Ako správne šetriť: 4 pravidlá šetrenia

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Kschneider2991
DALITO -

Solventnosť nespočíva len v zarábaní peňazí. Dôležité je vedieť s dostupnými prostriedkami disponovať. Pri tom zohráva dôležitú úlohu predvídanie. Vyhnúť sa zbytočnému vyhadzovaniu peňazí nie je až také zložité. Postačí riadenie sa svojim vybudovaným rozpočtom.

SPOZNAJTE SVOJE PRÍJMY A VÝDAVKY

Vyrátajte svoje mesačné príjmy a výdavky. Rozdeľte ich na nevyhnutné položky, a tie, ktoré možno obetovať v prospech vytvárania rezervy.

Pre lepšiu orientáciu, spíšte všetky príjmy i výdavky a prideľte im dôležitosť. Nazabudnite na žiaden náklad v domácnosti – voľnočasové aktivity, trvalé príkazy, vreckové pre deti, spotreba auta a iné.

Pre vyššiu presnosť výsledkov odporúčame porovnávať výsledky počas doby 2-4 mesiace.

VYPRACUJTE SI FINANČNÝ PLÁN

Ďalším pomocníkom je finančný plán, ktorý pomáha rozdeliť príjmy tak, aby v prípade krízy pokryli všetky Vaše potreby. Efektívne rozdelenie zabezpečí isotu v budúcnosti.

Financie si odporúčame rozdeliť do štyroch skupín sporenia:

  • na rezervu;
  • do podielových fondov;
  • životného poistenia;
  • dôchodokové sporenie.

STAVTE NA BEZHOTOVOSTNÉ PENIAZE

Na výhody sporiaceho účtu v banke sme už poukázali.  Umožňuje šetriť prehľadne, efektívne a pohodlne. Odporúčame previesť peniaze na konto hneď po výplate. Urobte z toho zvyk a zistíte, že sporenie nie je tak náročné, ako ste si možno mysleli.

NEPODLIEHAJTE EMOČNÝM NÁKUPOM

Poznáme to všetci. Ak sa nám v práci darí, doprajeme si veci, ktoré nie sú pre našu buducnosť až také dôležité. Pričom zabúdame myslieť na horšie časy.

Všetko o šetrení peňazí nájdete na Pracuj.sk.