Bratislava – Petržalka – Berg

Moravský Svätý Ján – Hohenau

S Maďarskom:

Bratislava Čunovo – Rajka (diaľnica aj stará cesta)

Medveďov – Vámosszabadi

Komárno – Komárom

Štúrovo – Esztergom

Salka – Letkés

Šahy – Parassapuszta

Slovenské Ďarmoty – Balssagyarmat

Šiatorská Bukovinka – Salgótarján

Kráľ – Bánréve

Milhosť – Tornyosnémeti (kraj KE)

Hraničný prechod Milhosť – Tornyosnémeti (kraj BB)

Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely

 • evidujeme preťažené siete mobilných operátorov. Žiadame občanov, aby využívali aj iné možnosti komunikácie, aby v prípade potreby bolo možné dovolať sa na tiesňové linky. V prípade otázok v súvislosti s koronavírusom je potrebné adresovať na už medializované stránky a čísla úradu verejného zdravotníctva, nie na linku 158. Pripomíname, že zneužitie tiesňových liniek je trestné.
 • na veľkých hraničných prechodoch budú hasiči merať teplotu, policajti budú rozdávať letáky a upozorňovať ľudí na povinnú karanténu
 • kto nemá pobyt na Slovensku, cez hranice sa na územie SR nedostane
 • tieto opatrenia sa týkajú všetkých hraničných prechodov okrem Poľska. Polícia však aj tam monitoruje pohyb aj správanie sa občanov. Upozorňujeme, že aj tam je potrebné riadiť sa pokynmi policajtov a dodržiavať hygienické zásady.
 • 14 dňová karanténa platí pre každého, kto bol v uplynulých dňoch v zahraničí a kto sa z neho bude teraz vracať.
 • polícia bude dodržiavanie povinnej karantény kontrolovať a v prípade jej porušenia bude hroziť sankcia do 1659 EUR, v najvážnejšej forme až 10 ročné väzenie
 • vodičom nákladných vozidiel sme udelili výnimku v dňoch 15. marca 2020 a 22. marca 2020. s cieľom zníženia koncentrácie vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách, resp. odstavných plochách a zabezpečenia plynulého tranzitu cez územie Slovenskej republiky

9,29 hod Flashnews – koronavírus

Úprava cestovného poriadku osobných vlakov počas mimoriadnej situácie

Bratislava (13. marca 2020) – Ministerstvo dopravy a výstavby SR upozorňuje, že osobné vlaky premávajú každý pracovný deň podľa grafikonu zodpovedajúcemu sobote. Niekde sa mylne uvádza, že vlaky premávajú v prázdninovom režime.

Naďalej odporúčame občanom, aby obmedzili dopravu v hromadných dopravných prostriedkoch len na nutné cesty. ZSSK pokračuje v pravidelnej dezinfekcii vozňov. Rovnako ŽSR dezinfikuje priestory staníc.

9,03 hod Výnimka pre nákladiaky dve nedele po sebe

S cieľom zníženia koncentrácie vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách, resp. odstavných plochách a zabezpečenia plynulého tranzitu cez územie Slovenskej republiky, Prezídium Policajného zboru

povoľuje

všeobecnú výnimku z § 39 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na

15. marca 2020 a 22. marca 2020.

Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku na území Slovenskej republiky.

Povolením výnimky nie je dotknuté oprávnenie policajta zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy podľa § 69 ods. 1 písm. a) zákona, ak si to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.

7,45 hod Národný ústav detských chorôb si uvedomuje dôležitosť správneho informovania o novom type korona vírusu COVID-19. Preto sa náš tím odborníkov rozhodol pripraviť presne cielenú kampaň pre detského pacienta a aj pre rodičov. Ide síce o pomerne jednoduché a všeobecne známe rady, ale doteraz sa nikto nezamyslel, že deti potrebujú tieto informácie spracovať im vlastnou formou. 

„Naša terapeutická komunikácia, ktorú už rok presadzujeme v našej nemocnici prináša prvé úspechy, preto sme sa rozhodli pomerne rýchlo a rovnaký princíp zvolili aj v súčasnej situácií. Nechceme robiť paniku, chceme ale ešte viac pomôcť najmä deťom, ktoré potrebujú určite iný prístup v komunikácií,“ vysvetlil rozhodnutie pripraviť túto kampaň generálny riaditeľ doc. MUDr. Ladislav Kužela CSc.,

Kampaň má naozaj pomerne jednoduchú štruktúru. Ako prvé sme pripravili 3 videa, tie sú zverejnené na našich sociálnych sieťach. V prvom videu neurochirurg učí svojho malého kamaráta, ako si správne umyť ruky. Druhé video je pripravené v štýle deti-deťom, kde opäť deti sa vhodnou formou rozprávajú o korone víruse a o základných opatreniach, ktoré treba dodržiavať. Tretie video je venované rodičom, prednostka najväčšej detskej kliniky na Slovensku prof. MUDr. Ľudmila Podracká CSc., zase vysvetľuje, ako treba s deťmi hovoriť o víruse, ale aj o tom, prečo musia ostať doma a čo ich čaká. „Správna komunikácia je absolútne nespochybniteľná cesta, ktorú sme povinní dodržiavať. Naša práca nie je len o  medicínskych postupoch, rodičia nám veria a rovnako aj naši pacienti, preto vhodná forma informovania v konečnom dôsledku pomáha aj nám zdravotníkom. Správne edukovaná verejnosť je presne to, čo v tejto situácií pomôže, aby sa nešírila panika, ale zase, aby sa nerobili zbytočné chyby v procese boja proti tomuto vírusu.“ Hovorí pani prednostka.

Rovnako Národný ústav detských chorôb pripravil aj jednoduchý komix pre deti  o víruse, ako aj súbor základných najčastejších otázok, ktoré sa rodičia pýtajú. Všetky tieto informácie sme spracovali do špeciálneho vydania našich novín – Doktoronoviny. Tie okrem formy na internete, budú k dispozícií aj v celej nemocnici. Národný ústav detských nevynaložil na kampaň žiadne finančné prostriedky. Všetky materiály, ako aj videá si robíme vo vlastnej réžií, ich šíreniu však môžete pomôcť práve vy, vážení novinári, preto budeme vďační, ak nám s nimi pomôžete a dostanete túto informáciu medzi svojich divákov a čitateľov.

Linky na stiahnutie:

 1. Správne umývanie rúk:
 1. Deti sa bavia o COVID-19:
 1. Ako s deťmi hovoriť o víruse:

Špeciálne vydanie novín viď príloha – podľa potreby vieme poslať aj tlačové dáta

12. marca 2020 https://www.health.gov.sk/Titulka

22,53 MZV SR vydalo správu v anglickom jazyku

Measures to Prevent the Spread of COVID-19 in the Slovak Republic


Due to the public health emergency and the need to adopt measures pursuant to the law on the civil protection of the population, on 11 March 2020 the Slovak Republic declared a state of emergency in the territory of the Slovak Republic.
 
On 12 March 2020 the Central Emergency Staff of the Slovak Republic adopted the following measures in relation to the COVID-19 disease:

– All three international airports will be closed down
– People with a permanent or temporary domicile in the Slovak Republic who return to Slovakia from abroad will be obliged to remain in quarantine for 14 days
– All schools and educational establishments will be shut down
– Temporary border control with all neighboring states will be imposed, except for the Republic of Poland, where the situation will be continuously monitored
– International and domestic train and bus transport will be limited, except for imports and supplies
– Bars, leisure facilities and premises (ski centers, wellness centers, fitness centers, amusement parks and aquaparks) will be closed
– Social and cultural establishments will be shut down
– Shopping centers will have limited operation – on the weekend, only food, medications and drugstore items may be bought
– The opening hours of customer centers will be limited
– Visits of the hospital patients will continue to be prohibited
– The organization of sporting, cultural, social and other mass events is prohibited
– Hotels and restaurants will be open.

The Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic emphasizes that the measures represent a major and important tool to limit the spread of the COVID-19 in the Slovak Republic.

In this context the Ministry of Foreign and European Affairs recommends against travelling abroad as long as the state of emergency in the territory of the Slovak Republic remains in force.

We stress that beginning on 13 March 2020 7.00 a.m. all the persons coming to Slovakia from abroad are obliged to remain in quarantine for 14 days.   More information is available at the website of the Public Health Office of the Slovak Republic (www.uvzsr.sk)
 
In relation to the transport restrictions, beginning on 13 March 7.00 a.m. the Ministry of Transport and Construction of the Slovak Republic imposes increased measures for international transport.
 
Railway Transport
International trains will not operate as of 13 March 7.00 a.m. Domestic rail passenger transport will operate according to Saturday timetables every day as of the Saturday 14 March 2020. The ZSSK (Železničná spoločnosť Slovensko, Slovak Passenger Railways Company) continues to regularly disinfect train cars. Similarly, the ŽSR (Železnice Slovenskej republiky, Railways of the Slovak Republic) disinfects the premises of the railway stations.

Bus Transport
Likewise, international bus transport is not allowed to operate from or to Slovakia as of 13 March 7.00 a.m.

Truck Transport of Goods
Freight transport is permitted for domestic as well as international routes to provide for supplying services. Truck drivers must be equipped with protective equipment.

Maritime Transport
Passenger cruise vessels are not allowed to enter a harbor in Slovakia as of 13 March 7.00 a.m. They can sail through the territory without stopping.

Air Transport
All international passenger flights from and to Slovakia will be stopped when adopted by the Government of the Slovak Republic.
 
Post Offices
The Slovenská pošta (Slovak Post Office) operates in a limited regime and it adapts its opening hours as appropriate. The branches are regularly disinfected.

The information will continuously be updated.

Tlačový odbor, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky

20,17 MZV SR Opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 v SR

Z dôvodu vzniku ohrozenia verejného zdravia a nevyhnutnosti prijať opatrenia podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, vláda Slovenskej republiky vyhlásila 11. marca 2020 mimoriadnu situáciu na území Slovenskej republiky.

Ústredný krízový štáb SR prijal 12. marca 2020 nasledovné opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19:

– zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk,

– povinná 14-dňová karanténa pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí sa vrátia zo zahraničia,

– zatvorenie všetkých škôl a školských zariadení,

– zavedenie dočasných hraničných kontrol so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľskej republiky, na tejto hranici bude situácia priebežne monitorovaná,

– obmedzenie medzinárodnej a vnútroštátnej vlakovej i autobusovej prepravy, dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania,

– zatvorenie barov, voľnočasových zariadení a priestorov (lyžiarskych stredísk, wellness centier, fitnescentier, zábavných parkov a aquaparkov),

– zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení,

– obmedzená prevádzka obchodných centier – cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu,

– obmedzenie úradných hodín klientskych centier,

– naďalej platí zákaz návštevy nemocníc,

– zákaz organizovania hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy,

– hotely a reštaurácie budú otvorené.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zdôrazňuje, že opatrenia sú významným a dôležitým nástrojom na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 v SR.

V tejto súvislosti Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča občanom cestovať do zahraničia počas trvania mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky.

Zdôrazňujeme, že od 13. marca 2020, 7.00 h všetky osoby prichádzajúce zo zahraničia do SR sú povinné zostať v karanténe 14 dní. Bližšie informácie sú k dispozícii na stránkach Úradu pre verejné zdravotníctvo SR (www.uvzsr.sk )

Vo vzťahu k dopravným obmedzeniam, Ministerstvo dopravy a výstavby SR zavádza od 13. marca 2020 od 7:00 h sprísnené opatrenia týkajúce sa najmä medzinárodnej dopravy.

Železničná doprava

Medzinárodné vlaky nebudú od 13. marca 2020 od 7:00 h premávať. Vnútroštátna osobná železničná doprava bude od soboty 14. marca 2020 premávať každý deň podľa grafikonu zodpovedajúcemu sobote. ZSSK pokračuje v pravidelnej dezinfekcii vozňov. Rovnako ŽSR dezinfikuje priestory staníc.

Autobusová doprava

Rovnako aj medzinárodné autobusové spoje nesmú premávať zo Slovenska, ani smerom na Slovensko od 13. marca 2020 od 7:00 h.

Kamiónová preprava tovaru

Nákladná preprava je povolená ako na vnútroštátnych, tak aj medzinárodných trasách s cieľom zabezpečiť zásobovanie. Vodiči kamiónov musia byť vybavení ochrannými pomôckami.

Lodná doprava

Osobné výletné lode nesmú na Slovensku od 13. marca 2020 od 7:00 h pristavovať. Preplávať územím bez zastavenia môžu.

Letecká doprava

Všetky medzinárodné osobné lety zo Slovenska aj na Slovensko budú zastavené po schválení vládou SR.

Pošta

Slovenská pošta funguje v obmedzenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii.

Informácia bude priebežne aktualizovaná.

Tlačový odbor

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky

19,10 hod Ministerstvo dopravy zavádza mimoriadne opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu

Bratislava (12. marca 2020) – Ministerstvo dopravy a výstavby SR zavádza na základe opatrení Ústredného krízového štábu SR od zajtra, t.j. piatok 13. marca 2020 od 7:00 hod sprísnené opatrenia týkajúce sa najmä medzinárodnej osobnej železničnej, autobusovej, leteckej a vodnej dopravy.

Železničná doprava

Medzinárodné vlaky nebudú od zajtra 7:00 hod premávať. Vnútroštátna osobná železničná doprava bude od soboty, 14. marca 2020 premávať každý deň podľa grafikonu zodpovedajúcemu sobote. ZSSK pokračuje v pravidelnej dezinfekcii vozňov. Rovnako ŽSR dezinfikuje priestory staníc.

Autobusová doprava

Rovnako ani medzinárodné autobusové spoje nesmú premávať zo Slovenska, ani smerom na Slovensko od zajtra, 7:00 hod.

Kamiónová preprava tovaru

Nákladná preprava je povolená ako na vnútroštátnych, tak aj medzinárodných trasách s cieľom zabezpečiť zásobovanie. Vodiči kamiónov musia byť vybavení ochrannými pomôckami.

Lodná doprava

Osobné výletné lode nesmú na Slovensku od zajtra, 7:00 hod pristavovať. Preplávať územím bez zastavenia môžu.

Letecká doprava

Medzinárodná letecká osobná doprava bude zastavená na základe uznesenia Vlády SR, ktorá musí schváliť takéto zastavenie letov z dôvodu medzinárodnej koordinácie.

Pošta

Slovenská pošta funguje v obmedzenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii.

