Správy

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, my stále nezabúdame!

Dalito nezabúda. Informácie o vývoji vyšetrovania dvojnásobnej beštiálnej vraždy investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej priebežne dopĺňame zo zdrojov TASR a tlačových správ. Zavraždených mladých ľudí našli v ich dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta 21. februára 2018 . Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Okrem Mariana K. sú obvinení aj Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A. Sú vo väzbe.

27 ročný investigatívny reportér Aktuality.sk Ján Kuciak sa venoval aj podozreniam z daňových podvodov. Šéfredaktori slovenských médií v spoločnom vyhlásení vyzvali štát, aby urobil všetko preto, aby vraždu vyšetril a nebola ohrozená sloboda slova. Z objednania vraždy už obvinili  Alenu Zs. .

 

 

 

26. augusta 2019:


Zuzana Čaputová: „Zodpovednostný systém justičných orgánov nesmie fungovať ako zakrivené zrkadlo, musí fungovať ako nástroj očisty.“

Premiér bude rýchlo a jasne konať, pokiaľ sa preukážu podozrenia o M. Jankovskej 

Bratislava 23. augusta (TASR) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa k osobe štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej vyjadrí „veľmi rýchlo a veľmi jasne“, pokiaľ sa preukáže, že nekonala tak, ako štátny orgán konať má. Reagoval tak na štvrtkové (22. 8.) zaisťovacie úkony polície u Jankovskej.

Jankovská polícii odovzdala mobilný telefón. Jej meno sa malo objaviť v komunikácii Mariana K., ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) sa k úkonom súvisiacim s Jankovskou nevyjadruje, aby nezasahoval a nezmaril vyšetrovanie. Podľa slov hovorkyne ministerstva Zuzany Drobovej necháva minister vyšetrovanie plne v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní. „O ďalšom postupe bude informovať,“ dodala v piatok Drobová.

Poslanec parlamentu Alojz Baránik (SaS) tvrdí, že Jankovskej zotrvávanie vo funkciách vyvoláva obavy o vplyve organizovaného zločinu na súdny manažment, ministerstvo spravodlivosti a vládu a nie je v súlade s fungovaním demokratického štátu.


Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti a predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Mária Kolíková si myslí, že Jankovská by sa funkcie štátnej tajomníčky mala vzdať.

A. Baránik: Zotrvávanie M. Jankovskej vo funkciách vyvoláva obavy 

Bratislava 23. augusta (TASR) – Podozrenia na prepojenie štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Moniky Jankovskej s organizovaným zločinom sú príliš silné na jej zotrvanie vo funkciách. Tvrdí to poslanec parlamentu Alojz Baránik (SaS). Zotrvanie Jankovskej vo funkciách štátnej tajomníčky, sudkyne a poslankyne parlamentu je podľa strany SaS nesúladné s fungovaním demokratického štátu.

„Jankovská bola napriek jej ‚harabinovskej‘ kariére navrhnutá predsedníčkou Súdnej rady SR Lenkou Praženkovou ako kandidátka na sudkyňu Ústavného súdu SR,“ povedal Baránik s tým, že sa tiež potvrdzujú podozrenia plynúce z prepojení na zmenkový biznis Mariana K. na Okresnom súde Bratislava 5 a Krajskom súde v Bratislave. Na tento súd bola podľa Baránika Jankovská ako sudkyňa nedávno preložená.

Jej zotrvanie vo funkciách podľa poslanca vyvoláva obavy o vplyve organizovaného zločinu na súdny manažment, ministerstvo spravodlivosti a vládu.

Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková si tiež myslí, že Jankovská by mala zo svojej funkcie odísť. „Po zverejnených informáciách o policajnom zadržaní mobilu Moniky Jankovskej, a obsahu správ Mariana K. je nepochybné, že by sa mala vzdať funkcie štátnej tajomníčky a bojovať o očistu svojho mena mimo výkonu verejnej funkcie. A je to dôležité aj pre navrátenie dôvery v justíciu,“ uviedla Kolíková, ktorá je dnes predstaviteľkou vznikajúcej strany Za ľudí.

Polícia vykonala vo štvrtok (22. 8.) zaisťovacie úkony v trestnej veci týkajúcej sa korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v súvislosti so zaistenými správami, ktoré nešpecifikovala. Jankovská polícii odovzdala mobilný telefón, zaisťovacie úkony sa mali týkať aj sudcov okresných a krajských súdov.


NAKA zasahovala pre zaistené správy, mobil odovzdala aj M. Jankovská 

Bratislava 22. augusta (TASR) – Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Monika Jankovská odovzdala mobilný telefón polícii. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová. Polícia na sociálnej sieti informovala, že NAKA zasahovala v súvislosti so zaistenými správami.

„Rezort potvrdzuje informáciu, že počas dnešného dňa odovzdala štátna tajomníčka Monika Jankovská svoj telefón polícii a je plne súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní. V prípade potreby bola ochotná vypovedať, polícia to však nevyžadovala,“ uviedla Drobová.

Polícia zaistené správy nešpecifikovala. Priblížila, že policajti vykonali „početné zaisťovacie úkony v trestnej veci týkajúcej sa korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa“. Vzhľadom na súčasné štádium nechcú poskytnúť bližšie informácie.

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová povedala, že úrad sa k prípadu nebude vyjadrovať, „aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie“.

Na zaisťovacie úkony v súvislosti s Jankovskou a ďalšími sudcami okresných a krajských súdov upozornila TV Joj.

ÚŠP vyšetruje trestnú činnosť predstaviteľov štátu a justície 


Pezinok 19. augusta (TASR) – V rámci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyšetruje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) aj trestnú činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov. Prokurátor ÚŠP to povedal na tlačovej konferencii v Pezinku s tým, že o nej získali vážne poznatky.

Prokurátor ÚŠP odmietol špecifikovať konkrétnych predstaviteľov, avšak neskôr spresnil, že išlo o predstaviteľov štátnych a justičných orgánov.

„Nikdy som nepodľahol žiadnym vplyvom a v tomto mienim pokračovať aj do budúcnosti,“ povedal na margo svojej nezávislosti jeden z dvoch dozorujúcich prokurátorov vraždy Kuciaka. Ďalej uviedol, že opakovane upozorňoval na to, že sa budú stupňovať snahy spochybňovať ich osoby ako členov vyšetrovacieho tímu. Ako dôvod uviedol fakt, že v rámci vyšetrovania sa dozvedeli poznatky a získali dôkazy o „závažnej protispoločenskej a protiprávnej činnosti ďalších osôb, vrátane predstaviteľov štátnych orgánov“.

Ďalej prokurátor ÚŠP spresnil, že práve tieto osoby z prostredia štátnych orgánov majú dôvodný záujem na tom, aby spochybnili členov vyšetrovacieho tímu, a aj dôkazy, aby zmarili objektívne vyšetrovanie ich činnosti.

Prezidentka dôveruje vyšetrovaciemu tímu a prokurátorom v kauze vraždy J.Kuciaka 

Zuzana Čaputová, prezidentka SR/foto: FB Zuzana Čaputová

Bratislava 19. augusta (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová plne dôveruje vyšetrovaciemu tímu a dozorujúcim prokurátorom, ktorí sa zaoberajú kauzou vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry dnes potvrdili, že existujú vážne poznatky o trestných činoch predstaviteľov štátnych orgánov. Považujem tieto informácie za mimoriadne závažné,“ uviedla hlava štátu.

Čaputová zdieľa presvedčenie vyšetrovateľov i dozorujúcich prokurátorov, že v záujme vyšetrenia celého prípadu je potrebné, aby ľudia, ktorých sa dôvodné podozrenia vyplývajúce z komunikácie s jedným z obvinených týkajú, prišli dobrovoľne v tejto veci vypovedať. „Je to potrebné, aby si občania mohli uchovať dôveru v právo a spravodlivosť. Budem aj naďalej pozorne sledovať vývoj situácie a vo vhodnom čase zaujmem zásadné stanovisko,“ dodala.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v pondelok odmietol spochybňovanie vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj prípravy vraždy prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku i advokáta Daniela Lipšica.

Spochybňovanie zo strany niektorých médií a politikov považuje za neodôvodnené a vyvolávajúce otázku, komu a načo má poslúžiť. Orgány činné v trestnom konaní majú pri vyšetrovaní podľa jeho slov vynakladať mimoriadne úsilie.

Obžaloby v prípade vraždy Jána Kuciaka by mali byť vznesené do konca novembra tohto roka. Marian K. by mal byť podľa prokurátorov zatiaľ finálnym objednávateľom vraždy novinára.

Obžaloby v prípade vraždy J. Kuciaka by mali byť vznesené do konca novembra 

Pezinok 19. augusta (TASR) – Obžaloby v prípade vraždy Jána Kuciaka by mali byť vznesené do konca novembra tohto roka. Na tlačovej konferencii v Pezinku o tom informovali prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Napriek tomu, že obvinenie voči Marianovi K. bolo vznesené o pol roka neskôr ako voči pôvodným štyrom obvineným, očakáva sa, že obžaloba sa bude podávať voči Alene Zs., Tomášovi Sz., Miroslavovi M. a Marianovi K. ako objednávateľovi naraz.

Za predpokladu, že bude vyšetrovanie ukončené do 27. novembra tohto roka, by sa nemuselo pristúpiť k predĺženiu vyšetrovacej väzby. „Pokiaľ nedôjde k zásadným zmenám, urobíme všetko pre to, aby následne mohla byť pre uvedené skutky podaná obžaloba na Špecializovaný trestný súd,“ uviedol prokurátor ÚŠP.

Marian K. by mal byť podľa prokurátorov zatiaľ finálnym objednávateľom vraždy novinára.
Pred vznesením obžaloby môžu procesné strany požiadať o nahliadnutie do spisu. To by sa malo diať v priebehu septembra, za predpokladu, že sa nič vo vyšetrovaní nezmení.

Prokurátor ÚŠP sa vyjadril, že sa ustálila vyšetrovacia verzia, v ktorej figuruje obvinený Miroslav M. ako strelec, namiesto Tomáša Sz., ktorý mal strieľať pôvodne.

ŠPECIÁLNA PROKURATÚRA NEMÁ DÔKAZY, ŽE SI MARIAN K. OBJEDNAL ĎALŠIE VRAŽDY 

Pezinok 19. augusta (TASR) – Úrad špeciálnej prokuratúry nemá presvedčivé dôkazy o tom, že si Marian K. objednal vraždy prokurátorov a advokáta. Podľa prokurátorov ide o otvorenú otázku. Povedali to na tlačovej konferencii v Pezinku. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, z ktorej objednávky je Marian K. obvinený, neočakávajú, že padnú ďalšie obvinenia. Avizovali, že podnikateľa by chceli v prípade obžalovať naraz spolu s Alenou Zs., Miroslavom M., Tomášom Sz. a Zoltánom A.

ÚŠP VYŠETRUJE TRESTNÚ ČINNOSŤ PREDSTAVITEĽOV ŠTÁTU A JUSTÍCIE 

Pezinok 19. augusta (TASR) – V rámci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyšetruje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) aj trestnú činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov. Prokurátor ÚŠP to povedal na tlačovej konferencii v Pezinku s tým, že o nej získali vážne poznatky.

ZBRAŇ Z VRAŽDY J. KUCIAKA NENAŠLI, VEDIA, KTO JU UPRAVIL A ZABEZPEČIL 

Bratislava 19. augusta (TASR) – Zbraň, ktorou zastrelili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, zatiaľ orgány činné v trestnom konaní nenašli, zaistili len jej hlaveň. Povedal to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na pondelkovej tlačovej konferencii v Pezinku. Podľa jeho slov však vedia, kto ju zabezpečil a kto ju upravil.

Členovia senátu NS SR odmietajú, že by Marian K. zasahoval do ich rozhodovania 

Bratislava 19. augusta (TASR) – Všetkých päť členov senátu Najvyššieho súdu SR (NS) SR, ktorý zamietol rozpustenie parlamentnej strany ĽSNS na návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, odmieta, že by poznali obvineného a obžalovaného Mariana K. Rovnako, že mohol zasahovať do rozhodovania senátu v prípade ĽSNS. Vyjadrenie sprostredkovalo TASR Tlačové oddelenie NS SR.

Predsedníčka senátu NS SR Jana Zemková zdôraznila, že Mariana K. nepozná a nemá žiadnu vedomosť o jeho zasahovaní do rozhodovania. Ďalšia predsedníčka senátu NS SR Nora Halmová rovnako odmietla akékoľvek ovplyvňovanie pri svojom rozhodovaní. „Ako som už v médiách uviedla, s Marianom K. sa nepoznám. Nesnažil sa ma nikdy kontaktovať, ani osobne ani sprostredkovane. Navyše, nie je nijako dokázané, že spomínanou Norou v jeho komunikácii by som mala byť ja. Spájanie jeho mena s mojou osobou preto úplne odmietam,“ dodala.

Ďalšia predsedníčka senátu a sudkyňa Petra Príbelská zase uviedla, že osobne Mariana K. nepozná a nikdy sa s ním nestretla. „Absolútne vylučujem akékoľvek kontaktovanie mojej osoby v súvislosti so súdnymi prípadmi, ktoré rozhodujem,“ doplnila.

„Uvedenú osobu ja osobne nepoznám a absolútne vylučujem jej zasahovanie do rozhodovacej činnosti senátu,“ vyhlásila predsedníčka senátu NS SR Jarmila Urbancová. „Úplne vylučujem zasahovanie spomínanej osoby do mojej rozhodovacej činnosti, spomínanú osobu vôbec nepoznám,“ vyjadril sa zase predseda senátu a sudca NS SR Milan Morava.

Sudcovia tak reagovali na údajnú komunikáciu Mariana K., v ktorej mal podľa portálu Aktuality.sk spomínať ĽSNS ako poistku vlády Roberta Fica (Smer-SD) po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Mal tvrdiť, že na Najvyššom súde vybaví, aby Čižnárov podnet na zrušenie strany odmietli.

OD VRAŽDY NOVINÁRA VZNIKLO PRIBLIŽNE 20 TRESTNÝCH VECÍ 

Pezinok 19. augusta (TASR) – Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vzniklo viac ako desať trestných vecí. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry odhaduje, že ich je už približne 20. Nevylučuje, že ich môže byť ešte viac. Na tlačovej konferencii v Pezinku spomenul napríklad lustráciu a sledovanie novinárov či pravdepodobné veci súvisiace s protiprávnou činnosťou niektorých predstaviteľov štátnych orgánov.

Pre R. Rašiho je Marian K. nedôveryhodný, spájanie Smeru a ĽSNS ho znepokojuje 

Bratislava 19. augusta (TASR) – Vicepremiér Richard Raši (Smer-SD) považuje podnikateľa Mariana K. za nedôveryhodnú osobu. „Mnohokrát to z komunikácie, ktorá uniká, vyzerá, že sú to veci nepodložené, vymyslené, lebo si možno robil nejaké svoje PR,“ povedal Raši v pondelok novinárom.

Spájanie Smeru-SD s ĽSNS ho znepokojuje. „Pre mňa je táto strana pre budúcnosť absolútne neakceptovateľná,“ zdôraznil. „Na druhej strane, myslím si, že viacej rozprával, ako reálne vedel urobiť,“ reagoval na údajnú komunikáciu Mariana K., v ktorej mal podľa portálu Aktuality.sk spomínať ĽSNS ako poistku vlády Roberta Fica (Smer-SD) po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Podľa medializovanej údajnej komunikácie Mariana K. a Aleny Zs., ktorí sú obvinení v prípade Kuciakovej vraždy, vyplýva, že mali byť v kontakte s viacerými politikmi.

A. Danko odmieta, že by sa poznal s Alenou Zs. či Marianom K. 

Bratislava 15. augusta (TASR) – Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko odmieta, že by sa poznal s Alenou Zs., ktorá ja obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka aj z účasti na príprave ďalších vrážd. TASR jeho vyjadrenie poskytol hovorca parlamentu Tomáš Kostelník.

„Petra Tótha a ani pani Alenu Zs. som nikdy v živote nevidel. S Marianom K. som sa videl jediný raz v živote, a to približne v roku 2014, tak ako aj s Borisom Kollárom, keď obaja prejavovali záujem o politiku. Oboch som odmietol, tak ako aj ich ponúkanú pomoc,“ uviedol v reakcii Danko.

Rovnako si podľa svojich slov nie je vedomý toho, že by dotyčnej 1. januára 2018 posielal SMS správu. „Počas Silvestra dostávam množstvo správ na moje 20 rokov verejne známe číslo a každému sa snažím odpovedať. Tento rok som taktiež dostal tisíce SMS a každému som sa pokúsil poďakovať,“ skonštatoval. Odmieta tiež, že by mu Tóth či Marian K. dodávali podklady do televíznych diskusií.

Denník N vo štvrtok informoval o prepisoch správ medzi Marianom K. a Alenou Zs. Obidvaja figurujú v prípade Kuciakovej vraždy. Z nich má vyplývať, že Alena Zs. si so šéfom parlamentu písala a pýtala sa ho na zákulisné informácie. Spomína sa v nich aj to, že mu mal Marian K. poslať podklady do televíznej diskusie, ktoré pripravoval Peter Tóth. Ten v prípade Kuciakovej vraždy vystupuje ako svedok. O tom, že sa Alena Zs. kontaktovala so šéfom parlamentu, mal vypovedať aj ďalší z obvinených Zoltán A.

Polícia obvinila Alenu Zs. zo zločinu nedovoleného ozbrojovania 

Nitra 15. augusta (TASR) – V nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vo štvrtok vypovedala Alena Zs., ktorá je obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Policajná eskorta ju priviezla okolo ôsmej hodiny ráno.

Polícia Alenu Zs. obvinila z nedovoleného ozbrojovania. Na výsluchu boli prítomní jej obhajca Štefan Neszméry a obhajcovia ďalších obvinených. Advokát krátko po výsluchu zopakoval, že jeho klientka akúkoľvek vinu popiera. „Vypovedala k prípadu, ktorý bol prejednávaný, išlo o zločin nedovoleného ozbrojovania. Cíti sa byť nevinná. Zároveň je podaná sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia, o ktorej momentálne musí rozhodovať prokurátor. To je všetko, čo by som chcel uviesť,“ povedal po výsluchu Neszméry.

Alenu Zs. už spolu s Tomášom Sz., Miroslavom M. a Zoltánom A. obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR aj z prípravy vraždy dvoch prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

B. Bugár: Údajná komunikácia s Marianom K. je lož, nespájajte ma s ním 

Bratislava 15. augusta (TASR) – Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odmieta spájanie svojej osoby s obvineným kontroverzným podnikateľom Marianom K. a to, že sa mal s ním v marci 2018 na Maldivách rozprávať o zachovaní vládnej koalície. Bugár to uviedol na štvrtkovom brífingu, ktorý zvolal v súvislosti s medializovanými informáciami o jeho komunikácii s Marianom K., obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Predseda Mosta zdôraznil, že sa v minulosti s Marianom K. nestretával a ani nekomunikoval. Zopakoval, že ho stretol len počas dovolenky na Maldivách v marci 2018. „Bolo to prvý a poslednýkrát,“ povedal. Pri rozhovore, ktorý sa konal pri raňajkách, mali „prehodiť pár viet“, témou podľa Bugára vôbec nebola diskusia, ako v koalícii zvládnuť situáciu po vražde novinára a klamstvom je aj to, že mal Marian K. do neho „nahučať“. „Keby tak urobil, tak by som ho kopol, že by mal ešte teraz tenký hlas,“ povedal.

Bugár je sklamaný z toho, že z údajnej komunikácie človeka, ktorý je obvinený z vraždy i falšovania listín, sa stáva relevantné podozrenie. „Tento človek x-krát klamal, a tak je to aj v mojom prípade,“ povedal Bugár. Upozornil, že ak by bolo pravdou to, čo naznačuje medializovaná komunikácia, nemohlo by prísť k tomu, že Marian K. je vo väzbe, a vláda i polícia prešli rekonštrukciou.

Bugár tiež uviedol, že nemá informácie o tom, že by niekedy Marian K. loboval u predstaviteľov strany Most-Híd a snažil sa ovplyvniť rozhodnutie strany.

Podľa medializovanej údajnej komunikácie Mariana K. a Aleny Zs., ktorí sú obvinení z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka vyplýva, že Marian K. mal byť v kontakte aj s ďalšími politikmi. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) mu mal telefonovať a s bývalým premiérom a predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom sa mal stretnúť.

Podľa D. Lipšica si objednal jeho pripravovanú vraždu Marian K. 

Advokát Daniel Lipšic si myslí, že motív zavraždiť ho mal Marian K. Potvrdil to v reakcii pre TASR na obvinenie voči Alene Zs., Tomášovi Sz., Miroslavovi M. a Zoltánovi A., ktorí mali pripravovať jeho vraždu a vraždu dvoch prokurátorov.

Lipšic verí, že vyšetrovanie tejto pripravovanej vraždy povedie k objednávateľovi alebo objednávateľom, ktorí mali podľa neho zjavnú motiváciu takéto objednávky uskutočniť. „Pevne verím, že aj v tomto prípade bude mať spravodlivosť navrch,“ dodal.

Lipšic tiež potvrdil, že obvinený Zoltán A. vypovedal, že táto pripravovaná vražda mala predchádzať objednávke vraždy novinára Jána Kuciaka.

Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vo veci Kuciakovej vraždy považuje nevykonanie týchto vrážd za „zhodu šťastných okolností“. „Pokiaľ by k tomu došlo, môžem vám garantovať, že by sme sa nebavili o zavraždenom Jánovi Kuciakovi a zavraždenej Martine Kušnírovej, ale o úplne inej osobe, pretože tá vražda predbiehala tieto dve obete,“ dodal vo februári tohto roku.

Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A. sú obvinení aj z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Marian K., ktorého Lipšic považuje za človeka s motívom objednať si jeho vraždu, je obvinený aj z objednávky vraždy Kuciaka a taktiež z falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

Výberová chronológia kauzy prípravy vraždy Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica 

Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A. obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR z prípravy vraždy dvoch prokurátorov a advokáta. TASR o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Má ísť o prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

TASR v tejto súvislosti prináša výberovú chronológiu kauzy prípravy vraždy dvoch prokurátorov a advokáta:

25. februára 2018 – V rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta našla polícia mŕtve telá 27-ročného muža a ženy. Ukázalo sa, že išlo o telá novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Obaja podľahli strelným zraneniam. Policajný prezident Tibor Gašpar oznámil, že čas smrti sa predpokladá od štvrtka 22. februára do nedele 25. februára. Neskôr čas vraždy určili na 21. februára 2018.

28. septembra 2018 – Polícia obvinila tri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Pôvodne policajti zadržali osem podozrivých osôb. Po ich vypočutí bolo päť osôb zo zadržania prepustených a trom osobám bolo vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy.  – V dome na Okružnej ulici na Leteckom poli v Komárne zadržalo policajné Lynx Commando 44-ročnú Alenu Zs.

30. septembra 2018 – Všetci štyria obvinení v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej – Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. išli do väzby. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica.

4. októbra 2018 – Minimálne dvaja z obvinených z vraždy novinára Jána Kuciaka, Alena Zs. a Tomáš Sz. mali byť najatí aj na likvidáciu prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho. Informoval o tom portál Aktuality.sk.

26. októbra 2018 – Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej nemala byť jedinou, o ktorej sa obvinení rozprávali. Podľa informácií TV Markíza sa mali objednávatelia vraždy dohadovať aj na odstránení ďalších osôb, medzi nimi bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica a elitného prokurátora.

30. januára 2019 – V prípade prípravy vraždy advokáta i bývalého ministra vnútra a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku sa začalo trestné stíhanie. Návrhy na ich odstránenie mali prísť od podnikateľa Mariana K. a od jednej z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Aleny Zs.

6. februára 2019 – Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) uviedla, že rozhodnutie o tom, že prípravu vraždy prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica bude vyšetrovať inšpekcia ministerstva vnútra (MV) bolo len administratívnym rozhodnutím po dohode medzi prokuratúrou, políciou a inšpekciou ministerstva vnútra.

26. júla 2019 – Polícia vzniesla ďalšie obvinenie Alene Zs., Tomášovi Sz. a Zoltánovi A., ktorí sú obvinení aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Obvinenie vyplynulo z vyšetrovania prípravy vraždy advokáta Daniela Lipšica a prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku.

P. Šufliarsky: Príprava mojej vraždy môže súvisieť s výkonom funkcie prokurátora 

Bratislava 14. augusta (TASR) – Príprava mojej vraždy môže súvisieť s výkonom funkcie prokurátora. V reakcii pre TASR na obvinenie Aleny Zs. a spol. to povedal bývalý prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky.

Šufliarsky informoval, že bol v stredu upovedomený o vydaní uznesenia o vznesení obvinenia štyrom osobám pre konkrétny skutok. Dodal, že obsah rozhodnutia vyšetrovateľa nepozná.

Z prípravy vraždy prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica obvinil vyšetrovateľ inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vo februári tohto roka potvrdil, že jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica na 99 percent lustrovali. Podľa Čižnára sa na tom pravdepodobne podieľali policajti. Aj preto sa na vyšetrovaní prípravy vrážd podieľa inšpekcia MV.

„U pána Žilinku boli tie informácie až hrozivo detailné a sami ich získať nemohli bez toho, aby nemali dobré kontakty,“ povedal vo februári Čižnár. Odhadoval vtedy, že sa vyšetrovania prípravy vrážd prokurátorov a advokáta a vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej po čase pravdepodobne spoja a vrátia sa pôvodnému tímu.

V súvislosti s vyšetrovaním tejto pripravovanej vraždy obvinili koncom júla Alenu Zs., Tomáša Sz. a Zoltána A. a ďalších podozrivých Adama H. a Dávida Sz. zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A. sú obvinení aj z vraždy Jána Kuciaka. Alena Zs. je taktiež obvinená z vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Alenu Zs. a spol. obvinili z prípravy vraždy prokurátorov a D. Lipšica 

Bratislava 14. augusta (TASR) – Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A. obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR z prípravy vraždy dvoch prokurátorov a advokáta. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR. Má ísť o prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Všetci štyria sú obvinení aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vo februári tohto roka potvrdil, že jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica na 99 percent lustrovali. Podľa Čižnára sa na tom pravdepodobne podieľali policajti. Aj preto sa na vyšetrovaní prípravy vrážd podieľa inšpekcia MV.

„U pána Žilinku boli tie informácie až hrozivo detailné a sami ich získať nemohli bez toho, aby nemali dobré kontakty,“ povedal vo februári Čižnár. Odhadoval vtedy, že sa vyšetrovania prípravy vrážd prokurátorov a advokáta a vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej po čase pravdepodobne spoja a vrátia sa pôvodnému tímu.

Alena Zs. figuruje ako obvinená aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Spolu s Tomášovi Sz. a Zoltánom A. sú tiež obvinení zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

D. Švecová: Na Najvyššom súde sa s prideľovaním spisov nemanipulovalo 

Bratislava 14. augusta (TASR) – Na Najvyššom súde (NS) SR sa nemanipulovalo s prideľovaním spisov prostredníctvom elektronickej podateľne. Na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave to povedala predsedníčka NS SR Daniela Švecová, ktorá potvrdila, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zastavila trestné stíhanie.

„Na NS nedošlo k porušeniu a obmedzeniu podateľne. Tomu nasvedčujú výsledky šetrenia,“ skonštatovala Švecová. Výsledky kontroly zo strany Ministerstva spravodlivosti (MS) SR podľa jej slov NS akceptoval, nepovažovala ju však za dokonalú. Argumentuje nedostatkami počítačového systému, ktorý pri kontrole využilo ministerstvo.

úd podľa jej slov fyzicky prekontroloval podozrivé spisy a ak boli prípady pridelené konkrétnemu senátu alebo sudcovi, bolo to zákonné. „Prevažná väčšina týchto spisov bola taká, o ktorej už rozhodoval senát, preto boli ostatné senáty vylúčené,“ vysvetlila.

Rozhodnutie z NAKA podľa jej slov už súd dostal a so záverom sa stotožňuje. „Vyplýva z toho, že vyšetrovateľ si dal záležať na tom, aby serióznym spôsobom vykonal toto vyšetrovanie,“ skonštatovala Švecová. Dodala, že nemá vedomosť, že by trvalo vo veci ďalšie vyšetrovanie.

V marci minulého roka publicista Radovan Bránik v rozhovore pre český spravodajský server uviedol, že smrť novinára Jána Kuciaka mohla súvisieť s korupciu na súde. „Ide o manipulácie s prideľovaním spisov na jednom z kľúčových súdov na Slovensku. Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov,“ uviedol Bránik.

Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar uviedol, že polícia sa začala zaoberať podozreniami. Predsedníčka súdu vysvetlila, že prideľovanie spisov sa realizuje prostredníctvom elektronickej podateľne, je náhodné a nemožno ho ovplyvniť. V súvislosti s podozrením z manipulácie zdôraznila, že poskytla v tejto veci orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť.

ZVJS: Marian K. má nepretržitý spánok a úkony s ním nie sú monitorované 

Bratislava 13. augusta (TASR) – Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) odmieta, že by podnikateľ Marian K. mal vo väzbe odopieraný spánok a monitorovali mu telefónne hovory. Vyplýva to z reakcie ZVJS na tvrdenia jeho obhajcu Mareka Paru. Marian K., ktorý je obžalovaný v kauze televíznych zmeniek a obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, sa momentálne nachádza v kolúznej väzbe v Leopoldove.

„Boli prijaté opatrenia vo vzťahu k zabezpečovaniu výkonu väzby uvádzanej osoby. Tento postup, respektíve prijímanie opatrení tohto typu, nie je bežnou praxou pri každom obvinenom, avšak je bežnou praxou preventívno-bezpečnostného charakteru hlavne pri zabezpečovaní výkonu väzby obvinených zo spáchania závažnejších trestných činov, ktoré majú povahu organizovanej trestnej činnosti, a to z dôvodu aby sa zabránilo mareniu účelu výkonu väzby, ako aj z dôvodu zníženia rizika ohrozenia bezpečnosti obvinenej osoby,“ povedala pre TASR riaditeľka odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ZVJS Katarína Nováková.

Obvinený má podľa jej slov tak, ako všetci ostatní, zabezpečený nepretržitý osemhodinový spánok. „V nadväznosti na kontrolu a neustále budenie obvineného uvádzame, že je vykonávaná zvýšená kontrolná činnosť výlučne nahliadnutím cez priezor, nie budením obvineného,“ doplnila Nováková. Rovnako pripomenula, že ZVJS nie oprávnený realizovať a ani nevykonáva monitorovanie procesných úkonov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) a obhajcov s väznenou osobou vrátane jeho telefonovania.

Podľa Novákovej tiež nie je pravdou, že úkony boli počas pobytu Mariana K. vo výkone väzby vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti. „Nakoľko v ústave Leopoldov je vysoký počet obvinených osôb, ktorým je rovnako potrebné zabezpečiť priestory na procesné úkony, ako aj vzhľadom na to, že menovaného obvineného navštevujú obhajcovia a OČTK na dennej báze a je potrebné dodržať procesné lehoty a zabezpečiť plynulý priebeh vykonávania procesných úkonov, ako i ústavou garantované právo na obhajobu, bola z organizačných dôvodov koncom marca určená miestnosť na vykonávanie všetkých procesných úkonov s menovaným obvineným,“ vysvetlila.

Marian K. v utorok vypovedal v nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej len veľmi krátko. „A to vzhľadom na trvalé zásahy do práva na obhajobu. Či sa to týka miestnosti číslo 4, kde sme nonstop umiestňovaní, či je to monitorovanie telefonických hovorov s obhajobou prítomnosťou príslušníkov na úrovni jeden, jeden a pol metra,“ uviedol Para. Podľa jeho slov je jeho klientovi odopieraný spánok, čo má dokazovať nariadenie, podľa ktorého má byť budený každých 30 minút.

Marian K. vypovedal na NAKA, účasť na Kuciakovej vražde popiera 

Nitra 13. augusta (TASR) – Marian K. v utorok vypovedal na nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa slov jeho advokáta Mareka Paru poprel účasť na skutku a jednoznačne prejavil svoju nevinu.

Marian K. vypovedal pred vyšetrovateľ iba krátko. „A to vzhľadom na trvalé zásahy do práva na obhajobu. Či sa to týka miestnosti číslo 4, kde sme nonstop umiestňovaní, či je to monitorovanie telefonických hovorov s obhajobou prítomnosťou príslušníkov na úrovni jeden, jeden a pol metra,“ uviedol Para. Podľa jeho slov je jeho klientovi odopieraný spánok, čo má dokazovať nariadenie, podľa ktorého má byť budený každých 30 minút. „Toto nariadenie nám bolo doručené poštou neznámou osobou. Má to byť z prostredia vedúcich funkcionárov Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby Leopoldov. Toto všetko sme dali vyšetrovateľovi prešetriť. Nariadenie sme dali aj príslušnému súdu,“ uviedol Para.

Marian K. mal v utorok pred vyšetrovateľmi hovoriť o sms komunikácii, ktorú mala polícia rozšifrovať v jeho mobilnom telefóne. Podľa Paru ide iba o mediálnu a politickú bublinu založenú na špekuláciách, pretože QR kódy nájdené v mobile nie je podľa neho možné priradiť ku konkrétnym ľuďom, s ktorými si mal Marian K. písať. „Čo sa týka správ z aplikácie Threema, aj dnes vyplynulo z výsluchu, že tie QR kódy sú absolútne nepriraditeľné. Pokiaľ nám nikto nepovie bez akýchkoľvek pochybností, koho sa týka ten či onen QR kód a je to len nejaká neznáma osoba, a ak sa nemôžem oboznámiť s tým systémom, akým bola záloha v telefóne obnovená, aby som to mohol spochybniť znalcami, tak nie je možné vychádzať z úplnosti a ani spoľahlivosti tohto dôkazu,“ skonštatoval Para.

Podľa jeho slov sa stále nedá vylúčiť, či nedošlo k manipulácii so získanou komunikáciou. „Preto si dovolím pochybovať a samozrejme som v kontakte so znalcami a špecialistami v IT sektore, ktorí ma do tejto problematiky uvádzajú a keď to bude namieste, zverejním mnou nadobudnuté poznatky. Je podstatné to, že QR kód nie je možné priradiť ku konkrétnej osobe, to znamená, už toto narúša akúkoľvek procesnú spôsobilosť, takže zatiaľ je to na úrovni špekulácie a k špekuláciám sa zatiaľ vyjadrovať nebudeme, budeme sa riadiť faktami,“ zdôraznil Para.

Zároveň pripomenul, že aj dve sms správy z mobilu Mariana K., ktoré sa mali týkať vraždy novinára a jeho snúbenice, s týmto prípadom vôbec nesúviseli. „Už len z obsahu tých správ je jasné, že sa toho skutku vôbec netýkajú. Ich obsah nebudem púšťať médiám, lebo je to nespoľahlivý dôkaz,“ uviedol. Podľa Paru je oveľa zaujímavejšie, že sa celý prípad vraždy spolitizoval a vyšetrovateľ sa ho snaží spojiť so stranou Smer-SD. „Poviem príklad, je tu 150 A-štvoriek kŕčovito zozbieraných správ, ktoré sa len okrajovo dotýkajú strany Smer-SD. To znamená, že tá politická angažovanosť v rámci tohto vyšetrovacieho tímu je absurdná,“ povedal Para.

Prípadu vraždy J. Kuciaka by sa mohli týkať dve SMS správy v mobile Mariana K. 

Nitra 13. augusta (TASR) – Podnikateľ Marian K. v utorok vypovedá na nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), kde ho za prísnych bezpečnostných opatrení priviezla policajná eskorta krátko pred 8. 30 h. Vypočúvajú ho v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Kočnerov obhajca Marek Para potvrdil, že jeho klienta chcú vyšetrovatelia vypočuť v súvislosti s SMS komunikáciou, ktorú polícia rozšifrovala v jeho mobilnom telefóne. Uviedol, že prípadu vraždy by sa mohli týkať dve SMS správy nájdené v mobilnom telefóne jeho klienta. Či bude Marian K. ochotný vo veci aj vypovedať, nie je podľa Paru isté.

Prokuratúra: Marian K. ostáva naďalej obvinený z objednávky Kuciakovej vraždy 

Podnikateľ Marian K. zostáva naďalej obvinený z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V prípade sťažnosti obhajcu Mareka Paru voči uzneseniu o obvinení procesne pochybila polícia, ale aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), v tom že chybu vyšetrovateľa neodstránil.

TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová, ktorá momentálne zastupuje hovorkyňu ÚŠP Janu Tökölyovú. „ÚŠP bolo doručené rozhodnutie prvej námestníčky Generálneho prokurátora Viery Kováčikovej. Z jeho obsahu vyplýva, že je potrebné opätovne rozhodnúť o sťažnosti obvineného M.K. proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo, že ide o procesné pochybenie spočívajúce v tom, že bolo vyšetrovateľom Policajného zboru odmietnuté nahliadnutie obhajcu M.K. do vyšetrovacieho spisu, ktorého sa dožadoval práve preto, aby mohol odôvodniť podanú sťažnosť,“ povedala hovorkyňa Predajňová.

„Ďalej pochybenie prokurátora ÚŠP spočíva v tom, že chybu vyšetrovateľa neodstránil a rozhodol o sťažnosti predčasne, čím došlo minimálne k porušeniu práv na obhajobu. Túto prax potvrdzujú viaceré rozhodnutia Ústavného súdu, ako aj Európskeho súdu pre ľudské práva. S rozhodnutím GP sa stotožnil aj dozorový prokurátor ÚŠP. Aj po tomto rozhodnutí prvej námestníčky generálneho prokurátora zostáva M.K. naďalej obvinený z objednania vraždy Jána Kuciaka. Žiadnym spôsobom však toto rozhodnutie nemá vplyv na vznesenie obvinenia a ani na doteraz vykonané úkony. GP SR sa preto ohradzuje voči slovným útokom a urážkam na jej adresu, ktoré vyplývajú z neznalosti veci,“ zdôraznila na záver Predajňová.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil rozhodnutie prokurátora ÚŠP, ktorý zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana K. voči obvineniu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. TASR o tom informoval jeho obhajca Marek Para.

Čižnár rozhodol 29. júla, a to o mimoriadnom opravnom prostriedku. Parovi bolo rozhodnutie doručené v piatok a ÚŠP 7. augusta. Marianovi K. bolo uznesenie doručené do Ústavu na výkon väzby (ÚVV) v Leopoldove rovnako v piatok.

Z uznesenia vyplýva, že je potrebné, aby prokurátor ÚŠP opätovne rozhodol o sťažnosti voči marcovému obvineniu s tým, že Marian K. a jeho obhajca majú právo ju v primeranej lehote odôvodniť. Vyšetrovateľ umožnil medzičasom Marianovi K. oboznámiť sa s vyšetrovacím spisom. Na odôvodnenie sťažnosti dostal lehotu desať dní od doručenia výzvy.

Obhajca obvineného a aj obžalovaného (v kauze televíznych zmeniek) Para podal 2. mája na GP SR mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu ÚŠP, ktorý predtým zamietol sťažnosť podnikateľa vo veci obvinenia v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. Podnikateľa obvinili z objednávky vraždy novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica 8. marca. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť, ktorú ÚŠP 15. apríla zamietol. Mariana obvinili v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej 8. marca.

Reakcia SaS: Obsah komunikácie medzi Bödörom a Kočnerom je jasným dôkazom, že Slovensko počas vlády Smeru-SD riadi mafia. Prepisy ich komunikácie zvyšujú dôvod na preverenie bezpečnostnej previerky SBS BONUL zo strany NBÚ. To, že Kočnerove chápadlá sú dlhé, nás neprekvapuje. Ale milo nás prekvapí, keď polícia a prokuratúra konečne voči tejto mafii začnú konať a v prvom rade od seba.

Bratislava 1. augusta (TASR) – Podnikateľ Marian K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka, mal v októbri 2017 poslať bývalému novinárovi a príslušníkovi SIS Petrovi Tóthovi správy s osobnými údajmi zavraždeného novinára.

„Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta,“ napísal mu 3. októbra 2017. Tvrdí to Denník N. Odvoláva sa na ich komunikáciu, ktorú zaistila polícia. Hovorí aj o komunikácii Mariana K. s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a odvoláva sa na úradné záznamy polície.

Denník tiež informoval, že lustrácie novinárov mal pre Mariana K. zabezpečovať práve Bödör. V policajnom zázname sa podľa portálu píše, že sa mali rozprávať o situácii v SIS, v polícii, o zabezpečení informácií z trestných konaní a manipulácii trestných vecí. Rovnaký vzťah mal mať Marian K. aj k prokuratúre, kde mali rozhodovať o pridelení konkrétnych prípadov konkrétnym prokurátorom.

Marian K. mal žiadať aj o bližšie informácie o vyšetrovateľoch a takzvaného pavúka, teda výpis z registra obyvateľov. Chcel tak získať informácie o ich príbuzných, deťoch a podobne.

Denník N tiež tvrdí, že veľkú časť komunikácie tvoria správy o politike. Ľudia okolo podnikateľa mali konať v prospech Smeru-SD. „Z komunikácie je zrejmé, že sa výraznou mierou snažil o trestné stíhanie a diskreditáciu najmä Daniela Lipšica (Lipstein, Gambino), Igora Matoviča, Borisa Kollára (vlekár) a Andreja Kisku,“ píše sa podľa denníka v policajnom zázname. Bödörovi mal Marian K. 6. januára 2018 napísať: „Toho Lipsteina musíme tento rok dotiahnuť.“ Bödör mu mal odpísať, že „to na 100 percent.“

Marian K. mal tiež napísať, že „vlekár nemôže ísť do ďalších volieb“. Po vražde novinára mal mať obavy o budúcnosť Smeru-SD. Mal mať aj vlastné politické ambície so stranou Cieľ, ktorú pripravoval a pomáhal mu Bödör. Úspech predpokladal už vo voľbách v roku 2020. Podpisy mu mala pomáhať zbierať aj Alena Zs.

Marian K. mal komunikovať aj so Štefanom A., ktorý je spolu s ním obvinený v kauze televíznych zmeniek. Hovoriť mali aj o nevzatím Pavla R. do väzby v roku 2017 pre prípravu vraždy Silvie Volzovej. Spomínali aj „slinoviny“ a „slintoša“ v súvislosti s Pavlom R. „Papier, na ktorý sme robili slinoviny u teba, neostal žiaden?“ pýtal sa podľa Denníka N Kočner. Štefan A. odpísal, že ho pohľadá. „Lebo ja mám taký fascikel, ale v ňom tento druh neostal,“ pokračuje Kočner. „Pozri, čo máš a napíš, či ti nejaký ostal. Ak áno, stretneme sa a porovnáme,“ dodal v správach.

Polícia vzniesla ďalšie obvinenie Alene Zs., Tomášovi Sz. a Zoltánovi A. 

Bratislava 26. júla (TASR) – Polícia vzniesla ďalšie obvinenie Alene Zs., Tomášovi Sz. a Zoltánovi A., ktorí sú obvinení aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Taktiež zaistili dve podozrivé osoby, Adama H. a Dávida Sz. Všetkých piatich obvinili zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Podľa informácii Rozhlasu a televízie Slovenska a televízie Markíza by malo obvinenie vyplynúť z vyšetrovania prípravy vraždy advokáta Daniela Lipšica a prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku.

„Doposiaľ na Úrad špeciálnej prokuratúry nebolo doručené žiadne nové uznesenie o vznesení obvinenia k osobe Alena Zs.,“ reagovala na otázku TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica, ktorých prípravu vraždy má vyšetrovať aj policajná inšpekcia, na 99 percent lustrovali. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár to povedal vo februári tohto roku s tým, že sa na tom pravdepodobne podieľali policajti.

Súd: Marian K. požiadal súd, aby sa proces uskutočnil v jeho neprítomnosti 

Bratislava 16. júla (TASR) – Obžalovaný a zároveň obvinený podnikateľ Marian K. požiadal súd, aby sa prvé hlavné pojednávanie v takzvanej kauze televíznych zmeniek, ktoré je naplánované na pondelok 22. júla, uskutočnilo pred Špecializovaným trestným súdom v jeho neprítomnosti. TASR o tom v utorok informoval obhajca obžalovaného Marek Para.

Žiadosť prišla po tom, ako sa v utorok aj v pondelok (15. 7.) mala porada Paru s jeho klientom v Ústave na výkon väzby (ÚVV) v Leopoldove odohrať v nimi kritizovanej miestnosti č. 4. Tá je podľa názoru obhajcov a aj podnikateľa monitorovaná.

„Dňa 16. júla o 13.28 h obhajca obžalovaného Mgr. M.K. osobne doručil na ŠTS v Pezinku žiadosť obžalovaného o konanie v jeho neprítomnosti na všetkých šiestich pojednávacích dňoch (22., 23., 24., 29., 30., 31. júl 2019). Predseda senátu zobral túto žiadosť na vedomie a plánuje zrušiť predvádzanie obžalovaného z Ústavu na výkon väzby na hlavné pojednávanie.“ uviedla pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Podľa vyjadrenia Paru pre TASR, obhajoba viackrát požiadala ŠTS, aby urobil nápravu, pokiaľ ide o konanie porady s Marianom K. výlučne v miestnosti č. 4 ÚVV Leopoldov. „V pondelok (15. 7.) som podal písomnú žiadosť o nápravu zo strany súdu, lebo v takýchto podmienkach sa nemôžme pripravovať na súd. Ide o absolútny zásah do práv na obhajobu,“ povedal pre TASR Para. „Vedľa miestnosti č. 4 je iná zapečatená miestnosť bez označenia, kde má prístup len preventívno-bezpečnostná služba. To je zvláštne, lebo na to nie je dôvod, keďže priestor je monitorovaný kamerami a nonstop sú tam prítomní príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS),“ zdôraznil ďalej obhajca. Vedenie ZVJS aj Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v minulosti viackrát TASR informovali, že nemajú vedomosť o tom, žeby miestnosť č. 4 bola monitorovaná.

Marian K. je väzobne stíhaný v kauze takzvaných televíznych zmeniek takmer za 70 miliónov eur. Prvé hlavné pojednávanie v kauze zmeniek malo byť 20. júna, ale preložili ho na 22. júla. Proces je vytýčený na päť dní.

Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.

Podnikateľ sa dva razy neúspešne snažil dostať z väzby na slobodu, dva razy mu to ŠTS pracovisko Banská Bystrica zamietlo. Voči rozhodnutiam podal sťažnosť, ktorú mu však senát Najvyššieho súdu SR zamietol, naposledy koncom minulého roka.

Marian K. je vo väzbe od konca júna 2018, postupne vystriedal väzenia v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon opäť v Leopoldove. Obvinený je aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

SIS:Rozpracovala aktivity osôb, ktorých činnosť mohla súvisieť s vraždou Kuciaka 

Bratislava 29. júna (TASR) – Ekonomická kriminalita, často spojená s korupciou – podvody s dotáciami, colné a daňové podvody, pašovanie a zmanipulované verejné obstarávania, patrí medzi hlavné zdroje príjmov organizovaného zločinu na Slovensku.

Uvádza sa to v odtajnenej časti Správy o činnosti SIS za minulý rok, ktorá bola v piatok (28. 6.) zverejnená na oficiálnej internetovej stránke spravodajskej služby. Podľa tohto zdroja je ďalším významným zdrojom príjmov organizovaného zločinu drogová kriminalita. Slovensko nie je významnou cieľovou krajinou pašerákov drog, ale najmä tranzitným územím, respektíve dočasným úložiskom v rámci drogových trás smerujúcich do krajín západnej Európy.

„Prírodné drogy sú čoraz častejšie nahrádzané lacnými syntetickými, ktoré sú stále dostupnejšie a predstavujú rastúce riziko. V rámci boja proti organizovanému zločinu je zvýšená spravodajská pozornosť trvale venovaná trestnej činnosti na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici. Na tejto hranici pôsobí viacero zločineckých skupín, ktoré spolupracujú s ukrajinskými zločineckými skupinami zo Zakarpatskej oblasti pri pašovaní tovarov, organizovaní nelegálnej migrácie, obchodovaní s falošnými dokladmi a bankovkami, a obchodovaní so zbraňami a drogami,“ uvádza sa na internetovej stránke SIS.

V súvislosti s násilnou trestnou činnosťou SIS získala poznatky o páchateľoch a objednávateľoch vrážd, o nátlaku fyzickým ublížením, páchateľoch lúpeží, vyhýbaní sa nástupu trestu odňatia slobody, o miestach úkrytu hľadaných osôb, vyhrážaní sa fyzickou likvidáciou a o iných nelegálnych aktivitách. SIS spravodajsky rozpracovala aktivity tých domácich a zahraničných osôb, ktorých trestná činnosť mohla súvisieť s organizáciou vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. V rámci tohto úsilia došlo k intenzívnej výmene informácií s partnerskými spravodajskými službami. Získané poznatky služba odstúpila zákonným príjemcom.

Zároveň sa podľa odtajnenej správy slovenská tajná služba dlhodobo zameriava na viaceré balkánske, ruskojazyčné a ázijské organizované skupiny, ktorých aktivity v EÚ sú aj predmetom bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce spravodajských služieb európskych krajín a služba na nich participuje.

„V kontexte korupčných aktivít organizovaného zločinu boli získané informácie týkajúce sa podozrení, že predstavitelia niektorých zločineckých skupín udržiavali kontakty, respektíve spolupracovali s niektorými predstaviteľmi súdnej moci a polície,“ uvádza sa mimo iného na internetovej stránke SIS.

Prokurátor GP SR študuje spisový materiál k mimoriadnemu opravnému prostriedku 

Bratislava 28. júna (TASR) – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zatiaľ nerozhodol o mimoriadnom opravnom prostriedku, ktorý podal v máji obhajca podnikateľa Mariana K. Marek Para voči obvineniu jeho klienta v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

„Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR študuje spisový materiál, oboznamuje sa s ním. V tejto súvislosti len pripomíname, že ide o rozsiahly spisový materiál,“ povedala v piatok pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Obhajca obvineného a aj obžalovaného (v kauze televíznych zmeniek) Para podal 2. mája na GP SR mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý predtým zamietol sťažnosť podnikateľa vo veci obvinenia v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. O mimoriadnom opravnom prostriedku by mal v budúcnosti rozhodovať generálny prokurátor Čižnár, a to v lehote do polroka.

Parovi podľa jeho slov nebolo možné nahliadnuť do spisu, a to mu „znemožnilo efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu“. Podnikateľa Mariana K. predtým obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť. Koncom marca Mariana K. spolu s ďalším z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Tomášom Sz. obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

S Marianom K. a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom R. je zase naplánované hlavné pojednávanie v tzv. kauze televíznych zmeniek na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku na 22. júla. Proces je naplánovaný na päť dní.

Marian K. je momentálne naďalej väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek. ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian k. ostáva v sprísnenej, tzv. kolúznej väzbe. Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu, čo zamietol prvostupňový súd – ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ako aj odvolací Najvyšší súd SR.

Naposledy v pondelok (24. 6.) vzal prostredníctvom svojho obhajcu v poradí tretiu žiadosť o prepustenie z väzby späť.

Okrem toho Krajská prokuratúra v Bratislave koná v kauze nebezpečného prenasledovania (sledovanie novinárov). Na sledovanie si mal najať Marian K. exsiskára a bývalého novinára Petra Tótha. Vo veci ešte nepadlo žiadne obvinenie.

ÚŠP: Nemá informácie o monitorovaní obžalovaného Mariana K. a jeho obhajcov 

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nemá informácie o monitorovaní obžalovaného a obvineného podnikateľa Mariana K. a jeho obhajcov vo výsluchovej miestnosti. Podľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) zase nie je pravdou, že úkony s Marianom K. sú vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti leopoldovského väzenia, ako tvrdia obhajcovia.

ÚŠP a ZVJS tak pre TASR reagovali na slová obhajcu Michala Mandzáka, ktorý hovorí, že Marian K. stiahol svoju ďalšiu žiadosť o prepustenie z väzby, pretože existuje dôvodné podozrenie, že miestnosť č. 4 Ústavu na výkon väzby (ÚVV) v Leopoldove, kde dochádza k výsluchom za prítomnosti obhajcov je monitorovaná.

„Dozorujúci prokurátor v predmetnej trestnej veci týkajúcej sa zmeniek nemá žiadne informácie, ktoré by potvrdzovali dohady obhajcov obvineného o možnom monitorovaní obvineného a jeho obhajcov,“ uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.
„Ústav Leopoldov má desať miestností určených na vykonávanie procesných úkonov Orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) a obhajcov s väznenou osobou. Nie je pravdou, že úkony sú vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti. ZVJS nie je oprávnený realizovať a ani nevykonáva monitorovanie procesných úkonov OČTK a obhajcov s väznenou osobou,“ uviedla zase riaditeľka odboru podpory centrálneho riadenia a komunikácie ZVJS Katarína Nováková.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) v pondelok (24.6.) informoval, že Marian K. stiahol žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu. Senát ŠTS z tohto dôvodu zrušil neverejné zasadnutie, ktoré sa malo konať v utorok. Aktuálne sa Marian K. nachádza v sprísnenej kolúznej väzbe v Leopoldove.

„Marian K. netrvá na svojej žiadosti o prepustenie z väzby z toho dôvodu, že tu existuje dôvodné podozrenie až presvedčenie o monitorovaní jeho komunikácie s obhajcami, a preto sa nemôže riadne pripravovať na výsluch. Pripomíname, že je nám sústavne prideľovaná výsluchová miestnosť č. 4, ktorá je nepretržite vyhradená len Marianovi K., z čoho usudzujeme, že je monitorovaná. Len na ilustráciu uvádzame, že v ÚVV Leopoldov sa priemerne nachádza 250 obvinených vo väzbe a 11 výsluchových miestností (vrátane miestnosti č. 4), ktorá je vyhradená iba pre Mariana K.,“ uviedol v pondelok obhajca Mandzák.

Marian K. je väzobne stíhaný v kauze takzvaných televíznych zmeniek takmer za 70 miliónov eur. Prvé hlavné pojednávanie v kauze zmeniek malo byť 20. júna, ale preložili ho na 22. júla. Proces je vytýčený na päť dní.

Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.

Obžalovaný Marian K. stiahol žiadosť o prepustenie z väzby 

Obžalovaný a zároveň obvinený podnikateľ Marian K. stiahol žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu. Žiadosť bola na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) doručená v pondelok. TASR o tom informovala Kancelária predsedu ŠTS.

„Obžalovaný M. K. prostredníctvom svojho obhajcu zobral dňa 24. júna späť svoju žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu. Senát ŠTS z tohto dôvodu zrušil neverejné zasadnutie, ktoré sa malo konať 25. júna,“ uviedla pre TASR kancelária. Aktuálne sa Marian K. nachádza v sprísnenej kolúznej väzbe v Leopoldove.

„Marian K. netrvá na svojej žiadosti o prepustenie z väzby z toho dôvodu, že tu existuje dôvodné podozrenie až presvedčenie o monitorovaní jeho komunikácie s obhajcami, a preto sa nemôže riadne pripravovať na výsluch. Pripomíname, že je nám sústavne prideľovaná výsluchová miestnosť č. 4, ktorá je nepretržite vyhradená len Marianovi K., z čoho usudzujeme, že je monitorovaná. Len na ilustráciu uvádzame, že v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Leopoldov sa priemerne nachádza 250 obvinených vo väzbe a 11 výsluchových miestností (vrátane miestnosti č. 4), ktorá je vyhradená iba pre Mariana K.,“ uviedol, prečo na poslednú chvíľu vzal Marian K. prostredníctvom svojich advokátov späť svoju žiadosť o prepustenie, obhajca Michal Mandzák.

Podľa jeho slov „ide o bezprecedentný postup v slovenskom väzenstve“. „V prípade, že nedôjde k náprave, podáme sťažnosť na Európsku komisiu pre porušovanie práva EÚ,“ povedal Mandzák.
Marian K. je väzobne stíhaný v kauze takzvaných televíznych zmeniek takmer za 70 miliónov eur. Prvé hlavné pojednávanie v kauze zmeniek malo byť 20. júna, ale preložili ho na 22. júla. Proces je vytýčený na päť dní.

Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.

V kauze zmeniek obžalovaný podnikateľ Marian K. vo štvrtok (20. 6.) vypovedal na polícii. V budove Prezídia Policajného zboru v Bratislave mal podľa televízie Markíza však vypovedať v kauze mafiánskej popravy bývalého bosa Jána Takáča. S tou spojil Mariana K. bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Urobiť tak mal vo výpovedi v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Marian K. je obvinený z jej objednávky.

Voči obvineniu z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka podal podnikateľ a jeho obhajca sťažnosť. Tú mu však približne pred dvoma mesiacmi dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zamietol. Následne na začiatku mája obhajca Para podal mimoriadny opravný prostriedok, o ktorom by mal rozhodnúť generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár do polroka.

Marian K. je obvinený aj z nedovoleného ozbrojovania a prípad nebezpečného prenasledovania (sledovanie novinárov), kde figuruje Peter Tóth, rieši Krajská prokuratúra v Bratislave.

Podnikateľ sa dva razy neúspešne snažil dostať z väzby na slobodu, dva razy mu to ŠTS pracovisko Banská Bystrica zamietlo. Voči rozhodnutiam podal sťažnosť, ktorú mu však senát Najvyššieho súdu SR zamietol. Naposledy koncom minulého roka.

Marian K. je vo väzbe od konca júna 2018, postupne vystriedal väzenia v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon opäť v Leopoldove. So svojou sťažnosťou voči väzbe sa neúspešne na jeseň minulého roka obrátil aj na Ústavný súd v Košiciach.

Obvinený Marian K. vo štvrtok vypovedal na polícii 

Bratislava 20. júna (TASR) – Obvinený podnikateľ Marian K. vo štvrtok vypovedal na polícii. Budovu Prezídia Policajného zboru v Bratislave opustil krátko pred 13.00 h.

„Útvar osobitného určenia dnes za prísnych bezpečnostných opatrení zabezpečil prevoz Mariana K. do Bratislavy na Národnú kriminálnu agentúru, kde sa zúčastnil na procesných úkonoch,“ informovala o tom polícia na sociálnej sieti.

Podľa televízie Markíza sa výpoveď týkala mafiánskej popravy bývalého bosa Jána Takáča. S tou spojil Mariana K. bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Urobiť tak mal vo výpovedi v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Marian K. je obvinený z jej objednávky.

Takáča zavraždili pred 16 rokmi. K vražde sa priznal nájomný vrah zločineckej skupiny piťovcov Ľuboš Zelman aj šéf gangu Juraj Ondrejčák. Motívom vraždy mali byť osobné spory Takáča a Ondrejčáka.

Obhajca Marek Para zdôraznil, že Marian K. má právo požiadať o prepustenie z väzby, rovnako aj vypovedať k väzobným veciam. „Vypovedať k väzobným veciam je jeho právo, neznamená žiadnu formu spolupráce a smeruje len k spochybneniu zákonnosti väzby,“ uviedol pre TASR Para.

Marian K. je väzobne stíhaný v kauze takzvaných televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. V súčasnosti opätovne žiada o prepustenie z väzby, Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku bude o jeho žiadosti rozhodovať v utorok 25. júna o 9.00 h na neverejnom zasadnutí. Predtým už niekoľko žiadostí odmietol. Prvé hlavné pojednávanie v kauze zmeniek malo byť 20. júna, ale preložili ho na 22. júla.

Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.

Obvinený z vraždy Jána Kuciaka tvrdí,že si mal vraždu objednať cudzinec 

Bratislava 5. júna (TASR) – Miroslav M., obvinený z minuloročnej vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, údajne tvrdí, že si vraždu novinára objednal cudzinec. Povedať mu to mal ďalší obvinený Zoltán A. Informovala o tom TV Joj.

Zoltán A. mal podľa Miroslava M. uviesť, že objednávka vraždy je pre jeho známeho Rusa. Dôvodom malo byť údajne to, že niekomu prekážali Kuciakove články. Obvinený Miroslav M. to mal povedať na výsluchu 11. apríla.

Na pamätník pridali mená 22 novinárov zabitých v roku 2018 – aj Jána Kuciaka 

Washington 4. júna (TASR) – Mená 22 novinárov zabitých v roku 2018 pridali v pondelok na pamätník žurnalistov vo Washingtone, medzi nimi aj meno Slováka Jána Kuciaka. Na ceremónii zároveň ochrancovia práv médií varovali pred silnejúcim ohrozovaním slobody tlače po celom svete. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Dvojposchodový presklený pamätník žurnalistov sa nachádza v múzeu nazvanom Newseum, ktoré stojí na washingtonskej ulici Pennsylvania Avenue 555. Ročne ho navštívi vyše 815.000 ľudí.

Newseum na svojej webovej stránke informovalo, že vzdáva poctu Jánovi Kuciakovi, novinárovi zo Slovenska z portálu Aktuality.sk. Jána Kuciaka zavraždili vo februári 2018 doma vo Veľkej Mači a spolu s ním aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Medzi menami, ktoré na pamätník pridali, je tiež Džamál Chášukdží, saudskoarabský novinár zavraždený na konzuláte v Turecku, a fotograf francúzskej tlačovej agentúry AFP Šáh Maraí. Ten bol medzi 25 ľuďmi zabitými pri bombovom útoku v afganskej metropole Kábul v apríli 2018.

„Pamätník a toto každoročné podujatie na počesť zabitých novinárov nám všetkým každý deň pripomína, že svet je pre tých, ktorí zhromažďujú a zverejňujú informácie, čoraz nebezpečnejším miestom,“ povedal Gene Policinski, šéf inštitútu Fórum slobody.

Nebezpečenstvo hrozí podľa jeho slov novinárom rovnako „pri informovaní z bojiska, ako z búrkovej oblasti; stávajú sa terčom zločincov, teroristov aj utláčateľských vlád“.

ovinár Fred Hiatt z denníka Washington Post, kam prispieval aj Chášukdží, zdôraznil potrebu dospieť k spravodlivému koncu v prípade zavraždeného Chášukdžího.

„Ak prejde jeho vražda páchateľom bez trestu, potom nie je v bezpečí žiaden novinár,“ vyhlásil Hiatt na ceremónii. „Ak môže byť zločin spáchaný v priestoroch diplomatickej misie…, potom nie je bezpečné žiadne miesto,“ dodal.

Na pamätníku sa teraz nachádzajú mená 2344 novinárov zabitých od roku 1837, ale to je len zlomok tých, čo prišli o život pri získavaní informácií a ich poskytovaní verejnosti – len vlani ich bolo podľa odhadu zabitých 54.

Medzi pridanými menami sú aj Mike McCormick a Philip Aaron Smeltzer, členovia televízneho štábu zabití pri informovaní divákov o tropickej búrke v Južnej Karolíne.

„Toto znamená, že Mike a Phil neupadnú do zabudnutia,“ povedala Mandy Nottinghamová, bývalá kolegyňa dvojice v televízii WYFF. „Ich práca pokračuje, pretože my ju nenecháme zomrieť s nimi,“ dodala.

Inšpekčná služba robí výsluchy vo veci údajného nátlaku na obvinenú Alenu Zs.

Bratislava 31. mája (TASR) – Vo veci údajného nátlaku na Alenu Zs., ktorá je obvinená v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, sa konali v piatok výsluchy na Úrade inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR. Pre TASR to potvrdil hovorca MV SR Petar Lazarov.

Podľa Lazarova sa mala Alena Zs. prostredníctvom svojho obhajcu sťažovať na spôsob, akým s ňou policajti vedú výsluchy. Mali na ňu údajne vyvíjať nátlak. Upozornil na to portál noviny.sk. Vzhľadom na to, že je celá vec v procese šetrenia, polícia odmieta ďalej situáciu komentovať.

K nátlaku na Alenu Zs. malo dôjsť počas jej opakovaného výsluchu, ktorý bol v NAKA v Nitre 2. apríla. „Celá situácia sa zvrtla tak, že výsluch sa konal na mieste, kde sa pani Alena Zs. nemohla pohybovať a uskutočnil sa ňou neželaný rozhovor. To znamená už vnútený rozhovor, ktorý nemal žiadne opodstatnenie a pán vyšetrovateľ túto situáciu vnímal a toleroval. Takisto ostatné záležitosti tohto vyšetrovania sme popísali v konkrétnej námietke, ktorú ešte rozvedieme písomne,“ povedal obhajca tiež obvineného Mariana K. Marek Para.

Investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení vo februári 2018 vo svojom dome v obci Veľká Mača (okres Galanta). V prípade vraždy sú obvinení Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Zoltán A. Ako objednávateľa vraždy Kuciaka polícia obvinila Mariana K.

Polícia vykoná rekonštrukciu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 

Bratislava 28. mája (TASR) – V obci Veľká Mača (okres Galanta) polícia v utorok večer opätovne vykoná rekonštrukciu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na rekonštrukcii sa zúčastnia aj právni zástupcovia rodín obetí vraždy Daniel Lipšic a Roman Kvasnica. Informoval o tom portál noviny.sk

Polícia informáciu nekomentovala, odkázala na Úrad špeciálnej prokuratúry. Tá už pred mesiacom avizovala, že nebude k vyšetrovaniu poskytovať podrobnosti. „Rozhodli sme sa v súčasnosti žiadnym spôsobom neposkytovať informácie o stave vyšetrovania alebo ďalších úkonoch. Rovnako tak v tomto štádiu trestného konania nebudeme reagovať ani na otázky jednotlivých médií. Uvedené informácie budú verejnosti poskytnuté v čase a vo forme, ktoré budú v súlade s účelom trestného konania,“ uviedla vtedy hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

GP SR preverí ovplyvňovanie prokurátora z komunikácie V. Stromčeka s Marianom K. 

Bratislava 16. mája (TASR) – Generálna prokuratúra (GP) SR preverí, či nedošlo k ovplyvňovaniu prokurátora, ktorý sa spomína v údajnej komunikácii bývalého manažéra Smeru-SD Viktora Stromčeka a stíhaného podnikateľa Mariana K.

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dnes uložil pokyn prvej námestníčke generálneho prokurátora, aby identifikovala spomínanú trestnú vec a preverila jej vybavenie cestou Krajskej prokuratúry Bratislava, ktorá bude o výsledku informovať GP SR,“ uviedla jej hovorkyňa Andrea Predajňová.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie k predmetnej veci neposkytuje žiadne podrobnejšie informácie. „Ani sa nebudeme v tomto štádiu vyjadrovať k priebehu vyšetrovania, ani jednotlivým úkonom, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,“ doplnila hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Televízia Markíza vo štvrtok pôvodne informovala, že GP SR preverí komunikáciu Stromčeka so stíhaným podnikateľom. Neskôr svoju informáciu upravila na preverenie možného ovplyvňovania prokurátora.

Na verejnosť sa v stredu (15. 5.) dostala komunikácia medzi Stromčekom a Marianom K. Správy zachytili vyšetrovatelia protizločineckej jednotky NAKA z mobilu podnikateľa v trestnej veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Marian K. mal od Stromčeka žiadať, aby mu zisťoval mená vyšetrovateľov a prokurátora v konkrétnom prípade.

Stromček minulý týždeň oznámil vedeniu Smeru-SD, že ako generálny manažér strany končí. Stal sa ním vlani. Medializované informácie o dôvodoch jeho odchodu pre kontakty s Marianom K. Stromček odmietol. Stromček bol predtým štátnym tajomníkom ministerstva dopravy a tiež splnomocnencom vlády pre prípravu a realizáciu strategických parkov.

Komunikáciu Mariana K. a V. Stromčeka bude skúmať GP SR 

Bratislava 16. mája (TASR) – Komunikáciu Mariana K. a exmanažéra Smeru-SD Viktora Stromčeka bude skúmať Generálna prokuratúra (GP) SR. Informuje o tom Televízia Markíza na svojom spravodajskom webe tvnoviny.sk.

Na verejnosť sa v stredu (15. 5.) dostala komunikácia medzi Stromčekom a Marianom K. Správy zachytili vyšetrovatelia protizločineckej jednotky NAKA z mobilu podnikateľa v trestnej veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Komunikáciu bude podľa Televízie Markíza teraz skúmať Generálna prokuratúra SR.

„Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár uložil pokyn prvej námestníčke generálneho prokurátora, aby identifikovala spomínanú trestnú vec a preverila jej vybavenie cestou Krajskej prokuratúry Bratislava, ktorá bude o výsledku informovať GP SR,“ potvrdila Televízii Markíza hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Stromček si s Kočnerom písal cez mobilnú aplikáciu WhatsApp, rovnako ako s daňovým podvodníkom Ladislavom B. Podľa Televízie Markíza ten ho kontaktoval v súvislosti s nejakou trestnou vecou, ktorú vyšetrovali na obvodnom oddelení polície v Bratislave.

Televízia tvrdí, že všetky správy sú zo 6. 6. 2017. Prvá je v spise zachytená od Mariana K. Stromčeka žiada o nasledovné údaje: „Zdravím Viktor. Potreboval by som k tej záležitosti nasledovné informácie: 1. kde sa vec vyšetruje (presné oddelenie), 2. ak viem, tak aj meno vyšetrovateľa, 3. ak vieme, tak aj meno dozorového prokurátora. Podľa toho odporučím vhodného právneho zástupcu. Marian K.“

„Stromček zisťoval mená vyšetrovateľa a prokurátora. V ten istý deň Viktor Stromček reaguje na Kočnerovu správu s tým, že mu zistil meno vyšetrovateľa aj prokurátora,“ uvádza televízia.

Gregorovce si pripomenú výročie plánovaného sobáša M. Kušnírovej a J. Kuciaka 

Gregorovce 16. mája (TASR) – Spevák Richard Müller, Katarína Koščová, Slovenský komorný orchester, folklórny súbor (FS) Šarišan, folklórna skupina (FSk) Javorníček a viacero zborov z celého Slovenska vystúpia v sobotu 18. mája na Koncerte pre Martinu a Jána v Gregorovciach pri Prešove. Koncertom si organizátori pripomenú výročie plánovaného sobáša Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka.

„Sme veľmi radi, že na koncerte pre Jána a Martinu vystúpi aj česko-slovenská legenda Richard Müller. Richard je podobne ako väčšina ľudí zhrozený z príbehu Jána a Martiny a chce aj takýmto spôsobom podporiť ich rodiny, respektíve prispieť k tomu, aby sa na nich nezabudlo,“ uviedol PR manažér koncertu Anton Repka.

Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela otvoril Pohodu 2018 koncertom venovaným Jánovi a Martine. S podobným programom sa predstaví aj v Gregorovciach. V jeho podaní zaznejú vrcholné diela baroka, romantizmu i súčasnej slovenskej hudby. Ďalšou účinkujúcou je prešovská speváčka Katarína Koščová, ktorá sa predstaví s tromi vlastnými skladbami v sprievode gitaristu Michala Brandysa.

Na koncerte vystúpia v spoločnom bloku FS Šarišan a FSk Javorníček, kde Šarišan symbolicky zosobňuje rodisko Martiny, zatiaľ čo Javorníček rodisko Jána. Šarišan predstaví divákom svadobné čepčenie nevesty a úryvok zo svadobnej zábavy, ktorá sa nikdy nestala. FSk Javorníček na koncerte zahrá repertoár svadobných a baladických piesní z rodnej obce Kuciaka.

Podujatie sa začne o 15.00 h svätou omšou v miestnom Kostole Narodenia Panny Márie. Samotný koncert bude od 17.00 h na neďalekom futbalovom ihrisku. Súčasťou akcie budú aj vizuálne diela – sochu s názvom Spojili nás vystaví Martin Dzurek a Jano Vajsábel, inštaláciu Nezabudneme bude realizovať Michal Kačmár.

Z prešovskej hlavnej stanice bude od 13.00 h do Gregoroviec a späť premávať kyvadlová doprava, zastavovať bude okrem stanice aj pri Trojici a pri Šariš parku vo Veľkom Šariši.

„Koncert v čase prvého výročia plánovanej svadby Martiny a Jána má v sebe symboliku stretnutia – v ten deň sa prostredníctvom nich mali spojiť dve rodiny, veríme, že podujatie spojí veľa ľudí, ktorým záleží na našej krajine. Chceme si pripomenúť týchto dvoch mladých ľudí a zdôrazniť, že nezabudneme na príčinu ich smrti. Chceme tiež vyjadriť spolupatričnosť s ich rodinami a so všetkými, ktorých táto tragická udalosť spojila v úsilí meniť Slovensko k lepšiemu,“ povedal o plánovanom koncerte jeho organizátor Michal Kaščák.

Okrem Pohody sa na akcii podieľa klub Stromoradie a obec Gregorovce.

Dvojicu z prípadu J. Kuciaka obvinili z vraždy podnikateľa v Kolárove 

Bratislava 13. mája (TASR) – Vyšetrovateľ Národnej protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol obvinenie voči Tomášovi S. a Miroslavovi M. za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy podnikateľa. Obaja sú obvinení aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Informuje o tom Polícia SR na svojom profile na sociálnej sieti.

Policajti spresnili, že obvinení muži mali po predchádzajúcej vzájomnej dohode v decembri 2016 strelnou zbraňou zavraždiť v Kolárove poškodeného podnikateľa P. M. po tom, ako násilne vnikli do jeho rodinného domu s cieľom získať majetkový prospech.
Zbraň, z ktorej sa malo na podnikateľa strieľať, našli policajti na jednom z miest v Kolárove, ktoré im ukázal Miroslav M. V Malom Dunaji našli 16. apríla zbraň nemeckej výroby, na ďalšom mieste vo Váhu našli hlaveň. Expertíza mala dať odpoveď na to, či ide o časť zbrane, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu.

D. Saková: V krátkej dobe by mali byť vypočutí lustrovaní novinári 

Bratislava 8. mája (TASR) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v utorok (7. 5.) povedala, že by mali byť lustrovaní novinári vypočutí v krátkej dobe. „Podľa mojich informácií sa stále pracuje na procesných úkonoch pod dozorom prokurátora,“ spresnila Saková.

V kauze lustrácie Jána Kuciaka a ďalších novinárov začal vyšetrovateľ odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite inšpekcie ministerstva vnútra trestné stíhanie pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Zatiaľ nebol nikto obvinený.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar vypovedal začiatkom marca v Národnej kriminálnej agentúre. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia šéfa finančnej spravodajskej jednotky a bývalého riaditeľa odboru podpory riadenia Pavla Vorobjova, že na lustrovanie Kuciaka mal dať v roku 2017 pokyn Gašpar. Ten vo svojej výpovedi označil Vorobjovove tvrdenia za nepravdivé. Podľa Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič.

ÚŠP zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana K. voči obvineniu v prípade Kuciaka

Bratislava 26. apríla (TASR) – Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana K. a jeho obhajcu voči jeho obvineniu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. TASR o tom informoval obhajca Marek Para.

Obhajcovi bolo uznesenie doručené v piatok a jeho klientovi Marianovi K. vo štvrtok (25.4.) do väzenia v Leopoldove. „ÚŠP zamietol 15. apríla sťažnosť Mariana K. proti obvineniu v kauze poškodeného Jána Kuciaka a to napriek skutočnosti, že mi vyšetrovateľ síce prisľúbil, avšak dodnes neumožnil nahliadnúť do spisu. V dôsledku toho som sťažnosť nemal ako efektívne a v celom rozsahu odôvodniť. Dodatočnú lehotu na odôvodnenie sťažnosti mi navyše určil vyšetrovateľ Peter Juhas, o ktorého zaujatosti doposiaľ ÚŠP nerozhodol,“ uviedol v piatok pre TASR advokát Para.

„Vznesenie obvinenia je celkom zrejme nezákonné, účelové a bez dôkazov,“ myslí si obhajca. Proti rozhodnutiu ÚŠP je možné podať mimoriadny opravný prostriedok, o ktorom by rozhodoval generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Para v piatok pre TASR avizoval, že tento mimoriadny opravný prostriedok on a jeho klient určite podajú.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry po preštudovaní spisového materiálu a sťažnosti obvineného M. K. dňa 15. apríla zamietol sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia, pretože ju považuje za nedôvodnú,“ uviedla v piatok na otázku TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

„Postup vyšetrovateľa je pod dozorom zákonného prokurátora ÚŠP, pričom všetky práva obvineného sú starostlivo dodržiavané a každý postup vyšetrovateľa je po obvinení M. K. preskúmaný dozorujúcim prokurátorom ÚŠP na podnet obhajoby. Podľa vedomosti vyšetrovateľa nebolo doposiaľ prokurátorom konštatované žiadne porušenie procesných práv obvineného,“ reagovalo vo štvrtok pre TASR komunikačné oddelenie Prezídia Policajného zboru SR.

Podnikateľa Mariana K. nedávno obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť. Koncom marca Mariana K. spolu s ďalším z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Tomáša Sz. obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR 16. apríla zase zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý zamietol rozšírenie väzby Mariana K. o tzv. útekovú väzbu. Sťažnosť podnikateľa voči rozšíreniu väzby zamietol ako nedôvodnú. Marian K. je momentálne väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek. Obžaloba na Mariana K. a bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla R. už bola zo strany ÚŠP medzičasom podaná na ŠTS. Mal by sa ňou zaoberať v budúcnosti senát tohto súdu – pracovisko Banská Bystrica.

„Senát NS SR zrušil napadnuté uznesenie ŠTS, a to z dôvodu, že návrh prokurátora na rozšírenie dôvodov väzby u obvineného Mariana K. o takzvanú útekovú väzbu považuje za dôvodný,“ povedala pre TASR v druhej polovici apríla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát NS tak vyhovel sťažnosti prokurátora. Doplnila, že sťažnosť obvineného Mariana K. voči rozšíreniu väzby zamietol súd ako nedôvodnú.

ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian k. ostáva v sprísnenej tzv. kolúznej väzbe. Sťažnosť voči rozhodnutiu súdu vtedy podal ako dozorový prokurátor ÚŠP Ján Šanta, tak aj obhajca podnikateľa Para.

Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Neúspešne sa snažil od leta minulého roka dva razy dostať z väzby na slobodu, čo mu zamietol ako prvostupňový súd – ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, tak aj odvolací NS SR.

V spomínanej kauze zmeniek podala trestné oznámenie na Pavla R. a Mariana K. TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

Advokát Mariana K. tvrdí, že nemôže nahliadnuť do spisu obvineného podnikateľa 

Bratislava 25. apríla (TASR) – Advokát obvineného a obžalovaného podnikateľa Mariana K. Marek Para tvrdí, že nemôže nahliadnuť do spisu v prípade obvinenia v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a teda zdôvodniť sťažnosť voči obvineniu. TASR o tom informoval v stredu (24. 4.) obhajca Para.

„Do dnešného dňa mi nebolo umožnené študovať spis a ani mi vyšetrovateľ nedal spresňujúcu informáciu k nejasnostiam obvinenia, čo mi znemožňuje odôvodniť už podanú sťažnosť. Obvinenie Mariana K. je celkom zjavne nedôvodné,“ uviedol obhajca. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) má podľa jeho názoru povinnosť čakať, pokiaľ sťažnosť neodôvodní. „Nakoľko už mi prisľúbili, že v najbližšej dobe mi dajú termín nahliadnutia do spisu,“ dodal Para.

Podnikateľa Mariana K. nedávno obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť. Koncom marca Mariana K. spolu s ďalším z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Tomáša Sz. obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR 16. apríla zase zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý zamietol rozšírenie väzby Mariana K. o tzv. útekovú väzbu. Sťažnosť podnikateľa voči rozšíreniu väzby zamietol ako nedôvodnú. Marian K. je momentálne väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek. Obžaloba na Mariana K. a bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla R. už bola zo strany ÚŠP medzičasom podaná na ŠTS. Mal by sa ňou zaoberať v budúcnosti senát tohto súdu – pracovisko Banská Bystrica.

„Senát NS SR zrušil napadnuté uznesenie ŠTS, a to z dôvodu, že návrh prokurátora na rozšírenie dôvodov väzby u obvineného Mariana K. o takzvanú útekovú väzbu považuje za dôvodný,“ povedala pre TASR v druhej polovici apríla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát NS tak vyhovel sťažnosti prokurátora. Doplnila, že sťažnosť obvineného Mariana K. voči rozšíreniu väzby zamietol súd ako nedôvodnú.

ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian k. ostáva v sprísnenej tzv. kolúznej väzbe. Sťažnosť voči rozhodnutiu súdu vtedy podal ako dozorový prokurátor ÚŠP Ján Šanta, tak aj obhajca podnikateľa Para.

Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Neúspešne sa snažil od leta minulého roka dva razy dostať z väzby na slobodu, čo mu zamietol ako prvostupňový súd – ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, tak aj odvolací NS SR.

V spomínanej kauze zmeniek podala trestné oznámenie na Pavla R. a Mariana K. TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

TASR sa pokúsi získať stanovisko Prezídia Policajného zboru SR.

Polícia našla zbrane na miestach, ktoré označil Miroslav M. 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Miroslav M., jeden z obvinených v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, mal polícii ukázať miesta v Kolárove, na ktorých sa našli zbrane. Informuje o tom portál tvnoviny.sk, podľa ktorého Miroslav M. mal pred troma rokmi z jednej zbrane strieľať na zavraždeného podnikateľa Petra Molnára v Kolárove.

Zbraň nemeckej výroby našli podľa portálu príslušníci Lynx Commanda v Malom Dunaji v utorok (16. 4.) popoludní.

Miroslav M., ktorý sa priznal i k streľbe na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, mal polícii ukázať aj miesto vo Váhu v Kolárove, kde sa našla časť zbrane, údajne hlaveň. Zatiaľ nie je jasné, či ide o súčasť zbrane použitú pri vražde mladej dvojice, tvrdia tvnoviny.sk. Oba nálezy podľa neho polícia podrobí expertíze a pátranie má v uvedených lokalitách pokračovať aj v stredu.

D. Saková zatiaľ bližšie informácie k nájdenej zbrani a jej časti nemá 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) zatiaľ nemá bližšie informácie k nájdenej zbrani v Malom Dunaji a hlavne zbrane vo Váhu v Kolárove, ale bude ju to zaujímať. Uviedla to v stredu pred rokovaním vlády.

„Komunikácie ohľadom tohto prípadu má na starosti a v kompetencii špeciálna prokuratúra,“ poznamenala Saková s tým, že v prípade poskytnutia informácií verejnosti to bude z tej strany. Saková doplnila, že v prípade, že by išlo o vražednú zbraň, potešilo by ju to a bol by to pre ňu dobrý darček k jej narodeninám.

Zbraň nemeckej výroby našli príslušníci Lynx Commanda v Malom Dunaji v utorok (16. 4.) popoludní.

D. Saková: Na vyšetrovaní lustrácií Jána Kuciaka a ďalších novinárov sa pracuje 

Bratislava 17. apríla (TASR) – Na vyšetrovaní lustrácií novinárov sa pracuje. Rezort prijíma v tejto súvislosti opatrenia na zamedzenie nezákonných lustrácií. V stredu pred rokovaním vlády to povedala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

„Viem, že na tomto sa pracuje,“ povedala v súvislosti s vyšetrovaním lustrácie Jána Kuciaka a ďalších novinárov. Doplnila, že o výsledkoch vyšetrovania by mal informovať Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Podotkla, že Ministerstvo vnútra (MV) SR prijíma čiastočné opatrenia. „Musíme prijať opatrenia, ktoré sú hneď operatívne aplikovateľné v praxi. Potom sú opatrenia, ktoré sú troška strategickejšieho charakteru. To je napríklad zamestnanecká karta, ktorú spomínal pán Lučanský počas vypočúvania v brannobezpečnostnom výbore,“ ozrejmila.
Elektronické služobné preukazy budú podľa jej slov aktuálne po ich obstaraní. Na otázky novinárov odpovedala, že ich pravdepodobne bude rozdávať až nový minister vnútra.

Policajný prezident Milan Lučanský počas vypočúvania v parlamentom výbore pre obranu a bezpečnosť pri výbere nového šéfa polície avizoval zavedenie elektronických služobných preukazov. Skonštatoval, že môžu prispieť k sprehľadneniu a zefektívneniu práce polície. Doplnil, že prispejú aj k sprehľadneniu činnosti policajtov. Ich zavedenie nadväzuje aj na nelegálne lustrácie.

Šéfka rezortu následne informovala, že by ich chceli financovať z európskych štrukturálnych fondov. Ak sa to nepodarí, zdroje budú hľadať v rozpočte ministerstva. Preukaz označila ako prvok, ktorý bude slúžiť na to, aby sa minimalizovalo riziko úniku informácií.

V kauze lustrácie Jána Kuciaka a ďalších novinárov je začaté trestné stíhanie. Ako TASR povedali z tlačového odboru ministerstva vnútra, vyšetrovateľ odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite inšpekcie MV začal trestné stíhanie pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar začiatkom marca vypovedal v Národnej kriminálnej agentúre. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia šéfa finančnej spravodajskej jednotky a bývalého riaditeľa odboru podpory riadenia Pavla Vorobjova, že v roku 2017 mal dať pokyn na lustrovanie Kuciaka. Vo svojej výpovedi označil Vorobjovove tvrdenia za nepravdivé. Podľa Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič.

Aktualizujeme: NAKA zatkla Mariana K. aj Pavla R.

Potápači prehľadávajú Váh, má to súvisieť s vraždou J. Kuciaka 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Potápači v Kolárove prehľadávajú miesto, ktoré mal polícii počas štvrtkového (11. 4.) výsluchu ukázať jeden z obvinených v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Miroslav M. Informovala o tom televízia Markíza na svojom webe.

„Na otázky týkajúce sa priebehu dokazovania sa vzhľadom na neverejnosť prípravného konania nemožno vôbec vyjadriť. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme v tomto štádiu vyjadrovať k priebehu vyšetrovania ani k jednotlivým úkonom, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Miroslava M. vo štvrtok (11. 4.) vypočúvali v nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry takmer šesť hodín. Na výsluchu boli prítomní aj obhajcovia ďalších obvinených v tomto prípade. Advokáti sa k priebehu výsluchu vyjadrovať nechceli. Podľa RTVS sa priznal k strelbe.

SaS: Začalo sa trestné stíhanie v súvislosti s Gašparom a lustráciou Kuciaka

12.4.2019 – Vyšetrovateľ odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite na inšpekcii ministerstva vnútra začal trestné stíhanie pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Stíhanie bolo začaté na základe trestného oznámenia poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozefa Rajtára zo 6. marca tohto roku. Vyšetrovateľ to oznámil svojím listom poslancovi 3. apríla 2019.

Trestné oznámenie sa týka lustrácie novinárov a výrokov bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, keďže môže mať vážne súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Krajská prokuratúra Bratislava ho následne odovzdala inšpekcii ministerstva vnútra.

„Vo výpovedi bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v súvislosti s lustráciou novinárov v policajných záznamoch nesedia dátumy. Ako som pred pár týždňami avizoval, ide teda o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomocí verejného činiteľa. Pevne verím, že začaté trestné stíhanie bude objektívne a spravodlivo uzavreté, pričom padne aj obvinenie,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.

Dôvodom podania trestného oznámenia bolo, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar alebo šéf finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tibor Gašpar tvrdil, že lustrácia Jána Kuciaka súvisela s prípadom Rajtárovho asistenta Filipa Rybaniča. Ten však bol uzavretý v máji 2017 podaním obžaloby na súd, pričom prvé pojednávanie bolo 3. augusta. Predmetná lustrácia zavraždeného novinára Jána Kuciaka sa mala odohrať až na jeseň 2017. Navyše bolo preukázané, že medzi 28 lustrovanými novinármi v prípade vyšetrovania Rybaniča nefiguroval Ján Kuciak.

RTVS: Miroslav M. sa priznal, že strieľal na J. Kuciaka a M. Kušnírovú 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Miroslav M. sa vo štvrtok na výsluchu v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v Nitre priznal, že strieľal vo Veľkej Mači na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Informovala o tom RTVS na sociálnej sieti.

Podľa pôvodného obvinenia bol bývalý vojak Miroslav M. pri vražde v úlohe vodiča. Úlohu strelca mal plniť Tomáš Sz., uviedla RTVS. Miroslava M. po výsluchu v Nitre vyšetrovatelia previezli do Sládkovičova a Veľkej Mače, kde s ním robili úkony súvisiace s vyšetrovaním, uzavrela RTVS.

„Na otázky týkajúce sa priebehu dokazovania sa vzhľadom na neverejnosť prípravného konania nemožno vôbec vyjadriť. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme v tomto štádiu vyjadrovať k priebehu vyšetrovania ani k jednotlivým úkonom, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

V nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry vo štvrtok takmer šesť hodín vypočúvali Miroslava M., obvineného z účasti na vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na výsluchu boli prítomní aj obhajcovia ďalších obvinených v tomto prípade. Advokáti sa k priebehu výsluchu vyjadrovať nechceli.

Marian K. poprel vinu, s obhajcom podali trestné oznámenia 

Nitra 3. apríla (TASR) – Podnikateľ Marian K. v stredu po prvý raz vypovedal pred vyšetrovateľom kprípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Po približne trojhodinovom výsluchu opustil za prísnych bezpečnostných opatrení nitriansku pobočku Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Obhajca Mariana K. Marek Para skonštatoval, že jeho klient poprel vinu v plnom rozsahu a následne spolu požiadali o doplnenie informácií k vzneseniu obvinenia. „Pretože to uznesenie nie je dostatočne odôvodnené, chýbajú tam mnohé údaje. Následne na to sme podali námietku zaujatosti voči vyšetrovateľovi, o ktorej sa bude musieť rozhodnúť, a takisto boli podané dve trestné oznámenia a to s ohľadom na včerajší priebeh výsluchu, keď pani Alena Zs. popísala praktiky, ktoré sú na nej realizované konkrétnymi osobami, pravdepodobne príslušníkmi Policajného zboru, a ktoré je nutné označiť za nátlakové. Podali sme trestné oznámenie za marenie spravodlivosti. Týmto sa budú musieť zaoberať,“ skonštatoval Para bezprostredne po výsluchu Mariana K.

Obhajca sa sťažoval aj na únik informácií zo spisu, ktorý je podľa jeho slov neželaný a škodlivý. Aj v tomto prípade podal so svojím klientom trestné oznámenie. Para trvá na tom, aby bol únik informácií prešetrený a rovnako aj možný nátlak na Alenu Zs. „Orgány činné v trestnom konaní z môjho pohľadu mali vedomosť o daných praktikách a nekonali. Podali sme trestné oznámenie na konkrétnych ľudí v tom význame, že nepoznáme ich mená, takže bližšie sme to konkretizovať nemohli a nie je to obmedzený okruh ľudí,“ vysvetlil obhajca.

K nátlaku na Alenu Zs. malo dôjsť počas jej opakovaného výsluchu, ktorý bol v NAKA v Nitre v utorok 2. apríla. „Celá situácia sa včera zvrtla tak, že výsluch sa konal na mieste, kde sa pani Alena Zs. nemohla pohybovať a uskutočnil sa ňou neželaný rozhovor. To znamená, už vnútený rozhovor, ktorý nemal žiadne opodstatnenie a pán vyšetrovateľ túto situáciu vnímal a toleroval. Takisto ostatné záležitosti tohto vyšetrovania sme popísali v konkrétnej námietke, ktorú ešte rozvedieme písomne,“ povedal Para.

Obhajca Mariana K. sa sťažuje aj na to, že mu vyšetrovateľ neumožnil nahliadnuť do spisu, pre čo nemohol sťažnosť voči uzneseniu z obvinenia odôvodniť. Obvinenie je podľa jeho slov založené iba na vágnych konštatovaniach. „Vychádza z pojmov, ako mohol, možno a tak ďalej, to treba spresniť. V odôvodnení sťažnosti nám bráni aj skutočnosť, že sme stále a sústavne umiestňovaní do miestnosti číslo 4. Predpokladáme, že táto miestnosť je monitorovaná. To znamená, že je porušené právo na intímnu a dôvernú poradu s advokátom. Nepustili ma do spisu a dokonca ma nepustili ani do časti spisu a to sme tiež namietali v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Európskej rady o práve na informácie,“ uviedol Para.

Skutočnosť, že sa môže so svojím klientom zhovárať a radiť iba v jednej konkrétnej miestnosti, podľa neho vyvoláva obavy z toho, že ich rozhovory sú monitorované. „Predpokladám to z dôvodu, že nám bolo doslova vnútené a príkazom povedané, že musíme byť v tejto miestnosti a to viackrát. Sú tam iné miestnosti rovnakého druhu a rovnako vybavené. To znamená, že ak tam je nejaká iná výbava ako v iných miestnostiach, tak sa musí prešetriť, o čo ide. Je to taký nezvyčajný postup, s ktorým som sa počas mojej praxe nikdy nestretol. Ak sa s tým stretávajú bežne obhajcovia, tak by sa tým mala zaoberať Slovenská advokátska komora. Lebo nie je štandardné, aby bola prideľovaná jedna a tá istá miestnosť. Po mojich námietkach signalizovali aj ostatní advokáti, minimálne dvaja v tomto prípade, že im je tiež prideľovaná jedna a tá istá miestnosť,“ dodal Para.

Alena Zs. na NAKA odmietla vinu i spoluprácu s Marianom K. na príprave vraždy 

Nitra 2. apríla (TASR) – V nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v utorok pokračovalo vypočúvanie obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred vyšetrovateľmi viac ako šesť hodín opäť vypovedala Alena Zs. Na výsluchu boli prítomní jej obhajca Štefan Neszméry a obhajcovia ďalších obvinených.

Neszméry po výsluchu zopakoval, že jeho klientka akúkoľvek vinu popiera. „Alena Zs. nikdy neoznámila ani neoznačila Mariana K. Popiera svoju vinu a popiera účasť a návrhy na to, aby bol zabitý pán Kuciak zo strany Mariana K. Rovnako tvrdí, že Tomáša Sz. a Miroslava M. videla na pojednávaní prvýkrát zoči-voči, dovtedy ich nevidela ani o nich nepočula. Na pojednávaní sa ma pýtala, ktorý je ktorý,“ skonštatoval po výsluchu.

Ako vysvetlil, v súčasnosti sa uskutočňujú opakované výsluchy po tom, ako k obvineným pribudol aj MarianK. „Zopakoval sa výsluch mojej klientky z predchádzajúcich období s tým, že vyšetrovatelia mali otázky, ktorými chceli odstrániť určité nezrovnalosti alebo nejasnosti z výsluchu, preto to trvalo tak dlho. V podstate sa tam neustále bavíme a točíme okolo objednávok, čo robila v tomto čase, či komunikovala, či nekomunikovala s Marianom K., ako komunikovala, ako často sa vídali,“ uviedol Neszméry.

Podľa jeho slov sa Alena Zs. stretávala s Marianom K. pomerne často. „Zavolal jej on alebo ona jemu, stretli sa, porozprávali sa. Ona povedala, že sa stretávali pravidelne podľa potreby, aby riešili pracovné veci, veď viete veľmi dobre, že riešila jeho politickú kampaň,“ povedal obhajca novinárom.

Ako pripomenul, jeho klientka opätovne odmietla, že by Zoltánovi A. poskytla fotografie zo sledovania zavraždeného Jána Kuciaka. „My sme sa vyjadrili tak, nielen dnes, ale aj v predchádzajúcich výpovediach, že my sme nikdy neposkytli Zoltánovi A. fotografie zo sledovania, nikdy sme neposkytli mobil, v ktorom by mali byť nejaké nahrávky, nikdy sme neposkytli nejaké médium, v ktorom by boli fotografie zo sledovania. To tvrdí pán Zoltán A., že moja klientka mu ukázala notebook a v tomto notebooku mali byť fotografie zo sledovania, ktoré sú v spise, ale my ich odmietame,“ zdôraznil Neszméry.

Ako „úplnú absurditu“ označil aj výpovede Zoltána A. okolo smrti a možnej otravy novinárky Leony Kočkovičovej Fučíkovej. Podľa jeho slov ide iba o účelové konanie kajúcneho obvineného. „Snaží sa takto vyviniť alebo dohodnúť,“ myslí si obhajca.

Zároveň spomenul, že jeho klientka má v cele rádioprijímač i televíziu a medializáciu prípadu sleduje aj napriek tomu, že sa s ňou ťažko vyrovnáva. „Veľmi zle ju znáša, pretože niektoré médiá ju vykresľujú ako volavku, ako vrahyňu. Je zaujímavé, že všade sa píše Alena Zs. a spol., pritom, keď si zoberiete uznesenie, tak je tam pán inžinier Tomáš Sz. a spol. a ona je až posledná. A takisto treba povedať, že Alena Zs. až do 28. septembra, teda do jej zatknutia, nevystupuje nikde, v žiadnom spise. Až na základe toho, čo povedal Zoltán A., bola vzatá do väzby a začala byť vyšetrovaná. Nestojí o to, nestojí o tú popularitu. Mala problémy s niektorými médiami, ktoré zverejnili jej fotografiu, fotografiu jej dcéry, vyhrážalo sa jej rodine, jej známym, takže sa bojí,“ dodal Neszméry.

ÚŠP nemá informácie o možnom monitorovaní Mariana K. a jeho obhajcu 

Bratislava 2. apríla (TASR) – Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nemá informácie o možnom monitorovaní obvineného podnikateľa Mariana K. a jeho obhajcov vo väzení v Leopoldove.

„Dozorujúci prokurátor v predmetnej trestnej veci týkajúcej sa zmeniek nemá žiadne informácie, ktoré by potvrdzovali dohady obhajcov obvineného o možnom monitorovaní obvineného a jeho obhajcov,“ uviedla v utorok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Reagovala tak na vyjadrenie obhajcu Mareka Paru, ktorý zatiaľ nepodal sťažnosť podnikateľa Mariana K.voči nedávnemu obvineniu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej s tým, že ju nepodal z dôvodu monitorovania priestoru, kde sa so svojím klientom stretáva.

„Odôvodnenie sťažnosti som nemohol napísať z dôvodu, že mi orgány činné v trestnom konaní (OČTK) odmietli právo nahliadať do spisu. Zároveň z dôvodu, že som sústavne nútený radiť sa s klientom v miestnosti č. 4 (väzenie v Leopoldove – poznámka TASR) a žiadnej inej, čo vzbudzuje dôvodné podozrenie z monitorovania porady obvineného s obhajcom a doslova znemožňuje riadny výkon obhajoby, a teda aj odôvodnenie sťažnosti proti uzneseniu o vznesení obvinenia,“ povedal v pondelok (1. 4.) obhajca Para.

„Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nie je oprávnený realizovať a ani nevykonáva monitorovanie procesných úkonov medzi obhajcom a väznenou osobou. Vzhľadom na nevyhnutnú potrebu zachovania legitimity práva na obhajobu väznenej osoby nie je možné sa vyjadriť na položené otázky v oblasti počtu stretnutí obhajcu s obvineným. K určeniu konkrétnej miestnosti pre konkrétneho obvineného uvádzame, že úkony OČTK a obhajcov sa v ústave vykonávajú v miestnostiach na to určených tak, aby boli zabezpečené nároky OČTK a obhajcov na jednotlivé úkony s väznenými osobami,“ reagovala pre TASR riaditeľka odboru podpory centrálneho riadenia a komunikácie Generálneho riaditeľstva ZVJS Katarína Nováková.

Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. v kauze televíznych zmeniek obvinili 8. marca z objednávky vraždy novinára Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Kušnírovú. Jeho likvidáciu si mal objednať Marian K. pre novinársku prácu Kuciaka. Potvrdil to na tlačovej konferencii dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 14. marca.

Prokurátor z ÚŠP vtedy zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Marianovi K. bolo vtedy doručené. Následne bol vykonaný jeho výsluch, ale aj výsluchy ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať. Teda s obvinenou Alenou Zs., Tomášom Sz., Miroslavom M. a Zoltánom A. Štvorica zostáva vo väzbe do 27. novembra. Rozhodol o tom v pondelok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Alena Zs. a traja obvinení v kauze vraždy J. Kuciaka zostávajú vo väzbe 

Banská Bystrica 1. apríla (TASR) – Obvinení v prípade obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A., zostávajú vo väzbe do 27. novembra. Rozhodol o tom v pondelok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

ŠTS rozhodoval o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na predĺženie väzby u štyroch obvinených o maximálne povolenú hranicu, to je o sedem mesiacov.

„Sudca pre prípravné konanie vyhovel návrhu prokurátora ÚŠP a predĺžil väzbu všetkým štyrom obvineným do 27. novembra. Uznesenie sa stalo právoplatným dňom vyhlásenia,“ konštatovala Kudjáková.

Rozhodovanie bolo neverejné a konalo sa za múrmi Ústavu na výkon väzby v Banskej Bystrici. Trvalo vyše štyroch hodín. Štvorica obvinených je vo väzbe od konca septembra 2018, aby nemohla utiecť, pokračovať v trestnej činnosti alebo ovplyvňovať svedkov.

Podľa doterajších informácií tlmočníčka Alena Zs. mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz. mal strieľať, Miroslav M. strelca doviezť na miesto činu a Zoltán A. bol sprostredkovateľ. Objednávateľom vraždy novinára má byť podnikateľ Marian K., ktorý je už väzobne stíhaný v kauze tzv. televíznych zmeniek.

Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili vlani vo februári v jej dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru deväť milimetrov. Za tento brutálny čin mal objednávateľ zaplatiť minimálne 70.000 eur.

Vyšetrovaniu vraždy bolo podľa prokurátorov ÚŠP venované enormné úsilie. Samotný spis má 38 zväzkov a viac ako 15.000 strán. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, vykonané boli konfrontácia, dve rekognície a dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, uskutočnilo sa 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu. Vyšetrovatelia zaistili 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 harddiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných stôp.

Prokuratúra neeviduje sťažnosť voči obvineniu Mariana K. v prípade Jána Kuciaka 

Bratislava 1. apríla (TASR) – Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zatiaľ neeviduje sťažnosť podnikateľa Mariana K. voči nedávnemu obvineniu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Na Úrad špeciálnej prokuratúry zatiaľ nebola doručená žiadna sťažnosť,“ uviedla v pondelok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. „Odôvodnenie sťažnosti som nemohol napísať z dôvodu, že mi orgány činné v trestnom konaní (OČTK) odmietli právo nahliadať do spisu. Zároveň z dôvodu, že som sústavne nútený radiť sa s klientom v miestnosti č. 4 (väzenie v Leopoldove – poznámka TASR) a žiadnej inej, čo vzbudzuje dôvodné podozrenie z monitorovania porady obvineného s obhajcom a doslova znemožňuje riadny výkon obhajoby, a teda aj odôvodnenie sťažnosti proti uzneseniu o vznesení obvinenia,“ zareagoval pre TASR obhajca podnikateľa Marek Para.

„Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nie je oprávnený realizovať a ani nevykonáva monitorovanie procesných úkonov medzi obhajcom a väznenou osobou. Vzhľadom na nevyhnutnú potrebu zachovania legitimity práva na obhajobu väznenej osoby nie je možné sa vyjadriť na položené otázky ohľadne počtu stretnutí obhajcu s obvineným. K určeniu konkrétnej miestnosti pre konkrétneho obvineného uvádzame, že úkony OČTK a obhajcov sa v ústave vykonávajú v miestnostiach na to určených tak, aby boli zabezpečené nároky OČTK a obhajcov na jednotlivé úkony s väznenými osobami,“ zareagovala pre TASR riaditeľka odboru podpory centrálneho riadenia a komunikácie Generálneho riaditeľstva ZVJS Katarína Nováková.

Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. v kauze televíznych zmeniek obvinili 8. marca z objednávky vraždy novinára Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Kušnírovú. Jeho likvidáciu si mal objednať Marian K. pre novinársku prácu Kuciaka. Potvrdili to na tlačovej konferencii dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 14. marca.

Prokurátor z ÚŠP vtedy zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Marianovi K. bolo vtedy doručené. Následne bol vykonaný jeho výsluch, ale aj výsluchy ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať. Teda s obvinenou Alenou Sz., Tomášom Sz., Miroslavom M. a Zoltánom A. Kvarteto zostáva vo väzbe do 27. novembra. Rozhodol o tom v pondelok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

ŠTS rozhodoval o návrhu prokurátora ÚŠP na predĺženie väzby v prípade štyroch obvinených o maximálne povolenú hranicu sedem mesiacov. „Sudca pre prípravné konanie vyhovel návrhu prokurátora ÚŠP a predĺžil väzbu všetkým štyrom obvineným do 27. novembra. Uznesenie sa stalo právoplatným dňom vyhlásenia,“ konštatovala Kudjáková. Štvorica obvinených je vo väzbe od konca septembra 2018, aby nemohla utiecť, pokračovať v trestnej činnosti alebo ovplyvňovať svedkov.

Podľa doterajších informácií tlmočníčka Alena Zs. mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz. mal strieľať, Miroslav M. strelca doviezť na miesto činu a Zoltán A. bol sprostredkovateľ. Objednávateľom vraždy novinára má byť podnikateľ Marian K., ktorý je už väzobne stíhaný v kauze tzv. televíznych zmeniek. Nachádza sa aktuálne v sprísnenej kolúznej väzbe v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove.

Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili vlani vo februári v jej dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru deväť milimetrov. Za tento brutálny čin mal objednávateľ zaplatiť minimálne 70.000 eur.

Vyšetrovaniu vraždy bolo podľa prokurátorov ÚŠP venované enormné úsilie. Samotný spis má 38 zväzkov a viac ako 15.000 strán. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, vykonané boli konfrontácia, dve rekognície a dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, uskutočnilo sa 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu.

Podnikateľ Marian K. zostáva naďalej v sprísnenej kolúznej väzbe v Leopoldove 

Bratislava 1. apríla (TASR) – Podnikateľ Marian K., ktorý je obvinený v takzvanej kauze televíznych zmeniek, rovnako obvinený aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a najnovšie aj z nedovoleného ozbrojovania, zostáva naďalej v sprísnenej kolúznej väzbe v Leopoldove.

Rozhodol o tom v pondelok senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku po približne dvoch hodinách. Marian K. sa zasadnutia nezúčastnil a dal písomný súhlas na zastupovanie svojmu obhajcovi Marekovi Parovi, ktorý o tom informoval TASR. Rozhodnutie ŠTS nie je právoplatné, sťažnosť podal ako dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta, tak aj obhajca Para.

„Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku rozhodol o ďalšom trvaní väzby u obvineného Mgr. M. K. po podaní obžaloby (v takzvanej kauze televíznych zmeniek, kde je obvinený aj exriaditeľ televízie Markíza Pavol R., poznámka TASR). Senát nevyhovel podnetu prokurátora ÚŠP a nerozšíril obvinenému väzbu o takzvanú útekovú väzbu. Prokurátor aj obhajcovia podali proti rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR,“ povedala pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Súd rozhodol o ponechaní môjho klienta vo väzbe z tých istých dôvodov ako doposiaľ. Obhajoba namieta najmä porušenie práva na obhajobu, keďže v rozpore so základnými zásadami a spravodlivosťou sa nesmie v priestoroch Ústavu na výkon väzby (ÚVV) a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) radiť v inej miestnosti ako číslo 4, pričom vzniká dôvodné podozrenie z monitorovania obhajcov s ich klientom,“ zdôraznil v pondelok pre TASR obhajca Para.

Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Neúspešne sa snažil od leta minulého roka dva razy dostať z väzby na slobodu, čo mu zamietol ako prvostupňový súd, tak aj odvolací Najvyšší súd (NS) SR.

„Prokurátor ÚŠP podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu v trestnej veci Mgr. M. K. a spol. Dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. Obžaloba bola pridelená senátu 1T, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedla 22. marca pre TASR Kudjáková. Znamená to, že o osude dvojice bude rozhodovať senát v Pezinku a nie pracovisko ŠTS v Banskej Bystrici.

„Po podaní obžaloby príslušný senát 1T ŠTS v Pezinku ako prvé bude musieť posúdiť námietky obhajoby proti podanej obžalobe a námietky pre porušenie práv na obhajobu v prípravnom konaní,“ zareagoval vtedy pre TASR obhajca Para. Para prevzal prelomové znalecké posudky k datovaniu atramentu, ktoré podľa jeho slov vyvracajú verziu obžaloby.

„Orgány činné v trestnom konaní na tieto posudky, napriek môjmu vyrozumeniu nečakali a podali obžalobu v prípade takzvaných televíznych zmeniek spoločnosti Markíza. Ďalšie posudky renomovaných znalcov budem predkladať už súdu,“ zdôraznil obhajca Para.

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal návrh na obžalobu Mariana K. a Pavla R. v prípade tzv. televíznych zmeniek. Formou spolupáchateľstva sa mali dopustiť trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti so škodou 69 miliónov eur. Polícia o tom informovala 15. marca na sociálnej sieti.

Trestné oznámenie na Pavla R. a Mariana K. podala TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

Pavol R. je okrem tohto prípadu v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia (banskobystrickým bosom Mikulášom Černákom, bosom skupiny sýkorovcov Robertom Lališom, alias Kýblom a bosom Milošom Kaštanom – poznámka TASR) z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej.

Podnikateľa Mariana K. nedávno obvinili aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal na ÚŠP sťažnosť, čo následne TASR potvrdil obhajca Para.

Podnikateľa Mariana K. a ďalšieho z obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Tomáša Sz. koncom minulého týždňa obvinili ešte aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Informovala o tom Polícia SR 27. marca na sociálnej sieti. V prípade dokázania viny im podľa polície hrozí za prečin trest odňatia slobody vo výške jedného až piatich rokov.

U oboch osôb zadržali policajti počas razií náboje. „Marian K. si zaobstaral 60 kusov nábojov (český výrobca), ktoré nelegálne zadržiaval v rodinnom dome v Bratislave, a to až do vykonania rozsiahlej policajnej akcie v októbri 2018. Tomáš Sz. prechovával doma 14 nábojov od českého, československého a maďarského výrobcu, ktoré policajti našli počas veľkej akcie v Kolárove v septembri 2018,“ informovali policajti.

Pavol R. nie je na rozdiel od Mariana K. stíhaný väzobne. Rozhodol o tom už dva razy Krajský súd v Bratislave. Je monitorovaný elektronickým náramkom a pravidelne sa dostavuje, ako potvrdili viac razy pre TASR justičné zdroje, do Justičného paláca k probačnému úradníkovi v dohodnutých termínoch.

Sudca rozhoduje o predĺžení lehoty väzby Aleny Zs. a ďalších obvinených 

Banská Bystrica 1. apríla (TASR) – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, má v pondelok rozhodnúť o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na predĺženie lehoty väzby obvinenej Aleny Zs. a ďalších troch osôb. Všetci sa mali podieľať na vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ako TASR informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, rozhodovanie sa koná za múrmi Ústavu na výkon väzby v Banskej Bystrici.

Podľa hovorkyne ÚŠP Jany Tökölyovej prokurátor doručil na ŠTS návrh na predĺženie väzby na štyroch obvinených o maximálne povolenú hranicu, to je o sedem mesiacov.

Podľa doterajších informácií Alena Zs. mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz. strieľať, Miroslav M. strelca doviezť na miesto činu a Zoltán A. bol sprostredkovateľom.

Objednávateľom vraždy novinára má byť podnikateľ Marian K., ktorý je väzobne stíhaný v kauze tzv. televíznych zmeniek.
Súd v Pezinku rozhoduje o trvaní väzby Mariana K. po podaní obžaloby 

Bratislava 1. apríla (TASR) – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v pondelok približne o 8.30 h rozhodovať na svojom neverejnom zasadnutí o ďalšom trvaní väzby Mariana K. po tom, čo na tohto podnikateľa a na bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla R. podal a pred dvoma týždňami prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu v kauze televíznych zmeniek. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Zároveň senát rozhoduje aj potom, čo podnikateľa nedávno obvinili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Marian K. sa pondelňajšieho neverejného zasadnutia na ŠTS nezúčastňuje, pretože dal svojmu obhajcovi Marekovi Parovi súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Para pre TASR krátko pred zasadnutím uviedol, že k veci sa vyjadrí až po rozhodnutí senátu ŠTS. Procesného úkonu sa zúčastňuje aj dozorový prokurátor ÚŠP Ján Šanta. Zasadnutie môže trvať aj niekoľko hodín.

Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Nachádza sa v sprísnenej kolúznej väzbe. Neúspešne sa snažil od leta minulého roka dva razy dostať z väzby na slobodu, čo mu zamietol ako prvostupňový súd, tak aj odvolací Najvyšší súd (NS) SR.

„Prokurátor ÚŠP podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu v trestnej veci Mgr. M. K. a spol. Dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. Obžaloba bola pridelená senátu 1T, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedla 22. marca pre TASR Kudjáková. Znamená to, že o osude dvojice bude rozhodovať senát v Pezinku a nie pracovisko ŠTS v Banskej Bystrici.

„Po podaní obžaloby príslušný senát 1T ŠTS v Pezinku ako prvé bude musieť posúdiť námietky obhajoby proti podanej obžalobe a námietky pre porušenie práv na obhajobu v prípravnom konaní,“ zareagoval vtedy pre TASR obhajca Para. Para prevzal prelomové znalecké posudky k datovaniu atramentu, ktoré podľa jeho slov vyvracajú verziu obžaloby.

„Orgány činné v trestnom konaní na tieto posudky, napriek môjmu vyrozumeniu nečakali a podali obžalobu v prípade takzvaných televíznych zmeniek spoločnosti Markíza. Ďalšie posudky renomovaných znalcov budem predkladať už súdu,“ zdôraznil obhajca Para.

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal návrh na obžalobu Mariana K. a Pavla R. v prípade tzv. televíznych zmeniek. Formou spolupáchateľstva sa mali dopustiť trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti so škodou 69 miliónov eur. Polícia o tom informovala 15. marca na sociálnej sieti.

„Vyšetrovateľ finančnej polície NAKA ukončil prípad zmeniek návrhom na podanie obžaloby. Spis bude v krátkom čase doručený dozorovému prokurátorovi,“ uviedla polícia. V prípade preukázania viny hrozí obom obvineným trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov.

Trestné oznámenie na Pavla R. a Mariana K. podala TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

Pavol R. je okrem tohto prípadu v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia (banskobystrickým bosom Mikulášom Černákom, bosom skupiny sýkorovcov Romeretom Lališom a bosom Kaštanom – poznámka TASR) z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Marian K. je pre zmenky väzobne stíhaný. Podnikateľa nedávno obvinili aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal na ÚŠP sťažnosť, čo následne TASR potvrdil obhajca Para.

Podnikateľa Mariana K. a ďalšieho z obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Tomáša Sz. koncom minulého týždňa obvinili ešte aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Informovala o tom Polícia SR 27. marca na sociálnej sieti. V prípade dokázania viny im podľa polície hrozí za prečin trest odňatia slobody vo výške jedného až piatich rokov.

U oboch osôb zadržali policajti počas razií náboje. „Marian K. si zaobstaral 60 kusov nábojov (český výrobca), ktoré nelegálne zadržiaval v rodinnom dome v Bratislave, a to až do vykonania rozsiahlej policajnej akcie v októbri 2018. Tomáš Sz. prechovával doma 14 nábojov od českého, československého a maďarského výrobcu, ktoré policajti našli počas veľkej akcie v Kolárove v septembri 2018,“ informovali policajti.

Pavol R. nie je na rozdiel od Mariana K. stíhaný väzobne. Rozhodol o tom už dva razy Krajský súd v Bratislave. Je monitorovaný elektronickým náramkom a pravidelne sa dostavuje, ako potvrdili viac razy pre TASR justičné zdroje, do Justičného paláca k probačnému úradníkovi v dohodnutých termínoch.

GPSR: P. Šufliarsky končí na poste prvého námestníka generálneho prokurátora 

Bratislava 29. marca (TASR) – Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky sa k 1. aprílu vzdá svojej funkcie. Na tlačovej konferencii to v piatok oznámil generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Kto by ho mohol vo funkcii nahradiť, nie je zatiaľ zrejmé.

„Ďalší postup bude, že od 1. apríla prestáva byť pán Šufliarsky prvým námestníkom generálneho prokurátora. Rozhodnem o jeho zaradení a komunikáciu ako takú (s Marianom K., pozn. TASR) predložím etickej komisii, ktorá nech zaujme stanovisko, či došlo len k porušeniu etického kódexu, alebo k disciplinárnemu previneniu,“ uviedol Čiznár s tým, že následne rozhodne.

Verejnosť požiadal, aby na neho netlačila. Zároveň ocenil, že po jeho rozhovore so Šufliarskym dospeli k záveru, že v tejto situácii je najlepšie, keď sa funkcie vzdá sám a dobrovoľne. „Predišli sme celému procesu, ktorý by musel prebehnúť. Ten by mohol trvať niekoľko týždňov,“ doplnil generálny prokurátor.

Čižnár tiež povedal, že líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý zverejnil časť spomínanej komunikácie a žiadal Šufliarskeho odchod, vo svojich vyjadreniach na tlačovej konferencii klamal. Generálnemu prokurátorovi posielal SMS správy, v ktorých mu podľa Čižnára dával ultimáta k odvolaniu Šufliarskeho. Čižnár to vníma ako vydieranie. „Mne tu nikto nebude dávať podmienky,“ skonštatoval.

Na tlačovej konferencii hovoril aj o SMS komunikácii, ktorú spomínal Matovič vo štvrtok (28. 3.). Líder OĽaNO tvrdil, že ho istá osoba varovala, že nemá riešiť SMS komunikáciu Šufliarskeho s Marianom K., s tým, že na neho existuje nahrávka. K SMS správam pre Matoviča sa priznal podľa generálnej prokuratúry Anton Železník, ktorý tvrdí, že Matovič správy účelovo vytrhol z kontextu a manipuloval s faktami. „Pánovi Matovičovi sa nikto nevyhrážal,“ vyhlásil Čižnár.

Šufliarsky odchádza po medializácii jeho komunikácie s podnikateľom Marianom K. Ten je okrem iného väzobne stíhaný v kauze televíznych zmeniek a obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zabili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Šufliarsky vo štvrtok potvrdil, že si písali od januára do júla 2017. Svoje odpovede označil za prejav slušnosti a profesionality.

Nitra: V NAKA vypovedal ďalší z obvinených v prípade vraždy J. Kuciaka 

Nitra 29. marca (TASR) – Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Nitre vypočúvali v piatok ďalšieho obvineného v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Krátko po 8.30 h priviezla policajná eskorta do pobočky NAKA v Nitre Miroslava M., ktorý mal na miesto činu doviezť strelca Tomáša Sz.

Obvinený vypovedal pred vyšetrovateľom tri hodiny a o 11.30 h ho policajná eskorta z budovy NAKA odviezla.

Miroslav M. je ďalší z obvinených, ktorý musel vo veci vraždy novinára nanovo vypovedať po tom, ako polícia v tomto prípade obvinila aj podnikateľa Mariana K. Vo štvrtok 28. marca už za prítomnosti obhajcov vypovedal Zoltán A., ktorý v prípade figuruje ako sprostredkovateľ a Tomáš Sz., ktorý mal na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú strieľať. Okrem nich je obvinená aj Alena Zs., ktorá mala za objednávku vraždy zaplatiť.

Pri vypočúvaní obvinených bol vo štvrtok 28. marca prítomný aj Marek Para, ktorý je obhajcom Mariana K. Pripomenul, že jeho klient akúkoľvek vinu v prípade vraždy novinára odmieta a voči vzneseniu obvinenia podal sťažnosť. Zároveň sa sťažoval na to, že mu vyšetrovatelia neumožnili nazrieť do spisu. „V tomto smere budeme žiadať prokurátora, aby preskúmal postup vyšetrovateľa, nakoľko máme dojem, že toto nám znemožňuje využiť všetky práva tak, aby sme mohli v celom rozsahu odôvodniť sťažnosť,“ skonštatoval Para.

Po obvinení Mariana K. v prípade vraždy sa musia zopakovať viaceré úkony 

Nitra 28. marca (TASR) – Do nitrianskej pobočky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vo štvrtok pred deviatou hodinou priviezli na výsluch Tomáša Sz. a Zoltána A., ktorí sú obvinení v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pri ich vypočúvaní boli prítomní aj ich obhajcovia spolu s advokátmi ďalších obvinených.

Výpovede oboch mužov si prišiel vypočuť aj Marek Para, obhajca Mariana K., ktorý si mal vraždu novinára objednať. Marian K. už voči uzneseniu o obvinení podal sťažnosť, podľa jeho advokáta ju však ešte nebolo možné riadne odôvodniť. „A to z toho dôvodu, že nám nebolo umožnené nahliadnuť do spisu. V tomto smere budeme žiadať prokurátora, aby preskúmal postup vyšetrovateľa, pretože máme dojem, že toto nám znemožňuje využiť všetky práva tak, aby sme mohli v celom rozsahu odôvodniť sťažnosť. Samozrejme, že môj klient sa cíti byť nevinný,“ uviedol Para.

V prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice boli donedávna obvinení štyria ľudia. Okrem Aleny Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, to je Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť, a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Potom ako bol 14. marca obvinený aj Marian K., ktorý si mal vraždu novinára objednať, musia vyšetrovatelia viaceré úkony a výsluchy zopakovať.

„Je troška skoro predbiehať obhajobu, treba si počkať, aby som sa oboznámil so spisom a potom zaujal nejaké stanovisko. Budú sa musieť úkony opakovať a je, samozrejme, potom na obhajcoch, aby opäť prípadné zdržanie v konaní alebo niečo iné signalizovali a zaujali nejaké stanovisko. Keď už hovoríme aj o tom nevpustení mňa ako obhajcu do spisu, vzhľadom na štádium konania je to minimálne neštandardné,“ uviedol Para.

Pri výsluchu dvoch obvinených bol vo štvrtok aj obhajca Aleny Zs. Štefan Neszméry. Doterajší priebeh vyšetrovania však komentovať nechcel. „Určite sa teraz k tomu nebudem vyjadrovať, to by som mohol povedať informácie, ktoré by mohli byť použité. Pre mňa je výhodné, keď vy dávate informácie, lebo ja ich využijem neskôr pri obhajobe. V podstate sa opakujú tie isté úkony, to, čo už raz odznelo, teraz sa to počúva ešte raz, to je celé,“ povedal Neszméry novinárom pri odchode z NAKA.

Reakcia strany Sloboda a Solidarita (SaS) k medializovaným informáciám, že si prvý námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky vymenil v priebehu pol roka 430 SMS správ s Marianom Kočnerom.

Námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky mal nadštandardné vzťahy s väzneným Marianom Kočnerom. Pritom si musel byť vedomý, kto je Kočner a akým podozreniam a trestným oznámeniam čelí. Zároveň o intenzite a povahe tohto priateľského vzťahu klamal verejnosť.

Peter Šufliarsky sa vzhľadom na svoju funkciu týmto skompromitoval v miere, ktorá neznesie ospravedlnenie. Mal by sa riadiť príkladom jeho kolegu Reného Vaneka a dobrovoľne opustiť rady prokurátorov. V opačnom prípade by mal konečne konať generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

P. Šufliarsky zverejní svoju SMS komunikáciu s Marianom K. 

Bratislava 28. marca (TASR) – Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky zverejní SMS správy medzi ním a podnikateľom Marianom K. Oznámil to vo štvrtok vo svojom vyhlásení pre médiá. Potvrdil, že si písali od januára do júla 2017. Šufliarsky svoje odpovede označil za prejav slušnosti a profesionality.

„Ak prejav slušnosti a profesionality v komunikácii s M. K., ale aj inými osobami, ktoré ma denne kontaktujú rôznou formou a rôznym spôsobom, je chybou, tak som spravil chybu. Ospravedlňujem sa za ňu svojim kolegom, odbornej a laickej verejnosti,“ povedal Šufliarsky.
Rozhodol sa, že komunikáciu zverejní napriek tomu, že to môže sťažiť alebo zmariť objasnenie motívu jeho vraždy viacerými páchateľmi. Šufliarsky udelí osobe, ktorá o komunikáciu požiada, súhlas na jej zverejnenie.

Komunikáciu s Marianom K. označil za dôkaz v trestnej veci prípravy jeho likvidácie. „Žiadnym spôsobom nesúvisí so skutkom usmrtenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ zdôraznil s tým, že všetci by mali spozornieť, ak je pripravovaná fyzická likvidácia prokurátora. „Ide o zásah do nezávislosti, zákonnosti nielen konkrétnej osoby, ale aj zásah do fungovania inštitúcie samotnej,“ vyjadril sa.

Šufliarsky poukázal na to, že tí, ktorí spomínanou komunikáciou v súčasnosti disponujú, ju majú nelegálne z dôvodu úniku z vyšetrovacieho spisu. „V snahe zdiskreditovať ma flagrantným spôsobom porušujú zákony tohto štátu,“ uviedol s tým, že ich nezastaví, ale bude bojovať. Tvrdí, že niektorí z nich pri presadzovaní svojich osobných záujmov hrajú politické hry. Komunikáciu sa rozhodol zverejniť aj preto, lebo sa do nich nechce zapojiť.

K predsedovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi sa nechcel vyjadrovať, pretože podľa neho nespĺňa atribúty ústavného činiteľa. Matovič vo štvrtok informoval o tom, že Šufliarsky si s Marianom K. vymenili 430 SMS správ, sedem esemesiek aj zverejnil. Avizoval, že časom sa zverejnia všetky.

Komunikáciou Šufliarskeho s obvineným podnikateľom sa zaoberá aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. „Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Vyjadrenie: Vyjadrenie GP SR k inkriminovanej komunikácii 

Bratislava 28. marca (TASR) – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár hneď po návrate zo zahraničia, kontaktoval dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry so žiadosťou, aby sa ešte v pondelok s n ím stretol a predložil mu inkriminovanú komunikáciu medzi prvým námestníkom generálneho prokurátora a M. K.  Dozorový prokurátor ÚŠP oznámil, že v tento deň (teda v pondelok 25.3.2019) sa z dôvodu naplánovaných úkonov nemôže stretnutia zúčastniť. Stretnutie bolo teda dohodnuté na stredu t. j. 27.3.2019 z dôvodu, že generálny prokurátor v utorok absolvoval dlhodobo naplánované kontrolné lekárske vyšetrenie.

Stretnutie generálneho prokurátora s dozorovým prokurátorom ÚŠP sa uskutočnilo včera, t.j. 27.3.2019 a trvalo niekoľko hodín, pričom obaja sa zhodli, že pracovné stretnutie bude pokračovať i dnes (t.j. 28.3.2019) z dôvodu, že dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise je kompletná. Následne generálny prokur átor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá.

Generálny prokurátor podotýka, že porovnávať postup v prípade bývalého námestníka R. V. s terajšou situáciou nie je možné, pretože v prípade bývalého námestníka ho generálny prokurátor neodvolal z funkcie, ale zrušil jeho poverenie výkonom funkcie ( pozn. pretože bol len poverený výkonom funkcie námestníka pre netrestn ý úsek GP SR). Generálny prokurátor len podotýka, že po verifikácii komunikácie medzi R. V. a A. Zs., dôvodom zrušenia poverenia neboli len medializované informácie.

Prípadné rozhodnutie vo veci prv ého námestníka GP SR je zo zákona podmienené predchádzajúcim vyjadrením Rady prokurátorov SR, ktorá musí byť k tomu zvolaná (pozn. zákon č. 154 /2001, § 23, ods. 1, ods. 2).

TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

J. Čižnár sa zaoberá komunikáciou P. Šufliarskeho s obvineným Marianom K.

Bratislava 28. marca (TASR) – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár sa zaoberá komunikáciou svojho prvého námestníka Petra Šufliarskeho a obvineného podnikateľa Mariana K. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR) Andrea Predajňová. S dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa podľa jej slov Čižnár stretol v stredu (27.3.), stretnutie pokračuje aj vo štvrtok.

„Dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá,“ uviedla Predajňová.

Dodala, že podľa Čižnára sa však terajšia situácia nedá porovnávať s postupom v prípade bývalého námestníka pre netrestný úsek René Vanekom. Vanek sa po dlhšej dovolenke minulý týždeň po dlhých rokoch vzdal funkcie prokurátora, keď po medializovaní jeho komunikácie s obvinenou Alenou Zs. v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka mu bolo zo strany Čižnára zrušené poverenie funkcie.

Na margo aktuálnej situácie ohľadne prvého námestníka Petra Šufliarskeho v prípade komunikácie s obvineným podnikateľom Marianom K. (obvinený v kauze televíznych zmeniek, pričom táto obžaloba je už na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, a najnovšie obvineným v prípade vraždy novinára Kuciaka, pozn. TASR) Predajňová konkretizovala: „Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár hneď po návrate zo zahraničia kontaktoval dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry so žiadosťou, aby sa ešte v pondelok (25.3.) s ním stretol a predložil mu inkriminovanú komunikáciu medzi prvým námestníkom generálneho prokurátora a M. K. Dozorový prokurátor ÚŠP oznámil, že v tento deň sa z dôvodu naplánovaných úkonov nemôže na stretnutí zúčastniť. Stretnutie bolo teda dohodnuté na stredu (27.3.) z dôvodu, že generálny prokurátor v utorok absolvoval dlhodobo naplánované kontrolné lekárske vyšetrenie.“

„Stretnutie generálneho prokurátora s dozorovým prokurátorom ÚŠP sa uskutočnilo v stredu a trvalo niekoľko hodín, pričom obaja sa zhodli, že pracovné stretnutie bude pokračovať i dnes z dôvodu, že dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá,“ zdôraznila ďalej hovorkyňa GP SR. Dodala, že prípadné rozhodnutie vo veci prvého námestníka GP SR je zo zákona podmienené predchádzajúcim vyjadrením Rady prokurátorov SR, ktorá musí byť k tomu zvolaná.

Podľa slov Predajňovej generálny prokurátor zároveň podotýka, že porovnávať postup v prípade bývalého námestníka Vaneka s terajšou situáciou Šufliarskeho nie je možné, pretože v prípade bývalého námestníka ho generálny prokurátor neodvolal z funkcie, ale zrušil jeho poverenie výkonom funkcie, pretože bol len poverený výkonom funkcie námestníka pre netrestný úsek GP SR. Generálny prokurátor len podotýka, že po verifikácii komunikácie medzi Vanekom a obvinenou Alenou Zs., dôvodom zrušenia poverenia neboli len medializované informácie.

Prvý námestník Šufliarsky minulý týždeň opakovane poprel, že by mal s obvineným podnikateľom Marianom K. akýkoľvek vzťah. „Opakovane zdôrazňujem, že môj vzťah k M. K. nikdy nebol priateľský, nepriateľský, príbuzenský, finančný či majetkový. Komunikácia, ku ktorej sa vyjadril aj JUDr. Roman Kvasnica, bola vždy iniciovaná M. K., pričom z mojej strany, ako to už bolo uvedené, išlo o slušnú reakciu. Predmetom komunikácie neboli žiadne trestné veci,“ zdôraznil vo štvrtok (21. 3.) pre TASR Šufliarsky.

„Charakter môjho vzťahu k M. K. dokazuje výkon mojej právomoci v konkrétnych trestných veciach, v ktorých som rozhodol alebo navrhol rozhodnúť v neprospech tejto osoby a ďalších spriaznených osôb. „K osobe M. K. a charakteru môjho vzťahu k nemu som sa proaktívne vyjadril v januári tohto roka na tlačovej besede a následne aj pred vyšetrovateľom Policajného zboru 5. marca v súvislosti s prípravou mojej vraždy,“ povedal koncom minulého týždňa prvý námestník generálneho prokurátora.

Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Kvasnica sa už oboznámil s obsahom uznesenia o vznesení obvinenia voči Marianovi K. za objednávku vraždy novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj Martina Kušnírová. Napísal okrem iného v stredu (19. 3.) denník N. Podľa tohto zdroja videl aj ďalšie dôkazy: prepis rozhovoru medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Marianom K. a aj komunikáciu námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Šufliarskeho s obvineným podnikateľom. Šufliarsky pokladá vyjadrenie Kvasnicu v článku za zavádzajúce a subjektívne, ktoré sa navyše týka dôkazu, ktorý nesúvisí s trestnou vecou, v ktorej je splnomocnencom poškodeného.

Polícia: Mariana K. a Tomáša Sz. obvinila z nelegálneho ozbrojovania 

Bratislava 27. marca (TASR) – Podnikateľa Mariana K. a ďalšieho z obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Tomáša Sz. obvinili z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti. V prípade dokázania viny im podľa polície hrozí za prečin trest odňatia slobody vo výške jedného až piatich rokov.

U oboch osôb zadržali policajti počas razií náboje. „Marian K. si zaobstaral 60 kusov nábojov (český výrobca), ktoré nelegálne zadržiaval v rodinnom dome v Bratislave, a to až do vykonania rozsiahlej policajnej akcie v októbri 2018. Tomáš Sz. prechovával doma 14 nábojov od českého, československého a maďarského výrobcu, ktoré policajti našli počas veľkej akcie v Kolárove v septembri 2018,“ informujú policajti.

Tomáš Sz., ktorý mal byť v prípade Kuciakovej vraždy strelcom, je v súčasnosti vo väzbe. Marian K., ktorý si mal vraždu novinára objednať, je rovnako vo väzbe. Do tej ho vzali pre ďalšie obvinenie v prípade tzv. televíznych zmeniek.

NRSR: Opozícia chcela odvolávať M. Glváča, návrh neprešiel 

Bratislava 26. marca (TASR) – Podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer-SD) nebude čeliť odvolávaniu z funkcie a výboru. Rozhodlo o tom plénum, ktoré odmietlo návrhy opozície.

Opoziční poslanci Miroslav Beblavý (nezaradený) a Eduard Heger (OĽaNO) chceli, aby parlament odvolával Glváča pre jeho kontakty s Marianom K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, a tiež pre jeho dôvernú komunikáciu s Alenou Zs., ktorá je tiež obvinená z vraždy novinára. Heger chcel, aby Glváča odvolali aj z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

„Ak chceme byť skutočne európska krajina, nemôžeme tolerovať, aby v takejto funkcii bol človek spojený s ľuďmi, obvinenými z vraždy novinára,“ povedal Beblavý. Heger svoj návrh odôvodnil tým, že výbor rokuje o tajných informáciách.

O predĺžení väzby Aleny Zs. a spol. bude súd rozhodovať 1. apríla 

Bratislava 26. marca (TASR) – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, bude 1. apríla rozhodovať o návrhu na predĺženie lehoty väzby obvinenej Aleny Zs. a spol. v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Alenu Zs. a ďalšie tri osoby v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej návrh na predĺženie väzby. Návrh bol doručený minulý týždeň na ŠTS pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom vtedy informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. „Prokurátor ÚŠP v utorok 19. marca doručil na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici návrh na predĺženie väzby na štyroch obvinených o maximálne povolenú hranicu, to je o sedem mesiacov,“ spresnila ďalej hovorkyňa.

Obvinenie voči Marianovi K. vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice bolo vznesené 8. marca. Potvrdené to bolo na tlačovej konferencii ÚŠP vo štvrtok 14. marca v Pezinku. Dozorujúci prokurátor z ÚŠP zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Marianovi K. bolo doručené v priebehu minulého štvrtka. Následne vypočuli jeho aj ďalšie osoby. Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi spomínanými štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať.

Na otázku, prečo prišlo obvinenie Mariana K. až teraz, prokurátor odvetil, že nemali také penzum poznatkov, ako majú v súčasnosti. „Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení,“ poznamenal vtedy dozorujúci prokurátor.

Vyšetrovanie sa obvinením Mariana K. predĺži, keďže výpovede sa budú musieť zopakovať. Preto bol ešte 11. marca predložený návrh na predĺženie ich väzby maximálne o sedem mesiacov. Predpoklad, že sa na vražde zúčastnil niekto z Talianska, sa nepotvrdil. Spolupráca s Europolom, ktorý pomohol najmä s analýzou množstva zaistených dát, však pokračuje.

Voči pätici obvinených sa zatiaľ nepostupuje ako proti organizovanej skupine, zatiaľ je to skupina páchateľov. Či sa to zmení, bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Vyšetrovanie tzv. motákov, ktoré mal Marian K. z väzby posielať, sa vedie samostatne. Podieľajú sa však na ňom aj ľudia z tímu Kuciak.

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil, spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú, o akú zbraň išlo, aj kto ju upravoval.

Vyšetrovaniu tejto vraždy bolo podľa prokurátorov venované enormné úsilie. Samotný spis má 38 zväzkov a viac ako 15.000 strán. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, boli vykonané jedna konfrontácia, dve rekognície, dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu.

Zaistených bolo 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 harddiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných stôp.

Nitra: P. Tótha takmer celý deň vypočúvali policajti z NAKA 

Nitra 25. marca (TASR) – Takmer celý deň vypovedal v pondelok na NAKA v Nitre bývalý novinár a exšéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth. Na výsluch prišiel krátko po ôsmej hodine ráno, aby ako svedok vypovedal v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Tóth odchádzal z výsluchu až v podvečerných hodinách, čakajúcim novinárom sa vyhol. Cez deň boli počas výsluchu prítomní aj obhajcovia obvinených Aleny Zs., Zoltána A. a Miroslava M. Ani jeden z nich na otázky novinárov odpovedať nechcel. „Nebudem sa dnes k ničomu vyjadrovať,“ uviedol obhajca Aleny Zs. Štefan Neszméry. „Môj klient si neželá, aby som sa vyjadrovala,“ skonštatovala obhajkyňa Zoltána A. Lívia Kňažíková.

Prípad sledovania novinárov zo strany Tótha dozoruje Krajská prokuratúra (KP) Bratislava na základe opatrenia o určení výberovej príslušnosti. „Konanie sa nachádza v štádiu po začatí sa trestného stíhania za prečin nebezpečného prenasledovania podľa paragrafu 360 Trestného zákona a iné trestné činy. Doposiaľ nebolo vznesené obvinenie voči žiadnej osobe, aktuálne sú vykonávané skrátené vyšetrovanie a výsluchy svedkov,“ uviedol na otázku TASR prokurátor a hovorca KP v Bratislave Oliver Janíček.

Na margo pôvodne utajeného svedka Petra Tótha, ktorý pre Mariana K. sledoval novinárov, nedávno prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) poznamenal, že vo veci sledovania viacerých osôb je vedené samostatné trestné stíhanie. „Táto vec nie je vedená na ÚŠP a je predpoklad, že v nej bude rozhodnuté v súlade so zákonom a v krátkom čase. Bezprostredný súvis s vraždou Jána Kuciaka tam neevidujeme,“ povedal dozorujúci prokurátor. Tóthova výpoveď však bola zohľadnená pri rozhodnutí o obvinení Mariana K. v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice.

Tóth na začiatku vyšetrovania vraždy Kuciaka a Kušnírovej vypovedal v postavení utajeného svedka, neskôr sa rozhodol svedčiť pod svojím menom. Odmieta, že Kuciaka sledoval. Podľa jeho slov išlo o „paparazzovanie“, ktoré vykonal jeho známy a nemalo súvis s vraždou. Kuciaka mali fotiť v septembri minulého roka približne päť dní.

GP SR: J. Čižnár zaujme stanovisko k P. Šufliarskemu, keď si overí informácie 

Bratislava 22. marca (TASR) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár si informácie o údajných SMS správach prvého námestníka Petra Šufliarskeho s Marianom K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, najskôr overuje, a potom zaujme stanovisko. Potvrdila to hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Čižnár je momentálne v zahraničí. „Tak, ako v prípade Reného Vaneka, si medializované informácie následne verifikoval z relevantných zdrojov, tak postupuje aj v prípade Petra Šufliarskeho. Až následne zaujme kvalifikované stanovisko,“ uviedla Predajňová v reakcii na výzvu OĽaNO, aby Čižnár konal voči Šufliarskemu.

OĽaNO chce, aby Čižnár neodkladne pozastavil funkciu prvého námestníka Petra Šufliarskeho. Mal by tiež zverejniť SMS správy medzi Šufliarskym a Marianom K. Šufliarsky by mal zároveň podľa OĽaNO zvážiť svoje pôsobenie na poste prokurátora a prijať osobnú zodpovednosť.

Hnutie tak reaguje na medializované informácie o komunikácii Šufliarskeho s Marianom K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

K údajnej komunikácii malo podľa OĽaNO dôjsť v období, keď sa množili podozrenia z vážnej trestnej činnosti Mariana K. Komunikácia sa mala niesť podľa slov šéfky klubu OĽaNO Veroniky Remišovej v priateľskom tóne. Remišová zdôrazňuje, že Šufliarsky si nemal s podnikateľom esemeskovať, ale mal vyšetrovať podozrenia.

OĽaNO si tiež myslí, že by sa mal obsah správ medzi Šufliarskym a Marianom K. zverejniť. Obracia sa listom na generálneho prokurátora, kde sa pýta na SMS správy, aj na to, aké kroky podnikol.

Marian K. podal sťažnosť voči obvineniu z objednávky vraždy J. Kuciaka 

Bratislava 22. marca (TASR) – Podnikateľ Marian K., ktorého polícia minulý týždeň obvinila z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, podal voči obvineniu sťažnosť. Informuje o tom Televízia Markíza.

„Potvrdzujem podanie sťažnosti proti uzneseniu o vznesení obvinenia, ktoré nie je podložené dôkazmi, a to ani na úrovni dôvodného podozrenia,“ uviedol dnes na otázku TASR Marek Para, obhajca Mariana K.

„Zatiaľ nám sťažnosť nebola doručená,“ povedala zase pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. obvinili 8. marca z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Kuciakovu likvidáciu si mal obvinený objednať pre jeho novinársku prácu. Dvojicu zavraždili 21. februára 2018 v jej dome vo Veľkej Mači. Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Okrem Mariana K. sú obvinení aj Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A., ktorí sú vo väzbe.

Marian K. je v súčasnosti väzobne stíhaný v kauze televíznych zmeniek. Minulý týždeň bol zo strany vyšetrovateľa podaný na dozorovú prokuratúru návrh na podanie obžaloby.

R. Vanek, ktorý komunikoval s Alenou Zs., sa vzdal funkcie prokurátora 

Bratislava 21. marca (TASR) – René Vanek, ktorému generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil v polovici januára poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora pre netrestný úsek, už nie je prokurátorom.

„René Vanek bol na jeho vlastnú žiadosť uvoľnený z funkcie 14. marca, pretože k tomuto dňu sa vzdal funkcie prokurátora,“ uviedla vo štvrtok na otázku TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová. Doteraz po medializovaní informácií, že Vanek komunikoval s Alenou Zs. obvinenou v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bol radovým prokurátorom netrestného odboru GP SR. Po zrušení funkcie si čerpal dlhšie dovolenku.

Dôvodom zrušenia funkcie Vanekovi boli medializované informácie týkajúce sa jeho komunikácie s obvinenou Alenou Zs., ktoré si generálny prokurátor overil z viacerých zdrojov. Takéto konanie považoval Čižnár za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora. „Mrzí ma to. Bola to veľká chyba a zaplatil som za ňu. Bola chyba, že som komunikoval s neznámou osobou,“ uviedol v polovici januára pre TASR Vanek. Vyslovil pritom úprimnú ľútosť nad tým, že roky poctivej práce sú takouto chybou vymazané.

Viaceré zdroje z prostredia justície vtedy TASR potvrdili, že Vanek svoje predchádzajúce funkcie zastával profesionálne a poctivo. Podľa nich však mal potom, ako zistil, kto je spomínaná neznáma žena, informovať okamžite svojho nadriadeného. S neznámou osobou vôbec nemal komunikovať, keď už z titulu svojej pozície prešiel bezpečnostnými previerkami a bol určite poučený.

Vanek pred zrušením funkcie potvrdil, že v roku 2013 ho cez „Messenger“ oslovila neznáma žena. Ako tvrdí, odvtedy si „raz za čas“ napísali o jednoduchých súkromných veciach. „Mala prezývku Ali Ajuška a nikdy som nemal vedomosť o jej skutočnom priezvisku ani o tom, s kým je v kontakte. Nikdy som sa s ňou osobne nestretol,“ tvrdil Vanek.

Generálny prokurátor vymenoval Vaneka do funkcie prvého námestníka v auguste 2013. Vanek dovtedy pôsobil na Krajskej prokuratúre v Bratislave vo funkcii námestníka a zároveň tam zastával aj post hovorcu. Predtým pracoval na okresných prokuratúrach v Senici a Malackách.

Prokurátor ÚŠP podal na súd návrh na predĺženie väzby Aleny Zs. a spol. 

Bratislava 19. marca (TASR) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Alenu Zs. a ďalšie tri osoby v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej návrh na predĺženie väzby. Návrh bol doručený v utorok na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

„Prokurátor ÚŠP v utorok doručil na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici návrh na predĺženie väzby na štyroch obvinených o maximálne povolenú hranicu, to je o sedem mesiacov,“ spresnila ďalej hovorkyňa.

Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvoch mladých ľudí minulý rok koncom februára zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Najskôr boli obvinené štyri osoby – spomínaná Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť, a Zoltán A. ako sprostredkovateľ.

Všetci sú od jesene minulého roka vo väzbe. Alena Zs. ako prvá koncom minulého roka požiadala o prepustenie z väzby. To však sudca ŠTS pracovisko Banská Bystrica zamietol a voči rozhodnutiu sudcu nepodala obvinená sťažnosť, a teda o nej nemohol rozhodovať odvolací Najvyšší súd SR.

Najnovšie do skupiny obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej pribudol aj podnikateľ Marian K. Ten je doteraz väzobne stíhaný v kauze televíznych zmeniek, kde na neho bol minulý týždeň zo strany vyšetrovateľa podaný na dozorovú prokuratúru návrh na podanie obžaloby. Návrh bol podaný aj na spoluobvineného exministra hospodárstva a bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla R.

Obvinenie voči Marianovi K. vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice bolo vznesené 8. marca. Potvrdené to bolo na tlačovej konferencii ÚŠP vo štvrtok (14. 3.) v Pezinku. Dozorujúci prokurátor z ÚŠP zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Marianovi K. bolo doručené v priebehu minulého štvrtka. Následne mali byť vykonané jeho výsluch, ale aj výsluchy ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi spomínanými štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať.

Na otázku, prečo prišlo obvinenie Mariana K. až teraz, prokurátor minulý štvrtok odvetil, že nemali také penzum poznatkov, ako majú v súčasnosti. „Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení,“ poznamenal vtedy dozorujúci prokurátor.

Vyšetrovanie sa obvinením Mariana K. predĺži, keďže výpovede sa budú musieť zopakovať. Preto bol ešte 11. marca predložený návrh na predĺženie ich väzby maximálne o sedem mesiacov. Predpoklad, že sa na vražde zúčastnil niekto z Talianska, sa nepotvrdil. Spolupráca s Europolom, ktorý pomohol najmä s analýzou množstva zaistených dát, však pokračuje.

Voči pätici obvinených sa zatiaľ nepostupuje ako proti organizovanej skupine, zatiaľ je to skupina páchateľov. Či sa to zmení, bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Vyšetrovanie tzv. motákov, ktoré mal Marian K. z väzby posielať, sa vedie samostatne. Ale podieľajú sa na ňom aj ľudia z tímu Kuciak.

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo aj kto ju upravoval.

Vyšetrovaniu tejto vraždy bolo podľa prokurátorov venované enormné úsilie. Samotný spis má 38 zväzkov a viac ako 15.000 strán. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, boli vykonané jedna konfrontácia, dve rekognície, dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu.

J. Haščák: Nikdy som s Marianom K. nekomunikoval o likvidácii ktorejkoľvek osoby 

Bratislava 15. marca (TASR) – Šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák tvrdí, že nikdy s podnikateľom Marianom K. ani v náznakoch nekomunikoval na tému fyzickej likvidácie ktorejkoľvek osoby. Uviedol to v reakcii na medializované informácie, že mu mal Marian K. poslať SMS správu „Inak pracujem na odj…ní ču..ka.“ a Haščák mu mal odpísať „Povieme si, keď budeme spolu.“.

O tom, že medzi dôkazmi proti Marianovi K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, je aj komunikácia podnikateľa s vplyvným mužom, informovala televízia Markíza. Denník N píše, že ide o vyššie spomínanú komunikáciu. „Autenticitu SMS správ z januára 2018, ktoré citujú médiá, neviem potvrdiť. Vo svojich záznamoch som žiadnu takúto komunikáciu nenašiel,“ reagoval Haščák vo svojom stanovisku.

Zdôrazňuje, že nemal žiadnu vedomosť o tom, že by Marian K. pripravoval úkladnú vraždu a nikdy ho z takýchto aktivít nepodozrieval. „Zásadne odmietam spájanie mojej osoby s týmito skutočnosťami a ohradzujem sa voči dezinformáciám, ktoré sa v tomto kontexte objavujú,“ dopĺňa Haščák.

S Marianom K. mal podľa vlastných slov sporadický vzťah. „Stretávali sme sa nepravidelne, niekoľkokrát do roka. Nikdy sme spolu nepodnikali. Vnímal som ho ako osobu, ktorá sa snaží získavať výhody a pozície z toho, že využíva informácie a svoju sieť kontaktov,“ dodáva Haščák.

Marian K. podľa neho často posielal rôznym ľuďom na trhu správy. „Bol to spôsob, ktorým sa snažil udržiavať kontakt, ich obsah ale často býval bezvýznamný. Preto som takúto komunikáciu mal tendenciu ukončiť tým, že si to povieme, až keď sa najbližšie stretneme. Takto vnímam aj ten obsah, ktorý v týchto dňoch citujú médiá,“ uvádza Haščák.

Vylučuje, že by sa týkala fyzickej likvidácie osôb či príprav úkladnej vraždy, alebo páchania inej trestnej činnosti. „Aj preto som nevidel a dodnes nevidím dôvod, pre ktorý som sa mal prihlásiť na polícii po vražde, ktorá bola spáchaná na konci februára 2018. Keďže som s Marianom K. takéto témy nikdy neriešil, nevidel som medzi tragickými udalosťami z februára a osobou Mariana K. žiadnu spojitosť a nemal som žiadne informácie či vedomosti, ktoré by mohli byť nápomocné orgánom činným v trestnom konaní,“ uzavrel Haščák.

R. Kvasnica: Vznesením obvinenia Marianovi K. nastala nová etapa vo vyšetrovaní 

Bratislava 14. marca (TASR) – Obvinením podnikateľa Mariana K. z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, nastala podľa advokáta matky zavraždenej Romana Kvasnicu nová etapa vo vyšetrovaní. Uviedol to pre TASR s tým, že v tejto fáze bude potrebné, aby bola zákonným spôsobom obvineným preukázaná aj vina. Vyzýva preto, aby dovtedy bola rešpektovaná prezumpcia neviny u Mariana K. i ostatných obvinených v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej.

Matka zavraždenej Martiny – Zlatica, má podľa Kvasnicu záujem na tom, aby boli pred súd postavení nielen vrahovia, ale aj všetci objednávatelia, bez ktorých by sa pravdepodobne minuloročná vražda nestala. „Pani Kušnírová má zároveň záujem na tom, aby boli verejne pomenovaní všetci tí, ktorí priamo alebo nepriamo vytvorili podmienky na spáchanie tohto zločinu,“ podotkol pre TASR. Po štvrtku podľa advokáta nastáva vo vyšetrovaní nová etapa a v nej bude potrebné, aby bola jednotlivými vyšetrovacími úkonmi zákonne preukázaná obvineným aj vina. „Aby tu boli k dispozícii dôkazy, ktoré potvrdia zákonnosť vznesenia obvinenia, a teda postavenie týchto osôb aj pred súd,“ skonštatoval Kvasnica.

Ako tvrdí, Zlatica Kušnírová naďalej dôveruje vyšetrovaciemu tímu. Vidí totiž, že prípad smeruje k postaveniu osôb, ktoré pravdepodobne vraždili alebo objednali si túto vraždu, pred súd. „Dôvera pretrváva. Netreba si to však zamieňať s dôverou k vedeniu Policajného zboru SR, prípadne ministerstva vnútra,“ poznamenal Kvasnica.

Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Kuciakovu likvidáciu si mal obvinený objednať pre jeho novinársku prácu.
Prezident A. Kiska oceňuje prácu vyšetrovateľov v prípade Kuciakovej vraždy 

Bratislava 14. marca (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska oceňuje prácu polície a vyšetrovateľov. Uviedol to pre TASR v reakcii na obvinenie podnikateľa Mariana K. z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

„Od začiatku som bol presvedčený o tom, že sme na to dali najlepších ľudí, a výsledky sa ukázali,“ povedal Kiska, ktorý ďakuje vyšetrovateľom za ich prácu. Všetci podľa neho očakávajú, že vinník bude potrestaný.

Prezidenta mrzí, že konať sa voči Marianovi K. začalo až po tom, čo zavraždili dvojicu mladých ľudí. Kiska pripomína, že podnikateľ bol útočný a vyhrážal sa novinárom. Vyzýva, aby sme veľmi poctivo zvažovali, keď počujeme vyhrážky či vydieranie. „Zakročme, aby nedochádzalo až k takejto tragédii,“ doplnila hlava štátu.

 

Iniciatíva Za slušné Slovensko víta posun vo vyšetrovaní Kuciakovej vraždy 

Bratislava 14. marca (TASR) – Iniciatíva Za slušné Slovensko víta posun vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Reagovala tak na obvinenie väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. z objednávky vraždy novinára.

„Oceňujeme prácu polície, vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí robia všetko pre to, aby vrahovia a aj objednávatelia boli postavení pred spravodlivosť,“ uviedli za iniciatívu Juraj Šeliga a Karolína Farská.

K posunu vo vyšetrovaní podľa nich pomohli aj práca investigatívnych novinárov a tlak občianskej verejnosti na námestiach. Iniciatíva verí, že s vyšetrovaním vraždy sa posunie aj vyšetrovanie všetkých ďalších káuz, ktoré sa týkajú Mariana K. a jemu blízkych ľudí.

„Nebudeme spokojní, kým sa vražda Jána a Martiny, ako aj tieto kauzy nevyšetria,“ uviedla iniciatíva s tým, že všetci poctiví vyšetrovatelia majú podporu občianskej verejnosti, ktorá stojí v snahe o vyvodenie spravodlivosti pevne za nimi.

Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Kuciakovu likvidáciu si mal obvinený objednať pre jeho novinársku prácu.

Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Ľudia na námestiach žiadali vyšetrenie vraždy, potrestanie páchateľov aj predčasné voľby. Neskôr od požiadavky predčasných volieb iniciatíva ustúpila. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

D. Lipšic: Dnešný deň je jedným z najvýznamnejších od začatia vyšetrovania 

Bratislava 14. marca (TASR) – Dnešný deň je jedným z najvýznamnejších od začatia vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martin Kušnírovej. V reakcii na obvinenie Mariana K. to pre TASR uviedol advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic. Poďakoval sa vyšetrovaciemu tímu aj dozorujúcim prokurátorom.

„Dnešné rozhodnutie o vznesení obvinenia považujem za veľmi významný prielom vo vyšetrovaní. Ako som už na začiatku hovoril, kľúčové a najdôležitejšie bude identifikovať, obviniť a postaviť pred súd objednávateľa alebo objednávateľov vraždy, pretože tí sú tí najhorší. Títo ľudia si vždy nájdu osoby, ktoré niekedy aj za niekoľko desiatok tisíc eur spáchajú takýto hrozný čin, urobia rozhodnutie od stola s pohárom koňaku v ruke, preto sú tieto osoby najhoršie a najnebezpečnejšie,“ uviedol.

Lipšic zároveň verí, že po tomto kroku budú nasledovať ďalšie „dôležité a významné rozhodnutia“. Ako uzavrel, vyšetrovanie osoby Mariana K. pokračuje ďalej aj v iných oblastiach, keďže je podľa Lipšica podozrivý z prípravy ďalších trestných skutkov. Tie sú v štádiu príprav.

Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Kuciakovu likvidáciu si mal obvinený objednať pre jeho novinársku prácu. Potvrdili to na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Mariana K. obvinili z objednávky Kuciakovej vraždy, potvrdila prokuratúra 

Pezinok 14. marca (TASR) – Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Potvrdili to na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Obvinenie bolo vznesené 8. marca. Dozorujúci prokurátor z ÚŠP zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Marianovi K. bolo doručené v priebehu štvrtka. Následne bude vykonaný jeho výsluch, ale aj výsluchy ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať.

Na otázku, prečo prišlo obvinenie Mariana K. až teraz, prokurátor odvetil, že nemali také penzum poznatkov, ako majú v súčasnosti. „Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení,“ poznamenal dozorujúci prokurátor.

Vyšetrovanie sa obvinením Mariana K. predĺži, keďže výpovede sa budú musieť zopakovať. Preto bol ešte 11. marca predložený návrh na predĺženie ich väzby o maximálne sedem mesiacov. Predpoklad, že sa na vražde zúčastnil niekto z Talianska, sa nepotvrdil. Spolupráca s Europolom, ktorý pomohol najmä s analýzou množstva zaistených dát, však pokračuje.

Voči pätici obvinených sa zatiaľ nepostupuje ako proti organizovanej skupine, zatiaľ je to skupina páchateľov. Či sa to zmení, bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Vyšetrovanie tzv. motákov, ktoré mal Marian K. z väzby posielať, sa vedie samostatne. Ale podieľajú sa na ňom aj ľudia z tímu Kuciak.

Či je teda vražda novinára a jeho snúbenice definitívne objasnená, nie je jasné, aj keď sú prokurátori ÚŠP v tejto fáze v tom, že našli objednávateľa. Nie je však vylúčené, že dôjde k obvineniu ďalších osôb. Či bol ešte niekto nad Marianom K., prokurátor nepovedal.

Na margo pôvodne utajeného svedka Petra Tótha, ktorý pre Mariana K. sledoval novinárov, prokurátor poznamenal, že vo veci sledovania viacerých osôb je vedené samostatné trestné stíhanie. „Táto vec nie je vedená na ÚŠP a je predpoklad, že bude v nej bude rozhodnuté v súlade so zákonom a v krátkom čase. Bezprostredný súvis s vraždou Jána Kuciaka tam neevidujeme,“ povedal dozorujúci prokurátor. Tóthova výpoveď však bola zohľadnená pri rozhodnutí o obvinení Mariana K.

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo aj kto ju upravoval.

Vyšetrovaniu tejto vraždy bolo podľa prokurátorov venované enormné úsilie. Samotný spis má 38 zväzkov a viac ako 15.000 strán. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, bola vykonaná jedna konfrontácia, dve rekognície, dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu.

Zaistených bolo 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 hardiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných stôp.

Prokurátor z ÚŠP pripomenul, že k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej došlo 21. februára 2018 o 21. hodine. Vykonal ju jeden páchateľ, ďalší mu poskytol odvoz, tretí bol sprostredkovateľ a štvrtá si to objednala.

P. Bárdy: Obvinenie Mariana K. nie je prekvapením,nič však ešte nie je potvrdené 

Bratislava 14. marca (TASR) – Obvinenie podnikateľa Mariana K. z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, nie je pre šéfredaktora spravodajského portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho prekvapením. Pripomína však, že ešte nie je nič vyriešené a ani potvrdené. Ako šéf redakcie, kde Kuciak pracoval, však cíti väčší pokoj, keď sú ľudia ako Marian K. vo väzení. „Mám vtedy menší strach o ľudí z redakcie,“ povedal pre TASR.

Bárdy od prvých dní po vražde Kuciaka považoval Mariana K. za jedného z podozrivých a ľudí, ktorí by mohli mať záujem na tom, aby novinára zavraždili. „Stále bude prebiehať vyšetrovanie a ešte stále je tam práca prokuratúry a súdov, ktoré rozhodnú nakoniec, či Marian K. je vinný a či bude za to potrestaný. Podľa mňa vinným je a som presvedčený, že ak nie on sám, tak spolu s niekým mohol byť strojcom toho, čo vyvrcholilo vraždou Kuciaka. Pokiaľ to tak je, mal byť dostať najvyšší možný trest,“ skonštatoval.

Šéfredaktor deklaruje, že od začiatku verí vyšetrovaciemu tímu. Dôveruje aj teraz, že vyšetrovatelia majú dostatok dôkazov, aby vznesené obvinenie bolo postavené aj na reálnych zisteniach a nepriestrelných faktoch a dôkazoch. „Keď sú ľudia ako Marian K. vo väzení, tak mám menší strach o ľudí z redakcie. Pokiaľ by chodil po slobode, tak by som sa bál, že niečo, čo sa stalo Jánovi Kuciakovi, sa môže zopakovať, a to bez toho, či Marian K. je za tým, alebo nie je. Marian K. je pre mňa toxická a nebezpečná osoba, ktorá mala priame kontakty na mafiánov a s mafiánmi robila biznis,“ povedal Bárdy.

D. Saková: Obvinenie Mariana K. ukazuje, že sa prípad nezametie pod koberec 

Bratislava 14. marca (TASR) – Obvinenie Mariana K. z objednávky vraždy novinára a jeho snúbenice znamená, že polícia a prokuratúra naďalej usilovne pracujú a dosahujú pozitívne výsledky. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

„Zároveň sa ukazujú ako nesprávne všetky názory, podľa ktorých sa tento prípad nikdy nemal vyšetriť, či dokonca sa mal zamiesť pod koberec,“ dodala. Saková je podľa svojich slov rada, že znova a znova dostáva príležitosť poďakovať polícii a prokuratúre za ich prácu. Obvinenie označila za „výrazný posun vo vyšetrovaní“.

Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Kuciakovu likvidáciu si mal obvinený objednať pre jeho novinársku prácu. Potvrdili to na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Alena Zs. vyše šiestich hodín vypovedala na NAKA, akúkoľvek vinu popiera 

Nitra 13. marca (TASR) – Viac ako šesť hodín vypovedala v stredu na NAKA v Nitre Alena Zs., ktorá je obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Ako informoval jej obhajca Štefan Neszméry, Alena Zs. vypovedala k prípadu vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, v ktorom takisto figuruje ako obvinená.

Podľa obhajcu odmietla akúkoľvek účasť na vraždách a vinu a nemá žiadnu vedomosť o tom, kto si ich objednal. „Cíti sa byť nevinná a aj tvrdí, že je nevinná a nech o tom rozhodne súd. Zatiaľ platí prezumpcia neviny a žiadame verejnosť aj novinárov, aby sa držali tohto princípu,“ zdôraznil Neszméry, ktorý sa doteraz k prípadu nevyjadroval. „My sme sa nechceli vyjadrovať médiám, pretože máme určitú taktiku obhajoby a jednou z nich je aj vyjadrovanie sa do médií. Blížilo sa výročie vraždy Jána Kuciaka a my sme nechceli prilievať olej do ohňa, aby sa nehovorilo, že sa vyviňuje,“ vysvetlil.

Obhajca Aleny Zs. zároveň uviedol, že jeho klientka pozná z obvinených vo vražde Jána Kuciaka iba Zoltána A., pričom sa s Tomášom Sz. ani s Miroslavom M. nikdy nestretla a nevidela. „Každopádne odmietame akékoľvek vyjadrenia, ktoré má pán Zoltán A., a tvrdíme, že je to vyjadrovanie kajúcneho páchateľa. Je to jeho právo, naše právo je v tom, že my to odmietame a popierame akúkoľvek účasť na akomkoľvek skutku, ktorý nám je kladený za vinu. Zatiaľ sa bavíme o dvoch skutkoch, o prípade vraždy pána Kuciaka a pána Basternáka. Nepýtajte sa ma na možnosť vraždy pána Žilinku, Lipšica…“ skonštatoval Neszméry.

Podľa obhajcu Alena Zs. netuší, prečo ju Zoltán A. označil za objednávateľku vraždy. „Označil viacerých páchateľov, jedným z nich je moja klientka. Nevie pochopiť prečo, pretože boli blízki priatelia, pomáhali si, navštevovali sa, takže to nevie pochopiť. Chcem ešte povedať, že deň predtým mala informáciu o tom, že zadržali Zoltána A. Ak by mala spojitosť s tým prípadom, tak prečo neutiekla. Dostala SMS správu od účtovníčky pána Zoltána A., že zadržali Zola. Od začiatku predpokladali, že ide o jeho ekonomickú trestnú činnosť, takže si moja klientka normálne vybavovala svoje bežné každodenné veci,“ dodal Neszméry.

J.Rajtár dal trestné oznámenie, vo výpovedi T. Gašpara podľa neho nesedia dátumy 

Bratislava 6. marca (TASR) – Vo výpovedi bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v súvislosti s lustráciou novinárov v policajných záznamoch nesedia dátumy. Tvrdí to poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Rajtár (SaS). V stredu preto podal na Generálnej prokuratúre (GP) SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

„Ide o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede, a takisto zneužitia právomocí verejného činiteľa,“ ozrejmil Rajtár.  Argumentuje tým, že prípad jeho asistenta Filipa Rybaniča bol uzavretý v máji 2017 podaním obžaloby na súd, pričom prvé pojednávanie bolo 3. augusta.

Predmetná lustrácia zavraždeného novinára Jána Kuciaka sa však mala odohrať na jeseň 2017. Doplnil, že v spise z vyšetrovania Rybaniča sa nenachádza žiadna zmienka o lustrácii. „To znamená, že to bolo spravené nejakým operatívnym alebo utajeným spôsobom popri tom prípade,“ povedal.

Tvrdí, že Gašpar alebo šéf finančnej spravodajskej jednotky a bývalý riaditeľ odboru podpory riadenia Pavol Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali. Keďže to boli oficiálne svedecké výpovede, jeden z nich podľa jeho slov klamal pod prísahou. „Treba vyšetriť všetky ďalšie detaily. Kto lustroval, prečo lustroval, na koho príkaz a koľko tých lustrácií bolo,“ dodal.

V pondelok dopoludnia vypovedal v Národnej kriminálnej agentúre bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia policajného funkcionára Pavla Vorobjova, že v roku 2017 mal dať Gašpar pokyn na lustrovanie Kuciaka. Vo svojej výpovedi označil Vorobjovove tvrdenia za nepravdivé.

Podľa Gašpara lustrácia Kuciaka súvisela s kauzou Rybanič. Doplnil, že lustrovaní mali byť aj ďalší, asi 20 novinári. To, že bolo toľko novinárov lustrovaných finančnou jednotkou pod vedením riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka, vie od novembra 2018. „Keďže to bolo na vyžiadanie vyšetrovania, išlo o zákonnú lustráciu,“ dodal Gašpar.

Lustráciu novinárov začal preverovať Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR pod dozorom prokurátora. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) o tom informovala v stredu po rokovaní vlády. Každé lustrovanie má mať podľa nej svoje opodstatnenie. Ak niekto lustroval 20 novinárov v rámci vyšetrovania, určite mal na to podľa jej slov vyšetrovateľ oprávnenie a bolo to pod schválením dozorujúceho prokurátora. Na otázku, či mohlo dôjsť k zneužitiu právomocí verejného činiteľa, odpovie, keď bude vedieť výsledky vyšetrovania.

D. Saková potvrdila, že lustrácie novinárov začala preverovať inšpekčná služba 

Bratislava 6. marca (TASR) – Lustrácie novinárov začal preverovať úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra pod dozorom prokurátora. Potvrdila to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v stredu po rokovaní vlády.

„Všetko je ešte v rámci celého prípadu Kuciaka, nemám k tomu prístup, informovať o tom bude musieť Úrad špeciálnej prokuratúry, ak sa tak rozhodne,“ vysvetlila Saková s tým, že sa o tejto veci nemôže viac informovať.

Každé lustrovanie má mať podľa ministerky svoje opodstatnenie. „Ak niekto lustroval 20 novinárov v rámci vyšetrovania, v rámci vyšetrovacieho spisu, určite mal vyšetrovateľ na to oprávnenie a bolo to pod schválením dozorujúceho prokurátora,“ priblížila. Na otázku, či v tejto veci mohlo dôjsť k zneužitiu právomocí verejného činiteľa, ministerka odpovie, keď bude vedieť výsledky vyšetrovania.

Lustráciami sa podľa Sakovej bude musieť rezort zaoberať v širšom kontexte. Pripomína, že je to téma, ktorá prekračuje hranice ministerstva vnútra. „V rámci informatizácie poskytujeme niektoré dáta aj iným rezortom. Budeme sa touto otázkou musieť zaoberať v kontexte nielen lustrácií ministerstva vnútra, ale aj v kontexte dát, ktoré poskytujeme iným ministerstvám na to, aby mali nejaké kmeňové údaje a referenčné registre,“ uzavrela.

V NAKA v Nitre vypovedal bývalý policajný prezident T. Gašpar 

Bratislava 4. marca (TASR) – V NAKA v Nitre v pondelok dopoludnia vypovedal bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia policajného funkcionára Pavla Vorobjova, že v roku 2017 mal dať Gašpar pokyn na lustrovanie zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Informuje o tom RTVS na svojom spravodajskom profile na sociálnej sieti a televízia Joj.

Gašpar televízii Joj potvrdil, že bol vypovedať k „nepravdivým tvrdeniam vtedajšieho podriadeného“. „Bol som vypočutý k nepravdivému tvrdeniu policajta Vorobjova, že som mu dal údajný pokyn na vyšetrovanie zavraždeného novinára Jána Kuciaka niekedy koncom roku 2017. Tak, ako som povedal aj pred vyšetrovateľom, kategoricky odmietam toto tvrdenie,“ dodal Gašpar.

Podľa Gašpara lustrácia Kuciaka súvisela s kauzou Rybanič. „Podľa mne známych informácií mali byť lustrovaní ešte ďalší novinári. Možno, určite viac ako 20,“ uviedol Gašpar. Ako doplnil, to, že bolo toľko novinárov lustrovaných finančnou jednotkou pod vedením riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka, vie od novembra 2018. „Keďže to bolo na vyžiadanie vyšetrovania, išlo o zákonnú lustráciu,“ dodal Gašpar. Bývalý policajný prezident však nekonkretizoval, o ktorých novinárov išlo.

Gašpar podľa RTVS vypovedal pred vyšetrovateľom viac ako hodinu.

P. Tóth bude svedčiť v prípade vraždy J. Kuciaka pod svojím menom 

Bratislava 4. marca (TASR) – Bývalý novinár a exšéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth bude vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vypovedať ako obyčajný, nie utajený svedok. Oznámil to videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

„Rozhodol som sa tak okrem iného aj preto, aby som uľahčil situáciu orgánom činným v trestnom konaní, pretože výpoveď svedka pod svojou identitou má predsa len väčšiu váhu v trestnom konaní a ja chcem, aby boli vrahovia Jána Kuciaka potrestaní,“ povedal. Trestného stíhania sa neobáva. Udalosťami podľa neho trpí aj jeho rodina, tvrdí, že sa musia skrývať.

Tóth odmieta, že Kuciaka sledoval. Podľa jeho slov išlo o „paparazzovanie“, ktoré vykonal jeho známy a nemalo súvis s vraždou. Kuciaka mali fotiť v septembri minulého roka približne päť dní. „Oveľa podstatnejší dôkaz v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka je zmena správania sa Aleny Zs. po zadržaní partie okolo obvineného Zoltána A. a spol.,“ skonštatoval s tým, že vtedy ju začal podozrievať a komunikáciu s ňou odstúpil orgánom činným v trestnom konaní.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Obvinené sú zatiaľ štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Sú vo väzbe.

La Repubblica: Fico telefonoval v 2012 s Vadalom, tvrdí talianska prokuratúra 

Rím/Bratislava 20. februára (TASR) – Talianska prokuratúra v roku 2012 zistila, že taliansky podnikateľ Antonino Vadala telefonoval s vtedajším premiérom SR Robertom Ficom. Podľa Denníka N o tom informoval v stredu taliansky denník La Repubblica.

Talianskeho podnikateľa Vadalu v máji 2018 eskortovali zo SR do Talianska na základe európskeho zatýkacieho rozkazu.

Slovenská polícia ho zadržala 13. marca 2018, najprv bol v tzv. predbežnej väzbe, následne vo vydávajúcej väzbe v Košiciach. V krajine pôvodu je stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení s cieľom nezákonného obchodovania s drogami.

Vadala, ktorý žil a podnikal na východnom Slovensku, so svojím vydaním súhlasil. O aktivitách a kontaktoch tohto podnikateľa na Slovensku písal predtým aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

ROK PO:  Výberová chronológia udalostí od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 

Vo štvrtok 21. februára uplynie rok od vraždy investigatívneho novinára portálu aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice archeologičky Martiny Kušnírovej.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zavraždenie oboch mladých ľudí výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov, ku ktorému došlo 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači, súviselo s prácou novinára Jána Kuciaka.

26. februára 2018 – V rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta našla polícia mŕtve telá 27-ročného muža a ženy. Ukázalo sa, že išlo telá novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Obaja podľahli strelným zraneniam. Policajný prezident Tibor Gašpar oznámil, že čas smrti sa predpokladá od štvrtka 22. februára do nedele 25. februára. Neskôr čas vraždy určili na 21. februára 2018.
– Vláda SR ponúkla odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na Úrade vlády SR pri stole, na ktorom bol jeden milión eur, to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

   28. februára 2018 – Hlavná štátna radkyňa Mária Trošková a šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliam Jasaň oznámili, že až do vyšetrenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky opúšťajú svoje pozície na Úrade vlády SR.
– Z postu ministra kultúry odstúpil Marek Maďarič (Smer-SD). „Neviem si po vražde novinára – či sa už potvrdí alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, – predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič na tlačovom brífingu.

 9. marca 2018 – V centre Bratislavy sa uskutočnila najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska. Na zhromaždení s názvom Za slušné Slovensko sa zišli desaťtisíce ľudí. Spoločne žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice a novú, dôveryhodnú vládu.

12. marca 2018 – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) oznámil, že odstupuje z funkcie ministra.

 13. marca 2018 – V Michalovciach polícia zadržala talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu. Na túto osobu vydal súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz. Antonina Vadalu 1. marca 2018, tesne po vražde Jána Kuciaka, už raz zadržali. Jeho meno sa totiž spomínalo v poslednom článku zavraždeného novinára. Po jednom dni ho polícia z cely predbežného zaistenia prepustila na slobodu.

14. marca 2018 – Lídri vládnej koalície oznámili, že predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je pripravený odstúpiť z funkcie 15. marca. Po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom vyslovil Fico podmienky svoje demisie: Prezident bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, bude tiež rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

15. marca 2018 – Robert Fico (Smer-SD) skončil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu podal do rúk prezidenta Andreja Kisku. Abdikáciu podala aj jeho vláda, ministri vykonávali funkcie až do menovania nového kabinetu.

 16. marca 2018 – Na bratislavskom Námestí SNP sa konalo druhé verejné zhromaždenie Za slušné Slovensko. Desaťtisíce ľudí požadovali predčasné parlamentné voľby a dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

 22. marca 2018 – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ministrom vnútra sa stal Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), dovtedajší minister zdravotníctva. Novou ministerkou zdravotníctva sa stala Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), novou ministerkou kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a novým ministrom spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

 26. marca 2018 – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) pred novinármi oznámil, že na rozhodnutie o odvolaní či ponechaní policajného prezidenta Tibora Gašpara vo funkcii potrebuje dni až týždne.

 5. apríla 2018 – Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko sa konalo nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach. Ku košickej akcii sa pridali aj farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažovali, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami.

 16. apríla 2018 – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) oznámil rezignáciu po tom, čo sa mu nepodarilo odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara.

17. apríla 2018 – Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Vedením rezortu dočasne poveril predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ten následne oznámil, že policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31. máju 2018.

18. apríla 2018 – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podpísal v Haagu s partnermi z Talianskej republiky a zástupcami Eurojustu a Europolu vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

25. apríla 2018 – Zámer vytvoriť v obci Veľká Mača v dome zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej pamätné miesto – múzeum slobody slova jednomyseľne podporil poslanecký zbor Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
– Pri príležitosti 7. ročníka udeľovania ocenení v oblasti ľudských práv americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling udelil ocenenia trom Slovákom, ktorí v roku 2017 preukázali oddanosť v presadzovaní ľudských práv a transparentnosti v krajine. Investigatívny novinár Ján Kuciak získal Cenu za transparentnosť in memoriam.

 26. apríla 2018 – Novou ministerkou vnútra sa stala dovtedajšia štátna tajomníčka tohto rezortu Denisa Saková. Do funkcie ju vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Sakovú navrhol za ministerku vládny Smer-SD.

  5. mája 2018 – Ľudia, ktorí sa rozhodli prísť na spomienkový Koncert pre Martinu a Jána do Gregoroviec v okrese Prešov, zaplnili tamojšie futbalové ihrisko. Hlavným posolstvom koncertu, ktorý organizátori pripravili v deň plánovanej svadby zavraždeného novinára a jeho partnerky, bola spolupatričnosť s ich rodinami.

15. mája 2018 – Slovenská polícia zhabala mobilný telefón Kuciakovej blízkej spolupracovníčke českej novinárke Pavle Holcovej. Vrátila jej ho 5. júna 2018.

  17. mája 2018 – V Štiavniku, rodisku Jána Kuciaka, si miestni pripomenuli jeho nedožité 28. narodeniny.

 21. mája 2018 – Vo vzťahu k vyšetrovateľovi Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Trnave, ktorý vykonával prvotné úkony na mieste činu zavraždeného novinára Jána Kuciaka, najmä obhliadku miesta činu, boli pri výkone dozoru prokurátora zistené viaceré nedostatky.

  29. mája 2018 – Viac ako tri mesiace od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa polícia vrátila do ich rodinného domu vo Veľkej Mači, kde sa odohrala rekonštrukcia činu.

 30. mája 2018 – Dovtedajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra Milana Lučanského vymenovala ministerstva vnútra Denisa Saková (Smer-SD) na post policajného prezidenta. Lučanský sa funkcie ujal 1. júna 2018. Nahradil Tibora Gašpara, ktorý skončil na čele polície k 31. máju 2018.

17. augusta 2018 – Portál aktuality.sk informoval, že bývalý šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer by mal od septembra 2018 pracovať na ministerstve vnútra. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bol Krajmer kritizovaný za to, že sa objavil na obhliadke miesta činu, hoci tam nemal čo robiť. O Krajmerovi v minulosti písal zavraždený novinár Ján Kuciak v súvislosti s tým, že Krajmerova manželka figurovala vo firme s podnikateľmi Zoroslavom Kollárom a Norbertom Bödörom.

17. septembra 2018 – Dozorový prokurátor z ÚŠP zverejnil identikit muža, ktorý mal mať informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

24. septembra 2018 – Polícia preverovala viacero osôb, ktoré spoznali občania v identikite zverejnenom Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

  27. septembra 2018 – Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti.

 28. septembra 2018 – Polícia obvinila tri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Pôvodne policajti zadržali osem podozrivých osôb. Po ich vypočutí bolo päť osôb zo zadržania prepustených a trom osobám bolo vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy.

 28. septembra 2018 – V dome na Okružnej ulici na Leteckom poli v Komárne zadržalo policajné Lynx Commando 44-ročnú Alenu Zs.

29. septembra 2018 – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici prevzal návrh na väzbu pre Alenu Zs., obvinenú v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

 30. septembra 2018 – Všetci štyria obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. išli do väzby. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

1. októbra 2018 – Prokurátor na tlačovej konferencii Generálnej prokuratúry (GP) SR oznámil, že objednávka vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola za sumu 50.000 eur v hotovosti a ďalších 20.000 eur bolo odpustenie dlhu. Objednávateľ teda zaplatil minimálne 70.000 eur za vykonanie vraždy. Prokurátor ďalej potvrdil obvinenie voči štyrom osobám Tomášovi Sz., Miroslavovi M., Zoltánovi A. a Alene Zs. Obvinenie bolo vznesené objednávateľovi, sprostredkovateľovi, pomocníkovi a strelcovi.

  4. októbra 2018 – Minimálne dvaja z obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Alena Zs. a Tomáš Sz., mali byť najatí aj na likvidáciu prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

 9. októbra 2018 – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) zverejnil uznesenie o väzbe pre štyroch obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Sudca ŠTS poslal všetkých obvinených do väzby, aby nemohli utiecť, pokračovať v trestnej činnosti alebo ovplyvňovať svedkov na slobode. Okrem Zoltána A., ostatní traja obvinení podali proti uzneseniu sťažnosť. Najvyšší súd SR ju zamietol.

17. októbra 2018 – Muž, ktorý sa objavil na identikite zverejnenom políciou v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, spáchal samovraždu. Muža mala na povale rodinného domu v Kolárove nájsť obeseného jeho matka. Roland R. mal byť synom priateľky obvineného Miroslava M., ktorý podľa polície mohol byť šoférom pri vražde. Práve v jej dome malo dôjsť k zadržaniu potenciálnych páchateľov elitným komandom.

5. novembra 2018 – Zavraždených novinárov Daphne Caruanovú Galiziovú z Malty a Jána Kuciaka zo Slovenska ocenili v Berlíne in memoriam nemeckou mediálnou cenou Goldene Victoria 2018 – Pressefreiheit (Zlatá Viktória – sloboda tlače).

 11. decembra 2018 – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zamietol žiadosť obvinenej Aleny Zs. v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, na základe ktorej žiadala o prepustenie z väzby.

3. januára 2019 – Alena Zs. zostala naďalej vo väzbe. Obvinená totiž nepodala sťažnosť voči decembrovému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ktorý zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby.

 8. januára 2019 – Prezident SR Andrej Kiska ocenil pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky 30 osobností spoločenského a kultúrneho života, z toho troch in memoriam. Bol medzi nimi aj Ján Kuciak, ktorému udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam.

 14. januára 2019 – Obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Alena Zs. komunikovala posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Boli medzi nimi námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek, podpredseda parlamentu a člen predsedníctva strany Smer-SD Martin Glváč, poslanec parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba či predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Informoval o tom Denník N, ktorý sa pritom odvoláva na informácie z vyšetrovania prípadu.

 15. januára 2019 – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zrušil poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora SR pre netrestný úsek Renému Vanekovi. Dôvodom boli medializované informácie týkajúce sa komunikácie Vaneka s obvinenou Alenou Zs.

 15. januára 2019 – Predsedníctvo Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu potvrdilo rozhodnutie, že program stáží pre investigatívnych novinárov v zákonodarnom zbore EÚ bude pomenovaný po zavraždenom slovenskom novinárovi Jánovi Kuciakovi.

30. januára 2019 – V prípade prípravy vraždy advokáta i bývalého ministra vnútra a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku sa začalo trestné stíhanie. Návrhy na ich odstránenie mali prísť od podnikateľa Mariana K. a od jednej z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Aleny Zs.

6. februára 2019 – Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) uviedla, že rozhodnutie o tom, že prípravu vraždy prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica bude vyšetrovať inšpekcia ministerstva vnútra (MV) bolo len administratívnym rozhodnutím po dohode medzi prokuratúrou, políciou a inšpekciou ministerstva vnútra.

 7. februára 2019 – Generálna prokuratúra (GP) SR nezasiahla nezákonne do rozdelenia tímu, ktorý rieši úkladnú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tím zostáva v pôvodnej zostave. Zdôraznil to na tlačovej konferencii generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.
– Informácie, že zavraždený novinár Ján Kuciak mal byť pred vraždou unesený, dozorový prokurátor ÚŠP nepotvrdil ani nevyvrátil.

 17. februára 2019 – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár v diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že prvé obžaloby v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by mali byť podané do pár mesiacov, možno už počas leta 2019.

Úradujúci predseda OBSE a predstaviteľ OBSE pre slobodu médií k prvému výročiu zavraždenia slovenského novinára Jána Kuciaka. Volanie po spravodlivosti a skončení beztrestnosti.

Viedeň, 20. februára 2019 – Úradujúci predseda OBSE a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák a predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Harlem Désir si dnes pripomínajú prvé výročie šokujúcej vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ján Kuciak bol novinárom známym svojimi investigatívnymi reportážami o prípadoch spájaných s podozreniami z podvodov na Slovensku. Bol známy aj svojou prácou v rámci Projektu na oznamovanie organizovanej trestnej činnosti a korupcie (OCCRP) a tiež pre Aktuality.sk. Rovnako bol spolupracovníkom úradu predstaviteľa OBSE pre slobodu médií a participoval aj na viacerých podujatiach OBSE. Pred svojou vraždou podal Kuciak dve sťažnosti na prokuratúre SR po tom, ako mu bolo adresovaných niekoľko vyhrážok.  Bol prvým slovenským novinárom, ktorého vražda súvisela s jeho prácou. Pri vyšetrovaní tohto hrôzostrašného zločinu už bol dosiahnutý významný pokrok. V septembri 2018 boli štyri osoby zadržané a následne obvinené z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Avšak ani po roku nebolo úplnej spravodlivosti učinené zadosť.

Potvrdzujúc záväzok slovenského predsedníctva v OBSE pokračovať v zabezpečení lepšej ochrany novinárov, úradujúci predseda OBSE Lajčák zdôraznil, že „zabezpečovanie slobody prejavu a slobody médií patria medzi základné záväzky účastníckych štátov OBSE a preto za žiadnych okolností nemôže dochádzať k ich spochybňovaniu. Novinári nemôžu mať pri svojej práci obavu o vlastné životy. Vlády preto musia vedieť zabezpečiť bezpečné prostredie pre prácu novinárov a zástupcov médií.“

“Slobodné médiá sú základným pilierom demokracie. Je neakceptovateľné, aby boli novinári ohrozovaní alebo zabíjaní kvôli svojej práce. Beztrestnosť zabíjania novinárov je neakceptovateľná. Vítam doterajšie výsledky a posun vo vyšetrovaní, avšak vyzývam autority, aby využili všetky dostupné prostriedky a maximálne odhodlanie s cieľom postaviť pred súd tých, ktorí nesú zodpovednosť za tento odsúdeniahodný zločin, vrátane objednávateľov.“ vyhlásil Désir.

Úradujúci predseda OBSE a predstaviteľ OBSE pre slobodu médií súčasne pripomínajú Rozhodnutie o bezpečnosti novinárov, ktoré bolo prijaté počas zasadnutia Ministerskej rady OBSE v decembri 2018 v Miláne. Rozhodnutie vyzýva účastnícke štáty, aby „prijali účinné opatrenia na ukončenie beztrestnosti za zločiny spáchané proti novinárom, prostredníctvom vyvodenia zodpovednosti ako kľúčového elementu v predchádzaní budúcich možných útokov.“

“V tento deň, na prvé výročie Kuciakovej vraždy, je moje srdce s rodinou a kolegami Jána i jeho priateľky. Vyjadrujem im môj najhlbší súcit,“ povedal Désir. “S úctou k ich pamiatke by bezpečnosť novinárov mala byť prvoradým záujmom nielen na Slovensku, ale v celom regióne OBSE,” dodal Lajčák.

Prvé obžaloby v prípade vraždy J. Kuciaka by mali byť do pár mesiacov 

Bratislava 17. februára (TASR) – Prvé obžaloby v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by mali byť podané do pár mesiacov. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to pripustil generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.

„Nechcem sľubovať to, čo sa nedá splniť, ale návrhy na obžaloby by mali byť podané do pár mesiacov. Možno, možno už počas leta,“ uviedol Čižnár.

O tom, či sú k dispozícii jasnejšie vedomosti o objednávateľoch, povedal, že existujú indície, no v danej situácii presnejšie informácie konkretizovať nemožno. „Len čo to bude možné, budeme informovať,“ zdôraznil.

Je presvedčený, že vyšetrovanie je promptné a prináša výsledky. Práve tie sú podľa neho najlepšou odpoveďou na spochybňovanie, ktorému bolo vyšetrovanie od začiatku vystavené, i zo strany niektorých vrcholových politikov. Čižnár opätovne deklaroval svoju dôveru v dozorových prokurátorov a celý vyšetrovací tím.

Mrzia ho však úniky informácií, potvrdil, že v tejto veci sa konajú dve trestné stíhania. Nemyslí si, že uniknuté informácie posúvajú vyšetrovanie dopredu, skôr naopak. „Ak sa informácie dostávajú von skôr, ako boli overené, tak to vyšetrovaniu nepomáha,“ uviedol. „Ak by sa niektoré procesy nemuseli začať skôr, ako sme chceli, pod tlakom že sú niektoré informácie vonku, možno by sme teraz boli bližšie k objednávateľom. Netvrdím, že by to tak bolo, alebo možné to je,“ povedal.

Ozrejmil, že únik informácií sťažuje vyšetrovateľom ich plánovaný postup. „Máte stanovený premyslený postup a koordináciu vypočutia svedkov, aby ste sa dostávali k čoraz väčšiemu množstvu relevantných informácií. A zrazu musíte celý postup meniť a komparácia jednotlivých informácií je zložitejšia,“ uviedol.

Pri príležitosti blížiaceho sa výročia vraždy novinára a jeho priateľky by mali vyšetrovatelia urobiť odpočet doterajších činností. „Myslím, že v krátkom čase takýto odpočet toho, čo sa stihlo, čo sa urobilo, čo sa podarilo, príde,“ uviedol.

Vyjadril sa aj k informáciám, že novinár mal byť pred vraždou unesený. „Boli zachytené takéto úvahy, ale už sa v nich nepokračovalo,“ povedal.

Na Štúrovom námestí odhalia pamätník J. Kuciakovi a M. Kušnírovej 

Trenčín 15. februára (TASR) – Pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej bude v Trenčíne pripomínať pamätník. Odhalia ho na Štúrovom námestí v rámci pietnej spomienky 21. februára – v deň prvého výročia vraždy.

Ako informovala iniciátorka myšlienky Klaudia Brázdilová, autorom pamätníka je Peter Kalmus, práce súvisiace s osadením pamätníka (betónovanie, kamenárske práce, gravírovanie, osvetlenie) bude financovať kamenárstvo, s ktorým autor spolupracuje.

Financie na vytvorenia pamätníka pôjdu podľa nej z darov občanov, prostriedkov na transparentnom účte iniciatívy Za slušné Slovensko určené pre Trenčín. „Na organizovanie minuloročných protestov sme nevyčerpali všetky prostriedky, chceli sme ich preto investovať do niečoho dôstojného. A myslím si, že nič dôstojnejšie ako pamätník pre Jána a Martinu neexistuje,“ uviedla Brázdilová.

Ako dodala, pôvodne chceli pamätník umiestniť pri Morovom stĺpe na Mierovom námestí, napokon však padla voľba na Štúrove námestie. „Pamätník bude na pozemku mesta a bude pod dohľadom, čo je dôležité pre jeho zachovanie,“ zdôraznila Brázdilová.

MVSR: R. Krajmer končí vo funkcii na ministerstve k 1. marcu 

Bratislava 13. februára (TASR) – Bývalý šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer odchádza z funkcie na Ministerstve vnútra (MV) SR. Požiadal o ukončenie pracovného pomeru.

„Pán Krajmer podal žiadosť o skončenie služobného pomeru a k 1. marcu 2019 končí svoje pôsobenie na Ministerstve vnútra SR,“ informoval o tom tlačový odbor rezortu vnútra.

Z pozície šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) odišiel minulý rok po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kritike čelil po medializovaných informáciách o jeho prítomnosti na mieste činu na začiatku vyšetrovania.

Krátko po odchode z funkcie v NAKA pôsobil ako vedúci oddelenia prevencie a komunikácie policajného prezídia. Od 1. septembra minulého roka sa presunul na pozíciu riaditeľa odboru dopravy sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku ministerstva vnútra.

Beňová vyzvala LIBE na opravy v správe o porušovaní právneho štátu na Slovensku 

Brusel/Štrasburg 12. februára (TASR) – Správa Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody (LIBE) z oblasti dodržiavania princípov právneho štátu a boja proti korupcii v EÚ, so špecifickým dôrazom na Maltu a Slovensko, ktorú v pondelok večer v Štrasburgu predstavila jej spravodajkyňa Sophie in ‚t Veldová, by mala byť upravená ešte pred jej posunutím do pléna europarlamentu. Uviedla to slovenská europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) v reakcii na návrh rezolúcie, ktorá vznikla po sérii kontrolných misií poslancov EP na Malte a na Slovensku.

Beňová v rámci vystúpení, ktoré nasledovali po In ‚t Veldovej správe, predniesla viacero pripomienok, ktoré mali za cieľ „odpolitizovať“ tento dokument a uviesť veci na správnu mieru. Poslankyňa pripomenula, že po zákroku tieňového spravodajcu zo skupiny socialistov a demokratov (S&D) sa podarilo niektoré ustanovenia upraviť už v pôvodnej správe.

Výhrady, ktoré poslankyňa predniesla k hodnotiacej správe, sa týkali spôsobu voľby ústavných sudcov na Slovensku, kde Beňová zdôraznila dvojstupňovosť tejto voľby parlamentom a potom prezidentom, čo je dostatočne transparentný model. „Bola by som rada, keby sa voľba ústavných sudcov v tejto rezolúcii nespochybňovala,“ uviedla.

Výhrady mala Beňová aj k odkazu o lepšej spolupráci SR s Europolom, pričom upozornila, že v prvej správe EP, krátko po vražde Jána Kuciaka, túto spoluprácu nikto nespochybňoval.

Rovnako upozornila na neférovosť zmienky o neslobode médií na Slovensku, lebo hoci po Kuciakovej vražde si SR v medzinárodnom indexe slobody médií pohoršila, „ešte stále v oficiálnom medzinárodnom hodnotení patríme ku krajinám, kde je sloboda médií zaručená a garantovaná zákonom. Pripustila, že na slovenskej politickej scéne sú jedinci, ktorých vyjadrovanie vo vzťahu k médiám je iné, aký by si želal europarlament, ale situáciu treba posudzovať podľa aktuálnej legislatívy.

„Chcela by som požiadať, aby sme do tejto správy, ktorá bude správou Európskeho parlamentu, dávali iba veci, ktoré priamo súvisia s legislatívou, a naša legislatíva neohrozuje stav médií,“ povedala.

Beňová zároveň upozornila In ‚t Veldovú, že jej zmienka o bývalom ministrovi vnútra vo funkcii poslanca a bývalom policajnom prezidentovi vo funkcii poradcu na ministerstve vnútra je neaktuálna, lebo aj Robert Kaliňák aj Tibor Gašpar sa svojich funkcií vzdali.
„Táto správa nemá byť spolitizovaná a preto moja výzva je, aby sa brali do úvahy nové skutočnosti, ešte kým dôjde k schvaľovaniu správy,“ upozornila Beňová.

Slovenský europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) s odkazom na hlavné závery rezolúcie priznal, že je smutný z toho, čo sa deje na Slovensku a na Malte. Na pôde EP upozornil aj na ďalšie kauzy, ku ktorým došlo na Slovensku, napríklad na únos vietnamského občana, kde spomenul zapojenie ministerstva vnútra. V prípade Malty zas odsúdil predaj „zlatých víz“ pre občanov Líbye, čo je podľa jeho slov nezákonné a preto treba tieto prípady vyšetriť.

„Vďaka, že Európsky parlament zasahuje tam, kde národné vlády zlyhávajú,“ konštatoval Škripek.

Spravodajkyňa rezolúcie v závere poďakovala Beňovej za aktualizáciu niektorých skutočností zo Slovenska a zdôraznila, že pre mnohých táto správa môže vyznieť „nepríjemne“, podľa jej slov však ide o umiernenú správu a ak sú tam niektoré faktické chyby, všeobecne platia zistenia v nej zahrnuté. Zároveň dodala, že EP musí byť prísny voči všetkým členským krajinám EÚ, lebo ak sa deje niečo nesprávne, je to vecou všetkých. „Všetko čo sa stalo, je súčasťou európskeho domu. To, čo sa stalo na Malte alebo na Slovensku, stalo sa v EÚ,“ zhodnotila situáciu spravodajkyňa. A vyjadrila nádej, že rezolúcia nájde dostatočnú podporu počas hlasovania v pléne europarlamentu.

V EP odznela správa o porušovaní právneho štátu na Malte a na Slovensku 

Brusel/Štrasburg 11. februára (TASR) – Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody (LIBE) diskutoval v pondelok večer v Štrasburgu o správe týkajúcej sa aktivít skupiny, ktorej cieľom je monitorovať situáciu v oblasti dodržiavania princípov právneho štátu a boja proti korupcii v EÚ, so špecifickým dôrazom na Maltu a Slovensko.

Správu predstavila šéfka tejto pracovnej skupiny, holandská poslankyňa Sophie in ‚t Veldová. Hneď na začiatku pripomenula, že pracovná skupina vznikla po vražde dvoch novinárov Daphne Caruanovej Galiziovej a Jána Kuciaka a jeho snúbenky Martiny Kušnírovej. Upozornila, že zavraždení novinári vyšetrovali prípady korupcie a podvodov, ktoré sa týkali vysokých vládnych kruhov. Pripomenula tiež všeobecne nepriateľskú náladu voči novinárom na Malte a na Slovensku a dodala, že hoci v súvislosti s uvedenými vraždami došlo k niekoľkým zatknutiam a vyšetrovanie prebieha, objednávatelia oboch vrážd zostávajú neznámi. Spresnila, že nešlo o obyčajné vraždy, ale zámer navždy umlčať novinárov, ktorí písali o korupcii a prepojeniach na vládu a to všetko porušuje zásady právneho štátu.

V prípade Slovenska vyzvala vládu, aby zrýchlila tempo pri vymenovávaní prokurátorov a ústavných sudcov, lebo je „nepríjemné“, že k voľbe deviatich ústavných sudcov stále nedošlo.

Autorka správy vyzvala na hĺbkovú kontrolu zo strany eurokomisie a Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) ohľadom korupcie spojenej s eurofondmi v agrosektore a vyjadrila obavy v súvislosti s tým, že ministerka vnútra rozdelila kriminálne vyšetrovanie spojené s vraždou Jána Kuciaka a osobami, ktoré sa mali stať terčom vrahov. V tejto súvislosti upozornila, že v správa LIBE to nie je dostatočne zvýraznené, ale Europol by sa mal zúčastniť na oboch kriminálnych vyšetrovaniach. Ocenila, že Europol poskytol cennú technickú podporu orgánom činným v trestnom konaní aj na Slovensku aj na Malte, podľa jej slov však špecifické odporúčania výboru LIBE smerujú k väčšej nezávislosti a operačným právomociam Europolu.

„Lebo videli sme, že Europol je úplne závislý od pozvánok vlád, čo je problematické, keď tieto vlády alebo služby sú podozrivé,“ opísala situáciu.

Správa LIBE podľa jej slov v prípade Malty odsudzuje pokračujúce nenávistné prejavy a prenasledovanie členov rodiny zavraždenej novinárky, za čo sú zodpovední aj politici. Tí by sa mali takýchto prejavov zdržať. In ‚t Veldtová zdôraznila, že na Malte dochádza k systematickým zlyhaniam, krajina by mala implementovať decembrové zistenia Benátskej komisie a to aj retroaktívne, lebo ide o štrukturálne zmeny v ústavnom systéme a upozornila maltskú vládu, že musí odstrániť schému zlatých víz pre občanov a investorov z tretích krajín. Túto záležitosť a jej zlučiteľnosť s pravidlami Schengenu má preskúmať aj Európska komisia.

In ‚t Veldová v závere zopakovala výzvu EP, aby bol zriadený mechanizmus na monitorovanie zásad právneho štátu vo všetkých členských krajinách EÚ.

J.Čižnár: V prípade vraždy J. Kuciaka môžu padnúť ďalšie obvinenia 

Bratislava 7. februára (TASR) – V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej môžu padnúť ďalšie obvinenia. Oznámil to vo štvrtok generálny prokurátor Jaromír Čižnár, termín nekonkretizoval. Informácie, že zavraždený novinár mal byť pred vraždou unesený, dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nepotvrdil ani nevyvrátil. Podľa jeho slov sa každá jedna skutočnosť dôsledne preverí.

Prvý predpokladaný termín obžalovania niektorých osôb v prípade vraždy bol podľa Čižnára do februára tohto roka. Dodržať sa ho nepodarí, ďalšie termíny nechcel špecifikovať. Ako ozrejmil, zákonná lehota väzby sedem mesiacov štvorici obvinených onedlho vyprší, a preto budú žiadať o jej predĺženie. „Len čo súd zistí, že sú tam prieťahy v konaní, je to dôvod na prepustenie z väzby,“ zdôraznil s tým, že nedopustí, aby boli štyria obvinení prepustení. Aj to je podľa neho dôvod, pre ktorý chceli odťažiť základný tím vyšetrovania vraždy Kuciaka.

Zdôraznil, že oba prípady, vyšetrovanie vraždy novinára a príprava vrážd ďalších osôb, budú dozorovať rovnakí prokurátori. Prístup ku všetkým spisom budú mať podľa jeho slov len oni. Považuje za výhodu, že budú môcť komparovať výsledky oboch vyšetrovaní. V prípade, ak budú v oboch prípadoch obvinené rovnaké podozrivé osoby, môže dôjsť k zlúčeniu vyšetrovania.

V súvislosti s rozdelením vyšetrovania ozrejmil dozorový prokurátor ÚŠP, že v utorok (5. 2.) ešte úrad nepoznal presné dôvody rozhodnutia ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). V stredu (6. 2.) sa však podľa jeho slov dohodli na spoločnom postupe. „Ďalšie vyšetrovanie bude prebiehať za našej koordinácie a konkrétnych vyšetrovateľov,“ zdôraznil. Dohodli sa na predbežnom spôsobe výmeny informácií a realizácii konkrétnych vyšetrovacích úkonov. „Tak aby sme zistili a preukázali všetkých páchateľov, všetky osoby, ktoré sa na týchto trestných činoch podieľali,“ doplnil. Nejde podľa neho o žiadnu snahu upratať veci pod koberec.

Dozorový prokurátor uviedol, že je tu snaha, aby boli tieto skutky patrične vyšetrené. „Aby aj osoby, ktoré sa podieľali „len“ lustráciou, boli potrestané,“ povedal. Podľa neho nejde o vymyslené skutky. Za závažné považuje aj to, že sa príprava vrážd týkala vrcholných predstaviteľov bezpečnostných zložiek SR. V prípade jedného poškodené dospela podľa jeho slov do štádia, že len zhoda šťastných okolností spôsobila, že osoba nebola zavraždená. „Ak by k tomu došlo, tak by sme sa dnes nebavili o vražde Kuciaka,“ doplnil. Táto konkrétna vražda sa mala odohrať ešte pred vraždou novinára, nechcel však konkretizovať, o koho išlo.

Avizoval, že ÚŠP pred výročím zavraždenia Kuciaka informuje o odpočte činností a o doposiaľ zistených skutočnostiach a úkonoch vyšetrovateľov. „Môžem vás ubezpečiť, že už teraz má vyšetrovací spis takmer 40 zväzkov. Ten obsah je skutočne značný,“ vysvetlil. Objasnenie samotného priebehu vraždy podľa jeho slov neznamená, že sa nepracujú na vypátraní koncového objednávateľa.

Čižnár doplnil, že je pravdepodobné, že ďalšie obvinenia v tomto prípade padnú v blízkej dobe. „Budete urýchlene informovaní, kto a za aký skutok bol ďalej obvinený,“ dodal.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Obvinené sú zatiaľ štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Sú vo väzbe.

 

ÚŠP: Informácie o plánovanom únose J. Kuciaka sa preveria 

Bratislava 7. februára (TASR) – Informácie, že zavraždený novinár Ján Kuciak mal byť pred vraždou unesený, vo štvrtok dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nepotvrdil, ani nevyvrátil. Podľa jeho slov sa každá jedna skutočnosť dôsledne preverí, či je pravdivá.

Prokurátor ÚŠP zároveň nechcel konkretizovať, ktorá z ďalších troch pripravovaných vrážd bola v štádiu najvyššej hrozby, teda či príprava vraždy jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica. „Nebudem to konkretizovať, lebo by ste si to mohli domyslieť a domyslieť by si to mohli aj páchatelia, čo vlastne vieme,“ povedal prokurátor ÚŠP.

Prokurátor ÚŠP sa vo štvrtok na pôde Generálnej prokuratúry SR za účasti generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, 1. námestníka generálneho prokurátora SR Šufliarskeho a prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského vyjadrovali k vstupu inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR do konania v prípade lustrácií potenciálnych troch ďalších obetí a k vražde Kuciaka, predĺženiu väzby zadržaných v tomto prípade, ako aj k spisu Gorila.

Jedného zo spomínaných prokurátorov Šufliarskeho, Žilinku alebo advokáta a exministra Lipšica, ktorých prípravu vraždy má vyšetrovať aj policajná inšpekcia, na 99 percent lustrovali. Povedal to zase na tlačovej konferencii Čižnár s tým, že sa na tom pravdepodobne podieľali policajti. Aj preto sa bude na vyšetrovaní prípravy vrážd podieľať inšpekcia MV.

„U pána Žilinku bol tie informácie až hrozivo detailné a sami ich získať nemohli bez toho, aby nemali dobré kontakty,“ povedal Čižnár. Podľa neho sa všetky vyšetrovania, teda aj vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej po čase pravdepodobne spoja a vrátia sa pôvodnému tímu.

D.Saková:Zmeny súvisiace s vyšetrovaním vraždy J.Kuciaka sú administratívny akt 

Bratislava 6. febuára (TASR) – Rozhodnutie o tom, že prípravu vraždy prokurátora Maroša Žilinku a bývalého ministra vnútra a advokáta Daniela Lipšica bude vyšetrovať inšpekcia ministerstva vnútra (MV) bolo len administratívnym rozhodnutím po dohode medzi prokúratúrou, políciou i inšpekciou ministerstva vnútra. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedla ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD), ktorá potvrdila, že inšpekcia bude vyšetrovať i prípravu vraždy 1. námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Ministerka zopakovala odôvodnenie, ktoré v stredu uviedla Generálna prokuratúra (GP) SR.

„Rozhodnutie je čisto administratívnym aktom potom, ako padla dohoda na pôde GP za účasti vedenia GP, prezidenta Policajného zboru (PZ) a riaditeľa inšpekčnej služby MV,“ informovala Saková. „Ja som len na základe tejto dohody, vychádzajúcej z argumentov, ktoré zazneli na stretnutí, určila administratívne vecnú a miestnu príslušnosť v oboch trestných konaniach,“ zdôraznila. Potvrdila, že argumenty sa týkali úniku informácií.

Vysvetlila, že vyšetrovanie ohľadom novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej preukázalo viacero podozrení na ďalšie trestné činy korupčnej, ekonomickej i násilnej povahy. „Všetky tieto veci sú vedené v rámci samostatných trestných konaní,“ uviedla.

V prípade ďalších otázok odkázala ministerka novinárov na GP. Zdôraznila, že vyšetrovací tím vraždy Kuciaka a jeho snúbenice má plnú dôveru GP i vedenia polície.

GPSR: Vyšetrovanie vraždy J.Kuciaka naďalej dozorujú pôvodní prokurátori 

Bratislava 6. februára (TASR) – Prevzatie vyšetrovania prípravy vrážd prokurátorov Generálnej prokuratúry (GP) SR a advokáta bolo prerokované s policajným prezidentom aj šéfom policajnej inšpekcie. V stredu s postupom oboznámili aj dozorových prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Informovala o tom hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

„V trestnej veci úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej naďalej vykonáva vyšetrovanie pôvodný vyšetrovací tím a dozor vykonávajú pôvodní prokurátori ÚŠP GP SR, ktorí majú plnú podporu a dôveru prezidenta Policajného zboru a vedenia Generálnej prokuratúry SR,“ ozrejmila Predajňová.

O prevzatí rozhodla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), podľa prokuratúry išlo o administratívny akt, ktorým sa realizovala dohoda vedenia GP s policajným prezidentom Milanom Lučanským.

Ako doplnila Predajňová, rozhodnutie rešpektujú dozoroví prokurátori ÚŠP aj vedenie GP. „V čase jeho vydania išlo o opodstatnený a zákonný postup. Dozorovú právomoc aj v týchto nových trestných konaniach budú vykonávať rovnakí prokurátori ÚŠP GP SR,“ zdôraznila.

Ozrejmila, že z vyšetrovania vraždy vyplynuli podozrenia z inej závažnej trestnej činnosti. „Tieto skutky boli vylúčené na samostatné trestné konania, v ktorých budú úkony vykonávať iní špecializovaní policajti aj policajti inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorí v dvoch prípadoch 6. 11. 2018 a 18. 12. 2018 začali trestné stíhanie v súvislosti s únikom utajovaných skutočností v trestnej veci úkladnej vraždy,“ povedala s tým, že je to štandardný postup a ustanovuje ho Trestný poriadok.

Prokuratúra to vysvetľuje tým, že trestná vec úkladnej vraždy je väzobnou trestnou vecou, preto je absolútnou prioritou ukončiť prípravné konanie v čo najkratšom čase. Ak vyšetrovatelia v prípade vylúčených trestných konaní získajú dôležité informácie, ktoré by mohli pomôcť vyšetrovaniu vraždy novinára, odovzdajú ich tímu, ktorý na tom pracuje.

Polícia v utorok (5. 2.) na sociálnej sieti informovala, že vďaka únikom informácií sa obvinení a tí, ktorí by mohli byť ešte obvinení, dozvedajú o detailoch vyšetrovania. Podľa polície tým získavajú základy svojej budúcej obhajoby pred súdom. „Iba z tohto dôvodu boli aktuálne prijaté bezpečnostné opatrenia, ktoré takýmto únikom zabránia,“ zdôraznila. Vyšetrovací tím má naďalej plnú dôveru policajného prezidenta.

„Chceme opätovne zdôrazniť, že prioritou všetkých zainteresovaných zložiek polície a prokuratúry vrátane generálneho prokurátora SR zostáva náležité objasnenie trestnej veci úkladnej vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, vrátane objednávateľa, respektíve objednávateľov, a preto odmietame akékoľvek spochybňovanie a politizovanie vyšetrovania tejto úkladnej vraždy,“ zhrnula Predajňová.

 

Talianska televízia zverejnila zábery zo sledovania J. Kuciaka 

Bratislava 2. februára (TASR) – Talianska televízia Rai 1 zverejnila v piatok (1.2.) v noci prvé a nové zábery zo sledovania novinára Jána Kuciaka pred jeho smrťou. Na prípade na Slovensku niekoľko dní pracovala známa talianska novinárka, odborníčka na mafiu Maria Grazia Mazzola. Informuje o tom Denník N.

„Fotografie, ktoré sme získali, dokazujú, že Ján Kuciak bol predtým, ako ho vo februári zavraždili, sledovaný a špehovaný,“ uviedla novinárka. Kuciaka pred vraždou podľa Denníka N sledoval bývalý novinár a bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tóth. Po zadržaní Aleny Zs. obvinenej z objednania vraždy sa prihlásil na polícii a začal s ňou spolupracovať ako utajený svedok. Odovzdať jej mal aj tieto fotografie. Okrem Kuciaka mal sledovať na pokyn Mariana K. aj ďalších novinárov.

Tóth podľa denníka vypovedal, že Marian K. si ho najal na sledovanie novinárov preto, aby zistil, či nerobia niečo zlé, za čo by ich potom mohol verejne diskreditovať. „Zo záberov je však zrejmé, že dokumentujú bežný Kuciakov deň. Sú urobené na autobusovej zastávke, keď ide Kuciak do alebo z práce, alebo pred redakciou Aktualít. Vyzerá to preto skôr, že niekto mapoval jeho denný režim,“ tvrdí Denník N.

Novinárka v reportáži upozorňuje, že Kuciak robil na kauze pozemkov na východnom Slovensku, ktorá je prepojená aj s talianskou mafiánskou skupinou ‚Ndrangheta, a zaoberal sa aj Marianom K.

Peter Bárdy, šéfredaktor Aktualít, kde Kuciak pracoval, tvrdí, že „Kuciak bol nebezpečnejší ako polícia a Marian K. si to uvedomoval“.

T. Gašpar podáva trestné oznámenie, týkať sa má vyšetrovania vraždy 

Bratislava 31. januára (TASR) – Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Dôvodom má byť spôsob, akým sa získavajú a poskytujú informácie z vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Informuje o tom portál TV Joj Noviny.sk.

„Podávam trestné oznámenie, ktoré som zakvalifikoval ja osobne ako oznamovateľ, za podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, prípadne za podozrenie zo spáchania trestného činu marenia spravodlivosti a iné,“ uviedol Gašpar v telefonickom rozhovore pre TV Joj.

Za podozrenie podľa televízie považuje Gašpar to, ako sa získavajú a poskytujú informácie z vyšetrovacieho tímu. „Myslím si, že je tam viacero rozporov s trestným poriadkom a spôsobuje to z môjho pohľadu škody na samotnom vyšetrovaní, ale aj konkrétnym osobám. Takže smerujem to trestné oznámenie voči osobám, ktoré tak konajú,“ vyhlásil s tým, že si myslí, že niekto by mohol chcieť mariť vyšetrovanie vraždy alebo ho dokonca až manipulovať.

„Ja sa k tomuto v tejto chvíli určite vyjadrovať nebudem, je to pre mňa informácia z Denníka N, zatiaľ so mnou nekomunikujú orgány činné v trestnom konaní, takže ja vôbec neviem, či to povedal. Keď budem k tomu informovaný viac, tak sa potom vyjadrím,“ uviedol pre TV Joj k informácii, že súčasný šéf finančnej spravodajskej jednotky a bývalý riaditeľ odboru podpory riadenia Pavol Vorobjov mal už v minulosti vypovedať, že vykonal lustráciu novinára Jána Kuciaka v policajnej databáze v čase pred jeho vraždou. Urobiť tak mal na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara.

René Vanek zatiaľ zostáva radovým prokurátorom GP SR 

Bratislava 31. januára (TASR) – René Vanek, ktorému generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil 15. januára poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora pre netrestný úsek, zostáva zatiaľ radovým prokurátorom Generálnej prokuratúry SR (GP SR). Informovala o tom generálna prokuratúra.

„JUDr. René Vanek je radovým prokurátorom netrestného odboru Generálnej prokuratúry SR,“ uviedla vo štvrtok pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Na otázku, či tento stav pôsobnosti Vaneka aj ostane, uviedla, že „v tejto chvíli je to predčasná otázka, pretože JUDr. Vanek si čerpá dlhšiu dovolenku.“

Dôvodom zrušenia funkcie Vanekovi boli medializované informácie týkajúce sa jeho komunikácie s obvinenou Alenou Zs., ktoré si generálny prokurátor overil z viacerých zdrojov. Alena Zs. je jedna zo štyroch obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Najnovšie je obvinená i v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

„Takéto konanie považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora, ktorá je jednou z najvyšších funkcií v rámci rezortu prokuratúry,“ povedala v polovici januára hovorkyňa GP SR.
„Mrzí ma to. Bola to veľká chyba a zaplatil som za ňu. Bola chyba, že som komunikoval s neznámou osobou,“ uviedol následne pre TASR Vanek. Vyslovil pritom úprimnú ľútosť, že roky poctivej práce sú takouto chybou vymazané.

Viaceré zdroje z prostredia justície v uplynulých dňoch TASR potvrdili, že Vanek svoje predchádzajúce funkcie zastával profesionálne a poctivo. Podľa nich na strane druhej mal však potom, ako zistil, kto je spomínaná neznáma žena, informovať okamžite svojho nadriadeného. S neznámou osobou vôbec nemal komunikovať, keď už z titulu svojej pozície prešiel bezpečnostnými previerkami a bol určite poučený.

Vanek pred zrušením funkcie potvrdil, že v roku 2013 ho cez „messenger“ oslovila neznáma žena. Ako tvrdí, odvtedy si „raz za čas“ napísali o jednoduchých súkromných veciach. „Mala prezývku Ali Ajuška a nikdy som nemal vedomosť o jej skutočnom priezvisku, ani o tom, s kým je v kontakte. Nikdy som sa s ňou osobne nestretol,“ tvrdil Vanek. Ich posledná komunikácia bola podľa Denníka N tri dni pred zadržaním Aleny Zs., čo bolo 28. septembra 2018.

Čižnár následne požiadal Vaneka o vysvetlenie. GP SR však deklarovala, že Vanek vo veci vraždy Kuciaka a Kušnírovej nemá, ani nemal vplyv na vyšetrovanie.

Generálny prokurátor vymenoval do funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora Vaneka 8. augusta 2013. Vanek dovtedy pôsobil na Krajskej prokuratúre v Bratislave vo funkcii námestníka a zároveň tu zastával aj post hovorcu. Predtým pracoval na okresných prokuratúrach v Senici a Malackách.

A.Kiska: Podozrenia o prepojení zločinu na štát nemožno ignorovať 

Bratislava 31. januára (TASR) – Podozrenia o prepojení zločinu na štát nemožno ignorovať a zametať pod koberec. Podľa slov prezidenta Andreja Kisku si to začínajú uvedomovať aj predstavitelia vládnej moci. Doplnil, že konanie funkcionárov pred vraždou Jána Kuciaka bude preverené. Podľa jeho slov ho o tom informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) počas ich štvrtkového stretnutia.

„Naďalej však platí, že sme len na začiatku cesty k obnoveniu dôvery v štátne orgány. Čím jasnejšie odpovede budú ľudia dostávať ohľadne minulých aj nových podozrení, tým skôr sa dôvera vráti,“ myslí si prezident. V tejto súvislosti doplnil, že práve poctivá práca vyšetrovateľov viedla k informovanosti o tom, aký vážny je rozklad právneho štátu na Slovensku.

Kiska reagoval aj na viacero informácií, ktoré ho podľa jeho slov nepríjemne prekvapili. Ako príklad uviedol, že organizovaný zločin uvažoval nad vraždou prokurátorov či bývalého politika, a že vysoký policajný funkcionár údajne na pokyn svojho nadriadeného lustroval v databázach Jána Kuciaka ešte pred vraždou. Aj preto požiadal šéfku rezortu vnútra a predstaviteľov bezpečnostných zložiek o stretnutie.

T. Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky vnútra D. Sakovej 

Tibor Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). Pred stretnutím s prezidentom SR Andrejom Kiskom to uviedla šéfka rezortu vnútra. Ako doplnila, na jeho odchode sa vzájomne dohodli.

Saková povedala, že sa tak rozhodli, aby prispeli k uvoľneniu atmosféry a zníženiu tlaku na jeho osobu. „A aby skutočne nevznikali dojmy, že jeho pôsobenie na ministerstve vnútra by mohlo ovplyvňovať proces vyšetrovania“ doplnila. Gašpar podľa jej slov vo štvrtok vo funkcii poradcu končí.

Na otázky, či sa potvrdili informácie o nariadení na lustráciu záznamov o Jánovi Kuciakovi, odpovedala, že chce počkať na výsledky vyšetrovania. „Toto všetko majú na starosti orgány činné v trestnom konaní a počkáme si na výsledky vyšetrovania. Nechcela by som hovoriť nejaké moje domnienky a nejaké moje pocity,“ povedala ministerka. Saková nepotvrdila, že by bola v hre aj otázka jej demisie.

Ministerka zdôraznila, že informácie o viacerých podozreniach z prepojenia polície na niektoré organizované skupiny a lustráciu záznamov má len z médií. Keďže nie je orgánom činným v trestnom konaní, nemôže sa podľa svojich slov oboznamovať s informáciami z vyšetrovania. Poprela, že by sa vo funkcii ministerky cítila akokoľvek pod tlakom bývalého ministra Roberta Kaliňáka, alebo expremiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD).

V prípade, ak by bola vznesená požiadavka na zbavenie mlčanlivosti niektorých príslušníkov polície, bude na ňu reagovať operatívne. Doplnila to po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom, na ktorom sa rozprávali aj o aktuálnej situácii, činnostiach a úlohách v Policajnom zbore. „Možno sme tak trošku aj zhodnotili činnosť polície od nástupu môjho a nového policajného prezidenta,“ uviedla Saková. Rozhodnutie o odchode Gašpara z funkcie podľa jej slov Kiska akceptoval.

Ohľadom súčasného šéfa finančnej spravodajskej jednotky a bývalého riaditeľa odboru podpory riadenia Pavla Vorobjovova ministerka povedala, že bude vypočutý v rámci vyšetrovania. „Potom budeme vedieť o nejakom ďalšom jeho personálnom pôsobení,“ doplnila. Ak to však bude po ukončení vyšetrovania nevyhnutné, policajný prezident Milan Lučanský podľa nej prijme personálne opatrenia.

Vorobjov mal už v minulosti vypovedať, že vykonal lustráciu novinára Jána Kuciaka v policajnej databáze v čase pred jeho vraždou. Urobiť tak mal na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu (30. 1.) po rokovaní vlády povedal, že Gašpar tieto tvrdenia odmieta.

Reakciu strany Sloboda a Solidarita (SaS) 29.1. 2019 na medializované informácie, že Jána Kuciaka mal pred vraždou lustrovať súčasný šéf finančnej spravodajskej jednotky a bývalý riaditeľ odboru podpory riadenia Pavol Vorobjov na príkaz bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara:

„Žiadame vyšetrovateľa a dozorového prokurátora vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aby v zmysle Trestného poriadku informovali verejnosť o tom, akej povahy boli informácie, ktoré mal Pavol Vorobjov získavať z policajnej databázy o Jánovi Kuciakovi v prospech vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Za daných okolností sme totiž nútení pripustiť, že lustrovanie Jána Kuciaka bolo súčasťou prípravy vraždy a na jej plánovaní sa podieľalo vtedajšie vedenie policajného zboru. Takéto vážne podozrenie nemôže zostať bez odozvy tých, ktorí za vyšetrovanie nesú zodpovednosť.

Podotýkame, že z vyšetrovania unikajú závažné a zároveň čiastkové informácie, čo sa vymyká štandardom a vedie k spochybneniu celého vyšetrovania. O to väčší dôraz by mali orgány činné v trestnom konaní, konkrétne vyšetrovateľ a dozorový prokurátor, klásť na komunikáciu s verejnosťou.“

Reakciu strany Sloboda a Solidarita (SaS) k uvoľneniu Tibora Gašpara z funkcie poradcu ministerky vnútra Denisy Sakovej:

„Uvoľnenie Tibora Gašpara zo služieb ministerstva vnútra je ako ťahanie tej najväčšej repy zo zeme. Určite nie sme jediní, ktorí budú s napätím očakávať, v ktorom štátnom útvare sa opäť objaví. To najpodstatnejšie je ale to, aby tým, že zišiel z očí, nezišiel z mysle orgánov činných v trestnom konaní.“

 

ŠTS zobral do väzby dvoch mužov obvinených z vraždy exprimátora Hurbanova 

Banská Bystrica 26. januára (TASR) – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica zobral v sobotu do väzby Romana O. a Vladimíra M. obvinených z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. V tejto kauze je obvinená aj Alena Zs., ktorá je už väzobne stíhaná v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Sudca vyhovel návrhu prokurátora a vzal oboch obvinených do väzby. Jedného z dôvodu, že by mohol mariť vyšetrovanie ovplyvňovaním svedkov alebo spoluobvinených, a druhého (Vladimíra M. – pozn. red.) aj z dôvodu, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti,“ reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Ako doplnila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, obaja obvinení podali sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Rozhodnutie je neprávoplatné.

Rozhodovanie o väzbe trvalo päť hodín a obvinení sa cítia byť nevinní.

„Klienti sa cítia nevinní. Rešpektujeme rozhodnutie súdu, ale nestotožňujeme sa s ním. Nazdávam sa, že dôvody väzby neboli skutočne preskúmané tak, ako mali byť,“ zdôraznila právna zástupkyňa Júlia Vestenická.

„Ako to už býva v dnešnom svete zvykom, zrazu sa objavil nejaký svedok, ktorý si po ôsmich rokoch na niečo spomenul. V každom prípade popierame akúkoľvek účasť alebo súvis s týmto trestným činom,“ dodala Vestenická.

Obvineniu predchádzala stredajšia (23. 1.) policajná akcia príslušníkov Protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru na západnom Slovensku.

Vykonávateľ vraždy bývalého primátora je už odsúdený, stále však chýbali jej objednávatelia či pomocníci. Exprimátora a regionálneho politika mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Štefan Kaluz ho zastrelil jednou ranou z brokovnice značky Hubertus. Po tom, čo sa údajný páchateľ dal na útek, začal po ňom strieľať Basternákov syn zo zbrane značky Glock, ktorú mal v legálnej držbe. Jedna strela ho zasiahla do lakťa. Kaluzovi hrozilo doživotie, obžalovaný bol nielen z úkladnej vraždy, ale aj nedovoleného ozbrojovania.

Alena Zs. sa stále v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice nachádza vo väzbe. Nepodala totiž sťažnosť voči decembrovému rozhodnutiu ŠTS v Pezinku pracoviska Banská Bystrica. Tento súd v prvej polovici decembra zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby. Ako prvá zo štyroch obvinených v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej požiadala o prepustenie z väzby. Okrem nej sú z úkladnej vraždy páru obvinené ďalšie tri osoby – Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A.

O dvoch obvinených z vraždy exprimátora Hurbanova rozhodne súd v sobotu 

Bratislava 25. januára (TASR) – Kauzou vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, z ktorej je najnovšie obvinená Alena Zs. a ďalšie tri osoby, sa už zaoberá prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

U dvoch osôb – R.O. a V.M. je podaný návrh na vzatie do väzby. U prvého pre písmeno b (ovplyvňovanie svedkov, znalcov atď., pozn. TASR) paragrafu 71 odseku 1 a u druhého aj pre písmeno b a c (pokračovanie v trestnej činnosti, pozn. TASR) Trestného zákona. Uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Návrh na väzobné stíhanie podal prokurátor ÚŠP vo štvrtok (24.1.) v neskorých večerných hodinách. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica bude vo veci rozhodovať v sobotu o 13. hodine. Informovala TASR v piatok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Alena Zs., ktorá je obvinená aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, bola vo štvrtok obvinená aj v prípade ďalšej vraždy. Súvisí to so stredajšou (23.1.) akciou NAKA na západnom Slovensku. Informovala o tom polícia vo štvrtok (24. januára) na sociálnej sieti.

„Na základe vykonaných úkonov a vyhodnotenia dôkaznej situácie bolo dňa 24. januára vznesené obvinenie z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva voči Romanovi O., Vladimírovi M., Ladislavovi V. a Alene Zs.,“ spresnila polícia.

Ich obvineniu predchádzala stredajšia policajná akcia príslušníkov protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru na západnom Slovensku. V rámci nej zadržali celkom sedem osôb podozrivých zo spáchania závažnej násilnej a majetkovej trestnej činnosti.

Vykonávateľ vraždy bývalého primátora je už odsúdený, stále však chýbali jej objednávatelia či pomocníci. Exprimátora a regionálneho politika mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Štefan Kaluz ho zastrelil jednou ranou z brokovnice značky Hubertus. Po tom, čo sa údajný páchateľ dal na útek, začal po ňom strieľať Basternákov syn zo zbrane značky Glock, ktorú mal v legálnej držbe. Jedna strela ho zasiahla do lakťa. Kaluzovi hrozilo doživotie, obžalovaný bol nielen z úkladnej vraždy, ale aj nedovoleného ozbrojovania.

POLÍCIA: ALENA ZS. BOLA OBVINENÁ V PRÍPADE ĎALŠEJ VRAŽDY

Bratislava 24. januára (TASR) – Alena Zs., ktorá je obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, bola vo štvrtok obvinená aj v prípade ďalšej vraždy. Súvisí to so stredajšou (23. 1.) akciou NAKA na západnom Slovensku. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

„Na základe vykonaných úkonov a vyhodnotenia dôkaznej situácie bolo dňa 24. januára vznesené obvinenie z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva osobám Roman O., Vladimír M., Ladislav V. a Alena Zs.,“ spresnila polícia.

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

Ich obvineniu predchádzala v stredu policajná akcia príslušníkov protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Prezídia Policajného zboru na západnom Slovensku. V rámci nej zadržali celkom sedem osôb podozrivých zo spáchania závažnej násilnej a majetkovej trestnej činnosti. Vo veci obzvlášť závažného zločinu krádeže sa ešte vykonávajú procesné úkony, podľa polície teda nie je možné sa bližšie vyjadriť.

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

Zásah NAKA súvisel podľa medializovaných informácií s prípadom vraždy bývalého primátora Hurbanova Lázslóa Basternáka. Vykonávateľ vraždy je už odsúdený, stále však chýbali jej objednávatelia či pomocníci.

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

Exprimátora a regionálneho politika mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Štefan Kaluz ho zastrelil jednou ranou z brokovnice značky Hubertus. Po tom, čo sa údajný páchateľ dal na útek, začal po ňom strieľať Basternákov syn zo zbrane značky Glock, ktorú mal v legálnej držbe. Jedna strela ho zasiahla do lakťa. Kaluzovi hrozilo doživotie, obžalovaný bol nielen z úkladnej vraždy, ale aj nedovoleného ozbrojovania.

NAKA pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb 

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

Bratislava 23. januára (TASR) – Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pri svojom stredajšom zásahu zadržala šesť osôb podozrivých zo závažnej násilnej a majetkovej trestnej činnosti. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Podozrivých zatkli v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji. „V súčasnosti prebiehajú domové prehliadky. Viac informácií poskytneme hneď, ako to procesná situácia dovolí,“ spresnili policajti, podľa ktorých NAKA zasahuje už od skorých ranných hodín.

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

TITULNÁ FOTOGRAFIA: Na snímke polícia odvádza Alenu Zs. – jednu z obvinených z budovy Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 30. septembra 2018, v ktorej sudca pre prípravné konanie začal rozhodovať o tom, či vezme do väzby Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A., obvinených z obzvlášť závažného zločinu dvojnásobnej úkladnej vraždy a ďalších trestných činov v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  Rozhoduje aj o štvrtej obvinenej v tejto kauze – tlmočníčke Alene Zs. FOTO TASR – Dušan Hein

Môže vás zaujať:

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, my nezabúdameKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *