Ako postupovať, aby vám PCR test neposlali s chybnými dátami  

Dalito.sk/Laboratórium na testovanie vzoriek na koronavírus/foto: archív Dalito.sk
DALITO -

Svet je dnes hore nohami nielen pre okupáciu a inváziu na Ukrajine, ale stále aj pre pandémiu Covid-19. Každá krajina má nepretržite vlastné podmienky na vstup do krajiny. Stále je veľa takých, kde vám nestačí ani trojnásobné očkovanie proti koronavírusu, a na vstup do štátu potrebujete aj platný PCR (Ag) test. Niekde 24 hodinový, inde 48 alebo aj 72, či 96 hodinový.

Čo však v prípade, ak ste všetky podmienky splnili, dokonca nad rámec, ale aj tak vás pre technickú chybu či ľudský omyl v laboratóriu do lietadla či krajiny nevpustia? Stačí zdanlivo maličká chyba pracovníka odberného miesta alebo laboratória. Napríklad, že si pomýli dátum a miesto reálneho odberu a do systému zapíše dátum o deň skôr. Sedieť bude len dátum vyhodnotenia testu, nie však odobratia, ktorý rozhoduje o vstupe do krajiny. Opraviť sa dá samozrejme všetko, pri odlete lietadla či odchodu trajektu, to však môže byť veľký problém. Ako tieto mimoriadne stresujúce chvíle eliminovať sme zhrnuli do 9 rád.   

Nepodceňujte referencie odberných miest

Kým si vyberiete termín testu,  prejdite si aj skúsenosti ľudí, ktorí v danom mieste boli na odbere. Nemusí, ale môže to veľa napovedať aj o „chybovosti“ daného odberného zariadenia.

Odber testu včas

Ak potrebujete časovo obmedzený PCR (Ag) test, objednajte sa okamžite ako to bude možné na termín, ktorý potrebujete na splnenie časového limitu. Nevyberajte si termín na poslednú chvíľu. Ak sa stane chyba, nemáte ju čas opraviť. Ak sa to dá, vyberte si radšej odberové miesto, ktoré pracuje aj cez víkend, aby vám prípadnú chybu mohli obratom opraviť.   

Zmeny časov odberu

Priebežne si kontrolujte objednaný termín. Odberové centrá totiž niekedy prevádzkové hodiny menia priebežne aj podľa záujmu. Deň či dva pred odberom si telefonicky skontrolujte, či váš termín stále platí. Upozornite MOM-ku, že test potrebujete na vycestovanie a za každých okolností musí spĺňať časový limit na  vstupu do krajiny.

Nerozptyľujte pracovníkov

Na odbernom mieste nijakým spôsobom nerozptyľujte zdravotníkov, aby pri zapisovaní údajov neurobili žiadnu chybu. Odberovú miestnosť opustite až po presvedčení sa, že všetky údaje v systéme, najmä časové, uviedli správne.

Potvrdenia

Všetky potvrdenia o odbere, vrátane platby za čo i len symbolickú sumu, si dobre odložte. Zíde sa vám to ako dôkaz, ak pracovníci odberného miesta alebo laboratória urobili technickú chybu pri zadávaní do systému. Napríklad, ak omylom uvedú dátum odberu o deň skôr, ako potrebujete.  

Bez kontaktu neodchádzajte

Odberové pracovisko neopustite bez telefonického kontaktu, kde môžete reklamovať technickú chybu okamžite. Výsledky odberov totiž chodia aj mimo prevádzkových hodín MOM-iek. Pri potrebnom 24 hodinovom teste to môže rozhodnúť o vašej „existencii“. Prípadne si overte telefónny kontakt, kde vám administratívnu chybu okamžite v systéme opravia. Veľký pozor si na to musíte dávať najmä počas víkendu a po pracovnej dobe. Aj z tohto dôvodu je najlepšie si vybrať odberové miesto, ktoré má aj vlastnú hotline telefónnu linku.

Okamžitá kontrola

Keď vám zašlú výsledok testu, okamžite si skontrolujte všetky údaje. Nestačí len výsledok testu. Okamžite otvorte správu a skontrolujte všetko, čo sa v potvrdení testu píšu. Nezabudnite si skontrolovať aj covid pas, či test zachytil. Bohužiaľ, aj zamestnanci odberových miest robia chyby, najčastejšie práve v dátumoch, ktoré sú okrem negatívneho testu pre krajiny najdôležitejšie.   

Ak chyba MOM-ky nastala

Ak zistíte, že odberné miesto uviedlo nepravdivé a mylné dáta, okamžite sa vráťte na odberné miesto. V prípade, ak je po pracovnej dobe, volajte na všetky telefónne čísla, aké na internete nájdete (najlepšie na to, ktoré ste si vypýtali priamo v MOM). Niektoré firmy dokážu okamžite reagovať aj cez sociálne siete.  Chybu v systéme, ktorú musíte samozrejme dokázať, vedia opraviť v podstate na počkanie. Všetko však záleží od toho, či sa vám podarí s niekým zodpovedným a autorizovaným spojiť.

Kontrola podmienok

Keď sa vám nepodarí chybu niekoho druhého opraviť včas, ostáva vám už iba jediné. V nádeji sa pozrieť na stránky miestnej vlády, či náhodou daná krajina medzičasom podmienky nezmenila. Napríklad, že test už zaočkovaní nepotrebujú. Zoznam takýchto krajín sa denne rozširuje.  

Šťastnú cestu, nech vás všetko zlé, a aj chyby druhých, obchádzajú!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/tri-pravidla-ako-sa-zacat-ucit-zit-s-pandemiou/