Správy

AKTUALIZUJEME: otázky, na ktoré vláda Igora Matoviča neodpovedá

Dalito.sk od svojho vzniku mapuje život na Slovensku, ale aj v Českej republike. Snaží sa aj porovnávať s najbližšími susedmi nielen ohľadom platov, prezidentských amnestií či cestovného ruchu...

Na prvý pohľad to vyzerá, že nástupom vlády Igora Matoviča je reakciu získať ľahko, ale opak je pravdou. Tlačové oddelenia odpovedajú len na otázky, ktoré si vyberú alebo nereagujú vôbec.

Preto sme sa všetky otázky, na ktoré nikto neodpovedal rozhodli zverejniť.


(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Zoznam nezodpovedaných otázok zaslané na vládne orgány SR od nástupu vlády Igora Matoviča (OĽaNO):

12. januára 2021 Napriek tomu, že MZ SR zverejnilo výzvu o veľkej ohrozenosti pacientov Covid-19 po transplantáciách orgánov a ich lekárov, na otázku, či ich rovno teraz všetkých aj zaočkujú nereaguje.

10. januára 2021

30. novembra 2020 Ďalšie nezodpovedané otázky, tentoraz MŹP SR aj MO SR.

25. novembra 2020 Na reakciu MZ SR čakáme už tretí deň


Otázka: Odkiaľ pán minister má tento termín očkovania december a na základe čoho? 

23. októbra: Úrad verejného zdravotníctva SR už vlastne neodpovedá na nič

Od 21. októbra 2020 bez reakcie ÚV SR a jeho hovorcu aj podpredsedníčky vlády Remišovej na aplikáciu eRúška, s ktorou sa už od minulého týždňa prepájajú jednotlivé štáty Európskej únie.

18. októbra 2020 Bez reakcie od ministerstva spravodlivosti SR.

Zaujíma ma možnosť, na ktorú asi nikto doteraz nemyslí napriek tomu, že hovoríte aj o „možno“ odmeňovaní možno tých, ktorí prídu na celoplošné testovanie. Že možno budú mať výhody z odvodov a podobne.

Iba v ČR žije prihlásených 200 tisíc Slovákov, iba do leta sa tam počas prvej vlny presunulo ďalších 5 tisíc, z toho mnohí sme napriek tomu občania a aj DAŇOVÍ POPLATNÍCI SR, v ČR máme iba prechodný pobyt, nie trvalý a podobne. Ak sa prijme takéto „zvýhodnenie“, nepôjde o priamu diskrimináciu, pretože drvivá väčšina takýchto občanov nemáme výnimku cez hranice ako amatérski športovci, farári a podobne a aj keby sme chceli, bez karantény sa nemôže vrátiť domov. Jediné čo im nechali sú povinnosti platiť dane a odvody ďalej. 

Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice/foto: JAVYS

Nezodpovedané otázky od nástupu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) až do 29. júla 2020.


 1. (27.7.) Kedy sa Slovensko pridá k výzve eurokomisárky na spojenie aj binacionálnych partnerov napríklad tak, ako to už urobila aj Česká republika.Vašu reakciu doplníme do textu medzinárodného združenia, ktoré sa situáciou na Slovensku zaoberá. Výzvu združenia nájdete tu: https://www.dalito.sk/vyzva-slovensku-laska-a-rodina-nie-je-turizmus/
 2. Je podľa premiéra zodpovedné nastavovať aj hygienickú aj podnikateľskú budúcnosť na základe takého malého počtu vykonaných testov?
 3. Premiér sľúbil, že budeme robiť aspoň 3000 testov denne, od 6. marca ich dokážeme dlhodobo vyšetriť maximálne okolo 1400 , za včera 2967 vzoriek, čo nie je ani polovica oproti susedom. Prečo? V čom je od 21. marca problém, keď to inde vedia robiť už násobne a ešte im to je málo?
 4. Koľko testov môžeme teraz denne reálne urobiť na základe počtu v skladoch? Napríklad 15 tisíc denne, ak by ich mal kto urobiť?
 5. V ČR už robia denne viac ako 8000 testov, ako je to možné, keďže rozdiel medzi prvými pacientmi je v krajinách iba 5 dní a aj oni začínalo iba s jedným laboratóriom?
 6. Nová vláda Matoviča nastúpila do úradu 21. marca. Prečo sa počet testovania odvtedy nedokázal zvýšiť? Čo jej v tom týždne bráni?
 7. Stále zverejňujete len počty testov, nie osôb, koľko osôb máme vôbec na Slovensku otestovaných?
 8. Česi pristúpili k tomu, aby čo najlepšie manažovali krajinu do budúcna, zvýšiť testovanie aj tak, že im budú s ním pomáhať aj veterinári? Ak teda nie sme schopní viac testovať, neuvažovala vláda aj o tom?
 9. Koľko ľudí (reprodukčné číslo) podľa vašich prepočtov mohol nakaziť jeden chorý 21. marca a koľkých dnes? Ako to klesá? Alebo stúpa?
 10. Kto rozhoduje a podľa čoho, kto urobí zosnulému vyšetrenie či mal alebo nemal koronavírus? Každému kto dnes umrie, musia mu urobiť aj test na vírus? Ak nie, je možné, že nemáme vlastne prehľad, kto umrel s koronavírusom či na koronavírus?
 11.  Prečo nie je možné otestovať 40 000 pracovníkov DSS, keď to vedia u susedov urobiť za týždeň?
 12. Ak to premiér tak dobre riadi a podľa neho máme najlepšie čísla minimálne v Európe, ako si vysvetľuje to, že ho nepozývajú najrenomovanejšie celosvetové média naživo do vysielania, ako to robí dobre, ale napríklad českého ministra zdravotníctva, teda Čechov, na ktorých tak premiér Matovič rád poukazuje, ako to robia zle, áno?
 13. Premiér úplne dôveruje aj hygienikovi, ktorý stál rovnako pri vláde Smeru, keď bývalý premiér Pellegrini hovoril o tom, že nebude testovať každý „soplík“, a Ján Mikas mu pritakával. Prečo mu dôveruje Igor Matovič ďalej, ak to SMER-SD robil zle a Pellegrinimu už vtedy rovnako radil Ján Mikas? Veď svetoví experti aj vedci celý čas upozorňovali, že alfou a omegou šírenia vírusu v krajine je testovanie, testovanie, testovanie… , ktoré Slovensko prakticky oproti väčšine krajín EÚ vlastne nerobí?
 14. Otázka bez odpovede ÚV SR od 21. marca: Dôveruje ešte predseda vlády Igor Matovič hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi, ktorý situáciu na Slovensku aj ohľadom nutnosti testovania, prezentuje inak až od nástupu novej vlády?
 15. V poradnom expertnom hygienickom tíme, ktorý vraj o všetkom v tomto štáte teraz rozhoduje je aj bývalá ministerka vlády SMERu Kalavská. Vlády, ktorú premiér kritizuje za to, ako nezvládla koronavírus na začiatku. Vláde už vtedy radila okrem Mikasa aj Kalavská, prečo jej premiér dôveruje aj dnes, keďže spolu s Jánom Mikasom nezvládali krízu ani na začiatku? Ako potom majú obyvatelia dôverovať opatreniam novej slovenskej vlády, keď jej radia tí istí ľudia, ktorí to podľa premiéra predtým nezvládali? (ak to teda bývala vláda robila tak zle, prečo sa nový premiér obklopil expertmi bývalej vlády)
 16. Vláda až do prípadu prenosu v DSS v Pezinku tvrdila, že na Slovensku nemáme komunitný prenos. Pár dní predtým sa premiér takmer rozplakal pri oznámení, že jeden policajt v karanténnych službách sa nakazil.  Za komunitný prenos pritom svet považuje taký, ktorý nemá cestovateľskú anamnézu a nakazili sa od niekoho vo vlastnej krajine. Čo teda slovenskí hygienici-experti považujú na Slovensku za komunitný prenos, ak sme ho teda až do prípadu v DSS v Pezinku nemali? Alebo ho ešte stále nemáme, komunitný prenos, ešte ani dnes? Alebo už máme až na základe Pezinku? Alebo ako vlastne? Česká republika za prvý komunitný prenos jasne a okamžite označila pražského taxikára (9.3.) bez cestovateľskej karantény, ktorý sa nakazil v práci. To znamená, že slovenskí hygienici si komunitné šírenie vysvetľujú inak, ako celý svet? ODPOVEĎ TU.
 17. Od ktorého dátumu, ak teda už máme komunitný prenos aj v SR ho vlastne máme? Či ešte stále nemáme? Kedy to už konečne potvrdí hlavný hygienik? Ešte aj dnes minister zdravotníctva jasne na vláde nepovedal, či ho máme alebo nemáme. Opäť sa odvolával na Jána Mikasa. ODPOVEĎ TU
 18. Premiér tvrdí, že sme na tom s koronavírusom najlepšie v Európe, v počte testovaných sme však na konci, ako si môže byť pri takom malom počte testovaných istý, že máme vírus pod kontrolou?
 19. Ako je možné, že testy vedia v ČR vyšetriť do 6 hodín a na Slovensku to trvá aj tri dni a že sa na tom nič nezmenilo ani od nástupu novej vlády už takmer mesiac?
 20. Viaceré seriózne zdroje, ktoré spracovávajú oficiálnu svetovú štatistiku výskytu koronavírusu v celom svete, Slovensko v porovnaniach medzi krajinami neuvádzajú, pretože im chýbajú oficiálne seriózne dáta zo Slovenska. Napríklad aj Our World in Data (pracuje s ňou aj nórska vláda, ktorá v testovaní patrí medzi TOP), s ktorými pracujú aj štáty s najdokonalejším testovaním obyvateľov na svete.
 21. Slovensko je oproti mnohým štátom iné aj v tom, že kým ostatní počítajú úmrtia v súvislosti s koronavírusom (všetci, ktorí mali pozitívny test a zomreli), SR vedie iba štatistiku iba s úmrtím vyslovene iba NA koronavírus.  Prečo? Vylučujete, že sú to pre vládu prijateľnejšie čísla pred obyvateľmi krajiny?
 22. Prečo do dnešného dňa štátna Slovenská pošta zarába na poštovnom za rúška, ktoré ako charitu rozposielajú dobrovoľníci po celom Slovensku? V ČR to posielajú zadarmo takmer od prvého dňa výskytu vírusu v krajine.
 23. V EÚ testujú všetky štáty maximálne, testovanie je u nich na prvom mieste, kedy bude na prvom mieste aj v SR?
 24. Čo konkrétne, koľko, odkiaľ a kedy objednalo a doviezlo doteraz Slovensko za vlády Matoviča- ochranné pomôcky, presne ktoré, v akom počte a kde ich vláda rozviezla? Poprosím Vás o takúto tabuľku: https://www.mvcr.cz/clanek/distribuce-ochrannych-prostredku-za-mv.aspx ODPOVEĎ MV SR // ODPOVEĎ ŠTÁTNYCH HMOTNÝCH REZERV
 25. Koľko objednávok čoho a v akom počte ešte na Slovensko príde? ODPOVEĎ MV SR // ODPOVEĎ ŠTÁTNYCH HMOTNÝCH REZERV
 26. O ktoré vhodné lieky a v akom počte už objednala slovenská vláda na liečbu koronavírusu zo zahraničia, teda podpísala aj reaálne vybavila, vrátane experimentálnych liekov, tak ako sa zásobili v ČR?
 27.  Je zodpovedné, ak o budúcnosti krajiny premiér rozhoduje na základe takého nízkeho počtu testovania? Sú tie výsledky vôbec relevantné aj pre ekonomiku?
 28. Dokedy budeme jedinou krajinou EÚ, ktorá obmedzuje slobodu obyvateľov tým, že ich zatvára do štátnych karantén, kde sa zjavne môžu nakaziť a nie do domácich?
 29. Ľudia, ktorí sa vracajú do SR, a nemusia to byť rovno repatrianti, sa cítia byť povinnou štátnou karanténou ohrození na živote, pretože tam miešate ľudí (aj v štátnej karanténe) bez toho, aby ste vedeli, či sú chorí alebo zdraví? Uvedomuje si premiér, že zákazom domácej karantény ohrozuje životy ľudí, ktorí sa do SR vrátili zdraví?
 30. Ktorá krajina na svete okrem Slovenska drží v štátnej karanténe vlastných občanov? Ak nie na svete, tak v EÚ?
 31. Po ukončení karantény musia v ČR urobiť praktickí lekári vyšetrenie na protilátky, musia ich urobiť aj na Slovensku?
 32. Česi už počítajú sekundárne úmrtia pacientov, ktorí zbytočne zomreli, lebo pre opatrenia a zastavenie nemocníc na 50% nedostali potrebnú zdrav. starostlivosť. Podľa vyjadrenia MZ SR na Slovensku idú na 40%. Koľko je to za ten čas, od 21. marca, na Slovensku, tých zbytočných úmrtí?
 33. O koľko financií zatiaľ prišlo Slovenské zdravotníctvo, pretože ľudia prestali platiť zdravotné poistenie, prípadne nemocnice prestali „pracovať“ a idú len na 40%?
 34. Prečo Slovensko skresľuje úmrtia pacientov oproti iným krajinám tak, že uvádza iba úmrtia NA (rozpad pľúc) a nie v súvislosti s koronavírusom tak, ako to robia iné krajiny?
 35. Kedy pre závažnosť situácie premiér s ÚV SR umožní novinárom klásť otázky aj formou videokonferencií tak, ako to robia v iných štátoch EÚ?
 36. Celá EÚ a jej premiéri upozorňujú, že všetky dáta ohľadom budúcnosti krajiny závisia od vysokého počtu testovaných. Že len tak vedia vypočítať aj analýzy dopadu či reštartovania ekonomiky, prečo na to Slovensku stačí tak málo počtu testovaných? Všetci ostatní sa mýlia?
 37. Prečo do dnešného dňa nevie ÚV SR s NCZI zverejňovať všetky čísla a informácie o počtoch vírusu priebežne, ale robia to s 24 odstupom, niekedy dokonca až 48 hodinových? Česi to robia priebežne niekoľkokrát za deň. Už dávno presieťovali všetko čo vedeli.
 38. Prečo premiér Matovič zavádzal obyvateľov označením, že repatriantov dáva do papalášskej Papierničky, keďže podľa oficiálnych dát NR SR navštevujú toto zariadenie tisícky bežných ľudí ročne?  Či sa iba mýli ako inokedy?
 39. Ako rýchlo vie Slovensko zareagovať a nechať si priviesť pacientov s vírusom, koho kde uloží, keďže oproti iným štátom EÚ vlastne nemajú „čo lekári“ v týchto dňoch robiť?
 40. Koľko peňazí od 21. marca investovala slovenská vláda do výskumu koronavírusu?
 41. Prečo sa premiér neustále porovnáva s Čínou a jej epidémiou, keď dnes už celý svet poukazuje na to, ako Čína pri koronavíruse klamala a podvádzala?
 42. Ktorá krajina EÚ je pre premiéra príkladom toho, ako by sme to mali robiť aj na Slovensku? Ak teda taká vôbec je.
 43. Prečo NCZI neuvádza celkový počet testovaných obyvateľov, a nielen testov?
 44. Vlastne celý rozvinutý svet o budúcnosti smerovania krajiny po epidemiologickej, ale aj hospodárskej rozhoduje na základe veľkého počtu vykonaných testov v krajine a celkovo počtu ľudí. Pre rozvinuté vlády je to alfa a omega aj ekonomických a hospodárskych analýz o budúcnosti života v krajine. Slovensko sa pýši najlepšími výsledkami minimálne v Európe, ale premiér už nehovorí o najnižšom testovaní v EÚ. Aké dôležité a prečo je pre hospodárstvo testovať čo najviac?
 45. V ČR už dokážu denne testovať viac ako 8000 tisíc ľudí, a chcú ešte viac. Práve na základe dostatočných dát už pripravili seriózne analýzy na postupný reštart krajiny. Vie na základe počtu vykonaných testov, nie otestovaných obyvateľov, vypracovať serióznu ekonomickú a hospodársku analýzu aj Slovensko?
 46. Predseda vlády ako vzor s bojom koronavírusu pre Slovensko často  dáva Čínu, ktorú už celý politický ale aj odborný svet kritizuje za to, že vlastne o chorobe veľmi zavádzala až klamala. Česi (bývalý priateľ Číny) už postupne dokonca rušia a preobjednávajú aj bezpečnostné prostriedky a ich nákup z Číny do krajín EÚ alebo sa ich už snažia vyrábať sami. Môže nejako hospodársky do budúcnosti ovplyvniť „naše priateľstvo“ s Čínou
 47. To, ako sa jednotlivé štáty správajú aj smerom von, sleduje celý svet aj potenciálny budúci investori, ktorí by možno v roku 2021 chceli investovať na Slovensku.  Môžu ich rozhodovanie do budúcna ovplyvniť aj výstupy a opatrenia či neopatrenia slovenskej vlády? Ak áno, ako? 
 48. Vlastne celý rozvinutý svet o budúcnosti smerovania krajiny po epidemiologickej, ale aj hospodárskej rozhoduje na základe veľkého počtu vykonaných testov v krajine a celkovo počtu ľudí. Pre rozvinuté vlády je to alfa a omega aj ekonomických a hospodárskych analýz o budúcnosti života v krajine. Slovensko sa pýši najlepšími výsledkami minimálne v Európe, ale premiér už nehovorí o najnižšom testovaní v EÚ. Aké dôležité a prečo je pre hospodárstvo testovať čo najviac?
 49. V ČR už dokážu denne testovať viac ako 8000 tisíc ľudí, a chcú ešte viac. Práve na základe dostatočných dát už pripravili seriózne analýzy na postupný reštart krajiny. Vie na základe počtu vykonaných testov, nie otestovaných obyvateľov, vypracovať serióznu ekonomickú a hospodársku analýzu aj Slovensko?
 50. Predseda vlády ako vzor s bojom koronavírusu pre Slovensko často  dáva Čínu, ktorú už celý politický ale aj odborný svet kritizuje za to, že vlastne o chorobe veľmi zavádzala až klamala. Česi (bývalý priateľ Číny) už postupne dokonca rušia a preobjednávajú aj bezpečnostné prostriedky a ich nákup z Číny do krajín EÚ alebo sa ich už snažia vyrábať sami. Môže nejako hospodársky do budúcnosti ovplyvniť „naše priateľstvo“ s Čínou? 
 51. To, ako sa jednotlivé štáty správajú aj smerom von, sleduje celý svet aj potenciálny budúci investori, ktorí by možno v roku 2021 chceli investovať na Slovensku.  Môžu ich rozhodovanie do budúcna ovplyvniť aj výstupy a opatrenia či neopatrenia slovenskej vlády? Ak áno, ako? 
 52. (29. 4.)Od minulého týždňa čakáme aj na odpoveď štátnych rezerv: Čo konkrétne, koľko, odkiaľ a kedy objednalo a doviezlo doteraz Slovensko za vlády Matoviča- ochranné pomôcky, presne ktoré, v akom počte a kde ich vláda rozviedla. Poprosím Vás o takúto tabuľku: https://www.mvcr.cz/clanek/distribuce-ochrannych-prostredku-za-mv.aspx // Koľko objednávok čoho a v akom počte ešte na Slovensko príde?

Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *