Správy

AKTUALIZUJEME: A takto si tu žijeme v 16. týždni

Redakcia Dalito.sk prináša týždňové prehľady základných politických a spoločenských udalosti na jednom mieste. Súhrn najdôležitejších udalostí týždňa od 16. 4. do 22. 4. 2018. Nekomentované informácie o udalostiach na Slovensku pravidelne dopĺňame zo zdrojov TASR a tlačových správ.

T. Gašpar: Róbert Krajmer už nie je vo svojej funkcii 

Bratislava 22. apríla (TASR) – Bývalý riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer už nie je vo svojej funkcii. V relácii televízie TA3 V politike to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar.


„Už nie je,“ reagoval Gašpar na otázku moderátora. Krajmerovi sa okrem iného vyčítalo, že bol na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Je to výsostne odborná otázka, či bol alebo nebol oprávnene na mieste trestného činu a ja stále hovorím, že keď o tom rozhodlo jeho vyššie velenie, že tam bude a z nejakých konkrétnych dôvodov, tak tam bol. Bol tam v súlade so zákonom,“ povedal Gašpar.

Podľa jeho slov to nie je nijakým spôsobom spochybniteľné. „Vražda novinára nie je obvyklá. Ak je tu predpoklad, že súvisela s jeho prácou a konkrétne s nejakými kauzami odkrývania podozrení pri čerpaní eurofondov, ktoré sa mimochodom ako trestný čin vyšetrujú práve len na protikorupčnej jednotke,“ doplnil Gašpar.

Odmietol interpretáciu, že by Krajmer na mieste vraždy niečo maril. „Tam sa pohybovali desiatky ľudí a policajtov a obhliadku vykonával iný vyšetrovateľ,“ dodal Gašpar.

NRSR: Prostitúcia, syfilis a pozastavenie prevádzky vrtuľníkov zamestnajú výbory 

Bratislava 22. apríla (TASR) – Prostitúcia a syfilis v okrese Trebišov či dočasné pozastavenie prevádzky vrtuľníkov Mi-17 zamestnajú poslancov parlamentných výborov v utorok (24.4.). Tieto body sú zaradené do programu výborov podľa webstránky Národnej rady (NR) SR.
Otázku prostitúcie a šírenia nákazy syfilisu v okrese Trebišov chce otvoriť na rokovaní ľudskoprávneho výboru poslankyňa Natália Blahová (SaS).

Chorobnosť na syfilis je v okrese Trebišov 16-krát vyššia ako v celej SR. Epidemiologická situácia vyhodnotená za rok 2017 vykazuje chorobnosť 108,4 prípadu na 100.000 obyvateľov. Ochorenie sa vyskytuje aj vo vekovej skupine do 18 rokov. Problematickou pri šírení tohto ochorenia je trebišovská rómska osada. Médiá pred časom informovali aj o podozreniach z prostitúcie detí.


Brannobezpečnostný výbor má hovoriť o dočasnom pozastavení prevádzky vrtuľníkov Mi-17, ku ktorému došlo vo februári. Poslanec Ľubomír Galko (SaS) žiada informáciu od ministra obrany Petra Gajdoša (SNS).

Ministerstvo obrany (MO) SR vo februári informovalo, že ozbrojené sily pozastavili z bezpečnostných dôvodov leteckú prevádzku vrtuľníkov Mi-17. Po zálete je vrtuľník Mi-17 vyčlenený pre potreby Leteckej pátracej a záchrannej služby plne spôsobilý a pripravený plniť úlohy pre potreby domáceho krízového manažmentu. Opätovné zalietanie bolo podľa MO potrebné po vykonaní predpísaných prác, ktoré sa na vrtuľníku realizovali. Situácia okolo pozastavenia leteckej prevádzky vrtuľníkov Mi-17 podľa rezortu neohrozila obranyschopnosť SR.

Vo veci vydania Antonina V. bude prebiehať vyšetrovanie prokurátora  

Bratislava 20. apríla (TASR) – V prípade európskeho zatýkacieho rozkazu na talianskeho podnikateľa Antonina V. bude po piatkovom rozhodnutí Krajského súdu v Košiciach o jeho vzatí do vydávajúcej väzby prebiehať predbežné vyšetrovanie prokurátora. „V rámci neho sa budú vykonávať úkony rozhodujúce pre to, či bude osoba vydaná,“ uviedol pre TASR hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

Prokurátor vykoná výsluch, v rámci ktorého bude zisťovať aj to, či obvinený s vydaním do Talianska súhlasí. „Ak by tomu tak bolo, bude o vydaní rozhodovať prokurátor. Ak obvinený s vydaním súhlasiť nebude, budeme súdu predkladať návrh na vykonanie európskeho zatýkacieho rozkazu spolu s ďalšími potrebnými dokumentmi. O tom, či je vydanie prípustné, by rozhodoval Krajský súd,“ konštatoval Filičko.

„Nakoľko je Talianska republika členským štátom Európskej únie, nepostupuje sa v zmysle žiadosti o vydanie, ale na základe rámcového rozhodnutia Rady z 13. júna 2002 o európskom zatýkacom rozkaze a postupoch odovzdávania osôb medzi členskými štátmi EÚ, ktoré bolo v Slovenskej republike transponované príslušným zákonom o európskom zatýkacom rozkaze v znení neskorších predpisov. Na podklade uvedeného sa koná na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, ktorý vydá príslušný justičný orgán Talianska a v SR je na konanie príslušná krajská prokuratúra, v ktorej obvode bola vyžiadaná osoba zadržaná (v tomto prípade je to Krajská prokuratúra Košice). Ministerstvo spravodlivosti SR tak poskytuje v celom tomto konaní iba súčinnosť, ale nemá rozhodovaciu právomoc,“ objasnila v piatok pre TASR hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.

V Taliansku je Antonino V. trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. Proti rozhodnutiu o vydávacej väzbe taliansky podnikateľ žijúci na východnom Slovensku sťažnosť nepodal. Podľa vyjadrenia jeho právneho zástupcu Jaroslava Hamzu s vydaním do Talianska súhlasí. Voči piatkovému rozhodnutiu súdu o vydávacej väzbe sa vzdal práva sťažnosti.


Antonina V. zadržala slovenská polícia 13. marca, dosiaľ bol v tzv. predbežnej väzbe. V krajine pôvodu je stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky. Európsky zatýkací rozkaz bol rozšírený o ďalší skutok spočívajúci v páchaní trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.

A.Kalavská hasí chyby, hovorí OĽaNO o plánovaných zmenách pri liekoch na výnimky 

Bratislava 20. apríla (TASR) – Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) hasí ďalšie chyby, komentuje jej plány zrušiť päťpercentnú spoluúčasť poskytovateľa liečby na platbe za lieky na výnimky Marek Krajčí, tieňový minister zdravotníctva za OĽaNO. Avizované zmeny zo strany rezortu víta.

Krajčí tvrdí, že opozícia opakovane poukazovala na to, že takáto spoluúčasť bude viesť k neochote poskytovateľov predpisovať inovatívne lieky. Kritizuje, „že opravy si vyžiadala každá novela zákona, ktorú ministerstvo za posledné mesiace do parlamentu predložilo, niektoré dokonca nepodpísal ani prezident SR Andrej Kiska“. „Verím preto, že nová ministerka zdravotníctva sa bude do budúcna aktívne zaoberať pripomienkami opozície a zdravotnícke zákony sa budú v parlamente prijímať aj širším konsenzom,“ dodal Krajčí.

Plánované zrušenie päťpercentnej spoluúčasti poskytovateľa pri liekoch na výnimky oznámila Kalavská tento týždeň po stretnutí s Asociáciou na ochranu práv pacientov (AOPP). Jej šéfka Mária Lévyová spolu s inými pacientskymi organizáciami či lekármi päťpercentnú úhradu zo strany poskytovateľov dlhodobo kritizovala. „AOPP oceňuje, že ministerstvo aj priebežne rieši problémy, ktoré pacientov trápia,“ uviedla Lévyová.

„Väčšina zdravotníckych zariadení je neschopná udržať si aspoň vyrovnané hospodárenie a pri súčasne nastavených podmienkach absolútne nepočítajú s podieľaním sa na úhradách liekov pacientov,“ varovala napríklad pred účinnosťou zákona Katarína Félixová, predsedníčka spoločnosti Parkinson Slovensko.


A. Danko a P. Pellegrini sa dohodli na fungovaní, pnutie odmietajú 

Bratislava 19. apríla (TASR) – Ak niekto čakal, že v koalícii budú hádky, mal by sa spamätať. Po rokovaní s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD) to vyhlásil líder SNS Andrej Danko s tým, že vo vládnej trojke určite nie sú hádky o obsadení vedenia polície, ale ide o veci týkajúce sa normálneho fungovania koalície. O personálnych otázkach sa vôbec nehovorilo.

Podľa Pellegriniho to, čo sa medzi SNS a ním stalo, bola len daň za hektiku. „Mohlo dôjsť k nedorozumeniu či pocitu neinformovanosti. Ale rokovanie bolo priateľské, konštruktívne a odborné. Uistil som SNS, že mojou prioritou je napĺňať vládny program. Uistil som SNS, že nemienim otvárať či meniť smerovanie zahranično-politickej orientácie SR, ktoré je jasne proeurópske. Uistil som, že nebudeme meniť ani svoj postoj k našim východným susedom, lebo Slovensko musí mať korektné vzťahy aj smerom na východ,“ povedal premiér.
Pellegrini tiež sľúbil, že ministri nominovaní SNS budú mať priestor, aby boli úspešní. „Lebo len vtedy bude úspešná vláda. Zo stretnutia odchádzam s pocitom, že nemáme žiadne otvorené otázky a žiadne pnutie,“ uistil premiér s dôvetkom, že je pripravený sa stretávať aj s Mostom-Híd.

Danko doplnil, že spolupracujú a musia sa učiť spolupracovať. „Hektika nám neumožňovala vzťahy nanovo nastavovať. S úsmevom hovorím, že máme za sebou priateľské stretnutie, ktorého formát asi budeme opakovať, lebo som mal pocit, že nám to dalo veľa,“ poznamenal.

Lídri podľa jeho slov hovorili o zlepšení komunikácie aj z hľadiska blížiacich sa komunálnych volieb. „Plne si uvedomujeme ťarchu a zodpovednosť pri riadení štátu. Pre nás to nie je hra, ale práca, ktorá sa robí veľmi ťažko. Problém je, že žijeme v čase, kedy sa informácie vnímajú povrchne a nikto neskúma, či niekomu ublížia. Je pre mňa výzva, aby sme aj s týmto fenoménom niečo robili,“ podčiarkol.

