Správy

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, my nezabúdame

Dalito nezabúda. Informácie o vývoji vyšetrovania dvojnásobnej beštiálnej vraždy investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej priebežne dopĺňame zo zdrojov TASR a tlačových správ. Zavraždených mladých ľudí našli v ich dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta 26. februára 2018 v okrese Galanta . Obaja podľahli strelným zraneniam. Podľa expolicajného prezidenta Tibora Gašpara vražda môže súvisieť s prácou 27 ročného investigatívneho reportéra Jána Kuciaka, ktorý sa venoval hlavne podozreniam z daňových podvodov. Šéfredaktori slovenských médií v spoločnom vyhlásení vyzvali štát, aby urobil všetko preto, aby vraždu vyšetril a nebola ohrozená sloboda slova. 

M. Lučanský: Tím vyšetrovateľov vraždy J. Kuciaka plánujem posilniť 

Bratislava 31. júla (TASR) – Policajný prezident Milan Lučanský sa stretol s tímom vyšetrovateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a plánuje ho posilniť. Povedal to novinárom po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom.


„Spravil som tam jemné úpravy, zabezpečili sa im materiálno-technické veci. Je mojím plánom posilniť ho aj vzhľadom na moju minulosť. Keďže som pracoval na vraždách, chcem do toho vniesť iný pohľad, aby sa to pohlo,“ avizoval. Lučanský môže podľa svojich slov len dúfať, že sa túto vraždu podarí objasniť. Detaily hovoriť nechcel, aby nepomáhal páchateľom.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nedávno uviedol, že dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) má voľné ruky informovať o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. „Nemám prečo nahliadať do spisu, ale prokurátor má odo mňa absolútne voľné ruky. Môže urobiť brífing s tým, že bude komunikovať o tom, o čom sa dá,“ povedal generálny prokurátor. Vyšetrovanie je podľa neho nezávislé a plynulé.

Ako ďalej Čižnár pokračoval, chyby pri prvotných úkonoch spomalili rozbeh vyšetrovania. Prečo sa chyby vyskytli, povedať nevedel. „Dozorujúci prokurátor tiež nemá dôvod povedať, že tam chyby neboli,“ poznamenal. Existujú podľa neho chyby, ktoré sa odstraňujú prácne. „No zatiaľ sme v takej oblasti chýb, ktoré sa odstrániť dajú, no naťahuje to čas. Mohli sme byť trochu ďalej,“ dodal.

EÚ: Poslanci EP uskutočnia v septembri prieskumnú misiu na Slovensku a Malte 

Brusel/Bratislava 19. júla (TASR) – Osem poslancov Európskeho parlamentu (EP) uskutoční v dňoch 17.-19. septembra návštevu Slovenska a Malty s cieľom preskúmať situáciu v oblasti právneho štátu, korupcie a bezpečnosti novinárov.

Vyslanie ad hoc delegácie Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) vo štvrtok schválila Konferencia predsedov EP (predseda EP a lídri politických skupín). Delegácia nadviaže na zistenia predchádzajúcich prieskumných pracovných ciest poslancov z decembra 2017 na Malte a z marca 2018 na Slovensku a zhodnotí doterajší vývoj v oboch členských štátoch EÚ.


Europarlament vyšle delegáciu na Slovensko a na Maltu na základe odporúčania Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG), ktorá sa zaoberá situáciou v oboch krajinách po vraždách maltskej novinárky a blogerky Daphne Caruany Galiziovej a slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vedúcou delegácie bude holandská poslankyňa Sophie in ‘t Veldová z frakcie liberálov a demokratov (ALDE). In ‘t Veldová v tejto súvislosti uviedla, že EP stojí po boku rodín a priateľov zavraždených novinárov na Malte a na Slovensku.

„Tieto vraždy musia byť vyšetrené a nesmú ostať nepotrestané. Novinári musia cítiť, že svoju prácu môžu vykonávať bezpečne. Opätovne navštívime Maltu a Slovensko, aby sme dostali ďalšie odpovede a získali jasnejší obraz o aktuálnej situácii. Táto cesta by tiež mala byť vnímaná v kontexte nášho úsilia o zabezpečenie dodržiavania zásad právneho štátu v celej Európskej únii. Existujú vážne obavy súvisiace so špecifickými problémami v oboch krajinách, ktoré majú vplyv na Európsku úniu ako celok,“ upozornila europoslankyňa.

Presný program pracovnej cesty poslancov a mená zákonodarcov, ktorí sa na nej zúčastnia, budú spresnené na prelome augusta a septembra.

J. Čižnár: Dozorujúci prokurátor ÚŠP má voľné ruky informovať o vražde Kuciaka 

Bratislava 16. júla (TASR) – Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) má voľné ruky informovať o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

„Nemám prečo nahliadať do spisu, ale prokurátor má odo mňa absolútne voľné ruky. Môže urobiť brífing s tým, že bude komunikovať o tom, o čom sa dá,“ povedal generálny prokurátor. Vyšetrovanie je podľa neho nezávislé a plynulé.

Podhorský & Partners, s. r. o., Advokátska kancelária


Ako ďalej Čižnár pokračoval, chyby pri prvotných úkonoch spomalili rozbeh vyšetrovania. Prečo sa chyby vyskytli, povedať nevedel. „Dozorujúci prokurátor tiež nemá dôvod povedať, že tam chyby neboli,“ poznamenal. Existujú podľa neho chyby, ktoré sa odstraňujú prácne. „No zatiaľ sme v takej oblasti chýb, ktoré sa odstrániť dajú, no naťahuje to čas. Mohli sme byť trochu ďalej,“ dodal.

Za dozorujúceho prokurátora ÚŠP však hovoriť nechcel. „Vie konkrétne výsledky úkonov, nechodí mi ich referovať, môže o nich informovať,“ dodal na záver.

Novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018 výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Informoval o tom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) z odboru všeobecnej kriminality. Okolnosti prípadu podľa prokurátora nasvedčujú, že išlo o vraždu na objednávku. Na mieste činu vo Veľkej Mači sa našli dve nábojnice a taktiež nevystrelené náboje. Vyšetrovatelia nezistili žiadne stopy zápasu a s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo nič odcudzené.

Vyjadrenie dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry k včerajšiemu zasadnutiu výboru Európskeho parlamentu 
Bratislava 12. júla (TASR) – „Na stredajšom (11.7.) zasadnutí Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Európskeho parlamentu sa zúčastnil dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a prvá viceprezidentka Policajného zboru. Dozorujúci prokurátor informoval poslancov o priebehu a aktuálnom stave vyšetrovania trestnej veci poškodeného Jána Kuciaka a spol. v rozsahu stanovenom právnym poriadkom Slovenskej republiky.

Ubezpečil ich o tom, že úkonom, ktoré sú vykonávané v tejto trestnej veci na území Slovenskej republiky ako aj v zahraničí je venovaná mimoriadna pozornosť a vyšetrovanie je vykonávané nezávisle od akýchkoľvek vplyvov. Jediným záujmom orgánov činných v trestnom konaní je čo najskôr odhaliť a usvedčiť páchateľov tohto brutálneho trestného činu.

Pri poskytovaní informácií verejnosti prokurátor je viazaný Trestným poriadkom, preto rozsah poskytovaných informácií v tejto veci je obmedzený. Zdôrazňujeme absolútnu nevyhnutnosť zdržanlivosti orgánov činných v trestnom konaní, aby bolo zabezpečené dosiahnutie hlavného cieľa trestného konania a tým je odhalenie a potrestanie páchateľov.

Ďalšie informácie budú verejnosti poskytnuté Úradom špeciálnej prokuratúry hneď ako to dovolí stav vyšetrovania a v rozsahu, ktorý neohrozí ďalší stav prípravného konania a konania na súde.“

Europoslanci vo výbore riešili vyšetrovanie vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej

Štrasburg 11. júla (TASR) – Vo Výbore Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) sa uskutočnilo v stredu vypočutie vo veci vyšetrovania vrážd maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej, slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Predsedníčka Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG) v Európskom parlamente Sophie in ‘t Veldová naň prišla tlmočiť znepokojenie nad nedostatočným pokrokom vo vyšetrovaní.

„Dôvod, prečo sme tu, je to, že sme znepokojení, že zatiaľ sa nič nevyšetrilo na Malte ani na Slovensku. Nevidíme nejaké výsledky,“ povedala médiám.

Laurent Richard, investigatívny filmár a výkonný riaditeľ iniciatívy Daphne Project, ktorú vedie skupina Forbidden Stories, zase vyjadril presvedčenie, že je dôležité, aby novinári na Malte a Slovensku vedeli, že nie sú sami. „Je dôležité, aby si pomáhali a spolupracovali. Sloboda tlače je základ demokracie,“ podotkol s tým, že veľa očakávajú od justičných orgánov, ktoré vyšetrujú obe vraždy.

Na vypočutí sa zúčastnila aj prvá viceprezidentka Policajného zboru SR Jana Maškarová. Členov EP naň podľa vlastných slov prišla ubezpečiť, že môžu „mať dôveru v políciu a veriť, že vyšetrovanie je naozaj objektívne, bez nejakých úvah o nejakom zasahovaní“.

Poslankyňa EP za Smer-SD Monika Smolková vyjadrila sklamanie z toho, že na vypočutie prišlo podľa jej slov „len desať“ europoslancov, z toho štyria slovenskí. „Na druhej som rada, pretože boli tu predstavitelia Europolu, FBI a Eurojustu a uistili nás, že na Slovensku prebieha vyšetrovanie pod ich kontrolou, že je nezávislé,“ povedala. „Pevne verím, že tá vražda bude vyšetrená,“ dodala.

Europoslanec Branislav Škripek z OĽaNO zase po vypočutí skonštatoval, že europoslanci „nedostali odpovede na viaceré otázky, ktoré kládli“ a ostalo podľa neho „zahmlené, ako sa vyvíja celé vyšetrovanie“. Vyšetrovanie podľa jeho slov „mrzne“, kauzu treba stále pripomínať a je potrebné, aby pokračovali protesty a ľudia žiadali konkrétne zmeny.

Na vypočutí sa okrem europoslancov zúčastnili aj novinári – Češka Pavla Holcová a Slovák Matúš Dávid. Hovorili o politickej situácii a útokoch či očierňovaní, akým čelia novinári v ich vlastiach.

Mesto Žilina si uctilo zavraždeného novinára Jána Kuciaka

Žilina 4. júl 2018 – Najvyššie ocenenie, čestné občianstvo mesta Žilina in memoriam získal zavraždený novinár z neďalekého Štiavnika Ján Kuciak. Ocenenie navrhli udeliť mestskí poslanci za hodnoty, ktoré tento mladý muž vyznával – žiť v pravde a osobným príkladom dávať ľuďom nádej, že sa dá na Slovensku slušne a morálne žiť.

Osobne bol toto ocenenie odovzdať rodičom spomínaného novinára zástupca primátora Patrik Groma. Pri tejto príležitosti si vedenie mesta uctilo pamiatku novinára položením venca a zapálením sviece pri jeho hrobe. Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.

Ocenenie mesta Žilina prebrali Jánovi rodičia/foto: mesto Žilina

„Ak pripustíme, že ľudia budú umierať len preto, že sa dopátrajú nejakej veľkej pravdy, potom skôr či neskôr začnú umierať i pre celkom malé veci. Slovensko sa nemôže stať bitúnkom občanov hľadajúcich pravdu. Mesto Žilina ocenením Jana a Martiny, ako Čestných občanov mesta, dalo jasne všetkým vedieť, že takéto zločiny nemajú miesto v našej komunite. Prosím, nezatvárajme oči, pretože vec našich susedov je i našou vecou. Ľudia, zostaňte na našej strane,“ dodal Patrik Groma.

Položením venca si viceprimátor Patrik Groma uctil pamiatku zavraždeného Jána Kuciaka/foto: mesto Žilina.

 

2. 7. 2018

Čestné občianstvo mesta Žilina pre Jána a Martinu

Košický krajský súd potvrdil prepustenie Sebastiana V. z väzby na kauciu 

Košice 25. júna (TASR) – Krajský súd v Košiciach v pondelok potvrdil rozhodnutie Okresného súdu v Trebišove o prepustení Sebastiana V. z väzby na kauciu. Sebastiano V. je obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva, vo väzbe bol od polovice marca.

Sudca trebišovského okresného súdu 12. júna rozhodol o nahradení väzby kauciou vo výške 2000 eur, sľubom obvineného, že dodrží zákaz stýkať sa s poškodenými, a dohľadom mediačného a probačného úradníka. Voči tomuto verdiktu podal sťažnosť prokurátor, o ktorej na neverejnom zasadnutí rozhodoval krajský súd.

„Krajský súd v Košiciach uznesením potvrdil rozhodnutie  Okresného súdu Trebišov, doplnil však výrok o uložení primeraných povinností a obmedzení obvinenému Sebastianovi V. tak, že mu uložil zákaz vycestovať do zahraničia a povinnosť pravidelne sa dostavovať k probačnému a mediačnému úradníkovi pridelenému na výkon funkcie na Okresnom súde Trebišov, a to podľa určenia probačného a mediačného úradníka, prvýkrát v lehote troch pracovných dní od momentu jeho prepustenia z výkonu väzby,“ uviedla pre TASR hovorkyňa krajského súdu Anna Pančurová.

Sebastiano V. je bratom talianskeho podnikateľa Antonina V. taktiež žijúceho na východe Slovenska, ktorý je v Taliansku stíhaný pre drogovú činnosť. Antonina V. eskortovali zo Slovenska do Talianska 15. mája na základe európskeho zatykača. O aktivitách a kontaktoch tohto podnikateľa na Slovensku písal predtým, ako bol zavraždený, investigatívny novinár Ján Kuciak.

V prípade Sebastiana V. bolo trestné stíhanie začaté 14. marca tohto roku, o deň neskôr vyšetrovateľ vzniesol obvinenie. Okresný prokurátor podal na neho 15. júna obžalobu za trestné činy výtržníctva a nebezpečného vyhrážania. Obžaloba sa týka dvoch skutkov zo septembra 2017. „Obvinený mal fyzicky napadnúť poškodeného tak, že ho chytil pod krk, škrtil ho a vyhrážal sa, že ho zabije so slovami, že on je mafián. V druhom prípade toho istého poškodeného znova napadol a viackrát ho udrel rukou do oblasti tváre,“ uviedol hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. V prípade uznania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody až na tri roky.

Podľa krajského súdu po vzatí obvineného do väzby boli vykonané procesné úkony orgánmi činnými v trestnom konaní až po dva a pol mesiacoch. Dôvodom nahradenia väzby je tak nesplnenie podmienky plynulosti konania a rozhodovania o veci. „Miernejšie prostriedky nahradenia väzby obvineného Sebastiana V. zohľadňujú ako závažnosť skutkov (prečiny), osobu obvineného (bez záznamu v odpise registra trestov), dĺžku už vykonanej väzby viac ako tri mesiace, tak aj postup orgánov činných v trestnom konaní vo väzobnej veci, ktorý nezodpovedá postupu s osobitnou starostlivosťou,“ informovala Pančurová. Proti danému rozhodnutiu nie je prípustný ďalší riadny opravný prostriedok.

D. Saková: K vražde J. Kuciaka prišlo veľmi veľa informácií, no nepravdivé 

Bratislava 21. júna (TASR) – K vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky prišlo veľmi veľa informácií, ktorými chceli oznamovatelia vniesť svetlo do vyšetrovania a získať tak odmenu milión eur. Vyhlásila to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že ani jedna informácia však nebola pravdivá a „skutočne išlo len o pokusy, aby bola odmena milión eur vyplatená“. Ministerka sa na počet oznamov od ľudí informovala u prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského.

Vyplatenie miliónovej odmeny, ktorú ponúkla vláda za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha novinára a jeho partnerky, podľa Sakovej stále platí. „Nebolo žiadne rozhodnutie súčasného premiéra, že by odmenu nechcel vyplatiť,“ povedala ministerka. Ako dodala, odmena by bola vyplatená v prípade, že by sa skutočne prišlo na stopu alebo na páchateľa, respektíve objednávateľa na základe oznámenia konkrétneho človeka.

Vláda ponúkla 26. februára odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha novinára a jeho partnerky. Vyhlásil to vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD). Prijímať sa budú aj anonymné podania.

Novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018 výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Informoval o tom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) z odboru všeobecnej kriminality. Okolnosti prípadu podľa prokurátora nasvedčujú, že išlo o vraždu na objednávku. Na mieste činu vo Veľkej Mači sa našli dve nábojnice a taktiež nevystrelené náboje. Vyšetrovatelia tiež nezistili žiadne stopy zápasu a s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo nič odcudzené.

12. 6. 2018

Výzva Jozefa Kuciaka, brata zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka 

,,Jozef, keby ste hocičo potrebovali, stačí sa ozvať“

Túto vetu povedalo mne, mojim rodičom aj sestre veľa ľudí, veľa z Vás.

A my potrebujeme, tak sa ozývam.

Potrebujeme aby ste nezabúdali, aby ste sa neprestali zaujímať, čítať, zdielať, neboli leniví, aby ste nás v tom nenechali samých ani teraz, keď už psychóza opadla. Pomôžte nám nebáť sa.

Náš život je zničený naveky, tí, ktorí majú rodinu to chápu a preto Vás prosím, pomôžte nám aby sa nezabudlo a obeť Janka a Martinky nevyšla nazmar.  🙁

My na vás nikdy nezabudneme! Jozef Kuciak

Janko a Martina/foto: archív rodiny Kuciakovej

Eurokomisárka nechce kritizovať prácu slovenských vyšetrovateľov

Bratislava 8. júna (TASR) – Eurokomisárka Věra Jourová sa v Bratislave zaujímala aj o posuny vo vyšetrovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Uviedla, že v tejto súvislosti nemôže dostať viac informácií ako verejnosť. „Kauza sa vyšetruje pod veľkým tlakom. Všetci chceme, aby sa vražda vyšetrila. Mám z toho dojem, že je veľkým záujmom vyšetrovateľov vec posunúť k pozitívnemu výsledku,“ povedala. Zároveň potvrdila, že stále sa pracuje s viacerými verziami, o ktorých je verejnosť informovaná.

Jourová tvrdí, že nechce kritizovať prácu slovenských vyšetrovateľov, ktorí pracujú na objasňovaní tohto prípadu. „Dostala som informácie, že vyšetrovanie pokračuje. Mám vysoké očakávania, že sa čoskoro dozvieme o nejakom posune,“ povedala. Potvrdila, že sa bola pozrieť aj pri dome zosnulého páru vo Veľkej Mači.

Cieľom dvojdňovej (7.-8.6.) návštevy eurokomisárky na Slovensku bolo i stretnutie s novým ministrom spravodlivosti SR Gáborom Gálom (Most-Híd). V piatok dopoludnia Jourová diskutovala so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Ábelom Ravaszom (Most-Híd), ako aj so zástupcami mimovládnych organizácií pôsobiacimi v oblasti začleňovania Rómov či s kolegami Jána Kuciaka.

EP bude monitorovať korupciu a slobodu tlače, posvieti si aj na Slovensko 

Brusel/Bratislava 5. júna (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú v nasledujúcich mesiacoch intenzívnejšie monitorovať stav právneho štátu v krajinách EÚ, najmä v oblasti korupcie a slobody médií. V tejto súvislosti ich bude zaujímať aj pokrok vo vyšetrovaní vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Informoval o tom v utorok Výbor EP pre občianske slobody (LIBE), ktorý zriadil Monitorovaciu skupinu pre právny štát (ROLMG). Skupina, ktorej šéfuje holandská liberálna europoslankyňa Sophie In ‘t Veldová, v utorok zahájila svoju činnosť.

Monitorovacia skupina okrem iného nadviaže na dve ad hoc delegácie, ktoré europarlament zostavil a vyslal na Maltu po vražde maltskej novinárky a blogerky Daphne Caruanovej Galiziovej (v decembri 2017) a na Slovensko po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (v marci 2018).
Podkladom pre prácu členov ROLMG budú aj dve uznesenia EP so závermi a odporúčaniami vo vzťahu k Malte (prijaté 15. novembra 2017) a k Slovensku (prijaté 19. apríla 2018).

V správe LIBE sa uvádza, že Európsky parlament je znepokojený nedostatočným pokrokom vo vyšetrovaní vrážd v oboch krajinách, ale aj opakujúcimi sa tvrdeniami o obťažovaní a zastrašovaní novinárov a  množiacimi sa obvineniami z korupcie a podvodov.

Cieľom novej monitorovacej skupiny je poskytnúť plnú podporu snahám o dosiahnutie spravodlivosti a zaistenie dodržiavania princípov právneho štátu.

Mandát monitorovacej skupiny vyprší 31. decembra. Členovia skupiny majú právomoc zorganizovať vypočutia a formálne stretnutia na pôde EP, ale aj vysielať poslancov na prieskumné pracovné cesty po členských krajinách EÚ.
Novovytvorená skupina bude o svojej činnosti priebežne informovať celý Európsky parlament. Na konci svojho pôsobenia predloží plénu návrh uznesenia.

Členmi monitorovacej skupiny budú okrem In ‘t Veldovej aj maltská poslankyňa z tábora ľudovcov (EPP) Roberta Metsolová, rakúsky poslanec z frakcie socialistov a demokratov (S&D) Josef Weidenholzer, holandská poslankyňa z tábora Zelení/EFA Judith Sargentiniová, talianska poslankyňa z frakcie Európa priamej slobody a demokracie (EFDD) Laura Ferrarová a holandský poslanec zo skupiny Európa národov a slobody (ENF) Auke Zijlstra. Politické frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR) a Európska zjednotená ľavica – Severská zelená ľavica (GUE/NGL) zatiaľ svojich členov do novej monitorovacej skupiny nenominovali.

Vyšetrovateľ vrátil v pondelok mobil novinárke, ktorá komunikovala s Kuciakom 

Bratislava 5. júna (TASR) – Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vrátil v pondelok (4.6.) mobilný telefón českej novinárke Pavle Holcovej, ktorá komunikovala so zavraždeným investigatívnym novinárom Jánom Kuciakom. TASR to v utorok potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

„Orgány činné v trestnom konaní postupovali v súlade s Trestným poriadkom. Podľa zákona je ten, kto má pri sebe vec alebo údaje dôležité pre trestné konanie, povinný ich na vyzvanie predložiť policajtovi alebo prokurátorovi. Ak ich na vyzvanie nevydá, môžu mu byť podľa zákona na príkaz prokurátora alebo policajta odňaté. Zákon ukladá povinnosť pri vyzvaní svedka upozorniť, že ak nevyhovie výzve, môžu mu byť odňaté a musia ho upozorniť na následky nevyhovenia – uloženie poriadkovej pokuty,“ povedala ďalej hovorkyňa.
ÚŠP zdôrazňuje, že mobilný telefón bol svedkyňou dobrovoľne vydaný a nedošlo k jeho odňatiu políciou tak, ako to bolo nesprávne medializované.

„Pre potreby trestného konania vedeného pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy novinára Jána Kuciakaa jeho partnerky Martiny Kušnírovej bolo nevyhnutné zabezpečiť údaje, ktoré mali zachytávať obsah, rozsah a formu komunikácie svedkyne so zavraždeným novinárom ohľadom pripravovaného článku o talianskej mafii na Slovensku, ktoré by mohli byť motívom páchateľa skutku,“ povedala v utorok pre TASR hovorkyňa.

„Včera svedkyňa kópiu tejto komunikácie pre potreby trestného konania poskytla v elektronickej podobe, preto nie je potrebné vyhotoviť kópiu tejto komunikácie z mobilného telefónu. Potvrdzujeme, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 4. júna vrátil svedkyni mobilný telefón zaistený v trestnom konaní,“ ozrejmila ďalej Tökölyová.

ÚŠP ďalej zdôrazňuje, že nedošlo k akejkoľvek manipulácii s mobilným telefónom alebo s jeho obsahom. Orgány činné v trestnom konaní s predmetným mobilným telefónom žiadnym spôsobom ďalej nenakladali, a teda ani nedošlo k prelomeniu jeho ochrany a skopírovaniu údajov.

„V danom prípade, keď ide o poškodeného – novinára, by rovnako malo byť hlavným cieľom jeho kolegov novinárov, aby boli riadne a včas zaistené všetky dôkazy, ktoré napomôžu odhaleniu a potrestaniu páchateľov tohto trestného činu. Sme presvedčení, že svedkyňa v súlade so svojimi verejnými vyhláseniami bude ďalej napomáhať orgánom činným v trestnom konaní pri objasňovaní predmetného trestného činu a v tomto smere poskytne aj nevyhnutnú spoluprácu,“ dodala Tökölyová.

Kuciak v EP získal cenu udeľovanú politickou frakciou zjednotených ľavičiarov 

Brusel/Štrasburg 30. mája (TASR) – Zavraždený slovenský novinár Ján Kuciak sa v utorok v Štrasburgu stal posmrtne jedným z prvých nositeľov Ceny pre novinárov, informátorov a zástancov práva na informácie. Tohoročné ocenenie bolo udelené na pamiatku vlani zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruany Galiziovej.

Držiteľov ceny na pôde Európskeho parlamentu (EP) oznámila Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL). Cena dotovaná sumou 5000 eur je podľa GUE/NGL určená jednotlivcom alebo skupinám za ich prácu a odvahu pri odhaľovaní korupcie a prečinov mocných.

Ján Kuciak bol posmrtne ocenený za úsilie venované vyšetrovaniu daňových podvodov a za pátranie po prepojeniach medzi podnikateľmi s vplyvnými slovenskými politikmi.

Ďalším oceneným je francúzsky občan Raphaël Halet, ktorý zverejnil informácie vedúce k prepuknutiu škandálu s daňovými únikmi nadnárodných spoločností známeho ako LuxLeaks. Halet, bývalý zamestnanec spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), v spolupráci s novinárom  Antoinom Deltourom pomohol zverejniť dokumenty, ktoré odhalili daňové úniky nadnárodných spoločností sídliacich v Luxembursku.

Ďalšími nominovanými boli Gjorgji Lazarevski a Zvonko Kostovski z macedónskej tajnej služby, ktorí potvrdili nelegálne odpočúvanie členov opozície, zakladateľ stránky WikiLeaks Julian Assange a Maria Efimovová z Malty, bývalá zamestnankyňa Pilatus Bank, ktorá pomohla odhaliť korupčné praktiky a prepieranie peňazí maltských a azerbajdžanských politikov.
Videozáznam z udeľovania ceny:

V dome novinára Kuciaka sú policajti, prokuratúra to bližšie nekomentuje 

Bratislava/Veľká Mača 29. mája (TASR) – Do domu zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači sa v utorok podvečer vrátili policajti. Podľa portálu Topky.sk tam rekonštruujú ich vraždu.

„V trestnej veci sa vykonávajú úkony, ktoré nebudeme špecifikovať, ani sa k nim podrobnejšie vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.
Ulica, na ktorej dom stojí, je v súčasnosti prehradená páskou a verejnosť ani médiá sa na miesto nedostanú. Na mieste sú policajné autá aj hasiči.

Rekonštrukcia, ktorá je organizačne aj finančne náročná, sa nerobí pri každom objasňovaní vraždy, ale ak si to vyžaduje vyšetrovanie, priblížil pre TASR docent trestného práva a vysokoškolský pedagóg Peter Kováč. Na mieste sa tak podľa jeho slov overujú okolnosti trestného činu, možný pohyb páchateľa či sa preverujú informácie z výpovedí.
Vo Veľkej Mači začala rekonštrukcia vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej

Bratislava 29. mája (TASR) – Viac ako tri mesiace od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa polícia v utorok vrátila do ich rodinného domu vo Veľkej Mači, kde je naplánovaná rekonštrukcia. Informuje o tom spravodajský portál Topky.sk.

Portál pripomenul, že polícii sa stále nepodarilo objasniť brutálny trestný čin. Okrem polície sa na miesto činu vracajú ďalší ľudia. Medzi nimi sú právny zástupca zavraždených Daniel Lipšic aj otec nebohého investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

„Polícia uzatvorila ulicu i okolie domu. Vchod do ulice zabezpečili páskami, za ktoré nikoho nepúšťajú,“ uvádza portál. Dvojnásobná vražda sa tu odohrala 21. februára. V jej dôsledku odstúpil z postu predsedu vlády Robert Fico a z postu ministra vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD).

Odišla aj Ficova asistentka Mária Trošková a Viliam Jasaň. V polícii odstúpil z postu šéfa protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer a padla aj hlava policajného prezidenta Tibora Gašpara. Po celej krajine, ale aj v zahraničí, sa organizovali protesty a spomienkové pochody, pripomenuli Topky.sk.

Capital: Slovensko pre korupciu už nie je raj investorov a občianske protesty ustupujú do úzadia

Bratislava 28. mája (TASR) – Slovensko bolo dlho považované za perfektný príklad rozšírenia EÚ na východ a raj pre investorov. Ukazuje sa však, že vedenie krajiny je prepojené s korupciou, ktorá drancovala európske subvencie. Napísal v aktuálnom vydaní nemecký mesačník Capital, ktorý poukázal na viacero príkladov zahraničných firiem, ktoré doplatili na korupciu a nízku vymožiteľnosť práva v SR.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora vo svojich prieskumoch uvádza, že investori vnímajú korupciu ako najväčší problém slovenskej spoločnosti. V školskom známkovaní od 1 do 5 získala vymožiteľnosť práva na Slovensku známku 3,92 a boj proti korupcii a kriminalite 4,35.

Podľa šéfa komory Guida Glaniu má Slovensko dostatočne dobrý legislatívny rámec. „Problémom je však prax,“ cituje týždenník Glaniu, ktorý dodal, že je na Slovensku verejným tajomstvom, že pri žiadostiach o financovanie z fondov EÚ sú potrebné konzultačné spoločnosti alebo provízie, aby sa zrealizovali. „V krajinách, do ktorých prúdia veľké sumy z EÚ fondov, sa mafia aktivizuje čoraz viac. Nešibrinkuje s nabitými pištoľami, ale stará sa o subvencie,“ povedal expert na korupciu z Univerzity Linz Friedrich Schneider.

Mesačník Capital tvrdí, že na Slovensku existuje koalícia politikov Smeru-SD a vysokých štátnych úradníkov prepojených s oligarchami dozerajúcimi na rozdeľovanie európskych dotácií. V tejto súvislosti poukazuje na príklad bývalého banského inšpektora Vladimíra Tejbusa, ktorý prešetroval príčiny najväčšieho banského nešťastia v histórii SR, keď v roku 2009 zahynulo v Handlovej 20 baníkov. Vyšetrovanie bolo uzavreté ako výbuch metánu, dielo vyššej moci. Poradná komisia však dospela k záveru, že nešťastiu sa dalo predísť.

„Môj nadriadený nariadil účelovo zmeniť jej závery,“ cituje Capital Tejbusa s tým, že existuje odôvodnené podozrenie, že aj s povolením samotnej činnosti nemuselo byť všetko v poriadku. Mesačník dodáva, že Tejbusove slová dostali iný rozmer po prevalení škandálu bývalého poslanca Smeru-SD Vladimíra Jánoša s balením peňazí z pochybných fondov do alobalu, ktoré mal údajne vynášať práve z baní, v ktorých sa stalo spomínané nešťastie.

Okresný súd v Prievidzi opäť otvoril kauzu banskej tragédie, no Tejbusa ešte nevypočul pre neustále odročovanie procesu. Podľa Capitalu Tejbus chce, aby verejnosť poznala jeho prípad, aj preto všetky dôkazy, ktoré zhromaždil, poslal vyšetrovateľom Europolu a OLAF-u, ako aj na sekretariát nemeckej kancelárky.

Podľa nemeckého týždenníka februárová vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej upriamila pozornosť zahraničia na Slovensko a problémy s korupciou. Vyprovokovala mohutné občianske protesty, no tie, tri mesiace po vražde, ustúpili do úzadia. Premiér Robert Fico aj minister vnútra Robert Kaliňák odstúpili a nový predseda vlády Peter Pellegrini (všetci Smer-SD) vie, že musí ukázať, že boj proti korupcii myslí vážne. Celá Európa v tomto smere sleduje Slovensko, uzavrel mesačník Capital.

PROTEST RUŠÍME

Vzhľadom na pretrvávajúce výdatné zrážky a hrozbu búrok sme nútení zrušiť dnešný protest.
Táto skutočnosť nás veľmi mrzí, no počasie nám bráni zabezpečiť primerané podmienky pre účastníkov, organizátorov, aj techniku.

Ďakujeme za pochopenie. Iniciatívy Hnevám sa a V teniskách

ÚŠP: Pri obhliadke miesta činu zavraždeného Kuciaka boli zistené nedostatky 

Bratislava 21. mája (TASR) – Vo vzťahu k vyšetrovateľovi Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) Trnava, ktorý vykonával prvotné úkony na mieste činu zavraždeného novinára Jána Kuciaka, najmä obhliadku miesta činu, boli pri výkone dozoru prokurátora zistené niektoré nedostatky.

Na zistené nedostatky prokurátor bezodkladne reagoval. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

„Vzhľadom na to, že uvedený vyšetrovateľ už nie je vo veci činný, prokurátor nemôže vykonať vo vzťahu k nemu žiadne ďalšie opatrenia. V súčasnosti ÚŠP nedisponuje informáciou, ktorá by nasvedčovala podozreniu z úniku informácií smerom k funkcionárom PZ. Pokiaľ by dozorujúci prokurátor zistil, že informácie z vyšetrovacieho spisu boli sprístupnené zákonom neoprávnenej osobe, bezodkladne bude vo veci konať,“ dodala hovorkyňa ÚŠP.

Rodičom zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej sprístupnili časť vyšetrovacieho spisu. Pre televíziu Markíza a televíziu Joj to potvrdil právny zástupca Kuciakovej rodiny Daniel Lipšic. Podľa neho bola prvotná obhliadka miesta činu „spackaná“. Vychádza z časti spisu, ktorú sprístupnili rodinám zavraždenej dvojice minulý týždeň.

Štvrtkový protest presúvame

Protest, ktorý sme zvolali na deň nedožitých narodenín Jána Kuciaka, presúvame na piatok, 25. mája 2018 o 17:00 hod. na Námestie SNP v Bratislave. Dohodli sme sa s iniciatívou Za slušné Slovensko, že nám uvoľní námestie, ktoré je tradičným miestom protestov. Záleží nám na tom, aby na protest prišlo čo najviac ľudí.
Pozývame vás na tento protest, na ktorom budeme opätovne spoločne žiadať predčasné voľby. Uskutoční sa teda v piatok, 25. mája 2018 o 17:00 hod.  Veríme, že do protestu sa nám podarí motivovať všetky opozičné demokratické strany, aby sa pridali k našej petícii. Iba keď spojíme sily, docielime zmenu. A o to išlo aj Jánovi Kuciakovi.

Matej Hložník, iniciatíva #hnevamsa

https://www.hnevamsa.sk/index. php/2018/05/16/stvrtkovy- protest-presuvame/

Protest – chceme predčasné voľby

Ján Kuciak by sa vo štvrtok, 17. mája 2018 dožil 28 rokov, keby ho spolu s jeho priateľkou Martinou Kušnírovou nezavraždili. Ani po niekoľkých mesiacoch sa nič nevyšetrilo. A neposunuli sme sa ani vo vyšetrení politických káuz o ktorých Ján písal.

Preto v tento deň pripomenieme poslancom Národnej rady SR, že jediným riešením pre Slovensko sú predčasné voľby. Práve poslanci budú o predčasných voľbách o pár dní rokovať.

Pozývame vás na protest, na ktorom budeme opätovne spoločne žiadať predčasné voľby. Uskutoční sa vo štvrtok, 17. mája 2018 o 17:00 hod., neďaleko úradu vlády, na Námestí Slobody v Bratislave; https://www. facebook.com/events/ 1857939747583684/

Na tento deň sme vyhlásili aj Celoslovenský zber podpisov za referendum za predčasné voľby po celom Slovensku; https://www. facebook.com/events/ 248002112602971/

Renáta Papcunová, iniciatíva Za Slovensko,  www.facebook.com/groups/ ZaSlovensko/
Matej Hložník, iniciatíva Hnevám sa, www.facebook.com/hnevamsa/
Iniciatíva V teniskách, www.facebook.com/vteniskach/
Jaroslav Brada, iniciatíva Teraz, www.facebook.com/slovensko. teraz
Tomáš Malík, iniciatíva Nedôverujem, www.nedoverujem.sk

J. Hrabko: Vyjadrenia J. Čižnára o vražde J. Kuciaka môžu byť aj taktikou

Bratislava 12. mája (TASR) – Vyjadrenia generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, podľa ktorých došlo pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej k pozitívnemu posunu, môžu byť pravdou alebo len taktikou. V diskusii na TABLET.TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Generálny prokurátor konštatoval, že vyšetrovanie ustálilo ako cieľ útoku Jána Kuciaka, jeho priateľka Martina Kušnírová bola zavraždená preto, že bola „v zlom čase na zlom mieste“. Vyšetrovanie podľa neho pokročilo a umožnilo zúžiť počet vyšetrovacích verzií. „Nič sa nedá vylúčiť, ale treba si počkať na výsledok vyšetrovania. To, čo hovorí, môže byť pravda, ale aj nemusí,“ reagoval Hrabko.

Pozitívne však hodnotí skutočnosť, že Generálna prokuratúra nechala preveriť spisy týkajúce sa káuz, o ktorých Ján Kuciak písal a aj to, že generálny prokurátor otvorene priznal chyby v deviatich z 56 spisov. Čižnár označil chybovosť na úrovni 17 percent za vysokú. Zároveň pripustil, že podľa jeho názoru v niektorých prípadoch pochybení mohli hrať úlohu aj miestne prepojenia a väzby ľudí, ktorých sa spisy týkali.
„Je pozitívne, že priznal aj pochybenia. Ale jedným dychom treba povedať, že Jaromír Čižnár je generálnym prokurátorom už dlhšiu dobu a, ľudovo povedané, to maslo padá aj na jeho hlavu. Aj on je zodpovedný za to vysoké percento zlyhaní, ktoré sám oznámil,“ upozornil Hrabko. „Mal by na prokuratúre urobiť zmeny v tom smere, aby sa percento chybovosti znižovalo,“ dodal.

„Negatívum je v tom, že štátne orgány mali na tie problémy, na ktoré poukázal Ján Kuciak, prísť samy. Kuciak nebol investigatívny novinár, ale dátový žurnalista, čerpal informácie z otvorených zdrojov. Ak na to prišiel novinár, mali na to prísť aj orgány činné v trestnom konaní,“ zdôraznil Hrabko.

Na aktuálnej schôdzi parlamentu už poslanecký klub Smeru-SD vedie Robert Fico. Hrabko v diskusii upozornil, že klub na jednom z prvých hlasovaní pod novým predsedom nebol jednotný. „Poslancom, ktorý kazí jednotu poslaneckého klubu Smeru-SD, je Marek Maďarič. Plus Ján Podmanický,“ uviedol Hrabko na margo hlasovania, pri ktorom poslanecký klub Smeru-SD s výnimkou Maďariča a Podmanického podporil odvolanie Petry Krištúfkovej (Sme rodina) z Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Poslanci tak urobili na návrh podpredsedu SNS Antona Hrnka, ktorému prekážajú Krištúfkovej niekdajšie kontakty na mafiu.

„Pani Krištúfkovú zvolil parlament pred dvomi rokmi 112 hlasmi, teraz ju ‘zoťali’ 73 hlasmi. To je čistá politika. Prekvapuje ma, že na to pristúpil Most–Híd, že ustúpili SNS,“ reagoval Hrabko. „Iná vec je, keď sa o výboroch rozhoduje na začiatku volebného obdobia, vtedy sa majú vydiskutovať jednotlivé námietky. Ale argument, že má syna s mafiánom zavraždeným pred dvadsiatimi rokmi, to pre mňa žiadny argument nie je,“ podčiarkol.

Za odvolanie Krištúfkovej z výboru nehlasoval ani poslanecký klub OĽaNO. Ešte 9. marca pritom Igor Matovič ostro zaútočil na úradníčku rezortu obrany za to, že bola pred dlhými rokmi partnerkou iného zavraždeného kontroverzného podnikateľa. „Žena, ktorá dlhodobo verne stála pri mafiánovi, nemá v živote dostať čo i len základný stupeň bezpečnostnej previerky a v žiadnom prípade takejto žene nemôžu zveriť do rúk bezpečnosť armádnych objektov,“ vyhlásil vtedy Matovič.

Podľa Hrabka však tieto dva prípady porovnateľné nie sú, keďže v prípade ministerstva obrany ide o výkonnú moc a pri parlamentnom výbore na kontrolu vojenského spravodajstva moc zákonodarnú. „Poslanci nepotrebujú previerky, ak by ich potrebovali, možno by ju (Krištúfková, pozn. Teraz.sk) nedostala,“ reagoval Hrabko.

Líder Sme rodina Boris Kollár v diskusii na TABLET.TV povedal, že jeho strana bude iniciovať legislatívne zmeny v zakotvení referenda. Na jeho platnosť by namiesto viac ako polovice mala stačiť tridsaťpercentná účasť voličov.

„Nemám síce krištáľovú guľu, ale trúfam si povedať, že návrh pána Kollára, ak ho podá, neprejde. A neviem, ako vypočítal tých 30 percent,“ reagoval Hrabko. Súhlasí však s tým, že referendum nie je v legislatíve upravené dobre. „Celé referendum treba prekopať. Tak ako je to dnes, je nefunkčné. Na to však musí byť politická zhoda,“ vysvetlil.

Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz sa nezhodli v otázke prídavkov na deti, ktoré žijú na Slovensku, ich rodič však pracuje v Rakúsku. Podľa Kurza by mali byť nižšie ako prídavky na deti žijúce v Rakúsku. Podľa Pellegriniho by však mal mať každý pracovník, ktorý v Rakúsku platí odvody, nárok na rovnaké sociálne benefity.

Podľa Hrabka Pellegriniho argument nesedí, sociálne odvody v Rakúsku platia podľa neho aj bezdetní slovenskí pracovníci. Tí nepoberajú žiadne detské prídavky a za diskrimináciu sa to nepovažuje. „Prečo by mali Rakúšania platiť prídavky deťom, ktoré žijú na Slovensku, kde sú úplne iné ceny ako v Rakúsku?“ opýtal sa Hrabko. „Ale rozhodovať o tom bude zrejme v konečnom dôsledku Brusel. A ako o tom rozhodne, tak bude,“ uzavrel.

J. Čižnár: V súvislosti s článkami J. Kuciaka GP SR zistila deväť pochybení 

Bratislava 9. mája (TASR) – Pri preskúmaní spisových materiálov súvisiacich s prácou zavraždeného novinára Jána Kuciaka preverila Generálna prokuratúra (GP) SR celkom 56 spisov, pričom zistila pochybenia v deviatich prípadoch. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.

Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky a prvý námestník René Vanek. Témou boli výsledky preskúmania spisových materiálov súvisiacich s posledným článkom novinára Jána Kuciaka.

Spisy k podnikaniu talianskych podnikateľov, o ktorých písal zavraždený novinár, sa sťahovali z krajských prokuratúr v Košiciach a Prešove a ďalších prokuratúr. Skúmanie sa dotýka článku Jána Kuciaka z februára minulého roka o pôsobení talianskej mafie na východe Slovenska.

„Bolo vylustrovaných 17 subjektov,“ objasnil okrem iného Šufliarsky. V súčasnosti je z tejto skupiny Diego R. stíhaný pre majetkovú trestnú činnosť, Sebastian V. rovnako pre majetkovú, ale aj násilnú trestnú činnosť, stíhaný je väzobne, Antonio V. je stíhaný za subvenčný podvod. „Je podozrenie, že niektorí príslušníci polície a aj prokuratúry pochybili,“ uviedol Čižnár.

Jeden prokurátor vo funkcii námestníka sa vzdal tejto funkcie a jeden prokurátor bude čeliť odvolaniu. „Či mal Antonio V. previazania na policajtov a colníkov, je vecou skúmania Inšpekcie Ministerstva vnútra SR,“ povedal Čižnár.

Čo sa týka samotnej vraždy novinára Kuciaka, ustálilo sa, že terčom bol práve on a nie jeho priateľka. Vo vyšetrení vraždy je posun, zdôraznil Čižnár. O aký ide, nechcel zatiaľ konkretizovať. „Takáto kauza sa musí objasniť, aby sa nikdy takáto špinavosť nemohla stať,“ vyhlásil generálny prokurátor. „Chceme chytiť najskôr vraha,“ podčiarkol.

Na preskúmaní vraždy naďalej intenzívne pracuje spoločný medzinárodný tím. Dohodu o vytvorení spoločného slovensko-talianskeho vyšetrovacieho tímu podpisoval 18. apríla v Haagu so svojimi partnermi za SR generálny prokurátor Čižnár. Išlo o vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý pracuje na objasňovaní vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vytvorenie takého tímu trvá mesiaca, ako v stredu zdôraznil Čižnár, v tomto prípade sa to stihlo za približne tri týždne.

 

Pietne miesto za Jána a Martinu skultivovali

Večer pred protestom skultivovali dobrovoľníci iniciatív Hnevám sa, V teniskách, Teraz, Za Slovensko – občianska iniciatíva, Nedoverujem.sk a Za Jána a Martinu pietne miesto na Námestí SNP, kde ľudia nosili stovky sviečok po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Matej Hložník: “Chceme týmto aktom pripomenúť kompetentným, že ani dva mesiace po vražde nezabúdame. Dva mesiace po vražde sa na Slovensku nič nezmenilo. Nenecháme to vychladnúť a nedovolíme vláde uhrať to do stratena.”

Iniciatívy podporujú piatkové protesty Za slušné Slovensko a veria, že to ľudia nevzdajú. “Chcem za nás pozvať na piatkový protest a poprosiť ľudí, aby znovu priniesli sviečky Za Jána a Martinu. Ak vydržíme s spojíme sily, zmena príde,” dodal Hložník.

Na protestoch budú aktivisti rozdávať petičné hárky. Ak by každý, kto príde na protest, vyzbieral pár podpisov vo svojom okolí, aktivistom by za pár dní pribudlo ďalších 30-40 tisíc podpisov. Petičný hárok si stiahnete tu: tiny.cc/hnevamsa

foto: #hnevamsa

Akadémia Axela Springera v Berlíne ocenila Jána Kuciaka in memoriam 

Berlín/Bratislava 3. mája (TASR) – Zvláštnu cenu, ktorú Akadémia Axela Springera v Berlíne udelila in memoriam zavraždenému slovenskému investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi, si v Berlíne prevzali vo štvrtok žurnalistova sestra Mária a Peter Bárdy, šéfredaktor internetového portálu Aktuality.sk, pre ktorý ocenený pracoval.

Stalo sa tak pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače v rámci odovzdávania cien spomínanej akadémie.

Ocenenie za vynikajúcu prácu mladého žurnalistu mimo nemecky hovoriaceho priestoru, ktoré je dotované sumou 5000 eur, bolo udelené vôbec po prvý raz, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Riaditeľ akadémie Marc Thomas Spahl vyzdvihol oceneného ako múdreho a neoblomného mladého novinára.

Kuciakova evidentne dojatá sestra pri tejto príležitosti zdôraznila, že jej brat bol presvedčený o tom, že môže svet zmeniť na lepší.

V priebehu večera si ocenenia pre mladých novinárov prevzalo celkove päť laureátov v troch hlavných kategóriách a ďalších dvoch za investigatívne rešeršovanie a kreatívnu realizáciu.

Spahl v tejto súvislosti vyzdvihol fakt, že kvalitná žurnalistika získava na význame v časoch, ktoré charakterizujú „fake news“ a v celosvetovej relácii ustupujúca sloboda tlače.

Čistenie pietneho miesta za Jána a Martinu

Deň pred protestom Za slušné Slovensko, vo štvrtok 3.5.2018 chceme vyčistiť priestor, na ktorom sú sviečky za Jána a Martinu. Po dvoch mesiacoch je vo veľmi zlom stave. Na tomto mieste zapálime nové sviečky a chceme poprosiť ľudí, ktorí sa chystajú na piatkový protest, aby priniesli a zapálili nové sviečky.

Možnosť sa pridať k tejto aktivite tu: https://www.facebook.com/ events/2125446237495616/

Protest sa koná v podvečer plánovanej svadby Jána a Martiny a zapálenie sviečky je dobrý spôsob ako vyjadriť, že sme nezabudli a nedovolíme vláde uhrať to do stratena.

Matej Hložník: “Koalícia iniciatív Hnevám sa, Teraz, V teniskách, Za Slovensko, nedoverujem.sk a Za Jána a Martinu bude aj počas piatkových protestov po celom Slovensku zbierať podpisy a rozdávať petičné hárky. Spolu s tlakom ulice, umeleckej obce a širokej verejnosti vieme docieliť skutočnú zmenu v krajine.”

Renáta Papcunová, iniciatíva Za Slovensko,  www.facebook.com/groups/ ZaSlovensko/,
Matej Hložník, iniciatíva Hnevám sa, www.facebook.com/hnevamsa/
Iniciatíva V teniskách, www.facebook.com/vteniskach/
Jaroslav Brada, iniciatíva Teraz, www.facebook.com/slovensko. teraz
Tomáš Malík, iniciatíva Nedôverujem, www.nedoverujem.sk
Za Jána a Martinu, https://www.facebook.com/ groups/262335337638816/

Iniciatíva Za slušné Slovensko pokračuje, v piatok ju majú podporiť aj farmári 

Banská Štiavnica 1. mája (TASR) – Organizátori zhromaždení z občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko budú aj naďalej pokračovať v občianskych aktivitách po celom Slovensku. TASR o tom informovali Martina Strmeňová, Ján Gálik, Karolína Farská a Juraj Šeliga z iniciatívy.

Ako uviedli, v piatok (4.5.), v predvečer svadby, ktorú mali mať zavraždení Ján Kuciak a Martina Kušnírová, si chcú uctiť ich pamiatku zhromaždeniami po celom Slovensku.

Podľa nich zhromaždenia Za slušné Slovensko podporia i slovenskí farmári, ktorí majú v piatok vyjsť do ulíc na poľnohospodárskych strojoch.

„Občianska iniciatíva Za slušné Slovensko volá po trvalej zmene krajiny. Uvedomujeme si, že nenastane zo dňa na deň, preto budeme robiť všetko pre to, aby zo Slovenska bola, či už po predčasných, alebo riadnych voľbách, lepšia, spravodlivejšia a slušnejšia krajina. Budeme upozorňovať na celoslovenské problémy a rovnako aj regionálne témy, keďže sme iniciatívou ľudí z celého Slovenska,“ zdôraznili organizátori, ktorí podľa vlastných slov chcú ukázať politikom, že nikam neodchádzajú a stále volajú po tom, aby bola politika službou všetkým ľuďom.

Na objasnení vraždy novinára J. Kuciaka sa vykonávajú úkony v SR a Taliansku 

Bratislava 27. apríla (TASR) – Na objasnení vraždy novinára Jána Kuciaka sa aktuálne vykonávajú úkony v Slovenskej republike a Taliansku.

„Zúčastnené strany vykonávajú úkony na území obidvoch dotknutých štátov, teda členovia tímu zo Slovenskej republiky sa môžu zúčastniť na vykonávaní úkonov v Taliansku a naopak. Zástupcovia Europolu a Eurojustu poskytujú pre členov tímu nevyhnutnú pomoc vo forme analytického vyhodnotenia zabezpečených dôkazov a s tým spojené finančné a materiálne zabezpečenie,“ uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Podľa jej slov na základe uzatvorenej dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu nebude prokuratúra poskytovať žiadne ďalšie informácie o priebehu trestného konania. „Ide o výslovnú požiadavku orgánov Talianskej republiky, ktorá je súčasťou podpísanej dohody,“ dodala hovorkyňa.

Dohodu podpisoval 18. apríla v Haagu so svojimi partnermi za SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Išlo o vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý pracuje na objasňovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. TASR o tom vtedy informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

„Podpísanie dohody považujem za mimoriadne dôležité, pretože bude slúžiť ako základná báza pre výmenu a získavanie poznatkov a informácií vedúcich k objasneniu skutku a zisteniu jeho páchateľa – páchateľov,“ uviedol vtedy Čižnár.

Veľvyslanectvo USA udelilo Cenu za transparentnosť Jánovi Kuciakovi in memoriam

Bratislava 25. apríla (TASR) – Pri príležitosti siedmeho ročníka udeľovania ocenení v oblasti ľudských práv americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling udelil v stredu ocenenia trom Slovákom, ktorí minulý rok preukázali oddanosť v presadzovaní ľudských práv a transparentnosti v krajine.

Investigatívny novinár Ján Kuciak získal Cenu za transparentnosť in memoriam za svoje reportáže o korupcii, odvahe hľadať pravdu a osobnú obeť pri službe verejnosti. Budúcoročné ocenenie ponesie jeho meno – Cena za transparentnosť na pamiatku Jána Kuciaka.

Ocenenie v jeho mene prevzali z rúk amerického veľvyslanca Jánovi rodinní príslušníci a kolegovia zo spravodajského servera aktuality.sk, pre ktorý novinár pracoval. Ceremoniálu sa zúčastnila aj rodina jeho zavraždenej priateľky Martiny Kušnírovej.

„Toto je pre ľudské práva na Slovensku historický čas. Iba pred dvoma mesiacmi nám hrozný čin, ktorý vzal životy dvom mladým ľuďom, všetkým pripomenul dôležitosť slobodnej tlače v každej demokratickej spoločnosti,“ uviedol na margo ocenenia americký veľvyslanec.

Podľa jeho slov práca Jána Kuciaka ako investigatívneho novinára mení Slovensko dokonca aj po jeho smrti. Vyslovil uznanie za novinárovu odvahu odhaľovať korupciu a vyzývať mocných, čo podľa neho pomohlo verejnosti vyvodiť zodpovednosť voči slovenským najvyšším vládnym predstaviteľom. Dodal, že tragická smrť Jána Kuciaka nám tiež pripomína silu slobodnej, nezávislej tlače, pričom zopakoval svoju výzvu na nezávislé a profesionálne vyšetrovanie.

Cenu obhajcu ľudských práv získal evanjelický teológ Ondrej Prostredník. Americký veľvyslanec vyslovil uznanie za jeho otvorenú ochranu zraniteľných menšinových komunít na Slovensku. Medzi jeho aktivity patrí aj projekt pre zvyšovanie náboženskej tolerancie s názvom Stretnú sa žid, moslim a kresťan, počas ktorého navštevoval stredné školy na Slovensku. Ocenil, že teológ pokračoval vo svojom úsilí v oblasti extrémizmu, antisemitizmu, migrácie, rodovej rovnosti či práv LGBTI komunity aj napriek verejnej sankcii.

Mariana Kováčová, zakladateľka a riaditeľka Centra Slniečko, získala ocenenie v kategórií Odvážne ženy za jej podporné a ochranné služby obetiam domáceho násilia a sexuálneho zneužívania, čomu sa venuje od začiatku 90. rokov. Americký veľvyslanec ocenil jej neúnavnú prácu, ktorou chce pomôcť obetiam znovu „postaviť sa na nohy“.

„Presadzovanie univerzálnych hodnôt, ako sú ľudské práva vrátane slobody tlače, je jednou z najvyšších priorít našej vlády, a pri tomto úsilí ostávame naďalej silným partnerom Slovenska… Spolupráca vlády a občianskej spoločnosti je kľúčová pre dosiahnutie zmysluplného pokroku, tak pri ochrane ľudských práv, ako aj v iných oblastiach,“ uviedol na slávnostnom odovzdávaní ocenení americký veľvyslanec.

Skupina  All For Jan sa pridáva sa k požiadavke predčasných volieb

Skupina All For Jan sa pridáva k požiadavke predčasných volieb a iniciatívam organizujúcim piatkový protest na nám. SNP.

Ako dnes informovali administrátori FB skupiny „All For Jan“ venovanej pamiatke Jána a Martiny, skupina sa pridáva k požiadavke predčasných volieb a zároveň chcú pomôcť iniciatívam organizujúcim piatkový protest na nám. SNP v príprave , nábore dobrovoľníkov a s organizáciou protestu.

„Po posledných udalostiach sme už stratili akúkoľvek vieru, že by polícia za tejto vlády, smrť Jána a Martiny vyšetrila.Spravili sme preto anketu medzi členmi našej skupiny. Drvivá väčšina (99,8%) hlasujúcich sa vyslovila za predčasné voľby.“ informovala administrátorka skupiny Kristína Deáková.

Skupina All For Jan vznikla 4.3.2018. Spája ľudí s rovnakou myšlienkou a to smútok nad smrťou Jána a Martiny a súčasne túžba po zmene k lepšiemu, zber fotiek zo zhromaždení, správy, live stream so zhromaždení, zdieľané z médií, live politické realizácie, info o protestoch a miestach na podpis petície. Dalito.sk o tom informovala Kristína Deáková.

Iniciatívy Hnevám sa, Za Slovensko, V teniskách a TERAZ, ohlásili na piatok 27.4. protest „Za predčasné voľby“

Ako tieto dni ukazujú, zmena ministra vnútra nič nerieši. Jediným predpokladom zásadnej zmeny na Slovensku sú predčasné voľby. Preto iniciatívy Hnevám sa, Za Slovensko, V teniskách a Teraz, ohlásili na piatok 27.4.2018 Protest za predčasné voľby“, ktorý sa uskutoční v piatok 27.4. o 17.00 na Námestí SNP v Bratislave.

Na proteste chceme okrem iného zbierať podpisy pod petíciu za referendum o predčasných voľbách a vyzvať verejnosť na aktívnu pomoci pri ich zbere. Doteraz sme len prácou našich dobrovoľníkov vyzbierali už 80 tis. podpisov po celom Slovensku

Veríme, že takto vieme skrátiť funkčné obdobie vlády „Fico IV.“

Vyzývame tiež regionálne občianske iniciatívy aby sa pripojili k protestom „Za predčasné voľby“ a pomohli so zberom podpisov pod petíciu. Každá pomocná ruka je vítaná.

Myšlienku predčasných volieb podporili Herec Marek Majeský a režisér Nikita Slovák (https://goo.gl/i4BUBP), herec Maroš Kramár (https://goo.gl/dcEzFd) a každý deň sa pridávajú ďalšie občianske iniciatívy a podporovatelia.

Dôvody prečo si myslíme, že predčasné voľby sú jediným riešením: https://goo.gl/dZLRBK

Kto sme: Skupina občianskych iniciatív, ktorá sa zhodla na potrebe predčasných volieb. Nestojí za nami žiadna politická strana, tajomný sponzor, ani temné sily zo zahraničia. (Akúkoľvek pomoc pri zbere podpisov však radi privítame)

Nositeľom myšlienky a hlavným organizátorom je iniciatíva #hnevamsa, ktorú vedú Matej Hložník a Ján Jenčo.

Ministerkou vnútra bude D. Saková, prezident A. Kiska si ju pozval do paláca

Bratislava 24. apríla (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska prijme v utorok 24. apríla o 15.00 h v Prezidentskom paláci v Bratislave štátnu tajomníčku Ministerstva vnútra SR Denisu Sakovú (nominantka Smeru-SD), ktorá sa má stať novou ministerkou vnútra.

Denisa Saková sa narodila 17. apríla 1976 v Nitre. Študovala na Gymnáziu E. Gudernu v rodnom meste. V rokoch 1994-1999 sa vzdelávala na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave v odbore Finančná sústava, peňažníctvo. Doktorandské štúdium si doplnila v rokoch 1999-2006 opäť na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave v odbore poisťovníctvo.

Jej prvým zamestnaním bola v rokoch 1998-2001 funkcia konzultanta v akciovej spoločnosti Delta E.S. E. a.s. Nasledovala prax pre Capgemini Ernst & Young, s.r.o. kde pôsobila ako seniorkonzultant do roku 2003. Riaditeľkou divízie aplikácií v E.ON IT Slovakia, s.r.o bola menovaná v rokoch 2003-2007.

Nasledujúce tri roky 2007-2010 zastávala funkciu riaditeľky sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti na Ministerstve vnútra SR. V rokoch 2011-2012 bola menovaná do funkcie vedúcej úseku koordinácie poskytovaných služieb v E.ON IT Slovakia, s.r.o. Funkciu vedúcej služobného úradu na Ministerstve vnútra SR vykonáva od roku 2012.

Denisa Saková je rozvedená, má jedno dieťa.

ŠT MV SR Denisa Saková (vpravo) a GR sekcie informatiky MV SR Jozef Čapuška/foto: TASR – Michal Svítok

Bratislava 24. apríla (TASR) – Novou ministerkou vnútra bude štátna tajomníčka rezortu vnútra Denisa Saková, ktorú nominuje Smer-SD. V utorok popoludní ju prijme prezident SR Andrej Kiska. Potvrdil to Kiskov hovorca Roman Krpelan.

„Predseda vlády Peter Pellegrini dnes osobne informoval prezidenta Andreja Kisku, že nominantkou na post ministra vnútra je terajšia štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková. Prezident si ju dnes na 15.00 h pozval do Prezidentského paláca,“ uviedol Krpelan.

O nominácii rozhodlo užšie vedenie Smeru-SD, rozhodujúce slovo má predsedníctvo strany. Hovoriť o nej bude aj Koaličná rada, ktorá sa zíde o 15.30 h v Národnej rade SR.

Post ministra vnútra sa uvoľnil po tom, čo odstúpil Tomáš Drucker. Rezignoval, keď sa rozhodol neodvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Rezort dočasne vedie premiér Peter Pellegrini. Smer-SD pravidelne pripomína, že prezident musí vymenovať kandidáta, ktorého mu predloží predseda vlády.

Žilina: J. Kuciak a M. Kušnírová sa stanú čestnými občanmi mesta 

Žilina 23. apríla (TASR) – Žilina udelí zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke Martine Kušnírovej Čestné občianstvo mesta Žilina in memoriam. Na pondelkovom zasadnutí o tom rozhodli poslanci žilinského mestského zastupiteľstva (MsZ).

S návrhom prišlo 28 z 31 poslancov. „Úkladné zavraždenie investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej priviedlo na námestia slovenských miest viac ako 100.000 rozhorčených ľudí, ktorí sa vyslovili, že chcú žiť na slušnom Slovensku a zároveň vyjadrili úctu Jánovi za jeho odvahu zverejňovať informácie o pochybeniach mocných. Poslanci MsZ v Žiline vyjadrujú úprimnú sústrasť rodinám pozostalých a verejne sa hlásia sa k hodnotám, ktoré vyznával a žil Ján Kuciak,“ uviedli poslanci v predloženom návrhu uznesenia.

Podľa poslanca MsZ Petra Ničíka majú byť poslanci osobnostným vzorom ako verejní činitelia. „Veľmi dôležitá je morálka a morálne hodnoty. To, že Ján Kuciak žil v pravde, nebál sa a verejne odhaľoval pochybenia mocných, k tomu by sme sa chceli aj my prihlásiť. Pretože aj my by sme chceli byť nádejou a príkladom, že na Slovensku sa dá žiť slušne, čestne a normálne,“ povedal Ničík.

„Vnímam tento návrh ako návrh, ktorý prichádza zo strany poslancov. Na jednej strane mu rozumiem, na druhej strane si myslím, že by sa mu dali vytknúť nejaké veci. Ale rešpektujem rozhodnutie poslancov. A nebudem určite tým, ktorý nepodpíše toto uznesenie,“ dodal primátor Žiliny Igor Choma.

Telá zavraždeného novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martinu Kušnírovú našla polícia 25. februára v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta.

Za slušné Slovensko: Ministrom vnútra by nemal byť nominant Smeru-SD 

Bratislava 23. apríla (TASR) – Ministerstvo vnútra by nemalo byť pod kontrolou vládnej strany Smer-SD. Pred sídlom Úradu vlády SR na to v pondelok apelovali organizátori celoslovenských protestov Za slušné Slovensko. Rezort by mal podľa nich viesť nezávislý človek, ktorý nie je nominantom Smeru-SD, ani nie je s touto stranou prepojený, inak sa nepodarí obnoviť dôveru ľudí v štátnu moc po vražde novinára Jána Kuciakaa jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Tlačovú konferenciu občianska platforma zvolala po tom, ako sa jej nepodarilo stretnúť s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). O prijatie požiadali minulý utorok (17.4.) po rezignácii ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) a po tom, ako premiér Pellegrini oznámil, že policajný prezident Tibor Gašpar ku koncu mája skončí vo funkcii. Z Úradu vlády SR prišla odpoveď, že premiér sa môže s nimi stretnúť najskôr 10. mája, priblížila organizátorka protestov Karolína Farská.

To je podľa Farskej prineskorý termín vzhľadom ma vážnosť situácie a fakt, že nominácia nového ministra vnútra má byť oznámená už tento týždeň. „Cez víkend sme videli, že premiér si našiel čas kopať zemiaky a ísť na hokej s tým, že my sme mu už vopred komunikovali, že sme ochotní sa s ním stretnúť hocikedy, aby mu to vyhovovalo,“ uviedla študentka.

„To, čo sme chceli povedať pánovi premiérovi priamo a hovoríme mu to aj dnes je, že ministerstvo vnútra by nemalo byť pod kontrolou strany Smer-SD, ministerstvo by mal riadiť nezávislý človek, ktorý nie je nijakým spôsobom prepojený na stranu Smer-SD, alebo nie je nominantom strany Smer-SD,“ priblížil ďalší organizátor protestov Juraj Šeliga. Takýto apel smeruje okrem premiéra i na predsedov zvyšných koaličných strán Andreja Danka (SNS) a Bélu Bugára (Most-Híd).

„V prvom rade je to otázka, že či to meno vyberie premiér, alebo mu bude nadiktované. A potom sú tu aj koaliční partneri a je tu celá Národná rada. Ak im ide o obnovenie dôvery ľudí v štátnu moc, tak tá dohoda môže byť naprieč politickým spektrom,“ vysvetlil Šeliga ich predstavu. Po vražde Kuciaka a Kušnírovej podľa neho vznikla nová situácia a už sa nemožno odvolávať na koaličnú zmluvu, ktorá ministerstvo zaručuje najsilnejšej vládnej strane. „Aby to nebol nominant strany Smer-SD požadujeme preto, že ministerstvo vnútra je dnes úplne kľúčovým rezortom a je to nevyhnutné, ak politici chcú, aby ľudia verili, že sa korupcia bude vyšetrovať, že nastanú systémové zmeny,“ doplnil.

Predstavitelia iniciatívy nevylúčili ďalšie pokračovanie celoslovenských protestov. „Táto otázka je pre nás stále aktuálna, komunikujeme s ľuďmi z regiónov, ktorí sú tiež ochotní a schopní ísť s nami ďalej do ulíc v prípade, že bude treba reagovať na politickú situáciu,“ ozrejmil Peter Nagy s tým, že na budúci týždeň uskutočnia celoslovenské stretnutie, na ktorom budú diskutovať o ďalších krokoch platformy.

T. Gašpar: Róbert Krajmer už nie je vo svojej funkcii 

Bratislava 22. apríla (TASR) – Bývalý riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer už nie je vo svojej funkcii. V relácii televízie TA3 V politike to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar.

„Už nie je,“ reagoval Gašpar na otázku moderátora. Krajmerovi sa okrem iného vyčítalo, že bol na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Je to výsostne odborná otázka, či bol alebo nebol oprávnene na mieste trestného činu a ja stále hovorím, že keď o tom rozhodlo jeho vyššie velenie, že tam bude a z nejakých konkrétnych dôvodov, tak tam bol. Bol tam v súlade so zákonom,“ povedal Gašpar.

Podľa jeho slov to nie je nijakým spôsobom spochybniteľné. „Vražda novinára nie je obvyklá. Ak je tu predpoklad, že súvisela s jeho prácou a konkrétne s nejakými kauzami odkrývania podozrení pri čerpaní eurofondov, ktoré sa mimochodom ako trestný čin vyšetrujú práve len na protikorupčnej jednotke,“ doplnil Gašpar.

Odmietol interpretáciu, že by Krajmer na mieste vraždy niečo maril. „Tam sa pohybovali desiatky ľudí a policajtov a obhliadku vykonával iný vyšetrovateľ,“ dodal Gašpar.

OLAF začal vyšetrovať údajné zneužívanie fondov EÚ na Slovensku 

Brusel/Bratislava 19. apríla (TASR) – Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli vo štvrtok oznámil, že začal vyšetrovanie údajného zneužívania fondov Európskej únie na Slovensku, ktoré odhalil slovenský novinár Ján Kuciak. Vo februári ho zavraždili a spolu s ním aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Informovalo o tom internetové vydanie týždenníka Politico.

Kuciak v posledných článkoch, zverejnených posmrtne, písal o údajných prepojeniach medzi talianskou mafiou, slovenskými politikmi a podvodmi súvisiacimi s čerpaním poľnohospodárskych dotácií EÚ na Slovensku. Novinára a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

„Môžeme potvrdiť, že po predbežnom skúmaní dostupných informácií začal teraz OLAF administratívne vyšetrovanie možného zneužívania fondov EÚ v poľnohospodárstve na Slovensku,“ uviedol vo vyhlásení hovorca úradu.

„Vyšetrovanie súvisí so záležitosťami, ktoré nedávno vyšli najavo vďaka práci investigatívneho novinára Jána Kuciaka,“ dodal hovorca.

OLAF sa rozhodol začať vyšetrovanie po tom, čo pri predbežnom skúmaní dospel k postačujúcemu podozreniu z porušovania zákonov.

Kuciak pracoval pre slovenský spravodajský portál Aktuality.sk, ktorého spolumajiteľom je nemecká spoločnosť Axel Springer a tá je zároveň spolumajiteľom týždenníka POLITICO Europe so sídlom v Bruseli.

J. IVOR: Bolo vhodné vytvoriť medzinárodný vyšetrovací tím v prípade Kuciaka 

Bratislava 19. apríla (TASR) – Bolo určite vhodné vytvoriť medzinárodný vyšetrovací tím, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pre TASR to vo štvrtok uviedol dlhoročný šéf slovenských vyšetrovateľov a v súčasnosti vysokoškolský pedagóg generál Jaroslav Ivor.

„Pri takýchto závažných trestných činoch treba využiť všetky možnosti, ktoré dáva jednak Trestný poriadok a jednak metodika a taktika kriminalistiky. V tomto prípade, ak teda pri vyšetrovaní takéhoto trestného činu sa vyskytne alebo vyskytujú verzie, ktoré by mohli evokovať nejakú zahraničnú stopu, teda nejaké prepojenie tohto trestného činu aj so zahraničím, tak je určite veľmi vhodné využiť aj inštitút spoločného vyšetrovacieho tímu, čo je možnosť podľa Trestného poriadku,“ domnieva sa Ivor.

Podľa jeho ďalších slov ako to bude efektívne a užitočné, bude to možné vyhodnotiť až po určitom čase. „V každom prípade bolo by chybou takúto možnosť a takúto šancu nevyužiť,“ dodal Ivor.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podpísal v stredu (18.4.) v Haagu s partnermi vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP SR) Andrea Predajňová.

„Po veľmi intenzívnych rokovaniach a viacerých koordinačných stretnutiach medzi zástupcami justičných orgánov Slovenskej republiky, Talianskej republiky, zástupcami Eurojustu a Europolu, bola podpísaná dohoda o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu v trestnej veci poškodených Jána K. a spol.,“ uviedla v stredu hovorkyňa GP SR.

„Podpísanie dohody považujem za mimoriadne dôležité, pretože bude slúžiť ako základná báza pre výmenu a získavanie poznatkov a informácií vedúcich k objasneniu skutku a zisteniu jeho páchateľa – páchateľov,“ uviedol Čižnár.

Podľa prezidenta Eurojustu a národného člena Slovenskej republiky v Eurojuste Ladislava Hamrana, Eurojust aktívne participoval na vytvorení uvedeného spoločného vyšetrovacieho tímu. „Eurojust je i naďalej pripravený intenzívne pomáhať prokurátorom oboch krajín pri objasnení tohto závažného a odsúdeniahodného trestného činu,“ uviedol Hamran.

EP SCHVÁLIL REZOLÚCIU O OCHRANE INVESTIGATÍVNYCH NOVINÁROV 

Brusel/Štrasburg 19. apríla (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) prijali vo štvrtok nelegislatívne uznesenie o ochrane investigatívnych novinárov v Európe, ktoré je reakciou na vraždu slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Rezolúciu o ochrane investigatívnych novinárov v Európe, ktorá sa zaoberá aj prípadom vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, navrhla najvplyvnejšia politická skupina v Európskom parlamente (EP) – Európska ľudová strana (EPP). Uviedla to maltská poslankyňa Roberta Metsolová, ktorá predsedala štvrtkovému hlasovaniu o tejto rezolúcii.

Metsolová, hovorkyňa skupiny EPP vo Výbore EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, počas stretnutia so slovenskými novinármi v Štrasburgu ocenila, že desaťtisíce Slovákov vyšli do ulíc, aby prejavili odhodlanie bojovať za slobodu prejavu, tlače a za bezpečné médiá. „Slováci sa zhromaždili, aby požadovali rešpektovanie vlády zákona a postavili sa proti korupcii. Preto si zaslúžia našu vďačnosť a úctu,“ uviedla.

Zároveň upozornila, že frakcia EPP trvá na skutočne nezávislom a dôkladnom vyšetrovaní vrážd na Slovensku a na Malte a vyzýva Úrad EÚ pre boj proti podvodom (OLAF), aby vyšetril aj podvodnú činnosť, ktorú Ján Kuciak odhalil pred svojou vraždou.

„K týmto hrozným vraždám došlo v priebehu niekoľkých mesiacov. Európa bola svedkom atentátu na novinárov, ktorí vyšetrujú korupciu a jej väzby na špinavé peniaze,“ zdôraznila. Dodala, že od vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej uplynulo už šesť mesiacov a stále sa nepodarilo vypátrať vinníkov atentátu.

Hlasovanie o rezolúcii, ktorá mapuje situáciu na Slovensku prichádza po spustení projektu Daphne, v rámci ktorého niektoré z popredných svetových médií pokračujú v práci zabitej maltskej novinárky. „To je silné posolstvo pre tých, ktorí sa snažia odhaliť pravdu, a aj pre tých, ktorí ju chcú pochovať. Je to odkaz, že novinári ani po svojej smrti nemôžu byť umlčaní. Pravda vyjde najavo,“ odkázala Metsolová.

Podľa jej slov EP bude sledovať, ako zareagujú slovenské orgány a aké konkrétne opatrenia prijmú na základe odporúčaní marcovej kontrolnej misie. Za problematický označila spolitizovaný spôsob výberu prokurátorov a policajných dôstojníkov a vyjadrila prekvapenie nad množstvom obvinení z korupcie proti vrcholným predstaviteľom a politikom. „Našou úlohou je pomôcť obnoviť dôveru občanov a zabezpečiť, aby ľudia nestratili dôveru v európsky projekt. Ukázali sme, že keď sa občania obrátia na Európsky parlament, môžeme im odpovedať,“ opísala situáciu.

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý v rámci EPP stojí za prípravou tohto uznesenia, pripomenul, že v tejto oblasti je situácia na Slovensku a na Malte naozaj vážna.

Zznesenie, o ktorom sa okolo obeda bude hlasovať v pléne EP, vychádza zo zistení osobitnej delegácie šiestich poslancov EP, ktorá navštívila Slovensko v dňoch 8. a 9. marca v rámci prieskumnej pracovnej cesty.

Policajný prezident T. Gašpar požiadal o uvoľnenie z funkcie 

Bratislava 18. apríla (TASR) – Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar v stredu požiadal o uvoľnenie z funkcie. Pre TASR to uviedlo oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

„Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar dnes podal žiadosť o uvoľnenie z funkcie,“ informovalo policajné prezídium.

Gašpar na tlačovej konferencii v utorok (17.4.) povedal, že žiadosť podá v stredu. Vo funkcii skončí najneskôr 31. mája tohto roka. V utorok to oznámil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je po odchode Tomáša Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra. Na odchode sa s Gašparom dohodli v záujme upokojenia situácie.

J. Čižnár podpísal s partnermi vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu

Bratislava 18. apríla (TASR) – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podpísal v stredu v Haagu s partnermi vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP SR) Andrea Predajňová.

„Dnes popoludní, po veľmi intenzívnych rokovaniach a viacerých koordinačných stretnutiach medzi zástupcami justičných orgánov Slovenskej republiky, Talianskej republiky, zástupcami Eurojustu a Europolu, bola podpísaná dohoda o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu v trestnej veci poškodených Jána K. a spol.,“ uviedla hovorkyňa GP SR. Dohodu o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu podpísal v stredu na pôde Eurojustu v holandskom Haagu za GP SR Čižnár.

„Podpísanie dohody považujem za mimoriadne dôležité, pretože dohoda bude slúžiť ako základná báza pre výmenu a získavanie poznatkov a informácií vedúcich k objasneniu skutku a zisteniu jeho páchateľa – páchateľov,“ uviedol Čižnár.

Podľa prezidenta Eurojustu a národného člena Slovenskej republiky v Eurojuste Ladislava Hamrana, Eurojust aktívne participoval na vytvorení spomínaného spoločného vyšetrovacieho tímu. „Eurojust je i naďalej pripravený intenzívne pomáhať prokurátorom oboch krajín pri objasnení tohto závažného a odsúdeniahodného trestného činu,“ uviedol Hamran.

Čižnár v druhej polovici marca oznámil, že po intenzívnej komunikácii s justičnými orgánmi Talianskej republiky zaslal návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho družky. Návrh dohody bol zaslaný v piatok 16. marca prostredníctvom Eurojustu. TASR o tom vtedy informovala hovorkyňa Predajňová.

Zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu Čižnár vtedy prerokoval s vtedajšou ministerkou spravodlivosti SR a podpredsedníčkou vlády SR Luciou Žitňanskou (Most-Híd). V praxi bolo zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu a podpísanie dohody časovo náročné (tento proces obvykle trvá niekoľko týždňov až mesiacov).

Premiér: Policajný prezident T. Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31.máju 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31. máju. Oznámil to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je po odchode Tomáša Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra.

„Dohodli sme sa s pánom prezidentom Policajného zboru (PZ), že aj vzhľadom na aktuálnu situáciu a uvedomujúc si potrebu stabilizovať situáciu a ukľudniť to pnutie, zbaviť políciu toho, aby bola neustále pod tlakom médií a bola spochybňovaná jej činnosť, sme sa dohodli, že na pozícii policajného prezidenta skončí,“ uviedol Pellegrini s tým, že Gašpar skončí k 31. máju tohto roka.

Gašpar podľa jeho slov nemôže skončiť hneď, lebo ide o bezpečnostnú zložku štátu a premiér a dočasný minister vnútra musí zabezpečiť obranyschopnosť a bezpečnosť v štáte. „Nemôžem svojím rozhodnutím destabilizovať PZ,“ uviedol Pellegrini. PZ dnes totiž nemá jedného viceprezidenta a druhý je práceneschopný. Policajný zbor podľa Pellegriniho Gašparovým odchodom prichádza o profesionála.

„Ja nemením svoje názory a ak som povedal na adresu policajného prezidenta, že ho považujem za profesionála na správnom mieste, tak za tými vyjadreniami si stojím. Chcem povedať, že osoba pána generála, ktorý stál šesť rokov na čele PZ, je osoba kompetentná, ktorá má všetky schopnosti riadiť PZ,“ povedal Pellegrini.

Okrem tohto pozitívneho hodnotenia jeho práce však vníma aj to, že „cez jeho osobu, jeho meno, sa vytváral enormný politický tlak, možno až útok na všetkých policajtov v tejto krajine.“ Podľa Pellegriniho už prestalo ísť o osobu policajného prezidenta, ale „ide o útok na bezpečnostné zložky tejto krajiny.“

Gašpar potvrdil, že napĺňa sľub, ktorý dal, že ak sa dohodne s úradujúcim ministrom vnútra na odchode, odíde. „Žiadosť o uvoľnenie z funkcie prezidenta PZ urobím už zajtra, aby to bolo úplne zrejmé a jasné,“ uviedol Gašpar. Svojím odchodom chce dosiahnuť, aby zbor mohol fungovať bez atakov, politizácie „a bez toho, čo malo značný dopad na to, v akej klíme sa v PZ pracuje“.

Po odstúpení z funkcie prezidenta PZ Tibor Gašpar pravdepodobne odíde aj z radov polície, hoci ešte nie je definitívne rozhodnutý.

FLEŠ: T. DRUCKER ODSTUPUJE Z FUNKCIE MINISTRA VNÚTRA 

Bratislava 16. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odstupuje z funkcie ministra vnútra. Drucker to oznámil na pondelkovom brífingu na pôde ministerstva. 

Krajský súd v Košiciach rozhodol, že obvinený Sebastiano V. ostáva vo väzbe 

Košice 16. apríla (TASR) – Sebastiano V., ktorý je obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva, ostáva naďalej vo väzbe. Rozhodol o tom Krajský súd v Košiciach.

Sebastiano V. je bratom talianskeho podnikateľa Antonina V., taktiež žijúceho na východe Slovenska, ktorý je stíhaný v Taliansku pre drogovú činnosť a v súčasnosti je v predbežnej väzbe v Košiciach.

Polícia zadržala Sebastiana V. 15. marca v Trebišove a okresný súd ho o dva dni neskôr vzal do väzby z dôvodu, že by mohol ujsť, skrývať sa alebo ovplyvňovať svedkov. Voči tomuto rozhodnutiu podal obvinený sťažnosť. Senát krajského súdu o nej rozhodol v piatok 13. apríla.

„Krajský súd svojím rozhodnutím zrušil napadnuté uznesenie v celom rozsahu. Nestotožnil sa s argumentáciou sudcu pre prípravné konanie, že u obvineného sú dané dôvody tzv. útekovej väzby podľa paragrafu 71 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku ani s dôvodom väzby podľa paragrafu 71 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku, to jest, že obvinený by mohol ovplyvňovať svedkov,“ uviedla pre TASR v pondelok hovorkyňa košického krajského súdu Anna Pančurová.

Na základe rozhodnutia však Sebastiano V. zostáva vo väzbe, a to z dôvodu preventívnej väzby. „Uvedený dôvod väzby je daný na základe už vypočutých svedkov, ktorí zhodne tvrdia, že po tom, čo mali byť spáchané skutky, z ktorých je dôvodne podozrivý obvinený, ich Sebastiano V. opakovane sledoval. Krajský súd v Košiciach nezistil u obvineného Sebastiana V. podmienky na nahradenie dôvodov jeho väzby písomným sľubom, ale ani dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ doplnila Pančurová.

Trestné stíhanie v danej veci bolo začaté 14. marca, o deň neskôr vyšetrovateľ vzniesol obvinenie. „Podľa uznesenia o vznesení obvinenia mal obvinený Sebastiano V. v dňoch 13. a 14. septembra 2017 fyzický napadnúť poškodeného Martina L. tak, že v jednom prípade ho škrtil a vyhrážal sa mu zabitím a v druhom prípade poškodeného viackrát udrel päsťou do tváre s tým, aby dal pokoj jeho frajerke,“ uviedol v minulosti hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. V prípade dokázania viny hrozí obvinenému až trojročný trest odňatia slobody.

Vyšetrovatelia PZ SR v prípade vraždy novinára J. Kuciaka nepretržite konajú 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Vyšetrovatelia Policajného zboru (PZ) SR nepretržite konajú vo veci objasnenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky. „Chceme zdôrazniť, že vyšetrovatelia PZ SR vo veci priebežne nepretržite konajú a vykonávajú procesné úkony za účelom odhalenia a potrestania páchateľa, páchateľov tohto trestného činu. Zo zrejmých dôvodov nie je možné procesné úkony v súčasnosti špecifikovať,“ uviedla v stredu médiám hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Ako ďalej opätovne zdôraznila, v priebehu vyšetrovania sú preverované viaceré vyšetrovacie verzie činu a každej je venovaná rovnaká vážnosť a preverujú sa s rovnakou pozornosťou.

„Ďalšie informácie budú poskytnuté médiám v možnom rozsahu, ktorý neohrozí ďalší stav prípravného konania a konania na súde, hneď ako to procesná situácia dovolí,“ povedala na záver hovorkyňa.

Novinár Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára tohto roku výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Kušnírová bola zasiahnutá spredu jedenkrát do hlavy, Kuciak spredu dvoma výstrelmi do srdca. Informoval o tom koncom marca prokurátor ÚŠP z odboru všeobecnej kriminality na svojom brífingu v Pezinku.

Dozorujúci prokurátor, ktorého identitu požiadala ÚŠP nezverejňovať, priblížil vtedy na brífingu výsledky mesačnej práce vyšetrovacieho tímu. Predpokladaný čas vraždy bol podľa nehu ustálený v časovom rozpätí päť minút. „Bol zadokumentovaný pohyb pravdepodobného páchateľa a boli zistené ďalšie skutočnosti, ktoré nemôžeme prezentovať,“ prečítal dopredu pripravené tlačové vyhlásenie.

Okolnosti prípadu podľa prokurátora nasvedčujú, že išlo o vraždu na objednávku. Na mieste činu sa našli dve nábojnice a taktiež nevystrelené náboje. Vyšetrovatelia tiež nezistili žiadne stopy zápasu a s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo nič odcudzené.

Vyšetrovací tím v súčasnosti preveruje viacero vyšetrovacích verzií, pričom všetkým je dávaná rovnaká vážnosť a preverujú sa s rovnakou pozornosťou, vysvetlil prokurátor.

J. Birkin chce bratislavský koncert venovať J. Kuciakovi a M. Kušnírovej 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Francúzska speváčka a herečka britského pôvodu Jane Birkin mieri v týchto dňoch na Slovensko. Módna ikona 70. rokov preslávená duetom Je t’aime… moi non plus, ktorý naspievala so svojím nielen umeleckým partnerom Sergeom Gainsbourgom, vo svojom vyhlásení žiada, aby bol jej premiérový slovenský koncert venovaný pamiatke novinára a jeho snúbenice.

„Už niekoľko týždňov sledujem udalosti na Slovensku, ktoré boli reakciou na zákernú vraždu dvoch mladých ľudí – Martiny a Jána. Je to veľká tragédia pre ich blízkych, ako aj pre celú vašu krajinu. Preto som sa rozhodla tento koncert venovať pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka, o ktorom som sa dozvedela, že mal rád vážnu hudbu, ako aj jeho priateľky, archeologičky Martiny Kušnírovej,“ uvádza vo svojom vyhlásení speváčka u nás známa predovšetkým ako módna ikona a múza.

Birkin sa do boja za ochranu ľudských práv zapája roky, jej aktivity sú známe napríklad v Čečensku, Turecku, na Barme i v Japonsku. „Nápad venovať koncert Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej vyšiel z jej vlastnej iniciatívy,“ TASR informoval za organizátorov koncertu Matej Šálek.

Speváčka sa aktuálne vydáva na turné, ktoré má podporiť jej najnovší album Birkin/Gainsbourg: Le Symphonique. Ten je podľa jej slov poctou jej dlhoročnému partnerovi, skladateľovi, hudobníkovi a režisérovi Sergeovi Gainsbourgovi, jednému z najvýraznejších francúzskych umelcov 20. storočia. Bol to práve Gainsbourg, s ktorým Birkin tvorila 13 rokov ikonický pár, médiami často označovaný aj ako ideálny a romantický.

„Týmto chcem vzdať úctu dvom mladým ľuďom, ktorých zavraždili pre ich odvahu a lásku. Martina sa rozhodla stáť po boku svojho milovaného partnera a znášať spolu s ním všetky nástrahy a nebezpečenstvá, ktoré práca investigatívneho novinára prináša,“ uviedla Birkin na adresu slovenského páru a dodala: „Obidvom želám pokoj ich duší.“

Jane Birkin a orchester Cappella Istropolitana vystúpia v bratislavskom Istropolise v nedeľu 15. apríla.

Taliansko: V Kalábrii zatkli hľadaného bosa ‘Ndranghety 

Rím 6. apríla (TASR) – Talianska polícia zatkla hľadaného popredného šéfa kalábrijskej zločineckej organizácie ‘Ndrangheta Giuseppeho Pelleho. Zadržali ho v noci na piatok v jeho domovskej Kalábrii, informovala agentúra DPA.

Talianska polícia objavila 57-ročného Pelleho v dome v mestečku Condofuri, ktoré leží v odľahlej hornatej oblasti na juhu Kalábrie. Pred políciou unikal od roku 2016.

„Toto zatknutie má mimoriadne veľký význam, pretože Pelle patril medzi tých, ktorý v rámci ‘Ndranghety prijímali strategické rozhodnutia,“ vyhlásil prokurátor Gaetano Paci, ktorý sa špecializuje na boj proti mafii.

Guiseppe Pelle si má v Taliansku odpykať trest v trvaní dvoch rokov a päť mesiacov za členstvo v mafiánskej organizácii a pokus o vydieranie. Okrem toho naň vydali zatykač za iné zločiny súvisiace s činnosťou mafie.

Podľa polície je Pelle popredným predstaviteľov jedného z najmocnejších klanov ‘Ndranghety, ktoré sú prepojené s baštou tejto organizácie, kalábrijskom mestečku San Luca.

Kalábrijská ‘Ndrangheta patrí spolu so sicílskou Cosa Nostrou a neapolskou Camorrou k najdôležitejším organizovaným zločineckým skupinám v Taliansku a vybudovala si základne i v zahraničí; okrem iného pôsobí v Nemecku či USA. Podľa talianskych úradov je ‘Ndrangheta momentálne najsilnejšou mafiou na svete, pričom v pašovaní kokaínu do Európy predstihla aj Cosa Nostru.

V Gregorovciach bude 5. mája koncert, v deň plánovanej svadby Martiny a Jána 

Prešov 5. apríla (TASR) – Vyše 2000 ľudí prišlo v Prešove na štvrtkové zhromaždenie, ktoré vyzývalo postaviť sa za slušné Slovensko. Na transparentoch dominovali výzvy na odvolanie prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, kritika na adresu špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a dav žiadal predčasné voľby.

Za organizátorov zhromaždení na východnom Slovensku sa Prešovčanom prihovoril Matúš Nakata, ktorý poukázal na politické nominácie nových ministrov, ktoré sú podľa jeho slov výsmechom voči ľuďom v uliciach. „Je evidentné, že pokračujú v trende, ktorý Smer-SD nastavil pred desiatimi rokmi, v dosadzovaní tendenčných, stranou ovládaných ľudí do kľúčových pozícií riadenia štátu,“ povedal. Ako príklad uviedol policajného prezidenta Gašpara. Ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi (nominant Smeru-SD) adresoval otázku, dokedy ich chce pozývať na kávu a ignorovať hlas ľudu.

Na pódiu sa hovorilo aj o dotáciách v agrorezorte a „kradnutí“ pôdy prostredníctvom nekalých praktík, ktoré zakrýva nie zahraničná, ale domáca mafia.

K Prešovčanom sa prihovoril riaditeľ vydavateľstva Denníka N Lukáš Fila, ktorý pripomenul, že ostáva nevyšetrená vražda dvoch ľudí, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Jeden z nich bol mojím kolegom, novinárom. Existuje dôvodné podozrenie, či súčasné vedenie polície má úprimný záujem okolnosti tejto vraždy vyšetriť. Ministerstvo kultúry, ktoré má na starosti novinárov a médiá, má sa postarať o to, aby sa niečo podobné neopakovalo, je v rukách ministerky, ktorá je v danej oblasti absolútne neznáma,“ uviedol.

Na tribúne sa opäť objavila matka zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová, ktorá neprišla rečniť, iba svojou prítomnosťou chcela pripomenúť, že žiada spravodlivé vyšetrenie vraždy svojej dcéry a jej snúbenca. V jej mene zaznelo pozvanie na koncert do Gregoroviec na 5. mája, kedy mali mať svadbu zavraždení Martina a Ján.

Bratislava: Pre štvrtkový protest bude v centre vylúčená premávka električiek 

Bratislava 5. apríla (TASR) – V centre Bratislavy bude pre štvrtkový protest na Námestí SNP vylúčená zhruba od 16.30 h premávka električiek liniek 1, 3, 4, 6, 7, 8 a 9, a to v úseku Šafárikovo námestie – Štúrova – Jesenského – Námestie SNP a Špitálska. Informuje o tom na svojom webe Dopravný podnik Bratislava.

Podnik zároveň posilní hliadky svojho dispečingu, ktorý bude na vzniknutú dopravnú situáciu reagovať operatívne a v prípade potreby v spolupráci s políciou skráti alebo odkloní aj ďalšie linky MHD. Električky budú počas zhromaždenia jazdiť po odklonových trasách.

V mestách pokračujú protesty, hlavnou požiadavkou sú zmeny v polícii 

Bratislava 5. apríla (TASR) – Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície. Aj toto žiadajú predstavitelia iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorí vo štvrtok pokračujú vo verejných zhromaždeniach.

„Minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) tvrdí, že potrebuje čas na rozhodnutie o novom policajnom prezidentovi. Ak politici boli schopní vytvoriť novú vládu za dva dni, tak nerozumieme výhovorke pána Druckera, že nevie nájsť nového policajného prezidenta v radoch slušných policajtov, a to v priebehu pár dní,“ uviedli organizátori.

Podľa nich, ak sa chce minister vnútra naozaj snažiť o obnovenie dôvery verejnosti v nezávislé vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj káuz, na ktoré zavraždený novinár poukázal, tak odvolanie Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície sú prvé nevyhnutné kroky, aby sa Drucker vôbec mohol uchádzať o dôveru verejnosti.

Organizátori zhromaždení ani desať dní od vyslovenia dôvery vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) nevidia jasný signál, že to nový kabinet myslí so snahou o obnovenie dôvery vážne. „Miesto toho počúvame o potrebe zorientovať sa v tom, čo je nám všetkým jasné. Zhromaždenie za slušné Slovensko bude v Bratislave o 17. hodine na Námestí SNP. V ostatných mestách budú zhromaždenia, pochody alebo ďalšie aktivity vo štvrtok alebo piatok (6.4.) podľa kapacít a ohlásenia organizátorov z konkrétnych miest.
Premiéra Pellegriniho mrzí, že sa uskutočnia ďalšie verejné zhromaždenia s požiadavkou na odvolanie Tibora Gašpara. Túto personálnu otázku i ďalšie kroky ohľadom polície má totiž kompetencii nový minister vnútra Tomáš Drucker, na ktorého sa premiér spolieha a dáva mu „voľné ruky“.

Pellegrini v stredu (4.4.) na Slavíne uviedol, že sa nebude vyjadrovať k osobe policajného prezidenta, nech túto funkciu zastáva ktokoľvek. „Nemyslím si, že akýkoľvek predseda vlády má rozhodovať o tom, či nejaký policajný prezident má alebo nemá ostať na stoličke. To prosím odo mňa nechcite. To by bol priamy zásah vysokého politika do chodu polície,“ zdôvodnil. Zároveň necháva na ministra vnútra, aby rozhodol, aké personálne zmeny spraví. „Pre mňa je momentálne kľúčové, aby pán minister čo najskôr dokončil a verejnosti predstavil nový zákon o voľbe policajného prezidenta a následne musí povedať, ako mieni naložiť s terajším,“ vysvetlil Pellegrini.

Predsedu vlády podľa jeho slov nevyrušuje, že Drucker si zobral mesiac čas na posúdenie ďalšej budúcnosti Gašpara. Polícia podľa neho zatiaľ funguje ako má, štatistiky mesačne ukazujú pokles kriminality a bezpečnostná situácia na Slovensku je dobrá. „Myslím si, že (Drucker, pozn. TASR) urobí najlepšie, ako v tejto chvíli urobiť môže, a protesty na uliciach samozrejme môžu vyjadrovať nejaký postoj, ale jeho rozhodnutie musí byť založené na profesionálnom zhodnotení faktov, nemôže to byť emocionálne rozhodnutie,“ ozrejmil.

Premiér tiež informoval, že sa chce v piatok (6.4.) stretnúť s ministrom vnútra i s generálnym prokurátorom ohľadom vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Chce získať uistenie, že vyšetrovanie prebieha po technickej, nie po obsahovej stránke, ako má. „Ak by som mal pochybnosť, že aj v tomto sa koná tak, ako sa nemá, tak samozrejme ten tlak na pána ministra budem vytvárať intenzívnejší, ale momentálne si myslím, že je dostatočne schopný manažér na to, aby posúdil veľmi rozumne a na základe faktov, čo má urobiť,“ dodal.

Antonino V. podal sťažnosť proti väzbe, rozhodne Najvyšší súd SR 

Košice 4. apríla (TASR) – Taliansky podnikateľ Antonino V. žijúci na východe Slovenska podal sťažnosť voči rozhodnutiu Krajského súdu (KS) v Košiciach o jeho vzatí do predbežnej väzby. V Taliansku je trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. O sťažnosti bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

„Sťažnosť bola podaná Krajskému súdu v Košiciach v zákonom stanovenej lehote a 3. apríla bola postúpená aj s celým spisom na Najvyšší súd SR,“ potvrdila v stredu TASR hovorkyňa košického KS Anna Pančurová.

Sudca KS rozhodol o vzatí podnikateľa  do predbežnej väzby 15. marca, čím vyhovel návrhu krajského prokurátora. Prokuratúra vtedy začala vykonávať predbežné vyšetrovanie o európskom zatýkacom rozkaze.

Hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová pre TASR v stredu uviedla, že trestná vec Antonina V. ešte nebola predložená NS na rozhodnutie.

Polícia zadržala 42-ročného Antonina V. 13. marca, vo väzbe je v Ústave na výkon väzby v Košiciach. V Taliansku je stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami.

„Podľa obvinenia sa od decembra 2013 do decembra 2015 spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky,“ uviedol v marci hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.

Vo väzbe je pre iný prípad aj Antoninov brat Sebastiano V. Polícia ho zadržala v Trebišove 15. marca a tamojší okresný súd rozhodol o dva dni neskôr o jeho väzbe. Obvinený je z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva, k čomu malo dôjsť ešte v septembri 2017. O sťažnosti voči rozhodnutiu o väzbe by mal rozhodovať košický KS, ten zatiaľ takúto sťažnosť neeviduje.

R.Krajmer požiadal o uvoľnenie z funkcie, nechce spochybniť prácu vyšetrovateľov 

Bratislava 29. marca (TASR) – Riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer požiadal o uvoľnenie z funkcie. Krajmer tak urobil „po dôkladnom zvážení a vzhľadom na neprimeraný nátlak na jeho rodinu a prácu protikorupčnej jednotky, ktorý vníma ako nedôvodný a politizujúci“. Uviedol to v spoločnom stanovisku Ministerstva vnútra SR a Prezídia Policajného zboru (PZ).

Krajmer ukončí svoju funkciu k prvému aprílu 2018. Na pozíciu šéfa národnej protikorupčnej jednotky bude dočasne poverený zástupca riaditeľa. Krajmer zostáva v PZ a nateraz nebude zastávať pozíciu v útvaroch kriminálnej služby.

„Mojou povinnosťou je zabezpečiť nestranné a nezaťažené fungovanie profesionálnej práce vyšetrovateľov a kriminalistov národnej protikorupčnej jednotky bez toho, aby bola ich práca a výsledky spochybňované,“ povedal Krajmer.

Riaditeľ NAKA Peter Hraško „rešpektuje individuálne rozhodnutie Róberta Krajmera“. „Zároveň považujem za dôležité požadovať, aby po vecnom a dôkaznom odstránení akýchkoľvek pochybností ohľadom jeho osoby, bol spoločensky a profesionálne rehabilitovaný,“ uviedol.

„Intenzívny mediálny tlak smerujúci k osobe Róberta Krajmera nemôžem vnímať inak ako bezprecedentné zasahovanie do nezávislosti PZ, ktoré nemôže byť zo strany príslušníkov PZ akceptované,“ doplnil Hraško. Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) bol o rozhodnutí Krajmera informovaný ešte 27. marca.

Krajmer sa objavil na mieste činu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podľa opozície tam nemal čo robiť. Drucker neskôr vysvetlil, že na miesto činu Krajmera poslal šéf NAKA Hraško, „lebo v čase po niekoľkých hodinách od nahlásenia vraždy vedeli policajti z médií, o koho ide a na akom článku zhruba Ján Kuciak pracoval“. V médiách sa o Krajmerovi objavili aj informácie o rôznych prepojeniach.

 

OLAF začal skúmať podozrenia zo zneužívania fondov EÚ na Slovensku 

Brusel 28. marca (TASR) – Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) potvrdil, že začal podnikať kroky v súvislosti s údajnými podvodmi a zlým hospodárením pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií EÚ na Slovensku. Informovalo o tom internetové vydanie týždenníka Politico.

Uvedený orgán EÚ podľa neho začal v danej veci tzv. výber, čo znamená predbežné skúmanie, či sú dôvody na otvorenie plnohodnotného vyšetrovania.

„OLAF v súčasnosti vyhodnocuje všetky dostupné informácie a tvrdenia, ktoré vyšli najavo v posledných týždňoch, aby určil, či sú alebo nie sú splnené podmienky na otvorenie vyšetrovania v súlade s jeho mandátom,“ citoval Politico z vyhlásenia nemenovaného hovorcu.

Osemčlenná skupina poslancov Európskeho parlamentu (EP) z politickej skupiny Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) tento mesiac písomne vyzvala OLAF na vyšetrenie údajných podvodov a zlého hospodárenia s eurofondmi v rámci poľnohospodárskych dotácií na Slovensku. Výzva je výsledkom osobitnej parlamentnej misie na Slovensku, ktorá sa uskutočnila po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Nezrovnalosti pri využívaní prostriedkov EÚ v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ odhalil zavraždený novinár, pripomína Politico.

„Správa spoločnej misie Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu, ktorá sa konala v dňoch 7.-9. marca 2018, obsahuje znepokojivé informácie týkajúce sa nakladania s finančnými prostriedkami EÚ na Slovensku, najmä prostredníctvom slovenskej Pôdohospodárskej platobnej agentúry,“ uvádza sa v liste pre OLAF.

Podľa tejto správy existujú obvinenia týkajúce sa organizovaných štruktúr, ktoré môžu byť napojené na ľudí rozhodujúcich o výbere programov, ktoré majú prospech z čerpania európskych fondov.

GP SR: V lese pri V. Mači vykonala polícia operatívnu akciu 

Bratislava 27. marca (TASR) – V lese pri obci Veľká Mača (okr. Galanta) polícia v utorok vykonala operatívnu akciu zameranú na zaistenie prípadných ďalších dôkazov. Pre TASR to za Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

„Ide o operatívnu akciu polície zameranú na zistenie a zaistenie prípadných ďalších dôkazov. V tomto štádiu konania nebude bližšie akciu komentovať, ani sa k nej vyjadrovať,“ povedala Predajňová.

Portál tvnoviny.sk informoval, že les za Veľkou Mačou v blízkosti rodinného domu, v ktorom zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, prehľadáva polícia. Na mieste zasahovalo niekoľko desiatok strážcov zákona, ktorí na mieste vytvorili rojnicu. Podľa informácií tvnoviny.sk policajti hľadali vražednú zbraň.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždil neznámy páchateľ 21. februára 2018 výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Kušnírová bola zasiahnutá spredu jedenkrát do hlavy, Kuciak spredu dvoma výstrelmi do srdca.

Prokurátor: Novinár Kuciak a jeho snúbenica boli zavraždení 21. februára  

Pezinok 26. marca (TASR) – Novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018 výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Kušnírová bola zasiahnutá spredu jedenkrát do hlavy, Kuciak spredu dvoma výstrelmi do srdca. Informoval o tom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) z odboru všeobecnej kriminality na pondelkovom brífingu v Pezinku.

Dozorujúci prokurátor, ktorého identitu požiadala ÚŠP nezverejňovať, priblížil na brífingu výsledky mesačnej práce vyšetrovacieho tímu. Predpokladaný čas vraždy bol podľa nehu ustálený v časovom rozpätí päť minút. „Bol zadokumentovaný pohyb pravdepodobného páchateľa a boli zistené ďalšie skutočnosti, ktoré nemôžeme prezentovať,“ prečítal dopredu pripravené tlačové vyhlásenie.

Okolnosti prípadu podľa prokurátora nasvedčujú, že išlo o vraždu na objednávku. Na mieste činu sa našli dve nábojnice a taktiež nevystrelené náboje. Vyšetrovatelia tiež nezistili žiadne stopy zápasu a s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo nič odcudzené.

Vyšetrovací tím v súčasnosti preveruje viacero vyšetrovacích verzií, pričom všetkým je dávaná rovnaká vážnosť a preverujú sa s rovnakou pozornosťou, vysvetlil prokurátor. „Nehnevajte sa, ale tak ďaleko ešte nie sme, aby som mohol jednoznačne povedať, že niektorú z vyšetrovacích verzií opúšťame,“ odvetil na jednu z novinárskych otázok. Na väčšinu z nich prokurátor odmietol odpovedať s odôvodnením, že zverejnenie informácií by bolo predčasné a mohlo by narušiť vyšetrovanie.

Na otázku, či polícia má k dispozícii identikit možného páchateľa a či ho nezverejní, prokurátor uviedol, že by to bolo predčasné. Bližšie informácie neposkytol ani ohľadom možnej existencie obrazového záznamu, ktorý zachytáva páchateľa. Nevyjadril sa ani k tomu, či vrah mohol strieľať z prerobenej plynovej pištole.

Vo svojom vyhlásení prokurátor potvrdil, že na mieste činu vo Veľkej Mači, kde bola dvojica zavraždená, nevykonal obhliadku ich tiel znalec z Ústavu súdneho lekárstva. Poukázal na to, že žiaden právny predpis nezävazuje takýchto znalcov byť 24 hodín denne a sedem dní v týždni k dispozícii polícii pre takéto účely.

„Je vždy na úvahe vyšetrovateľa a na momentálnych možnostiach, akých lekárov prípadne znalcov na miesto činu prizve, a v ktorom časovom úseku obhliadky,“ vysvetlil s tým, že pitvu tiel v tomto prípade vykonávali znalci zo znaleckého odboru Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie.

V reakcii na ďalšie medializované informácie prokurátor ozrejmil, že policajná hliadka prišla v nedeľu 25. februára do rodinného domu, kde žil Kuciak a Kušnírová, preveriť, prečo sa nehlásia príbuzným a cez okno videla na zemi ležať ženské telo. Okamžite privolala hasičov a zdravotnú záchrannú službu, pretože pri zbežnom pohľade zvonka sa javilo, že môže ísť o otravu unikajúcim plynom.

Po vniknutí do domu polícia zistila, že v dome sú dve mŕtve telá so strelnými poraneniami. Na miesto bola privolaná výjazdová skupiny Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave, ktorá vykonala zaisťovacie úkony, medzi nimi aj obhliadku.

„Pokiaľ ide o niektoré medializované pochybnosti o postupe vyšetrovateľa, respektíve policajných orgánov pri niektorých úkonoch, prokurátor z titulu svojej funkcie a bez ohľadu na informácie prezentované v médiách si vyžiadal písomné stanovisko od vyšetrovateľa,“ ozrejmil prokurátor s tým, že v prípade zistenia pochybení budú prijaté opatrenia.

Čo sa týka milióna eur ponúkaného predsedom vlády SR ako odmena za informácie vedúce k vypátraniu páchateľa, prokurátor informoval, že prokuratúra a polícia prijala niekoľko desiatok oznámení od občanov. „Nie všetky boli seriózne, ale všetky sa preverujú s rovnakou pozornosťou,“ uistil.

Generálna prokuratúra podniká všetky dostupné kroky k čo najrýchlejšiemu uzatvoreniu dohody o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu s Talianskom, uviedol tiež prokurátor. Bola nadviazaná i spolupráca s Europolom, ktorý bol pribraný do trestného konania ako znalecký ústav na vykonanie niektorých špecifických vyšetrovacích úkonov a poskytuje aj analytickú činnosť pri vyhodnocovaní niektorých dôkazov.

Na základe rozkazu prezidenta Policajného zboru SR bol zriadený vyšetrovací tím, v ktorom je 10 vyšetrovateľov, viac ako 50 pracovníkov operatívy, bola tiež vytvorená analytická skupina pozostávajúca zo šiestich analytikov a skupina zahraničnej spolupráce.

„Ide o jeden z najväčších vyšetrovacích tímov vytvorených za účelom vyšetrenia vraždy za posledné roky,“ oznámil prokurátor. Doteraz bolo podľa neho vykonaných takmer 200 výsluchov svedkov, okrem toho boli zadovážené ďalšie operatívne informácie s získané prvé výstupy zo zaistených nosičov informácií nájdených na mieste činu.

Novinárka Pavla Holcová k vražde Jána Kuciaka: Treba dokončiť začaté kauzy 

Praha 26. marca (TASR) – Česká investigatívna novinárka Pavla Holcová poskytla mesiac po vražde svojho slovenského kolegu Jána Kuciaka a jeho priateľky rozhovor pre reláciu Newsroom verejnoprávneho spravodajského kanálu ČT24. Odvysielaný bol v nedeľu večer a súhlasila s ním pod podmienkou, že jej nebude vidieť do tváre, keďže kvôli svojej bezpečnosti musela zmeniť vizáž a zostáva pod policajnou ochranou.

„Okrem toho, že ma požiadali, aby som zmenila výzor a nebola na prvý pohľad poznateľná, sme pristúpili aj k ďalším, napríklad technickým opatreniam, ktoré majú lepšie zabezpečiť to, ako sa pohybujem – a všeobecne moju bezpečnosť,“ opísala Holcová bezpečnostné opatrenia.

Po vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky sa najviac bojí toho, že z vraždenia novinárov sa stane „norma“ a spoločnosť prestane byť tak citlivá ako je teraz, resp. po vlaňajšej násilnej smrti maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej: „Že otupí, že prestane vnímať, že to nie je zlé takáto vražda, že bol niekto zavraždený, osobitne preto, že bol zavraždený novinár kvôli svojej práci.“

Na otázku, ako sa zmenilo jej vnímanie strachu, Holcová odpovedala, že musela prehodnotiť posudzovanie toho, čo ešte je bezpečné a čo už nie. „Prestala som sa spoliehať na to, že to dokážem dobre vyhodnotiť, odhadnúť, pretože my sme sa v rámci tej kauzy podľa môjho pôvodného úsudku ešte ani zďaleka nedostali do fázy, v ktorej by sme oslovovali ľudí, ktorá je medzi novinármi považovaná za tú najnebezpečnejšiu. To, čo sme robili my, je, že sme zbierali verejne prístupné údaje, analyzovali a porovnávali a z toho sme sa snažili zložiť nejakú mozaiku toho, čo sa deje, nakoľko je silné nejaké napojenie nejakej talianskej mafie na najsilnejšiu slovenskú politickú stranu,“ vysvetlila. Následne, keď sa chystali prikročiť k oslovovaniu respondentov, o ktorých písali, chceli zvýšiť bezpečnostné opatrenia, ale to sa už nestalo.

To čo u nej nastalo po smrti Jána Kuciaka, Holcová opísala ako „nejaké zmierenie s tou situáciou, že toto už nemôžem zmeniť a je treba ísť ďalej, napríklad dokončiť to, čo sme s Jánom začali“. „Pre mňa je to stále relatívne živý človek, hoci to už tak nie je. Ale to, ako sme spolu pracovali alebo si vymieňali správy, to, čo sme našli, to nadšenie alebo tú frustráciu – tak zrazu sa o to nemám s kým podeliť. To, čo je pre mňa teraz najťažšie, je, že mu nemôžem zavolať,“ povedala Holcová.

Momentálne je členkou dvoch tímov, pokračujúcich v práci na kauzách, ktoré otvorili s Jánom Kuciakom. Jeden sa sústreďuje viac na Slovensko s tým, že je v ňom niekoľko zahraničných novinárov, snažiacich sa riešiť kauzy aj v zahraničí. „Ten druhý je od našej materskej organizácie Organized Crime and Corruption Project, keď sa pozeráme zvonka na to, čo sa dialo na Slovensku, aký je kontext v Európe, vo zvyšku sveta – najmä v Taliansku,“ doplnila Holcová.

Aby pamiatka na Jána Kuciaka nezostala len  pamiatkou, treba podľa Holcovej dokončiť začaté kauzy. „Na začiatku, keď sme my začali pracovať na tejto kauze, nám všetci hovorili, že na Slovensku mafia nie je a nie je ani v Česku. Boli sme presvedčení, že ten prípad je oveľa väčší a je treba sa v tom viac vŕtať a objasniť tie okolnosti a myslím si, že vôbec je potreba jednak pristupovať oveľa otvorenejšie i k mladým novinárom, ktorí môžu mať na prvý pohľad bláznivé nápady a viac ich vťahovať do novinárskej spoločnosti, na druhej strane si myslím, že kauzy treba začať vnímať v medzinárodnom kontexte, pretože organizovaný zločin nerešpektuje hranice“.

Za riziko považuje Holcová silnejúce verbálne útoky politikov na novinárov na Slovensku a v Česku. Politici – tí čo sa nevyjadrujú dôstojne k novinárom a ich práci – tým podľa nej podprahovo oznamujú, že novinári a ich život akoby mali menšiu cenu. „Nemyslím si, že by tie verbálne útoky mali riešiť samotní novinári a dúfam, že sa nájde čoraz viac ľudí v normálnej občianskej spoločnosti, ktorí by sa za tých novinárov postavili sami, dali by najavo, že nechcú politikov, ktorí urážajú novinárov a ktorí by povedali aj tým ostatným, že úlohou novinára nie je uštvať politika, ale podať ľuďom dostatok informácií, aby sa na ich základe mohli rozhodnúť a rozhodnúť správne.“

Podľa Holcovej je „skvelé“, že novinárom po tejto tragédii došlo, že všetky kauzy budú mať väčší dopad, ak na nich budú spolupracovať, ak nebudú trvať na exkluzivite a že sa nebudú deliť o informácie. „Zároveň  si myslím, že sa ukázalo, ako veľmi dôležité je tie informácie zdieľať, aby ich nemal len jeden človek. Práve aj preto, že sa tým čiastočne eliminuje riziko, že v momente, keď pôjdete robiť rozhovor s niekým, kto je dajme tomu z organizovaného zločinu a on bude mať pocit, že ten príbeh bude môcť zastaviť tým, že vás zavraždí, pretože nikto iný tie informácie nemá. Budete pre neho oveľa ľahší terč, ako keď mu poviete – má to 20 mojich kolegov a môj šéfredaktor, nemôžete s tým príbehom už vôbec nič urobiť,“ konštatovala Holcová.

Sila novinárskej obce je podľa Holcovej v jej slovách, že „príbeh nezabiješ a keď jedného (novinára) odstrániš, postaví sa zaňho päť ďalších“. „To je najdôležitejšia správa, ktorú treba dostať do sveta. Je len málo horších vecí, ako nahnevaný novinársky tím,“ uzatvorila Holcová.

Moderátor relácie na jej úvod pripomenul, že v práci Jána Kuciaka pokračuje medzinárodný investigatívny tím novinárov nazvaný All for Jan. Mal pôvodne šesť členov, teraz ich je v špeciálnom a stráženom newsroome už 35 vrátane 20 zahraničných. Doteraz vydal vyše 30 článkov.

Pápež mladým: „Máte to v sebe, aby ste kričali“, keď „my starší ľudia a vodcovia, často skazení, mlčíme“.

Na koncerte pre Jána a Martinu vystúpi i spevácky zbor z Gregoroviec 

Košice 25. marca (TASR) – Koncert na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky archeologičky Martiny Kušnírovej sa uskutoční v nedeľu o 18.00 h v Košiciach pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici.

V programe vystúpi Zbor sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety, kapely Vojdi, Stroon, Cha Bud!, Chiki liki tu-a, Bez Ladu a Skladu, spevák Michael Kocáb a Karpatské Chrbáty, David Koller, Štefan Štec a Ľudová hudba Hornád, ako aj Spevácky zbor Gregos z Gregoroviec, obce, z ktorej pochádzala Martina Kušnírová.

„Hlavným posolstvom koncertov je spolupatričnosť s rodinami Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka a spolupatričnosť s ľuďmi, ktorým záleží na našej krajine. Vražda Martiny a Jána je tragédiou, ktorá nás hlboko zasiahla. Umenie potrebuje pre svoju plnohodnotnú existenciu slobodu, za ktorej obranu zomreli Martina s Jánom. Koncertmi im chceme vzdať úctu,“ povedal o koncertoch ich spoluorganizátor Michal Kaščák z festivalu Pohoda.

Okrem Pohody sú spoluorganizátormi koncertu košická Tabačka Kulturfabrik a občiansky kolektív Košice za slušné Slovensko.

Oznámenie: Brífing prokurátora ÚŠP z odboru všeobecnej kriminality 

Brífing prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry z odboru všeobecnej kriminality sa uskutoční v pondelok 26. marca o 14.00 h v priestoroch Úradu špeciálnej prokuratúry na Suvorovovej 5A v Pezinku. Téma: Trestná vec dvojnásobnej úkladnej vraždy

Timotej Lauko: „Počúvajme sa, rešpektujme sa, každá zmena k lepšiemu začína v každom v nás.“

Analýza Jozefa Šáteka: Kto a prečo zavraždil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú?

https://www.aktuality.sk/clanok/575101/analyza-jozefa-sateka-kto-a-preco-zavrazdil-jana-kuciaka-a-martinu-kusnirovu/

P. Pellegrini v Bruseli opísal vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka 

Brusel/Bratislava 22. marca (TASR) – Vyšetrovanie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je zložitý prípad, nová vláda však urobí všetko pre jeho objasnenie. Uviedol to novovymenovaný premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po príchode na svoj prvý summit EÚ v Bruseli.

Na otázku zahraničných novinárov, ako pokračuje vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy, Pellegrini priznal, že podrobnosti z vyšetrovania zatiaľ nevie povedať.

„Je to najmasovejšie vyšetrovanie v histórii Slovenska. Na tomto prípade robí najviac policajtov od vzniku SR, sú nasadené všetky zložky,“ opísal situáciu premiér.

Dodal, že slovenskí vyšetrovatelia na prípade spolupracujú s medzinárodnými organizáciami, talianskou políciou a s ďalšími partnermi, pričom „všetci nám chcú pomôcť“.

„Je to komplikovaný prípad a bude veľmi dôležité nájsť páchateľov. Urobíme ale všetko preto, a to je dôležité nielen pre vládu, ale aj pre občanov a pozostalých, aby sme sa dopátrali pravdy,“ uviedol.

J. Čižnár splnomocnil dozorového prokurátora, aby informoval o vražde J. Kuciaka 

Bratislava 22. marca (TASR) – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár vo štvrtok splnomocnil dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), aby informoval o priebehu vyšetrovania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho družky.

„Po dnešnom stretnutí generálneho prokurátora SR Čižnára s dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR generálny prokurátor informoval dozorového prokurátora, že v záujme vylúčenia akýchkoľvek podozrení, respektíve údajných snáh zatajovať pred verejnosťou vývoj a postup v trestnej veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ho splnomocňuje, aby v prípustnej miere a po vzájomnej dohode s vyšetrovateľmi Policajného zboru osobne poskytoval verejnosti informácie,“ uviedla hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Čižnár zároveň uviedol, že v súčasnosti sa začala intenzívna komunikácia s talianskymi orgánmi na precizovaní obsahu dohody o spoločnom vyšetrovacom tíme. „Pritom nie sú vylúčené v blízkej budúcnosti pracovné stretnutia na pôde Eurojustu, na ktorých sa v záverečnej fáze môže osobne zúčastniť generálny prokurátor SR,“ povedala hovorkyňa.

Podľa jej slov naďalej platí, že intenzívna komunikácia Generálnej prokuratúry SR s Eurojustom prebieha nielen ohľadom zriadenia spoločného vyšetrovacieho tímu, ale aj pri riešení aktuálnych otázok týkajúcich sa vyšetrenia tejto trestnej veci. „Opätovne zdôrazňujeme, že generálny prokurátor Čižnár venuje tomuto prípadu mimoriadnu pozornosť a absolútnou prioritou zostáva objasnenie skutku, zistenie a potrestanie páchateľov,“ dodala Predajňová.

Čižnár v pondelok (19.3.) oznámil, že po intenzívnej komunikácii s justičnými orgánmi Talianskej republiky zaslal návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára  Kuciaka a jeho družky. Návrh dohody bol zaslaný v piatok 16. marca prostredníctvom Eurojustu. Zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu Čižnár v pondelok prerokoval s vtedajšou ministerkou spravodlivosti SR Lucia Žitňanskou (Most-Híd). V praxi je zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu a podpísanie dohody časovo náročné (tento proces obvykle trvá niekoľko týždňov až mesiacov).

Desaťtisíce ľudí na juhu Talianska demonštrovali proti mafii 

Foggia 21. marca (TASR) – Približne 40.000 ľudí sa zúčastnilo v stredu na demonštrácii proti mafii v meste Foggia na juhu Talianska, ktoré je označované za baštu organizovaného zločinu v regióne Apúlia. Demonštranti si tiež uctili pamiatku 970 nevinných obetí mafie, ktorých mená boli prečítané počas zhromaždenia, informovala agentúra APA.

Iniciátorom podujatia bol farár Luigi Ciotti, ktorého hnutie Libera sa už roky snaží bojovať proti zločineckým skupinám. Talianske médiá uviedli, že medzi účastníkmi boli pozostalí po stovkách obetí mafie z celého Talianska, ako aj iných európskych krajín. Nechýbal ani dosluhujúci predseda talianskeho Senátu Pietro Grasso, ktorý si v minulosti vybudoval úspešnú kariéru protimafiánskeho prokurátora v Palerme na Sicílii.

Práve organizácia Libera zaviedla v roku 1995 tzv. Deň spomienky pripadajúci na 21. marca, ktorý je venovaný predovšetkým obetiam mafie.

V samotnej Foggii viedol spor medzi súperiacimi mafiánskymi klanmi vlani v auguste k štvornásobnej vražde, pri ktorej neznámi páchatelia zastrelili na ulici vplyvného mafiánskeho bossa, jeho švagra a dvoch svedkov.

Protimafiánsky prokurátor Franco Roberti minulé leto o Apúlii, ktorá je považovaná za najbohatší spomedzi juhotalianskych regiónov, povedal, že tamojšia mafia bola príliš dlho podceňovaná. Najobávanejšími zločineckými organizáciami Talianska sú naďalej kalábrijská ‘Ndrangheta, sicílska Cosa Nostra a neapolská Camorra.

Prokuratúra: Vyšetrovanie vraždy novinára J. Kuciaka intenzívne pokračuje 

Bratislava 20. marca (TASR) – Vyšetrovanie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka naďalej intenzívne pokračuje. Pre TASR to v utorok uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

„Prvoradým je zistenie a zaistenie dôkazov slúžiacich na objasnenie veci a potrestanie páchateľa. Prezentovanie skutočností, ktoré sú orgánom činným v trestnom konaní známe, ako je dátum a čas úmrtia, počet striel, ktoré zasiahli obete, a podobne, nie je možné vzhľadom na súčasný stav vyšetrovania. Preto nebudeme uvádzať žiadne podrobnosti, aby sa zamedzilo zmareniu alebo sťaženiu objasnenia a vyšetreniu veci,“ uviedla hovorkyňa ÚŠP.

Ako ďalej povedala, podľa okolností vyšetrovania trestnej veci bude médiám v čase, keď to bude možné, poskytnutá informácia v rozsahu, ktorý nebude brániť ďalšiemu vyšetrovaniu.

„Kompetencie príslušných zahraničných orgánov budú vymedzené v pripravovanej dohode o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu,“ dodala Tökölyová.

Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár v pondelok 19. marca oznámil, že po intenzívnej komunikácii s justičnými orgánmi Talianskej republiky zaslal návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Návrh dohody bol zaslaný v piatok 16. marca prostredníctvom Eurojustu. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

Zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu Čižnár v pondelok prerokoval s ministerkou spravodlivosti SR v demisii Luciou Žitňanskou (Most-Híd). V praxi je zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu a podpísanie dohody časovo náročné, tento proces obvykle trvá niekoľko týždňov až mesiacov.

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyvinul maximálne úsilie v súčinnosti s Eurojustom, aby bol spoločný vyšetrovací tím zriadený v čo najkratšom čase, aby sa umožnila účasť cudzích justičných orgánov na prebiehajúcom trestnom stíhaní v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a jeho družky. V súčasnosti návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu posudzujú justičné orgány Talianskej republiky. Generálny prokurátor SR verí, že talianske justičné orgány prostredníctvom Eurojustu zareagujú na požiadavku Generálnej prokuratúry SR v čo najkratšom čase,“ uviedla Predajňová.

V Bratislave otvoria výstavu venovanú novinárskej práci J. Kuciaka 

Bratislava 20. marca (TASR) – V Bratislave otvoria v stredu 21. marca výstavu venovanú novinárskej práci Jána Kuciaka. V Galérii Karola Kállaya v priestoroch Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) ju otvorí o 14.00 h šéf investigatívneho tímu a komentátor portálu Aktuality.sk Marek Vagovič.

„Výstava bude obsahovať všetky články Jána Kuciaka a vyjadrenie postoja študentov Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v podobe transparentov a fotografií z uplynulých verejných zhromaždení,“ TASR informovala Marta Heribanová z Fakulty masmédií PEVŠ.

Bratislavský Koncert pre Jána a Martinu bude aj s príhovorom R. Bezáka 

Bratislava 20. marca (TASR) – V kostole Cirkvi bratskej na Cukrovej ulici v Bratislave sa v utorok o 18.00 uskutoční Koncert pre Jána a Martinu. Na podujatí, ktoré pripravuje tím festivalu komornej hudby Konvergencie, zaznejú skladby od Antonína Dvořáka, Vladimíra Godára, Ilju Zeljenku, Johna Tavenera, Romana Bergera, Mariána Vargu, Arvo Pärta a Borisa Lenka. „Okrem hudby budú súčasťou programu aj príhovory emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, rabína Misha Kapustina a kazateľa Daniela Pastirčáka,“ informuje o spomienkovom koncerte na Facebooku festival Konvergencie.

Koncert je ďalším zo série podujatí, ktorými si umelci uctievajú pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, archeologičky Martiny Kušnírovej. Vystúpia Eva Šušková (spev), Jozef Lupták (violončelo), Boris Lenko (akordeón), Konvergencie Quartet, Mucha Quartet, Branislav Dugovič (klarinet), Ivan Šiller (klavír).

Ján Kuciak a Martina Kušnírová sa spoznali v Nitre, kde študovali na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa. V meste pod Zoborom si ich pamiatku uctili na nedeľnom koncerte (18. 3.). Termín plánovaného koncertu v Košiciach pre zlé poveternostné podmienky presunuli na nedeľu 25. marca.

„Hlavným posolstvom koncertov je spolupatričnosť s rodinami Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka a spolupatričnosť s ľuďmi, ktorým záleží na našej krajine. Vražda Martiny a Jána je tragédiou, ktorá nás hlboko zasiahla. Umenie potrebuje pre svoju plnohodnotnú existenciu slobodu, za ktorej obranu zomreli Martina s Jánom. Koncertmi im chceme vzdať úctu,“ povedal o koncertoch ich spoluorganizátor Michal Kaščák. Realizovali ich už v Bratislave, Žiline a Prešove.

J. Čižnár zaslal talianskym orgánom návrh dohody o vytvorení spoločného tímu 

Bratislava 19. marca (TASR) – Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár v pondelok oznámil, že po intenzívnej komunikácii s justičnými orgánmi Talianskej republiky zaslal návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Návrh dohody bol zaslaný v piatok 16. marca prostredníctvom Eurojustu. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP) Andrea Predajňová.

Zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu Čižnár v pondelok prerokoval s ministerkou spravodlivosti SR a podpredsedníčkou vlády SR Lucia Žitňanskou (Most-Híd). V praxi je zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu a podpísanie dohody časovo náročné (tento proces obvykle trvá niekoľko týždňov až mesiacov).

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyvinul maximálne úsilie v súčinnosti s Eurojustom, aby bol spoločný vyšetrovací tím zriadený v čo najkratšom čase, aby sa umožnila účasť cudzích justičných orgánov na prebiehajúcom trestnom stíhaní v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a jeho družky. V súčasnosti návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu posudzujú justičné orgány Talianskej republiky. Generálny prokurátor SR verí, že talianske justičné orgány prostredníctvom Eurojustu zareagujú na požiadavku Generálnej prokuratúry SR v čo najkratšom čase,“ uviedla Predajňová.

Podľa jej slov v prípade, že talianska strana bude reagovať kladne na požiadavku zriadenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu, bude predmetom vzájomných rokovaní napríklad vymedzenie rámca spoločného vyšetrovania, práva a povinnosti členov spoločného vyšetrovacieho tímu. Zároveň aj čas trvania spoločného vyšetrovacieho tímu, ako aj otázka zapojenia a pôsobenia medzinárodných inštitúcií ako Eurojust a Europol.

„GP SR od zriadenia spoločného vyšetrovacieho tímu očakáva rýchlejšie, komplexnejšie a operatívnejšie vyšetrovanie v konkrétnej trestnej veci. Zároveň bude verejnosť priebežne informovať o priebehu a výsledkoch rokovania s talianskou stranou,“ dodala Predajňová.

Okresný súd v Trebišove vzal Sebastiana V. do väzby 

Trebišov 17. marca (TASR) –  Okresný súd v Trebišove vzal Sebastiana V., ktorého vo štvrtok (15.3.) zadržala polícia, do väzby. Rozhodol o tom v sobotu na neverejnom zasadnutí. TASR to potvrdil hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. Muž je obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva. Pri predvádzaní na súd si zakrýval tvár, s médiami komunikovať nechcel.

Podľa Filička však súd neuznal všetky dôvody, ktoré prokuratúra tvrdila v návrhu. „Ako dôvod väzby uznal iba obavu, že obvinený by mohol ujsť alebo sa skrývať a tiež obavu, žeby mohol ovplyvňovať svedkov. Neuznal naše tvrdenie o obave z toho, žeby pokračoval v trestnej činnosti,“ priblížil s tým, že proti rozhodnutiu súdu podali sťažnosť. Rovnako tak urobil aj obvinený. O tých bude rozhodovať Krajský súd v Košiciach.

Trestné stíhanie v danej veci bolo podľa Filička začaté 14. marca. O deň neskôr vyšetrovateľ vzniesol obvinenie. „Podľa uznesenia o vznesení obvinenia mal obvinený Sebastiano V. v dňoch 13. a 14. 9. 2017 fyzický napadnúť poškodeného Martina L. tak, že v jednom prípade ho škrtil a vyhrážal sa mu zabitím a v druhom prípade poškodeného viackrát udrel päsťou do tváre s tým, aby dal pokoj jeho frajerke. Obvinený podal proti uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosť. Túto sťažnosť prokurátor zamietol ako nedôvodnú,“ uviedol hovorca. V prípade dokázania viny hrozí obvinenému až trojročný trest odňatia slobody.

Sebastiano V. (1972) je bratom talianskeho podnikateľa Antonina V., ktorý je v Taliansku trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. Podľa štvrtkového (15.3.) rozhodnutia sudcu košického krajského súdu je v predbežnej väzbe. Antonina V. spomínal vo svojom nedokončenom článku aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

Prokuratúra navrhla väzbu pre brata talianskeho podnikateľa Antonina V. 

Košice 16. marca (TASR) – Dozorujúci prokurátor podal návrh na vzatie Sebastiana V. z Trebišova, ktorého vo štvrtok (15.3.) zadržala polícia, do väzby. Obvinený je z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovací prečin výtržníctva. TASR to potvrdil hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

Sebastiano V. (1972) je bratom talianskeho podnikateľa Antonina V., ktorý je v Taliansku stíhaný pre drogovú trestnú činnosť. „Dozorujúci prokurátor odôvodnil dôvody väzby obavou, že by obvinený mohol ujsť alebo sa skrývať, pôsobiť na svedkov, a tiež obavou, že bude pokračovať v trestnej činnosti,“ uviedol Filičko. O návrhu na vzatie do väzby bude rozhodovať Okresný súd v Trebišove do 48 hodín od podania návrhu.

Trestné stíhanie v danej veci bolo podľa Filička začaté 14. marca. O deň neskôr vyšetrovateľ vzniesol obvinenie. „Podľa uznesenia o vznesení obvinenia mal obvinený Sebastiano V. v dňoch 13. a 14. 9. 2017 fyzický napadnúť poškodeného Martina L. tak, že v jednom prípade ho škrtil a vyhrážal sa mu zabitím a v druhom prípade poškodeného viackrát udrel päsťou do tváre s tým, aby dal pokoj jeho frajerke. Obvinený podal proti uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosť. Túto sťažnosť prokurátor zamietol ako nedôvodnú,“ uviedol hovorca košickej krajskej prokuratúry. V prípade dokázania viny hrozí obvinenému až trojročný trest odňatia slobody.

Sebastianov brat Antonino V., ktorý sa taktiež usadil na východnom Slovensku, je v Taliansku trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. Podľa štvrtkového rozhodnutia sudcu košického krajského súdu je v predbežnej väzbe. Antonina V. spomínal vo svojom nedokončenom článku aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

Agrorezort a PPA ukončili informačné embargo týkajúce sa talianskych firiem 

Bratislava 16. marca (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) zrušili embargo súvisiace s talianskymi firmami na východe Slovenska. Informoval o tom v piatok agrorezort s tým, že ukončenie embarga umožnili orgány činné v trestnom konaní.

„Bezodkladne, ako nám to orgány činné v trestnom konaní umožnili, rozhodli sme sa poskytnúť médiám komplexné informácie o poľnohospodárskych podporách vyplatených talianskym firmám pôsobiacim na východnom Slovensku. Zozbierali sme údaje o všetkých druhoch vyplatených podpôr od vzniku PPA v roku 2004. Dávame ich k dispozícii investigatívnym tímom novinárov,“ priblížila Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (nominantka SNS) s tým, že transparentnosť je prioritou agrorezortu. PPA po nástupe nového vedenia zverejňuje informácie aj nad rámec zákona, skonštatovalo ministerstvo.

„Verejnosť má právo na kontrolu financií vynakladaných štátom. Naším cieľom je plná digitalizácia PPA. Všetky informácie tak budú nielen plne dosledovateľné, ale zrýchlia sa aj procesy a vyplácanie podpôr a verejnosť bude mať o poskytnutých podporách prehľad,“ zdôraznil Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

Informačné embargo na údaje, ktoré môžu súvisieť s prípadom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, zaviedol agrorezort na základe súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní 28. februára. Rezort tak nemohol poskytovať informácie ani v tejto súvislosti reagovať na vyjadrenia politikov v médiách.

Šéfka agrorezortu a riaditeľ PPA poskytli médiám informácie o poľnohospodárskych podporách na východe Slovenska. Zverejňujú ich potom, ako dostali od orgánov činných v trestnom konaní informáciu, že riziko možného zmarenia vyšetrovania pominulo.

Polícia zadržala brata talianskeho podnikateľa Antonina V. 

Bratislava 16. marca (TASR) – Polícia zadržala Sebastiana V., brata talianskeho podnikateľa Antonina V., ktorý je v Taliansku stíhaný pre drogovú trestnú činnosť. V prípade Sebastiana V. však má ísť o iný prípad. O zadržaní muža informoval portál noviny.sk.

„Dňa 15.3.2018 bolo vznesené obvinenie Sebastianovi V. za trestný čin nebezpečné vyhrážanie a pokračovací trestný čin výtržníctva. Dňa 15.3.2018 o 20.20 h predložil vyšetrovateľ na Okresnú prokuratúru Trebišov vyšetrovací spis spolu s podnetom na podanie návrhu na vzatie obvineného do väzby,“ píše sa v stanovisku policajného prezídia pre noviny.sk.

Sudca košického krajského súdu vo štvrtok (15.3.) rozhodol o vzatí talianskeho podnikateľa Antonina V. do predbežnej väzby. Antonino V. je v Taliansku trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz.  Antonina V. spomínal vo svojom nedokončenom článku aj zavraždený novinár Ján Kuciak.

Výzvu politickým predstaviteľom podpísalo viac ako 140 osobností a aktivistov 

Bratislava 15. marca (TASR) – Viac ako 140 slovenských osobností a aktivistov podpísalo výzvu adresovanú politickým predstaviteľom k aktuálnej politickej situácii v krajine. V súvislosti s ňou a s vyšetrovaním vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej žiadajú kompetentných o naplnenie niekoľkých svojich požiadaviek. TASR o tom informovala spoluautorka výzvy Zuzana Wienk.

Jednou z požiadaviek je odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, čím by sa obnovila stratená dôvera v dané inštitúcie. Dočasní zástupcovia by zároveň mali byť vybratí v otvorenom procese s jasnými kritériami, pričom by mali mať preukázateľné skúsenosti, vysokú odbornosť a morálny kredit. Vo výzve sa ďalej uvádza, že podobné hodnoty by mal mať aj človek, ktorý by zasadol na post ministra vnútra.

Signatári sa na zodpovedné inštitúcie obracajú aj so žiadosťou o prijatie opatrení na ozdravenie polície, prokuratúry a súdov. „Zástupcovia odborných organizácií medzi nami sú pripravení v krátkom čase predložiť súbor návrhov pre také opatrenia a vstúpiť do dialógu o ich prijatí,“ píšu signatári. Tí tiež žiadajú vedenie generálnej prokuratúry, aby zabezpečilo mimoriadny dohľad nad vyšetrovaním nielen dvojnásobnej vraždy, ale aj prípadov, na ktoré novinár upozornil.

Výzvu podpísalo 145 osobností a aktivistov. Zastúpenie majú umelci, akademici, právnici, podnikatelia či predstavitelia občianskej spoločnosti. Je medzi nimi napríklad umelecký šéf Divadla Astorka Marián Amsler, sociologička a riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry Elena Gallová Kriglerová, riaditeľ O2 Peter Gažík, bývalý sudca Ústavného súdu a Súdneho dvora EÚ Ján Klučka, riaditeľka Občan, demokracia a zodpovednosť Šarlota Pufflerová, člen Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Juraj Rizman, právnička a zároveň riaditeľka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová, riaditeľka neziskovej organizácie Centra pre filantropiu Zuzana Thullnerová, sociológ Michal Vašečka či občiansky aktivista Pavol Demeš.

Antonio V./ foto: FB Antonio V.

Súdy: Košický krajský súd vzal Antonina V. do predbežnej väzby 

Košice 15. marca (TASR) – Sudca košického krajského súdu vo štvrtok rozhodol o vzatí talianskeho podnikateľa Antonina V. do predbežnej väzby. Potvrdila to hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová. Antonino V. je v Taliansku trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz.

Sudca tak vyhovel návrhu, ktorý v utorok (13.3.) podal krajský prokurátor. Prokuratúra začala vykonávať predbežné vyšetrovanie o európskom zatýkacom rozkaze. Antonina V. predviedla pred sudcu policajná eskorta, pôsobil vyrovnane a na novinárske otázky nereagoval.

Uznesenie o väzbe pre 42-ročného Taliana padlo na súde na neverejnom zasadnutí. „Väzba začala plynúť momentom jeho zadržania dňa 13. marca a vykoná sa v Ústave na výkon väzby v Košiciach. Sudca nevyhovel návrhu obhajoby a nenahrádza dôvody väzby písomným sľubom dohľadom probačného a mediačného úradníka ani peňažnou zárukou. Proti tomuto rozhodnutiu môže vyžiadaná osoba, resp. jej právny zástupca podať sťažnosť do troch dní od vyhlásenia tohto rozhodnutia na Najvyšší súd,“ uviedla Pančurová. Bezprostredne po uznesení sťažnosť podaná nebola.

„Bol som včera za klientom v cele predbežného zadržania, kde som sa ho pýtal, či sa chce vyjadrovať pre médiá ohľadne tejto záležitosti. Odpovedal mi, že nechce, a ani ma nesplnomocnil, aby som sa vyjadroval ja,“ uviedol právny zástupca zadržaného Jaroslav Hamza.

Hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko v stredu (14.3.) TASR informoval, že Antonino V. je v Taliansku stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. „Podľa obvinenia sa od decembra 2013 do decembra 2015 spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky,“ uviedol.

Antonio V. v kancelárii/foto: verejný profil FB Antonia V.

Účelom predbežnej väzby je podľa jeho slov zabezpečiť prítomnosť zadržanej osoby na území Slovenskej republiky tak, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze. Krajská prokuratúra Košice prostredníctvom slovenského národného zastúpenia Eurojust požiadala taliansku stranu o poskytnutie dodatočných informácií v zmysle zákona. „Ak súd návrhu prokuratúry vyhovie, tá bude mať 40 dní na to, aby mu doručila originál zatýkacieho rozkazu s príslušnými dokladmi, ktoré poskytne talianska prokuratúra,“ konštatoval Filičko.

Antonina V. zadržala polícia v tejto súvislosti v utorok v skorých ranných hodinách v Michalovciach. Zadržaný bol už aj predtým, a to pár dní po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Približne po jednom dni ho vtedy polícia z cely predbežného zaistenia prepustila na slobodu.

O tomto talianskom podnikateľovi, ktorý sa usadil na východe Slovenska, písal okrem iných pred svojou smrťou novinár Ján Kuciak.

 

 

Prokurátor podal návrh na vzatie podnikateľa Antonina V. do predbežnej väzby 

Bratislava 14. marca (TASR) – Košický krajský prokurátor podal v utorok (13.3.) poobede návrh na vzatie do predbežnej väzby talianskeho podnikateľa Antonina V. Na túto osobu vydal súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz. TASR informoval hovorca krajskej prokuratúry Milan Filičko.

Prokuratúra podľa jeho ďalších slov začala vykonávať predbežné vyšetrovanie o tomto rozkaze. „Antonino V. (1975) je v Taliansku stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa od decembra 2013 do decembra 2015 spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky,“ vysvetlil Filičko.

O návrhu prokuratúry musí rozhodnúť Krajský súd v Košiciach do 48 hodín. „Účelom predbežnej väzby je zabezpečiť prítomnosť zadržanej osoby na území Slovenskej republiky tak, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze,“ poznamenal s tým, že Krajská prokuratúra Košice prostredníctvom slovenského národného zastúpenia Eurojustu požiadala taliansku stranu o poskytnutie dodatočných informácií v zmysle zákona. „Ak súd návrhu prokuratúry vyhovie, tá bude mať 40 dní na to, aby mu doručila originál zatýkacieho rozkazu s príslušnými dokladmi, ktoré poskytne talianska prokuratúra,“ uzavrel.

Antonina V. zadržala polícia v tejto súvislosti v utorok (13.3.) v skorých ranných hodinách v Michalovciach. Zadržaný bol už aj predtým, a to pár dní po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Približne po jednom dni ho vtedy polícia z cely predbežného zaistenia prepustila na slobodu.

Weber: EP bude tvrdo postupovať, aby zistil pravdu o vražde Kuciaka a Kušnírovej 

Štrasburg 14. marca (TASR) – Udalosti na Slovensku sú mimoriadne znepokojujúce a Európsky parlament (EP) bude postupovať so všetkou tvrdosťou, aby sa dozvedel, čo sa stalo. Vyhlásil to predseda skupiny Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP) v EP Manfred Weber v Štrasburgu, kde sa na pôde europarlamentu bude v stredu v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rokovať o ochrane novinárov.

Europoslanci budú debatovať aj o zisteniach kontrolnej delegácie EP, ktorá minulý týždeň navštívila Slovensko, aby si urobila obraz o tom, ako sa vyvíja situácia po vražde, ktorá otriasla celou Európou.

„Európska únia a najmä Európsky parlament stoja na strane občanov Slovenska. Chceme úplnú transparentnosť. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú absolútne neakceptovateľné. Základným princípom Európy musí byť sloboda médií, ako aj to, aby novinári pracovali bez toho, aby sa obávali o svoje životy. Preto budeme veľmi pozorne sledovať, či je vyšetrovanie v súlade s bežnými pravidlami, “ povedal pre RTVS Weber.

Situácia na Slovensku je podľa neho mimoriadne znepokojujúca. „To, o čom investigatívny novinár Ján Kuciak písal, o prípadoch prepojenia na taliansku mafiu, jej činnosti na Slovensku a s tým súvisiacimi obvineniami, treba naozaj dôkladne vyšetriť. Európsky parlament bude postupovať so všetkou tvrdosťou, aby sa dozvedel, čo sa stalo,“ vyhlásil predseda najsilnejšej frakcie v EP.

Europoslanci sa zhodli na potrebe nestranného vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka 

Brusel/Štrasburg 14. marca (TASR) – Na potrebe vytvorenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý by nezávisle a nestranne vyšetril vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa zhodli všetci účastníci stredajšej rozpravy v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.

Rozprava bola zameraná na bezpečnosť novinárov na Slovensku a v Európskej únii a do programu bola zaradená v súvislosti s vraždou slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Britský poslanec Claude Moraes zo skupiny socialistov a demokratov (S&D), ktorý bol spolupredsedom osobitnej parlamentnej misie EP na Slovensku, na úvod rozpravy pripomenul, že snahou tejto misie bolo zistiť, čo sa stalo a čo sa deje v SR.

„Umlčanie novinára je existenčnou hrozbou pre každú krajinu a pre EÚ,“ uviedol. Skonštatoval, že novinári na Slovensku sa považujú za slobodných, hoci existujú hrozby, ktorým čelil aj Kuciak. Aj preto Moraes podporuje nezávislé medzinárodné vyšetrovanie tohto prípadu. Europarlament bude podľa neho pozorne sledovať vývoj vyšetrovania, rovnako aj korupčné kauzy, ktoré Kuciak odhalil. Podľa jeho slov si Slováci potrebujú obnoviť dôveru v štátne inštitúcie.

Holandská poslankyňa z frakcie liberálov a demokratov (ALDE) Sophia in’t Veldová pripomenula podozrenia, že korupcia, o ktorej písal Kuciak, môže mať napojenie na najvyššie miesta v štáte. Slovensko podľa jej slov žije dvojakou realitou: na jednej strane má solídny demokratický rámec, ale je tam aj paralelná realita v podobe podvodov, korupcie či únosov. Pre obyčajných ľudí je niekedy ťažké rozlíšiť medzi klamstvom a pravdou, čo vytvára pocity neistoty a nedôvery, povedala v rozprave Sophia in’t Veldová, ktorá bola tiež členkou osobitnej misie na Slovensku.

Česká poslankyňa Kateřina Konečná z Konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL) sa ako jedna z mála rečníkov zastala slovenskej vlády. Upozornila, že vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy treba nechať na políciu a netreba zbytočne robiť zo Slovenska „krajinu mafiánov“. Dodala, že je neprípustné, aby predseda EPP v EP Manfred Weber „školil“ slovenského premiéra Roberta Fica, koho má odvolať zo svojej vlády. „Veďme túto diskusiu so cťou a neodsudzujme nikoho na základe špekulácií,“ uviedla.

Nemecká poslankyňa Ingeborg Grässleová z EPP upozornila, že zatiaľ nie sú známe príčiny vraždy Kuciaka a Kušnírovej a nepatrí sa preto nič o nikom naznačovať. Zároveň však – ako spoluvedúca minulotýždňovej misie na Slovensku – priznala, že treba objasniť neprijateľné prepojenie mafie na vládne štruktúry. Eurokomisárovi pre bezpečnostnú politiku Julianovi Kingovi, ktorý bol prítomný na rozprave, odkázala, aby Európska komisia vyšetrila podvody s agrodotáciami na Slovensku. SR bola podľa nej v tejto oblasti doteraz „bezproblémová“. „Ale nikdy všetko nevidíme a preto je potrebné veci prešetriť a odstrániť prípadné prípady korupcie,“ uviedla.

Počas poslaneckej rozpravy o potrebe ochraňovať novinárov odznelo aj to, že premiér Fico v minulosti nazval novinárov „presstitútky“.

V témach J. Kuciaka pokračujú novinári z Nemecka, Rakúska i Švajčiarska 

Bratislava 12. marca (TASR) – V špeciálnom medzinárodnom newsroome združujúcom investigatívnych novinárov, pracujúcich na témach, ktorým sa venoval zavraždený novinár Ján Kuciak, v súčasnosti pôsobí šesť novinárov z Nemecka, Švajčiarska i Rakúska. „Mali by sa k nim a pripojiť aj novinári z Talianska, Maďarska, Česka, Chorvátska, ako aj ďalších krajín,“ informoval TASR hovorca Ringier Axel Springer Slovakia Peter Porubský. Dodal, že konkrétne mená a médiá sa spoločnosť z bezpečnostných dôvodov rozhodla verejne neprezentovať.

„Investigatívci pracujú na témach, na ktorých pracoval Ján Kuciak a nestihol ich dokončiť. Zároveň však hľadajú aj nové prepojenia, ktoré sa otvárajú,“ uviedol Porubský. Dĺžka trvania projektu podľa jeho slov nie je limitovaná. „Chceme dokončiť všetku prácu Jána Kuciaka,“ zdôraznil hovorca.

Posledný článok, na ktorom pracoval zavraždený slovenský novinár pre Aktuality.sk, bol v 28. februára publikovaný vo všetkých spravodajských médiách Ringier Axel Springer Media AG, ako aj v médiách Axel Springer SE a Ringier AG. Aj nové články a zistenia by mali mať medzinárodnú publicitu a priestor vo viacerých médiách. Platí to napríklad aj o pondelkovom článku na portáli Aktuality.sk, poukazujúcom na otázky okolo ekonomických aktivít bývalého predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petra Chudíka. „Väčšina médií, aj mimo Ringier a Axel Springer, prejavili záujem o publikovanie ďalších článkov vrátane toho dnešného,“ potvrdil Porubský.

O zriadení špeciálneho newsroomu pre novinárov nadväzujúcich na Kuciakovu prácu, informoval mediálny koncern na konci februára.

Súdni lekári kritizujú neprítomnosť experta na mieste vraždy novinára 

Bratislava 10. marca (TASR) – Slovenská súdnolekárska spoločnosť kategoricky nesúhlasí so štvrtkovými (8.3.) vyjadreniami prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara v súvislosti s neprítomnosťou súdneho lekára na mieste vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martina Kušnírovej. Ten skonštatoval, že bol dodržaný postup, aj keď na mieste činu bol len obhliadajúci lekár s certifikátom na obhliadanie mŕtvol.

Jeho tvrdenia považuje Slovenská súdnolekárska spoločnosť za účelové ospravedlnenie profesionálneho zlyhania polície. Zároveň ide o dehonestáciu súdneho lekárstva ako medicínskeho odboru, ktoré musí byť ako forenzná disciplína zastúpené pri trestných činoch proti životu a zdraviu priamo na mieste činu. Spoločnosť zároveň poukazuje na to, že súdny lekár je okrem iného špecialista na určovanie času smrti či posudzovanie násilia na človeku. Bezprostredné informácie z miesta činu sú pre neho nenahraditeľné pri pitve a vypracovaní znaleckého posudku.

„Prítomnosť súdneho lekára na miestne trestného činu vraždy považujeme preto za nanajvýš potrebnú a opodstatnenú elementárnou logikou samotného vyšetrovania. Pri zohľadnení systému pregraduálnej a postgraduálnej výučby medicíny nie je možné súdneho lekára z odborného hľadiska v takýchto prípadoch nahradiť lekárom s inou špecializáciou,“ uvádza sa v stanovisku. Spoločnosť zároveň zdôrazňuje, že pri podozrení na smrť spôsobenú inou osobou sa má na obhliadku mŕtveho tela vždy privolať súdny lekár.

Policajný prezident Gašpar na tlačovej konferencii podotkol, že na mieste činu vraždy bol ohliadajúci lekár, ktorý mal od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou certifikát na to, aby mohol obhliadať mŕtvoly. Postup tak bol podľa neho dodržaný. „Súdniari to posúdili. Mali na stole, čo bolo treba, a riešili pitvu v súlade so zákonom. To znamená, dostali všetky podklady, robia všetky vyšetrenia,“ uviedol Gašpar s tým, že niekedy je na prospech veci, ak súdny lekár v postavení súdneho znalca nie je dotknutý miestom činu.

Medzinárodný tím, ktorý by mal objasniť vraždu Kuciaka, by mal vzniknúť onedlho 

Bratislava 9. marca (TASR) – Medzinárodný vyšetrovací tím, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, by mohol vzniknúť na budúci týždeň. Informovali o tom na tlačovej konferencii generálny prokurátor Jaromír Čižnár a šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik. Pre Čižnára je tento tím priorita.

„Finalizuje sa zriadenie spoločného slovensko-talianskeho tímu. Členovia medzinárodného tímu sú už vytypovaní,“ povedal námestník generálnej prokuratúry pre trestný úsek Peter Šufliarsky. Približne 73 vecí a spisov voči talianskej skupine operujúcej na východe Slovenska sa bude nanovo preverovať. Tie boli ustálené u 11 fyzických osôb a šesť právnických. Generálna prokuratúra SR ich lustruje aj vďaka informáciám z médií.

Šéf prokurátorov priznal, že nie je spokojný s doterajším priebehom vyšetrovania dvojnásobnej vraždy. Neznamená to však podľa neho, že sa nepracuje. Výsledky vyšetrovania však podľa jeho slov nezodpovedajú tomu, koľko sa už toho vykonalo. Čižnár chce dosiahnuť viac a spokojný by bol, keby už mali páchateľa. Potvrdil, že pri vyšetrovaní sa pracuje s viacerými motívmi.

„Pokiaľ nebudeme konať rýchlo, tak si postavíme pomník, čo ja odmietam. Pokiaľ bude v mojich silách, tak sa tak nestane,“ dodal Čižnár. Pripomenul, že slovenské orgány činné v trestnom konaní úzko spolupracujú s kolegami zo zahraničia. V súčasnosti sa podľa Čižnára analyzujú obrovské množstvá dát.

Generálny prokurátor ďalej informoval, že od šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Antona Šafárika si vyžiadal informácie, ktoré majú. SIS monitorovala osoby údajne napojené na kalábrijskú mafiu na Slovensku. Informácie mali posielať polícii.

„Hovoril som s riaditeľom Slovenskej informačnej služby Antonom Šafárikom, ktoré boli zasielané priamo polícii a nie na Generálnu prokuratúru SR. Potom si budeme lustrovať a ako s nimi bolo naložené,“ povedal Čižnár.

Šéf prokurátorov sa v piatok stretol aj s europoslancami, ktorí prišli na Slovensko kvôli vražde novinára. „Padali otázky, ktoré boli trochu nepríjemné, ale myslím si, že na všetky odpovedali v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho družky,“ povedal Čižnár, ktorý nevie, aký bude výstup z tohto stretnutia.

Vražde slovenského novinára sa podrobne venovali aj svetové médiá 

O vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a okolnostiach tohto prípadu v pondelok podrobne informovali aj svetové médiá.

„Slovenská verejnosť je šokovaná. Investigatívneho novinára a jeho priateľku chladnokrvne zavraždili. Aj policajný prezident vidí motív tohto činu v investigatívnej práci obete,“ napísala v súvislosti s týmto prípadom nemecká tlačová agentúra DPA.

Podľa agentúry Reuters vražda Jána Kuciaka šokovala Slovensko a upozornila na obavy tamojšej verejnosti týkajúce sa korupcie. Životný štandard na Slovensku sa po vstupe do EÚ v roku 2004 podľa Reuters výrazne zvýšil, mnohí Slováci však stále poukazujú na nedostatočné stíhanie korupčnej trestnej činnosti.

„Ide o prvý prípad vraždy novinára v novodobej histórii Slovenska,“ zhodnotila česká spravodajská televízia ČT24. Spravodajský portál Novinky.cz píše o „Slovensku v strachu“.

Zahraničné médiá podrobne citovali vyhlásenia slovenských politikov – predsedu vlády Roberta Fica, prezidenta Andreja Kisku a ministra vnútra Roberta Kaliňáka – na tento čin, ako aj stanovisko Kuciakovho zamestnávateľa, spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia.

S odvolaním sa na slová policajného riaditeľa Tibora Gašpara zahraničné médiá tento prípad už priamo dávajú do súvislosti s Kuciakovou novinárskou prácou.

„Slovenská polícia spustila v pondelok vyšetrovanie vraždy po tom, ako popredného investigatívneho novinára známeho v súvislosti s článkami o daňových podvodoch na najvyššej úrovni našli spoločne s jeho priateľkou mŕtveho,“ začína správu o udalosti zo Slovenska tlačová agentúra AFP. Upozornila tiež na výzvy predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho a medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), aby slovenské úrady prípad riadne vyšetrili.

Agentúra AP citovala výzvu šéfredaktorov hlavných slovenských médií na vládu, aby prijala nevyhnutné opatrenia a našla osoby zodpovedné za tieto zločiny a „vytvorila podmienky na bezpečnú prácu novinárov“.

Zahraničné agentúry a spravodajské weby informovali o vyhlásení premiéra Fica, podľa ktorého vláda ponúkla odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli dolapiť vinníkov.

Citované svetové médiá ďalej v súvislosti so zabitím 27-ročného novinára informujú o osobe slovenského podnikateľa Mariána Kočnera, o ktorého aktivitách reportér spravodajského portálu Aktuality.sk Kuciak dlhodobo písal a ktorý sa mu údajne vyhrážal. Médiá tiež informovali, že Kuciak vlani na sociálnej sieti napísal, že na Kočnera podal v súvislosti s vyhrážkami trestné oznámenie. Spomínajú sa tiež ďalšie podrobnosti okolo Kuciakovej práce a korupčných kauzách, na ktorých pracoval.

Reportéri bez hraníc žiadajú dôkladné vyšetrenie vraždy J. Kuciaka 

ZDROJ: TASR 26. FEBRUÁRA 2018 K odsúdeniu vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka sa pridali aj Reportéri bez hraníc, ktorí na svojom webe zároveň požadujú dôkladné vyšetrenie „tohto ohavného činu“.
„Vyzývame všetky kompetentné orgány, aby prispeli k objasneniu tejto záležitosti, o to viac, že Ján Kuciak bol už dlhšie obeťou vyhrážok,“ uviedla Pauline Ades-Mével z mimovládnej organizácie, zasadzujúcej sa za slobodu tlače a médií.
Zároveň pripomenula, že Kuciakova smrť je za posledných desať rokov piatym prípadom vraždy novinára v Európskej únii.

Rakúski novinári: Potrestajte nielen vrahov, ale aj objednávateľov vrážd 

Viedeň 2. marca (TASR) – Zväz rakúskych novinárov (ÖJC) vyzval v piatok slovenskú políciu a prokuratúru, aby potrestali nielen vrahov, ale aj objednávateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Zároveň vyjadril solidaritu so slovenským novinármi, ktorí v piatok zorganizovali smútočný pochod za svojho bývalého kolegu, uviedla agentúra APA.

Slovenská vláda robí podľa vyhlásenia ÖJC zverejneného na jeho stránke všetko pre to, aby ochránila osoby stojace za dvojnásobnou úkladnou vraždou. Verejnosti je ponúknutá „talianska stopa“ a rýchle zatknutie údajných mafiánov. Najvyšší vládni činitelia sú však prinajmenšom spoluzodpovední za vraždu, tvrdí ÖJC. Situácia pripomína prípad zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, keď bol verejnosti takisto rýchlo ukázaný „páchateľ“, ale ďalej sa nič nestalo.

ÖJC preto vyzýva Európsky parlament, aby zriadil výbor na vyšetrenie vrážd novinárov na Malte a na Slovensku. Obracia sa tiež na rakúsku spolkovú vládu, aby túto tému nastolila v Európskej rade. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) má podľa ÖJC podporiť činnosť vyšetrovacích orgánov a preskúmať výsledky ich činnosti.

J. Čižnár: Ak J. Kuciaka zavraždili pre jeho prácu, rozpútam tu peklo 

ZDROJ: TASR 26. FEBRUÁRA 2018 Ak sa potvrdí, že investigatívny novinár Ján Kuciak bol zavraždený pre svoju prácu, generálny prokurátor Jaromír Čižnár rozpúta peklo. Sľúbil to na mimoriadnom brífingu s tým, že ak bola motívom vraždy jeho práca, potom nie je možné, aby sme si hovorili, že sme právny a demokratický štát.

Novinárov zároveň Čižnár vyzval, že ak majú čo i len náznaky, že pre svoju prácu čelia vyhrážkam, majú na generálnej prokuratúre dvere otvorené. „Sme na Slovensku, kde sa toto, kým som tu ja, diať nesmie,“ uistil. Aktuálne je podľa jeho slov v riešení prípad novinárky, ktorá mala v rodinnom dome odkaz, ktorý „smrdí“ zastrašovaním.

Podľa jeho slov došlo touto vraždou k udalosti, akú za 30 rokov praxe nezažil. „Bude vyvinuté maximálne a extrémne úsilie, aby sa čím skôr zadokumentovali dôkazy, ktoré túto vec objasnia. Bolo ustanovených viacero verzií, niektoré sú pravdepodobné viac, iné menej. Ale hovoriť o nich nemôžem,“ poznamenal s dôvetkom, že k vražde došlo pravdepodobne ešte vo štvrtok (22.2.) večer, a preto bude páchateľov ťažšie vypátrať. Pomôcť by však mohlo zistenie, na akom prípade Kuciak pracoval a o čom plánoval písať. „Tam by mohli byť informácie, kto mohol mať záujem na tom, čo sa stalo,“ povedal šéf prokurátorov.

Čižnárovi je ľúto, že niektorí politici už majú jasno, čo bolo motívom. „My v tom jasno nemáme. Nie som rád, keď sa to dopredu zneužíva a vykrikujú sa nepotvrdené veci,“ povedal.

Námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky doplnil, že skutok vraždy môže súvisieť s novinárskou integritou a nezávislosťou. „Bolo by zlé, keby sa to stávalo s určitou pravidelnosťou,“ myslí si.

Zároveň potvrdil, že prokuratúra preverí postup orgánov činných v trestnom konaní, ktoré vyhodnotili údajné vyhrážanie sa podnikateľa Mariána Kočnera Jánovi Kuciakovi ako priestupok. Čižnár však odmieta spájať Kočnera s touto vraždou. Označil to za nezmysel. Podľa jeho slov ide o dve rozličné veci, pričom jedna z nich už bola skončená, a teraz bude preverený postup orgánov. Výsledok preverovania by mal byť známy do týždňa.

Vo Veľkej Mači zastrelili novinára a jeho priateľku 

Bratislava/Veľká Mača 26. februára (TASR) – Polícia krátko pred polnocou našla v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta mŕtve telá 27-ročného muža a ženy. Obaja podľahli strelným zraneniam. Páchateľ je na úteku. Informuje o tom portál tvnoviny.sk. Políciu zalarmovala rodina, ktorej sa mladý pár už týždeň neozval. Keď policajti prišli na miesto, videli cez okno ležať niekoho na zemi. Privolali hasičov a za ich asistencie dom otvorili. Na mieste sú kriminalisti. Krajské policajné riaditeľstvo sa k vražde nevyjadruje, podľa informácií tvnoviny.sk by prípad mala prevziať NAKA. Podľa Denníka N išlo o investigatívneho reportéra Aktualít Jána Kuciaka. Venoval sa hlavne podozreniam z daňových podvodov.

Šéfredaktori slovenských médií odsudzujú vraždu investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Štát v spoločnom vyhlásení vyzývajú, aby urobil všetko preto, aby nebola ohrozená sloboda slova.

V mene všetkých kolegov a … a nedopísaný text …

 
Komentáre (2)
  1. Good day! Please note nice offer for you. http://bit.ly/2t6YykM

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *