Ako sa správne obuť do práce

Dalito.sk/ilustračné foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock
PR -

Potreba dodržiavať povinný dress code v práci už nie je tak častou záležitosťou ako tomu bolo kedysi. O to viac však vie takáto nutnosť prekvapiť. A keďže dámske šatníky sú v porovnaní s pánskymi spravidla pestrejšie, majú dámy viac možností pri tvorbe pracovných outfitov. To však znamená aj viac možností niečo pokaziť.

Nemusíte byť vo vrcholovom manažmente, aby ste museli dodržiavať určitý dress code

Často sa stáva, že inak vhodný a aj pekný outfit kazí zdanlivý detail. Napríklad obuv. Výber vhodnej obuvi totižto nie je dôležitý len ak ste prednedávnom absolvovala zakladanie spoločnosti a teraz vás čakajú prvé dôležité obchodné rokovania z pozície konateľky spoločnosti.

Aj v prípade, že ste „len“ zamestnankyňou, je dobré vedieť, aká obuv je do práce vhodná a aká nie a že obuv do práce neznamená, že to musia byť workery. V prvom rade by ste mala vedieť, čo si môžete dovoliť a čo už nie.

Keď si nie ste istá, vsaďte na istotu

Ak nastupujete na novú pracovnú pozíciu, možno nemáte dostatok informácii o tom aký dress code a teda aj aká obuv je na vašej pozícii vhodná. Na začiatok je v takýchto prípadoch vhodné obuť sa na istotu a zvoliť lodičky na vysokom opätku. Tými sa zrejme ani nedá nič pokaziť. Iba ak zle zvolenou farbou. Neutrálne a ľahko kombinovateľné farby ako čierna, či béžová, však zväčša nič nepokazia.

Ak prídete na to, že vo vašej novej práci môžete z formálnosti trochu poľaviť, je to výhoda minimálne v tom, že nebudete musieť tráviť dlhé hodiny v práci na vysokých opätkoch, ktoré za pohodlné považuje zrejme len málo žien. Elegantné baleríny, či mokasíny, to sú dokonalé náhrady spomínaných lodičiek.

Čoraz viac firiem dovoľuje väčšiu uvoľnenosť, ale netreba to preháňať

Čoraz častejšia uvoľnenosť v obliekaní sa do práce, ktorú sme už spomenuli v úvode, dovoľuje voliť aj na pohľad extravagantnejšie kombinácie. Nečakajte však napríklad plážovú obuv, tú si nechajte na dovolenku na Sardínii.

Čo však kombinácia blúzky, nohavicového kostýmu a tenisiek? Že to nie je do práce vhodné? Samozrejme, nie všade, ale ak vaša pracovná pozícia takúto kombináciu umožňuje, môžete vytvoriť naozaj zaujímavé pracovné outfity. Samozrejme, nejde o žiadne bežecké tenisky, ale o elegantnejšie „verzie“, zväčša z kože a v „striedmom“ farebnom prevedení.