Ako slovenské nezaočkované ovce chcú do sveta vyraziť

Dalito.sk/zdroj: nórska verejnoprávna TV NRK

Tak som sa dnes dočítala, že včera sa na Slovensku prvou dávkou vakcíny proti covid nezaočkoval nikto. NULA ľudí, číselne 0. A tak Slovensko môže opäť vykrikovať Sme prví! Takúto vetu o očkovaní som totiž doteraz nikde v civilizovanej krajine nečítala: „Prvú dávku vakcíny včera nedostal nikto.“

Keď dnes čítam skupiny Slovákov v zahraničí, ktorí dodnes nič nepochopili, nič vo svojich hlavách nezmenili, je mi ťažko. Nedokážem ľudsky vstrebať statusy o tom, ako sa dostať do krajiny, ktorá má jasné nastavené covid pravidlá, ale nezaočkovaní Slováci či Česi ich predsa len vedia nejako obísť. Však potrebujú iba zarobiť a vrátiť sa. Nie tam žiť. To tam totiž dokáže skutočne len málokto s mentálnou výbavou z domu.

Obabrať čo najviac

Ako sa tam dostanem bez očkovania? Kedy najmenej testy colníci kontrolujú? Ktorú hodinu najlepšie prechádzať hranicami? A kde? Všetko ako to len obabrať. Blé, mé, ako len chcete…. všetko od ľudí z východnej Európy, ktorí evidentne dodnes nepochopili nič. A čo je najsmutnejšie, často mladšie ročníky, ktoré sa už narodili v slovenskej demokracii. Ktorých tak niekto doma vychoval. Často s posmeškami o tom, aké sú to aj v Škandinávii zaočkované ovce, lebo sa u nich chce dať zaočkovať vlastne každý. Až na to, že občanov Škandinávie doma nezatvárajú pre covid tak, ako slovenské ovce do domácich ohrád. Lebo to inak na Slovensku vlastne ani nejde.

Slovenské pupky sveta vo svete, ktoré dodnes nič nepochopili. Niečo mi ale hovorí, že to už nebude dlho trvať a nezaočkovaní slovenskí batmani do bohatých krajín dolietali. Nezaočkovaných robotníkov, šoférov, čašníkov, upratovačky, predavačky a podobne tam totiž bez problémov môžu robiť aj zaočkovaní z iných národností.  

“Nórske ovce” diskutujú opačne

Aj v Nórsku diskutujú o povinnom očkovaní. V drvivej väčšine však prevažuje názor, že očkovanie nemá byť povinné. Táto vyspelá spoločnosť je totiž taká vyspelá, že to ani nepotrebuje. Aj tak sa tam chce dať zaočkovať každý. Aj preto dnes deti v Nórsku majú normálne vianočné trhy a advent a tie slovenské sedia doma, lebo im ďalšie Vianoce pokazili slovenskí dospelí egoisti.  A evidentne pokazia aj o rok.

Viacerí nórski komentátori sa zhodujú na tom, že Nórsko nikdy nikoho do ničoho nenútilo. Preto by povinné očkovanie dôveru spoločnosti v systém ohrozilo. Zamerali sa skôr na ochranu zamestnancov, napríklad v zdravotníctve. Tiež tam, kde klienti prichádzajú do styku so zamestnancami a naopak, ochranu tých, ktorí sa zaočkovať nemôžu.  Garantujem vám však, že už dnes sa zákazníci a klienti pýtajú, či sú ľudia, ktorí by ich mali navštíviť zaočkovaní. Ak nie, na výber je množstvo firiem so 100% zaočkovanosťou.

Najväčšia  hanba na tom je, že  aj keď 72% celkovej populácie Nórska je už plne zaočkovaná, asi 10% neočkovaných obyvateľov sú práve migranti z východnej EÚ.

zdroj: nórska verejnoprávna TV NRK

Fakt nič nepochopili ani po dvoch rokoch?

Z Nórska mi pricestovala rodina. Po dvoch hodinách doma videli v obchodnom centre najviac rúšok a respirátorov pod nosom za celú pandémiu: „Fúha! Som veľmi nemilo prekvapená. Ani sa nečudujem, že to tu tak vyzerá. Veď tieto opatrenia sú tu úplne zbytočné. 80% ľudí rúška pod nosom a o tom, čo je to odstup, to naozaj nepochopili za dva roky?“

Nóri prijali nové odporúčania proti šíreniu covid. A hádajte, aká bola prvá veta redaktorky verejnoprávnej TV potom, ako sa jej moderátorka spýtala, ako odporúčania, nie príkazy, ľudia prijali, vrátane nosenia rúšok. Áno, uhádli ste. Že to ľudia prijali ako samozrejmosť. V ankete dve mladé Nórky (17 rokov) povedali, že podľa nich je to úplne OK, že sú na to zvyknuté, chodia do školy a považujú to za normálne. Berú to ako formu ochrany, ak náhodne niekto nedodrží rozostup …. Opakujem náhodne.  Redaktorka sa pýtala, či by to nemali byť príkazy a druhá odpovedala: My dôverujeme našim úradom a verím, že príkazy netreba a jednoducho budeme dodržiavať tieto opatrenia.

Verím, vlastne som si 100% istá, že pomýlených Slovákov (aj Čechov) už čoskoro nielen škandinávska spoločnosť vytlačí na okraj. Či sa to niekomu páči, ale nie, jednoducho to tak bude. Slovensko s politikmi a spoločnosťou zakarpatského formátu mentálne zakrpatelo v roku 1989. Áno, ekonomicky napredujeme, lebo sme pracovití, ale to je tak všetko. Ale to boli aj naši predkovia, ktorí sa v dolinách hrabali z takej biedy, že boli ochotní na zaoceánskych lodiach nechať aj život.

Len využiť

Najodvážnejší rodisko opúšťajú dodnes, zmenili len prepravu. Inak drvivej väčšine stačí to málo čo má. Čo najväčší dom či byt a drahé auto, aby susedia videli. Ďalší sa len vezú v šedom priemere podpriemernosti s otočenými zrkadlami na tých, ktorých už v živote nikdy nedobehnú ani v snoch. A racionálna menšina trpí.

Alebo majú ešte tú drzosť, že aj vycestujú zarábať za hranice, kde však so sebou prevážajú aj pomýlený smrad slovenskej závisti, neracionality, egoizmu a amorálnosti. Zarobiť čo najviac aj v podmienkach, ktoré by doma nezniesol ani ich pes. Žiť za hranicami na pokraji dôstojnosti, zarobiť čo najviac, využiť miestny štedrý sociálny systém na maximum, často aj podvodným spôsobom naučeným zo Slovenska a potom sa vrátiť a robiť široké ramená. Nech okolie vidí, ako sa tam v ďalekom svete majú. Čo tam potom, že v obchode za hranicami počíta každý cent. Sotva sa mnohí naučia domáci jazyk, však na čo, o zapojení sa do miestnej komunity či kultúry nie je ani reči. Načo. „Neprišiel som tam predsa za hodnotami, ale zarobiť.“ Poznám opačných prípadov naozaj veľa, ktorí vycestujú do sveta nie práve pre peniaze, ale za hodnotami. Veľa, stále je to však drvivá menšina. A za tú väčšinu sa nesmierne hanbím. Doma, aj za hranicami.

Iný kraj, iný mrav, a tak aj iné ovce. A tak končím tým, čím som začala. Tak som sa dnes teda dočítala, že včera sa na Slovensku prvou dávkou vakcíny proti covid nezaočkoval nikto. NULA ľudí, číselne 0. A tak Slovensko môže opäť vykrikovať Sme prví! Takúto vetu o očkovaní som totiž doteraz nikde v civilizovanej krajine nečítala: „Prvú dávku vakcíny včera nedostal nikto.“

P.S. Aktuálne nórsky premiér odporučil, aby ľudia počas Vianoc obmedzili kontakty s rodinami. Konkrétne číslo svojim ovečkám nepovedal, lebo vraj všetci vedia čo to znamená. Obyvateľom odporučil aktívny a častý pohyb na čerstvom vzduchu.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo sa zapojiť do vianočnej súťaže Dalito)