Komunikačný odbor MDV SR

18,18 hod MZ SR Národné referenčné centrum k dnešnému podvečeru nahlásilo nasledujúce údaje. Na Slovensku máme aktuálne spolu 832 vzoriek negatívnych a 21 pozitívnych. Dnes tak pribudlo spolu 11 pozitívnych prípadov.

Od popoludnia pribudlo ešte 5 pozitívnych vzoriek ľudí s ochorením COVID-19 (koronavírus).

Stručný popis:

–          žena, Bratislava, domáca izolácia, nakazená v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,

–          žena, Hviezdoslavov, domáca izolácia, nakazená v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,

–          muž, Vysoká pri Morave, domáca izolácia, nakazený v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,

–          muž, Humenné, hospitalizovaný na KIGM UNB Kramáre, cestovateľská anamnéza Maldivy

–          žena, Veľké Uherce, hospitalizovaná vo FN TN, pôvod nakazenia je v štádiu epidemiologického vyšetrovan

Zuzana Eliášová, hovorkyňa/riaditeľka Komunikačného odboru MZ SR

18,15 hod Mesto Dubnica nad Váhom

Dovoľte mi informovať Vás o výstupoch z druhého rokovania Krízového štábu mesta Dubnica nad Váhom. Mesto od piatku 13. marca 2020 zatvára školy, školské zariadenia, knižnicu, múzeum i workoutové ihrisko, obmedzuje tiež chod mestského úradu. Podrobnosti nájdete zverejnené na webovom sídle mesta: https://bit.ly/2TJLS0P

Veronika Rezáková, sekretariát primátora, hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom

17,09 hod

Od zajtra, 13.3.2020, budú stránkové pracoviská oddelení cudzineckej polície Policajného zboru na 14 dní fungovať len v obmedzenom režime. 

Registrácie pobytu občanov EÚ a ich rodinných príslušníkov sa počas týchto 14 dní nebudú vykonávať. Postačí ak takéto osoby, ktoré prídu na pobyt na územie SR, zašlú poštou prihlasovací lístok o začatí pobytu na území SR. Následne, po skončení opatrení, si prídu urobiť registráciu pobytu.

Štátni príslušníci tretích krajín si budú môcť požiadať len o podanie žiadosti o obnovenie prechodeného pobytu alebo o udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas. Iné žiadosti sa počas tohto obdobia nebudú prijímať. 

Upozorňujeme však, že pri vstupe do budov sa bude skúmať to, či cudzinec dodržal povinnú 14 dňovú karanténu po príchode z cudziny. Ak ju nedodrží, nebude vpustený na stránkové pracovisko.

Informácie budeme aktualizovať priebežne, sledujte našu fb stránku.

pplk. Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ

17,01 hod Usmernenie ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vo veci prerušenia vyučovania v školách a školských zariadeniach

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky podľa ustanovenia § 3 ods. 8 vyhlášky č. 231/2009 Z. z. Ministerstva školstva Slovenskej republiky o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách v dôsledku ohrozenia života a zdravia detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení na základe rozhodnutia hlavného hygienika a záverov Ústredného krízového štábu, ktoré je zapríčinené šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 prerušuje vyučovanie na školách a školských zariadeniach v období od 16. marca 2020 do 27. marca 2020, vrátane.

Riaditelia zabezpečia podľa podmienok a možností samoštúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy.

V nadväznosti na vývoj epidemiologickej situácie zostáva v platnosti zákaz organizovania športových podujatí, výletov, exkurzií, súťaží a predmetových olympiád realizovaných v sústave škôl a školských zariadení.

Externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2019/2020 sa presúva na obdobie od 31. marca 2020 do 3. apríla 2020. Náhradný termín pre žiakov, ktorí sú v tomto období práceneschopní, alebo boli v karanténe v zmysle rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky publikované Verejnou vyhláškou č. SHHSRVSU/2448/2020 zo dňa 9. 3. 2020, sa presúva na obdobie od 15. apríla 2020 do 20. apríla 2020.

Týmto usmernením sa mení termín externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky uvedený v Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2019/2020 v časti 1.4. Maturitná skúška v bodoch 1 a 2. Pokyny a harmonogram organizácie maturitných skúšok budú zverejnené na webovom sídle Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania www.nucem.sk.

V nadväznosti na túto skutočnosť sa mení aj termín uvedený v Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2019/2020 v časti 1.4. Maturitná skúška v bode 3 týkajúci sa termínov internej časti maturitnej skúšky. Termín konania internej časti maturitnej skúšky sa presúva na obdobie od 1. júna 2020 do 19. júna 2020.

                Termíny prijímacích skúšok na stredné školy na overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania sa presúvajú na obdobie od 30. marca 2020 do 30. apríla 2020. Pre jednotlivé stredné školy konkrétne termíny určia okresné úrady, odbory školstva v spolupráci s riaditeľmi škôl.

                Testovanie žiakov 9. ročníkov základných škôl a žiakov 4. ročníkov gymnázií s osemročným vzdelávacím programom sa uskutoční v pôvodnom termíne, t. j. 1. apríla 2020 a 2. apríla 2020.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR nariaďuje rovnako prerušiť všetkým vysokým školám využívanie prezenčnej metódy štúdia v rámci uskutočňovania študijných programov, a to do 27. marca 2020 a odporúča jej nahradenie využívaním dištančných metód vzdelávania v tých predmetoch, pre ktoré je to možné, alebo úpravou harmonogramu akademického roka  a posunutím realizácie prezenčnej metódy vzdelávania na neskôr, po zrušení mimoriadnych opatrení.

Súčasne upozorňujeme na vydaný zákaz organizovania hromadných podujatí, čo sa vzťahuje aj na verejné prednášky a iné podujatia na pôde vysokých škôl (teda vrátane habilitačných a inauguračných prednášok).

V nadväznosti na posuny termínov maturitnej skúšky sa vysokým školám odporúča zvážiť úpravu termínov prijímacieho konania na bakalárske študijné programy a študijné programy spojeného prvého a druhého stupňa, prípadne využiť možnosť podmienečného prijatia.

16,30 hod

17,25 hod STANOVISKO K NÁROKOM ZAMESTNANCOV POČAS NARIADENÉHO KARANTÉNNEHO OPATRENIA A OBMEDZENIA ČINNOSTI ŠKÔL A ŠKOLSKÝCH ZARIADENÍ BEZ KARANTÉNNEHO OPATRENIA

Vo vzťahu k prebiehajúcim opatreniam na zabránenie šírenia ochorenia COVID – 19 a dopadom týchto opatrení na zamestnancov je potrebné rozlišovať medzi nariadením karanténneho opatrenia orgánom verejného zdravotníctva a obmedzením činnosti škôl a školských zariadení na základe rozhodnutia zriaďovateľa alebo riaditeľa školy a školského zariadenia.

V prípade, ak je karanténne opatrenie nariadené príslušným orgánom verejného zdravotníctva, sú povinné všetky dotknuté subjekty sa týmto opatrením spravovať, pričom orgán verejného zdravotníctva určí, aké opatrenia má zamestnávateľ prijať. Ak zamestnanci nemôžu vykonávať prácu z dôvodu, že majú podľa nariadeného karanténneho opatrenia zostať v domácej izolácii a dodržiavať protiepidemiologické opatrenia aj napriek tomu, že sa u nich neprejavujú príznaky ochorenia COVID- 19, môže zamestnávateľ umožniť týmto zamestnancom vykonávať prácu doma, tzv. „home office“. V prípade, že zamestnávateľ neumožní zamestnancom vykonávať prácu doma, zamestnanci majú nárok na náhradu príjmu podľa zákona č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov počas prvých 10 dní od zamestnávateľa a od 11-teho a ďalších dní nárok na dávku nemocenské podľa zákona č. 461/2003 Z.z. od Sociálnej poisťovne, rovnako ako v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti.

V prípade, ak nie je karanténne opatrenie nariadené príslušným orgánom verejného zdravotníctva, ale škola alebo školské zariadenie má obmedzenú činnosť na základe rozhodnutia zriaďovateľa alebo riaditeľa, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, za ktorú zamestnancovi prináleží náhrada platu vo výške jeho funkčného platu. Prípadne sa zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť na výkone práce doma, tzv. „home office“. Je v rozpore so zákonom, ak zamestnávateľ v takýchto prípadoch núti zamestnancov čerpať dovolenku, náhradné voľno, bezdôvodne absolvovať lekárske vyšetrenie, predstierať dočasnú pracovnú neschopnosť, prípadne čerpať dávku ošetrovné za účelom úspory mzdových nákladov.

Mgr. Martin Miklu, právnik zväzu
Prikladáme Stanovisko MŠVVaŠ SR:

Vo vzťahu k prebiehajúcim opatrenia na zabránenie šírenia ochorenia COVID – 19 …

16,05 ÚV SR Upozornenie pre médiá

Aby sme zabránili šíreniu koronavírusu a prispeli k ochrane zdravia, v súlade s nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR od zajtra, piatka 13. marca 2020 pristupujeme k znižovaniu počtu účastníkov tlačových konferencií, brífingov a prijatí.

Žiadame preto všetky redakcie, aby na podujatia organizované Úradom vlády SR vysielali vždy len jeden zo svojich štábov v zložení redaktor/kameraman v prípade televízií a píšuci redaktor/videoredaktor/fotograf pre tlačové agentúry resp. printové a online médiá.

Aj v prípade prenosových vozov žiadame redakcie, aby na Úrad vlády SR vysielali len nevyhnutný počet technického personálu. Zároveň odporúčame, aby redakcie so sebou nosili tyčové držiaky na mikrofóny (tzv. šiby).

Všetky mediálne podujatia Úradu vlády SR bude pokrývať oficiálny kameraman s oficiálnym fotografom, ktorí sú pripravení okamžite posielať výstupy, ako aj ilustračné zábery a fotografie na mediálny okruh. Tlačové konferencie a brífingy budeme tiež vysielať naživo na facebooku.

Vopred sa ospravedlňujeme za dočasné obmedzenia a ďakujeme Vám za porozumenie.

Tlačový a informačný odbor Úrad vlády SR

15,59 Predsedovia samosprávnych krajov reagujú na preventívne opatrenia Ústredného krízového štábu

Zatvorené budú stredné školy a školské zariadenia, prímestská doprava bude v Košickom kraji od zajtra premávať v prázdninovom režime. Pozastavená bude aj medzinárodná autobusová linka do Hidásnémeti.

Predsedovia samosprávnych krajov na rokovaní Združenia samosprávnych krajov SK8 v Košiciach informovali o preventívnych opatreniach, ktoré na ich území príjmu. Reagujú tak na výsledok dnešného zasadnutia Ústredného krízového štábu.

„Som rád, že aj štát prijal opatrenia, ktoré sme v našom kraji mali zavedené už niekoľko dní, a to povinná karanténa pre tých, ktorí prichádzajú z rizikových oblastí, či zatvorenie škôl. Malo by to byť síce naopak, to znamená, štát by nám mal dávať inštrukcie a pokyny čo by sme v samosprávach mali robiť v krízových situáciách, keďže má na to viac peňazí aj odborníkov. Pevne verím, že týmito preventívnymi opatreniami a disciplínou ľudí sa nám podarí zamedziť šíreniu nového koronavírusu,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Podľa rozhodnutia Ústredného krízového štábu budú zavedené hraničné kontroly, zatvoria sa všetky tri medzinárodné letiská, zastavená bude medzinárodná preprava, okrem zásobovania, platiť bude povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí. Okrem toho budú zatvorené všetky školy a školské zariadenia, zatvoria sa aj kultúrne a sociálne zariadenia. Obmedzenia sa dotknú aj obchodných centier, cez víkend bude možné nakúpiť iba potraviny, lieky a drogériu. Zatvorené budú zábavné podniky, diskotéky, lyžiarske strediská, rekreačné strediská a aquaparky. Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.

„Všetky kraje pristúpia k obmedzeniu v prímestskej autobusovej doprave, ktorá bude fungovať v prázdninovom režime. Vyzývame ľudí, že nariadená karanténa v domácom prostredí neznamená, že si budeme vybavovať súkromné veci. Buďme ohľaduplní, ak máme pozitívnu cestovateľskú anamnézu, zostaňme doma. Na stránkach jednotlivých samosprávnych krajov nájdete najdôležitejšie informácie, zdržme sa šírenia falošných poplašných správ,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda SK8 Jozef Viskupič.

V rámci Košického samosprávneho kraja začnú prímestské autobusy jazdiť v prázdninovom režime od piatka 13. marca, minimálne po dobu 14 dní. Medzinárodná linka do Hidásnémeti bude rovnako od zajtra pozastavená.

Kraje zároveň presadzujú, aby došlo k posilneniu sanitiek, ktoré sú schopné robiť mobilné odbery. Zároveň budú od krízového štábu žiadať, aby sa doba testovania skrátila a aby sa ľudia vedeli k týmto odberom dostať rýchlejšie.

Podľa rozhodnutia Ústredného krízového štábu, písomné maturitné skúšky, ktoré sa mali na stredných školách konať v priebehu budúceho týždňa, sa presúvajú.  

„V Košickom kraji sú stredné školy zatvorené od 29. februára, nakoľko minulý týždeň boli na východe jarné prázdniny. Podľa našich informácií zo škôl, práve počas prázdnin bol v rizikovej krajine každý desiaty žiak alebo zamestnanec školy, prípadne prišiel do kontaktu s osobou s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Nečakali sme preto na opatrenia z národnej úrovne a riaditeľské voľno sme nariadili už od 9. marca. Vítame, že k prijímaniu takýchto preventívnych opatrení sa teraz pridal aj štát,“ dodal podpredseda KSK Daniel Rusnák.

15,26

14,32 Mesto Žilina spúšťa infolinku pre verejnosť, prijalo ďalšie preventívne opatrenia  

Žilina, 12. marca 2020 – Samospráva bude od piatku 13. marca Žilinčanov informovať o prijatých opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu aj na infolinke. Na mobilnom telefónnom čísle 0908 304 916 budú môcť získať aktuálne informácie o vývoji situácie v súvislosti s koronavírusom v Žiline a o tom, aké usmernenia vydalo mesto. Telefónna linka bude k dispozícii každý deň vrátane víkendu od 7.00 do 19.00 hodiny.     

K dispozícii je od začiatku týždňa aj internetová stránka http://www.zilina.sk/koronavirus/, ktorá na dennej báze informuje o aktualitách ohľadom koronavírusu a preventívnych opatreniach proti jeho šíreniu. Občania môžu so svojimi podnetmi kontaktovať mestský úrad aj elektronicky e-mailom na: hovorca@zilina.sk.  

Krízový štáb mesta Žilina prijal vo štvrtok 12. marca niekoľko nových usmernení. Samospráva vydala usmernenie v súvislosti s účasťou hostí na sobášnom obrade, ktoré sa uskutočňujú na Radnici mesta Žilina. Podľa neho bude môcť byť na obrade prítomných maximálne 10 osôb, za účasti sobášiaceho a matrikárky bez ďalších účinkujúcich, napríklad recitátora, speváka, hudobníka a iného hudobného sprievodu. Rovnaké opatrenie sa týka aj organizácie pohrebov. Samospráva zároveň oznamuje, že nebude prijatá žiadna nová žiadosť o zabezpečenie civilného sobáša, ktorý by sa mal uskutočniť do 15. apríla. Poslednej rozlúčky by sa mali z dôvodu prevencie oddnes zúčastňovať len blízke osoby.

Všeobecné odporúčanie k organizácii svadieb a pohrebov sa týka aj dôsledného dodržiavania zákazu hromadných spoločenských podujatí, ktoré je aktuálne platné na území celej Slovenskej republiky.

S účinnosťou od pondelka 16. marca do 15. apríla sa zatvárajú jedálne a výdajne stravy, ktoré spravuje mesto. Opatrenie sa dotýka asi 1 000 stravníkov z radov seniorov, ktorí využívajú služby Jedálne na Námestí J. Borodáča 1, Jedálne na Lichardovej ulici č. 44 a výdajne jedla na ulici A. Kmeťa č. 38. Obmedzenie sa netýka 340 zdravotne znevýhodnených a imobilných občanov, ktorí doteraz využívali dovoz stravy domov.

Od piatku 13. marca do 15. apríla bude uzatvorené Komunitné centrum Na predmestí na ul. Bratislavská 8612 v Žiline.

Mestský úrad v Žiline bude na základe dnešného rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a vyhlásenej mimoriadnej situácie v piatok 13. marca pre verejnosť uzatvorený. Aktuálne sa samospráva pripravuje na fungovanie úradu v krízovom režime tak, aby boli zabezpečené nevyhnutné služby pre obyvateľov. 

„Mimoriadna situácia si vyžaduje okamžité riešenia, ktoré prinášajú isté nepohodlie a obmedzenie komfortu. Dnes to vidíme v každom meste a obci na Slovensku. Chcem však ubezpečiť všetkých občanov, že všetky opatrenia, ktoré mesto prijíma a príjme v nasledujúcich dňoch si vyžaduje prevencia proti šíreniu nového koronavírusu. Každý má zodpovednosť sám za seba, no len zodpovedným prístupom k ostatným a rešpektovaním usmernení kompetentných osôb úradov dokážeme šíreniu vírusu zamedziť,“ vysvetlil primátor Peter Fiabáne. Ako dodal, mesto čaká na dôležité rozhodnutia ústredného krízového štábu a hlavného hygienika, ktorými sa budú riadiť ďalšie preventívne opatrenia mesta. 

Vladimír Miškovčík, hovorca mesta

13,40 hod Sociálna poisťovňa vyzýva: O ošetrovné žiadajte mailom a poštou!

Sociálna poisťovňa vyzýva poistencov, ktorí žiadajú o dávku ošetrovné, aby prednostne využívali elektronický spôsob podávania žiadostí o túto dávku (mailom). Existuje možnosť využiť aj telefonické kontakty jednotlivých pobočiek, tie sú však vzhľadom na situáciu preťažené a je reálna hrozba toho, že záujemca o dávku sa nedovolá. Vyplnenie elektronického formulára na webovej stránke www.socpoist.sk dáva istotu doručenia žiadosti do pobočky. Okrem toho je možné formulár aj vytlačiť a po vyplnení odoslať do príslušnej pobočky poštou. Je zbytočné chodiť v tejto súvislosti do pobočiek, pretože osobné návštevy Sociálna poisťovňa v týchto dňoch obmedzila a doklady sa odovzdávajú do schránok pri vstupe do budov. Všetky kontakty sú zverejnené tu: Kontakty – pobočky. Formuláre nájdete tu: Žiadosť o ošetrovné pre koronavírus (pdf) | Žiadosť o ošetrovné (word)

Pri kontaktovaní pobočiek Sociálnej poisťovne e-mailom boli rozšírené vstupné brány na prijímanie väčšieho množstva nových  zásielok, takže na zvýšený počet záujemcov o dávky je tento spôsob  dostačujúci.  Je jedno, na ktorú z dvoch mailových adries danej pobočky svoju žiadosť pošlete.

Prijatie žiadosti o ošetrovné elektronickým spôsobom nepredĺži rozhodovanie o dávke.

Zároveň Sociálna poisťovňa  vyzýva poistencov, aby pravidelne sledovali webovú stránku www.socpoist.sk, na ktorej zverejňuje aktuálne informácie s cieľom uľahčiť im vybavovanie ich záležitostí bez osobného kontaktu.

13,30

Nové opatrenia v meste v súvislosti s koronavírusom

Bratislava, 12. marca 2020 – Vedenie Bratislavy podniká všetky kroky za účelom spomalenia šírenia nového koronavírusu a aj v spolupráci so starostami, starostkami mestských častí prijíma ďalšie opatrenia. V rozpočte mesto vyčlenilo 750-tis. eur na nákup potrebného materiálu. S cieľom spomaliť šírenie boli prijaté ďalšie opatrenia vo verejnej doprave. Niektoré mestské časti sú pripravené ponúknuť svoje priestory a zabezpečiť starostlivosť o deti rodičov, ktorí sú členmi kľúčových zložiek v meste.

Hlavné mesto sa na situáciu s novým koronavírusom pripravovalo dlhšie a prijalo už viacero opatrení. Ich cieľom je v prvom rade spomaliť šírenie vírusu. K prijímaniu jednotlivých opatrení vedenie mesta pristupuje veľmi vážne a zohľadňuje, že mesto musí byť pripravené na nárast počtu infikovaných a chorých ľudí.

Vážnosť situácie podčiarkujú viaceré informácie. V Bratislave sa v ďalšej škole (súkromnej základnej škole Galileo School) potvrdil výskyt ochorenia COVID-19 u rodinného príslušníka. Starostovia, starostky mestských častí majú informácie o viacerých ľuďoch, ktorí prišli do kontaktu s infikovanými osobami. Zároveň avizujú, že sa na tzv. kontrolné vyšetrenia osôb, ktoré boli v priamom kontakte s diagnostikovanými prípadmi čaká pridlho. V karanténe je preventívne trhovisko na Miletičovej ulici. Podľa anonymných dát od telefonických operátorov, ktoré vedenie mesta malo možnosť vidieť, bolo   od 17. februára v Taliansku asi 8000 Bratislavčanov. Ak k tomu prirátame deti, hovoríme o rádovo podstatne vyššom čísle.

Mesto preto naďalej veľmi úzko spolupracuje so všetkými kompetentnými a podniká ďalšie kroky a opatrenia na spomalenie šírenia nového koronavírusu.

Na základe včerajšej dohody na rokovaní Vlády SR je riaditeľ bratislavského magistrátu členom ústredného krízového štábu. Mesto bude mať vďaka tomu všetky dôležité informácie takpovediac z prvej ruky, bude  môcť okamžite reagovať a aj informovať svojich obyvateľov a obyvateľky. 

V mestských autobusoch a trolejbusoch si cestujúci už dnes mohli všimnúť, že priestor vpredu je oddelený páskami a oznamom. Takýmto spôsobom bol obmedzený nástup a výstup prednými dverami. Zároveň dopravný podnik začal pri nástupe do služby merať teplotu vodičov MHD. Okrem toho naďalej pokračuje v každodennej dezinfekcii vozidiel. V prostriedkoch mestskej dopravy klesla od utorka obsadenosť vozidiel zhruba o 30%. Napriek tomu tento týždeň sme ešte nepristúpili k prevádzke  MHD v prázdninovom režime. Ponechanie prevádzky v normálnom režime umožnilo udržať nižšiu koncentráciu ľudí vo vozidlách verejnej dopravy. Od pondelka budúceho týždňa je naplánované spustenie prázdninového režimu, keďže možno objektívne očakávať ďalší pokles cestujúcich, a teda aj pri prázdninovom režime dokážeme zabezpečiť nižšiu koncentráciu ľudí vo vozidlách.

Primátor hlavného mesta včera podpísal rozpočtové opatrenie, ktorým bolo v rozpočte hlavného mesta vyčlenených 750-tis. eur na nákup potrebného materiálu za účelom spomaľovania šírenia vírusu, či už hovoríme o nákupe rúšok, hygienických potrieb alebo aj stanov na izolovanie rizikových skupín obyvateľov.

Mesto eviduje veľa otázok aj v súvislosti so združovaním sa obyvateľov v nákupných centrách, v reštauráciách, na ihriskách. Hlavné mesto je pripravené poskytnúť maximálnu súčinnosť pri tlmení návštevnosti týchto zariadení a priestorov, ak od vlády alebo krízového štábu príde takáto požiadavka. Mestská polícia je pripravená presmerovať svoju činnosť, sústrediť sa na kontrolu verejných priestranstiev a upozorňovať ľudí, najmä deti a študentov, aby sa nezdružovali vo väčších skupinách.

Mesto intenzívne robí aj na súbore opatrení vo vzťahu k seniorom, ktorí sú najzraniteľnejšou skupinou a potrebujú pomoc a špeciálny prístup, či už hovoríme o zabezpečení potrebného nákupu, liekov, alebo aj zodpovedaní ich otázok v súvislosti s aktuálnou situáciou.  Záujmom mesta je pomôcť tejto skupine našich obyvateľov, aby sa nemuseli vystavovať riziku kontaktov s ľuďmi, ktoré by pre nich mohli mať fatálne dôsledky. Cieľom je vytvoriť sieť pomoci, ktorá im pomôže prekonať toto obdobie a umožní im minimalizovať kontakt s verejnosťou kvôli ochrane zdravia.

Starostovia, starostky niektorých mestských častí dnes informovali primátora Bratislavy,  že vedia vyčleniť vydezinfikované priestory, v ktorých by pri pokračujúcom zatvorení škôl dokázali zabezpečiť starostlivosť o deti rodičov, ktorí sú členmi kľúčových zložiek v meste (zdravotníkom, hasičom, policajtom,…).

Mesto bude naďalej obyvateľom aktívne a transparentne poskytovať všetky relevantné informácie o situácii. Sme presvedčení, že iba vďaka dobrej informovanosti sa môžu obyvatelia rozhodovať zodpovedne, adekvátne k situácii a nepodliehať predčasnej panike, najmä v dôsledku neoverených informácií. Všetky informácie o situácii v Bratislave, vrátane odporúčaní a opatrení, naďalej zverejňujeme a neustále aktualizujeme na stránke https://zvladneme.to.

11,31 COVID-19: Hygienici posilňujú infolinky

Verejnosť má množstvo otázok ohľadom koronavírusu, hygienici posilnili call centrá na svojich regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. V činnosti je aktuálne 36 telefonických liniek. Doteraz fungovalo 9 (ÚVZ SR a 8 krajských RÚVZ v SR). Pribudlo tak ďalších 27 kontaktných bodov.

Nepretržitú činnosť majú nasledovné telefónne linky Úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bardejove – 0917 121 946
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade – 0911 635 260, 0903 905 080
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach – 0948 518 954  

Pribudli aj ďalšie kontakty pre verejnosť na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Inštitúcia Call centrum e-mail
ÚVZ SR 0917 222 682 novykoronavirus@uvzsr.sk
RÚVZ Bratislava 0917 426 075 X
RÚVZTrnava 0905 903 053  
RÚVZ Senica 0907 169 312 se.koronavirus@uvzsr.sk
RÚVZ Galanta 0907 996 734 ga.epid@uvzsr.sk
RÚVZ Dunajská Streda 0910 459 200 ds.koronavirus@uvzsr.sk
RÚVZNitra 0948 495 915 nr.sekretariat@uvzsr.sk
RÚVZ Komárno 0911 305 651 koronaviruskn@uvzsr.sk
RÚVZ Levice 0910 901 129 lv.riaditel@uvzsr.sk
RÚVZ Nové Zámky 035/640 09 97 nz.epid@uvzsr.sk
RÚVZ Topoľčany 038/532 63 91 to.epid@uvzsr.sk
RÚVZ Trenčín 0917 763 203 tn.covid19@uvzsr.sk
RÚVZ Považská Bystrica 0911 727 930 042/44 50 233 pb.epid@uvzsr.sk
RÚVZ Prievidza 046/519 20 26 koronavirus@ruvzpd.sk
RÚVZŽilina 0905 342 818 X
RÚVZ Čadca 0919 453 544 ca.koronavirus@uvzsr.sk
RÚVZ Dolný Kubín 0905 239 076 m.varmusova@gmail.com
RÚVZ Liptovský Mikuláš 0903 550 420 X
0911 236 988 0903 540 635
RÚVZ Martin 043/401 29 27 0902 740 766 mt.epid@uvzsr.sk
0911 514 878
RÚVZ Banská Bystrica 0918 659 580 X
RÚVZ Zvolen 045/555 23 58 zv.epid@uvzsr.sk
RÚVZ Žiar nad Hronom 0911 902 853 zh.epid@uvzsr.epid
RÚVZ Lučenec 0905 536 551 0915 885 813 0918 601 924 047/43 235 72 lc.epidemiologia@vzsr.sk
RÚVZ Veľký Krtíš 047/48 30 747 ruvzvk@uvzsr.sk
RÚVZ Rimavská Sobota 0918 542 763 rs.epid@uvzsr.sk
RÚVZKošice 0918 389 841 koronavirus@ruvzke.sk
RÚVZ Michalovce       0948 518 954       056/6880 617       056/6880 621   X
RÚVZ Rožňava 00421 905 439 276 rv.koronavirus@uvzsr.sk
RÚVZ Spišská Nová Ves 0910 118 266 X
RÚVZ Trebišov 059/67 24 993 tv.epid@uvzsr.sk
056/ 38 13 231
0918 680 305 0915 577 356
Prešov 0911 908 823 X
Bardejov 0917 121 946  
  bj.epida@uvzsr.sk
Humenné 0908 440 174 hn.htc@uvzsr.sk
Poprad 0911 635 260 0903 905 080 052/772 2604 052/712 5474 pp.epi@uvzsr.sk pp.sekr@uvzsr.sk pp.riaditel@uvzsr.sk
Svidník 0910 580 707 sk.epidemiologia@uvzsr.sk
Vranov nad Topľou 0915783454  

Nepretržite je k dispozícii verejnosti aj Národné centrum zdravotníckych informácií – 0800 221 234.

A takisto e-mail Úradu verejného zdravotníctva novykoronavirus@uvzsr.sk

11,21 Čo môžu slovenskí vedci spraviť pre svet a Slovensko ohľadom koronavírusu?

Kde môžu aj  slovenskí vedci získať prostriedky na výskumné a vývojové projekty, ak sa chcú zapojiť do celosvetového boja proti koronavírusovej infekcii a s tým spojeným zdravotným, ekonomickým a sociálnym dopadom.

 1. IMI výzva

Innovative Medicine Initiative (IMI) vyhlásila zrýchlenú výzvu 03.03.2020 v hodnote 45 mil. EUR, ktorá má podporiť projekty na vývoj COVID-19 diagnostiky a liekov. Na podanie projektu je potrebné vytvoriť či zapojiť sa do konzorcií. Deadline je 31.03.2020. Pre tých, ktorí sa o výzvu zaujímajú, je dobré si pozrieť, čo sa rozprávalo na špeciálnom webinári o výzve.  Sú tu prezentácie, webinár ako aj zoznam účastníkov, kde by sa dali nájsť potenciálni partneri do konzorcia. Slovenskí výskumníci sa môžu kontaktovať s týmito účastníkmi a prediskutovať prípadný vstup do konzorcia. Je to jedinečná možnosť ad hoc vstúpiť do inak vcelku uzavretého klubu, ak ponúknete zaujímavú expertízu. Pomoc Slovákom môže poskytnúť pani Iveta Hermanovská z CVTI SR ako Národný kontaktný bod pre IMI.

 • The European Virus Archive – GLOBAL (EVAg)

Európsky vírusový archív zaregistroval viac než 200 požiadaviek z 55 krajín na prístup k informáciám umožňujúcim vývoj diagnostiky.

 • Projekt PREPARE je tak ako EVAg už existujúci projekt, sieť, ktorá zvyšuje pripravenosť nemocníc na podobné prepuknutia infekčných chorôb
 • Veľmi zaujímavá je sieť GLOPID-R (GLOBAL RESEARCH COLLABORATION FOR INFECTIOUS DISEASE PREPAREDNESS), ktorá reagovala rýchlo na koronavírusovú epidémiu, úzko spolupracuje s WHO a definuje výskumné priority boja proti koronavírusu. Na ich stránke môžete nájsť rôzne zdroje na financovanie výskumu boja proti koronavírusu, je tu aj prehľad toho, čo ponúkajú jednotlivé európske štáty, najčastejšie pre národné výskumné tímy. Veľmi zaujímavým počinom tejto siete je vytvorenie tzn. Globálnej výskumnej cestovnej mapy, ktorá definuje medzery v poznaní koronavírusovej infekcie, definuje výskumné priority a veľmi podrobne uvádza, čo by sa malo kedy dosiahnuť.

Pre tých, ktorých to zaujíma, Európska komisia vytvorila „The coronavirus response team“ a na jeho stránke sa môžete dostať k mnohým relevantným informáciám.

Jednou z možností podpory COVID-19 výskumu mimo EU je aj spojené úsilie nadácie Bill & Melinda Gates Foundation spolu s Wellcome and Mastercard, ktorí dávajú 125 mil USD na The Covid-19 Therapeutics Accelerator.

Veríme, že poskytnuté informácie napomôžu tomu, aby sa slovenskí výskumníci zapojili do výskumných aktivít, ktoré by pomohli ľudstvu bojovať s COVID-19 a prípadne aj inými infekčnými ochoreniami. Veď tu máme excelentných vedcov, okrem iných aj takých, ktorí vyvíjajú antimikrobiálny materiál, odborníkov na vírusové ochorenia, sekvenovanie, či sieť Slovacrin, ktorá môže podporiť akademické klinické skúšania napríklad nových liekov proti koronavírusu a jeho účinkom.

V záujme lepšej informovanosti sa obraciame na každého, kto má ďalšie informácie o výskumných grantoch, ktoré by mohli využiť aj slovenskí výskumníci, aby nám tieto informácie poskytol priamo na info@biohub.sk či ivv@health.gov.sk, radi ich posunieme ďalej vedeckej obci.

10,34 BSK: Župa začala s distribúciou rúšok lekárom, povinné sú aj na úrade BSK

Juraj Droba

“Od dnes nosia rúška všetci naši kolegovia a kolegyne, ktoré pre nich zabezpečil náš úrad. Popri umývaní rúk je nosenie rúšok jedným z najúčinnejších spôsobov, ako ochrániť ostatných pred infekčným ochorením. Tu musí ísť bokom otázka výzoru, nekomfortu alebo hanby. Prosím, správajme sa k sebe zodpovedne,” vyzýva bratislavský župan Juraj Droba.

Od dnešného dňa začala župa s distribúciou rúšok aj pre lekárov v kraji. V prvej várke dostanú rúška lekári z okresu Malacky, kde už bol potvrdený výskyt koronavírusu. V najbližších dňoch budú nasledovať ďalšie okresy Bratislavského kraja.„Lekári a zdravotné sestry sú pre nás mimoriadne dôležití. To je personál, ktorý ako prvý prichádza do kontaktu s potenciálne nakazenými pacientmi. Práve u nich musíme riziko nákazy znížiť na úplné minimum. Pretože ak prídeme o zdravotnícky personál, hrozí kolaps celého systému a nebude mať kto ošetrovať chorých obyvateľov. Následky by boli veľmi vážne,“ dodal Juraj Droba.

11. marca 2020

22,39 hod MZ SR: definitívne výsledky za dnes

Národné referenčné centrum hlási spolu 703 vzoriek negatívnych a 10 pozitívnych. Dnes tak pribudli tri pozitívne prípady, ktoré boli oficiálne potvrdené krátko popoludní, žiadne ďalšie pozitívne prípady následne nepribudli.

Zuzana Eliášová, hovorkyňa/riaditeľka Komunikačného odboru Ministerstvo zdravotníctva SR

Vyhlásenie ANS, 11.3.2020

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nemá záujem prispievať k šíreniu nepokoja medzi pacientmi a zdravotníkmi a preto sme neverejne upozorňovali MZ SR na rôzne opatrenia, ktoré je podľa nás nutné urobiť.

Žiaľ, situácia si v súčasnej chvíli podľa nášho názoru vyžaduje aj verejné prehlásenie s nádejou, že to kompetentných konečne rozhýbe a to smerom od vyhlásení za mikrofónom k reálnym činom.

Prvé vyjadrenia pána ministra zdravotníctva 27.1.2020, že sme na boj s koronavírusom pripravení a máme aj poľnú nemocnicu síce vzbudila určité pochybnosti kvôli tomu, že netušíme, kto by v poľnej nemocnici pracoval, keď sektor sa zmieta v hlbokej personálnej kríze a je problém zabezpečiť akúkoľvek zdravotnú starostlivosť v rozsahu ako bola napríklad pred 10 rokmi – či už nemocničnú, ambulantnú, pohotovostné služby apod..

To sme ešte netušili, že tie horšie správy o našej „pripravenosti“ prídu. ANS už pred takmer dvoma týždňami teda ešte v čase, keď nebol známy ani jeden prípad v SR oficiálne listom požiadala MZ SR o pomoc pri zabezpečení dodania osobných ochranných pomôcok zo Štátnych hmotných rezerv, aby naši členovia – zdôrazňujeme, že ide o 75 nemocníc a 26 700 zdravotníckych pracovníkov (!) – vedeli s čím môžu rátať. 

ANS zároveň zrealizovalo prieskum u svojich členov za účelom dodania údajov pre MZ SR o aktuálnom stave zásob ochranných pomôcok. Informácie potvrdzujú ich nedostatok a problém s ich zabezpečením u členov ANS. Tieto kroky sme urobili preto, pretože každému občanovi (zdá sa že s výnimkou politikov) muselo byť jasné, že hodina H sa blíži.

Oficiálnu odpoveď sme doteraz nedostali, neoficiálne je nám jasné, že stav pripravenosti a úprimnosť vyhlásení je na úrovni KSČ a Černobyľu. Hneď aj vysvetlíme prečo. V minulom týždni krízové riadenie v Banskobystrickom kraji zaslalo nemocniciam v regióne záväzné usmernenie, že v nemocniciach, kde nie sú infektológie je potrebné zriadiť množstvo infektologických lôžok na hospitalizáciu podozrivého pacienta na ochorenie koronavírusom.

Samozrejme, v čase krízy sme pripravení aj na takéto kroky, avšak zdôvodnenie bolo šokujúce. Dôvodom mal byť nedostatok ochranných pomôcok pre personál v nemocnici v Banskej Bystrici a Lučenci …

Tá prvá menovaná z nich je pritom vlajková loď štátneho zdravotníctva riadená MZ SR na strednom Slovensku. Po našich intervenciách a dotazoch sa stav síce zmenil a usmernenie bolo stiahnuté, ale naše pochybnosti a zlý pocit vzrástol. Ten sa umocnil po vyhláseniach pána ministra, že nech sa súkromné zariadenia starajú o seba a my sa postaráme o štátne. Toto je už podľa nás úplne za hranou. Takto nemôže uvažovať niekto, komu záleží na zdraví občanov a jeho ochrane.

Neexistuje predsa štátny pacient a iný a ten iný nás nezaujíma. Táto situácia by nemala byť o zriaďovateľovi, ale o verejnom záujme. Veď to, aby napríklad súkromné ambulancie mali dostatok ochranných pomôcok (len pre úplnosť – nie sú našimi členmi), a ktorých je na Slovensku drvivá väčšina by malo byť predsa aj povinnosťou štátu a MZ SR. Hlavne v situácii, keď je týchto prostriedkov všeobecný nedostatok.

Veď v týchto ambulanciách sa denne vystriedajú desiatky pacientov. Kde je záujem o zdravotníkov, ktorí si voľno nemôžu zobrať a napriek oprávneným obavám pracujú v záujme všetkých občanov? Vďaka im za to.

Kto sa postará o pacientov, keď sa primárne nepostaráme o bezpečnosť a zdravie zdravotníckych pracovníkov ? Robíme pre to maximum, ale minister nemôže strkať hlavu do piesku ale situáciu riešiť. Už dávno malo byť zabezpečené to o čom počúvame už niekoľko týždňov, že máme.

Zdá sa, že nemáme a hlavne sme sa nepripravili. Niektorí naši členovia nám avizujú, že majú už zásoby iba na niekoľko týždňov a nové sa im darí zohnať len s veľkými obtiažami. Zdravotníci potrebujú ochranné prostriedky proti vírusom a nie propagačné voľnočasové rúška z väzníc. Áno, aj tie sú potrebné, ak niekoho nechcete okašľať, ale nechránia pred vírusom. Máme však silný pocit, že nás zdravotníkov a občanov okašľal niekto iný …

(ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením združujúcim 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú cca 26 700 zamestnancov.)

11.3. 2020 22,34 hod Po dvoch dňoch už funguje aj web MZ SR. Zatiaľ. Takto doteraz informovalo jeho tlačové oddelenie.

COVID-19: Na Slovensku pribudli ďalšie tri prípady, máme 10 infikovaných osôb

Kľúčové slováMinisterstvo zdravotníctva SR

​Na Slovensku sa objavili ďalšie tri pozitívne prípady v súvislosti s ochorením COVID-19 (koronavírus). Aktuálne máme desať pozitívnych prípadov, 624 vzoriek bolo negatívnych.

Posledné tri prípady sú osoby, ktoré boli v kontakte so štvorčlennou slovenskou rodinou v rakúskom Kittsee s pozitívnymi výsledkami testov. Momentálne sú v domácej karanténe, ich stav si nevyžiadal hospitalizáciu.K prvým troch pozitívnym osobám v Bratislavskom kraji  cez víkend pribudli dve ženy vo veku 47 a 58 rokov. U 47-ročnej ženy bola potvrdená pozitívna cestovateľská anamnéza, 58-ročná žena sa nakazila od príbuzných v Kittsee. Nakoľko pracuje v materskej škole v Bratislave.Okrem pozitívnych prípadov v Bratislavskom kraji, bolo v pondelok ochorenie COVID-19 identifikované v Martine a Košiciach. Obe osoby mali cestovateľskú anamnézu a boli hospitalizované na príslušných infektologických pracoviskách.

zdroj: WHO/BBSK

SR 13,57 Vyhlásenie ANS, 11.3.2020

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nemá záujem prispievať k šíreniu nepokoja medzi pacientmi a zdravotníkmi a preto sme neverejne upozorňovali MZ SR na rôzne opatrenia, ktoré je podľa nás nutné urobiť. Žiaľ, situácia si v súčasnej chvíli podľa nášho názoru vyžaduje aj verejné prehlásenie s nádejou, že to kompetentných konečne rozhýbe a to smerom od vyhlásení za mikrofónom k reálnym činom.

Prvé vyjadrenia pána ministra zdravotníctva 27.1.2020, že sme na boj s koronavírusom pripravení a máme aj poľnú nemocnicu síce vzbudila určité pochybnosti kvôli tomu, že netušíme, kto by v poľnej nemocnici pracoval, keď sektor sa zmieta v hlbokej personálnej kríze a je problém zabezpečiť akúkoľvek zdravotnú starostlivosť v rozsahu ako bola napríklad pred 10 rokmi – či už nemocničnú, ambulantnú, pohotovostné služby apod.. To sme ešte netušili, že tie horšie správy o našej „pripravenosti“ prídu. ANS už pred takmer dvoma týždňami teda ešte v čase, keď nebol známy ani jeden prípad v SR oficiálne listom požiadala MZ SR o pomoc pri zabezpečení dodania osobných ochranných pomôcok zo Štátnych hmotných rezerv, aby naši členovia – zdôrazňujeme, že ide o 75 nemocníc a 26 700 zdravotníckych pracovníkov (!) – vedeli s čím môžu rátať. ANS zároveň zrealizovalo prieskum u svojich členov za účelom dodania údajov pre MZ SR o aktuálnom stave zásob ochranných pomôcok.

Informácie potvrdzujú ich nedostatok a problém s ich zabezpečením u členov ANS. Tieto kroky sme urobili preto, pretože každému občanovi (zdá sa že s výnimkou politikov) muselo byť jasné, že hodina H sa blíži. Oficiálnu odpoveď sme doteraz nedostali, neoficiálne je nám jasné, že stav pripravenosti a úprimnosť vyhlásení je na úrovni KSČ a Černobyľu. Hneď aj vysvetlíme prečo. V minulom týždni krízové riadenie v Banskobystrickom kraji zaslalo nemocniciam v regióne záväzné usmernenie, že v nemocniciach, kde nie sú infektológie je potrebné zriadiť množstvo infektologických lôžok na hospitalizáciu podozrivého pacienta na ochorenie koronavírusom. Samozrejme, v čase krízy sme pripravení aj na takéto kroky, avšak zdôvodnenie bolo šokujúce.

Dôvodom mal byť nedostatok ochranných pomôcok pre personál v nemocnici v Banskej Bystrici a Lučenci … Tá prvá menovaná z nich je pritom vlajková loď štátneho zdravotníctva riadená MZ SR na strednom Slovensku. Po našich intervenciách a dotazoch sa stav síce zmenil a usmernenie bolo stiahnuté, ale naše pochybnosti a zlý pocit vzrástol. Ten sa umocnil po vyhláseniach pána ministra, že nech sa súkromné zariadenia starajú o seba a my sa postaráme o štátne. Toto je už podľa nás úplne za hranou.

Takto nemôže uvažovať niekto, komu záleží na zdraví občanov a jeho ochrane. Neexistuje predsa štátny pacient a iný a ten iný nás nezaujíma. Táto situácia by nemala byť o zriaďovateľovi, ale o verejnom záujme. Veď to, aby napríklad súkromné ambulancie mali dostatok ochranných pomôcok (len pre úplnosť – nie sú našimi členmi), a ktorých je na Slovensku drvivá väčšina by malo byť predsa aj povinnosťou štátu a MZ SR. Hlavne v situácii, keď je týchto prostriedkov všeobecný nedostatok. Veď v týchto ambulanciách sa denne vystriedajú desiatky pacientov.

Kde je záujem o zdravotníkov, ktorí si voľno nemôžu zobrať a napriek oprávneným obavám pracujú v záujme všetkých občanov? Vďaka im za to. Kto sa postará o pacientov, keď sa primárne nepostaráme o bezpečnosť a zdravie zdravotníckych pracovníkov ? Robíme pre to maximum, ale minister nemôže strkať hlavu do piesku ale situáciu riešiť. Už dávno malo byť zabezpečené to o čom počúvame už niekoľko týždňov, že máme. Zdá sa, že nemáme a hlavne sme sa nepripravili. N

iektorí naši členovia nám avizujú, že majú už zásoby iba na niekoľko týždňov a nové sa im darí zohnať len s veľkými obtiažami. Zdravotníci potrebujú ochranné prostriedky proti vírusom a nie propagačné voľnočasové rúška z väzníc. Áno, aj tie sú potrebné, ak niekoho nechcete okašľať, ale nechránia pred vírusom. Máme však silný pocit, že nás zdravotníkov a občanov okašľal niekto iný …

(ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením združujúcim 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú cca 26 700 zamestnancov.)

SR 13,29 hod TTSK: Autobusy prímestskej dopravy budú jazdiť v prázdninovom režime

V súvislosti s prijatými preventívnymi opatreniami pred šírením ochorenia COVID-19 (koronovavírusu), a následným prerušením vyučovania v stredných školách, trnavská župa pristupuje od 12. marca 2020 (vrátane) k  zavedeniu prázdninového režimu prímestskej autobusovej dopravy.

„Pristupujeme k obmedzeniu verejnej dopravy, a to z dôvodu prerušenia vyučovania na všetkých úrovniach. Od štvrtka 12. marca budú naše prímestské autobusy jazdiť ako počas školských prázdnin. Toto opatrenie platí až do odvolania,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Prázdninový režim bol zavedený ako dôsledok dočasne zatvorených stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK, ako aj škôlok, základných škôl, univerzít a vysokých škôl na území kraja. Doprava žiakov do a z niektorých základných škôl, v ktorých nie je prerušené vyučovanie, bude naďalej zabezpečená.

Jozef Viskupič, trnavský župan

SR 13,22 hod BBSK vyzýva hlavného hygienika a vládu k razantnejším riešeniam, prijaté opatrenia podľa skúseností zo zahraničia nestačia

Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že jedinou cestou, ako spomaliť šírenie nového koronavírusu, je obmedzenie sociálnych kontaktov. BBSK preto od zajtra pristupuje k prerušeniu vyučovania na všetkých stredných školách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti a verejne vyzýva hlavného hygienika SR, vládu i obyvateľov, aby s razantnými preventívnymi opatreniami nečakali a nepodceňovali ich.

BANSKÁ BYSTRICA. Opatrenia, ktoré doposiaľ nariadili štátne orgány ako prevenciu pred šírením nového koronavírusu, sú podľa skúseností zo zahraničia nedostatočné. Vyplýva to z najnovšie zverejnených štatistík, ktoré hovoria, že keď sa vírus rozšíri nad určitú kritickú hranicu počtu infikovaných, jeho ďalší rast je exponenciálny a paralyzuje systém verejného zdravotníctva.

„Krajiny ako Nemecko, Španielsko či Francúzsko idú v epidemiologickom vývoji presne v stopách Talianska. V susednej Českej republike stúpol počet nakazených za jeden deň o 50 percent a množstvo študentov sa odtiaľ vracia späť na Slovensko. Ukazuje sa, že krajiny musia nakoniec aj tak pristúpiť k celoplošnej karanténe. Nečakajme, kým počet chorých drasticky stúpne aj na Slovensku a kapacity zdravotníckych zariadení prestanú postačovať,“ povedal na dnešnom tlačovom brífingu, ktorý mal z preventívnych dôvodov obmedzenú kapacitu, župan Ján Lunter.

Riaditelia stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK dostali pokyn, aby počnúc štvrtkom 12. marca vyhlásili riaditeľské voľno s maximálnou možnou dĺžkou, ktorá je päť pracovných dní (t.j. do stredy 18. marca vrátane).

„Vyzývame hlavného hygienika SR, v ktorého kompetencii je prerušiť vyučovanie vo všetkých základných i stredných školách v krajine až do odvolania, aby k takémuto kroku neodkladne pristúpil. Rovnako apelujeme na Ústrednú maturitnú komisiu, aby posunula termín konania písomných maturít, ktorý bol určený v termíne od 17. do 20. marca. Ak k takémuto kroku komisia nepristúpi, budú musieť prísť žiaci maturitných ročníkov a určení zamestnanci stredných škôl napriek riaditeľskému voľnu do škôl a maturitnú skúšku vykonať,“ doplnil Ján Lunter.

Opatrenia štátu nekopírujú skúsenosti zo zahraničia

Banskobystrický samosprávny kraj sa vo verejnej výzve obracia tiež na vládu, aby po zákaze organizovania športových a kultúrnych podujatí obmedzila tiež prevádzku nákupných centier. Rovnako vyzýva k zodpovednosti aj obyvateľov a študentov, aby tieto dni nevyužívali na zhromažďovanie sa v týchto prevádzkach.

„Uzavreté a klimatizované priestory, v ktorých sa združuje veľké množstvo ľudí, vytvárajú ideálne podmienky pre šírenie vírusov. Prevencia je jediná možnosť, ako krivku počtu nakazených spomaliť. Naozaj nejde o šírenie paniky, ale o zodpovedné a logické kroky. Poučme sa zo skúseností zo zahraničia a využime, že máme pred nimi niekoľkodňový náskok,“ povedal vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK Martin Caudt.

Ten sa včera stretol s riaditeľmi nemocníc v kraji, ktorí poukázali aj na ďalšie problémy na strane štátnych orgánov. „Je nevyhnutné, aby Regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečovali prevoz vzoriek do jediného laboratória v Bratislave, ktoré ich dnes vyhodnocuje, nepretržite. To sa dnes nedeje a je nepredstaviteľné, aby pacienti s podozrením na COVID-19 čakali na výsledky od piatku až do pondelka,“ povedal Martin Caudt.

Toto vytvára podľa jeho slov napríklad neúmerné nároky na ochranné pomôcky, ktoré musí zdravotnícky personál, ale aj napríklad zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb, pri kontakte s takýmto pacientom používať.

Výzva k zamestnávateľom, starostom a primátorom

Predseda BBSK zároveň povzbudil starostov a primátorov miest a obcí, pod ktoré spadajú základné a materské školy, aby k preventívnym opatreniam pristupovali rovnako zodpovedne a sami zvážili ich dočasné uzavretie.

„Už včera sme sa obrátili na zamestnávateľov v kraji a požiadali ich o zhovievavosť v prípade, ak bude nevyhnutné zatvoriť školy a rodičia tak budú musieť zostať s deťmi doma. Dnes k tomu pripájame aj výzvu, aby pre svojich zamestnancov zvážili možnosť práce z domu tam, kde je to možné. Rovnako k situácii pristúpime aj na Úrade BBSK,“ povedal Matúš Hollý, riaditeľ Úradu BBSK.

Ten informoval aj o tom, že Banskobystrický samosprávny kraj v týchto chvíľach zabezpečuje ochranné rúška pre zariadenia sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tie už v pondelok dostali pokyn vytvoriť vo svojich priestoroch karanténne miestnosti.

SR 13,14 hod Kancelária prezidenta SR

Radi by sme touto cestou požiadali zástupcov médií, ktorí majú symptomatické prejavy chrípkového ochorenia, ako horúčka, kýchanie, kašeľ, dýchavičnosť či bolesť kĺbov, alebo pricestovali z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu, aby sa nezúčastňovali na mediálnych podujatiach v Kancelárii prezidenta SR.

Ďakujeme za porozumenie. Martina Goffová | Riaditeľka odboru komunikácie, Kancelária prezidenta SR

VšZP odporúča poistencom eRecept, požiadajte oň telefonicky ošetrujúceho lekára 

Elektronický recept (eRecept) je účinným nástrojom na zvýšenie ochrany a bezpečnosti pacienta. V súčasnosti, v období šíriaceho sa koronavírusu, jeho význam ešte narastá. Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) po odporúčaní Ministerstva zdravotníctva SR na obmedzenie osobných návštev v ambulanciách lekárov zaznamenala viacero žiadostí od svojich poistencov o vystavenie eReceptu.

VšZP v tejto súvislosti informuje, že eRecept je rovnocenným ekvivalentom papierového predpisu a na jeho využívanie nie je potrebná žiadna registrácia. Elektronický recept vystavuje cez svoj informačný systém výlučne ošetrujúci lekár, ktorého by mali poistenci kontaktovať telefonicky alebo e-mailom a dohodnúť sa s ním, kedy eRecept pošle do lekárne. Výhodou je aktivovaná bezplatná mobilná aplikácia VšZP alebo ePobočka, kde si predpis liekov môžete jednoducho skontrolovať. Poistencovi potom stačí zastaviť sa v ktorejkoľvek lekárni na Slovensku, kde na výdaj liekov potrebuje preukaz poistenca alebo občiansky preukaz.  

SR 18,34 Zvukovú nahrávku a videospot je k dispozícii na tomto odkaze:
https://wetransfer.com/downloads/285d30387476afc43d097ada837990ae20200311171901/a18c3257250caa6969829123fb64973120200311171901/512106
Tu je textový prepis spotu:
Čo treba vedieť o koronavíruse:
Koronavírus COVID spôsobuje horúčku, kašeľ, dýchavičnosť, bolesti svalov a únavu.
Prenáša sa kvapôčkovou infekciou pri kašľaní, kýchaní či rozprávaní.
Ako sa vyhnúť nákaze?
Často si umývajte ruky mydlom, zakrývajte si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní.
Dodržiavajte aspoň metrovú vzdialenosť od ľudí, ktorí kašľú a kýchajú.
Ak sa vraciate z krajiny, kde sa objavil koronavírus, alebo ste boli v kontakte s nakazenou osobou, kontaktujte vášho všeobecného lekára alebo volajte  0800 221 234.
Viac sa dozviete na webovej stránke ministerstva zdravotníctva www.health.gov.sk.
Uvedomujeme si, že povinnosť zverejniť tieto spoty majú predovšetkým verejnoprávne médiá, vzhľadom na vývoj situácie prosíme aj Vás, aby ste tieto užitočné informácie sprostredkovali svojim čitateľom resp. divákom.
Ďakujeme. S pozdravom Tlačový a informačný odbor Úrad vlády SR
SR Hokej skončil
Tipsportligové kluby sa dohodli na ukončení sezóny
https://www.dalito.sk/presny-postup-ako-ziadat-o-osetrovne-pre-koronavirus/
SR 17,41 hod UK a STU úplne uzatvárajú vysokoškolské internáty
Bratislava 11. marca 2020: Rektori UK a STU rozhodli úplne uzatvoriť vysokoškolské internáty od piatka 13. 3. 2020 od 10.00 hod. pre slovenských študentov.
V prvom rade by sme sa chceli poďakovať všetkým študentom, ktorí rešpektovali našu výzvu a už cez víkend opustili internáty. Naši študenti svojim zodpovedným prístupom výrazne znížili riziko nekontrolovateľného šírenia nákazy. V tejto chvíli už na internátoch ostalo len zhruba 10 % študentov, v prevažnej väčšine zahraničných.
Pre internáty je však čoraz ťažšie zabezpečiť bezpečnú prevádzku: na trhu nie sú k dispozícii dezinfekčné a ochranné prostriedky a stúpa počet zamestnancov, ktorí museli ostať doma z dôvodu uzatvorenia základných a materských škôl alebo sú v dobrovoľnej karanténe. Našim hlavným cieľom je zabezpečiť ochranu zdravia študentov.
Preto sme na základe analýzy aktuálnych informácií a po konzultácii s relevantnými expertnými autoritami rozhodli o úplnom uzatvorení internátov. Žiadame všetkých slovenských študentov, aby do piatka 13. 3. 2020 do 10.00 hod. opustili ubytovacie zariadenia. Na internátoch môžu ostať len zahraniční študenti. Slovenskí študenti v prípadoch hodných osobitného zreteľa môžu individuálne kontaktovať riaditeľa internátu a požiadať o mimoriadnu výnimku.
Akékoľvek návštevy sú naďalej prísne zakázané.
SR 17,30 Stanovisko MZVEZ SR ku kontajneru Jaroslava Pašku
Rezort diplomacie je serióznou inštitúciou, ktorá v minulosti, v nevyhnutných prípadoch vždy vecne reagovala na statusy odchádzajúceho poslanca SNS Jaroslava Pašku.
V pondelok 9. marca však bolo MZVEZ SR nútené opäť reagovať na otázky médií, ktoré sa dožadovali potvrdenia/vyvrátenia informácií poslanca J. Pašku. MZVEZ SR reagovalo len preto, lebo je súčasťou procesov súvisiacich so zamedzením  šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 v našej krajine, pričom všetky informácie ohľadom tejto choroby verejnosť z pochopiteľných dôvodov úzkostlivo sleduje.
Vzhľadom na uvedené preto príslušné zložky rezortu okamžite kontaktovali Správu štátnych hmotných rezerv SR, aby získali bližšie informácie ohľadom zadržiavania kontajneru s medicínskymi potrebami. Príslušný úrad potvrdil, že niektoré veci boli osloveným dodávateľom zadržané v Nemecku. V tejto súvislosti rezort diplomacie okamžite kontaktoval nemecké orgány, ktoré informáciu spresnili a to tak, že kontajnery s takýmto tovarom sú zadržiavané, pretože vývoz niektorých vecí bol zakázaný.
O zhabaní nebola nikdy reč. Po identifikácii kontajnera, režimu v akom sa nachádza, bude nemecká strana  hľadať možnosti ako situáciu vyriešiť. Nemecko si je plne vedomé, že rozhodnutie tamojšieho krízového štábu zo 4. marca zastavilo dodávky do okolitých krajín. Aj slovenským orgánom však uviedlo, že jedným z riešení je zmena/zmäkčenie spomenutého rozhodnutia.  Po tomto kroku MZVEZ SR informovalo médiá.
Medzitým však Správa štátnych hmotných rezerv rezort diplomacie informovala, že medicínsky materiál získala cez iných dodávateľov. Už v pondelok sme pána Pašku prostredníctvom médií vyzvali, aby sa táto skutočnosť nezneužívala na strašenie a vyvolávanie paniky, šírenie protieurópskych a protinemeckých nálad, čo neprospieva nikomu. Je možné, že nejaký iný kontajner mohol byť v Nemecku dočasne zadržaný. A preto dnes ešte stále poslanca
Pašku dôrazne žiadame, aby v prípade, že vie o zadržiavanom kontajneri viac, konkrétne jeho špecifikáciu, dodávateľa a príjmateľa, bezodkladne   kontaktoval rezort diplomacie, aby mohol intervenovať. Ak túto informáciu nemá, tak od neho žiadame, aby prestal s difamačnou kampaňou a prečítal si v Trestom zákone skutkovú podstatu trestného činu šírenia poplašnej správy. Aj rezort zdravotníctva už upozornil, že koronavírus je riziko, ale šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin.
Tlačový odbor Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
EÚ 16,54 Intenzívnejšie opatrenia Komisie v reakcii na COVID-19
Po včerajšej videokonferencii s vedúcimi predstaviteľmi členských krajín, dnes predsedníčka EK Ursula von der Leyenová predstavila niekoľko nových opatrení na zintenzívnenie reakcie EÚ na šírenie ochorenia COVID-19. „Kríza, ktorej čelíme v dôsledku koronavírusu, má veľmi významný ľudský rozmer a potenciálne veľký hospodársky dopad. Preto je nevyhnutné, aby sme konali rozhodne a kolektívne, aby sme zabránili šíreniu vírusu a pomáhali pacientom a aby sme čelili hospodárskemu prepadu,“ uviedla.
Na úrovni EÚ Komisia zmobilizovala 140 miliónov EUR z verejného a súkromného financovania na výskum vakcín, diagnostiky a liečby. Komisia tiež posilní svoju koordinačnú úlohu a bude každý deň v kontakte s národnými ministrami zdravotníctva a vnútra, aby prerokovali potrebné opatrenia. Súčasťou opatrení je posúdenie dostupnosti ochranného vybavenia a dýchacích prístrojov, ako aj ich výrobnej a distribučnej kapacity. Pokiaľ ide o hospodárstvo, Komisia zriadi investičnú iniciatívu, ktorej cieľom je nasmerovať investície v hodnote 25 miliárd EUR na priamu podporu vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti, malých a stredných podnikov, trhov práce a ďalších zraniteľných častí hospodárstva EÚ.
Použije 7,5 miliárd EUR z nevyčerpaných štrukturálnych fondov a uvoľní ďalších 17,5 – 18 miliárd EUR z ďalšieho štrukturálneho financovania.
Podrobnosti:
Tlačová správa
Opatrenia Európskej komisie v reakcii na koronavírus
Záznam tlačového brífingu Ursuly von der Leyenovej
SR 16,54 Na základe rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a po konzultácii s regionálnym hygienikom od štvrtku 12. marca uzatvorí mesto Žilina materské a základné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Toto preventívne opatrenie bude v platnosti predbežne do piatku 13. marca vrátane.
„Opatrenie uzavrieť školy  prijímame z dôvodu ich štandardného a pokojného fungovania. V žiadnom prípade nechceme, aby sa tlak na zatvorenie škôl, ktorý dnes ovláda sociálne siete, sústredil na deti, učiteľov a najmä riaditeľov škôl. Všetci sa v tejto situácii musíme správať maximálne zodpovedne a počúvať rady odborníkov a ľudí, ktorí sú kompetentní. Mesto Žilina bude preto rešpektovať odporúčania centrálneho krízového štábu, hlavného hygienika a kompetentných expertov v oblasti epidemiológie. Na ich základe a podľa aktuálneho vývoja situácie sa rozhodne, či budú materské a základné školy v Žiline uzatvorené aj po termíne 13. marca,“ podotkol primátor Peter Fiabáne.
Vzhľadom na platnú legislatívu má mesto v kompetencii prostredníctvom štatutárov školských zariadení udeliť voľno na školách v trvaní maximálne 5 dní počas celého školského roka. „V tejto súvislosti preto očakávame skoré rozhodnutie hlavného hygienika a ústredného krízového štábu pri riešení tejto situácie,“ uviedol primátor.
V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je 14 základných škôl a 26 materských škôl, ktorých šesť je pri základných školách. V základných školách sa učí celkom 6 174 žiakov, 2 304 detí navštevuje materské školy. Spolu v nich pracuje 1 011 pedagogických a 447 nepedagogických zamestnancov.
Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina
SR 15,16 hod Mesto Žilina kvôli prevencii proti šíreniu koronavírusu zatvára materské a základné školy
na základe rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a po konzultácii s regionálnym hygienikom od štvrtku 12. marca uzatvorí mesto Žilina materské a základné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Toto preventívne opatrenie bude v platnosti predbežne do piatku 13. marca vrátane.
„Opatrenie uzavrieť školy  prijímame z dôvodu ich štandardného a pokojného fungovania. V žiadnom prípade nechceme, aby sa tlak na zatvorenie škôl, ktorý dnes ovláda sociálne siete, sústredil na deti, učiteľov a najmä riaditeľov škôl. Všetci sa v tejto situácii musíme správať maximálne zodpovedne a počúvať rady odborníkov a ľudí, ktorí sú kompetentní. Mesto Žilina bude preto rešpektovať odporúčania centrálneho krízového štábu, hlavného hygienika a kompetentných expertov v oblasti epidemiológie. Na ich základe a podľa aktuálneho vývoja situácie sa rozhodne, či budú materské a základné školy v Žiline uzatvorené aj po termíne 13. marca,“ podotkol primátor Peter Fiabáne.
Vzhľadom na platnú legislatívu má mesto v kompetencii prostredníctvom štatutárov školských zariadení udeliť voľno na školách v trvaní maximálne 5 dní počas celého školského roka. „V tejto súvislosti preto očakávame skoré rozhodnutie hlavného hygienika a ústredného krízového štábu pri riešení tejto situácie,“ uviedol primátor.
V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je 14 základných škôl a 26 materských škôl, ktorých šesť je pri základných školách. V základných školách sa učí celkom 6 174 žiakov, 2 304 detí navštevuje materské školy. Spolu v nich pracuje 1 011 pedagogických a 447 nepedagogických zamestnancov.
Vladimír Miškovčík
hovorca mesta
SR 14,34 hod MIMORIADNE OPATRENIA V OLO a. s. V SÚVISLOSTI S COVID-19
V súvislosti so situáciou spojenou s výskytom nového koronavírusu a ochorením COVID-19 na území hlavného mesta naša spoločnosť prijala nasledovné opatrenia s cieľom spolupracovať s ostatnými inštitúciami a zabrániť tak šíreniu vírusu.
Zberný dvor spoločnosti OLO a. s. na Starej Ivanskej ceste 2 bude zatvorený
od 12. 3. 2020 až do odvolania.
Zákaznícke centrum na Ivanskej ceste 22 bude od 11. 3. 2020 až do odvolania v prevádzke iba v telefonickom a online režime.
V Spaľovni Bratislava nebude odpad od nezazmluvnených zákazníkov odoberaný od 12. 3. 2020 až do odvolania. Zároveň si Vás dovoľujeme upozorniť, že odpad neodoberáme celoplošne z dôvodu technologickej odstávky Zariadenia na energetické využívanie odpadu (ZEVO) – Spaľovne Bratislava od 16. 3. 2020 do 31. 5. 2020.
OLO a. s. zabezpečuje pravidelný odvoz komunálneho odpadu podľa platného harmonogramu – bez zmien.
O zmenách Vás budeme pravidelne informovať na www.olo.sk.
VšZP vyzýva poistencov na ohľaduplnosť. Ak máte príznaky respiračného ochorenia, dodržujte, prosím, pri výbere liekov odporúčané opatrenia. Zabránite tak šíreniu infekcie.  

11,30 hod Najnovšie informácie o situácii a opatreniach v meste v súvislosti s novým koronavírusom

Bratislava, 9. marca 2020 – Primátor hlavného mesta sa dnes stretol s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja, starostkami, starostami mestských častí.  Cieľom bolo dohodnúť a koordinovať postup školských zariadení v nadväznosti na aktuálnu situáciu týkajúcu sa výskytu ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom. Výsledkom spoločného stretnutia je, že od zajtra (utorka 10.3.2020) bude v materských a základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mestských častí preventívne prerušené vyučovanie na dobu 5 dní. Rovnako budú zatvorené aj centrá voľného času a základné umelecké školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Primátor hlavného mesta sa dnes stretol s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja, starostkami, starostami mestských častí/foto: mesto Bratislava

Rozumieme obavám Bratislavčaniek a Bratislavčanov zo situácie, ktorú riziko infikovania novým koronavírusom prináša. Považujeme preto za dôležité, aby sme jasne vysvetlili nielen kroky, ktoré inštitúcie a mesto robí, ale aj dôvody, prečo k týmto krokom pristupujeme. 

Na situáciu v súvislosti s novým koronavírusom sme sa pripravovali dlhšie, a to aj v spolupráci s mestskými časťami, Bratislavským samosprávnym krajom a príslušnými štátnymi organizáciami.

V piatok minulý týždeň boli potvrdené prvé prípady ochorenia COVID-19. Od včera máme potvrdené ďalšie 2 prípady. Môžeme v tejto chvíli potvrdiť, že jednou z nich je vodička električky nášho Dopravného podniku. Chceme ubezpečiť, že všetci kolegovia, s ktorými prišla do kontaktu sú preventívne v karanténe, vozidlá boli vydezinfikované. Zároveň môžeme potvrdiť, že druhým potvrdeným prípadom je učiteľka z materskej školy v Ružinove. Mestská časť túto škôlku zatvorila a informovala rodičov o ďalšom postupe.

V situácii, v ktorej sa nachádzame, sme prešli z fázy prípravy do fázy spomaľovania šírenia vírusu.

Je potrebné povedať, že rozhodujúce kompetencie má štát, prostredníctvom krízového štábu zriadeného na úrovni vlády. Preto naše kroky koordinujeme so štátnymi orgánmi, najmä Úradom verejného zdravotníctva.

Opatrenia, ktoré sme prijali, sme sústredili v prvom rade na ochranu seniorov, odolnosť kľúčových služieb a infraštruktúry, spomalenie šírenia vírusu, koordináciu s mestskými časťami najmä v oblasti školstva a verejných podujatí a na transparentné informovanie obyvateliek a obyvateľov.

PREČO SPOMALENIE ŠÍRENIA VÍRUSU?

Štatistiky z viacerých krajín v Európe jasne ukazujú, že po prvých potvrdených prípadoch nasleduje rýchly nárast ďalších. Napriek preventívnym opatreniam sa nemôžeme spoliehať, že podobný vývoj nenastane aj na Slovensku, prípadne priamo v Bratislave.

Vláda a mesto zaviedli sadu opatrení na zníženie rizika šírenia nákazy. Napríklad:

 • ešte minulý týždeň sme zrušili verejné podujatia organizované mestom, kde sa očakáva väčší počet účastníkov a odporučili sme iným organizátorom, aby zvážili zrušenie svojich podujatí;
 • dezinfikujeme všetky vozidlá MHD a na vozidlách sa automaticky otvárajú všetky dvere na zastávkach;
 • zrušili sme návštevy v zariadeniach pre seniorov, keďže práve seniori sú najzraniteľnejšou skupinou z pohľadu komplikácií pri nakazení novým koronavírusom;
 • zatvorili sme naše kultúrne inštitúcie – mestská galéria, múzeum, knižnica;
 • vydali sme pokyn na zatvorenie našich športových zariadení v správe STaRZ;
 • vydali sme pokyn na zatvorenie ZOO;
 • prijali sme opatrenia na zníženie priameho kontaktu medzi našimi zamestnancami v klientskom centre a na Oddelení miestnych dani, poplatkov a licencií a klientmi;
 • vláda zakázala návštevy v zdravotníckych zariadeniach, pozastavila odlety a prílety z Talianska a zaviedla kontroly na hraničných priechodoch do Bratislavy.

Bratislavský samosprávny kraj sa rozhodol prerušiť vyučovanie na všetkých stredných školách, ktorých je zriaďovateľom. Dôvodom pre tento krok je prítomnosť žiakov na viacerých stredných školách z Malackého okresu, kde už prítomnosť nového koronavírusu bola potvrdená.

Na základe výsledkov dnešného stretnutia so starostami, starostkami mestských častí bol dnes dohodnutý spoločný postup aj pre základné a materské školy. Od zajtra (teda od utorka 10.3.2020) bude v materských a základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mestských častí preventívne prerušené vyučovanie na dobu 5 dní. Rovnako budú zatvorené aj centrá voľného času a základné umelecké školy v našej zriaďovateľskej pôsobnosti. Ďalší postup bude závisieť od pokynov zo strany kompetentných orgánov, na ktoré sa obraciame. Odporúčame aj ostatným prevádzkovateľom, aby pristúpili k rovnakému kroku.

„Rozumieme, že rodičom detí toto rozhodnutie spôsobí problémy. Opatrenia na spomalenie šírenia vírusu majú na našu spoločnosť rozsiahle dopady. Chápeme, že plošné zatvorenie všetkých základných a materských škôl znamená, že rodičia si musia zabezpečiť starostlivosť o svoje deti. Vieme, že mnohé rodiny sa spoliehajú na starých rodičov, keď deti nemôžu ísť do školy. Pričom práve seniori sú najzraniteľnejší, čo sa týka komplikácií pri tomto ochorení. Chceli by sme preto poprosiť rodičov, aby mysleli aj na toto. V situácii, keď na Slovensku máme potvrdený relatívne malý počet nakazených, sa môžu niektoré opatrenia javiť drasticky. Šírenie tohto vírusu ale musíme spoločne spomaliť. A musíme to robiť zodpovedne voči dopadom na každodenné životy ľudí,“ uviedol primátor hlavného mesta SR Bratislavy, Matúš Vallo.

Je dôležité zdôrazniť, že cieľom všetkých spomínaných opatrení je znížiť príležitosti na šírenie infekcie. Nie je možné ich úplne vylúčiť.  Aj preto hovoríme o spomalení šírenia vírusu. Potrebujeme spomaliť šírenie tak, aby sa počet ochorení čo najmenej koncentroval v jednom čase. Toto je dôležité, aby napríklad zdravotnícke zariadenia zvládali poskytovať starostlivosť pacientom, ktorí túto starostlivosť skutočne potrebujú a neboli pod tlakom prílišného počtu prípadov naraz.

V tomto úsilí vedia najviac pomôcť samotné obyvateľky a obyvatelia, teda my všetci.

Odporúčania odborníkov sú jasné:

 • Pravidelne si umývať alebo dezinfikovať ruky.
 • Nepodávať si ruky (v tejto situácii to, naozaj, nebude neslušné).
 • Ak máte príznaky, vyhnúť sa verejným akciám a verejnosti všeobecne, snažiť sa zostať v domácej izolácii a kontaktovať lekára telefonicky.
 • Správať sa obzvlášť zodpovedne voči seniorom.
 • Riadiť sa informáciami a pokynmi z oficiálnych zdrojov.

Mesto bude naďalej obyvateľom aktívne a transparentne poskytovať všetky relevantné informácie o situácii. Sme presvedčení, že iba vďaka dobrej informovanosti sa môžu obyvatelia rozhodovať zodpovedne, adekvátne k situácii a nepodliehať predčasnej panike, najmä v dôsledku neoverených informácií. Všetky informácie o situácii v Bratislave, vrátane odporúčaní a opatrení, naďalej zverejňujeme a neustále aktualizujeme na stránke https://zvladneme.to.

10,45 hod Banskobystrická župa pre koronavírus zatvára všetky kultúrne inštitúcie, do platnosti vstupujú aj ďalšie opatrenia

Preventívne opatrenia, ktorými chce Banskobystrický samosprávny kraj prispieť k spomaleniu šírenia nového koronavírusu, dnes odsúhlasil krízový štáb kraja. Ten bude zasadať každý deň až do odvolania a situáciu priebežne vyhodnocovať.

10,45 hod Banskobystrická župa pre koronavírus zatvára všetky kultúrne inštitúcie, do platnosti vstupujú aj ďalšie opatrenia

Preventívne opatrenia, ktorými chce Banskobystrický samosprávny kraj prispieť k spomaleniu šírenia nového koronavírusu, dnes odsúhlasil krízový štáb kraja. Ten bude zasadať každý deň až do odvolania a situáciu priebežne vyhodnocovať.

BANSKÁ BYSTRICA. Spomaliť šírenie nového koronavírusu (COVID-19) majú preventívne opatrenia, ktoré dnes prijal krízový štáb Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Tie sa týkajú všetkých zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, medzi ktoré patria stredné školy a školské zariadenia, kultúrne inštitúcie, zariadenia sociálnych služieb i samotný Úrad BBSK.

Usmernenie hlavného hygienika SR: http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Usmernenie_HH_SR_COVID-19_druha_aktualizacia.pdf

Aktuálna epidemiologická situácia vo svete: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

Usmernenie hlavného hygienika SR: http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Usmernenie_HH_SR_COVID-19_druha_aktualizacia.pdf

Aktuálna epidemiologická situácia vo svete: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

SR 9. 3. 2020 9,41 hod Usmernenie MŠVVŠ SR č.2 k šíreniu koronavírusu

V súvislosti so šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 zasadal dňa 6. 3. 2020 Ústredný krízový štáb, ktorý prijal viaceré nové opatrenia a zákazy.

Na základe uvedených prijatých opatrení Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vydáva 2. usmernenie k šíreniu koronavírusu pre školy, školské zariadenia, zamestnancov rezortu školstva a športové zväzy v tomto znení:

RUŠIA SA :

1. s okamžitou platnosťou všetky zájazdy, exkurzie a študijné pobyty žiakov a študentov do zahraničia,

2. návštevy v reedukačných výchovných zariadeniach až do odvolania.

Dôrazne sa neodporúča cestovať do krajín, kde sa koronavírus objavil – hlavne do Talianska.

MŠVVaŠ nemá možnosť vylúčiť z vyučovania v rámci povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí neprejavujú príznaky ochorenia len z dôvodu, že boli na pobyte v oblastiach postihnutých výskytom koronavírusu, je potrebné riadiť sa pokynmi hlavného hygienika, regionálneho úradu verejného zdravotníctva resp. Úradu verejného zdravotníctva.

MŠVVaŠ zároveň chápe obavy rodičov a detí z koronavírusu, a preto DÔRAZNE apeluje na rodičov, pokiaľ sa ich deti vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby sami zvážili ich 14 dňovú domácu izoláciu.

Ak sa osoby, ktoré sa zdržiavali v oblastiach, kde sa koronavírus objavil, rozhodnú nerešpektovať odporúčanie ostať doma a zamestnávateľ, resp. zriaďovateľ má obavy z možného rozširovania koronavírusu, má možnosť svoje kroky konzultovať s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, resp. s Úradom verejného zdravotníctva.

Pre materské školy odporúčame prijať po konzultácii so zriaďovateľom rovnaké opatrenia týkajúce sa zaraďovania chorých detí do kolektívu. V tomto prípade taktiež DÔRAZNE apelujeme na zodpovednosť rodičov voči ostatným deťom.

Naďalej platí, že v prípade, ak sa žiaci, učitelia, zamestnanci škôl a školských zariadení a taktiež zamestnanci rezortu školstva vrátili z oblastí, kde sa potvrdil výskyt koronavírusu, musia takéto osoby v najbližších 14 dňoch od návratu kontrolovať svoj zdravotný stav.

Naďalej trvale až do odvolania platia a musia sa dodržiavať nižšie uvedené odporúčania:

· V prípade, že sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach, kde sa vírus vyskytol, objavia počas 14 dní od návratu symptómy spojené s ochorením spôsobeným koronavírusom, a to najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle, táto osoba musí ostať doma, nechodiť priamo k lekárovi, kontaktovať lekára telefonicky, popísať mu symptómy a riadiť sa jeho príkazmi,

· v prípade, že lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, že daná osoba musí byť hospitalizovaná, pošle lekár pre danú osobu špeciálnu sanitku. Každopádne nesmie takáto osoba chodiť sama na pohotovosť alebo na infekčné oddelenie,

· v prípade, že symptómy nebudú ťažké, môže obvodný lekár rozhodnúť, že osoba ostane v domácej karanténe,

· v prípade, že sa vyskytne podozrenie u žiaka bývajúceho na internáte, je potrebné postupovať obdobne.

Pre materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy, školské zariadenia, študentské domovy a internáty ministerstvo školstva odporúča dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia:

– pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,

– nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,

– pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,

– vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.

Dôrazne žiadame zriaďovateľov a riaditeľov škôl:

1. aby zabezpečili v školách teplú vodu,

2. nedezinfikovali ruky deťom netradičnými dezinfekčnými prostriedkami (napríklad octom),

3. denne prostredníctvom školských rozhlasov upozorňovali a vyzývali deti na prísne dodržiavanie vyššie uvedených všeobecne preventívnych ochranných opatrení,

4. zabezpečili zvýšené hygienické opatrenia v sociálnych zariadeniach a v školských jedálňach. 

Odporúčanie pre športové zväzy a kluby ohľadom organizovania športových podujatí:

Na základe rozhodnutia ústredného krízového štábu sa ruší ČSOB maratón.

MŠVVaŠ ďalej odporúča pri organizovaní športových podujatí:

· realizovať tieto športové aktivity bez účasti divákov,

· ak športové zväzy, obce resp. iné subjekty plánujú organizovať športové podujatie na verejných priestranstvách, zvážiť ich konanie,

Hygienici a epidemiológovia pracujú v pohotovostnom režime a ohnisko nákazy majú podchytené. RÚVZ so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na maximálnu ochranu ľudí a na elimináciu rizika šírenia ochorenia.

Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR priebežne vyšetruje ďalšie klinické vzorky úzkych kontaktov potvrdených prípadov.

RÚVZ so sídlom v Bratislave rieši aj situáciu so 4 Slovákmi (dve deti, dvaja dospelí), ktorí sú pre potvrdené ochorenie COVID-19 v domácej izolácii v rakúskom Kittsee. Deti navštevujú Cambridge International School v Bratislave, hygienici tam dňa 7.3. vykonali epidemiologické vyšetrenie. Z dôvodu zabránenia šírenia ochorenia vydali karanténne opatrenie – prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v termíne od 9.3 do 22.3.2020.

Rezort zdravotníctva epidemiologickú situáciu vyhodnocuje na dennej báze a v prípade potreby je pripravený operatívne pristúpiť k ďalším potrebným opatreniam.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE:

Verejnosti odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám (patrí sem aj COVID-19):

• umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu,
• očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami,
• zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša,
• vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,
• dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha,
• zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí,
• v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov,
• nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením,
• ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Hygienici a epidemiológovia pracujú v pohotovostnom režime a ohnisko nákazy majú podchytené. RÚVZ so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na maximálnu ochranu ľudí a na elimináciu rizika šírenia ochorenia.

Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR priebežne vyšetruje ďalšie klinické vzorky úzkych kontaktov potvrdených prípadov.

RÚVZ so sídlom v Bratislave rieši aj situáciu so 4 Slovákmi (dve deti, dvaja dospelí), ktorí sú pre potvrdené ochorenie COVID-19 v domácej izolácii v rakúskom Kittsee. Deti navštevujú Cambridge International School v Bratislave, hygienici tam dňa 7.3. vykonali epidemiologické vyšetrenie. Z dôvodu zabránenia šírenia ochorenia vydali karanténne opatrenie – prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v termíne od 9.3 do 22.3.2020.

Rezort zdravotníctva epidemiologickú situáciu vyhodnocuje na dennej báze a v prípade potreby je pripravený operatívne pristúpiť k ďalším potrebným opatreniam.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE:

Verejnosti odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám (patrí sem aj COVID-19):

• umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu,
• očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami,
• zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša,
• vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,
• dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha,
• zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí,
• v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov,
• nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením,
• ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Hygienici a epidemiológovia pracujú v pohotovostnom režime a ohnisko nákazy majú podchytené. RÚVZ so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na maximálnu ochranu ľudí a na elimináciu rizika šírenia ochorenia.

Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR priebežne vyšetruje ďalšie klinické vzorky úzkych kontaktov potvrdených prípadov.

RÚVZ so sídlom v Bratislave rieši aj situáciu so 4 Slovákmi (dve deti, dvaja dospelí), ktorí sú pre potvrdené ochorenie COVID-19 v domácej izolácii v rakúskom Kittsee. Deti navštevujú Cambridge International School v Bratislave, hygienici tam dňa 7.3. vykonali epidemiologické vyšetrenie. Z dôvodu zabránenia šírenia ochorenia vydali karanténne opatrenie – prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v termíne od 9.3 do 22.3.2020.

Rezort zdravotníctva epidemiologickú situáciu vyhodnocuje na dennej báze a v prípade potreby je pripravený operatívne pristúpiť k ďalším potrebným opatreniam.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE:

Verejnosti odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám (patrí sem aj COVID-19):

• umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu,
• očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami,
• zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša,
• vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,
• dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha,
• zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí,
• v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov,
• nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením,
• ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Odporúčania pre cestovateľov po návrate na Slovensko:

• kontrolujte svoj zdravotný stav počas inkubačného času – 14 dní po návrate,
• dbajte na dôkladnú hygienu rúk, zvýšenú dezinfekciu povrchov v domácnosti, kašlite a kýchajte do papierových vreckoviek, ktoré potom zahodíte do koša. Ak sa dá, obmedzte návštevy priestorov s vyšším počtom ľudí,
• ak ste bez príznakov, a napriek tomu máte podozrenie na nákazu novým koronavírusom, môžete z vlastného rozhodnutia podstúpiť domácu izoláciu po dobu 14 dní,
• ak sa u vás počas 14 dní objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte lekára, lekársku pohotovostnú službu alebo operátora KOS ZZS a informujte ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.

8.3.2020 18,22 hod Slovensko potvrdilo spolu 5 prípadov koronavírusu.

8.3.2020 18,19 hod TS: Mestská časť Bratislava-Staré Mesto kvôli koronavírusu preventívne uzatvára Základnú školu Hlboká. Niektoré z detí boli v priamom kontakte s potvrdenými infikovanými osobami

Bratislava-Staré Mesto, 8. marca 2020 – Základná škola na Hlbokej ceste v bratislavskom Starom Meste zostane od pondelka 9. marca do 18. marca zatvorená. Podľa zriaďovateľa ide o preventívne opatrenie v súvislosti s novým koronavírusom. „Dozvedeli sme sa, že niektoré deti boli v priamom kontakte s potvrdenými infikovanými osobami. Nechceme nič podceniť, preto školu radšej uzatvárame. Zatiaľ na desať dní, situáciu budeme priebežne monitorovať a vyhodnocovať. Rodičia budú informovaní o všetkých našich zisteniach a krokoch,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

8. 3. 2020 17,11 hod Prerušenie prezenčnej výučby na Univerzite Komenského a Slovenskej technickej univerzite: spoločné vyhlásenie rektorov

Vzhľadom na správy o šírení koronavírusu COVID-19 a vrcholiacu epidémiu chrípky sa rektori Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity rozhodli prijať preventívne opatrenia s cieľom predísť šíreniu nákazy. Keďže sme dve najväčšie univerzity s viac než 30 tisíc študentami a prevádzkujeme najväčšie slovenské študentské mesto v Mlynskej doline, berieme situáciu mimoriadne vážne a cítime zodpovednosť za zdravie našich študentov a zamestnancov. Opatrenia prijal krízový štáb, ktorého sa zúčastnila aj hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu a konzultovali sme ich aj s Hlavným hygienikom Slovenskej republiky.