Aj Pellegrini si myslí, že stojí za to si položiť otázku, ako sa koalícia postaví ku komunálnym voľbám. „Budeme čeliť invázii nezávislých kandidátov, potom je tu aj opozičný blok. Nemáme ešte záver, že ideme na celom Slovensku spolu, ale má logiku, že by sme si vedeli pomôcť aj na regionálnej úrovni,“ dodal.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák ešte pred rokovaním Danka s Pellegrinim na margo stredajšieho (18.4.) stanoviska koaličného Mosta-Híd, ktorý sa postavil za premiéra, odvetil, že niektorým reakciám nerozumie. „Nám ide o nastavenie komunikácie do budúcnosti, aby sme sa nedozvedali z médií, čo sa momentálne deje a čo sa bude diať,“ ozrejmil.

Na poznámku, že aj SNS tieto svoje výhrady tlmočila práve cez médiá, Bernaťák reagoval tým, že každý má právo komunikovať svoje potreby a pripomienky. „My sme zvolili takúto formu a ja si myslím, že je úplne v poriadku. Problém je, že my sme sa niektoré skutočne závažné fakty dozvedeli cez médiá, tomu sa chceme do budúcna vyhýbať,“ dodal.

Danko po stredajšom rokovaní predsedníctva informoval, že si SNS pozve Pellegriniho, aby si vydiskutovali postoje k otázkam, ktoré prináša vládnutie. Hovoril, že sa nechce dozvedať o odchodoch ministrov či vysokých funkcionárov z médií. Necíti sa v koalícii takto komfortne. Zdôraznil, že koaličnú dohodu ale SNS neotvára.

Koaličný Most-Híd sa s kritikou SNS voči Pellegrinimu nestotožnil. „Nevnímame žiadne posuny vládnej koalície v zásadných politických otázkach,“ uviedla strana v stanovisku.

 NAKA zadržala piatich členov skupiny okoličányovcov 

Bratislava 19. apríla (TASR) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v noci zo stredy (18.4.) na štvrtok piatich členov tzv. skupiny okoličányovcov. Najvyšší súd (NS) SR ich minulý týždeň odsúdil na niekoľkoročné tresty. Na svojom facebookovom profile o tom informuje polícia.

„Môžeme potvrdiť, že dnes v noci zadržala NAKA piatich členov tzv. skupiny okoličányovcov, ktorí boli právoplatne odsúdení minulý týždeň,“ uvádza polícia. Policajti zadržali Ľubomíra Bialka, ktorý si odsedí trest 12,5 roka, Pavla Karasa (12 rokov), Jaroslava Janoščáka (11 rokov), Martina Miku (osem rokov) a Ľuboša Vasiľova (päť rokov).

Najvyšší súd SR minulý týždeň odsúdil Róberta Okoličányho, považovaného za bosa východoslovenského podsvetia, na doživotný trest odňatia slobody. Údajne je na úteku, polícia po ňom pátra. Najvyšší súd odsúdil aj viacero členov jeho skupiny.

V prípade figurovalo spolu 16 obžalovaných, ktorých prokurátor vinil z 20 skutkov. Podľa súdu sa mali jednotliví obžalovaní dopustiť trestných činov ako založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej a teroristickej skupiny, viacerých vrážd, nedovoleného ozbrojovania, lúpeže, vydierania, krádeže, poškodzovanie cudzej veci a ďalších.

Senát Najvyššieho súdu okamžite nariadil výkon trestu a vydal príkaz na dodanie do výkonu trestu, stalo sa tak v prípade 13 obžalovaných.

Pôvodná obžaloba na celú zločineckú skupinu bola podaná 27. apríla 2007 a súd do dnešného dňa vytýčil v tejto kauze približne 130 pojednávaní.

SaS: A. Danko vydiera Smer, aby si posilnil pozície v koalícii 

Bratislava 19. apríla (TASR) – Predseda SNS Andrej Danko vydiera Smer-SD, aby si posilnil pozície v koalícii. Myslia si to predstavitelia liberálov z SaS Richard Sulík, Jana Kiššová a Ľubomír Galko, ktorí opätovne zdôrazňujú potrebu predčasných volieb.

Reagovali tak na kritiku národniarov na adresu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ten sa má vo štvrtok popoludní stretnúť so šéfom SNS a vyjasniť si niektoré otázky. Pre SNS je totiž podľa Danka Pellegrini z hľadiska postojov neznámy. Koalícia vrátane SNS pred mesiacom vyslovila v parlamente Pellegrinimu a jeho vláde dôveru.

„Vládna koalícia opäť dospela do bodu, keď je zjavné, že záujem občanov je na poslednom mieste, lebo prednosť majú kšefty a stranícke záujmy,“ tvrdí SaS. Napätie medzi SNS a Pellegrinim ohľadom zahranično-politickej orientácie Slovenska je podľa SaS opäť len umelý konflikt vyvolaný národniarmi.

Danko po stredajšom rokovaní predsedníctva informoval, že si SNS pozve Pellegriniho, aby si vydiskutovali postoje k otázkam, ktoré prináša vládnutie. Hovoril, že sa nechce dozvedať o odchodoch ministrov či vysokých funkcionárov z médií. Necíti sa v koalícii takto komfortne. Zdôraznil, že koaličnú dohodu ale SNS neotvára.

Policajný prezident T. Gašpar požiadal o uvoľnenie z funkcie 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar v stredu požiadal o uvoľnenie z funkcie. Pre TASR to uviedlo oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

„Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar dnes podal žiadosť o uvoľnenie z funkcie,“ informovalo policajné prezídium.

Gašpar na tlačovej konferencii v utorok (17.4.) povedal, že žiadosť podá v stredu. Vo funkcii skončí najneskôr 31. mája tohto roka. V utorok to oznámil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je po odchode Tomáša Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra. Na odchode sa s Gašparom dohodli v záujme upokojenia situácie.

Premiér nepresvedčil dosť poslancov, že svojím majetkom neporušil ústavný zákon 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) nepresvedčil dosť poslancov parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, že v súvislosti so svojimi majetkovými pomermi neporušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Za uznesenie s týmto obsahom hlasovalo v stredu sedem z prítomných 14 členov výboru, zvyšných šesť bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania. Majetkom premiéra sa bude výbor zaoberať aj ďalej, podnet na začatie konania podá jeho predseda Vladimír Sloboda (SaS).

Premiér sa pred poslancov dostavil v stredu popoludní, aby im ozrejmil svoje majetkové pomery a rozptýlil pochybnosti, ktoré sa objavili v súvislosti s medializovanou kúpou bytu v lukratívnej bratislavskej lokalite. Poslancom priblížil všetok majetok, ktorý vlastní a zároveň všetky svoje príjmy za posledných 12 rokov, odkedy zastáva verejné funkcie. Vydvihol pritom, že pred ním podobnú vec neučinil pravdepodobne žiaden ústavný činiteľ.

Pellegirni deklaroval, že spolu vlastní majetok v hodnote približne 613.000 eur, pričom za spomenuté obdobie mal príjmy zhruba 886.000 eur. Rozdiel medzi tým predstavuje štvrť milióna eur, ktoré premiérovi podľa jeho slov plne postačovali na zabezpečenie životných nákladov. „Povedal som vám všetko o mojich majetkových pomeroch, neexistuje žiadna pochybnosť, že vlastním majetok, ktorý je nad rámec toho, čo som mohol za svoj život zarobiť,“ skonštatoval s tým, že bude rešpektovať rozhodnutie výboru.

„Viac sa už k mojim majetkovým pomerom vyjadrovať nebudem. Ja som povedal všetko, ja sa nemám za čo skrývať, ja vás, prosím, aby sme túto situáciu raz a navždy uzavreli a ja sa chcem od zajtra venovať svojej práci,“ oznámil Pellegrini.

Predsedu výboru Slobodu však nepresvedčil. Opozičnému politikovi sa nepáčilo, že napríklad nedostal odpoveď na otázku ohľadom premiérovho majetku, s ktorým začínal vo verejnej funkcii. „Toto bolo len informatívne stretnutie, kde premiér chcel predložiť svoje informácie, ktoré, samozrejme, oklieštil a na základe toho sme čakali, či bude treba, alebo nebude treba podať podnet. Keďže nezodpovedal tie otázky, tak ten podnet bude treba podať,“ uviedol poslanec s tým, že on tak urobí.

„Celý výbor bol absurdný, nikto nedal podnet na začatie konania, nepreverovali sme žiadne pochybnosti, ktoré vznikli na pôde výboru, bol to iba pokus ukončiť verejnú debatu o majetkových príjmoch pána premiéra, ktorý nevyšiel, pretože sa nenašla väčšina, aby výbor bez konania konštatoval, že pán premiér neporušil zákon,“ uviedol ďalší opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Peter Kresák (Most-Híd) nepovažoval za najšťastnejšie, aby výbor prijímal uznesenie s konštatáciou neporušenia ústavného zákona. Koaličného poslanca však premiér dokázal presvedčiť. „Ja som mal to šťastie, že som sedel a mohol sa pozerať na tie čísla, ktoré kolegovia nemali pred sebou. Ja mám pocit, že vysvetlil tie veci,“ uviedol Kresák.
Stranícky kolega premiéra, poslanec Jozef Burian ocenil, že „prvýkrát v histórii je niekto ochotný urobiť majetkový striptíz“. „Nie je sa o čom baviť,“ bol Burian spokojný s vysvetlením Pellegriniho v tejto podľa jeho slov „pseudokazue“.

Denník N na základe vlastných prepočtov informoval, že výdavky Petra Pellegriniho prevyšujú jeho zverejnené príjmy, pričom rozdiel je okolo 100.000 eur v prípade, že by jeho mesačné základné výdavky boli na úrovni 1000 eur. Premiér to denníku vysvetľoval tým, že okrem príjmov z výkonu verejnej funkcie mal aj iné, ktoré zákon nevyžaduje uviesť v majetkovom priznaní.

Premiér informoval, že vlastní chatu v obci Králiky, kde žijú jeho rodičia. V máji 2008 ju kúpil v prepočte za 69.707 eur. Ďalej vlastní trojizbový byt s garážovým státím s rozlohou 80 metrov štvorcových. V novembri 2009 ho nadobudol za cenu 109.249 eur s DPH. Najnovším prírastkom Pellegriniho je trojizbový byt s dvoma garážovými státiami v komplexe Zuckermandel v Bratislave, ktorý mu pribudol do vlastníctva vo februári tohto roku, nadobúdacia cena je 410.215 eur. Okrem týchto nehnuteľností je aj vlastníkom 11.000 metrov štvorcových ornej pôdy v katastrálnom území Lukavica v celkovej hodnote približne 25.000 eur.

Z výkonu verejnej funkcie dosiahol Pellegrini za 12 rokov celkový čistý príjem vo výške 432.000 eur. V roku 2008 predal byt, za ktorý zinkasoval 71.367 eur. O rok neskôr predal aj garáž za 6900 eur. Z medializovaného predaja výrobnej haly v okrajovej časti Banskej Bystrice svojmu poslaneckému asistentovi získal 54.770 eur. V uvedenom období mal aj ďalšie dodatočné príjmy vo výške 43.400 eur a od svojich rodičov získal za posledných desať rokov dokopy 67.000 eur. Pellegrini tiež pripomenul, že na byt v Bratislave si zobral hypotekárny úver vo výške 165.000 eur a z hypotéky za kúpu rekreačnej chaty potrebuje splatiť ešte 46.400 eur.

SaS: Žiada odstúpenie šéfa NAKA P. Hraška a riaditeľa inšpekcie MV M. Lučanského 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Opozičná politická strana SaS žiada, aby boli zo svojich funkcií v Policajnom zbore (PZ) odvolaní riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško a šéf inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR Milan Lučanský. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informovali poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda SaS Ľubomír Galko a podpredsedníčka NR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

„Žiadame, aby z policajných funkcií odstúpili alebo boli odvolaní riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško a šéf inšpekcie ministerstva vnútra Milan Lučanský. Tieto dve pozície a noví ľudia na nich sú nutnou, nie však postačujúcou podmienkou, aby sme vôbec mohli rozmýšľať o nejakom očistení NAKA od nekompetentných a zaviazaných ľudí,“ povedal Galko.

NAKA, ktorá mala byť elitným útvarom, je podľa neho v rozklade a prešpikovaná „pochybnými živlami, u ktorých je podozrenie, že sú súčasťou organizovaného zločinu v tomto štáte“. Zároveň nepokladá za normálne a správne, aby prezident PZ, ktorý je podľa neho za terajší stav NAKA zodpovedný, zotrval vo svojej funkcii ešte mesiac a pol.

Nicholsonová skonštatovala, že odchod Tibora Gašpara z funkcie policajného prezidenta neznamená, že sa v polícii niečo reálne zmení. „Po šiestich rokoch vedenia Policajného zboru Gašparom totiž došlo k absolútnemu rozkladu Policajného zboru, predovšetkým NAKA, ktorá mala byť elitnou organizáciou. Namiesto toho je dnes NAKA predĺženou rukou organizovaných skupín, politických alebo ekonomických,“ uviedla.

Vyšetrovateľom podľa jej názoru šéfujú nekompetentní ľudia bez kariérneho rastu, „ktorých do vedenia NAKA pretlačila veľmi silná skupina nitriansko-trenčianska, a teda reálne známa skupina Bödörovcov, a strana Smer-SD“.

MH SR: Rezort neudelil žiaden súhlas na vývoz zbraní do embargovaných krajín 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR dôsledne dodržiava záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva a žiaden súhlas na vývoz zbraní do embargovaných krajín, vrátane Azerbajdžanu, neudelilo. „Rezort pri vydaní každej exportnej licencie postupuje striktne podľa legislatívy a platných pravidiel,“ uviedol pre TASR hovorca ministerstva Maroš Stano.

Reagoval tak na informácie Českej televízie (ČT). Tá v pondelok (16.4.) zverejnila reportáž o tom, ako sa majú dostávať české raketomety a húfnice cez bratislavské letisko do Azerbajdžanu, pre ktorý platí vzhľadom na konflikt so susedným Arménskom zákaz vývozu zbraní.

Najvyšší súd SR zatiaľ nevytýčil termín v prípade rozpustenia strany M. Kotlebu 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Najvyšší súd (NS) SR zatiaľ nevytýčil termín verejného zasadnutia v prípade návrhu na rozpustenie parlamentnej strany Mariana Kotlebu ĽSNS.

„Vo veci návrhu Generálnej prokuratúry (GP) Slovenskej republiky na rozpustenie strany ĽSNS nebol na Najvyššom súde Slovenskej republiky k dnešnému dňu vytýčený termín zasadnutia. Senát momentálne skúma procesné podmienky konania a študuje rozsiahly spisový materiál,“ uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Ako ďalej povedala, na rozhodnutie v tejto veci zákon nestanovuje súdu žiadne lehoty. „Senát NS okrem tejto veci rozhoduje aj v ďalších závažných daňových veciach, v sporoch z hospodárskej súťaže a ochrany životného prostredia. Správne kolégium patrí k najzaťaženejším kolégiám NS, a tak nie je možné zatiaľ bližšie informovať o predpokladanom termíne rozhodnutia v predmetnej veci,“ uviedla Važanová.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podal návrh NS 24. mája 2017. „Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR,“ uviedla vtedy pre TASR hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Most-Híd: Nezdieľame názory A.Danka, posuny koalície v zásadných otázkach nie sú 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Strana Most-Híd nezdieľa názory SNS, ktoré prezentoval jej predseda Andrej Danko na tlačovej konferencii po rokovaní predsedníctva strany. „Nevnímame žiadne posuny vládnej koalície v zásadných politických otázkach,“ uviedla strana vo svojom stanovisku.

Bugárovci tvrdia, že ak by takýto pocit nadobudli, budú to riešiť ako doteraz vo vnútri koalície. „Pre nás platí programové vyhlásenie vlády, ktoré je v zahraničnej politike jednoznačné,“ vyhlásila strana, podľa ktorej sa koalícia musí v prvom rade sústrediť na dôležité a vážne úlohy stojace pred Slovenskom. „A tomu určite nepomáha riešenie problémov a prípadných nezhôd pred médiami a verejnosťou,“ uzavrela strana.

A. Danko nepovedal, či by SNS podporila nomináciu D. Sakovej na ministra vnútra 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Predseda SNS Andrej Danko nevie povedať, či by národniari podporili nomináciu štátnej tajomníčky rezortu vnútra Denisy Sakovej na post ministerky, ale nevylúčil to. Za ministerstvo nesie podľa Dankových slov zodpovednosť strana Smer-SD. „Ani mne sa nikto nestaral do ministrov,“ poznamenal s tým, že meno kandidáta ešte nepadlo.

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že do niekoľkých dní príde s menom nového ministra vnútra. Privítal by, keby rezort vnútra mal svojho nového šéfa čo najskôr. Kým sa tak stane, urobí všetko pre to, aby rezort fungoval bez problémov. Pellegrini, ktorý je po odchode Tomáša Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra, to povedal na utorkovej tlačovej konferencii.

K menám, ktoré sa objavujú, napríklad štátna tajomníčka Denisa Saková, sa vyjadrovať nechce. Saková sa už v minulosti v diskusiách o možnom ministrovi vnútra spomínala. „Momentálne nemôžem hovoriť o žiadnom mene, diskusie ešte budú trvať,“ uviedol premiér a podpredseda Smeru-SD s tým, že najskôr musí padnúť rozhodnutie na straníckej pôde. „Potom to oznámime. Ale našou ambíciou je nájsť meno nového ministra do niekoľkých dní,“ poznamenal.
SNS CHCE HOVORIŤ S PREMIÉROM, CHCE SI VYJASNIŤ NIEKTORÉ OTÁZKY 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Predsedníctvo SNS chce vo štvrtok popoludní hovoriť s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a vyjasniť si svoje postoje k otázkam, ktoré prináša vládnutie. Predseda SNS Andrej Danko sa nechce dozvedať o odchodoch ministrov či vysokých funkcionárov z médií. Necíti sa v koalícii takto komfortne. Neotvára však koaličnú dohodu.

I. Béreš zrejme nebude kandidovať za prezidenta SR 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Finančník Imrich Béreš, ktorý oznámil zámer kandidovať za prezidenta SR v budúcoročných voľbách a spustil petíciu na podporu kandidatúry, sa zrejme o najvyšší post v štáte uchádzať nebude. Naznačil to v stanovisku, ktoré v utorok večer zaslal médiám.
„Udalosti posledných dní a hodín vážnym spôsobom zasiahli do súkromia a pohody mojej rodiny. Ja osobne som bol pripravený znášať akékoľvek útoky, ale nepočítal som s tým, že budú trpieť moji najbližší,“ píše Béreš. Hovorí o slzách matky, strachu syna, obavách o zdravie.

„Uvedomil som si, že od mojich najbližších nemôžem vyžadovať takúto obeť. Sú to pre mňa najdôležitejší ľudia, drahší, než akákoľvek verejná funkcia. Moje odhodlanie a pripravenosť pomôcť tejto krajine nevzdávam, len ho budem realizovať tak ako doteraz,“ doplnil.

Béreš oznámil svoju kandidatúru v pondelok (16.4.). Chcel byť občianskym kandidátom. Či by sa do boja o palác skutočne zapojil, malo závisieť od výsledku petície, v ktorej chcel získať 30.000 podpisov od ľudí. Na tlačovej konferencii tiež odmietol medializované informácie, že mal napadnúť svoju bývalú ženu. Avizoval právne kroky.

Prezidentské voľby budú na jar 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska ešte nepovedal, či sa pokúsi obhájiť svoj post. O kandidátoch už rozmýšľajú aj politické strany, zatiaľ nikoho nepredstavili. Kandidatúru už oznámil Radovan Znášik, ktorý sa chce o hlasy voličov uchádzať ako občiansky kandidát. Záujem o prezidentský palác avizoval aj bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

B. Kollár: Je vidieť, že premiér P. Pellegrini začína byť autonómnejší 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Je vidieť, že predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) začína byť autonómnejší. Vyhlásil to líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý sa pýta „Máme si myslieť, že sa začína vymykať spod kontroly štátnej mafie?“ Reagoval tak na premiéra, ktorý v utorok oznámil, že sa dohodol s policajným prezidentom Tiborom Gašparom na tom, že skončí vo funkcii najneskôr koncom mája.

„Bolo to jediné možné rozumné riešenie, ktoré Pellegrini urobil. Toto rozhodnutie mohol urobiť už v pondelok (16.4.) a mohol tak ušetriť Tomáša Druckera,“ skonštatoval pre TASR Kollár.

Pellegrini je po odchode Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra. Premiér verí, že do niekoľkých dní príde s menom nového ministra vnútra.

PREZIDENT Andrej Kiska : ODCHOD GAŠPARA JE MINIMUM, VLÁDA UŽ MUSÍ ZAČAŤ PRACOVAŤ

foto: KP SR

„Privítal som, že premiér sa rozhodol začať robiť poriadky v rezorte vnútra osobne. Avizovaný odchod policajného prezidenta Gašpara ku koncu mája považujem za nevyhnutnú podmienku, aby sa vláda Petra Pellegriniho mohla pokúsiť upokojiť situáciu v spoločnosti.

Je absurdné, že sme boli týždne zaseknutí v diskusii o odstúpení policajného šéfa len preto, že pán Gašpar premeškal všetky ako-tak dôstojné príležitosti odísť.

Výber osoby nového ministra vnútra bude veľmi dôležitý. Od ráznosti krokov v rezorte vnútra, od schopnosti presadiť do vedenia polície dôveryhodných ľudí závisí dôveryhodnosť celej vlády.

Nový minister musí posilniť garancie nezávislosti a nestrannosti vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aj množstva nevyriešených káuz.

Mesiac po menovaní vlády je už naozaj najvyšší čas prevziať zodpovednosť, pohnúť sa ďalej a riešiť nakopené problémy.
Ľudia očakávajú jasné signály, že politici ich nespokojnosť, rozhorčenie a príčiny nedôvery v štát pochopili.“

Premiér: Policajný prezident T. Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31.máju 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31. máju. Oznámil to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je po odchode Tomáša Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra.

„Dohodli sme sa s pánom prezidentom Policajného zboru (PZ), že aj vzhľadom na aktuálnu situáciu a uvedomujúc si potrebu stabilizovať situáciu a ukľudniť to pnutie, zbaviť políciu toho, aby bola neustále pod tlakom médií a bola spochybňovaná jej činnosť, sme sa dohodli, že na pozícii policajného prezidenta skončí,“ uviedol Pellegrini s tým, že Gašpar skončí k 31. máju tohto roka.

Gašpar podľa jeho slov nemôže skončiť hneď, lebo ide o bezpečnostnú zložku štátu a premiér a dočasný minister vnútra musí zabezpečiť obranyschopnosť a bezpečnosť v štáte. „Nemôžem svojím rozhodnutím destabilizovať PZ,“ uviedol Pellegrini. PZ dnes totiž nemá jedného viceprezidenta a druhý je práceneschopný. Policajný zbor podľa Pellegriniho Gašparovým odchodom prichádza o profesionála.

„Ja nemením svoje názory a ak som povedal na adresu policajného prezidenta, že ho považujem za profesionála na správnom mieste, tak za tými vyjadreniami si stojím. Chcem povedať, že osoba pána generála, ktorý stál šesť rokov na čele PZ, je osoba kompetentná, ktorá má všetky schopnosti riadiť PZ,“ povedal Pellegrini.

Okrem tohto pozitívneho hodnotenia jeho práce však vníma aj to, že „cez jeho osobu, jeho meno, sa vytváral enormný politický tlak, možno až útok na všetkých policajtov v tejto krajine.“ Podľa Pellegriniho už prestalo ísť o osobu policajného prezidenta, ale „ide o útok na bezpečnostné zložky tejto krajiny.“

Gašpar potvrdil, že napĺňa sľub, ktorý dal, že ak sa dohodne s úradujúcim ministrom vnútra na odchode, odíde. „Žiadosť o uvoľnenie z funkcie prezidenta PZ urobím už zajtra, aby to bolo úplne zrejmé a jasné,“ uviedol Gašpar. Svojím odchodom chce dosiahnuť, aby zbor mohol fungovať bez atakov, politizácie „a bez toho, čo malo značný dopad na to, v akej klíme sa v PZ pracuje“.

Po odstúpení z funkcie prezidenta PZ Tibor Gašpar pravdepodobne odíde aj z radov polície, hoci ešte nie je definitívne rozhodnutý.

KDH na odvolanie T. Gašpara

Niečo tu nesedí. Robert Fico rezignoval zo dňa na deň a svet ani Slovensko sa nezrútilo. Argumentácia, že rýchle odstúpenie policajného prezidenta by znamenala destabilizáciu policajného zboru je nepoctivá. Pôsobenie Tibora Gašpara v pozícii policajného prezidenta ešte mesiac a pol vzhľadom na aktuálne okolnosti je neprípustné. Preto požadujeme, aby odstúpil najneskôr k 1. máju.

SaS: To, čo sa dnes deje, by vo filme vyzeralo ako fraška. T. Gašpar musí odísť

Predseda vlády a dočasný minister vnútra Peter Pellegrini by mal okamžite odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Vyzvala ho k tomu na pondelkovej tlačovej besede najsilnejšia opozičná strana Sloboda a Solidarita.

„V opačnom prípade na Slovensku prevládne názor, že na čele vlády stojí ďalší vazal organizovaného zločinu, nesvojprávny politik, ktorý nemôže konať vo verejnom záujme,“ uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

Podľa SaS to, čo sa dnes deje, by vo filme vyzeralo ako fraška. „Lenže toto je hrozná slovenská realita organizovaného zločinu, ktorý prerástol do orgánov štátu. Organizovaný zločin a jeho kriminálne skutky vytvárajú v spoločnosti neznesiteľnú atmosféru, ktorú vybičovala beštiálna vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedol Ľ. Galko.

Podľa Galka je dnes mimoriadne dôležité, aby občania pochopili tieto súvislosti a predčasné voľby, o ktorých bude parlament rokovať na svojej májovej schôdzi, chápali ako nevyhnutý predpoklad očisty Policajného zboru a prokuratúry od vplyvov organizovaného zločinu, ktorý cez stranu Smer-SD prerástol do celého štátu. „Úspech opozičných síl v predčasných voľbách by znamenal, že organizovaný zločin nebude mať dva roky, ktoré zostávajú do riadnych parlamentných volieb, na to, aby pozametal po sebe stopy a ešte hlbšie sa zaryl do štátnych štruktúr,“ tvrdí Ľ. Galko.

Nicholsonovej nové zistenia

Podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová na tlačovej konferencii ukázala fotografiu z roku 2017, ktorá vznikla v nitrianskom hoteli Zlatý kľúčik a naznačuje prepojenie Bödörovcov na políciu. Na spoločnej fotografii sú v priateľskom objatí podnikateľ Peter Brath, o ktorom písal aj aj zavraždený novinár Ján Kuciak, Norbert Bödör a Milan Mihálik, v súčasnosti zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA, ktorým je Bernard Slobodník, v minulosti sponzor strany Smer-SD.

„Mihálikova kariéra policajta sa pôvodne mala skončiť ešte v roku 2013, kedy odmietol absolvovať detektor lži a podal si žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru príslušníka Policajného zboru, dokonca mal byť vydaný aj personálny rozkaz o ukončení služobného pomeru. Pýtam sa Tibora Gašpara, či je pravda, že to bol pokyn od neho, na základe ktorého sa zničil tento personálny rozkaz a Milan Mihálik bol preradený ako operatívny pracovník na expozitúru Západ Národnej jednotky finančnej polície NAKA? Pán Gašpar, je pravda, že ste takto zariadili Mihálika práve preto, lebo sa priatelí s Bödörom? Mihálik takto kariérne preskočil dva stupne a stal sa zástupcom riaditeľa bez toho, aby mal akékoľvek riadiace skúsenosti. V koho záujme, pán Gašpar, konáte?“ pýta sa L. Ďuriš Nicholsonová.

Premiér: Je nutné, aby som zodpovednosť za najbližšie kroky na MV prevzal osobne 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) ešte v utorok povie ďalší postup na Ministerstve vnútra (MV) SR, ktorého vedením je dočasne poverený po odchode Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Je pripravený osobne vziať zodpovednosť za najbližšie kroky v rezorte. Oznámil to po tom, čo Drucker podal demisiu do rúk prezidenta SR Andreja Kisku a Pellegrini prevzal poverenie o dočasnom vedení.

„Ešte dnes v popoludňajších hodinách vás budem informovať o ďalšom postupe, čo sa týka ministerstva vnútra a otázok, ktoré dnes na stole stoja,“ oznámil predseda vlády.

Situácia je podľa Pellegriniho náročná, aj preto povedie dočasne rezort vnútra on a nie niektorý z ministrov. „Rozhodol som sa a dohodol som sa pánom prezidentom, že nepoverím niektorého z ministrov riadením tohto rezortu, ale zodpovednosť za najbližšie kroky prevezmem osobne ako predseda vlády,“ uviedol s tým, že je to v tejto dobe potrebné a nutné.

Pellegriniho mrzí Druckerov odchod. „Bol to človek, ktorý bol pripravený priniesť nové veci na ministerstvo vnútra. Vláda stráca jedného schopného manažéra,“ vyhlásil. Drucker poďakoval za spoluprácu s Pellegrinim a poprial mu, aby sa mu podarilo naplniť jeho predstavy a programové vyhlásenie vlády. Prezident Kiska sa zatiaľ k situácii nevyjadril. Urobí tak neskôr.

Drucker oznámil rezignáciu v pondelok (16.4.) po tom, čo neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara. Rezortu vnútra šéfoval necelý mesiac. Svoje rozhodnutie odísť oznámil po tom, čo neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nechce prispievať k polarizácii spoločnosti.

Gašpar zatiaľ vo funkcii zostáva. Pokiaľ ho o odchod požiada minister vnútra, odíde. Nemyslí si však, že on ako osoba je ten, kto polarizuje spoločnosť. Gašparov odchod žiadajú ľudia na protestoch, opozícia aj prezident Kiska. Drucker ako minister hovoril, že Gašparovo odvolanie nie je správne ani spravodlivé, pripustil však existenciu dôvodov, pre ktoré mohol Gašpar ponúknuť svoju funkciu.

Za slušné Slovensko: P. Pellegrini by mal ako prvé odvolať T. Gašpara 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Iniciatíva Za slušné Slovensko verí, že prvým krokom premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) ako dočasne povereného ministra vnútra bude odvolanie Tibora Gašpara z funkcie policajného prezidenta. V utorkovej tlačovej správe iniciatívy to skonštatovali Juraj Šeliga, Martina Strmeňová a Ján Gálik.

Rovnako očakávajú, že príde k zmene výberového procesu policajného prezidenta a k vytvoreniu nezávislej policajnej inšpekcie. „Odvolanie pána Gašpara považujeme za prvý a nevyhnutný krok pre začiatok obnovovania dôvery občanov v činnosť ministerstva vnútra, ako aj krok k naplneniu požiadavky nezávislého vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal,“ skonštatovali.

Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko, tiež uviedli, že o ich ďalších aktivitách budú informovať. „Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti,“ odkázali.

Premiér Pellegrini ešte v utorok povie ďalší postup na ministerstve vnútra, ktorého vedením je dočasne poverený po odchode Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Oznámil to po tom, čo Drucker podal demisiu do rúk prezidenta SR Andreja Kisku a Pellegrini prevzal poverenie o dočasnom vedení.

Ľ. Laššáková: Na odchod zatiaľ nevidím dôvod, chcem presvedčiť svojou prácou 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) zatiaľ nevidí dôvod pre rezignáciu na svoj post. Vyhlásila to po stretnutí a v reakcii na vyhlásenie signatárov výzvy Žiadame okamžitý kultúrny reparát!, podľa ktorej Laššáková nemá kompetenciu ani morálnu autoritu viesť rezort.

Priznala, že ju signatári na predpoludňajšom rokovaní o odstúpenie žiadali. „Ja mám dôveru vlády, vymenoval ma pán prezident, niektoré veci sme si vykonzultovali,“ povedala ministerka. Zároveň deklarovala, že signatári výzvy majú u nej stále dvere otvorené. „Ponúkla som im konkrétne pozície v grémiu, poradnom orgáne, ktorý bude riešiť konkrétne problémy i výzvy slovenskej kultúry,“  informovala.

Ohradila sa voči spochybneniam o jej kompetencii v oblasti kultúry i konštatovaniu signatárov, že ju nepreukázala ani v regionálnom prostredí. Iniciátor výzvy za kultúrny reparát Juraj Janiš povedal, že ak nemá niekto kompetenciu viesť Štátnu vedeckú knižnicu v Banskej Bystrici, odkiaľ má mať kompetenciu viesť ministerstvo kultúry. Laššáková reagovala, že išlo o to, že nespĺňala podmienku absolvovaných rokov praxe.

BRIEF: PREZIDENT PRIJAL DEMISIU T. DRUCKERA, MINISTERSTVO POVEDIE PREMIÉR 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Vedením rezortu hlava štátu dočasne poverila predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Drucker oznámil rezignáciu v pondelok (16.4.) po tom, čo neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara.

A. Kiska: Jediné, čo zatiaľ na Slovensku nie je dobré, je politika 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Na to, aby sme posunuli krajinu dopredu, potrebujeme, aby politici brali svoje povolanie ako službu. Podniky na Slovensku nachádzajú najvyššiu kvalitu a najlepších ľudí, jediné, čo nie je dobré, je politika. Na utorkovom podujatí Forbes 30 pod 30 v Bratislave to zdôraznil prezident SR Andrej Kiska.

Podľa neho treba hovoriť o tom, aké chceme Slovensko v tom okruhu, na ktorý máme dosah. Ak chceme posunúť SR dopredu, politici by mali brať svoje povolanie ako službu a nebrali to ako svoju pozíciu pre získavanie moci, dodal.

Na otázku, či bude opäť kandidovať za prezidenta SR, priamo neodpovedal. „Určite spravím všetko pre to, čo je v mojich silách, aby bolo Slovensko krajinou, kde stojí za to žiť,“ deklaroval.

Na Slovensku podľa Kisku podniky nachádzajú najvyššiu kvalitu a najlepších ľudí. „Jediné, čo zatiaľ nemáme stále dobré, je, žiaľ, politika,“ poznamenal prezident. Krajina podľa neho musí byť viac v rukách ľudí, „nie v rukách zopár vyvolených“.

„Každý jeden, kto chce zmeniť Slovensko, by mal začať s tou zmenou okolo seba,“ skonštatoval prezident s tým, že takýmto spôsobom sa môže SR posunúť. Pripomenul však, že Slovensko už úspešné je a za posledných 25 rokov má za sebou obrovský kus cesty.

T. Gašpar: Vo funkcii zatiaľ ostávam, iniciatíva musí prísť od ministra 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Tibor Gašpar zatiaľ ostáva vo funkcii policajného prezidenta. Oznámil to na tlačovej konferencii s tým, že je profesionál, nepolitik a zodpovednosť za jeho pôsobenie musí zobrať do rúk minister vnútra. Ak ho požiada, aby odišiel, urobí to.

„Sám si tú žiadosť o odchod z funkcie nedám. Urobím tak, až keď o to budem požiadaný, resp. ak ma minister vnútra odvolá,“ avizoval. Gašpar si zároveň nemyslí, že on ako osoba je ten, kto polarizuje spoločnosť.

„Odpolitizovanie polície, po ktorom sa toľko v uliciach volá, je paradoxne v rámci hesiel vo vzťahu k mojej osobe politické. Nemyslím si, že tu rozhodujú argumenty a zdravý rozum, ale hrá sa na emócie a vytvára sa nefunkčný obraz Policajného zboru,“ povedal.

Po šiestich rokoch, čo riadi políciu, to považuje za neprijateľné a pociťuje to ako osobnú krivdu. „Z úcty k tisícom policajtov a k mojej rodine sa potrebujem sčasti obhajovať,“ poznamenal a poukázal na pozitívne policajné výsledky a štatistiky, rozloženia zločineckých skupín, ako aj na kroky, ktoré počas svojho pôsobenia vykonal.

Prezident prijme v utorok demisiu T. Druckera, ministerstvo povedie premiér 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Prezident Andrej Kiska prijme v utorok o 11.00 h demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). TASR informovala prezidentská kancelária.

Vedením rezortu poverí hlava štátu dočasne predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD).
Drucker šéfoval rezortu necelý mesiac. Svoje rozhodnutie odísť oznámil v pondelok (16.4.) po tom, čo neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nechce prispievať k polarizácii spoločnosti.

Exprezidenti PZ:Gašpar by mal po tlakoch odstúpiť,ale nemala by rozhodovať ulica 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Ulica by nikdy nemala odvolávať policajného prezidenta Tibora Gašpara, ale on by asi mal odstúpiť, keďže sú naňho veľké tlaky. Pondelkové (16.4.) odstúpenie šéfa rezortu vnútra Tomáša Druckera je výsledkom tých tlakov. Uviedol pre TASR generál Štefan Lastovka, druhý policajný prezident v histórii policajných prezidentov SR. Túto funkciu zastával od 16.3.1994 do 3.1.1995.

TASR v tejto súvislosti oslovila všetkých bývalých policajných prezidentov SR. V poradí ôsmy policajný prezident v histórii Slovenska generál Ján Packa, ktorý v tejto funkcii pôsobil od 8.8.2006 do 17.7.2010, povedal: „Na Gašparovom mieste by som odstúpil minimálne do vyšetrenia prípadu vraždy novinára Kuciaka. A odstúpenie ministra vnútra Druckera schvaľujem. Zachoval sa ako chlap.“

Generál Ján Pipta, ktorý bol piatym policajným prezidentom od 3.11.1998 do 31.5.2001, sa vyjadril: „Gašpar je mimoriadne schopný človek, schopný policajný prezident. Bol excelentný vyšetrovateľ. Mal smolu, že sa dostal do takejto politickej situácie.“

Gašpara považuje za slušného a inteligentného človeka a hlavne za odborníka siedmy policajný prezident plukovník Anton Kulich. „Ale prezident Policajného zboru SR je podriadený ministrovi vnútra a minister by ho nemal vymenovávať, ale mal by si to dať odobriť vláde. Tak to funguje aj v zahraničí. Prípadné Gašparovo odstúpenie je len na ňom,“ uviedol v pondelok pre TASR Kulich, ktorý bol policajným prezidentom od 30.10.2002 do 7.8.2006.

Tretí policajný prezident plukovník Jozef Holdoš, ktorý zastával túto funkciu od 3.1.1995 do 1.7.1997, si myslí, že „policajného prezidenta môže odvolať len minister vnútra. Mňa osobne menoval predseda vlády SR a aj ma odvolal. Myslím si, že nemôže byť pravidlom, aby nezainteresované osoby tlačili na odvolanie policajného prezidenta. Pritom nemôžem hodnotiť jeho prácu, nie som na to kompetentný.“

„Ak je toto právny štát, tak by sa odvolanie policajného prezidenta malo riadiť príslušnými zákonmi,“ domnieva sa v poradí prvý policajný prezident SR plukovník František Krajča, ktorý v tejto pozícii pôsobil od 18.8.1992 do 16.3.1994.

Plukovník Jaroslav Spišiak, ktorý bol deviatym policajným prezidentom od 19.7.2010 do 14.5.2012, má na to nasledovný názor: „Zákon o policajnom zbore by mal obsahovať ustanovenie, ktoré by striktne definovalo spôsoby a dôvody odvolania policajného prezidenta. A medzi tými dôvodmi by sa mali vyskytovať aj také dôvody, ktoré by reflektovali najmä na hodnotenie jeho činnosti.“

Gašpar: Rozhodnutie ministra vnútra T. Druckera je pre mňa prekvapujúce 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Za prekvapujúcu a neočakávanú označil prezident Policajného zboru Tibor Gašpar demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD).

„Rozhodnutia ministra vnútra Tomáša Druckera neodvolať ma z funkcie prezidenta Policajného zboru, ale súčasne podať demisiu, ktoré prezentoval na dnešnom tlačovom brífingu, sú pre mňa prekvapujúce a neočakávané,“ uviedol Gašpar v písomnom stanovisku. K uvedenej situácii sa chce vyjadriť v čo najkratšom čase po dôkladnom zvážení všetkých okolností.

P.Baboš: Situáciu nedokázal upokojiť ani krízový manažér, Drucker vzdal svoj boj 

Bratislava 16. marca (TASR) – Politológ Pavol Baboš tvrdí, že odstupujúci minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) nedokázal ako krízový manažér upokojiť situáciu na slovenskej politickej scéne a svoj boj vzdal.

„Pokiaľ ide o protesty ľudí v uliciach, tak to určite kúpi čas, pretože požiadavka na odvolanie policajného prezidenta Gašpara nebude mať byť kým riešená, kým sa nenájde nový minister vnútra. Keď sa nájde, ten zas môže žiadať nejaký čas, ako pred ním žiadal Drucker. Pokiaľ ide o samotnú situáciu v koalícii, to je skôr otázka na politických partnerov Smeru, či budú mať snahu nejakým spôsobom zasahovať do výberu nového ministra, alebo to nechajú plne v réžii Smeru. Vzhľadom na to, akú stratégiu mal Most Híd pri poslednej koaličnej kríze, tak sa dá predpokladať, že by mohol mať tú ambíciu, aspoň spolurozhodovať o novom ministrovi vnútra, ale ešte som nezachytil žiadnu reakciu, takže neviem,“ komentoval Baboš vývoj na politickej scéne.

Odstúpenie Druckera a jeho argumentácie vníma ako nekonzistentné a je podľa neho zvláštne, že končí. „Zároveň to hovorí niečo o tom, že minister nemá cit pre politickú a spoločenskú zodpovednosť v tom zmysle, že požiadavka na odvolanie Gašpara nebola o tom, či sú dôkazy o tom, že zlyhal, ale skôr o tom, že mu značná časť spoločnosti nedôverovala a či tú dôveru chcel ako minister získať späť, alebo nie. A tu sa zdá, že ten boj vzdal,“ konštatoval politológ s tým, že práve Drucker mal byť tým krízovým manažérom, ktorý vie takéto situácie riešiť a mal situáciu upokojiť a ukázalo sa, že ani toto nepomohlo.
I. Matovič: T. Drucker sa zachoval ako zbabelec a prospechár 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) sa zachoval ako zbabelec a prospechár. Uviedol to počas brífingu predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič po tom, čo Drucker v pondelok oznámil, že podá demisiu.

„Ako zbabelec sa zachoval preto, lebo si netrúfol postaviť sa nitrianskej mafii, ktorá dlhé roky ovláda Policajný zbor. Ako prospechár preto, že sa rozhodol nechať na pozícii policajného prezidenta Tibora Gašpara, lebo si veľmi dobre uvedomuje, že je pre neho a jeho manželku jediná záruka,“ povedal Matovič s tým, že ich podvody s pozemkami a vilou na Floride budú nevyšetrené. Podľa Matoviča bude na konci „skutok sa nestal“.

Podľa poslanca NR SR Gábora Grendela (OĽaNO) „tančeky Druckera okolo osoby policajného prezidenta Tibora Gašpara dávali dopredu vedieť, čo sa stane“. „Pri výbere nového ministra vnútra nezáleží, z akého prostredia pochádza, podstatné bude, aký je vzťah tohto človeka k Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD),“ povedal Grendel. Podľa neho sa ukázalo, že Slovensko neriadia ústavní činitelia, ale oligarchovia z pozadia politických strán. „Pre týchto oligarchov bola osoba Tibora Gašpara dôležitejšia ako postava ministra vnútra Tomáša Druckera,“ povedal.

„Ak minister vnútra nedokáže využiť svoje zákonné kompetencie, nemá čo robiť vo svojej funkcii,“ povedal Grendel. Zároveň považuje jeho odchod z funkcie za „férový krok“. Podľa Grendela dôvodom napätia v spoločnosti nie je osoba Druckera, ale policajného prezidenta. „Jeho odstúpenie preto nič nerieši,“ skonštatoval Grendel s tým, že celý projekt rekonštrukcie vlády zlyhal. Za jediné riešenie politickej krízy v krajine označil predčasné voľby. „Jedine tie môžu nastoliť stav, kedy sa situácia upokojí a kedy budú o veciach rozhodovať zvolení zástupcovia ľudí a nie oligarchovia z pozadia politických strán,“ doplnil Grendel.

BRIEF: ŠTS ODSÚDIL POSLANCA NR SR MILANA M. NA PEŇAŽNÝ TREST 5000 EUR 

Banská Bystrica 16. apríla (TASR) – Poslanca Národnej rady (NR) SR za Kotlebovu ĽSNS Milana M. odsúdil v pondelok Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica na peňažný trest 5000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. Verdikt nie je právoplatný, poslanec sa voči nemu odvolal a prokurátor tiež, trest je podľa neho nízky.

M. Maďarič nečakal, že T. Drucker odvolá T. Gašpara, demisiu chápe 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Poslanec Národnej rady SR a bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) nečakal, že by minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) odvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara. Druckerovo rozhodnutie rezignovať na svoju funkciu považuje za pochopiteľné.

„Po včerajšom jednoznačnom vyjadrení premiéra Pellegriniho, že policajný prezident Gašpar je maximálny profesionál, som nečakal, že minister vnútra Drucker by policajného prezidenta odvolal. Ak minister vnútra uvažoval inak, potom považujem jeho rozhodnutie odstúpiť za pochopiteľné,“ uviedol pre TASR Maďarič.

Premiér P. Pellegrini sa k rezignácii T. Druckera vyjadrí po osobnom stretnutí 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa k rezignácii ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) vyjadrí až po stretnutí s ním. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. „Predseda vlády SR Peter Pellegrini zaujme stanovisko po osobnom stretnutí s ministrom vnútra Tomášom Druckerom,“ uviedol Úrad vlády SR.

Za slušné Slovensko: Odvolanie T. Gašpara je teraz zodpovednosťou premiéra 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Otázka odvolania policajného prezidenta Tibora Gašpara je po odstúpení ministra vnútra Tomáša Druckera (nom. Smeru-SD) absolútnou zodpovednosťou premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a vládnej koalície. Rovnako tak aj systémové zmeny v polícii a policajnej inšpekcii. Myslí si to iniciatíva Za slušné Slovensko.

„Stále trváme na tom, že Tibor Gašpar má byť odvolaný. Pán Gašpar je symbolom zlyhaní a nedôvery občanov v políciu a vyšetrovanie káuz,“ vyjadrili sa za iniciatívu Juraj Šeliga, Martina Strmeňová a Ján Gálik. Dodali, že v krátkej dobe oznámia ďalšie formy občianskeho nátlaku.

„Miesto snahy o obnovenie dôvery občanov vláda Petra Pellegriniho robí doteraz všetko pre to, aby jej občania nedôverovali,“ tvrdí iniciatíva. Dnešné Druckerove slová podľa nej ukazujú, že novej vláde „neverí vlastný minister, ktorý sa rozhodol chrániť svoju integritu a odstúpiť“.

Drucker v pondelok oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie. Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara nie je podľa neho správne ani spravodlivé. Pre demisiu sa Drucker rozhodol preto, že nechce prispievať k polarizácii spoločnosti.

Drucker nastúpil do funkcie ministra vnútra po Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) pred mesiacom a vzal si čas na rozhodnutie o Gašparovej budúcnosti. Gašparov odchod okrem prezidenta Andreja Kisku žiadajú ľudia na protestoch a opozícia. Pellegrini považuje Gašpara za profesionála, ale avizoval, že bude rešpektovať rozhodnutie ministra.

Odchod T.Gašpara by podľa B.Bugára zjednodušil obsadenie kresla ministra vnútra 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara by určite zjednodušil obsadenie kresla ministra vnútra, tvrdí šéf Mosta-Híd Béla Bugár.

„Nepochybujem o tom, že si to uvedomuje aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý musí prísť s novým návrhom na ministra vnútra,“ povedal Bugár. Každý verejný činiteľ, vrátane prezidenta policajného zboru, by mal mať podľa Bugára cit pre realitu a vnímať spoločenské súvislosti.

Bugár je však rád, že po nástupe Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) na post ministra vnútra sa priorita Mosta-Híd odpolitizovať policajný zbor dostala do legislatívneho procesu. „A z pohľadu budúcnosti to považujem za zásadnejší a systémovejší krok ako personálnu výmenu na jednom poste,“ dodal Bugár.

Politika: T. Gašpar má podľa progresívcov i KDH väčšiu silu ako minister 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo funkcii, namiesto neho odišiel minister vnútra Tomáš Drucker. Podľa mimoparlamentných strán to naznačuje, že Gašpar je mocnejší ako samotný minister. Tvrdí to Progresívne Slovensko i KDH.

„Drucker naznačil, že aj podľa neho by bolo lepšie, ak by Gašpar sám odstúpil a upokojil tým polarizovanú spoločnosť. Drucker vraj nevidel dôvody na odvolanie prezidenta Policajného zboru. Pritom tie sú zjavné všetkým,“ uviedlo vo svojom stanovisku Progresívne Slovensko. Ako podotklo, polícia pod vedením Tibora Gašpara nevyriešila žiadnu z veľkých káuz, kde je podozrenie na prepojenie s politickými špičkami, nevyriešila kauzu Bašternák a ani po takmer dvoch mesiacoch sa nepriblížila k objasneniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Minister Drucker pochopil, že so Smerom sa nedá nič vyčistiť, dá sa len seba zašpiniť. A tak odstupuje. Na rekonštrukciu štátu potrebujeme inú vládnu garnitúru,“ napísal na sociálnej sieti líder strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý.

KDH tvrdí, že keď je „policajná klika“ silnejšia ako štát, tak odstúpi minister a nie ten, koho on menuje a odvoláva. „Stále tvrdíme, že najlepším riešením pre Slovensko sú predčasné voľby,“ uviedlo hnutie. Občianska konzervatívna strana (OKS) považuje za príznačné, že Drucker radšej sám odstúpi z funkcie, ako by odvolal Gašpara. „Potvrdzuje sa, že Pellegriniho vláda nie je ničím iným než skrytou štvrtou Ficovou vládou,“ vyhlásila strana.

Politologička: Za Druckerovou demisiou je prejav rezignácie 

Bratislava 16. apríla (TASR) –  Rozhodnutie Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) odstúpiť z funkcie ministra vnútra je zároveň koncom jeho politickej kariéry. Myslí si to politologička Darina Malová. Druckerovo gesto vníma ako prejav rezignácie.

„Ja to vidím tak, že keďže nenašiel dôvod, pre ktorý by mal  T. Gašpara odvolať, tak to radšej odpískal sám, lebo nevedel, ako má celý problém vyriešiť,“ uviedla politologička. Je presvedčená, že rozhodnutie ovplyvnil aj veľký tlak verejnosti, ktorému bol minister vystavený i medializovaná kauza okolo pozemkov, ktoré získal so svojou manželkou v Trnave a okolí.

Malová je zároveň presvedčená, že väčší signál pre policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby sám odstúpil, už nebude. „Ak to ani teraz nepochopí a neurobí, tak nad tým ostáva rozum stáť,“ zdôraznila politologička.

Prezident A. Kiska nebude nateraz na odstúpenie ministra vnútra reagovať 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Kancelária prezidenta SR na odstúpenie ministra vnútra Tomáša Druckera (nom. Smeru-SD) nateraz nebude reagovať. Povedal to prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Prezident SR Andrej Kiska pred dvoma týždňami vyhlásil, že jediné, čo ho v súvislosti s osobou policajného prezidenta Tibora Gašpara zaujíma, je, kedy ho minister vnútra odvolá z funkcie.

NRSR: A. Danko berie Druckerovo rozhodnutie na vedomie 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) berie na vedomie rozhodnutie ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) odstúpiť z funkcie. Tým, že ide o vnútornú záležitosť Smeru-SD, nebude sa k tomu bližšie vyjadrovať, uviedol pre TASR Dankov hovorca Tomáš Kostelník.

B. Kollár: Je vidieť, kde sa v hierarchii moci nachádza T. Drucker a T. Gašpar 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Na rozhodnutí ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) odstúpiť zo svojej funkcie je jasne vidieť, kde sa v hierarchii moci nachádza on a kde policajný prezident Tibor Gašpar. Pre TASR to povedal líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár.

„Toto je krásny príklad, akú silu má u nás táto štátna mafia. Keď si povie, že pre ňu je prioritné udržať vo funkcii policajného prezidenta Gašpara, tak je ochotná pre to obetovať aj novopečeného ministra vnútra,“ vyhlásil Kollár. Milan Krajniak zo Sme rodina okomentoval na sociálnej sieti Druckerove rozhodnutie ako útek pred zodpovednosťou. „Ak teda verí (Drucker, poznámka TASR), že Gašpar je OK, prečo potom odchádza?“ napísal.

Most-Híd prekvapilo rozhodnutie T. Druckera, no berie ho na vedomie 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Koaličnú stranu Most-Híd prekvapilo rozhodnutie ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) podať demisiu. „No berieme ho na vedomie,“ povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Most-Híd tvrdí, že navrhované zmeny o spôsobe výberu a menovania vedenia polície považuje za dôležitý systémový krok k obnovovaniu dôvery. „Návrh je v súlade s návrhom strany Most-Híd, ktorý z iniciatívy jej predstaviteľov bol zapracovaný aj do Programového vyhlásenia vlády,“ dodala Debnár.

J. Marušiak: Rezignácia ministra vnútra napätú situáciu na Slovensku neupokojí 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Rezignácia ministra vnútra Tomáša Druckera podľa politológa Juraja Marušiaka neupokojí napätú situáciu na Slovensku. „Nerozumiem dôvodu, prečo sa bránil odvolaniu prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, je to veľmi prekvapivé. Je faktom, že voči nemu bola spustená mediálna paľba za všetky jeho podnikateľské aktivity a rozumiem z tohto hľadiska, že zotrvávanie vo funkcii by bolo pre neho veľmi problematické,“ uviedol pre TASR Marušiak.

Podľa neho sa nestabilitu, ktorá na Slovensku trvá od marca, podarilo Druckerovým vymenovaním za ministra vnútra, zažehnať zatiaľ iba na veľmi krátky čas. „Uvidíme, čo to urobí so slovenskou politickou scénou. Smer teraz bude musieť nájsť náhradníka. Z hľadiska toho, že odíde jeden minister, neznamená, že sa teraz ide zosypať celá vláda. Samozrejme, je to veľmi nepríjemná situácia pre najsilnejšiu stranu vládnej koalície,“ konštatoval Marušiak.

Po tom, ako minister Drucker minulý týždeň skončil v nemocnici a pri všetkých obvineniach na jeho osobu, politológ očakával požiadavku na jeho odstúpenie. „Možno sa Drucker tomu rozhodol jednoducho predísť. Druhá vec je, že bol dosť kritizovaný za niektoré nepopulárne opatrenia v zdravotníctve, že nie je z hľadiska Smeru už tým príkladom nejakého šikovného manažéra,“ dodal Marušiak.
Druckerovo rozhodnutie je pre mňa veľké prekvapenie 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Rozhodnutie ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) podať demisiu prekvapilo podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára. „Dozvedel som sa to z médií a je to pre mňa veľké prekvapenie. Musím sa viac oboznámiť s dôvodmi,“ povedal Blanár pre TASR.

Drucker v pondelok oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie. Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara nie je podľa neho správne ani spravodlivé. Pre demisiu sa Drucker rozhodol preto, že nechce prispievať k polarizácii spoločnosti.
A. Hrnka demisia T. Druckera mrzí, každý má podľa neho iný prah bolesti 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Podpredseda SNS Anton Hrnko nie je nadšený demisiou ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). „Je ho škoda, minister Drucker rozbehol dôležité zmeny v rezorte týkajúce sa voľby policajného prezidenta a organizácie okolo policajnej inšpekcie,“ povedal politik.

Hrnko ale rozumie dôvodom, prečo sa Drucker rozhodol podať demisiu. „Pretože ak niekoho odvolávate, musíte mať na to pádne argumenty a je niekedy ťažké pripustiť si, že časť verejnosti má na vec iný názor,“ povedal Hrnko s tým, že Drucker má v tejto veci zrejme iný prah bolesti.

„Nie je dobré zasahovať do organizácie policajného zboru,“ odpovedal Hrnko na otázku, či by on bol za odvolanie Gašpara. Tvrdí totiž, že polícia má práve za jej súčasného vedenia veľkú šancu na vyriešenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Reakcia strany SaS na demisiu ministra vnútra T. Druckera

Od Tomáša Druckera sa očakávalo, že využije svoju kompetenciu ministra vnútra a odvolá z postu prezidenta Policajného zboru nedôveryhodného Tibora Gašpara. Ukázalo sa, že vnútornú silu na tento krok nepozbieral, ale zároveň nebol ochotný podvoliť sa vedeniu Smeru-SD, ktoré na neho tlačilo, aby Gašpara vo funkcii ponechal.

Riešením je jeho demisia, ktorá ho usvedčuje, že nedokázal svoju novú funkciu pretaviť do správnych rozhodnutí. Vláda Petra Pellegriniho však dostala ďalší úder a jej pokračovanie je naozaj len o tom, že potrebujú kryť zločin a držať políciu aj prostredníctvom Tibora Gašpara vo svojich rukách. Je vylúčené, aby sa po Druckerovej demisii našiel v súčasnej vládnej koalícii človek, ktorý nastúpi do tejto uvoľnenej funkcie s vôľou meniť veci k lepšiemu a prinavrátiť Policajnému zboru stratenú dôveru. Požiadavka na predčasné voľby je o to naliehavejšia.

foto: UPPSRII

Minister vnútra Tomáš Drucker odstupuje z funkcie 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odstupuje zo svojej funkcie. Drucker to oznámil na pondelkovom brífingu na pôde ministerstva. Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara nie je podľa neho správne ani spravodlivé.

„Žiadalo sa odo mňa, aby som dokázal znížiť túto polarizáciu, aby som odvolal Tibora Gašpara. Ale ja si chcem zachovať svoju integritu. Ak si myslím, že tvrdé odvolanie Tibora Gašpara nie je správne, tak pokiaľ ja mám vytvárať istú polarizáciu namiesto jej uvoľnenia, si myslím, že za týchto okolností nemám ďalej právo zotrvávať v pozícii ministra vnútra. Preto som sa rozhodol, že podám do rúk pána prezidenta rezignáciu na svoju funkciu,“ oznámil Drucker.

Drucker nastúpil do funkcie ministra vnútra po Robertovi Kaliňákovi pred mesiacom a vzal si čas na rozhodnutie o Gašparovej budúcnosti. Gašparov odchod žiadajú ľudia na protestoch, opozícia aj prezident SR Andrej Kiska. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) považuje Gašpara za profesionála, ale avizoval, že bude rešpektovať rozhodnutie ministra.

Valné zhromaždenie ASL 2017/Tomáš Drucker ešte ako minister zdravotníctva/foto: ASL

Reakcia KDH na odvolanie policajného prezidenta

Keď je policajná klika silnejšia ako štát, tak odstúpi minister a nie ten, koho on menuje a odvoláva. Stále tvrdíme, že najlepším riešením pre Slovensko sú predčasné voľby.

Výberová chronológia ministrov, ktorí odstúpili zo svojich funkcií 

Bratislava 16. apríla  (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) v pondelok oznámil, že odstupuje z funkcie ministra vnútra. Oznámil to na brífingu na Ministerstve vnútra SR.

TASR prináša prehľad abdikácií členov vlád premiéra Roberta Fica nominovaných za stranu Smer-SD od 4. júla 2006.

25. januára 2008 – Po rozhovore s predsedom vlády Robertom Ficom minister obrany SR František Kašický podal demisiu. Dôvodom boli tendre na upratovacie práce a odpratávanie snehu na ministerstve obrany, ktoré boli v rozpore so schválenými pravidlami vypísané vo výške takmer 4 miliardy korún.

3. júna 2008 – Prezident SR Ivan Gašparovič prijal z rúk šéfa rezortu zdravotníctva Ivana Valentoviča abdikačné listiny. Osobné dôvody, ktoré ho viedli k rozhodnutiu opustiť ministerskú stoličku, spresniť odmietol.

26. januára 2009 – Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša. Kubiš nastúpil na pozíciu výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov (EHK OSN), do ktorej ho 19. decembra 2008 vymenoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

2. júla 2014 – Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský podal demisiu po rozhovore s premiérom. Išlo o prvú zmenu v kabinete Roberta Fica (Smer-SD), od jeho nástupu do vlády v apríli 2012.

2. júla 2014 – Po vzájomnej dohode s premiérom Robertom Ficom sa rozhodol podať demisiu aj minister školstva SR Dušan Čaplovič.

3. novembra 2014 – Zuzana Zvolenská prijala výzvu premiéra Roberta Fica a odišla z postu ministerky zdravotníctva SR. Dôvodom bol podozrivý nákup CT prístroja piešťanskou nemocnicou. Premiér vyzval na odstúpenie z funkcie podpredsedníčky NR SR aj Renátu Zmajkovičovú (Smer-SD), ktorá je predsedníčkou dozornej rady v piešťanskej nemocnici v súvislosti s kauzou nákupu drahšieho CT prístroja v tejto nemocnici. V súvislosti s touto kauzou sa 18. novembra 2014 vzdal svojho mandátu aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Pavol Paška.

25. novembra 2014 – Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu ministra školstva SR Petra Pellegriniho, ktorý sa stal novým predsedom Národnej rady SR. V tajnej voľbe mu svoj hlas odovzdalo 120 poslancov zo 136 prítomných. Pellegrini nastúpil do čela parlamentu po Pavlovi Paškovi (Smer-SD), ktorý sa tejto pozície vzdal.

21. apríla 2015 – Hlava štátu Andrej Kiska prijal abdikáciu ministra hospodárstva SR Pavla Pavlisa. Stalo sa tak po medializácii informácií o upratovacích službách v organizáciách spadajúcich pod jeho rezort, ktoré získala firma jeho švagra, a po následnom rozhovore s predsedom vlády.

5. marca 2018 – Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu Mareka Maďariča, ktorý 28. februára 2018 odstúpil z funkcie ministra kultúry SR. Dôvodom abdikácie bola vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Rezort kultúry viedol do 7. marca 2018.

12. marca 2018 – Robert Kaliňák (Smer-SD) skončil vo funkcii ministra vnútra SR.

FLEŠ: T. DRUCKER ODSTUPUJE Z FUNKCIE MINISTRA VNÚTRA 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odstupuje z funkcie ministra vnútra. Drucker to oznámil na pondelkovom brífingu na pôde ministerstva.

D. Brtva a P. Pachinger do väzenia nenastúpili 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Dávid Brtva, právoplatne 28. marca odsúdený Najvyšším súdom (NS) SR v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest na deväťročný trest odňatia slobody, zatiaľ do väzenia nenastúpil. Rovnako nenastúpil do väzenia na sedemročný trest odňatia slobody odsúdený a spoluobžalovaný Patrik Pachinger.

TASR to potvrdili viaceré justičné zdroje. Obaja sú však v pondelok stále v pátraní na oficiálnej stránke slovenskej polície. Brtva sa má údajne nachádzať v Českej republike. Pachingera, aj keď ho polícia na záver minulého týždňa zadržala, napokon museli prepustiť. Predsedníčka senátu NS SR síce 28. marca vydala príkaz po vynesení verdiktu na jeho dodanie do výkonu trestu, ale vzhľadom na jeho zdravotný stav (operácia oboch očí) mu umožnila mesačný odklad.

NS SR 28. marca potvrdil verdikt prvostupňového súdu z roku 2015. Veľkopodnikateľa a hlavného obžalovaného Jozefa M. vylúčil NS SR na samostatné konanie, keďže je vážne chorý a polícia ho napokon na proces neeskortovala.

Slovenka E. Varholíková by sa mohla v auguste dostať z maďarského väzenia 

Budapešť/Bratislava 16. apríla (TASR) – Slovenská milionárka Eva Varholíková, ktorá si odpykáva trest za spôsobenie dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s následkom úmrtia štyroch ľudí, by sa po šiestich rokoch väzenia mohla v lete dostať podmienečne na slobodu, uviedol v pondelok maďarský denník Blikk.

Periodikum pripomína, že odsúdená musí požiadať o podmienečné prepustenie tri mesiace vopred. Vyšetrovací sudca potom preverí správy o tom, ako sa Slovenka počas väzby správala.

Krajský súd v Košiciach rozhodol, že obvinený Sebastiano V. ostáva vo väzbe 

Košice 16. apríla (TASR) – Sebastiano V., ktorý je obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva, ostáva naďalej vo väzbe. Rozhodol o tom Krajský súd v Košiciach.

Sebastiano V. je bratom talianskeho podnikateľa Antonina V., taktiež žijúceho na východe Slovenska, ktorý je stíhaný v Taliansku pre drogovú činnosť a v súčasnosti je v predbežnej väzbe v Košiciach.

Polícia zadržala Sebastiana V. 15. marca v Trebišove a okresný súd ho o dva dni neskôr vzal do väzby z dôvodu, že by mohol ujsť, skrývať sa alebo ovplyvňovať svedkov. Voči tomuto rozhodnutiu podal obvinený sťažnosť. Senát krajského súdu o nej rozhodol v piatok 13. apríla.

Smer-SD sa otázkou prezidentských volieb nezaoberal, ja nekandidujem 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Predstavitelia najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD sa zatiaľ otázkou prezidentských volieb nezaoberali, neriešili potenciálnych kandidátov a nehovorili ani o nikom, koho by Smer-SD, ak nepostaví vlastného uchádzača, mohol podporiť. Novinárom to povedal premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini s tým, že pre stranu to zatiaľ nie je otázka dňa.

Na otázku, či neuvažuje o kandidatúre on sám, Pellegrini odvetil, že nie. „Ja sa sústredím na výkon pozície predsedu vlády, chcel by som to vykonávať najlepšie, ako viem. Takéto otázky, ja o nich naozaj nerozmýšľam. Ak by sa v Smere-SD začalo hovoriť o nejakom potenciálnom kandidátovi na prezidenta, neočakávam, že by sa moje meno mohlo v tom výbere vyskytnúť,“ dodal Pellegrini.

Ako kandidáti Smeru-SD sa spomínali podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ale aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Šefčovič naznačil, že svoju úlohu vidí skôr v snahe zvýšiť volebnú účasť na ďalších eurovoľbách, aby nesilneli extrémistické a protieurópske strany. Lajčák kandidatúru odmietol, o post hlavy štátu nebude bojovať ani predseda strany a expremiér Robert Fico.

Politika: Finančník I. Béreš chce kandidovať za prezidenta SR, rozhodne petícia 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Finančník Imrich Béreš chce kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Spúšťa petíciu na podporu svojej kandidatúry, chce byť totiž občiansky kandidát. Či sa do boja o palác skutočne zapojí, bude závisieť od výsledku petície. Oznámil to na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

Chce byť občiansky kandidát. „Nebudem sa uchádzať o podporu politických strán,“ doplnil s tým, že kampaň si mieni financovať sám. Béreš chce byť alternatívou a konkurenciou pre všetkých prezidentských kandidátov.

V petičnom tíme má Béreš emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka či Milana Kňažka, ktorý sa v minulosti tiež uchádzal o post prezidenta. Bezák ani Kňažko na tlačovú konferenciu neprišli, Béreš tvrdí, že ich o to sám požiadal. Volebný tím ešte nemá.

Béreš zároveň odmietol informácie, že mal napadnúť svoju bývalú ženu. Avizuje právne kroky. Prípad je podľa jeho slov 15 rokov stará záležitosť. Béreš spochybňuje lekársku správu, podľa ktorej mal exmanželku napadnúť. Pravosť správy majú podľa Béreša preskúmať súdy.

SaS: P. Pellegirini je Ficovou bábkou

Predseda vlády Peter Pellegrini je typickou Ficovou bábkou, aj keď sa tomuto označeniu bráni. Tvrdí strana Sloboda a Solidarita na margo ostatných Pellegriniho vyjadrení.

„Obhajovať policajného prezidenta Tibora Gašpara slovami, že je to maximálny profesionál, môže naozaj len Ficova bábka. Druhou možnosťou je, že sám Pellegrini chce Gašpara udržať vo funkcii, lebo je súčasťou korupčnej mafie a potrebuje jeho pomoc. Potom je však premiér Gašparovou bábkou,“ uviedli liberáli.

Tibor Gašpar nie je podľa SaS len symbolom trestuhodného spolitizovania policajného zboru, vydieračských a korupčných praktík, ktoré ho ovládajú, ale vzhľadom k svojej funkcii aj reálnym dejateľom vyšetrovacích procesov, ktoré končia okrídlenou vetou, že sa skutok nestal.

„Predseda vlády Pellegrini predstiera, že nechápe motívy pobúrených občanov, ktorí stoja na námestiach a požadujú Gašparov odchod. Je to typická arogancia moci a cynizmus, ktorý sa naučil od svojho straníckeho predsedu Fica,“ dodal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Šéf liekovej politiky M. Petrovič skončil vo funkcii 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Šéf liekovej politiky na ministerstve zdravotníctva Matej Petrovič skončil vo funkcii. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Matej Petrovič ukončil pracovný pomer na pozícii generálneho riaditeľa sekcie farmácie a liekovej politiky Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR ku dňu 11. apríla 2018 na vlastnú žiadosť z rodinných dôvodov,“ povedala Eliášová.

Petrovič bol na čele sekcie od júna 2016. Predtým pôsobil na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv.

Zmena nastala aj na poste šéfa sekcie zdravia na ministerstve, kde skončil Štefan Laššán. Nahradil ho Miroslav Bdžoch, ktorý od minulého roka viedol sekciu medicínskeho riadenia. Predtým viedol bratislavskú univerzitnú nemocnicu.

Kultúra: Zväz profesionálnych hudobníkov podporuje ministerku Ľ. Laššákovú 

Bratislava 16. apríla (TASR) – ÚNIA – odborový zväz profesionálnych hudobníkov Slovenska plne podporuje novú ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD) vo všetkých oblastiach jej pôsobenia. Takéto stanovisko prijali hudobníci na zasadnutí Rady predsedov, čo je najvyšší orgán ÚNIE.

„ÚNIA ako dlhodobý partner ministerstva kultúry, v rámci ktorého sa podarilo dosiahnuť veľmi dobré výsledky najmä v oblasti sociálneho postavenia výkonných umelcov, víta zámer novej ministerky pokračovať v trende, ktorý nastolil jej predchodca Marek Maďarič (Smer-SD),“ uviedla prezidentka organizácie Anna Miklovičová. Váži si, že sa Laššáková prihlásila k efektívnemu dialógu s kultúrnou verejnosťou s cieľom prípravy a uskutočnenia systémových opatrení v rezorte kultúry, či už ide o realizáciu Stratégie rozvoja kultúry, ako aj nadväzujúcich strategických a legislatívnych dokumentov.

Hudobníci podporujú aj snahu ministerky zlepšiť sociálne postavenie kultúrnych pracovníkov v spoločnosti, hľadanie nových zdrojov financovania kultúry prostredníctvom sponzoringu a posilnenie regionálnej kultúry.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *