Správy

AKTUALIZUJEME: otázky, na ktoré vláda Igora Matoviča neodpovedá

Dalito.sk od svojho vzniku mapuje život na Slovensku, ale aj v Českej republike. Snaží sa aj porovnávať s najbližšími susedmi nielen ohľadom platov, prezidentských amnestií či cestovného ruchu...

Na prvý pohľad to vyzerá, že nástupom vlády Igora Matoviča je reakciu získať ľahko, ale opak je pravdou. Tlačové oddelenia odpovedajú len na otázky, ktoré si vyberú alebo nereagujú vôbec.

Preto sme sa všetky otázky, na ktoré nikto neodpovedal rozhodli zverejniť.


(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Zoznam nezodpovedaných otázok zaslané na vládne orgány SR od nástupu vlády Igora Matoviča/Eduarda Hegera (OĽaNO):

21. mája 2021 Dalito.sk oslovilo Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR s otázkami, na ktoré obe štátne inštitúcie nevedia odpovedať dodnes.


11. marca 2021 MZ SR opäť neodpovedá na otázky. Tentoraz ohľadom nového nemeckého výskumu, ktorý dokazuje, že niektoré ochranné prvky pri boji s koronavírusom neúčinkujú a v mnohých krajinách ich aj preto zakázali: Neuvažujete vydať čo najrýchlejšie vyhlášku, ktorá toto nosenie „ochranných pomôcok“ zakáže na verejnosti aj vzhľadom na nové mutácie, ktoré sa šíria oveľa rýchlejšie?

10. marca 2021: Na uvedené otázky Úrad verejného zdravotníctva SR už nereagoval vôbec. ÚVZ SR a jej hovorkyňa Dáša Račková už mesiace selektujú komu odpovedia.

 1. Odkedy, prečo a pri akých príležitostiach má štátnu ochranku pridelenú aj hl. hygienik Ján Mikas. Má aj jeho rodina?
 2. Odkedy, prečo a pri akých príležitostiach má štátnu ochranku pridelenú z Úradu verejného zdravotníctva SR ktokoľvek?
 3. Odkedy, prečo a pri akých príležitostiach má štátnu ochranku pridelenú aj manželka s deťmi pracovníkov ÚVZ SR?
 4. Kto, odkedy, prečo a pri akých príležitostiach má štátnu ochranku pridelenú člen Pandemickej komisie či Krízového štábu SR? Kto z nich aj v prípade rodinných príslušníkov?
 5. Pripravovaná štátna aplikácia eKarantena bude len pre ľudí prichádzajúcich na Slovensko alebo pre každého, kto má byť a musí byť doma v karanténe, teda aj občanov SR, ktorých do karantény poslali napríklad z dôvodu, že mali vo fabrike pozitívny test? Budú sa musieť potom do eKaranteny  prihlásiť aj jeho rodinní príslušníci, ktorí s nim budú musieť ostať doma? 

2. marca 2021 MZ SR opäť neodpovedá na otázky, tentoraz k dovezenej vakcíne Sputnik V. Na ministerstvo sme ich zaslali 1. marca.


1, „Na životoch nám záleží“: Prečo neregistrovaný SPUTNIK V bude dobrovoľný a registrovaná vakcína AstraZeneca je pre 55+ nedostupná a zakázaná?

2, Ako to bude s Covid pasom SVK ohľadom tejto vakcíny?

3, Ak SPUTNIK V niekto odmietne, pôjde zasa na záver očkovacieho zoznamu ako v Maďarsku?


4, Keď teda hovoríte, že na životoch  záleží, prečo nádej na život nedostali doteraz občania 55+, ktorí vo veľkom zomierajú v nemocniciach, ale vakcínou AstraZeneca dnes očkuje Slovensko aj 20 ročných ľudí? 

24. februára 2021: MZ SR stále nereaguje na jasné otázky zaslané 22. 2. 2021

1, Koľko ľudí sa od marca 2020 doteraz nakazilo v zdravotníckych zariadeniach a DSS a koľko z nich zomrelo?

2, Koľko zdravých ľudí sa od prvého celoplošného testovania nakazilo počas povinného testovania (vrátane regionálneho) a koľko z nich doteraz zomrelo?

18. februára 2021: Nič sa nezmenilo, ešte sa to zhoršilo. Na ÚV SR, MZ SR aj NCZI.

8. februára 2021: Na posledné otázky vláda nereaguje od 24. januára 2021. Množstvo odborníkov už upozornilo na nezvládanie komunikácie vlády Igora Matoviča, čo len prehlbuje, aj podľa prieskumov verejnej mienky, nedôveru občanov nielen voči nemu, ale aj protiepidemiologickým opatreniach. Vláda mlčaním len prehlbuje priestor mnohým špekuláciám a hoaxom. Potom aj premiér Matovič v prieskume dôveryhodnosti klesá na úroveň Kotlebu či Fica. Predsedovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi dôveruje dnes 21 percent a nedôveruje 77 percent respondentov. Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO) vyjadrilo dôveru 21 percent a nedôveru 78 percent respondentov. Predsedovi opozičného Smeru-SD Robertovi Ficovi dôveruje podľa výsledkov prieskumu 20 percent a nedôveruje 79 percent opýtaných.

4. februára 2021: Hovorca ministra školstva Tomáš Kostelník na otázku, ako to minister so zvýhodňovaním aj zaočkovaných myslel, odkedy a ako si to predstavuje už nereaguje.

Od 22. januára 2021: Celkovo koľko plánovaných vyšetrení počas epidémie nového koronavírusu na Slovensku pacienti zrušili, alebo im ambulancie presunuli sme zisťovali aj na Ministerstve zdravotníctva SR či v Národnom centre zdravotníckych informácií. Čísla tak, ako ich zverejnil nórsky rezort zdravotníctva však nezverejnili a na otázky nereagovali od 22. januára 2021. Rovnako ako Národný onkologický ústav.

Od 27. januára 2021: Ďalšia nezodpovedaná otázka: MZ SR a NCZI

„Prečo rezervačný systém na očkovanie nie je jednoducho tak jednoduchý ako v Škandinávii, kde sa stačí prihlásiť, vyplniť všetko potrebné, odoslať a podľa toho ako budú chodiť vakcíny, umelá inteligencia upozorní prihláseného, že bude očkovaný vtedy a vtedy a tam a tam? Nórsko tak aj vie, koľko vakcín reálne aj potrebuje.“

29. januára 2021: Na otázku: “ „Vláda už niekoľko dní odporúča obyvateľom nakúpiť si a nosiť respirátory pre zmiernenie šírenia aj mutácie koronavírusu. Prečo to ľuďom jej členovia odporúčajú v plátených rúškach a prečo dodnes drvivá väčšina aj  štátnych tajomníkov a koaličných poslancov nevystupuje v respirátoroch, ale rúškach, dokonca šitých z látok so štátnym znakom? Nemali by ísť obyvateľom vzorom?“ Nereagovalo tlačové oddelenie ÚV SR ani hovorca premiéra Matoviča, Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho hovorkyňa Dáša Račková, ani ministerstvo dopravy, MO SR, MZV SR, MŽP SR, úrad podpredsedu pre legislatívu Hollého, Kancelária NR SR, ani strana OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí.

27. januára 2021 Dalito.sk oslovilo aj Národné centrum zdravotníckych informácii, prečo sa slovenská inštitúcia zdravotníckych dát neocitla medzi najlepšími na svete a či to znamená, že slovenské NCZI ani neposudzovali. Na odpoveď hovorkyne NCZI čakáme tretí deň.

27. januára 2021 Na zmätočné a možné protiústavné opatrenia na hraniciach MZV SR nereaguje dva dni

19. januára 2021 MZ SR opäť nereaguje na otázky. Tentoraz o tom, prečo ešte neschválili pripravenú aplikáciu aRusko, ktorá môže obyvateľov chrániť pred Covid-19. Aplikáciu „eRusko“ vyvinula štátna akciová spoločnosť Slovensko IT ešte v novembri minulého roka po vzore českej aplikácie „eRouška.

12. januára 2021 Napriek tomu, že MZ SR zverejnilo výzvu o veľkej ohrozenosti pacientov Covid-19 po transplantáciách orgánov a ich lekárov, na otázku, či ich rovno teraz všetkých aj zaočkujú nereaguje.

10. januára 2021

30. novembra 2020 Ďalšie nezodpovedané otázky, tentoraz MŹP SR aj MO SR.

25. novembra 2020 Na reakciu MZ SR čakáme už tretí deň

Otázka: Odkiaľ pán minister má tento termín očkovania december a na základe čoho? 

23. októbra: Úrad verejného zdravotníctva SR už vlastne neodpovedá na nič

Od 21. októbra 2020 bez reakcie ÚV SR a jeho hovorcu aj podpredsedníčky vlády Remišovej na aplikáciu eRúška, s ktorou sa už od minulého týždňa prepájajú jednotlivé štáty Európskej únie.

18. októbra 2020 Bez reakcie od ministerstva spravodlivosti SR.

Zaujíma ma možnosť, na ktorú asi nikto doteraz nemyslí napriek tomu, že hovoríte aj o „možno“ odmeňovaní možno tých, ktorí prídu na celoplošné testovanie. Že možno budú mať výhody z odvodov a podobne.

Iba v ČR žije prihlásených 200 tisíc Slovákov, iba do leta sa tam počas prvej vlny presunulo ďalších 5 tisíc, z toho mnohí sme napriek tomu občania a aj DAŇOVÍ POPLATNÍCI SR, v ČR máme iba prechodný pobyt, nie trvalý a podobne. Ak sa prijme takéto „zvýhodnenie“, nepôjde o priamu diskrimináciu, pretože drvivá väčšina takýchto občanov nemáme výnimku cez hranice ako amatérski športovci, farári a podobne a aj keby sme chceli, bez karantény sa nemôže vrátiť domov. Jediné čo im nechali sú povinnosti platiť dane a odvody ďalej. 

Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice/foto: JAVYS

Nezodpovedané otázky od nástupu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) až do 29. júla 2020.

 1. (27.7.) Kedy sa Slovensko pridá k výzve eurokomisárky na spojenie aj binacionálnych partnerov napríklad tak, ako to už urobila aj Česká republika.Vašu reakciu doplníme do textu medzinárodného združenia, ktoré sa situáciou na Slovensku zaoberá. Výzvu združenia nájdete tu: https://www.dalito.sk/vyzva-slovensku-laska-a-rodina-nie-je-turizmus/
 2. Je podľa premiéra zodpovedné nastavovať aj hygienickú aj podnikateľskú budúcnosť na základe takého malého počtu vykonaných testov?
 3. Premiér sľúbil, že budeme robiť aspoň 3000 testov denne, od 6. marca ich dokážeme dlhodobo vyšetriť maximálne okolo 1400 , za včera 2967 vzoriek, čo nie je ani polovica oproti susedom. Prečo? V čom je od 21. marca problém, keď to inde vedia robiť už násobne a ešte im to je málo?
 4. Koľko testov môžeme teraz denne reálne urobiť na základe počtu v skladoch? Napríklad 15 tisíc denne, ak by ich mal kto urobiť?
 5. V ČR už robia denne viac ako 8000 testov, ako je to možné, keďže rozdiel medzi prvými pacientmi je v krajinách iba 5 dní a aj oni začínalo iba s jedným laboratóriom?
 6. Nová vláda Matoviča nastúpila do úradu 21. marca. Prečo sa počet testovania odvtedy nedokázal zvýšiť? Čo jej v tom týždne bráni?
 7. Stále zverejňujete len počty testov, nie osôb, koľko osôb máme vôbec na Slovensku otestovaných?
 8. Česi pristúpili k tomu, aby čo najlepšie manažovali krajinu do budúcna, zvýšiť testovanie aj tak, že im budú s ním pomáhať aj veterinári? Ak teda nie sme schopní viac testovať, neuvažovala vláda aj o tom?
 9. Koľko ľudí (reprodukčné číslo) podľa vašich prepočtov mohol nakaziť jeden chorý 21. marca a koľkých dnes? Ako to klesá? Alebo stúpa?
 10. Kto rozhoduje a podľa čoho, kto urobí zosnulému vyšetrenie či mal alebo nemal koronavírus? Každému kto dnes umrie, musia mu urobiť aj test na vírus? Ak nie, je možné, že nemáme vlastne prehľad, kto umrel s koronavírusom či na koronavírus?
 11.  Prečo nie je možné otestovať 40 000 pracovníkov DSS, keď to vedia u susedov urobiť za týždeň?
 12. Ak to premiér tak dobre riadi a podľa neho máme najlepšie čísla minimálne v Európe, ako si vysvetľuje to, že ho nepozývajú najrenomovanejšie celosvetové média naživo do vysielania, ako to robí dobre, ale napríklad českého ministra zdravotníctva, teda Čechov, na ktorých tak premiér Matovič rád poukazuje, ako to robia zle, áno?
 13. Premiér úplne dôveruje aj hygienikovi, ktorý stál rovnako pri vláde Smeru, keď bývalý premiér Pellegrini hovoril o tom, že nebude testovať každý „soplík“, a Ján Mikas mu pritakával. Prečo mu dôveruje Igor Matovič ďalej, ak to SMER-SD robil zle a Pellegrinimu už vtedy rovnako radil Ján Mikas? Veď svetoví experti aj vedci celý čas upozorňovali, že alfou a omegou šírenia vírusu v krajine je testovanie, testovanie, testovanie… , ktoré Slovensko prakticky oproti väčšine krajín EÚ vlastne nerobí?
 14. Otázka bez odpovede ÚV SR od 21. marca: Dôveruje ešte predseda vlády Igor Matovič hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi, ktorý situáciu na Slovensku aj ohľadom nutnosti testovania, prezentuje inak až od nástupu novej vlády?
