Správy

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, nezabúdame

Informácie o vývoji vyšetrovania dvojnásobnej beštiálnej vraždy investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej priebežne dopĺňame zo zdrojov TASR a tlačových správ jednotlivých subjektov, zaslaných do redakcie.

Zavraždených mladých ľudí našli v ich dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta 21. februára 2018 . Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Okrem Mariana K. ( aj so všetkými jeho kauzami a súdmi) sú obvinení aj Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A. Sú vo väzbe.

Pietne miesto zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v Dolnom Kubíne /foto: Dalito.sk

27 ročný investigatívny reportér Aktuality.sk Ján Kuciak sa venoval aj podozreniam z daňových podvodov. Šéfredaktori slovenských médií v spoločnom vyhlásení vyzvali štát, aby urobil všetko preto, aby vraždu vyšetril a nebola ohrozená sloboda slova. Z objednania vraždy už obvinili  Alenu Zs. .


21. októbra 2019 Kočnera obžalovali v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu na obvinených Mariana Kočnera a ďalšie tri osoby v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Informáciu priniesla TASR, ktorú o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd 21. októbra obžalobu na obvinených T. Sz., M. M., A. Zs. a M. K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a pre ďalšie trestné činy. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy,“ uviedla hovorkyňa.

Ako ďalej uviedol portál omediach.com, jeden skutok sa týka vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018. Druhý vraždy Petra Molnára z roku 2016.

(16. októbra 2019) Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová/foto: FB Zuzana Čaputová

„Kauza Gorila, ktorej nahrávka dnes bola zverejnená, je synonymom politickej korupcie celej jednej politickej generácie. O tom, ako ťažko sa s ňou vyrovnávame, svedčí fakt, že sa neuzavrela ani počas fungovania piatich vlád. Rozhovor bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerom a prepisy správ z Threemy naznačujú bezprecedentné zneužitie justície. Viacerí z aktérov týchto prípadov pritom stále zotrvávajú vo svojich funkciách, ktoré predpokladajú nespochybniteľnú osobnú integritu a presvedčenie slúžiť spravodlivosti. Sme opäť svedkami situácie, že závažné kauzy sa začnú vyšetrovať až vtedy, keď médiá zverejnia podstatné informácie a následne vznikne silný verejný tlak.


Verejnosť je presýtená informáciami o zneužívaní moci a naliehavo potrebuje vedieť, aké kroky robí polícia, prokuratúra a súdy. V najbližších dňoch sa preto stretnem s ministerkou vnútra, policajným prezidentom a vedením generálnej prokuratúry a budem im klásť otázky o dôvodoch dnešného stavu. Budem žiadať, aby prijali opatrenia, ktoré bez akýchkoľvek pochybností potvrdia, že všetkým zodpovedným činiteľom ide len a len o očistu justície, o vyšetrenie káuz a potrestanie vinníkov. Onedlho nás čakajú voľby a je veľmi dôležité, aby motiváciou voličov k účasti vo voľbách bola viera v spravodlivosť a v právny štát, a nie frustrácia z toho, že s kauzami, ktoré podkopávajú základy právneho štátu nevieme pohnúť.“

TS SaS k pozvaniu lídrov demokratickej opozície

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vzhľadom na závažné udalosti posledných dní a týždňov pozýva lídrov koalície PS/Spolu, OĽaNO, KDH, Za ľudí a Sme rodina na pracovné stretnutie. Témou stretnutia budú možné spoločné aktivity k výročiu Nežnej revolúcie 17. novembra, spoločné využitie Námestia SNP v Bratislave a ostatných krajských námestí dňa 22. 2. 2020 či možný spoločný postup demokratickej opozície pri kauze Gorila.

Stretnutie demokratických opozičných strán sa uskutoční v pondelok 21. októbra o 14:00 v Liberálnom dome v Bratislave.

PS/SPOLU | Musíme obmedziť moc architekta korupcie na Slovensku – J. Haščáka. PS/SPOLU a KDH zvolávajú protest a predložia Lex Haščák
(16. októbra 2019) PS/SPOLU a KDH dnes po zverejnení nahrávky upriamili pozornosť na J. Haščáka, ktorého označili za architekta Gorily. Podľa lídrov strán výmena figúriek neštačí, je potrebné zmeniť systém, v ktorom si oligarchovia za peniaze z podnikania so štátom kupujú médiá a beztrestnosť. PS/SPOLU a KDH preto predložia zákon Lex Haščák, ktorý by mal obmedziť moc oligarchie v zdravotníctve a médiách. Budú navrhovať aj skrátené legislatívne konanie. Na zajtra o 17:00 tiež zvolávajú protest pred dom J. Haščáka v Záhorskej Bystrici (Na Holom vrchu 6).

Koalícia PS/SPOLU tvrdí, že hoci sa Jaroslavovi Haščákovi darilo za všetkých vlád, jeho majetok zásadne rástol práve za vlády Roberta Fica. Ten je dnes jediným aktívnym politikom, ktorý sa v Gorile aktívne spomína. V nahrávke sa mal stretnúť s Haščákom v byte na Vazovovej, kde rozoberali slovenské zdravotníctvo. Šéfa Penty okrem iného uistil, že s Paškom môže “dlhodobo počítať.” Pobúrenie politikov bude podľa lídra PS/SPOLU M. Tubana úprimné iba vtedy, ak poslanci prijmú skutočné opatrenia na obstrihanie finančnej moci oligarchov.

“Teraz je moment keď sa musíme zomknúť a bojovať proti skutočnému architektovi korupcie na Slovensku, proti Haščákovi. Musíme tejto korupčnej generácii odstrihnúť hlavu a všetky chápadlá, preto ideme do toho naplno, predkladáme Lex Haščák – konkrétne návrhy zákonov na obmedzenie ekonomickej moci Haščáka a podobných oligarchov v zdravotníctve a v médiách,” povedal líder PS/SPOLU Michal Truban.


Na Vazovovej vznikla dohoda, aj vďaka ktorej sa Haščákovi darilo roky bohatnúť. Miroslav Beblavý, programový líder PS/SPOLU predstavil čísla z rebríčkov časopisu Forbes, podľa ktorých jeho majetok za vlád Smeru rozprávkovo rástol. “Robert Fico a Pavol Paška svoj záväzok dodržali. Majetok J. Haščáka sa od roku 2013 zdvojnásobil zo 460 mil. EUR na 960 miliónov EUR v roku 2019,” povedal Beblavý a dodal, že od premiéra Pellegriniho by očakával, že prijatie Lex Haščák podporí, keď sám rozprával o potrebe systémových zmien. “Podľa jeho posledného vyjadrenia to skôr vyzerá na štandardnú reakciu nášho premiéra: kopu pekných prázdnych rečí a útok na moju osobu a na iných politikov.”

Alojz Hlina, predseda KDH, vyjadril radosť z chystaného spoločného protestu proti Haščákovi a Pente: “Nastáva vhodná chvíľa vziať si krajinu späť a vrátiť sa k odkazu novembra 89. Zvolávame na zajtra o 17:00 protest, potrebujeme, aby opäť vyšli ľudia do ulíc. Lebo toto je kľúčový moment, keď sa to láme. PENTA sa bude brániť. Nebojíme sa, poďme ukázať, že sme silnejší, že Slovensko nepatrí im. Nikdy nie je neskoro zabojovať o svoju krajinu.”

Podľa lídrov PS/SPOLU a KDH v tejto situácii musí Polícia urýchlene a slobodne konať a vyšetriť všetky trestné činy, ktoré nahrávka Gorily potvrdzuje. Korupcia na najvyšších miestach existuje, treba ju vyšetriť a odsúdiť.

 

16.10.2019 TS SaS: Aktéri kauzy Gorila by mali sedieť vo väzbe

To, čoho sme v týchto dňoch svedkami v súvislosti s kauzou Gorila, je niečo bezprecedentné a nehorázne, čo v slovenských dejinách nemá obdobu. Z nahrávky počúvame, ako mala mafia v rukách najvyššie špičky systému spravodlivosti, ako úzko bola previazaná s politikmi. Vo svojom stanovisku to uviedla politická strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Je veľmi vysoký predpoklad, že aktéri budú mariť vyšetrovanie a ovplyvňovať svedkov. Dokonca si viem predstaviť, že sa budú snažiť uniknúť pred spravodlivosťou do zahraničia a preto by vo všetkých oprávnených prípadoch mala byť nariadená vyšetrovacia väzba,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Ukončenie kauzy Gorila a jej dohra na súde je to, čo naša spoločnosť k svojej očiste skutočne potrebuje. „Je obrazom stavu ovládnutia našej polície a prokuratúry, že až uverejnením nepochybne autentickej nahrávky rozhovorov v kauze Gorila, sa verejnosť po mnohých rokoch dozvedá o tom, ako sa štát odovzdával oligarchom. Bude rozhodujúce pre ďalšie smerovanie Slovenska, či sa podarí aktérov kauzy postaviť pred súd v krátkej dobe. Ak nie, je jasné, že sa Slovensko opäť posúva do priepasti štátu ovládnutého záujmami mocných jednotlivcov,“ povedal poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.


Podľa strany SaS je vo verejnom záujme, aby sa občania dozvedeli napríklad aj to, či hlasy na nahrávke patria Jaroslavovi Haščákovi z Penty a predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi. „Preto žiadame orgány činné v trestnom konaní, aby sa pustili do zvukovej expertízy údajnej nahrávky Gorila, ktorú dostali viaceré médiá, a o jej výsledku informovali celú verejnosť,“ uzavreli liberáli.

16.10.2019 Dobrá voľba: Tomáš Drucker ku kauze Gorila:

„Pán premiér, pani prezidentka, dnes máte o dôvod viac, aby ste konali a zvolali Bezpečnostnú radu. Dnes sme sa dočkali toho, že národ sleduje korupciu v priamom prenose. Jedna z najväčších káuz Gorila sa zmenila z údajnej kauzy na reálne hlasy. Prepisy z Threemy a ďalšie nahrávky zasa poukazujú na kupovanie rozhodnutí sudcov a hlasov poslancov. Je to doslova strašné. Dôvera občanov v štát sa otriasa vo svojich samotných základoch a preto opätovne apelujem na premiéra a prezidentku, aby brali situáciu vážne a zvolali BR.“

PS/SPOLU | Vyjadrenie k vývoju kauzy J. Haščáka, M. Kočnera a D. Trnku

Koalícia PS/SPOLU víta stanovisko Rady prokurátorov. Dobroslav Trnka nemôže pokračovať ako prokurátor a naďalej si spokojne chodiť do práce. Pripájame sa k výzve, aby Trnka odstúpil. Našu dôveru nemá ani generálny prokurátor Jaroslav Čižnár, ktorý podľa nahrávky vedel, že mu Trnka púšťal Gorily a informoval o tom Roberta Fica.

Odchod Trnku je však len nevyhnutné minimum. Musí vzniknúť aj mimoriadny vyšetrovací tím, ktorý bude vyšetrovať trestné činy spomínané v nahrávke medzi Kočnerom a Trnkom. Ďalšími krokmi by mala byť reforma prokuratúry a prijatie zásadných opatrení, ktoré oslabia vplyv finančných skupín na štát. Dokončujeme konkrétne nárhy, ktoré čoskoro predstavíme verejnosti.

Dobrá voľba: L. Kurilovská: Nie je možné, aby bol takýto prokurátor naďalej prokurátorom Generálnej prokuratúry

15. októbra 2019: Vypočujte si nahrávku našej právnej expertky, Lucii Kurilovskej, ktorá sa vyjadruje ku kauze Kočner-Trnka. Podľa jej názoru je nevyhnutné, aby sa konalo rýchlo a promptne. Stačí len preukázať, že nahrávka je pravá. Čo sa podľa neoficiálnych informácií už stalo.

Nahrávku nájdete na fanpage Lucii Kurilovskej

Reakcia SaS na odsúdenie Antonina Vadalu

10. októbra 2019 – „Odsúdenie Antonina Vadalu v Taliansku na deväť rokov väzenia za pašovanie drog je len ďalšou súčasťou mozaiky o tom, ako tu fungovalo prepojenie organizovaného zločinu na najvyššie štruktúry štátu za vládnutia Roberta Fica. Je dôvodné podozrenie, že Vadalova beztrestnosť sa opierala o krytie z najvyšších politických miest. Svedčí o tom jeho medializovaný vzťah s Máriou Troškovou, ktorá stála po boku Roberta Fica. Aj preto sa natíska otázka, akú úlohu zohral bývalý premiér Fico pri kriminálnych aktivitách talianskej mafie na Slovensku.

Žiadame generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a policajného prezidenta Milana Lučanského, aby podnikli všetky potrebné kroky na vyšetrenie týchto podozrení.“

7. 10. 2019 PS/SPOLU | Vyjadrenie PS/SPOLU k oneskoreným návrhom G. Gála na disciplinárne konania

Minister Gál mal konať a podať návrhy na disciplinárne konanie už omnoho skôr. Doteraz sa tváril, že on nemôže konať a konať môže len polícia. Minulý týždeň sme ho upozornili, že to nie je pravda. V skutočnosti mohol disciplinárne návrhy na prešetrenie sudcov a sudkýň podať hneď, ako boli medializované prvé informácie, ktoré na nich hodili tieň podozrenia. Presne na to slúži disciplinárne súdnictvo, aby boli podozrenia o konaní sudcov prešetrené a v prípade, že sa potvrdia, aby boli postavení mimo služby. Našim zámerom, ktorý mame v programe, je posilniť a sfunkčniť disciplinárne súdnictvo a prispieť tak k dôveryhodnosti justície.

Pavla V. obvinili pre lustrovanie Jána Kuciaka

Bratislava 27. septembra (TASR) – Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinil bývalého riaditeľa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla V. pre podozrenie zo spáchania prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa v súbehu s prečinom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Zadržali ho v rámci akcie, ktorá súvisela s lustráciou zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Pavla V. po procesných úkonoch prepustili. TASR o tom informovali z kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR.

Ďalším zadržaným, Milanovi Mihálikovi a Michalovi Zubčákovi, nebolo vznesené obvinenie. Mihálik bol zadržaný pre podozrenie zo spáchania prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa spolu s prečinom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Podľa rezortu to malo súvisieť s vykonávaním neoprávnených lustrácií v informačných systémoch rezortu vnútra.

„Zadržaný bol aj M. Z. pre podozrenie zo spáchania prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Tohto konania sa mal zadržaný dopustiť vykonaním neoprávnenej lustrácie v informačnom systéme ministerstva vnútra,“ uvádza Petra Friese z tlačového odboru MV SR. Ministerstvo potvrdilo, že oboch prepustili na slobodu. Vyšetrovanie voči nim naďalej pokračuje.

„Táto akcia nesúvisela s neoprávnenou lustráciou 28 novinárov, v ktorej sú taktiež naďalej vykonávané potrebné procesné úkony,“ vysvetlila Friese.

V kauze lustrácie Kuciaka a ďalších novinárov začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v apríli tohto roka pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, ozrejmil vtedy rezort vnútra.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar začiatkom marca vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia Vorobjova, že v roku 2017 mal dať pokyn na lustrovanie Kuciaka. Vorobjovove tvrdenia označil za nepravdivé. Podľa Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič.

Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) vtedy podal trestné oznámenie s odôvodnením, že Gašpar alebo Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že vo výpovedi Gašpara nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.

Polícia po výsluchu prepustila M. Mihálika a M. Zubčáka, podozrivých z lustrácií

Bratislava 26. septembra (TASR) – Policajti z Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR prepustili zástupcu riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika a Michala Zubčáka z odboru podpory riadenia po výsluchoch v kauze lustrácii Jána Kuciaka a ďalších novinárov. Bývalý riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov by mal byť naďalej v budove inšpekcie.

V podvečerných hodinách vyšiel z budovy policajnej inšpekcie Michal Zubčák v sprievode svojho právneho zástupcu. S médiami nekomunikoval, jeho právny zástupca Eugen Cimmermann nepovedal, či bol Zubčák obvinený. Krátko potom bol prepustený aj Milan Mihálik, ktorý taktiež na otázky novinárov neodpovedal.

V budove inšpekčnej služby v bratislavskom Ružinove by sa mal naďalej nachádzať Pavol Vorobjov. Toho zadržala polícia vo štvrtok ráno pre podozrenie z lustrovania novinárov vrátane neskôr zavraždeného Jána Kuciaka.

Podľa bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara mal Vorobjov zmeniť výpoveď a potvrdiť tak Gašparovo stanovisko, že nedal na lustrácie novinárov pokyn. Tie sa podľa neho mali týkať kauzy Filipa Rybaniča.

Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) vtedy podal trestné oznámenie s odôvodnením, že Gašpar alebo Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že v Gašparovej výpovedi nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.

Inšpekcia zadržala Vorobjova a dvoch ďalších policajtov podozrivých z lustrácií 

Bratislava 26. septembra (TASR) – Policajti z Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR zadržali bývalého riaditeľa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova, zástupcu riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika a ešte jedného policajta pre podozrenie z neoprávnených lustrácií Jána Kuciaka a ďalších novinárov. Upozornil na to portál nastope.sk.

„V súvislosti s vyšetrovaním takzvaných lustrácií dnes príslušníci Úradu inšpekčnej služby zadržali tri osoby. V súčasnosti vykonáva vyšetrovateľ úradu všetky potrebné procesné úkony. Vzhľadom na túto skutočnosť a s cieľom zabrániť zmareniu prebiehajúceho vyšetrovania, nie je v tejto chvíli možné poskytnúť žiadne ďalšie informácie,“ uviedli z rezortu vnútra.

„K dnešným úkonom polície, respektíve k ich opodstatnenosti, sa neviem vyjadriť, nakoľko nemám informácie z vyšetrovania tohto prípadu. Z dnes medializovaných informácií som sa však dozvedel, že policajt Vorobjov mal v konaní zmeniť výpoveď a potvrdiť tak moje stanovisko zo začiatku roka, že žiadny pokyn na lustráciu som mu nedal“, reagoval bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

V kauze lustrácie Kuciaka a ďalších novinárov začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v apríli tohto roku pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, ozrejmil vtedy rezort vnútra.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar začiatkom marca vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia Vorobjova, že v roku 2017 mal dať pokyn na lustrovanie Kuciaka. Vorobjovove tvrdenia označil za nepravdivé. Podľa Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič.

Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) vtedy podal trestné oznámenie s odôvodnením, že Gašpar alebo Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že vo výpovedi Gašpara nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.

VYŠETROVATEĽ PRISTÚPIL K UKONČENIU VYŠETROVANIA VRAŽDY J. KUCIAKA

Bratislava 23. septembra (TASR) – Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s jeho výsledkami. TASR o tom informoval obhajca obvineného Mariana K. Marek Para.

„Vyšetrovateľ je procesne samostatný. Disponujeme informáciou, že prebieha oboznamovanie sa s výsledkami vyšetrovania,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. Polícia prípad nekomentuje, keďže vyšetrovanie vraždy naďalej komunikuje ÚŠP, ktorý si vyhradil právo prípad komunikovať, vysvetlila pre TASR hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

„Prípad postupuje podľa pripraveného scenára s cieľom prispieť k politickej aréne predvolebného súboja. Vyšetrovanie je však sprevádzané procesnými chybami a dôkazná núdza vyšetrovateľa je dnes očividná,“ reagoval Para.

„My sme dostali ako poškodení termín tento týždeň na preštudovanie spisu. Predbežne od stredy do piatka budeme študovať spis na NAKA v Nitre. Registrujem, že následne bude mať obhajoba termín na preštudovanie spisu. To je v súlade s tým zámerom prokuratúry nežiadať o ďalšie predĺženie väzby, ale podať obžalobu ešte v tejto predĺženej lehote väzby. To vychádza niekedy na koniec októbra, keď už lehota väzby je predĺžená do konca novembra,“ povedal pre TASR právny zástupca Kuciakovej rodiny Daniel Lipšic.

Podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica, 8. marca tohto roka. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť, ktorú ÚŠP v apríli zamietol. Len nedávno ÚŠP opätovne zamietol sťažnosť Mariana K. voči obvineniu. Podľa názoru obhajcu z uznesenia o zamietnutí vyplývajú rozsiahle porušenia práva na obhajobu. Preto chce podať po druhý raz opravný prostriedok Generálnemu prokurátorovi SR Jaromírovi Čižnárovi.

Koncom marca Mariana K. spolu s ďalším z obvinených v prípade Kuciakovej vraždy Tomášom Sz. obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

S Marianom K. a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom R. sa medzičasom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku začalo koncom júla aj hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek, pre ktorú je Marian K. naďalej väzobne stíhaný.

Okrem toho Krajská prokuratúra v Bratislave koná v kauze sledovanie novinárov. Na sledovanie si mal najať Marian K. exsiskára a bývalého novinára Petra Tótha. Vo veci ešte nepadlo žiadne obvinenie.

Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove aj Banskej Bystrici. Najnovšie je vo väzbe v Nitre. Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu. Naposledy, 24. júna prostredníctvom svojho obhajcu vzal späť v poradí tretiu žiadosť o prepustenie z väzby.

Najnovšie Mariana K. obvinili aj v prípade „motákov“, keď vyšetrovateľ národnej protizločineckej jednotky NAKA vzniesol obvinenie z pokusu zločinu marenia spravodlivosti. V jednom prípade sa mal pokúsiť o sfalšovanie dôkazu v kauze zmeniek. Polícia o tom informovala 12. septembra na sociálnej sieti.

Výberová chronológia udalostí od zavraždenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

23. septembra (TASR) – Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s jeho výsledkami. TASR o tom informoval obhajca obvineného Mariana K. Marek Para.
TASR prináša výberovú chronológiu udalostí od zavraždenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

25. februára 2018 – V rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta našla polícia mŕtve telá 27-ročného muža a ženy. Ukázalo sa, že išlo telá novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Obaja podľahli strelným zraneniam. Policajný prezident Tibor Gašpar oznámil, že čas smrti sa predpokladá od štvrtka 22. februára do nedele 25. februára. Neskôr čas vraždy určili na 21. februára 2018.

28. februára 2018 – Hlavná štátna radkyňa Mária Trošková a šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliam Jasaň oznámili, že až do vyšetrenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky opúšťajú svoje pozície na Úrade vlády SR. Z postu ministra kultúry odstúpil Marek Maďarič (Smer-SD).

9. marca 2018 – V centre Bratislavy sa uskutočnila najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska. Na zhromaždení s názvom Za slušné Slovensko sa zišli desaťtisíce ľudí. Spoločne žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice a novú, dôveryhodnú vládu.

12. marca 2018 – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) oznámil, že odstupuje z funkcie.

13. marca 2018 – V Michalovciach polícia zadržala talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu na základe európskeho zatýkacieho rozkazu. Antonina Vadalu 1. marca 2018, tesne po vražde Jána Kuciaka, už raz zadržali. Jeho meno sa spomínalo v poslednom článku zavraždeného novinára. Po jednom dni ho polícia z cely predbežného zaistenia prepustila na slobodu.

14. marca 2018 – Lídri vládnej koalície oznámili, že predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je pripravený odstúpiť z funkcie 15. marca. Po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom vyslovil Fico podmienky svoje demisie: prezident bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb.

15. marca 2018 – Robert Fico (Smer-SD) skončil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu podal do rúk prezidenta Andreja Kisku. Abdikáciu podala aj jeho vláda, ministri vykonávali funkcie až do vymenovania nového kabinetu.

22. marca 2018 – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ministrom vnútra sa stal Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), dovtedajší minister zdravotníctva. Novou ministerkou zdravotníctva sa stala Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), novou ministerkou kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a novým ministrom spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

16. apríla 2018 – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) oznámil rezignáciu po tom, ako sa mu nepodarilo odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara.

17. apríla 2018 – Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Vedením rezortu dočasne poveril predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ten následne oznámil, že policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31. máju 2018.

18. apríla 2018 – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podpísal v Haagu s partnermi z Talianskej republiky a zástupcami Eurojustu a Europolu vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

26. apríla 2018 – Novou ministerkou vnútra sa stala dovtedajšia štátna tajomníčka tohto rezortu Denisa Saková. Do funkcie ju vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Sakovú navrhol za ministerku vládny Smer-SD.

21. mája 2018 – Vo vzťahu k vyšetrovateľovi Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Trnave, ktorý vykonával prvotné úkony na mieste činu zavraždeného novinára Jána Kuciaka, najmä obhliadku miesta činu, boli pri výkone dozoru prokurátora zistené viaceré nedostatky.

29. mája 2018 – Viac ako tri mesiace od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa polícia vrátila do ich rodinného domu vo Veľkej Mači, kde sa odohrala rekonštrukcia činu.

30. mája 2018 – Dovtedajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra Milana Lučanského vymenovala ministerstva vnútra Denisa Saková (Smer-SD) na post policajného prezidenta. Lučanský sa funkcie ujal 1. júna 2018. Nahradil Tibora Gašpara, ktorý skončil na čele polície k 31. máju 2018.

17. septembra 2018 – Dozorový prokurátor z ÚŠP zverejnil identikit muža, ktorý mal mať informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

24. septembra 2018 – Polícia preverovala viacero osôb, ktoré spoznali občania v identikite zverejnenom Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

27. septembra 2018 – Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti.

28. septembra 2018 – Polícia obvinila tri osoby z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a z ďalších trestných činov. Pôvodne policajti zadržali osem podozrivých osôb. Po ich vypočutí bolo päť osôb zo zadržania prepustených a trom osobám bolo vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy.

28. septembra 2018 – V dome na Okružnej ulici na Leteckom poli v Komárne zadržalo policajné Lynx Commando 44-ročnú Alenu Zs.

30. septembra 2018 – Všetci štyria obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. – išli do väzby. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

1. októbra 2018 – Prokurátor na tlačovej konferencii Generálnej prokuratúry (GP) SR oznámil, že objednávka vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola za sumu 50.000 eur a ďalších 20.000 eur bolo odpustenie dlhu. Objednávateľ teda zaplatil minimálne 70.000. Prokurátor potvrdil obvinenie voči štyrom osobám, Tomášovi Sz., Miroslavovi M., Zoltánovi A. a Alene Zs. Obvinenie bolo vznesené objednávateľovi, sprostredkovateľovi, pomocníkovi a strelcovi.

4. októbra 2018 – Minimálne dvaja z obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Alena Zs. a Tomáš Sz., mali byť najatí aj na likvidáciu prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

9. októbra 2018 – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) zverejnil uznesenie o väzbe pre štyroch obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Sudca ŠTS poslal všetkých obvinených do väzby.

17. októbra 2018 – Muž, ktorý sa objavil na identikite zverejnenom políciou v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, spáchal samovraždu. Muža mala na povale rodinného domu v Kolárove nájsť obeseného jeho matka. Roland R. mal byť synom priateľky obvineného Miroslava M.

8. januára 2019 – Prezident SR Andrej Kiska ocenil pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky 30 osobností spoločenského a kultúrneho života, z toho troch in memoriam. Bol medzi nimi aj Ján Kuciak, ktorému udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam.

14. januára 2019 – Obvinená Alena Zs. komunikovala posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Boli medzi nimi námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek, podpredseda parlamentu a člen predsedníctva strany Smer-SD Martin Glváč, poslanec parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba či predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

15. januára 2019 – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zrušil poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora SR pre netrestný úsek Renému Vanekovi. Dôvodom boli medializované informácie týkajúce sa komunikácie Vaneka s obvinenou Alenou Zs.

30. januára 2019 – V prípade prípravy vraždy advokáta i bývalého ministra vnútra a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku sa začalo trestné stíhanie. Návrhy na ich odstránenie mali prísť od podnikateľa Mariana K. a od jednej z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Aleny Zs.

14. marca 2019 – Podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa prokurátora zavraždenie novinára portálu Aktuality.sk a jeho snúbenice výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov, ku ktorému došlo 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači, súviselo s prácou novinára.

19. marca 2019 – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Alenu Zs. a ďalšie tri osoby v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej návrh na predĺženie väzby o maximálne povolenú hranicu, to je o sedem mesiacov.

28. marca 2019 – Prvý námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky si počas pol roka vymenil 430 SMS správ s už vtedy obvineným Marianom K. Oznámil to líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý sedem z nich aj zverejnil.

1. apríla 2019 – Obvinení v prípade zločinu úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A., zostanú vo väzbe do 27. novembra. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

3. apríla 2019 – Podnikateľ Marian K. po prvý raz vypovedal pred vyšetrovateľom k prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Poprel vinu v plnom rozsahu.

11. apríla 2019 – Miroslav M. sa na výsluchu v Národnej kriminálnej agentúre v Nitre priznal, že strieľal vo Veľkej Mači na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Podľa pôvodného obvinenia bol bývalý vojak Miroslav M. pri vražde v úlohe vodiča. Úlohu strelca mal plniť Tomáš Sz.

28. mája 2019 – V obci Veľká Mača (okres Galanta) polícia opätovne vykonala rekonštrukciu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na rekonštrukcii sa zúčastnili aj právni zástupcovia rodín obetí vraždy Daniel Lipšic a Roman Kvasnica.

19. augusta 2019 – Zbraň, ktorou zastrelili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, zatiaľ orgány činné v trestnom konaní nenašli, zaistili len jej hlaveň. Povedal to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Podľa jeho slov však vedia, kto ju zabezpečil a kto ju upravil.

16. septembra 2019 – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vylúčil stretnutia s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a Marianom K., obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Reaguje tak na informácie Denníka N, ktorý zverejnil prepis údajnej komunikácie Mariana K. s Bödörom, podľa ktorej mal byť hlavnou spojkou podnikateľa na prokuratúru práve Kováčik.

NRSR: Poslanci ukončili diskusiu k odvolávaniu premiéra, hlasovať budú v utorok

Bratislava 13. septembra (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v piatok pred polnocou diskusiu k návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Debata trvala takmer 11 hodín. V závere dňa bolo v pléne minimum poslancov. Hlasovanie o odvolaní premiéra z funkcie bude v utorok (17.9.) o 9.00 h ráno.

V pléne vystúpilo v piatok niekoľko poslancov, písomne prihlásených do diskusie bolo viac ako desať zákonodarcov. Ako prvý vystúpil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý odôvodňoval iniciovanie schôdze takmer dve hodiny.
Premiér Peter Pellegrini sedel v rokovacej sále väčšinu času, reagoval na viaceré vystúpenia a faktické poznámky poslancov. Matovič tvrdil, že keby premiér odvolal Moniku Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti skôr, „vdýchol by nový život strane Smer-SD“. Pellegrini podotkol, že dôvody na jeho odvolanie sú slabé. Pripomenul, že Jankovská už vo funkcii nie je. Viacerí koaliční poslanci poukázali aj na komunikáciu opozičných poslancov s Marianom K.

Mimoriadnu schôdzu iniciovala opozícia, dôvodom je, že Pellegrini neodvolal Moniku Jankovskú z pozície štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, ako sa medializovala jej údajná komunikácia s Marianom K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Opozičné strany OĽaNO, SaS, Sme rodina a nezaradený poslanec Richard Vašečka tvrdia, že keď premiér nenavrhol odvolať Jankovskú, prestal obhajovať záujmy občanov SR a uprednostnil záujmy organizovaného zločinu a oligarchov. Problém navyše podľa opozície bagatelizoval. „Týmto konaním sa predseda vlády Peter Pellegrini spreneveril svojmu poslaniu, svojmu verejnému prísľubu, voličom, ako i ostatným občanom SR, ktorých záujem by mal chrániť,“ uvádza opozícia v návrhu.

Opozícia doplnila, že po predložení prvého návrhu na odvolanie, Pellegrini navyše schvaľoval a obhajoval nedemokratické konanie vládnych poslancov, ktorí „sabotovali ústavné právo opozície rokovať o dôvery vlády a jej člena“.

Vláda s odvolaním premiéra nesúhlasí, nevidí naň žiadne relevantné dôvody. Opakovaný návrh opozície považuje za účelovo vykonštruovaný. Kabinet pripomína, že ho prekvapila mylná predstava navrhovateľov o ústavnom systéme SR, pretože predseda vlády podľa neho nemôže niesť zodpovednosť za priebeh rokovania a činnosť Národnej rady SR.

Pôvodne mal premiér čeliť odvolávaniu minulý piatok (6.9.), následne v pondelok (9.9). Ani v jednom prípade sa schôdzu poslancom nepodarilo otvoriť, plénum totiž nebolo uznášaniaschopné.

G. Gál: Dôvodom prevozu Mariana K. sú preventívno-bezpečnostné opatrenia

Bratislava 11. septembra (TASR) – Dôvodom prevozu Mariana K. do väzby v Nitre sú preventívno-bezpečnostné opatrenia, tvrdí minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Povedal to po stredajšom rokovaní vlády.

Dôvody bližšie špecifikovať nechcel. „Sú to také veci, ktoré nepatria do médií ani na verejnosť.“ Dodal, že sú to informácie, ktoré patria iba tým zložkám, ktoré s nimi operujú.

V súvislosti s prevozom Mariana K. minister ocenil „100-percentnú pripravenosť a nasadenie príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže v praxi“. Podľa Gála ukázali dokonalé zvládnutie prevozu a bezpečnostných opatrení, pred pojednávaním prípadu falšovania zmeniek v Bratislave.

O premiestnení obžalovaného a obvineného Mariana K. z Ústavu na výkon väzby (ÚVV) v Leopoldove do ÚVV v Nitre rozhodol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. „To z dôvodu vykonávania vyšetrovacích úkonov v inej trestnej veci, ktorú nebudeme špecifikovať,“ uviedla pre TASR jej hovorkyňa Jana Tökölyová.

Obžalovaného a obvineného Mariana K. premiestnili z Ústavu na výkon väzby v Leopoldove do ÚVV v Nitre. Od vzatia do väzby koncom júna minulého roka bol Marian K. umiestnený najprv v ÚVV Bratislava, potom v Leopoldove, následne v Banskej Bystrici, potom opätovne v Leopoldove, a teraz v Nitre.

Marian K. je obžalovaný vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti a taktiež je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

SME: Súd povolil zvukový prenos z procesu s Kočnerom, prvýkrát v histórii.

O premiestnení Mariana K. z väzby v Leopoldove do Nitry rozhodol prokurátor ÚŠP

Bratislava 11. septembra (TASR) – O premiestnení obžalovaného a obvineného Mariana K. z Ústavu na výkon väzby (ÚVV) v Leopoldove do ÚVV v Nitre rozhodol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

„To z dôvodu vykonávania vyšetrovacích úkonov v inej trestnej veci, ktorú nebudeme špecifikovať,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. K premiestneniu malo dôjsť v utorok (10. 9.) vo večerných hodinách. Prezídium Policajného zboru sa k premiestneniu vyjadrovať nebude a odkázalo na Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), keďže to zabezpečovalo prevoz osoby.

„Stále trváme na našom stanovisku a názore, že pokiaľ bude môj klient vo väzbe v Leopoldove, tak by mali prebiehať hlavné pojednávania v ÚVV Leopoldov. Alebo zastávame naďalej náš návrh, že by z ekonomických dôvodov mal byť Marian K. premiestnený do ÚVV v Bratislave, kde s ním aktuálne prebiehajú pojednávania,“ zdôraznil pre TASR obhajca Marek Para.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) rozhodol v utorok (10. 9.) záporne o návrhu obhajcu Paru, ktorý chcel, aby bol Marian K. premiestnený z ÚVV Leopoldov do ÚVV Bratislava. Taktiež zamietol doplňujúci návrh presunúť pojednávania do ÚVV Leopoldov. Senát taktiež zamietol návrh o tom, aby mohli zástupcovia strán informovať verejnosť o tých častiach svedectva exsiskára Petra Tótha, ktoré sa týkajú samotných zmeniek. Pojednávanie vo veciach falšovania zmeniek TV Markíza bude pokračovať v októbri v ÚVV Bratislava.

Na budúci týždeň je na piatok (20. 9.) pred Okresným súdom Bratislava II naplánované pojednávanie s bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom R. a spol. v prípade prípravy vraždy jeho bývalej spoločníčky Silvii Volzovej. Spoluobžalované sú v tomto prípade veľké postavy slovenského podsvetia. V tejto kauze figuruje Marian K. ako svedok. Aj toto pojednávanie je naplánované v ÚVV v Bratislave.

Od vzatia do väzby koncom júna minulého roka Marian K. bol umiestnený najprv v ÚVV Bratislava, potom v Leopoldove, následne v Banskej Bystrici, potom opätovne v Leopoldove a teraz v Nitre. Marian K. čelí aj ďalším obvineniam, a to v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a v prípade nedovoleného ozbrojovania. V štádiu vyšetrovania je aj sledovanie novinárov.

Prokurátor J. Šanta: Sila dôkazov sa posilnila z pôvodných 100 percent na 150

Bratislava 10. septembra (TASR) – Sila dôkazov sa posilnila z pôvodných 100 percent na 150, hovorí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta po svedeckej výpovedi bývalého novinára a exsiskára Petra Tótha. Obhajca Markízy Daniel Lipšic tvrdí, že z nej vyplývajú informácie o ďalších trestných činoch, ktoré doposiaľ neboli medializované. Obhajca obžalovaného Mariana K. Marek Para považuje hodnotenie výpovede Tótha za predčasné.

„Objavili sa také nové skutočnosti a dôkazy, ktoré podľa môjho názoru tú obžalobu ešte umocňujú,“ uviedol Šanta na margo toho, že sa podľa neho dôkazná situácia voči obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. prehĺbila napriek tomu, že sa kauza nachádza už na hlavnom pojednávaní, čiže po ukončení vyšetrovania.

„Myslím si, že aj z výpovede Petra Tótha, bez toho, aby som to špecifikoval, budú vyplývať a vyplývajú aj podozrenia z ďalšej trestnej činnosti, o ktorej sme zatiaľ nepočuli,“ povedal Lipšic.

Obsah Tóthovej výpovede zostáva pre verejnosť zatiaľ tajný. Senát k tomu pristúpil z dôvodu, že sa výpoveď bude nepochybne dotýkať aj prípadov, ktoré sú ešte v prípravnom konaní. Tóth vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka pôsobil ako utajený svedok a považuje Mariana K. za objednávateľa vraždy investigatívneho novinára.

Pojednávanie vo veciach falšovania zmeniek TV Markíza bude pokračovať 17. októbra v Ústave na výkon väzby Bratislava. Súd na pojednávanie 28. októbra predvolal aj bývalú spoločníčku Pavla R. Silviu Volzovú, ktorej vraždu si mal Pavol R. údajne objednať u Mikuláša Černáka. Vypovedať má prísť aj podnikateľ Milan Fiľo a taktiež exmanželka obžalovaného Pavla R. Viera Rusková.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian K. je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej.

SÚD ZAMIETOL NÁVRH PREMIESTNIŤ MARIANA K. DO ÚVV BRATISLAVA

Senát Špecializovaného trestného súdu zamietol v utorok návrh, aby Mariana K. premiestnili z Ústavu na výkon väzby (ÚVV) Leopoldov do ÚVV Bratislava. Rovnako odmietol presunúť pojednávania do Leopoldova. Senát nesúhlasil ani s tým, aby verejnosť mohla dostať informácie o svedectve Petra Tótha týkajúceho sa zmeniek.

Pojednávanie vo veciach falšovania zmeniek TV Markíza tak bude pokračovať 17. októbra v ÚVV Bratislava. Návrh na presun Mariana K. podal jeho obhajca Marek Para, zdôvodňoval ho možnosťou porady s obhajcami.

Na dvoch septembrových dňoch pojednávania v kauze falšovania zmeniek a marenia spravodlivosti vypovedali ako svedkovia bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, súčasný šéf televízie Matthias Settele a niekdajší novinár a šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian K. je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej.

Úniky z vyšetrovania vraždy J.Kuciaka mohli pomôcť podozrivým,naznačil D.Kováčik

Bratislava 10. septembra (TASR) – Úniky a následné medializovanie informácií z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej mohli dať dostatočný čas podozrivým osobám pripraviť sa na možné úkony polície. Naznačil to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na utorkovom brannobezpečnostnom výbore v Národnej rade (NR) SR. Úniky vnímajú mimoriadne negatívne tiež prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Vyplýva to aj zo Správy špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a z poznatkov ÚŠP o stave zákonnosti za rok 2018.

„Taký masívny únik informácií zo spisu som za svoju dlhoročnú prax nezažil. Všetko sa to robí pod pláštikom nejakého verejného záujmu,“ skonštatoval Kováčik. Naznačil, že aj po zverejnení komunikácie Mariana K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, s viacerými osobami, mohli mať podozrivé osoby dostatok času na to, aby sa pripravili na úkony polície.

„Dopredu ľudia vedia, čo sa ide robiť, či už sa tam dáva aj komunikácia s menami, kto čo povedal. Potom idete robiť úkony, idete toho človeka vypočuť a on má minimálne 14 dní sa na to pripraviť, nejakým spôsobom hodnoverne vysvetliť niektoré skutočnosti,“ dodal.

Na otázku o výzve prokurátorov k osobám, ktoré mohli byť v dotknutej komunikácii, odpovedal, že to bolo ich rozhodnutie. Keďže prípad nedozoruje, nevie podľa svojich slov relevantne na to odpovedať. Rovnako nevedel ani zhodnotiť, či budú ešte získané dôkazy hodnoverné v ďalšom dokazovaní.

Úniky zo strany obhajcov poškodených kritizovali aj prokurátori. „V súvislosti s touto trestnou vecou bola zo strany orgánov činných v trestnom konaní a zo strany úradu špeciálnej prokuratúry mimoriadne negatívne vnímaná skutočnosť, že médiá, ktoré vyšetrovaniu vraždy venovali osobitnú pozornosť, sa prostredníctvom právnych zástupcov poškodených dostávali k získaným dôkazom, založeným vo vyšetrovacom súpise, a tieto následne publikovali,“ píše sa v správe ÚŠP.

M. Settele nemal o zmenkách žiadne vedomosti, považuje ich za falzifikát

Bratislava 10. septembra (TASR) – Súčasný riaditeľ TV Markíza Matthias Settele nemal o zmenkách pred ich medializáciou žiadne vedomosti a považuje ich za falzifikát. Vypovedal tak pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Ústave na výkon väzby Bratislava vo veci falšovania zmeniek a marenia spravodlivosti, ktorého sa podľa obžaloby dopustili Marian K. s Pavlom R.

Settele počas svojej výpovede za pomoci tlmočníka vysvetľoval, že Markíza podlieha veľmi prísnym interným kontrolám, ako aj externým audítorom. Deje sa tak vzhľadom na to, že je materská spoločnosť televízie CME vedená na burze v New Yorku aj v Prahe. To má korešpondovať aj s predloženými listinnými dôkazmi, ktoré sa podľa obhajcu televízie Daniela Lipšica majú týkať auditovaných správ CME. Tie mali byť predložené americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), „z ktorých vyplýva, že existencia zmeniek evidovaná nebola, napriek tomu, že by evidovaná byť musela“.

Marian K. sa Setteleho pýtal aj na ponuku, ktorú smeroval k právnemu tímu Markízy po tom, čo mu Okresný súd Bratislava V uznal jednu zo zmeniek bez toho, aby skúmal jej pravosť. V rámci tejto ponuky mal tvrdiť, že riešenie sporu nebude Markízu nič stáť. O tejto ponuke Settele nevedel vzhľadom na to, že sa s prípadom zmeniek nezaoberá do detailov. V komentovaní výpovedi svedka Setteleho sa však vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich vyjadrila, že o ponuke obžalovaného Mariana K. vedela a informovala o tom aj právnych zástupcov CME. Lipšic doplnil, že absolútne chápe, že Markíza nemala záujem vyjednávať o falšovaných zmenkách a považuje to za správny postup. „S teroristami sa nevyjednáva o ničom,“ doplnil.

Pojednávanie bude pokračovať po obedovej prestávke výsluchom bývalého novinára a niekdajšieho šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha. Z jeho výpovede bola verejnosť vylúčená na žiadosť obžaloby.

Z. Ťapáková: O zmenkách som nemala žiadnu vedomosť

Bratislava 10. septembra (TASR) – Bývalá generálna riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková nemala o zmenkách žiadnu vedomosť. Vypovedala tak rovnako ako ostatní riaditelia televízie, ktorí doposiaľ svedčili na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v kauze falšovania zmeniek televízie a marenia spravodlivosti. Pred senátom ŠTS má v utorok pokračovať neverejná výpoveď bývalého novinára a niekdajšieho šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Predvolaný je aj súčasný riaditeľ televízie Matthias Settele.

„O zmenkách som sa dozvedela, až keď boli medializované,“ uviedla na začiatku svojej svedeckej výpovede Ťapáková v Ústave na výkon väzby (ÚVV) v Bratislave. Ako generálny riaditeľ, spolukonateľ a štatutárny zástupca televízie sa musela podpisovať pod účtovné uzávierky aj výročné správy. V rámci výkonu svojej funkcie sa však o zmenkách nikdy nedozvedela. „V účtovníctve sa nenachádzali,“ dodala. Jej vzťah s obžalovaným Marianom K. neopisuje ako priateľský, spomína na jeho príchod do Markízy v roku 1998, ktorý bol „sprevádzaný hrubou silou“. O angažovaní sa zavraždeného právnika Ernesta Valka v kauze nemala vedomosť. Obe tvrdenia sú v konflikte s výpoveďou obžalovaného.

Neskôr vo výpovedi odpovedala na otázky obžalovaného Mariana K. Zaujímala ho finančná situácia Markízy, ale aj jej rozprávanie o obsadení televízie. Keď sa jej pýtal na ozbrojených ľudí, tak okrem tvrdenia, že ju títo ozbrojení muži vítali na parkovisku, doplnila aj informácie o stretnutí v kancelárii riaditeľa. „Keď sme sedeli spoločne v kancelárii pána R., tak ste nám oznámili, že novým generálnym riaditeľom je Peter Čongrády, ktorý tam sedel ozbrojený,“ doplnila.

Exriaditeľka televízie bola predvolaná už v júli na pojednávanie v Pezinku, kde sa nedostavila. Jej výsluch pokračuje otázkami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu. Na pojednávaní je prítomný obžalovaný Marian K. Pavol R. dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

Výsluch Petra Tótha sa začal v pondelok (9. 9.) s výrazným omeškaním vzhľadom na dlhú výpoveď obžalovaného Mariana K. Z výpovede bola vylúčená verejnosť na návrh prokurátora Šantu. Obával sa vyzradenia informácií z prípravných konaní, vzhľadom na to, že Tóth je svedkom vo viacerých trestných veciach.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian K. je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej.

Súdy: P. Tóth bude vypovedať na súde bez prítomnosti verejnosti

Bratislava 9. septembra (TASR) – Bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth bude vypovedať na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti bez prítomnosti verejnosti. Rozhodol o tom senát po návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu.

Verejnosť bola vylúčená z dôvodu, že Tóth vystupuje ako svedok vo viacerých kauzách, ktoré sú ešte vyšetrované. „Súd má v spise skutočnosti, že Peter Tóth vo viacerých konaniach vystupuje ako svedok,“ uviedol predseda senátu.

Tóth deklaroval na svojom webe, že na súde dosvedčí, že sa viacero osôb podieľalo na antedatovaní údajných zmeniek.

Obhajoba žiadala, aby bol výsluch svedka odložený na ďalší deň z dôvodu dlhého času pojednávania. V Ústave na výkon väzby Bratislava sa v pondelok pojednáva približne od 9.00 h.

Prokurátor vypočúval Mariana K., pýtal sa na zmenky, Fica, Kaliňáka aj Haščáka

Bratislava 9. septembra (TASR) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa obžalovaného Mariana K. pýtal na to, či žiadal vo väzbe pomoc od Roberta Fica, Roberta Kaliňáka alebo špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. „Ja nepotrebujem pomoc nikoho,“ reagoval obžalovaný na údajné motáky, ktoré im mal posielať so žiadosťou o pomoc. Potvrdil, že o zmenkách komunikoval so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Verzia Mariana K. sa vo veľa veciach zhoduje s júlovými výpoveďami Pavla R. Ten taktiež tvrdil, že počas sporu s Gamatexom hrozil prechod licencie televízie Markíza. Taktiež ako príklad uvádzal prechod licencie VTV, ktorú vtedy získal dnes už zavraždený mafián Peter Steinhübel. Podľa Mariana K. to dohadoval taktiež nebohý advokát Ernest Valko.

Obžalovaný opakovane uvádzal, že od medializácie incidentu v Markíze trpel sporom celé dva roky. Jeho deti údajne chodili domov s plačom a média ho mali vykreslovať ako kriminálnika. Keď sa ho prokurátor opýtal, prečo počas tých dvoch rokov (od roku 1998 do roku 2000) spor nevyriešil predajom Gamatexu niekoľkým z možných spomínaných kupcov, uviedol, že nikto nechcel kúpiť spoločnosť, ktorá nemá doriešené právne spory.

Prokurátor ÚŠP sa tiež pýtal na to, či niekoho označoval Marian K. v Threeme ako opička. „Nebudem sa vyjadrovať k žiadnym veciam, ktoré údajne pochádzajú z komunikácie, ktorá dodnes nie je nijakým spôsobom znalecky dokázaná. Ja tvrdím, že je nezákonným dôkazom,“ reagoval obžalovaný. Na otázku, či mu pomáhal Norbert Bödör lustrovať niektoré osoby, skonštatoval, že Bödör nemá spôsob, ako by niečo také urobil.

Vo veci komunikácie so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom v prípade sporu o zmenky Marian K. potvrdil, že s ním komunikoval. Odmietol však špecifikovať, o čom, a navrhol ho predvolať ako svedka. Prokurátor sa ho tiež pýtal, či platil alebo podporoval nejakým spôsobom niektoré z médií, aby pozitívne informovali o kauze. „Konkrétne pána Daňa“, doplnil, na čo Marian K. uviedol, že aktivistovi Martinovi Daňovi niekedy zaplatil kávu.

Posledná otázka smerovala na to, či prispieva na bežné živobytie obžalovaného exriaditeľa Markízy Pavla R. To Marian K. odmieta rovnako ako aj otázku, či mu platí obhajobu.

Výpoveď Mariana K. po krátkej prestávke pokračuje otázkami jeho obhajcov. Tí sa ho na úvod spýtali, či pozná Ninu Sobotovičovú. Momentálne je redaktorkou denníka Sme a ako študentka žurnalistiky robila aj s Marianom K. rozhovor do bakalárskej práce o kauze Gamatex. Podľa slov obhajcov ju žiada predvolať prokurátor Šanta. Marian K. tvrdí, že v jej zverejnenom rozhovore uviedla vyjadrenia, ktoré nezodpovedali ich stretnutiu.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov“. Marian K. je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej.

Marian K.: Keby zmenky boli falošné, nikdy by som ich nevrátil na súd

Bratislava 9. septembra (TASR) – Keby zmenky boli falošné, nikdy by som ich nevrátil na súd, uviedol Marian K. na svoju obhajobu pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Bratislava. Ten je obžalovaný z ich falšovania a marenia spravodlivosti spolu s Pavlom R.

Marian K. dodal, že ak by boli zmenky falošné, tak by ich nevymáhal prostredníctvom svojej firmy, ale cez offshorovú firmu. Zmenky vymáhal Marian K. prostredníctvom firmy Inkasný servis.  Taktiež spomenul, že by zmenky v rámci prípravného konania nikdy nevrátil na súd. „Nevrátim proti sebe dôkaz na súd,“ uviedol na margo vrátenia zmeniek, potom čo ich mala obhajoba k dispozícii na znalecké skúmanie.

Marian K. taktiež opakoval tvrdenia Pavla R., že riešenie cez zmenky navrhol zavraždený advokát Ernest Valko. Ten mal asistovať pri príprave zmeniek.

Marian K. počas svojho vyše dvojhodinového monológu viackrát spomínal zavraždené osoby, ktoré mali v kauze figurovať, či už to bol Peter Čongrády, Peter Steinhübel alebo Eduard Dinič. Marian K. sa taktiež sťažoval na svoj nedeľný prevoz, počas ktorého bol použitý vrtuľník aj obrnený transportér Aligátor.

Na výsluch svedka sa má v popoludňajších hodinách dostaviť aj bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Ten svoj úmysel na pojednávanie prísť deklaroval v pondelok ráno na svojom webe. „Dnes sa postavím ako svedok pred senát, obžalobu aj obhajobu a detailne popíšem, ako, kedy a za akých okolností som sa dozvedel o tom, že viaceré osoby sa podieľali na výrobe antedatovaných zmeniek,“ uviedol Tóth.

Toho chce Marian K. konfrontovať otázkami, ako uviedol na začiatku svojej výpovede.
Marian K. je obvinený i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Marian K. vypovedá v kauze televíznych zmeniek o obsadení televízie

Bratislava 9. septembra (TASR) – Marian K. obžalovaný z falšovania zmeniek TV Markíza vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Bratislava. Rozhodol sa tak nevyužiť svoje právo nevypovedať. Tak ako Pavol R., aj Marian K. začal vysvetľovaním kauzy Gamatex, ktorá mala viesť k podpisu údajných zmeniek.

Rozprával o tom, ako spoznal nebohého majiteľa ESPE Štúdia Siloša Pohanku. Ten mal Pavlovi R. pomôcť získať licenciu pre Markízu, za čo mal dostať odmenu, čo Pavol R. údajne nedodržal. „Pohanka vyvinul právnu aktivitu, aby sa domohol plnenia zmluvy,“ uviedol Marian K. s tým, že nebol úspešný. Podľa jeho slov sa to nepáčilo spoločníčke Pavla R. Sylvii Volzovej, ktorá chcela, aby sa splatila aspoň zmluvná pokuta.

Marian K. mal následne spísať s Pohankom zmluvu o odstúpení pohľadávky za jednu korunu, čo bolo zdôvodnil tým, že sa dopredu nevedelo, koľko z pohľadávky sa vymôže. Pohanka mal podľa Mariana K. dostať 30 percent.

Niekdajšia členka Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Anna Hausknotzová, naopak, v júli vypovedala, že Marian K. získal pohľadávku násilím. „Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave,“ uviedla vtedy Hausknotzová údajné slová Pohanku. „Nie je pravda, že Pohanka podpísal zmluvu pod nejakým nátlakom,“ reagoval Marian K. O tom má podľa neho svedčiť fakt, že s nimi prišiel do Markízy, keď ju prišli obsadiť. Tvrdí tiež, že mu za televíziu napokon vyplatil 16 miliónov korún.

„Nie je pravda, že sme prišli do Markízy ozbrojení a ohrozovali niekoho,“ vypovedal Kočner. Podľa svojich slov prišiel do Záhorskej Bystrice s Pohankom, Štefanom A. a zavraždeným mafiánom Petrom Čongrádym. Následne Marian K. zistil, že zamestnanci televízie sa nepostavili na ich stranu, ako to predpokladala Volzová, ktorú vymenovali za generálnu riaditeľku.

„Vzhľadom na to, že sme boli valným zhromaždením vymenovaní za konateľov Slovenskej televíznej spoločnosti, sme sa ujali svojich právomocí a požiadali pána R., aby odišiel z televízie, lebo tu nemá čo hľadať,“ doplnil Marian K. „Čo to znamená?,“ mal sa opýtať Pavol R. „To znamená, že v Markíze už nič nemáš“, odpovedal Marian K.

Marian K. je obžalovaný spolu s Pavlom R., že sfalšovali zmenky TV Markíza a následne marili spravodlivosť. Štefan A. je obvinený z toho istého skutku, avšak odčlenený na Volzovej. Marian K. je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

MARIAN K. VYPOVEDÁ V KAUZE TELEVÍZNYCH ZMENIEK

Bratislava 9. septembra (TASR) – Marian K. obžalovaný z falšovania zmeniek TV Markíza vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Rozhodol sa tak nevyužiť svoje právo nevypovedať. Na začiatku jeho monológu rozprával o tom, ako spoznal Siloša Pohanku, od ktorého neskôr získal pohľadávku voči televízii.

Prokurátor predložil ďalšiu komunikáciu Mariana K., ten je prítomný na súde

Bratislava 9. septembra (TASR) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta predložil senátu Špecializovaného trestného súdu ďalší balík komunikácie Mariana K. na pondelkovom pojednávaní v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Bratislava. Ten je na pojednávaní prvýkrát prítomný s očakávaním, že bude vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markízy vypovedať. Obhajca Mariana K. Marek Para vzniesol proti predsedovi senátu námietku zaujatosti.

Obsahom námietky je údajne favorizovanie prokurátora a obhajcov poškodených pred advokátmi obžalovaných Mariana K. a Pavla R. Prokuratúre sa majú podľa Paru zasielať dôkazy skôr ako obhajcom. Para taktiež namieta obrnenú eskortu, ktorá Mariana K. z Leopoldova prevážala, pretože to podľa neho narúša prezumpciu neviny.

Na pondelkové pojednávanie sa do ÚVV Bratislava nedostavil spoluobžalovaný Mariana K. Pavol R. Ten je bývalým riaditeľom televízie, ktorý na ostatných pojednávacích dňoch trval na svojej nevine.

Na výsluch svedka sa má v popoludňajších hodinách dostaviť aj bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Ten svoj úmysel na pojednávanie prísť deklaroval v pondelok ráno na svojom webe. „Dnes sa postavím ako svedok pred senát, obžalobu aj obhajobu a detailne popíšem, ako, kedy a za akých okolností som sa dozvedel o tom, že viaceré osoby sa podieľali na výrobe antedatovaných zmeniek,“ uviedol Tóth.

Medzi verejnosťou sedí aj Štefan A., ktorý je obvinený z rovnakého skutku, avšak odčlenený na samostatné konanie. V júli vypovedal pred súdom ako svedok, keď priznal komunikáciu s Marianom K. cez šifrovanú aplikáciu Threema.

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, my stále nezabúdame!

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *