Stĺpčeky

Akože zľavy…

Už ste boli „šopingovať“ vo výpredajoch? Ešte nie? Nič to, prídu ďalšie výpredaje a vždy je to fascinujúce. Každý rok ma šokuje, aké plné sú parkoviská obchodných centier hneď po sviatkoch. Už by som si na to mohla zvyknúť, veď sa to opakuje rok čo rok. Nezvykla som si.

Môj syn mal vtedy dávno 7 rokov. Kúpili sme vysnívané kolieskové korčule a po istom čase sa rozhodol, že chce ísť jazdiť na U-rampu a skoky. A zistil, že tie jeho korčule na to nie sú vhodné. Lenže korčule boli nové. Vedel, že na ďalšie nemá šancu. Zistil si, aké potrebuje a koľko stoja, vzal tie svoje, vložil ich do krabice a napísal na ňu: „POZOR, teraz AKCIA. Pôvodná cena 4.000 SK, teraz len 2.670 SK.“ Niežeby to naozaj bola pôvodná cena, ale presne tú „akciovú“ sumu potreboval na tie skejtparkové korčule…

Čo vám poviem. Princíp akcií a výpredajov pochopil ako druhák základnej školy.


Pri všetkých tých celoročne polepených výkladoch: vianočné zľavy, novoročné zľavy, 2 za cenu 1, totálny výpredaj, Black Friday, Black weekend, výpredaj skladových zásob, …. (ostatné akciové ponuky si iste vie doplniť každý z nás) vždy len rozmýšľam nad tým, z čoho tá zľava vlastne je??

Aká je skutočná cena a hodnota toho tovaru, keď sa ho oplatí predávať „so zľavou až do 70%“ takmer celoročne? Áno, pardon. Máme aj nové kolekcie. Za plnú cenu. Však počkáme, kým pôjdu do akcie. No nie?

Kupovali sme s kamarátkou plavky. Boli zlacnené zo 65€ na 25€. No nekúp to… Chcela som sa ešte zastaviť na trhu v syrovej búdke pre bryndzu. Hneď vedľa bol stánok so slnečnými okuliarmi a plavkami. Aha!.. naše plavky. Nie replika. Také isté. Výrobca, štítky, drobné detaily.. tie isté. Hádajte čo?! Boli za 15€.

Ja rozumiem, čo je nájom miesta. Rozumiem fixným nákladom. Viem, že treba zaplatiť predavačky. Mimochodom, koľko majú na výplatnej páske? To nechám radšej bez komentára. No vytáča ma, že takto podceňujú našu schopnosť myslieť a ešte viac ma vytáča, že oprávnene. My si to totiž necháme. A bezhlavo sa vrháme do obchodov na akciové výpredaje. Sic!

Môže vás zaujať:

Výpredaje predvianočné, povianočné a tie ďalšie
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *