Ako ušetriť pri rastúcich cenách energií? Riaďte sa týmito tipmi

Dalito.sk/ilustračné foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com
PR -

V poslednej dobe neustále počúvame o zdražovaní všetkého možného. Zdražujú energie, potraviny a ďalej radšej ani nepokračujeme. Minimálne pri energiách si však môžete pomôcť pár šikovnými trikmi.

Čo by na naše plytvanie vodou povedali v krajinách, kde jej je nedostatok?

Po všetkých tých negatívnych správach o zvyšovaní cien za energie sa obávate ročného vyúčtovania nájomného? Alebo len skrátka chcete nezávisle od tohto všetkého ušetriť pri každodenných činnostiach? Prípadne je za tým snaha o šetrenie nášho životného prostredia? Nech je ako chce, čítajte ďalej!

Ak chcete ušetriť vodu, v prvom rade je dobré si skontrolovať, či vám voda neuniká. Napríklad neutesneným kohútikom, či pretekajúcou toaletou. Následne sa zamyslite nad tým, či nenechávate zbytočne tiecť vodu pri umývaní zubov, sprchovaní, či pri umývaní riadov.

Čo sa tých riadov týka ak máte umývačku riadu, aktívne ju využívajte. Nešetrí len vašu energiu, ale aj vodu. Ak ju nemáte a máte možnosť si ju zakúpiť, neváhajte. Investícia do nej sa vám vráti v podobe menších výdavkov za vodu.

Vypli ste televízor? A je naozaj úplne vypnutý?

Čo sa elektrickej energie týka, nenápadnými žrútmi elektrickej energie sú pohotovostné (stand-by) režimy spotrebičov. Televízory, monitory, herné konzoly a mnohé iné zariadenia nám týmito režimami chcú dopriať vyšší komfort pri ich používaní v podobe rýchlejšieho zapínania.

Otázka je, naozaj nepočkáte o pár sekúnd dlhšie na to, aby sa vám zapol televízor? Na spotrebičoch, kde je to možné, tieto režimy povypínajte. Ak to možné nie je, pomôcť môžu elektrické zásuvky s vypínačom, vďaka ktorému jednoducho (úplne) vypnete všetko, čo je v nich zapojené.

Tak isto nenechávajte napríklad mobil na nabíjačke aj keď je nabitý, či nabíjačku permanentne v zásuvke aj keď nič nenabíja. Nezaškodí ani skontrolovať, či máte chladničku nastavenú na optimálnu teplotu, čo je 4 – 6 stupňov. Pri nižších teplotách chladnička zbytočne spotrebuje množstvo energie. A ak kupujete nový spotrebič a rozhodujete sa medzi viacerými modelmi, vyberajte aj podľa energetických štítkov.

Nekúrte priveľmi tam, kde to nie je príliš potrebné

A čo teplo? Skontrolujte si okná a dvere, či nimi zbytočne neuniká teplo kvôli poškodeným tesneniam, či iným problémom. Vetrajte krátko a intenzívne. Na radiátory nič nedávajte a nechajte teplo z nich prúdiť bez prekážok.

Často ľudia robia chybu v tom, že zbytočne prekurujú miestnosti. V obývačke vám stačí 20 – 21 stupňov. Ak vám je aj pri takejto teplote na pocit zima, zamyslite sa nad tým, či to nie je kvôli studenej podlahe. Pomôžu príjemné koberce, minimálne na miestach, kde častejšie mávate nohy na zemi, napríklad pri sedacej súprave.

V spálni vám bude k príjemnému spánku stačiť ešte nižšia teplota. Vyskúšajte a uvidíte, že pri nižšej teplote sa spí lepšie. Kuchyňu taktiež nemá príliš zmysel prekurovať. Ak pravidelne varíte, či pečiete, teplo sa v nej nahromadí aj tak.