 15. V poradnom expertnom hygienickom tíme, ktorý vraj o všetkom v tomto štáte teraz rozhoduje je aj bývalá ministerka vlády SMERu Kalavská. Vlády, ktorú premiér kritizuje za to, ako nezvládla koronavírus na začiatku. Vláde už vtedy radila okrem Mikasa aj Kalavská, prečo jej premiér dôveruje aj dnes, keďže spolu s Jánom Mikasom nezvládali krízu ani na začiatku? Ako potom majú obyvatelia dôverovať opatreniam novej slovenskej vlády, keď jej radia tí istí ľudia, ktorí to podľa premiéra predtým nezvládali? (ak to teda bývala vláda robila tak zle, prečo sa nový premiér obklopil expertmi bývalej vlády)
 16. Vláda až do prípadu prenosu v DSS v Pezinku tvrdila, že na Slovensku nemáme komunitný prenos. Pár dní predtým sa premiér takmer rozplakal pri oznámení, že jeden policajt v karanténnych službách sa nakazil.  Za komunitný prenos pritom svet považuje taký, ktorý nemá cestovateľskú anamnézu a nakazili sa od niekoho vo vlastnej krajine. Čo teda slovenskí hygienici-experti považujú na Slovensku za komunitný prenos, ak sme ho teda až do prípadu v DSS v Pezinku nemali? Alebo ho ešte stále nemáme, komunitný prenos, ešte ani dnes? Alebo už máme až na základe Pezinku? Alebo ako vlastne? Česká republika za prvý komunitný prenos jasne a okamžite označila pražského taxikára (9.3.) bez cestovateľskej karantény, ktorý sa nakazil v práci. To znamená, že slovenskí hygienici si komunitné šírenie vysvetľujú inak, ako celý svet? ODPOVEĎ TU.
 17. Od ktorého dátumu, ak teda už máme komunitný prenos aj v SR ho vlastne máme? Či ešte stále nemáme? Kedy to už konečne potvrdí hlavný hygienik? Ešte aj dnes minister zdravotníctva jasne na vláde nepovedal, či ho máme alebo nemáme. Opäť sa odvolával na Jána Mikasa. ODPOVEĎ TU
 18. Premiér tvrdí, že sme na tom s koronavírusom najlepšie v Európe, v počte testovaných sme však na konci, ako si môže byť pri takom malom počte testovaných istý, že máme vírus pod kontrolou?
 19. Ako je možné, že testy vedia v ČR vyšetriť do 6 hodín a na Slovensku to trvá aj tri dni a že sa na tom nič nezmenilo ani od nástupu novej vlády už takmer mesiac?
 20. Viaceré seriózne zdroje, ktoré spracovávajú oficiálnu svetovú štatistiku výskytu koronavírusu v celom svete, Slovensko v porovnaniach medzi krajinami neuvádzajú, pretože im chýbajú oficiálne seriózne dáta zo Slovenska. Napríklad aj Our World in Data (pracuje s ňou aj nórska vláda, ktorá v testovaní patrí medzi TOP), s ktorými pracujú aj štáty s najdokonalejším testovaním obyvateľov na svete.
 21. Slovensko je oproti mnohým štátom iné aj v tom, že kým ostatní počítajú úmrtia v súvislosti s koronavírusom (všetci, ktorí mali pozitívny test a zomreli), SR vedie iba štatistiku iba s úmrtím vyslovene iba NA koronavírus.  Prečo? Vylučujete, že sú to pre vládu prijateľnejšie čísla pred obyvateľmi krajiny?
 22. Prečo do dnešného dňa štátna Slovenská pošta zarába na poštovnom za rúška, ktoré ako charitu rozposielajú dobrovoľníci po celom Slovensku? V ČR to posielajú zadarmo takmer od prvého dňa výskytu vírusu v krajine.
 23. V EÚ testujú všetky štáty maximálne, testovanie je u nich na prvom mieste, kedy bude na prvom mieste aj v SR?
 24. Čo konkrétne, koľko, odkiaľ a kedy objednalo a doviezlo doteraz Slovensko za vlády Matoviča- ochranné pomôcky, presne ktoré, v akom počte a kde ich vláda rozviezla? Poprosím Vás o takúto tabuľku: https://www.mvcr.cz/clanek/distribuce-ochrannych-prostredku-za-mv.aspx ODPOVEĎ MV SR // ODPOVEĎ ŠTÁTNYCH HMOTNÝCH REZERV
 25. Koľko objednávok čoho a v akom počte ešte na Slovensko príde? ODPOVEĎ MV SR // ODPOVEĎ ŠTÁTNYCH HMOTNÝCH REZERV
 26. O ktoré vhodné lieky a v akom počte už objednala slovenská vláda na liečbu koronavírusu zo zahraničia, teda podpísala aj reaálne vybavila, vrátane experimentálnych liekov, tak ako sa zásobili v ČR?
 27.  Je zodpovedné, ak o budúcnosti krajiny premiér rozhoduje na základe takého nízkeho počtu testovania? Sú tie výsledky vôbec relevantné aj pre ekonomiku?
 28. Dokedy budeme jedinou krajinou EÚ, ktorá obmedzuje slobodu obyvateľov tým, že ich zatvára do štátnych karantén, kde sa zjavne môžu nakaziť a nie do domácich?
 29. Ľudia, ktorí sa vracajú do SR, a nemusia to byť rovno repatrianti, sa cítia byť povinnou štátnou karanténou ohrození na živote, pretože tam miešate ľudí (aj v štátnej karanténe) bez toho, aby ste vedeli, či sú chorí alebo zdraví? Uvedomuje si premiér, že zákazom domácej karantény ohrozuje životy ľudí, ktorí sa do SR vrátili zdraví?
 30. Ktorá krajina na svete okrem Slovenska drží v štátnej karanténe vlastných občanov? Ak nie na svete, tak v EÚ?
 31. Po ukončení karantény musia v ČR urobiť praktickí lekári vyšetrenie na protilátky, musia ich urobiť aj na Slovensku?
 32. Česi už počítajú sekundárne úmrtia pacientov, ktorí zbytočne zomreli, lebo pre opatrenia a zastavenie nemocníc na 50% nedostali potrebnú zdrav. starostlivosť. Podľa vyjadrenia MZ SR na Slovensku idú na 40%. Koľko je to za ten čas, od 21. marca, na Slovensku, tých zbytočných úmrtí?
 33. O koľko financií zatiaľ prišlo Slovenské zdravotníctvo, pretože ľudia prestali platiť zdravotné poistenie, prípadne nemocnice prestali „pracovať“ a idú len na 40%?
 34. Prečo Slovensko skresľuje úmrtia pacientov oproti iným krajinám tak, že uvádza iba úmrtia NA (rozpad pľúc) a nie v súvislosti s koronavírusom tak, ako to robia iné krajiny?
 35. Kedy pre závažnosť situácie premiér s ÚV SR umožní novinárom klásť otázky aj formou videokonferencií tak, ako to robia v iných štátoch EÚ?
 36. Celá EÚ a jej premiéri upozorňujú, že všetky dáta ohľadom budúcnosti krajiny závisia od vysokého počtu testovaných. Že len tak vedia vypočítať aj analýzy dopadu či reštartovania ekonomiky, prečo na to Slovensku stačí tak málo počtu testovaných? Všetci ostatní sa mýlia?
 37. Prečo do dnešného dňa nevie ÚV SR s NCZI zverejňovať všetky čísla a informácie o počtoch vírusu priebežne, ale robia to s 24 odstupom, niekedy dokonca až 48 hodinových? Česi to robia priebežne niekoľkokrát za deň. Už dávno presieťovali všetko čo vedeli.
 38. Prečo premiér Matovič zavádzal obyvateľov označením, že repatriantov dáva do papalášskej Papierničky, keďže podľa oficiálnych dát NR SR navštevujú toto zariadenie tisícky bežných ľudí ročne?  Či sa iba mýli ako inokedy?
 39. Ako rýchlo vie Slovensko zareagovať a nechať si priviesť pacientov s vírusom, koho kde uloží, keďže oproti iným štátom EÚ vlastne nemajú „čo lekári“ v týchto dňoch robiť?
 40. Koľko peňazí od 21. marca investovala slovenská vláda do výskumu koronavírusu?
 41. Prečo sa premiér neustále porovnáva s Čínou a jej epidémiou, keď dnes už celý svet poukazuje na to, ako Čína pri koronavíruse klamala a podvádzala?
 42. Ktorá krajina EÚ je pre premiéra príkladom toho, ako by sme to mali robiť aj na Slovensku? Ak teda taká vôbec je.
 43. Prečo NCZI neuvádza celkový počet testovaných obyvateľov, a nielen testov?
 44. Vlastne celý rozvinutý svet o budúcnosti smerovania krajiny po epidemiologickej, ale aj hospodárskej rozhoduje na základe veľkého počtu vykonaných testov v krajine a celkovo počtu ľudí. Pre rozvinuté vlády je to alfa a omega aj ekonomických a hospodárskych analýz o budúcnosti života v krajine. Slovensko sa pýši najlepšími výsledkami minimálne v Európe, ale premiér už nehovorí o najnižšom testovaní v EÚ. Aké dôležité a prečo je pre hospodárstvo testovať čo najviac?
 45. V ČR už dokážu denne testovať viac ako 8000 tisíc ľudí, a chcú ešte viac. Práve na základe dostatočných dát už pripravili seriózne analýzy na postupný reštart krajiny. Vie na základe počtu vykonaných testov, nie otestovaných obyvateľov, vypracovať serióznu ekonomickú a hospodársku analýzu aj Slovensko?
 46. Predseda vlády ako vzor s bojom koronavírusu pre Slovensko často  dáva Čínu, ktorú už celý politický ale aj odborný svet kritizuje za to, že vlastne o chorobe veľmi zavádzala až klamala. Česi (bývalý priateľ Číny) už postupne dokonca rušia a preobjednávajú aj bezpečnostné prostriedky a ich nákup z Číny do krajín EÚ alebo sa ich už snažia vyrábať sami. Môže nejako hospodársky do budúcnosti ovplyvniť „naše priateľstvo“ s Čínou
 47. To, ako sa jednotlivé štáty správajú aj smerom von, sleduje celý svet aj potenciálny budúci investori, ktorí by možno v roku 2021 chceli investovať na Slovensku.  Môžu ich rozhodovanie do budúcna ovplyvniť aj výstupy a opatrenia či neopatrenia slovenskej vlády? Ak áno, ako? 
 48. Vlastne celý rozvinutý svet o budúcnosti smerovania krajiny po epidemiologickej, ale aj hospodárskej rozhoduje na základe veľkého počtu vykonaných testov v krajine a celkovo počtu ľudí. Pre rozvinuté vlády je to alfa a omega aj ekonomických a hospodárskych analýz o budúcnosti života v krajine. Slovensko sa pýši najlepšími výsledkami minimálne v Európe, ale premiér už nehovorí o najnižšom testovaní v EÚ. Aké dôležité a prečo je pre hospodárstvo testovať čo najviac?
 49. V ČR už dokážu denne testovať viac ako 8000 tisíc ľudí, a chcú ešte viac. Práve na základe dostatočných dát už pripravili seriózne analýzy na postupný reštart krajiny. Vie na základe počtu vykonaných testov, nie otestovaných obyvateľov, vypracovať serióznu ekonomickú a hospodársku analýzu aj Slovensko?
 50. Predseda vlády ako vzor s bojom koronavírusu pre Slovensko často  dáva Čínu, ktorú už celý politický ale aj odborný svet kritizuje za to, že vlastne o chorobe veľmi zavádzala až klamala. Česi (bývalý priateľ Číny) už postupne dokonca rušia a preobjednávajú aj bezpečnostné prostriedky a ich nákup z Číny do krajín EÚ alebo sa ich už snažia vyrábať sami. Môže nejako hospodársky do budúcnosti ovplyvniť „naše priateľstvo“ s Čínou? 
 51. To, ako sa jednotlivé štáty správajú aj smerom von, sleduje celý svet aj potenciálny budúci investori, ktorí by možno v roku 2021 chceli investovať na Slovensku.  Môžu ich rozhodovanie do budúcna ovplyvniť aj výstupy a opatrenia či neopatrenia slovenskej vlády? Ak áno, ako? 
 52. (29. 4.)Od minulého týždňa čakáme aj na odpoveď štátnych rezerv: Čo konkrétne, koľko, odkiaľ a kedy objednalo a doviezlo doteraz Slovensko za vlády Matoviča- ochranné pomôcky, presne ktoré, v akom počte a kde ich vláda rozviedla. Poprosím Vás o takúto tabuľku: https://www.mvcr.cz/clanek/distribuce-ochrannych-prostredku-za-mv.aspx // Koľko objednávok čoho a v akom počte ešte na Slovensko príde?

Komentáre (1)

  Vaša reakcia

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *