Ako si chrániť imunitu v zimnom období

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - Kichigin
PR -

Veľké výkyvy teplôt, nízke hodnoty vitamínu D, málo slnka sú zaťažkávajúcou skúškou pre náš organizmus. Posilňovanie imunity by malo byť v tomto období prioritou číslo jeden. Keďže pandémia koronavírusu nám komplikuje život už niekoľko mesiacov, je pochopiteľné, že máme obavy zo zimného obdobia.

Chráňte svoju imunitu v zimnom období dostatočne. Čo všetko môžete pre ňu urobiť?

Vyhýbajte sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí

Aj v prípade koronavírusu a aj v prípade ochrany imunity je nutné vyhýbať sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí. Ak nevyhnutne niekam potrebujete ísť, tak choďte, avšak ak je možnosť vyhnúť sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí, tak tak urobte. Momentálne síce nosíme ochranné rúška a zdravotnícky personál aj respirátory, musíme sa chrániť a vyhýbať sa takýmto miestam. Počas zimy ale bude mať problém mnoho ľudí s ekzémom v okolí úst, brady, na lícach. Pod rúškami sa potíme a môže sa objaviť okrem ekzému aj akné. Ak ale nepodceníte liečbu akné, všetko bude v maximálnom poriadku.

Nepodceňujte obliekanie

Keďže sa začal prvý zimný mesiac, s mrazmi musíme počítať čoraz častejšie. Ak chceme chrániť imunitu v zimnom období, nemali by sme podceňovať obliekanie. Vrstvenie je dôležité počas nasledujúcich zimných mesiacov, preto nosievajte pod pletenými vecami bavlnené tričká, dámy bavlnené body a muži zase pánske termo nohavice. Rizikové miesta ako močové cesty, krk, chodidlá, dlane a spánky musia byť dostatočne chránené pred chladom.

Ak v zime nosievate podšité dámske mikiny, páni samozrejme pánske, pod mikiny si dávajte bavlnené topy, či topy z Merino vlny. Ak vám býva zima od nôh, uprednostňujte ponožky z vlny, či termo ponožky určené aj na vonkajšie zimné športové aktivity.

Trávenie času na čerstvom vzduchu

Ak chceme chrániť svoju imunitu, musíme ju posilňovať. Efektívnou ochranou imunity je aj trávenie času na čerstvom vzduchu. Prechádzky v prírode, v lese majú pozitívny vplyv nielen na psychiku, fyzičku, ale aj na imunitný systém. Čím viac trávime voľný čas v prírode na čerstvom vzduchu, tým je náš imunitný systém silnejší a odolnejší voči vírusom. Ak vám to čas dovolí, obujte si kvalitnú trekovú obuv a vyrazte na čerstvý vzduch do prírody.

Nezabúdajte sa ale poriadne obliecť. Ak narazíte na krík so šípkami, nazberajte si ich a uvarte si z nich aj čaj. Šípky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu.