Ako regulovať vlhkosť v panelákovom byte

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - aapsky
PR -

Zvýšená vlhkosť v interiérových priestoroch vyvoláva obavy v každom z nás. Predsa len pri vysokej vlhkosti si automaticky predstavujeme zaplesnené steny, nepríjemný zápach a celkovo ťažký vzduch najmä pre alergikov.

Ako ale regulovať vlhkosť v panelákovom byte?

Vetranie kúpeľne po kúpeli

V prvom rade vám odporúčame zamerať sa na dôkladne vetranie nielen domácnosti, ale predovšetkým kúpeľne po kúpeli. Práve počas kúpeľa vlhkosť v kúpeľni rapídne rastie a aj keď používate kúpeľňový ventilátor, úplne sa vám nepodarí zbaviť sa vlhkosti.

Keďže v panelákovom byte nemáte možnosť vyvetrať cez okno, odporúča sa vetrať cez najbližšie okno, ale s tým, že všetky ostatné interiérové dvere pozatvárate a otvoríte najbližšie okno ku kúpeľňovým dverám. Takto sa vám podarí dostať vlhkosť von a nemusíte sa báť vysokých hodnôt vlhkosti. Preventívne vám ale odporúčame dávať do tesnej blízkosti dverí do kúpeľne aj pohlcovač vlhkosti.

Vysokú vlhkosť v kúpeľni spozorujete okamžite. Prejavuje sa rosením vodovodných batérií, rosením obkladu a rosením kúpeľňového zrkadla.

Pozor na sušenie prádla v byte

Regulovať vlhkosť v panelákovom byte sa vám podarí, ak si dáte pozor pri sušení prádla v byte. Pohlcovač vlhkosti by v blízkosti sušiaka nemal chýbať. Oceníte ho najmä v chladnejších ročných obdobiach. Sušiak s prádlom nedávajte do tesnej blízkosti radiátora.

Či už budete sušiť jemné prádlo ako napríklad blúzky, či hrubšie prádlo ako napríklad džínsy, mikiny, nezabúdajte počas sušenia pravidelne vetrať. Sušiak umiestňujte ideálne do miestnosti, kde nespíte. Môžete ho mať napríklad v zvlášť miestnosti, alebo si ho môžete dávať napríklad aj do obývačky.

Časté vetranie

Ak chcete regulovať vlhkosť a mať jej hodnoty pod kontrolou, potom by ste mali pravidelne vetrať. Kým v zime ide o časté krátke nárazové vetranie, na jar môžete mať počas priaznivých teplých dní otvorené aspoň vetračky počas celého dňa.

V prípade, že máte otváravo-sklopné moderné plastové balkónové dvere, problém s vetraním máte v obývačke (resp. v miestnosti, kde máte vstup na balkón) vyriešený.