Ako zaujať na obchodnom stretnutí

Dalito.sk/ilustračné foto: Alones / Shutterstock.com
PR -

Ak vediete vlastnú firmu, prípadne máte v nejakej pozíciu, z ktorej vám prináleží vedenie obchodných stretnutí, určite viete, že cesta k uzavretiu zaujímavého obchodu vedie cez schopnosť zaujať práve na takomto stretnutí. To sa však ľahšie povie, ako spraví.

Dôležitosť vzhľadu nepodceňujte. Pre prvý dojem je veľmi dôležitý

Môžete mať síce pripravené skvelé darčeky pre obchodných partnerov, ale nemôžete očakávať, že to nahradí dojem, ktorý zanecháte. Práve ten je totižto najdôležitejší. Veľmi dôležitý je hneď prvý dojem, ktorý po príchode na stretnutie zanecháte.

A ako to už s prvým dojmom býva, v drvivej väčšine ho tvorí vzhľad. A čo sa vášho vzhľadu týka, dôležité je, aby všetko vytvorilo správny súlad. Oblečenie, doplnky, či dokonca účes. Ak viete, čo sa vám hodí, saká akého strihu na vás vyzerajú najlepšie a podobne, nebudete mať problém zapôsobiť už svojim vzhľadom.

Dajte najavo, že sa plne sústredíte na stretnutie a nerozmýšľate nad všetkým možným

Aj keď je vzhľad dôležitý, ani to ešte nie je všetko. Môžete si totižto nakúpiť najluxusnejšie oblečenie, absolvovať mesačné bielenie zubov doma a skrátka vyzerať dokonale, na uzatvorenie obchodu to stačiť nebude.

Na rad prichádza vaše vystupovanie. Vaša reč tela musí signalizovať vaše sebavedomie (pozor však, aby ste si zdravé sebavedomie nemýlili s narcizmom). Pozitívne sa nalaďte, nezabudnite na sebavedomé podanie rúk a udržiavajte očný kontakt.

Dôležité je dať najavo ľuďom, s ktorými rokujete, že majú vašu plnú pozornosť. To môžete docieliť aj vzájomne vyváženou komunikáciou. Nesnažte sa rozprávať stále len vy, ale v rovnakej miere ukážte, že dokážete aj počúvať. Ak naviac vo vhodnej chvíli zopakujete nejaký detail z počutého, ukážete, že sa maximálne sústredíte na rozhovor.