Správy

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, my stále nezabúdame!

Dalito nezabúda. Informácie o vývoji vyšetrovania dvojnásobnej beštiálnej vraždy investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej priebežne dopĺňame zo zdrojov TASR a tlačových správ. Zavraždených mladých ľudí našli v ich dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta 26. februára 2018 v okrese Galanta . Obaja podľahli strelným zraneniam. 27 ročný investigatívny reportér Ján Kuciak sa venoval aj podozreniam z daňových podvodov. Šéfredaktori slovenských médií v spoločnom vyhlásení vyzvali štát, aby urobil všetko preto, aby vraždu vyšetril a nebola ohrozená sloboda slova. Z objednania vraždy už obvinili  Alenu Zs. . 

La Repubblica: Fico telefonoval v 2012 s Vadalom, tvrdí talianska prokuratúra 

Rím/Bratislava 20. februára (TASR) – Talianska prokuratúra v roku 2012 zistila, že taliansky podnikateľ Antonino Vadala telefonoval s vtedajším premiérom SR Robertom Ficom. Podľa Denníka N o tom informoval v stredu taliansky denník La Repubblica.


Talianskeho podnikateľa Vadalu v máji 2018 eskortovali zo SR do Talianska na základe európskeho zatýkacieho rozkazu.

Slovenská polícia ho zadržala 13. marca 2018, najprv bol v tzv. predbežnej väzbe, následne vo vydávajúcej väzbe v Košiciach. V krajine pôvodu je stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení s cieľom nezákonného obchodovania s drogami.

Vadala, ktorý žil a podnikal na východnom Slovensku, so svojím vydaním súhlasil. O aktivitách a kontaktoch tohto podnikateľa na Slovensku písal predtým aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

ROK PO:  Výberová chronológia udalostí od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 

Vo štvrtok 21. februára uplynie rok od vraždy investigatívneho novinára portálu aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice archeologičky Martiny Kušnírovej.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zavraždenie oboch mladých ľudí výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov, ku ktorému došlo 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači, súviselo s prácou novinára Jána Kuciaka.
    26. februára 2018 – V rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta našla polícia mŕtve telá 27-ročného muža a ženy. Ukázalo sa, že išlo telá novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Obaja podľahli strelným zraneniam. Policajný prezident Tibor Gašpar oznámil, že čas smrti sa predpokladá od štvrtka 22. februára do nedele 25. februára. Neskôr čas vraždy určili na 21. februára 2018.
– Vláda SR ponúkla odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na Úrade vlády SR pri stole, na ktorom bol jeden milión eur, to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).


   28. februára 2018 – Hlavná štátna radkyňa Mária Trošková a šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliam Jasaň oznámili, že až do vyšetrenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky opúšťajú svoje pozície na Úrade vlády SR.
– Z postu ministra kultúry odstúpil Marek Maďarič (Smer-SD). „Neviem si po vražde novinára – či sa už potvrdí alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, – predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič na tlačovom brífingu.

 9. marca 2018 – V centre Bratislavy sa uskutočnila najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska. Na zhromaždení s názvom Za slušné Slovensko sa zišli desaťtisíce ľudí. Spoločne žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice a novú, dôveryhodnú vládu.

12. marca 2018 – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) oznámil, že odstupuje z funkcie ministra.

 13. marca 2018 – V Michalovciach polícia zadržala talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu. Na túto osobu vydal súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz. Antonina Vadalu 1. marca 2018, tesne po vražde Jána Kuciaka, už raz zadržali. Jeho meno sa totiž spomínalo v poslednom článku zavraždeného novinára. Po jednom dni ho polícia z cely predbežného zaistenia prepustila na slobodu.

14. marca 2018 – Lídri vládnej koalície oznámili, že predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je pripravený odstúpiť z funkcie 15. marca. Po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom vyslovil Fico podmienky svoje demisie: Prezident bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, bude tiež rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

15. marca 2018 – Robert Fico (Smer-SD) skončil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu podal do rúk prezidenta Andreja Kisku. Abdikáciu podala aj jeho vláda, ministri vykonávali funkcie až do menovania nového kabinetu.

 16. marca 2018 – Na bratislavskom Námestí SNP sa konalo druhé verejné zhromaždenie Za slušné Slovensko. Desaťtisíce ľudí požadovali predčasné parlamentné voľby a dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.


 22. marca 2018 – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ministrom vnútra sa stal Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), dovtedajší minister zdravotníctva. Novou ministerkou zdravotníctva sa stala Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), novou ministerkou kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a novým ministrom spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

 26. marca 2018 – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) pred novinármi oznámil, že na rozhodnutie o odvolaní či ponechaní policajného prezidenta Tibora Gašpara vo funkcii potrebuje dni až týždne.

 5. apríla 2018 – Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko sa konalo nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach. Ku košickej akcii sa pridali aj farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažovali, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami.

 16. apríla 2018 – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) oznámil rezignáciu po tom, čo sa mu nepodarilo odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara.

17. apríla 2018 – Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Vedením rezortu dočasne poveril predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ten následne oznámil, že policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31. máju 2018.

18. apríla 2018 – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podpísal v Haagu s partnermi z Talianskej republiky a zástupcami Eurojustu a Europolu vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

25. apríla 2018 – Zámer vytvoriť v obci Veľká Mača v dome zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej pamätné miesto – múzeum slobody slova jednomyseľne podporil poslanecký zbor Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
– Pri príležitosti 7. ročníka udeľovania ocenení v oblasti ľudských práv americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling udelil ocenenia trom Slovákom, ktorí v roku 2017 preukázali oddanosť v presadzovaní ľudských práv a transparentnosti v krajine. Investigatívny novinár Ján Kuciak získal Cenu za transparentnosť in memoriam.

 26. apríla 2018 – Novou ministerkou vnútra sa stala dovtedajšia štátna tajomníčka tohto rezortu Denisa Saková. Do funkcie ju vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Sakovú navrhol za ministerku vládny Smer-SD.

  5. mája 2018 – Ľudia, ktorí sa rozhodli prísť na spomienkový Koncert pre Martinu a Jána do Gregoroviec v okrese Prešov, zaplnili tamojšie futbalové ihrisko. Hlavným posolstvom koncertu, ktorý organizátori pripravili v deň plánovanej svadby zavraždeného novinára a jeho partnerky, bola spolupatričnosť s ich rodinami.

15. mája 2018 – Slovenská polícia zhabala mobilný telefón Kuciakovej blízkej spolupracovníčke českej novinárke Pavle Holcovej. Vrátila jej ho 5. júna 2018.

  17. mája 2018 – V Štiavniku, rodisku Jána Kuciaka, si miestni pripomenuli jeho nedožité 28. narodeniny.

 21. mája 2018 – Vo vzťahu k vyšetrovateľovi Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Trnave, ktorý vykonával prvotné úkony na mieste činu zavraždeného novinára Jána Kuciaka, najmä obhliadku miesta činu, boli pri výkone dozoru prokurátora zistené viaceré nedostatky.

  29. mája 2018 – Viac ako tri mesiace od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa polícia vrátila do ich rodinného domu vo Veľkej Mači, kde sa odohrala rekonštrukcia činu.

 30. mája 2018 – Dovtedajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra Milana Lučanského vymenovala ministerstva vnútra Denisa Saková (Smer-SD) na post policajného prezidenta. Lučanský sa funkcie ujal 1. júna 2018. Nahradil Tibora Gašpara, ktorý skončil na čele polície k 31. máju 2018.

17. augusta 2018 – Portál aktuality.sk informoval, že bývalý šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer by mal od septembra 2018 pracovať na ministerstve vnútra. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bol Krajmer kritizovaný za to, že sa objavil na obhliadke miesta činu, hoci tam nemal čo robiť. O Krajmerovi v minulosti písal zavraždený novinár Ján Kuciak v súvislosti s tým, že Krajmerova manželka figurovala vo firme s podnikateľmi Zoroslavom Kollárom a Norbertom Bödörom.

17. septembra 2018 – Dozorový prokurátor z ÚŠP zverejnil identikit muža, ktorý mal mať informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

24. septembra 2018 – Polícia preverovala viacero osôb, ktoré spoznali občania v identikite zverejnenom Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

  27. septembra 2018 – Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti.

 28. septembra 2018 – Polícia obvinila tri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Pôvodne policajti zadržali osem podozrivých osôb. Po ich vypočutí bolo päť osôb zo zadržania prepustených a trom osobám bolo vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy.

 28. septembra 2018 – V dome na Okružnej ulici na Leteckom poli v Komárne zadržalo policajné Lynx Commando 44-ročnú Alenu Zs.

29. septembra 2018 – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici prevzal návrh na väzbu pre Alenu Zs., obvinenú v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

 30. septembra 2018 – Všetci štyria obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. išli do väzby. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

1. októbra 2018 – Prokurátor na tlačovej konferencii Generálnej prokuratúry (GP) SR oznámil, že objednávka vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola za sumu 50.000 eur v hotovosti a ďalších 20.000 eur bolo odpustenie dlhu. Objednávateľ teda zaplatil minimálne 70.000 eur za vykonanie vraždy. Prokurátor ďalej potvrdil obvinenie voči štyrom osobám Tomášovi Sz., Miroslavovi M., Zoltánovi A. a Alene Zs. Obvinenie bolo vznesené objednávateľovi, sprostredkovateľovi, pomocníkovi a strelcovi.

  4. októbra 2018 – Minimálne dvaja z obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Alena Zs. a Tomáš Sz., mali byť najatí aj na likvidáciu prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

 9. októbra 2018 – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) zverejnil uznesenie o väzbe pre štyroch obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Sudca ŠTS poslal všetkých obvinených do väzby, aby nemohli utiecť, pokračovať v trestnej činnosti alebo ovplyvňovať svedkov na slobode. Okrem Zoltána A., ostatní traja obvinení podali proti uzneseniu sťažnosť. Najvyšší súd SR ju zamietol.

17. októbra 2018 – Muž, ktorý sa objavil na identikite zverejnenom políciou v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, spáchal samovraždu. Muža mala na povale rodinného domu v Kolárove nájsť obeseného jeho matka. Roland R. mal byť synom priateľky obvineného Miroslava M., ktorý podľa polície mohol byť šoférom pri vražde. Práve v jej dome malo dôjsť k zadržaniu potenciálnych páchateľov elitným komandom.

5. novembra 2018 – Zavraždených novinárov Daphne Caruanovú Galiziovú z Malty a Jána Kuciaka zo Slovenska ocenili v Berlíne in memoriam nemeckou mediálnou cenou Goldene Victoria 2018 – Pressefreiheit (Zlatá Viktória – sloboda tlače).

 11. decembra 2018 – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zamietol žiadosť obvinenej Aleny Zs. v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, na základe ktorej žiadala o prepustenie z väzby.

3. januára 2019 – Alena Zs. zostala naďalej vo väzbe. Obvinená totiž nepodala sťažnosť voči decembrovému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ktorý zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby.

 8. januára 2019 – Prezident SR Andrej Kiska ocenil pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky 30 osobností spoločenského a kultúrneho života, z toho troch in memoriam. Bol medzi nimi aj Ján Kuciak, ktorému udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam.

 14. januára 2019 – Obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Alena Zs. komunikovala posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Boli medzi nimi námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek, podpredseda parlamentu a člen predsedníctva strany Smer-SD Martin Glváč, poslanec parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba či predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Informoval o tom Denník N, ktorý sa pritom odvoláva na informácie z vyšetrovania prípadu.

 15. januára 2019 – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zrušil poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora SR pre netrestný úsek Renému Vanekovi. Dôvodom boli medializované informácie týkajúce sa komunikácie Vaneka s obvinenou Alenou Zs.

 15. januára 2019 – Predsedníctvo Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu potvrdilo rozhodnutie, že program stáží pre investigatívnych novinárov v zákonodarnom zbore EÚ bude pomenovaný po zavraždenom slovenskom novinárovi Jánovi Kuciakovi.

30. januára 2019 – V prípade prípravy vraždy advokáta i bývalého ministra vnútra a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku sa začalo trestné stíhanie. Návrhy na ich odstránenie mali prísť od podnikateľa Mariana K. a od jednej z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Aleny Zs.

6. februára 2019 – Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) uviedla, že rozhodnutie o tom, že prípravu vraždy prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica bude vyšetrovať inšpekcia ministerstva vnútra (MV) bolo len administratívnym rozhodnutím po dohode medzi prokuratúrou, políciou a inšpekciou ministerstva vnútra.

 7. februára 2019 – Generálna prokuratúra (GP) SR nezasiahla nezákonne do rozdelenia tímu, ktorý rieši úkladnú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tím zostáva v pôvodnej zostave. Zdôraznil to na tlačovej konferencii generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.
– Informácie, že zavraždený novinár Ján Kuciak mal byť pred vraždou unesený, dozorový prokurátor ÚŠP nepotvrdil ani nevyvrátil.

 17. februára 2019 – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár v diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že prvé obžaloby v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by mali byť podané do pár mesiacov, možno už počas leta 2019.

Úradujúci predseda OBSE a predstaviteľ OBSE pre slobodu médií k prvému výročiu zavraždenia slovenského novinára Jána Kuciaka. Volanie po spravodlivosti a skončení beztrestnosti.

Viedeň, 20. februára 2019 – Úradujúci predseda OBSE a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák a predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Harlem Désir si dnes pripomínajú prvé výročie šokujúcej vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ján Kuciak bol novinárom známym svojimi investigatívnymi reportážami o prípadoch spájaných s podozreniami z podvodov na Slovensku. Bol známy aj svojou prácou v rámci Projektu na oznamovanie organizovanej trestnej činnosti a korupcie (OCCRP) a tiež pre Aktuality.sk. Rovnako bol spolupracovníkom úradu predstaviteľa OBSE pre slobodu médií a participoval aj na viacerých podujatiach OBSE. Pred svojou vraždou podal Kuciak dve sťažnosti na prokuratúre SR po tom, ako mu bolo adresovaných niekoľko vyhrážok.  Bol prvým slovenským novinárom, ktorého vražda súvisela s jeho prácou. Pri vyšetrovaní tohto hrôzostrašného zločinu už bol dosiahnutý významný pokrok. V septembri 2018 boli štyri osoby zadržané a následne obvinené z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Avšak ani po roku nebolo úplnej spravodlivosti učinené zadosť.

Potvrdzujúc záväzok slovenského predsedníctva v OBSE pokračovať v zabezpečení lepšej ochrany novinárov, úradujúci predseda OBSE Lajčák zdôraznil, že „zabezpečovanie slobody prejavu a slobody médií patria medzi základné záväzky účastníckych štátov OBSE a preto za žiadnych okolností nemôže dochádzať k ich spochybňovaniu. Novinári nemôžu mať pri svojej práci obavu o vlastné životy. Vlády preto musia vedieť zabezpečiť bezpečné prostredie pre prácu novinárov a zástupcov médií.“

“Slobodné médiá sú základným pilierom demokracie. Je neakceptovateľné, aby boli novinári ohrozovaní alebo zabíjaní kvôli svojej práce. Beztrestnosť zabíjania novinárov je neakceptovateľná. Vítam doterajšie výsledky a posun vo vyšetrovaní, avšak vyzývam autority, aby využili všetky dostupné prostriedky a maximálne odhodlanie s cieľom postaviť pred súd tých, ktorí nesú zodpovednosť za tento odsúdeniahodný zločin, vrátane objednávateľov.“ vyhlásil Désir.

Úradujúci predseda OBSE a predstaviteľ OBSE pre slobodu médií súčasne pripomínajú Rozhodnutie o bezpečnosti novinárov, ktoré bolo prijaté počas zasadnutia Ministerskej rady OBSE v decembri 2018 v Miláne. Rozhodnutie vyzýva účastnícke štáty, aby „prijali účinné opatrenia na ukončenie beztrestnosti za zločiny spáchané proti novinárom, prostredníctvom vyvodenia zodpovednosti ako kľúčového elementu v predchádzaní budúcich možných útokov.“

“V tento deň, na prvé výročie Kuciakovej vraždy, je moje srdce s rodinou a kolegami Jána i jeho priateľky. Vyjadrujem im môj najhlbší súcit,“ povedal Désir. “S úctou k ich pamiatke by bezpečnosť novinárov mala byť prvoradým záujmom nielen na Slovensku, ale v celom regióne OBSE,” dodal Lajčák.

Prvé obžaloby v prípade vraždy J. Kuciaka by mali byť do pár mesiacov 

Bratislava 17. februára (TASR) – Prvé obžaloby v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by mali byť podané do pár mesiacov. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to pripustil generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.

„Nechcem sľubovať to, čo sa nedá splniť, ale návrhy na obžaloby by mali byť podané do pár mesiacov. Možno, možno už počas leta,“ uviedol Čižnár.

O tom, či sú k dispozícii jasnejšie vedomosti o objednávateľoch, povedal, že existujú indície, no v danej situácii presnejšie informácie konkretizovať nemožno. „Len čo to bude možné, budeme informovať,“ zdôraznil.

Je presvedčený, že vyšetrovanie je promptné a prináša výsledky. Práve tie sú podľa neho najlepšou odpoveďou na spochybňovanie, ktorému bolo vyšetrovanie od začiatku vystavené, i zo strany niektorých vrcholových politikov. Čižnár opätovne deklaroval svoju dôveru v dozorových prokurátorov a celý vyšetrovací tím.

Mrzia ho však úniky informácií, potvrdil, že v tejto veci sa konajú dve trestné stíhania. Nemyslí si, že uniknuté informácie posúvajú vyšetrovanie dopredu, skôr naopak. „Ak sa informácie dostávajú von skôr, ako boli overené, tak to vyšetrovaniu nepomáha,“ uviedol. „Ak by sa niektoré procesy nemuseli začať skôr, ako sme chceli, pod tlakom že sú niektoré informácie vonku, možno by sme teraz boli bližšie k objednávateľom. Netvrdím, že by to tak bolo, alebo možné to je,“ povedal.

Ozrejmil, že únik informácií sťažuje vyšetrovateľom ich plánovaný postup. „Máte stanovený premyslený postup a koordináciu vypočutia svedkov, aby ste sa dostávali k čoraz väčšiemu množstvu relevantných informácií. A zrazu musíte celý postup meniť a komparácia jednotlivých informácií je zložitejšia,“ uviedol.

Pri príležitosti blížiaceho sa výročia vraždy novinára a jeho priateľky by mali vyšetrovatelia urobiť odpočet doterajších činností. „Myslím, že v krátkom čase takýto odpočet toho, čo sa stihlo, čo sa urobilo, čo sa podarilo, príde,“ uviedol.

Vyjadril sa aj k informáciám, že novinár mal byť pred vraždou unesený. „Boli zachytené takéto úvahy, ale už sa v nich nepokračovalo,“ povedal.

Na Štúrovom námestí odhalia pamätník J. Kuciakovi a M. Kušnírovej 

Trenčín 15. februára (TASR) – Pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej bude v Trenčíne pripomínať pamätník. Odhalia ho na Štúrovom námestí v rámci pietnej spomienky 21. februára – v deň prvého výročia vraždy.

Ako informovala iniciátorka myšlienky Klaudia Brázdilová, autorom pamätníka je Peter Kalmus, práce súvisiace s osadením pamätníka (betónovanie, kamenárske práce, gravírovanie, osvetlenie) bude financovať kamenárstvo, s ktorým autor spolupracuje.

Financie na vytvorenia pamätníka pôjdu podľa nej z darov občanov, prostriedkov na transparentnom účte iniciatívy Za slušné Slovensko určené pre Trenčín. „Na organizovanie minuloročných protestov sme nevyčerpali všetky prostriedky, chceli sme ich preto investovať do niečoho dôstojného. A myslím si, že nič dôstojnejšie ako pamätník pre Jána a Martinu neexistuje,“ uviedla Brázdilová.

Ako dodala, pôvodne chceli pamätník umiestniť pri Morovom stĺpe na Mierovom námestí, napokon však padla voľba na Štúrove námestie. „Pamätník bude na pozemku mesta a bude pod dohľadom, čo je dôležité pre jeho zachovanie,“ zdôraznila Brázdilová.

MVSR: R. Krajmer končí vo funkcii na ministerstve k 1. marcu 

Bratislava 13. februára (TASR) – Bývalý šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer odchádza z funkcie na Ministerstve vnútra (MV) SR. Požiadal o ukončenie pracovného pomeru.

„Pán Krajmer podal žiadosť o skončenie služobného pomeru a k 1. marcu 2019 končí svoje pôsobenie na Ministerstve vnútra SR,“ informoval o tom tlačový odbor rezortu vnútra.

Z pozície šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) odišiel minulý rok po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kritike čelil po medializovaných informáciách o jeho prítomnosti na mieste činu na začiatku vyšetrovania.

Krátko po odchode z funkcie v NAKA pôsobil ako vedúci oddelenia prevencie a komunikácie policajného prezídia. Od 1. septembra minulého roka sa presunul na pozíciu riaditeľa odboru dopravy sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku ministerstva vnútra.

Beňová vyzvala LIBE na opravy v správe o porušovaní právneho štátu na Slovensku 

Brusel/Štrasburg 12. februára (TASR) – Správa Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody (LIBE) z oblasti dodržiavania princípov právneho štátu a boja proti korupcii v EÚ, so špecifickým dôrazom na Maltu a Slovensko, ktorú v pondelok večer v Štrasburgu predstavila jej spravodajkyňa Sophie in ‘t Veldová, by mala byť upravená ešte pred jej posunutím do pléna europarlamentu. Uviedla to slovenská europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) v reakcii na návrh rezolúcie, ktorá vznikla po sérii kontrolných misií poslancov EP na Malte a na Slovensku.

Beňová v rámci vystúpení, ktoré nasledovali po In ‘t Veldovej správe, predniesla viacero pripomienok, ktoré mali za cieľ „odpolitizovať“ tento dokument a uviesť veci na správnu mieru. Poslankyňa pripomenula, že po zákroku tieňového spravodajcu zo skupiny socialistov a demokratov (S&D) sa podarilo niektoré ustanovenia upraviť už v pôvodnej správe.

Výhrady, ktoré poslankyňa predniesla k hodnotiacej správe, sa týkali spôsobu voľby ústavných sudcov na Slovensku, kde Beňová zdôraznila dvojstupňovosť tejto voľby parlamentom a potom prezidentom, čo je dostatočne transparentný model. „Bola by som rada, keby sa voľba ústavných sudcov v tejto rezolúcii nespochybňovala,“ uviedla.

Výhrady mala Beňová aj k odkazu o lepšej spolupráci SR s Europolom, pričom upozornila, že v prvej správe EP, krátko po vražde Jána Kuciaka, túto spoluprácu nikto nespochybňoval.

Rovnako upozornila na neférovosť zmienky o neslobode médií na Slovensku, lebo hoci po Kuciakovej vražde si SR v medzinárodnom indexe slobody médií pohoršila, „ešte stále v oficiálnom medzinárodnom hodnotení patríme ku krajinám, kde je sloboda médií zaručená a garantovaná zákonom. Pripustila, že na slovenskej politickej scéne sú jedinci, ktorých vyjadrovanie vo vzťahu k médiám je iné, aký by si želal europarlament, ale situáciu treba posudzovať podľa aktuálnej legislatívy.

„Chcela by som požiadať, aby sme do tejto správy, ktorá bude správou Európskeho parlamentu, dávali iba veci, ktoré priamo súvisia s legislatívou, a naša legislatíva neohrozuje stav médií,“ povedala.

Beňová zároveň upozornila In ‘t Veldovú, že jej zmienka o bývalom ministrovi vnútra vo funkcii poslanca a bývalom policajnom prezidentovi vo funkcii poradcu na ministerstve vnútra je neaktuálna, lebo aj Robert Kaliňák aj Tibor Gašpar sa svojich funkcií vzdali.
„Táto správa nemá byť spolitizovaná a preto moja výzva je, aby sa brali do úvahy nové skutočnosti, ešte kým dôjde k schvaľovaniu správy,“ upozornila Beňová.

Slovenský europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) s odkazom na hlavné závery rezolúcie priznal, že je smutný z toho, čo sa deje na Slovensku a na Malte. Na pôde EP upozornil aj na ďalšie kauzy, ku ktorým došlo na Slovensku, napríklad na únos vietnamského občana, kde spomenul zapojenie ministerstva vnútra. V prípade Malty zas odsúdil predaj „zlatých víz“ pre občanov Líbye, čo je podľa jeho slov nezákonné a preto treba tieto prípady vyšetriť.

„Vďaka, že Európsky parlament zasahuje tam, kde národné vlády zlyhávajú,“ konštatoval Škripek.

Spravodajkyňa rezolúcie v závere poďakovala Beňovej za aktualizáciu niektorých skutočností zo Slovenska a zdôraznila, že pre mnohých táto správa môže vyznieť „nepríjemne“, podľa jej slov však ide o umiernenú správu a ak sú tam niektoré faktické chyby, všeobecne platia zistenia v nej zahrnuté. Zároveň dodala, že EP musí byť prísny voči všetkým členským krajinám EÚ, lebo ak sa deje niečo nesprávne, je to vecou všetkých. „Všetko čo sa stalo, je súčasťou európskeho domu. To, čo sa stalo na Malte alebo na Slovensku, stalo sa v EÚ,“ zhodnotila situáciu spravodajkyňa. A vyjadrila nádej, že rezolúcia nájde dostatočnú podporu počas hlasovania v pléne europarlamentu.

V EP odznela správa o porušovaní právneho štátu na Malte a na Slovensku 

Brusel/Štrasburg 11. februára (TASR) – Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody (LIBE) diskutoval v pondelok večer v Štrasburgu o správe týkajúcej sa aktivít skupiny, ktorej cieľom je monitorovať situáciu v oblasti dodržiavania princípov právneho štátu a boja proti korupcii v EÚ, so špecifickým dôrazom na Maltu a Slovensko.

Správu predstavila šéfka tejto pracovnej skupiny, holandská poslankyňa Sophie in ‘t Veldová. Hneď na začiatku pripomenula, že pracovná skupina vznikla po vražde dvoch novinárov Daphne Caruanovej Galiziovej a Jána Kuciaka a jeho snúbenky Martiny Kušnírovej. Upozornila, že zavraždení novinári vyšetrovali prípady korupcie a podvodov, ktoré sa týkali vysokých vládnych kruhov. Pripomenula tiež všeobecne nepriateľskú náladu voči novinárom na Malte a na Slovensku a dodala, že hoci v súvislosti s uvedenými vraždami došlo k niekoľkým zatknutiam a vyšetrovanie prebieha, objednávatelia oboch vrážd zostávajú neznámi. Spresnila, že nešlo o obyčajné vraždy, ale zámer navždy umlčať novinárov, ktorí písali o korupcii a prepojeniach na vládu a to všetko porušuje zásady právneho štátu.

V prípade Slovenska vyzvala vládu, aby zrýchlila tempo pri vymenovávaní prokurátorov a ústavných sudcov, lebo je „nepríjemné“, že k voľbe deviatich ústavných sudcov stále nedošlo.

Autorka správy vyzvala na hĺbkovú kontrolu zo strany eurokomisie a Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) ohľadom korupcie spojenej s eurofondmi v agrosektore a vyjadrila obavy v súvislosti s tým, že ministerka vnútra rozdelila kriminálne vyšetrovanie spojené s vraždou Jána Kuciaka a osobami, ktoré sa mali stať terčom vrahov. V tejto súvislosti upozornila, že v správa LIBE to nie je dostatočne zvýraznené, ale Europol by sa mal zúčastniť na oboch kriminálnych vyšetrovaniach. Ocenila, že Europol poskytol cennú technickú podporu orgánom činným v trestnom konaní aj na Slovensku aj na Malte, podľa jej slov však špecifické odporúčania výboru LIBE smerujú k väčšej nezávislosti a operačným právomociam Europolu.

„Lebo videli sme, že Europol je úplne závislý od pozvánok vlád, čo je problematické, keď tieto vlády alebo služby sú podozrivé,“ opísala situáciu.

Správa LIBE podľa jej slov v prípade Malty odsudzuje pokračujúce nenávistné prejavy a prenasledovanie členov rodiny zavraždenej novinárky, za čo sú zodpovední aj politici. Tí by sa mali takýchto prejavov zdržať. In ‘t Veldtová zdôraznila, že na Malte dochádza k systematickým zlyhaniam, krajina by mala implementovať decembrové zistenia Benátskej komisie a to aj retroaktívne, lebo ide o štrukturálne zmeny v ústavnom systéme a upozornila maltskú vládu, že musí odstrániť schému zlatých víz pre občanov a investorov z tretích krajín. Túto záležitosť a jej zlučiteľnosť s pravidlami Schengenu má preskúmať aj Európska komisia.

In ‘t Veldová v závere zopakovala výzvu EP, aby bol zriadený mechanizmus na monitorovanie zásad právneho štátu vo všetkých členských krajinách EÚ.

J.Čižnár: V prípade vraždy J. Kuciaka môžu padnúť ďalšie obvinenia 

Bratislava 7. februára (TASR) – V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej môžu padnúť ďalšie obvinenia. Oznámil to vo štvrtok generálny prokurátor Jaromír Čižnár, termín nekonkretizoval. Informácie, že zavraždený novinár mal byť pred vraždou unesený, dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nepotvrdil ani nevyvrátil. Podľa jeho slov sa každá jedna skutočnosť dôsledne preverí.

Prvý predpokladaný termín obžalovania niektorých osôb v prípade vraždy bol podľa Čižnára do februára tohto roka. Dodržať sa ho nepodarí, ďalšie termíny nechcel špecifikovať. Ako ozrejmil, zákonná lehota väzby sedem mesiacov štvorici obvinených onedlho vyprší, a preto budú žiadať o jej predĺženie. „Len čo súd zistí, že sú tam prieťahy v konaní, je to dôvod na prepustenie z väzby,“ zdôraznil s tým, že nedopustí, aby boli štyria obvinení prepustení. Aj to je podľa neho dôvod, pre ktorý chceli odťažiť základný tím vyšetrovania vraždy Kuciaka.

Zdôraznil, že oba prípady, vyšetrovanie vraždy novinára a príprava vrážd ďalších osôb, budú dozorovať rovnakí prokurátori. Prístup ku všetkým spisom budú mať podľa jeho slov len oni. Považuje za výhodu, že budú môcť komparovať výsledky oboch vyšetrovaní. V prípade, ak budú v oboch prípadoch obvinené rovnaké podozrivé osoby, môže dôjsť k zlúčeniu vyšetrovania.

V súvislosti s rozdelením vyšetrovania ozrejmil dozorový prokurátor ÚŠP, že v utorok (5. 2.) ešte úrad nepoznal presné dôvody rozhodnutia ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). V stredu (6. 2.) sa však podľa jeho slov dohodli na spoločnom postupe. „Ďalšie vyšetrovanie bude prebiehať za našej koordinácie a konkrétnych vyšetrovateľov,“ zdôraznil. Dohodli sa na predbežnom spôsobe výmeny informácií a realizácii konkrétnych vyšetrovacích úkonov. „Tak aby sme zistili a preukázali všetkých páchateľov, všetky osoby, ktoré sa na týchto trestných činoch podieľali,“ doplnil. Nejde podľa neho o žiadnu snahu upratať veci pod koberec.

Dozorový prokurátor uviedol, že je tu snaha, aby boli tieto skutky patrične vyšetrené. „Aby aj osoby, ktoré sa podieľali „len“ lustráciou, boli potrestané,“ povedal. Podľa neho nejde o vymyslené skutky. Za závažné považuje aj to, že sa príprava vrážd týkala vrcholných predstaviteľov bezpečnostných zložiek SR. V prípade jedného poškodené dospela podľa jeho slov do štádia, že len zhoda šťastných okolností spôsobila, že osoba nebola zavraždená. „Ak by k tomu došlo, tak by sme sa dnes nebavili o vražde Kuciaka,“ doplnil. Táto konkrétna vražda sa mala odohrať ešte pred vraždou novinára, nechcel však konkretizovať, o koho išlo.

Avizoval, že ÚŠP pred výročím zavraždenia Kuciaka informuje o odpočte činností a o doposiaľ zistených skutočnostiach a úkonoch vyšetrovateľov. „Môžem vás ubezpečiť, že už teraz má vyšetrovací spis takmer 40 zväzkov. Ten obsah je skutočne značný,“ vysvetlil. Objasnenie samotného priebehu vraždy podľa jeho slov neznamená, že sa nepracujú na vypátraní koncového objednávateľa.

Čižnár doplnil, že je pravdepodobné, že ďalšie obvinenia v tomto prípade padnú v blízkej dobe. „Budete urýchlene informovaní, kto a za aký skutok bol ďalej obvinený,“ dodal.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Obvinené sú zatiaľ štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Sú vo väzbe.

 

ÚŠP: Informácie o plánovanom únose J. Kuciaka sa preveria 

Bratislava 7. februára (TASR) – Informácie, že zavraždený novinár Ján Kuciak mal byť pred vraždou unesený, vo štvrtok dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nepotvrdil, ani nevyvrátil. Podľa jeho slov sa každá jedna skutočnosť dôsledne preverí, či je pravdivá.

Prokurátor ÚŠP zároveň nechcel konkretizovať, ktorá z ďalších troch pripravovaných vrážd bola v štádiu najvyššej hrozby, teda či príprava vraždy jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica. „Nebudem to konkretizovať, lebo by ste si to mohli domyslieť a domyslieť by si to mohli aj páchatelia, čo vlastne vieme,“ povedal prokurátor ÚŠP.

Prokurátor ÚŠP sa vo štvrtok na pôde Generálnej prokuratúry SR za účasti generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, 1. námestníka generálneho prokurátora SR Šufliarskeho a prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského vyjadrovali k vstupu inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR do konania v prípade lustrácií potenciálnych troch ďalších obetí a k vražde Kuciaka, predĺženiu väzby zadržaných v tomto prípade, ako aj k spisu Gorila.

Jedného zo spomínaných prokurátorov Šufliarskeho, Žilinku alebo advokáta a exministra Lipšica, ktorých prípravu vraždy má vyšetrovať aj policajná inšpekcia, na 99 percent lustrovali. Povedal to zase na tlačovej konferencii Čižnár s tým, že sa na tom pravdepodobne podieľali policajti. Aj preto sa bude na vyšetrovaní prípravy vrážd podieľať inšpekcia MV.

„U pána Žilinku bol tie informácie až hrozivo detailné a sami ich získať nemohli bez toho, aby nemali dobré kontakty,“ povedal Čižnár. Podľa neho sa všetky vyšetrovania, teda aj vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej po čase pravdepodobne spoja a vrátia sa pôvodnému tímu.

D.Saková:Zmeny súvisiace s vyšetrovaním vraždy J.Kuciaka sú administratívny akt 

Bratislava 6. febuára (TASR) – Rozhodnutie o tom, že prípravu vraždy prokurátora Maroša Žilinku a bývalého ministra vnútra a advokáta Daniela Lipšica bude vyšetrovať inšpekcia ministerstva vnútra (MV) bolo len administratívnym rozhodnutím po dohode medzi prokúratúrou, políciou i inšpekciou ministerstva vnútra. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedla ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD), ktorá potvrdila, že inšpekcia bude vyšetrovať i prípravu vraždy 1. námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Ministerka zopakovala odôvodnenie, ktoré v stredu uviedla Generálna prokuratúra (GP) SR.

„Rozhodnutie je čisto administratívnym aktom potom, ako padla dohoda na pôde GP za účasti vedenia GP, prezidenta Policajného zboru (PZ) a riaditeľa inšpekčnej služby MV,“ informovala Saková. „Ja som len na základe tejto dohody, vychádzajúcej z argumentov, ktoré zazneli na stretnutí, určila administratívne vecnú a miestnu príslušnosť v oboch trestných konaniach,“ zdôraznila. Potvrdila, že argumenty sa týkali úniku informácií.

Vysvetlila, že vyšetrovanie ohľadom novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej preukázalo viacero podozrení na ďalšie trestné činy korupčnej, ekonomickej i násilnej povahy. „Všetky tieto veci sú vedené v rámci samostatných trestných konaní,“ uviedla.

V prípade ďalších otázok odkázala ministerka novinárov na GP. Zdôraznila, že vyšetrovací tím vraždy Kuciaka a jeho snúbenice má plnú dôveru GP i vedenia polície.

GPSR: Vyšetrovanie vraždy J.Kuciaka naďalej dozorujú pôvodní prokurátori 

Bratislava 6. februára (TASR) – Prevzatie vyšetrovania prípravy vrážd prokurátorov Generálnej prokuratúry (GP) SR a advokáta bolo prerokované s policajným prezidentom aj šéfom policajnej inšpekcie. V stredu s postupom oboznámili aj dozorových prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Informovala o tom hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

„V trestnej veci úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej naďalej vykonáva vyšetrovanie pôvodný vyšetrovací tím a dozor vykonávajú pôvodní prokurátori ÚŠP GP SR, ktorí majú plnú podporu a dôveru prezidenta Policajného zboru a vedenia Generálnej prokuratúry SR,“ ozrejmila Predajňová.

O prevzatí rozhodla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), podľa prokuratúry išlo o administratívny akt, ktorým sa realizovala dohoda vedenia GP s policajným prezidentom Milanom Lučanským.

Ako doplnila Predajňová, rozhodnutie rešpektujú dozoroví prokurátori ÚŠP aj vedenie GP. „V čase jeho vydania išlo o opodstatnený a zákonný postup. Dozorovú právomoc aj v týchto nových trestných konaniach budú vykonávať rovnakí prokurátori ÚŠP GP SR,“ zdôraznila.

Ozrejmila, že z vyšetrovania vraždy vyplynuli podozrenia z inej závažnej trestnej činnosti. „Tieto skutky boli vylúčené na samostatné trestné konania, v ktorých budú úkony vykonávať iní špecializovaní policajti aj policajti inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorí v dvoch prípadoch 6. 11. 2018 a 18. 12. 2018 začali trestné stíhanie v súvislosti s únikom utajovaných skutočností v trestnej veci úkladnej vraždy,“ povedala s tým, že je to štandardný postup a ustanovuje ho Trestný poriadok.

Prokuratúra to vysvetľuje tým, že trestná vec úkladnej vraždy je väzobnou trestnou vecou, preto je absolútnou prioritou ukončiť prípravné konanie v čo najkratšom čase. Ak vyšetrovatelia v prípade vylúčených trestných konaní získajú dôležité informácie, ktoré by mohli pomôcť vyšetrovaniu vraždy novinára, odovzdajú ich tímu, ktorý na tom pracuje.

Polícia v utorok (5. 2.) na sociálnej sieti informovala, že vďaka únikom informácií sa obvinení a tí, ktorí by mohli byť ešte obvinení, dozvedajú o detailoch vyšetrovania. Podľa polície tým získavajú základy svojej budúcej obhajoby pred súdom. „Iba z tohto dôvodu boli aktuálne prijaté bezpečnostné opatrenia, ktoré takýmto únikom zabránia,“ zdôraznila. Vyšetrovací tím má naďalej plnú dôveru policajného prezidenta.

„Chceme opätovne zdôrazniť, že prioritou všetkých zainteresovaných zložiek polície a prokuratúry vrátane generálneho prokurátora SR zostáva náležité objasnenie trestnej veci úkladnej vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, vrátane objednávateľa, respektíve objednávateľov, a preto odmietame akékoľvek spochybňovanie a politizovanie vyšetrovania tejto úkladnej vraždy,“ zhrnula Predajňová.

 

Talianska televízia zverejnila zábery zo sledovania J. Kuciaka 

Bratislava 2. februára (TASR) – Talianska televízia Rai 1 zverejnila v piatok (1.2.) v noci prvé a nové zábery zo sledovania novinára Jána Kuciaka pred jeho smrťou. Na prípade na Slovensku niekoľko dní pracovala známa talianska novinárka, odborníčka na mafiu Maria Grazia Mazzola. Informuje o tom Denník N.

„Fotografie, ktoré sme získali, dokazujú, že Ján Kuciak bol predtým, ako ho vo februári zavraždili, sledovaný a špehovaný,“ uviedla novinárka. Kuciaka pred vraždou podľa Denníka N sledoval bývalý novinár a bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tóth. Po zadržaní Aleny Zs. obvinenej z objednania vraždy sa prihlásil na polícii a začal s ňou spolupracovať ako utajený svedok. Odovzdať jej mal aj tieto fotografie. Okrem Kuciaka mal sledovať na pokyn Mariana K. aj ďalších novinárov.

Tóth podľa denníka vypovedal, že Marian K. si ho najal na sledovanie novinárov preto, aby zistil, či nerobia niečo zlé, za čo by ich potom mohol verejne diskreditovať. „Zo záberov je však zrejmé, že dokumentujú bežný Kuciakov deň. Sú urobené na autobusovej zastávke, keď ide Kuciak do alebo z práce, alebo pred redakciou Aktualít. Vyzerá to preto skôr, že niekto mapoval jeho denný režim,“ tvrdí Denník N.

Novinárka v reportáži upozorňuje, že Kuciak robil na kauze pozemkov na východnom Slovensku, ktorá je prepojená aj s talianskou mafiánskou skupinou ‘Ndrangheta, a zaoberal sa aj Marianom K.

Peter Bárdy, šéfredaktor Aktualít, kde Kuciak pracoval, tvrdí, že „Kuciak bol nebezpečnejší ako polícia a Marian K. si to uvedomoval“.

T. Gašpar podáva trestné oznámenie, týkať sa má vyšetrovania vraždy 

Bratislava 31. januára (TASR) – Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Dôvodom má byť spôsob, akým sa získavajú a poskytujú informácie z vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Informuje o tom portál TV Joj Noviny.sk.

„Podávam trestné oznámenie, ktoré som zakvalifikoval ja osobne ako oznamovateľ, za podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, prípadne za podozrenie zo spáchania trestného činu marenia spravodlivosti a iné,“ uviedol Gašpar v telefonickom rozhovore pre TV Joj.

Za podozrenie podľa televízie považuje Gašpar to, ako sa získavajú a poskytujú informácie z vyšetrovacieho tímu. „Myslím si, že je tam viacero rozporov s trestným poriadkom a spôsobuje to z môjho pohľadu škody na samotnom vyšetrovaní, ale aj konkrétnym osobám. Takže smerujem to trestné oznámenie voči osobám, ktoré tak konajú,“ vyhlásil s tým, že si myslí, že niekto by mohol chcieť mariť vyšetrovanie vraždy alebo ho dokonca až manipulovať.

„Ja sa k tomuto v tejto chvíli určite vyjadrovať nebudem, je to pre mňa informácia z Denníka N, zatiaľ so mnou nekomunikujú orgány činné v trestnom konaní, takže ja vôbec neviem, či to povedal. Keď budem k tomu informovaný viac, tak sa potom vyjadrím,“ uviedol pre TV Joj k informácii, že súčasný šéf finančnej spravodajskej jednotky a bývalý riaditeľ odboru podpory riadenia Pavol Vorobjov mal už v minulosti vypovedať, že vykonal lustráciu novinára Jána Kuciaka v policajnej databáze v čase pred jeho vraždou. Urobiť tak mal na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara.

René Vanek zatiaľ zostáva radovým prokurátorom GP SR 

Bratislava 31. januára (TASR) – René Vanek, ktorému generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil 15. januára poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora pre netrestný úsek, zostáva zatiaľ radovým prokurátorom Generálnej prokuratúry SR (GP SR). Informovala o tom generálna prokuratúra.

„JUDr. René Vanek je radovým prokurátorom netrestného odboru Generálnej prokuratúry SR,“ uviedla vo štvrtok pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Na otázku, či tento stav pôsobnosti Vaneka aj ostane, uviedla, že „v tejto chvíli je to predčasná otázka, pretože JUDr. Vanek si čerpá dlhšiu dovolenku.“

Dôvodom zrušenia funkcie Vanekovi boli medializované informácie týkajúce sa jeho komunikácie s obvinenou Alenou Zs., ktoré si generálny prokurátor overil z viacerých zdrojov. Alena Zs. je jedna zo štyroch obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Najnovšie je obvinená i v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

„Takéto konanie považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora, ktorá je jednou z najvyšších funkcií v rámci rezortu prokuratúry,“ povedala v polovici januára hovorkyňa GP SR.
„Mrzí ma to. Bola to veľká chyba a zaplatil som za ňu. Bola chyba, že som komunikoval s neznámou osobou,“ uviedol následne pre TASR Vanek. Vyslovil pritom úprimnú ľútosť, že roky poctivej práce sú takouto chybou vymazané.

Viaceré zdroje z prostredia justície v uplynulých dňoch TASR potvrdili, že Vanek svoje predchádzajúce funkcie zastával profesionálne a poctivo. Podľa nich na strane druhej mal však potom, ako zistil, kto je spomínaná neznáma žena, informovať okamžite svojho nadriadeného. S neznámou osobou vôbec nemal komunikovať, keď už z titulu svojej pozície prešiel bezpečnostnými previerkami a bol určite poučený.

Vanek pred zrušením funkcie potvrdil, že v roku 2013 ho cez „messenger“ oslovila neznáma žena. Ako tvrdí, odvtedy si „raz za čas“ napísali o jednoduchých súkromných veciach. „Mala prezývku Ali Ajuška a nikdy som nemal vedomosť o jej skutočnom priezvisku, ani o tom, s kým je v kontakte. Nikdy som sa s ňou osobne nestretol,“ tvrdil Vanek. Ich posledná komunikácia bola podľa Denníka N tri dni pred zadržaním Aleny Zs., čo bolo 28. septembra 2018.

Čižnár následne požiadal Vaneka o vysvetlenie. GP SR však deklarovala, že Vanek vo veci vraždy Kuciaka a Kušnírovej nemá, ani nemal vplyv na vyšetrovanie.

Generálny prokurátor vymenoval do funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora Vaneka 8. augusta 2013. Vanek dovtedy pôsobil na Krajskej prokuratúre v Bratislave vo funkcii námestníka a zároveň tu zastával aj post hovorcu. Predtým pracoval na okresných prokuratúrach v Senici a Malackách.

A.Kiska: Podozrenia o prepojení zločinu na štát nemožno ignorovať 

Bratislava 31. januára (TASR) – Podozrenia o prepojení zločinu na štát nemožno ignorovať a zametať pod koberec. Podľa slov prezidenta Andreja Kisku si to začínajú uvedomovať aj predstavitelia vládnej moci. Doplnil, že konanie funkcionárov pred vraždou Jána Kuciaka bude preverené. Podľa jeho slov ho o tom informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) počas ich štvrtkového stretnutia.

„Naďalej však platí, že sme len na začiatku cesty k obnoveniu dôvery v štátne orgány. Čím jasnejšie odpovede budú ľudia dostávať ohľadne minulých aj nových podozrení, tým skôr sa dôvera vráti,“ myslí si prezident. V tejto súvislosti doplnil, že práve poctivá práca vyšetrovateľov viedla k informovanosti o tom, aký vážny je rozklad právneho štátu na Slovensku.

Kiska reagoval aj na viacero informácií, ktoré ho podľa jeho slov nepríjemne prekvapili. Ako príklad uviedol, že organizovaný zločin uvažoval nad vraždou prokurátorov či bývalého politika, a že vysoký policajný funkcionár údajne na pokyn svojho nadriadeného lustroval v databázach Jána Kuciaka ešte pred vraždou. Aj preto požiadal šéfku rezortu vnútra a predstaviteľov bezpečnostných zložiek o stretnutie.

T. Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky vnútra D. Sakovej 

Tibor Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). Pred stretnutím s prezidentom SR Andrejom Kiskom to uviedla šéfka rezortu vnútra. Ako doplnila, na jeho odchode sa vzájomne dohodli.

Saková povedala, že sa tak rozhodli, aby prispeli k uvoľneniu atmosféry a zníženiu tlaku na jeho osobu. „A aby skutočne nevznikali dojmy, že jeho pôsobenie na ministerstve vnútra by mohlo ovplyvňovať proces vyšetrovania“ doplnila. Gašpar podľa jej slov vo štvrtok vo funkcii poradcu končí.

Na otázky, či sa potvrdili informácie o nariadení na lustráciu záznamov o Jánovi Kuciakovi, odpovedala, že chce počkať na výsledky vyšetrovania. „Toto všetko majú na starosti orgány činné v trestnom konaní a počkáme si na výsledky vyšetrovania. Nechcela by som hovoriť nejaké moje domnienky a nejaké moje pocity,“ povedala ministerka. Saková nepotvrdila, že by bola v hre aj otázka jej demisie.

Ministerka zdôraznila, že informácie o viacerých podozreniach z prepojenia polície na niektoré organizované skupiny a lustráciu záznamov má len z médií. Keďže nie je orgánom činným v trestnom konaní, nemôže sa podľa svojich slov oboznamovať s informáciami z vyšetrovania. Poprela, že by sa vo funkcii ministerky cítila akokoľvek pod tlakom bývalého ministra Roberta Kaliňáka, alebo expremiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD).

V prípade, ak by bola vznesená požiadavka na zbavenie mlčanlivosti niektorých príslušníkov polície, bude na ňu reagovať operatívne. Doplnila to po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom, na ktorom sa rozprávali aj o aktuálnej situácii, činnostiach a úlohách v Policajnom zbore. „Možno sme tak trošku aj zhodnotili činnosť polície od nástupu môjho a nového policajného prezidenta,“ uviedla Saková. Rozhodnutie o odchode Gašpara z funkcie podľa jej slov Kiska akceptoval.

Ohľadom súčasného šéfa finančnej spravodajskej jednotky a bývalého riaditeľa odboru podpory riadenia Pavla Vorobjovova ministerka povedala, že bude vypočutý v rámci vyšetrovania. „Potom budeme vedieť o nejakom ďalšom jeho personálnom pôsobení,“ doplnila. Ak to však bude po ukončení vyšetrovania nevyhnutné, policajný prezident Milan Lučanský podľa nej prijme personálne opatrenia.

Vorobjov mal už v minulosti vypovedať, že vykonal lustráciu novinára Jána Kuciaka v policajnej databáze v čase pred jeho vraždou. Urobiť tak mal na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu (30. 1.) po rokovaní vlády povedal, že Gašpar tieto tvrdenia odmieta.

Reakciu strany Sloboda a Solidarita (SaS) 29.1. 2019 na medializované informácie, že Jána Kuciaka mal pred vraždou lustrovať súčasný šéf finančnej spravodajskej jednotky a bývalý riaditeľ odboru podpory riadenia Pavol Vorobjov na príkaz bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara:

„Žiadame vyšetrovateľa a dozorového prokurátora vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aby v zmysle Trestného poriadku informovali verejnosť o tom, akej povahy boli informácie, ktoré mal Pavol Vorobjov získavať z policajnej databázy o Jánovi Kuciakovi v prospech vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Za daných okolností sme totiž nútení pripustiť, že lustrovanie Jána Kuciaka bolo súčasťou prípravy vraždy a na jej plánovaní sa podieľalo vtedajšie vedenie policajného zboru. Takéto vážne podozrenie nemôže zostať bez odozvy tých, ktorí za vyšetrovanie nesú zodpovednosť.

Podotýkame, že z vyšetrovania unikajú závažné a zároveň čiastkové informácie, čo sa vymyká štandardom a vedie k spochybneniu celého vyšetrovania. O to väčší dôraz by mali orgány činné v trestnom konaní, konkrétne vyšetrovateľ a dozorový prokurátor, klásť na komunikáciu s verejnosťou.“

Reakciu strany Sloboda a Solidarita (SaS) k uvoľneniu Tibora Gašpara z funkcie poradcu ministerky vnútra Denisy Sakovej:

„Uvoľnenie Tibora Gašpara zo služieb ministerstva vnútra je ako ťahanie tej najväčšej repy zo zeme. Určite nie sme jediní, ktorí budú s napätím očakávať, v ktorom štátnom útvare sa opäť objaví. To najpodstatnejšie je ale to, aby tým, že zišiel z očí, nezišiel z mysle orgánov činných v trestnom konaní.“

 

ŠTS zobral do väzby dvoch mužov obvinených z vraždy exprimátora Hurbanova 

Banská Bystrica 26. januára (TASR) – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica zobral v sobotu do väzby Romana O. a Vladimíra M. obvinených z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. V tejto kauze je obvinená aj Alena Zs., ktorá je už väzobne stíhaná v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Sudca vyhovel návrhu prokurátora a vzal oboch obvinených do väzby. Jedného z dôvodu, že by mohol mariť vyšetrovanie ovplyvňovaním svedkov alebo spoluobvinených, a druhého (Vladimíra M. – pozn. red.) aj z dôvodu, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti,“ reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Ako doplnila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, obaja obvinení podali sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Rozhodnutie je neprávoplatné.

Rozhodovanie o väzbe trvalo päť hodín a obvinení sa cítia byť nevinní.

„Klienti sa cítia nevinní. Rešpektujeme rozhodnutie súdu, ale nestotožňujeme sa s ním. Nazdávam sa, že dôvody väzby neboli skutočne preskúmané tak, ako mali byť,“ zdôraznila právna zástupkyňa Júlia Vestenická.

„Ako to už býva v dnešnom svete zvykom, zrazu sa objavil nejaký svedok, ktorý si po ôsmich rokoch na niečo spomenul. V každom prípade popierame akúkoľvek účasť alebo súvis s týmto trestným činom,“ dodala Vestenická.

Obvineniu predchádzala stredajšia (23. 1.) policajná akcia príslušníkov Protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru na západnom Slovensku.

Vykonávateľ vraždy bývalého primátora je už odsúdený, stále však chýbali jej objednávatelia či pomocníci. Exprimátora a regionálneho politika mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Štefan Kaluz ho zastrelil jednou ranou z brokovnice značky Hubertus. Po tom, čo sa údajný páchateľ dal na útek, začal po ňom strieľať Basternákov syn zo zbrane značky Glock, ktorú mal v legálnej držbe. Jedna strela ho zasiahla do lakťa. Kaluzovi hrozilo doživotie, obžalovaný bol nielen z úkladnej vraždy, ale aj nedovoleného ozbrojovania.

Alena Zs. sa stále v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice nachádza vo väzbe. Nepodala totiž sťažnosť voči decembrovému rozhodnutiu ŠTS v Pezinku pracoviska Banská Bystrica. Tento súd v prvej polovici decembra zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby. Ako prvá zo štyroch obvinených v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej požiadala o prepustenie z väzby. Okrem nej sú z úkladnej vraždy páru obvinené ďalšie tri osoby – Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A.

O dvoch obvinených z vraždy exprimátora Hurbanova rozhodne súd v sobotu 

Bratislava 25. januára (TASR) – Kauzou vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, z ktorej je najnovšie obvinená Alena Zs. a ďalšie tri osoby, sa už zaoberá prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

U dvoch osôb – R.O. a V.M. je podaný návrh na vzatie do väzby. U prvého pre písmeno b (ovplyvňovanie svedkov, znalcov atď., pozn. TASR) paragrafu 71 odseku 1 a u druhého aj pre písmeno b a c (pokračovanie v trestnej činnosti, pozn. TASR) Trestného zákona. Uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Návrh na väzobné stíhanie podal prokurátor ÚŠP vo štvrtok (24.1.) v neskorých večerných hodinách. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica bude vo veci rozhodovať v sobotu o 13. hodine. Informovala TASR v piatok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Alena Zs., ktorá je obvinená aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, bola vo štvrtok obvinená aj v prípade ďalšej vraždy. Súvisí to so stredajšou (23.1.) akciou NAKA na západnom Slovensku. Informovala o tom polícia vo štvrtok (24. januára) na sociálnej sieti.

„Na základe vykonaných úkonov a vyhodnotenia dôkaznej situácie bolo dňa 24. januára vznesené obvinenie z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva voči Romanovi O., Vladimírovi M., Ladislavovi V. a Alene Zs.,“ spresnila polícia.

Ich obvineniu predchádzala stredajšia policajná akcia príslušníkov protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru na západnom Slovensku. V rámci nej zadržali celkom sedem osôb podozrivých zo spáchania závažnej násilnej a majetkovej trestnej činnosti.

Vykonávateľ vraždy bývalého primátora je už odsúdený, stále však chýbali jej objednávatelia či pomocníci. Exprimátora a regionálneho politika mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Štefan Kaluz ho zastrelil jednou ranou z brokovnice značky Hubertus. Po tom, čo sa údajný páchateľ dal na útek, začal po ňom strieľať Basternákov syn zo zbrane značky Glock, ktorú mal v legálnej držbe. Jedna strela ho zasiahla do lakťa. Kaluzovi hrozilo doživotie, obžalovaný bol nielen z úkladnej vraždy, ale aj nedovoleného ozbrojovania.

POLÍCIA: ALENA ZS. BOLA OBVINENÁ V PRÍPADE ĎALŠEJ VRAŽDY

Bratislava 24. januára (TASR) – Alena Zs., ktorá je obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, bola vo štvrtok obvinená aj v prípade ďalšej vraždy. Súvisí to so stredajšou (23. 1.) akciou NAKA na západnom Slovensku. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

„Na základe vykonaných úkonov a vyhodnotenia dôkaznej situácie bolo dňa 24. januára vznesené obvinenie z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva osobám Roman O., Vladimír M., Ladislav V. a Alena Zs.,“ spresnila polícia.

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

Ich obvineniu predchádzala v stredu policajná akcia príslušníkov protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Prezídia Policajného zboru na západnom Slovensku. V rámci nej zadržali celkom sedem osôb podozrivých zo spáchania závažnej násilnej a majetkovej trestnej činnosti. Vo veci obzvlášť závažného zločinu krádeže sa ešte vykonávajú procesné úkony, podľa polície teda nie je možné sa bližšie vyjadriť.

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

Zásah NAKA súvisel podľa medializovaných informácií s prípadom vraždy bývalého primátora Hurbanova Lázslóa Basternáka. Vykonávateľ vraždy je už odsúdený, stále však chýbali jej objednávatelia či pomocníci.

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

Exprimátora a regionálneho politika mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Štefan Kaluz ho zastrelil jednou ranou z brokovnice značky Hubertus. Po tom, čo sa údajný páchateľ dal na útek, začal po ňom strieľať Basternákov syn zo zbrane značky Glock, ktorú mal v legálnej držbe. Jedna strela ho zasiahla do lakťa. Kaluzovi hrozilo doživotie, obžalovaný bol nielen z úkladnej vraždy, ale aj nedovoleného ozbrojovania.

NAKA pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb 

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

Bratislava 23. januára (TASR) – Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pri svojom stredajšom zásahu zadržala šesť osôb podozrivých zo závažnej násilnej a majetkovej trestnej činnosti. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Podozrivých zatkli v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji. „V súčasnosti prebiehajú domové prehliadky. Viac informácií poskytneme hneď, ako to procesná situácia dovolí,“ spresnili policajti, podľa ktorých NAKA zasahuje už od skorých ranných hodín.

NAKA 23. januára 2019 pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb/foto: FB Polícia SR

TITULNÁ FOTOGRAFIA: Na snímke polícia odvádza Alenu Zs. – jednu z obvinených z budovy Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 30. septembra 2018, v ktorej sudca pre prípravné konanie začal rozhodovať o tom, či vezme do väzby Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A., obvinených z obzvlášť závažného zločinu dvojnásobnej úkladnej vraždy a ďalších trestných činov v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  Rozhoduje aj o štvrtej obvinenej v tejto kauze – tlmočníčke Alene Zs. FOTO TASR – Dušan Hein

Môže vás zaujať:

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, my nezabúdameKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *