Ako požiadať o vyšší plat

Dalito.sk/ilustračné foto: archív Dalito
DALITO -

Keď začnete vyjednávať o výške mzdy, musíte mať reálnu predstavu. Zaostávať nesmú ani trefné argumenty a samozrejme vaša kvalifikácia. Môžete toho však použiť ešte viac.

PRIESKUM TRHU

Vždy by ste mali mať jasnú predstavu o tom, na čo máte nárok. Znalosť priemernej hodnoty vašej práce poslúži ako odrazový mostík pre vaše argumenty.

Zistiť potrebné hodnoty v dnešnej dobe nie je nič zložité. Postačí vám na to prístup na internet. Inšpirovať sa môžete minimálnou mzdou pre vašu oblasť, stupeň náročnosti či zohľadniť požiadavky. Použiť môžete i priemernú mzdu u konkurencie. Zamestnávateľ pocíti, že máte prehľad aj o iných možnostiach.

Medzi argumenty môžete začleniť aj vývoj mzdy pre vaše odvetvie za posledných pár rokov.

Ak ste vo firme už dlhší čas, poukážte na aj na to. Buďte presvedčivý, že so zmenou na trhu si zaslúžite ozvláštniť svoje konto i vy.

Sebahodnotenie

Je dôležité, aby ste vy najlepšie poznali svoju hodnotu. Až potom ju môže oceniť zamestnávateľ. Vašu kompenzáciu môžu ovplyvniť viaceré faktory, na ktoré možno odkázať.

Geografická poloha odráža do značnej miery vaše životné náklady. Preto sú ja u nás citeľne vyššie mzdy na západnom Slovensku ako na východnom.

Ak popis práce vyžaduje viacročnú prax a vy túto požiadavku spĺňate, môže si vyžadovať vyššiu mzdu. Podobne sú na tom vodcovské skúsenosti. I keď pre niekoho nie sú vedúce pozície považované za náročné, svojim spôsobom sú rovnako zložité ako manuálna práca. Vedúci pracovník na seba prevezme všetku zodpovednosť za chyby. Tie môžu zahŕňať zdravie a bezpečnosť, finančné straty alebo stálosť vlastného pracovného miesta.

Ohľadom úrovne vzdelania kolujú viaceré teórie. Niekto tvrdí, že uplatniť sa dá i bez vyššieho akademického stupňa, iní si na ňom zakladajú svoju budúcnosť. Každé tvrdenie v sebe nesie kúsok pravdy. Všetko to záleží od šikovnosti. Bakalárske, magisterské, doktorandské alebo iné úrovne môžu ovplyvniť vašu odmenu. Samozrejme, v závislosti od úloh a odvetvia.

Vyššie platové ohodnotenie môžete očakávať, i keď budete vo svojej kariére napredovať a rokmi ju budovať. Lepšie ako desať rôznych pracovník miesť vystriedaných po krátkom čase ukáže, ak ste na jednom mieste zotrvali dlhšie a postupovali ďalej.

Vybudovaná kariéra odráža pochopiteľne i zručnosti. Certifikáty, skúsenosti, špeciálne alebo technické predispozície si vyžadujú i patričné ocenenie. Nebojte sa pochváliť a vypichnúť svoje najlepšie úspechy a prednosti.

PRIPRAVENOSŤ

Či už sa rozhodnete výšku mzdy zjednávať priamo na pracovnom pohovore alebo až s odstupom času, nemali by ste to podceniť. Musíte mať presvedčivé argumenty, prečo si konkrétnu čiastku zaslúžite. Na druhej strane, by ste mali počítať naozaj so všetkým.

Zamestnávateľ môže byť ráznejší, ako by ste chceli. Musíte sa pripraviť aj na otázky, ktoré vo vás odkryjú nepríjemné pocity alebo slabé stránky. Ak budete musieť argumentovať, čo ak sa na vaše požiadavky nepristúpi, ani v tejto situácii by ste nemali stratiť svoje presvedčenie.

Aby ste sa vyhli pochybovaniu a stresovej situácii, príprave by ste mali venovať dostatok času. Položte si viacero otázok pre a oproti. Až keď budete mať istou, že vaše kroky sú opodstatnené,  uplatnite svoju stratégiu.

Mnoho zamestnancov čaká na ten správny čas. Ten však neexistuje. Ak ste so zamestnávateľom v častom kontaktne, môžete ho na vašu ponuku pripraviť. Avšak, ani v opačnom prípade by ste nemali pridlho otáľať. Váš monológ by mal byť na jeden hárok. S použitím správnych slov by to malo bohato stačiť na presvedčenie zamestnávateľa o vašich hodnotách.

Uveďte všetky úspechy, ocenenia, referencie, prínosy pre firmu, predchádzajúce skúsenosti, situáciu na trhu a podobne.

Ďalšie spôsoby aj o tom, ako sa neuspokojiť s málom nájde na Pracuj.sk.

https://www.dalito.sk/absolventi-znizili-naroky-staci-im-nastupny-plat-1538-eur/