Od pondelka 9. marca 2020 do soboty 21. marca 2020 prerušujeme na dva týždne prezenčnú výučbu. Pedagogický proces bude prebiehať formou samoštúdia alebo inou vhodnou metódou. Podrobnosti stanovia dekanky a dekani fakúlt a nimi poverené osoby.
Týmto vyzývame všetkých zamestnancov zapojených do vzdelávacieho procesu, aby študentom poskytli všetky potrebné informácie a podklady, aby sa mohli počas prerušenia prezenčnej výučby venovať samoštúdiu.
Rektori obidvoch univerzít po konzultácii s verejnými autoritami na základe rozhodnutia krízového štábu dôrazne odporúčajú študentom bývajúcim na internátoch, aby počas prerušenia prezenčnej výučby odišli domov. Upozorňujeme, že v prípade výskytu nákazy na internátoch sa ubytovaní budú musieť podvoliť karanténnemu režimu. V prípade, ak internáty do 11. marca 2020 neopustí nadkritické množstvo študentov, môžu byť rektori nútení nariadiť uzatvorenie internátov.
Dekani jednotlivých fakúlt a riaditelia ostatných súčastí na základe príkazov rektorov stanovia režim práce jednotlivých zamestnancov s cieľom chrániť ich zdravie.
Zároveň rušíme všetky zasadnutia samosprávnych akademických orgánov ako sú vedecké rady či akademické senáty a všetky hromadné podujatia v priestoroch oboch univerzít.
Študenti, sledujte, prosím, svoje univerzitné e-mailové schránky a webové stránky univerzít. Situáciu naďalej monitorujeme a o ďalších správach budeme okamžite informovať.

8. 3. 2020 17,11 hod Prerušenie prezenčnej výučby na Univerzite Komenského a Slovenskej technickej univerzite: spoločné vyhlásenie rektorov

Vzhľadom na správy o šírení koronavírusu COVID-19 a vrcholiacu epidémiu chrípky sa rektori Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity rozhodli prijať preventívne opatrenia s cieľom predísť šíreniu nákazy. Keďže sme dve najväčšie univerzity s viac než 30 tisíc študentami a prevádzkujeme najväčšie slovenské študentské mesto v Mlynskej doline, berieme situáciu mimoriadne vážne a cítime zodpovednosť za zdravie našich študentov a zamestnancov. Opatrenia prijal krízový štáb, ktorého sa zúčastnila aj hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu a konzultovali sme ich aj s Hlavným hygienikom Slovenskej republiky.

 1. Od pondelka 9. marca 2020 do soboty 21. marca 2020 prerušujeme na dva týždne prezenčnú výučbu. Pedagogický proces bude prebiehať formou samoštúdia alebo inou vhodnou metódou. Podrobnosti stanovia dekanky a dekani fakúlt a nimi poverené osoby.
 1. Týmto vyzývame všetkých zamestnancov zapojených do vzdelávacieho procesu, aby študentom poskytli všetky potrebné informácie a podklady, aby sa mohli počas prerušenia prezenčnej výučby venovať samoštúdiu.
 1. Rektori obidvoch univerzít po konzultácii s verejnými autoritami na základe rozhodnutia krízového štábu dôrazne odporúčajú študentom bývajúcim na internátoch, aby počas prerušenia prezenčnej výučby odišli domov. Upozorňujeme, že v prípade výskytu nákazy na internátoch sa ubytovaní budú musieť podvoliť karanténnemu režimu. V prípade, ak internáty do 11. marca 2020 neopustí nadkritické množstvo študentov, môžu byť rektori nútení nariadiť uzatvorenie internátov.
 1. Dekani jednotlivých fakúlt a riaditelia ostatných súčastí na základe príkazov rektorov stanovia režim práce jednotlivých zamestnancov s cieľom chrániť ich zdravie.
 1. Zároveň rušíme všetky zasadnutia samosprávnych akademických orgánov ako sú vedecké rady či akademické senáty a všetky hromadné podujatia v priestoroch oboch univerzít.

Študenti, sledujte, prosím, svoje univerzitné e-mailové schránky a webové stránky univerzít. Situáciu naďalej monitorujeme a o ďalších správach budeme okamžite informovať.

Mgr. Martina Mášiková, rektorát Univerzity Komenského v Bratislave

8. 3. 2020 17,20 hod Bratislavský samosprávny kraj sprísňuje preventívne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. V spolupráci s riaditeľmi stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK sa bude prerušené vyučovanie na všetkých stredných školách v Bratislavskom kraji.

„Bratislavský samosprávny kraj prijal za posledné dni sériu bezpečnostných preventívnych opatrení, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu. Nič nenechávame na náhodu a v rámci našich možností robíme maximum proti šíreniu vírusu. Našou zodpovednosťou je ochrániť zdravie a životy obyvateľov kraja a preto konáme. Stále platí, že najúčinnejšou zbraňou je prevencia. Tieto opatrenia sa týkajú zariadení, ktoré sú v kompetencii župy,“ vyhlásil po zasadnutí krízového štábu Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

ŠKOLY

„Za posledné dni sa nám ozvali riaditelia škôl, že majú žiakov, ktorí prišli do priameho kontaktu s infikovanými. Preto sme sa v spolupráci s riaditeľmi stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK rozhodli prerušiť vyučovanie na všetkých stredných školách v Bratislavskom kraji.“  Vyučovanie bude prerušené od pondelka 9. do piatku 13. marca. Zatvorené budú nielen stredné školy aj plavárne Na Pántoch, na Drieňovej a na Tomášikovej. Prerušenie vyučovania sa týka aj všetkých osemročných gymnázií, aj základných škôl na Dunajskej a Teplickej. ZŠ v Malinove zostáva otvorená. Župa zatvára strednú odbornú školu v Malinove. Dôvodom je, že najmä fakt, že veľké množstvo žiakov na stredných školách v našom kraji pochádza z okresu Malacky, kde už bol potvrdený výskyt koronavírusu. Župa apeluje na zamestnávateľov, ak je to možné, aby dali aspoň jednému z rodičov home office.

DOMOVY SOCIÁLNYCH SLUŽIEB

Už v piatok vydal Úrad verejného zdravotníctva zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach a požiadal poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby dôsledne dodržiavali hygienicko-epidemiologický režim na všetkých oddeleniach a prísnu bariérovú ošetrovateľskú techniku u pacientov podozrivých z ochorenia COVID-19 a naďalej v prípade potvrdenia tohto ochorenia. Zákaz návštev platí aj v zariadeniach sociálnych služieb.

KULTÚRNE ZARIADENIA

Bratislavský samosprávny kraj dôrazne neodporúča v súčasnej dobe organizovanie akýchkoľvek podujatí, predstavení, premiér. Kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK predstavenia rušia.

DOPRAVA

„BSK prevádzkuje regionálne prímestské spoje po celom kraji. Od pondelka sme niekoľkonásobne zvýšili dezinfekciu autobusov. Od štvrtka sme nasadili najúčinnejšiu formu dezinfekcie. Zajtra budú týmto spôsobom dezinfikované všetky spoje. Aj vzhľadom na to, že máme veľa žiakov z Malaciek, rozhodli sme sa dezinfikovať prioritne tie spoje, ktoré boli v inkriminovanej oblasti,“ vysvetlil Juraj Droba.

ÚRAD

Úrad BSK si naďalej bude plniť svoje zákonné povinnosti, len obmedzuje kontakt s verejnosťou na nevyhnutnú mieru a bude fungovať len cez podateľňu. Všetky ostatné náležitosti bude úrad vybavovať elektronicky, cez e-mail a cez telefón. Podateľňa bude otvorená, ale aj tam budú vykonané preventívne opatrenia na zabránenie šírenia vírusu. Uvedomujeme si, že hygiena je na prvom mieste. Keďže je nedostatok dezinfekčných prostriedkov, hľadáme alternatívne riešenia.

Všetky aktuálne informácie o koronavíruse sú zverejnené na stránke www.BratislavskyKraj.sk

Lucia Forman, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja

7.3.2020 Zuzana Eliášová, hovorkyňa/riaditeľka Komunikačného odboru MZ SR

„Na Slovensku máme 3 potvrdené prípady ochorenia Covid-19 (koronavírus), 389 vzoriek je negatívnych, z toho 50 vzoriek bolo dnes prešetrených. Ako úzky kontakt potvrdených prípadov bolo identifikovaných a preverených 31 ľudí, ich vzorky boli odoslané na odber biologického materiálu na Kliniku infektológie a geografickej medicíny UNB. Prešetrené boli aj bežné kontakty uvedených osôb, išlo o 150 ľudí. V ich prípadoch boli nariadené príslušné opatrenia v závislosti od epidemiologického rizika.

8,42 hod BSK: Kraj nariadil kvôli koronavírusu prerušiť vyučovanie na ďalších dvoch stredných školách

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ako zriaďovateľ Gymnázia v Malackách nariadil v týždni od 9.3. do 15.3.2020 prerušenie vyučovania. Udialo sa tak na základe záverov zo zasadnutia krízového štábu mesta Malacky, ktorý prijal opatrenia na zabránenie šírenia nákazy novým koronavirusom.

Ďalšou školou, kde BSK nariadil prerušenie vyučovania, je Stredná odborná škola pedagogická na Bullovej ulici v Bratislave. Dôvodom na tento krok bol aj fakt, že relatívne vysoký počet žiakov školy pochádza z okresu Malacky, kde už bol potvrdený výskyt vírusu. Rovnako ako v prípade gymnázia v Malackách, aj tu bratislavská župa nariadila prerušenie vyučovania od 9.3. do 15.3.2020.

Na všetkých župných školách naďalej platia zvýšené hygienické opatrenia, napríklad pravidelná dezinfekcia priestorov, kľučiek, podláh, šatní a podobne.

„Bratislavský samosprávny kraj prijal za posledné dni sériu bezpečnostných preventívnych opatrení, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu v zariadeniach patriacich pod župu, teda na stredných školách, v zariadeniach sociálnych služieb, v kultúrnych zariadeniach a rovnako aj v prímestských spojoch. Nič nenechávame na náhodu a v rámci našich možností robíme maximum proti šíreniu vírusu. Stále platí, že najúčinnejšou zbraňou je prevencia,” vyhlásil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Komplexné informácie ku koronavírusu v kraji ako aj zoznam opatrení je možné nájsť na špeciálnej stránke BSK:

www.bratislavskykraj.sk/koronavirus

7. marca 2020 MZ SR: COVID-19: Slovensko pozná pacienta „0“

Poznáme výsledky vzoriek ľudí, ktorí boli v najbližšom kontakte so Slovákom, ktorému sa ako prvému potvrdilo ochorenie COVID-19 (koronavírus). Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR potvrdilo ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia Covid-19.  Výsledky testov syna aj manželky sú pozitívne.

POZNÁME PACIENTA „0“

Slovensko tak hlási spolu tri pozitívne prípady a pozná aj pacienta „0“, teda prvého nosiča daného ochorenia. Je to syn, ktorý bol v polovici februára na výlete v talianskych Benátkach.

Po 52-ročnom mužovi, u ktorého sa ochorenie potvrdilo včera (6.3.) ako u prvého Slováka sú pozitívne výsledky aj jeho najbližšej rodiny.

Manželka prvého nakazeného (52-ročného muža) je z domácej izolácie premiestnená už na infekčnú kliniku do nemocnice.

Na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava sú už tak hospitalizovaní všetci traja pacienti. Otec, syn a takisto aj manželka 52-ročného muža.

„Ide o úzke kontakty s prvým potvrdeným prípadom koronavírusu. Osoby žijú v spoločnej domácnosti,“ doplnil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia.

„Identifikovali sme pacienta prvého kontaktu, čo nám zjednodušuje aj realizáciu protiepidemiologických opatrení,“ povedal Peter Pellegrini.

„Na Slovensku máme doteraz známe výsledky v počte 339 negatívnych a 3 pozitívne,“ uzavrel Ján Mikas.

ÚVZ SR vydal dňa 06.03.2020 rozhodnutie č. OLP/2405/2020, ktorým s účinnosťou od 07.03.2020 nariadil nasledovné opatrenia:

Podľa § 48 ods. 4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z. z. sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť povinní zabezpečiť:

1.        Zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach

2.        Dôsledne dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim na všetkých oddeleniach a prísnu bariérovú ošetrovateľskú techniku u pacientov podozrivých z ochorenia COVID-19 a naďalej v prípade potvrdenia tohto ochorenia.

Podľa § 48 ods. 4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z. z. sú verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb povinní zabezpečiť zákaz návštev.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ku koronavírusu:

“ Chápem, že mnohých z vás dnes zasiahla informácia o výskyte koronavírusu na Slovensku. Chápem, že mnohí z vás pociťujú obavy, tak ako ich pociťujú aj moji blízki. Priebežne sa informujem o aktuálnej situácii a apelujem na kompetentné orgány, aby urobili všetky potrebné opatrenia. Ja osobne dôverujem tomu, že sa situáciu u nás ako aj celosvetovo podarí dostať pod kontrolu. Správajme sa zodpovedne, ale zároveň nepodliehajme strachu a panike. Pokojný, rozumný a zodpovedný prístup je to, čo teraz najviac potrebujeme. “ FB Zuzana Čaputová

UPOZORNENIE ÚV SR

Od 6. marca 2020 vyhlásil krízový štáb Slovenskej republiky zákaz návštev v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb i vo väzniciach. Odporúča občanom, aby podstúpili dobrovoľnú karanténu a nenavštevovali verejné podujatia, nákupné centrá či bohoslužby. V tejto situácii je v záujme vlastného zdravia najlepšie ostať doma. Viac informácií nájdete na www.health.gov.sk alebo 0800 221 234.

Tlačový a informačný odbor Úrad vlády SRKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *