Blogy

Ako zatočiť s odpadmi: Príbeh jednej rodiny (časť druhá)

Žiť viac v súlade s prírodou nie je až také náročné. Ľudstvo len spohodlnelo. Stačí pár zmien a odpadu je hneď menej. A ani peňaženka neutrpí žiadny šok.

Zmeny v kúpeľni

Tentoraz som si posvietila na kúpeľňu a do našej rodiny som nakúpila bambusové zubné kefky. Kúpiť sa dajú jemné aj tvrdšie, podľa toho, komu aké vyhovujú.


Ani cena nie je nijako zarážajúca. V eshopoch aj kamenných obchodoch ich kúpite za približne 3.10€. Čiže miniete rovnakú sumu ako pri klasických zubných kefkách, ktoré s výnimkou niektorých, vyhodíte do smetného koša. Tie naše bambusové sú kompostovateľné.

Priznávam len jednu malú komplikáciu. Pár dní mi trvalo, kým som si zvykla na chuť dreva v ústach. Predsa len, celý život som používala tradičné zubné kefky a zmena sa neudiala hneď po prvom umytí zubov.

Teraz, po šiestich týždňoch, si už ani chuť dreva neuvedomujem. Keby ste však predsa len mali s bambusom problém, v drogériách sa dajú kúpiť aj kefky, na ktoré sme zvyknutí.

Výnimka je len tá, a to dosť podstatná, že tieto sú v prírode rozložiteľné. Vyzerajú dobre (v mojich obľúbených farbách), no zatiaľ som natrafila len na soft. Predávajú ich v balení po dvoch kusoch, približne za 8.50€.

Bambusové zubné kefky/foto: Tatiana Brezinská

Ďalšou zmenou je náhrada tradičných odličovacích tampónov za háčkované z organickej bavlny. Vyrobila som si ich desať, k tomu aj špongiu a uteráčiky a po použití ich vložím do vrecúška a spokojne operiem s bielou bielizňou na 50 stupňov.

Komu prekáža háčkovaný materiál, môže si kúpiť odličovacie tampóny látkové. Na internete ich už nájdete na výber vo veľkom množstve. Jeden kus zväčša stojí šesťdesiat centov až jedno euro.


Odlíčovacie tampóny, výroba Tatiana Brezinská/foto: Tatiana Brezinská

Na podobnom princípe fungujú aj moje vložky do podprsenky, ktoré bránia presiaknutiu mliečka. Dotyková vrstva a savé jadro sú z bambusového froté a druhá strana je z PUL látky (100% PES)  – nepremokavej, zároveň priedušnej. Mám ich tri páry a periem ich s ostatnými Sabinkinými vecami.

Prírodné savé vložky do podprsenky/foto: Tatiana Brezinská

Ďalšou vecou, do ktorej som investovala je nepremokavá podložka, ktorá funguje opäť na podobnom princípe. Vyhla som sa tak nakupovaniu jednorazových prebaľovacích podložiek, opätovnej investícii a hromadenia odpadu. Podložku, tak ako spomínané vložky či odličovacie tampóny len operiem, vysuším a znova použijem.

Prírodná nepremokavá podložka/foto: Tatiana Brezinská

Aj vatové tyčinky do uší sa dajú vymeniť za kompostovateľné. Na eshope som kúpila balíček (160 ks) za jedno euro. Tieto tyčinky sú vyrobené z pevného papiera a z vaty z BIO geneticky nemodifikovanej organickej bavlny.

Prírodné vatové tyčinky/foto: Tatiana Brezinská

Zatiaľ sú to samé jednoduché zmeny, ktoré výrazne znižujú tvorbu odpadu a zároveň nezaťažujú rodinný rozpočet.

Predposlednou vychytávkou, ktorú pravdepodobne poznajú naše mamy už celé roky, je jadrové mydlo.  Odstraňujem ním najhoršie znečistenia na plienkach. Zatiaľ sa mi osvedčilo na sto percent. Z mydla zostane ako odpad len tenký obal, v ktorom som ho kúpila, čo je v porovnaní s plastovými nádobami na odstraňovanie škvŕn minimum.

Jadrové mydlo/foto: Tatiana Brezinská

Na záver je to vecička, ktorá je na našom trhu už dosť dlho, ale ja som jej čaro objavila len nedávno.

Je to tuhý šampón, niekto ho pozná aj pod menom šampúch. Je bežne dostupný v drogériách alebo v bohatej ponuke na internete. Jeho cena sa pohybuje približne od 3.50€ za 40 g.


Tuhý šampón je výbornou alternatívou za klasické šampóny v plastových nádobách. Míňa sa tak isto ako mydlo, takže po ňom nezostane žiadny odpad. Ocenia to najmä chlapi, minimálne ten môj má radšej tuhý šampón ako tekutý. A tak ako pri ostatných šampónoch aj tu je široký výber na čo slúži.

Tuhý šampón/foto: Tatiana Brezinská

Pokračovanie nabudúce…

Môže vás zaujať:

Ako zatočiť s odpadmi: Príbeh jednej rodiny (časť prvá)

 


Komentáre (1)
  1. Avatar dasa píše:

    Tuhý šampón používam roky a je to fakt vynikajúce. Bežne ho používam aj pri sprchovaní miesto gelu. Vynikajúce hlavne pri cestách, minimalizuje to balenie.
    A čo sa týka vlasov v posledných mesiacoch som aj šampúch vymenila a používam iba sódu bicarbónu a ocot na oplachovanie. Odporúčam hlavne, ak má niekto problém s lupinami, svrbiacou pokožkou na hlave.

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *