Správy

AKTUALIZUJEME: Svetová hanba. Slovensko sa malo podieľať na únose Vietnamca

Informácie o únose priebežne dopĺňame. V prípade únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha dal dozorujúci prokurátor po preskúmaní spisového materiálu vyšetrovateľovi pokyn, aby začal trestné stíhanie vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody spolupáchateľstvom. Trinh Xuan Thanha mala uniesť vlani v júli z Nemecka cez Slovensko do Vietnamu vietnamská tajná služba. Pri únose malo byť využité aj slovenské vládne lietadlo. Vyšetrovanie tohto prípadu na Slovensku i v Nemecku pokračuje. Koncom septembra o tejto veci rokovala aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) so svojím nemeckým kolegom Horstom Seehoferom v Berlíne.

Slovensko vyhostilo vietnamského diplomata. 

Vietnamský diplomat má do 48 hodín opustil Slovensko vo veci únosu vietnamského občana vládnym lietadlom


20. 11. 209 SaS: Nezaplatenú faktúru Vietnamom by mal zaplatiť Kaliňák

Bratislava 20. novembra 2019 – Náklady na let vládneho špeciálu, ktorým bol 26. júla 2017 unesený vietnamský občan Trinx Xuan Thanh by mali byť zosobnené bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Vo svojom stanovisku to uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Ministerka vnútra Denisa Saková mi jednoznačne potvrdila, že ministerstvo fakturovalo v októbri 2017 vietnamskému Ministerstvu verejnej bezpečnosti 17 065,51 eur za využitie vládneho špeciálu do Moskvy. Zároveň Saková priznala, že doteraz faktúru z Vietnamu nikto nezaplatil a následne bola na pokyn Roberta Kaliňáka stornovaná. Tomuto konaniu by sa nemali len bezprizorne prizerať a preto žiadame bývalého ministra Kaliňáka, aby túto faktúru zaplatil,“ uviedol podpredseda NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Napriek veľkej snahe zamiesť celú kauzu únosu pod koberec, ostáva podľa SaS stále veľa nezodpovedaných otázok. „Je evidentné, že súčasná vláda nemala nikdy záujem vyšetriť celú kauzu, pretože by to neznamenalo len medzinárodnú blamáž, ale aj pád vlády. Ak však dostaneme po voľbách dôveru od občanov, spravíme všetko pre to, aby bol tento únos opätovne a hlavne nezávisle vyšetrený,“ uzavrel Martin Klus.

DS: Kaliňák v kauze únosu Vietnamca čelí aj podozreniu majetkovej povahy

Bratislava 20. novembra 2019 – Medializované informácie v týždenníku .týždeň posilňujú podozrenie, že bývalý minister vnútra Robert Kaliňák bol priamo zaangažovaný v únose Vietnamca Trinh Xuan Thanha. „Toto tvrdenie opierame o skutočnosť, že hoci ministerstvo vnútra vystavilo Vietnamu faktúru na inkriminované lety Praha – Bratislava a Bratislava – Moskva, podľa výpovede bývalého riaditeľa Leteckého úradu ministerstva vnútra Dalimíra Pišťanského táto faktúra nikdy nebola na základe príkazu Kaliňáka odoslaná do Vietnamu a zostala neuhradená,“ poznamenal poslanec NR SR Jozef Rajtára (Demokratická strana).


Kaliňákove počínanie sa dá vysvetliť tým, že na únose spolupracoval a mohol mať z neho osobný prospech, tvrdí Demokratická strana.

V tejto súvislosti však podľa poslanca Rajtára prichádza do úvahy aj ďalšie podozrenie, a to zo spáchania trestného činu majetkovej povahy, pretože Slovensku neodoslaním faktúry vznikla škoda vo výške presahujúcej 17- tisíc eur. Opäť je hlavným podozrivým bývalý minister vnútra za Smer-SD Robert Kaliňák.

„Žiadame orgány činné v trestnom konaní, aby sa aj týmto podozrením dôkladne zaoberali. Medializované informácie, ktoré potvrdila ministerka vnútra Denisa Saková a zverejnil týždenník .týždeň, sú závažné samé o sebe a prokuratúra má zo zákona povinnosť konať z úradnej moci,“ doplnil poslanec parlamentu Jozef Rajtár.

R. Kaliňák naďalej trvá na nevine slovenskej strany v únose Vietnamca 

Bratislava 16. augusta (TASR) – Podpredseda Smeru-SD a exminister vnútra Robert Kaliňák naďalej trvá na nevine slovenských policajtov v kauze únosu Vietnamca. Uviedol to pre TASR po piatkovom výsluchu na inšpekčnej službe Ministerstva vnútra SR v Bratislave.

Podľa svojich slov zopakoval predchádzajúcu výpoveď a dodal, že sa slovenská strana

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v roku 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberalo aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.


USA si v správe o ľudských právach v SR všímajú vraždu Kuciaka a stav justície 

Washington 14. marca (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí USA vydalo v stredu výročnú správu o ľudských právach vo svete, v ktorej bod po bode vecne hodnotí situáciu v jednotlivých krajinách a 30 strán venuje aj Slovenskej republike. V správe si ministerstvo všíma vraždu slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, únos Vietnamca, vraždu Filipínca v Bratislave, situáciu Rómov a stav justície.

Rezort americkej diplomacie v správe uvádza, že investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení vlani vo februári vo vlastnom dome. Kuciak často písal články obsahujúce tvrdenia o korupcii vo vysokých kruhoch a zdokumentoval aj schémy daňových podvodov. Od októbra slovenské úrady zatkli a obvinili štyroch podozrivých v tomto prípade. Protesty verejnosti, ktoré sa po oboch vraždách následne konali po celej krajine, prinútili odstúpiť vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka, vtedajšieho premiéra Roberta Fica a vtedajšieho prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara. Po rezignáciách Fico obviňoval médiá a mimovládne organizácie zo zneužívania vrážd na vyvolanie „prevratu“, dodal rezort americkej diplomacie v správe.

V poslednom článku, ktorý investigatívny novinár napísal a zverejnený bol po jeho smrti, Kuciak zdokumentoval prepojenia talianskej mafie na slovenských vysokopostavených politikov. Tieto kontakty mali údajne poslúžiť na zneužívanie dotácií Európskej únie pre poľnohospodárstvo, uvádza sa v správe. Pozorovatelia obviňujú politikov, že ovplyvňujú políciu a prokuratúry, aby zastavili alebo zabrzdili protikorupčné vyšetrovania, uvádza správa.

Podľa správy slovenské médiá vlani v apríli informovali o možnej účasti vládnych predstaviteľov na únosevietnamského žiadateľa o azyl z Nemecka do Vietnamu v roku 2017 vietnamskými tajnými službami. Na základe informácií od predstaviteľov nemeckých orgánov činných v trestnom konaní médiá písali, že slovenské vládne lietadlo bolo použité na prepravu uneseného vietnamského občana von zo schengenského priestoru, a to okamžite po oficiálnom stretnutí bývalého slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka s vietnamským ministrom pre verejnú bezpečnosť v júli 2017 v Bratislave. V auguste 2018 začala slovenská prokuratúra oficiálne vyšetrovanie údajnej účasti vlády na únose. Prípad stále nie je uzavretý, pripomína správa.

Report americkej diplomacie venuje vo výročnej správe pozornosť zabitiu Filipínca v Bratislave. Vlani v máji Filipínec s trvalým pobytom na Slovensku zomrel po tom, čo ho surovo zbili, keď bránil svoje kolegyne pred nežiaducimi sexuálnymi návrhmi na ulici v Bratislave. Útočníkovi hrozí 12 rokov väzenia. Médiá citovali svedkov, podľa ktorých bol útočník pravdepodobne motivovaný farbou pokožky obete a spozorovanou sexuálnou orientáciou.

O situácii Rómov na Slovensku sa v správe píše, že mimovládne organizácie, verejná ochrankyňa práv a príslušníci rómskej komunity uvádzajú pokračujúci trend, keď policajti zle zaobchádzajú s podozrivými Rómami počas zatýkania a pobytu vo väzbe. Niektorých policajtov odsúdili za nadmerné použitie sily pri výkone vyšetrovania.


Sociálna diskriminácia Rómov a jednotlivcov z neeurópskych etník bola bežná, píše ministerstvo v správe za rok 2018. Až 53 percent rómskych obyvateľov žije v komunitách, odsunutých na okraji spoločnosti. Rozvojový program OSN (UNDP) identifikoval 231 segregovaných vidieckych osád, nachádzajúcich sa v priemere necelého 1,5 kilometra od susednej obce, poznamenalo ministerstvo v správe.

Nepredvídateľnosť súdnych rozhodnutí a neefektívnosť zostávajú hlavnými problémami v justícii Slovenska, čo vedie k dlhým súdnym procesom, a toto v občianskoprávnych prípadoch odrádza jednotlivcov od podania žaloby, uvádza vo výročnej správe rezort americkej diplomacie.

Takisto vládnu obavy, predovšetkým v podnikateľskej oblasti, z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí súkromným sektorom. Niektorí odborníci mimovládnych organizácií pre správu vecí verejných informovali, že na justíciu sú napojení jednotlivci, ktorí sa cez ňu snažia presadiť svoje osobné záujmy, píše sa v správe amerického ministerstva zahraničných vecí.

SaS: Žiadame okamžitý odchod vietnamského veľvyslanca

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, aby s okamžitou platnosťou požiadal vietnamského veľvyslanca o odchod zo Slovenska a konečne naplnil avizované konzekvencie v našich dvojstranných vzťahoch, ako aj reštriktívne kroky na pôde Európskej únie, ktoré avizoval ako odpoveď na ich klamstvá v kauze únos.

Pred rokom predseda vlády Peter Pellegrini doslova povedal: „Vietnamský veľvyslanec definitívne môže potvrdiť, že dotyčný pán, ktorý bol unesený v Nemecku, nebol súčasťou delegácie, ktorá odlietala z Bratislavy. Do lietadla nastúpili len oficiálni členovia vietnamskej delegácie. Dotyčný pán sa dokonca ani nikdy na území SR nenachádzal. Toto bola oficiálna informácia, ktorú podal veľvyslanec Vietnamskej socialistickej republiky nášmu ministrovi.“

Nemecký súd však na základe dôkazov nedávno rozhodol, že Trinh Xuan Thanh bol do Vietnamu z Nemecka unesený cez Slovensko, a to slovenským vládnym špeciálom. „Znamená to, že Vietnam bezprecedentne klamal slovenskú vládu. Takisto pripomíname, že Vietnam nikdy neodpovedal ani na otázku ministra Lajčáka, akým spôsobom sa občan Thanh do Vietnamu dostal, keďže je známe, že tam bol odsúdený na doživotie,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Podľa Klusa je zarážajúce, že slovenská vláda upadla v tejto citlivej medzinárodnej kauze do apatie miesto toho, aby sebavedomo chránila povesť i záujmy Slovenska. „To je len ďalší nepriamy dôkaz, že vietnamská tajná služba mala na Slovensku medzi vysokými vládnymi činiteľmi svojho pomocníka,“ dodal Martin Klus.

„Keďže pristupujeme k našim diplomatickým krokom seriózne a s plnou vážnosťou, bez takéhoto súdneho rozhodnutia by bolo prijatie akýchkoľvek krokov predčasné a nezodpovedné. MZVaEZ rešpektuje medzinárodne zaužívané diplomatické pravidlá ako aj zásady medzinárodného práva a v tomto duchu budeme aj naďalej postupovať,“ uviedol pre TASR tlačový odbor ministerstva. Pripomenul tiež, že rozsudok, na ktorý SaS upozorňuje, je z júla minulého roka.

Ministerstvo tiež upriamuje pozornosť na ďalšiu časť rozsudku. „Súd na strane 19 rozsudku explicitne uvádza, že senát neprišiel k záveru, že by členovia slovenskej vlády vedeli o pozadí týchto udalostí,“ konštatoval rezort. Uznáva však, že vietnamská strana okolnosti únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha stále vierohodne nevysvetlila, a že právoplatné rozhodnutie odvolacieho súdu by znamenalo zásadný posun vpred v rámci celého prípadu.

TS (1. 3. 2019) strany SaS k medializovaným informáciám o rozsudku berlínskeho súdu v prípade únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha. SaS: Kto konečne začne riadne vyšetrovať R. Kaliňáka, D. Sakovú a R. Čuláka?

DENNÍK SME: Vietnamca uniesli slovenským špeciálom, rozhodol nemecký súd

Slovenský vládny špeciál na Letisku M. R. Štefánika /foto: Ivan Janko RTVS

Slovenské orgány činné v trestnom konaní odviedli podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) mizernú prácu. V prípade uneseného Vietnamca Trinh Xuan Thanha robia dojem, že miesto hľadania pravdy, kryjú pravdu.

„Neveríme, že je to neschopnosť, je to zámer. Nemecký súd uznal na základe dôkazov, že Trinh Xuan Thanh bol unesený do Moskvy slovenských vládnym špeciálom. Je bez akýchkoľvek pochybností jasné, že s vietnamskými tajnými službami musela na Slovensku spolupracovať minimálne jedna vysokopostavená osoba,“ tvrdí podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko a pokračuje: „V opačnom prípade by únoscovia podstupovali neúmerne vysoké riziko, že miesto úspešného únosu skončia za mrežami v Leopoldove.“

Robert Kaliňák, Denisa Saková a bývalý šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák sú tými osobami, ktoré sa mohli podľa liberálov vedome podieľať na únose.

„Podozrenie je o to väčšie, že únos cez Slovensko a pomocou vládneho špeciálu sústavne popierali. Ministerstvo vnútra poskytlo únoscom lietadlo a ako vieme, klamalo Poliakom, že sa na palube nachádza vtedajší minister vnútra Kaliňák. Súčasne poskytlo unesenému Trinh Xuan Thanhovi s falošným pasom na vycestovanie zo Slovenska výnimku, pretože nemal schengenské víza,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Strana SaS preto žiada generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a policajného prezidenta Milana Lučanského, aby podnikli také organizačné zmeny, ktoré budú viesť k riadnemu vyšetrovaniu.
Výbor LIBE upozornil Slovensko na nedostatky v oblasti právneho štátu 

Brusel 19. februára (TASR) – Poslanci Výboru Európskeho parlamentu pre spravodlivosť a občianske slobody (LIBE) schválili v utorok návrh uznesenia so závermi Skupiny pre monitorovanie právneho štátu, opisujúcich situáciu na Malte a na Slovensku.

Monitorovacia skupina vznikla po vraždách novinárov Daphne Caruanovej Galiziovej a Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Poslanci vyjadrili vážne obavy nad stavom boja proti korupcii a organizovanému zločinu v oboch krajinách, ale aj nezávislosťou orgánov činných v trestnom konaní a súdov na Slovensku. Vyzvali vlády oboch krajín, aby lepšie chránili novinárov a posilnili právny štát.

Vo všeobecnejšej rovine uznesenie, za ktoré hlasovalo 40 poslancov, siedmi boli proti a šiesti sa zdržali, požaduje pravidelné a nezávislé posudzovanie stavu právneho štátu členských krajín EÚ a posilnenie úlohy Europolu. Poslanci odsúdili snahy čoraz väčšieho počtu vlád členských štátov smerujúce k oslabeniu princípov právneho štátu, deľby moci a nezávislosti súdnictva.

Výbor LIBE sa vyjadril aj k únosu vietnamského občana z Nemecka, v ktorom mohla podľa schváleného textu zohrať rolu aj vláda SR. Poslanci vyzvali na pokračovanie spolupráce nemeckých a slovenských orgánov a komplexné vyšetrenie prípadu vrátane údajnej úlohy, ktorú v ňom mohol zohrať exminister vnútra SR Robert Kaliňák.

Nemeckí komisári, ktorí sa zúčastnili na výsluchoch v kauze únosu, odcestovali 

Bratislava 15. februára (TASR) – Nemeckí vyšetrovatelia, ktorí sa zúčastnili na výsluchoch štrnástich svedkov v prípade únosu vietnamského podnikateľa, už zo Slovenska odcestovali. TASR to potvrdili zdroje blízke slovenskej polícii.

„V priebehu tohto týždňa, konkrétne od 12. februára do 14. februára, bolo v priestoroch Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Prezídia Policajného zboru (PPZ) SR vykonaných na základe európskeho vyšetrovacieho príkazu, t.j. medzinárodnej právnej pomoci, o ktorú žiadali orgány Spolkového kriminálneho úradu Berlín, celkovo 14 výsluchov svedkov. Predmetné výsluchy vykonávala vyšetrovateľka expozitúry Bratislava Národnej protizločineckej jednotky (NPZJ) NAKA PPZ, pričom príslušníci nemeckej polície boli na vykonávaných výsluchoch len prítomní, tieto nevykonávali,“ objasnilo pre TASR Komunikačné oddelenie Prezídia Policajného zboru SR.

V rámci predmetnej právnej pomoci boli vykonané všetky výsluchy svedkov, ktoré nemecká strana požadovala a boli vykonané v rozsahu, ako ich požadovala.

„K jednotlivým výsluchom, k identite vypočúvaných svedkov, k predmetu výsluchov, nie je možné z našej strany poskytnúť bližšie informácie, pretože nevykonávame samotné vyšetrovanie predmetnej veci, ale vykonávali sme úkony v zmysle medzinárodnej právnej pomoci. V tejto súvislosti upozorňujeme, že nemôžeme vykonávať úkony nad rámec právnej pomoci, t.j. vypočúvať svedkov, ktorí neboli uvedení v právnej pomoci. Nemôžeme ani poskytnúť žiadne ďalšie informácie z dôvodu, aby sme tým nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie a objasňovanie predmetnej veci vyšetrovanej nemeckou stranou,“ uviedlo ďalej Komunikačné oddelenie PPZ.

Na otázku TASR, či sa plánujú v budúcnosti ďalšie podobné výsluchy, Prezídium PZ uviedlo, že „nie je k tomu kompetentné sa vyjadriť, nakoľko toto je vecou nemeckých policajtov, aké úkony a kedy budú uskutočnené, a či vôbec ešte nejaké budú. „Vyšetrovateľka expozitúry Bratislava NPZJ NAKA PPZ vykonáva len úkony v zmysle medzinárodnej právnej pomoci, a len a len na základe takejto právnej pomoci, čiže tieto otázky je potrebné adresovať orgánu, ktorý vykonáva samotné vyšetrovanie v predmetnej veci, t.j. Spolkový kriminálny úrad Berlín,“ dodalo Komunikačné oddelenie Prezídia PZ.

Na Slovensku sú nemeckí komisári, zúčastnia sa výsluchov v kauze únosu Vietnamca 

Bratislava 12. februára (TASR) – Nemeckí vyšetrovatelia sa zúčastnia výsluchov štrnástich svedkov v prípade únosu vietnamského podnikateľa. Na Slovensku sú od pondelka (11.2.) večera. Výsluchy povedú slovenskí policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). TASR to potvrdili zdroje blízke slovenskej polícii.

Výsluchy svedkov sa uskutočnia od utorka do konca týždňa. Za nemeckú stranu sa ich zúčastnia dvaja hlavní kriminálni komisári. Identita svedkov nie je známa, má ísť o pracovníkov Ministerstva vnútra (MV) SR a Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorí sú v aktívnej službe.

Polícia bližšie informácie o priebehu vyšetrovania a výsluchoch neposkytuje. „Vzhľadom na to, že vyšetrovanie je vedené v Spolkovej republike Nemecko, nie je možné k plánovaným úkonom poskytnúť žiadne bližšie informácie, ale je potrebné osloviť príslušné nemecké orgány,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberalo aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Nemcí prídu tento týždeň vypočuť svedkov v kauze únosu Vietnamca 

Bratislava 11. februára (TASR) – Nemeckí vyšetrovatelia pricestujú v utorok (12. 2.) na Slovensko, dôvodom sú výsluchy svedkov v prípade únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Berlína. TASR to potvrdila bratislavská krajská prokuratúra.

„V dňoch 12. – 14. 2. 2019 sa uskutočnia výsluchy 14 svedkov vo veci žiadosti nemeckých vyšetrovacích orgánov o právnu pomoc,“ povedal pre TASR prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Matej Izakovič. Doplnil, že na tieto dni udelí prokurátorka KP Bratislava súhlas k účasti na výsluchoch dvom hlavným kriminálnym komisárom z Nemeckej spolkovej republiky.

Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová potvrdila, že v rámci medzinárodnej právnej pomoci je na Slovensku plánované vykonanie ďalších procesných úkonov trestného konania. „Vzhľadom na to, že vyšetrovanie je vedené v Spolkovej republike Nemecko, nie je možné k plánovaným úkonom poskytnúť žiadne bližšie informácie, ale je potrebné osloviť príslušné nemecké orgány,“ doplnila.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli minulého roka. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberalo aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

SaS: Neveríme, že Slovensko bolo zapletené do únosu Vietnamca nevedome

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nemá ani najmenšiu dôveru k slovám ministerky vnútra Denisy Sakovej, že ak bolo Slovensko zapletené do únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha, bolo to nevedome. Naopak s vysokou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou na Slovensku existujú ľudia, ktorí na tomto únose vedome spolupracovali.

„Je absolútne vylúčené, aby vietnamskí únoscovia pri prevoze Thanha do Vietnamu improvizovali a použitie slovenského vládneho špeciálu im vyšlo len preto, lebo im v Bratislave prialo šťastie. Takto amatérsky tajné služby nepracujú,“ uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť Ľubomír Galko.

Naopak, všetko podľa Galka nasvedčuje, že vietnamskí únoscovia mali vopred dohodnuté s vplyvnými ľuďmi na Slovensku, že dostanú k dispozícii vládny špeciál. A títo vplyvní ľudia boli dokonca ochotní klamať, aby získali od poľskej strany povolenie na prelet ministra vnútra Roberta Kaliňáka, hoci sa ten na palube vládneho špeciálu reálne nenachádzal.

„Podľa výpovede policajtov sa tam však nachádzal unesený Trinh Xuan Thanh. Ak ministerka Saková zároveň tvrdí, že sú aj iné spôsoby, ako sa mohol Trinh Xuan Thanh dostať zo Slovenska, mala by teda povedať aspoň jeden takýto spôsob, ktorý vyznie reálnejšie ako prelet slovenským vládnym špeciálom,“ doplnil poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Strana SaS sa obáva, že ministerka Denisa Saková trestuhodne zavádza. Okrem toho, že ju to kompromituje, dostáva sa aj na úroveň Roberta Kaliňáka, ktorý je v tejto kauze hlavným podozrivým zo slovenskej strany.

Denisa Saková – Ministerka vnútra SR/foto: zdroj: FB PSR

D.Saková: Ak bolo Slovensko zapletené do kauzy únosu Vietnamca, bolo to nevedome 

Bratislava 3. januára (TARS) – Ak bolo Slovensko zapletené do únosu vietnamského občana a bol na to použitý vládny špeciál, bolo to nevedome. Pre TASR to povedala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že sú aj iné spôsoby, ako sa mohol dostať z krajiny.

Ak bolo Slovensko do únosu zatiahnuté, podľa Sakovej zneužili jeho pohostinnosť. „Ak sa toto preukáže, tak sa na úrovni diplomatických krokov príjmu opatrenia. Deklaroval to predseda vlády, minister zahraničných vecí aj ja,“ vysvetlila.

Všetky lety ministrov a iných ústavných činiteľov vládnym špeciálom povoľuje minister vnútra zo svojej kompetencie. „Ja som síce mala na starosti v organizačnej štruktúre letku ministerstva vnútra, ale podpisovala som akurát vyúčtovanie zahraničných služobných ciest. Ja som nikdy nepodpisovala lety. Všetky lety, lety ministrov a iných ústavných činiteľov povoľuje minister vnútra zo svojej kompetencie. A jednotlivé lety zaraďuje do letového plánu šéf letky MV bez toho, aby štátny tajomník, pod ktorého letka patrí, mal o tomto informácie,“ ozrejmila.

Prípad vyšetrujú nemecké orgány činné v trestnom konaní, kde malo k únosu dôjsť. „Aj slovenský generálny prokurátor jasne deklaroval, že nemal zákonný dôvod na to, aby na základe nemeckého vyšetrovania začal podnikať právne kroky pre začatie vyšetrovania na Slovensku,“ vysvetlila Saková. Doplnila, že vyšetrovanie na Slovensku sa začalo v auguste 2018, kedy redaktorka jedného z denníkov podala trestné oznámenie za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Toto trestné oznámenie bolo inšpekciou odmietnuté a jej rozhodnutie potvrdila aj prokuratúra.

R. Kaliňák: Kauza únosu Vietnamca bola vymyslená, vyzývam na ospravedlnenie 

Bratislava 6. decembra (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR a exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vyzýva médiá, aby sa ospravedlnili civilným pracovníkom, ktorých krivo obvinili vo „vymyslenej kauze únosu“ vietnamského manažéra, a aby napravili túto chybu, lebo potom samy vyvolajú atmosféru hraničiacu s násilím. Kaliňák bude zároveň v občianskoprávnom konaní žalovať prezidenta Andreja Kisku, podľa ktorého došlo v tejto kauze k zneužitiu štátnej moci.

„Budem veľmi rád, keď sa stretneme na súde. Bude mať možnosť vysvetliť svoje slová,“ povedal poslanec na tlačovej konferencii, ktorú nazval Bodka za Vietnamcom. Kaliňák je veľmi rád, že žijeme v slobodnej krajine a že máme aj slobodu slova v takom širokom poňatí. „Ale s každým právom ide aj zodpovednosť, najmä vtedy, ak takéto práva zasahujú do iných práv občanov. A to sa stalo aj v tomto prípade,“ povedal.

Slovenský vládny špeciál na Letisku M. R. Štefánika /foto: Ivan Janko RTVS

Exminister zopakoval svoje predošlé vyjadrenie, podľa ktorého verí, že Vietnam nezneužil našu pohostinnosť. „Ja osobne tomu neverím. Ale čo vyšetrovanie preukázalo, je, že SR v tom nebola zapojená. Že žiadny politik, policajt či štátny úradník sa na tom aktívne nepodieľal. Nie je téma, či bol alebo nebol niekto unesený, ale to, či sme im aktívne pomáhali, a tu sa potvrdilo, že to nie je pravda,“ vyhlásil.

Na otázku, prečo sme oklamali Poľsko informáciou, že na palube daného špeciálu je Kaliňák osobne, aby mu povolili prelet, reagoval, že nikto to Poliakom nepovedal. Neskôr uviedol, že sa to tak urobilo vo viacerých prípadoch aj pri iných ústavných činiteľoch.

Kaliňák je presvedčený, že máme neschopnú opozíciu, a tak sa médiá rozhodli, že prevezmú jej úlohu. „Rodia sa tak kauzy a témy, ktoré sú často bez reálneho základu. Najvypuklejším príkladom je tzv. kauza únosu vietnamského občana. Bolo k tomu povedané všetko, napriek tomu sa niektoré médiá rozhodli, že to treba rozpútať intenzívnejšie, a tak vyprodukovali hoax. Boli to vymyslené informácie, ktoré preverovala prokuratúra v spolupráci s políciou a prípad uzavrela, že sa takéto veci nestali,“ povedal na margo článku, ktorý opisoval, ako mal únos Vietnamca prebiehať na území Bratislavy aj v súčinnosti so slovenskými orgánmi.

„Médiá sa postarali, aby Slovensko aj v zahraničí vyzeralo ako krajina, ktorá má zásadný problém s rešpektovaním práva a zneužívaním moci. A keď bolo preukázané, že informácie boli klamlivé, nikto nepovedal dotknutým prepáčte. Kto sa dnes ospravedlní ľuďom, ktorí prišli o svoju kariéru len pre lživý článok? Samozrejme, to už nie je vlastnosť, ktorú by naše médiá mohli mať,“ podčiarkol Kaliňák.

Vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra vydal 12. októbra uznesenie, ktorým odmietol trestné oznámenie v kauze údajného únosu vietnamského podnikateľa slovenským vládnym špeciálom. Podľa vyšetrovateľa nebol dôvod na začatie trestného stíhania a na iný postup. Jeho rozhodnutie potvrdil aj dozorujúci prokurátor, ktorý zamietol sťažnosť oznamovateľky v tejto veci. Vo veci bolo vypočutých okrem oznamovateľky 23 osôb.

Prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava Soňa Juríčková, ktorá zamietla sťažnosť oznamovateľky voči záverom vyšetrovateľa, v odôvodnení svojho rozhodnutia uviedla, že opisované konanie v trestnom oznámení nie je možné považovať, a teda aj právne kvalifikovať, ako prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia úlohy verejným činiteľom, prípadne ako ktorýkoľvek z trestných činov obsiahnutých v osobitnej časti Trestného zákona. „V posudzovanej trestnej veci nie je preto možné a ani by nebolo zákonné hovoriť o tom, že zo strany či už člena vlády, zamestnanca ministerstva vnútra alebo príslušníka polície došlo ku konaniu, ktorým by títo konali v rozpore so svojou právomocou, v rozpore so zákonom a zároveň by tým získali prospech, či už pre seba, alebo pre niekoho iného, prípadne by tým spôsobili bližšie neurčenú škodu,“ napísala prokurátorka.

MZV: Pokiaľ Hanoj Slovensku vierohodne nevysvetlí únos, vzťahy budú zmrazené 

Bratislava 19. októbra (TASR) – Pokiaľ Slovensko nedostane z Hanoja vierohodné vysvetlenie, ako sa ich unesený občan dostal do Vietnamu, budú slovensko-vietnamské bilaterálne vzťahy zmrazené. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Boris Gandel v reakcii na výzvu SaS, aby šéf rezortu diplomacie Miroslava Lajčák (nom. Smeru-SD) odvolal vietnamského veľvyslanca.

Dodal, že odpoveď z Vietnamu po stretnutí ministrov zahraničných vecí oboch krajín v New Yorku zatiaľ rezort nedostal. „Slovensko je seriózny štát a voči vietnamskej strane vyvodí razantné diplomatické konzekvencie vo chvíli, keď sa v plnej miere oficiálne potvrdia veľmi vážne podozrenia, ktorým dnes čelí vietnamská strana,“ doplnil.

SaS vyzvala ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD), aby znížil zastúpenie Vietnamskej socialistickej republiky na Slovensku na nižšiu diplomatickú úroveň, akou je prítomnosť veľvyslanca.

„Vietnamská vláda hrubo zneužila Slovensko pri únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha tým, že využila na jeho prepravu naše územie a nakoniec aj slovenský vládny špeciál. Hoci vietnamská vláda nedokáže vysvetliť, ako sa Trinh Xuan Thanh dostal z Nemecka do Vietnamu, prostredníctvom svojho veľvyslanca systematicky zavádza slovenskú vládu aj verejnosť, pretože odmieta za únos prevziať zodpovednosť,“ povedal poslanec Národnej rady SR za SaS Martin Klus.

SaS vyzýva M. Lajčáka na odvolanie vietnamského veľvyslanca 

Bratislava 19. októbra (TASR) – Strana SaS vyzýva ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD), aby znížil zastúpenie Vietnamskej socialistickej republiky na Slovensku na nižšiu diplomatickú úroveň, akou je prítomnosť veľvyslanca. Uvádza to vo svojom stanovisku.

„Vietnamská vláda hrubo zneužila Slovensko pri únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha tým, že využila na jeho prepravu naše územie a nakoniec aj slovenský vládny špeciál. Hoci vietnamská vláda nedokáže vysvetliť, ako sa Trinh Xuan Thanh dostal z Nemecka do Vietnamu, prostredníctvom svojho veľvyslanca systematicky zavádza slovenskú vládu aj verejnosť, pretože odmieta za únos prevziať zodpovednosť,“ povedal poslanec Národnej rady SR za SaS Martin Klus.

Svedectvo vysokých predstaviteľov Vietnamu by podľa SaS pomohlo orgánom činným v trestnom konaní na Slovensku vyvrátiť alebo potvrdiť podozrenia, že na únose Thanha vedome spolupracovali vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, jeho štátna tajomníčka Denisa Saková (obaja Smer-SD) a šéf protokolu ministerstva Radovan Čulák.

MV SR: D. Saková vníma výzvu na jej odvolanie ako snahu opozície zaujať 

Bratislava 4. októbra (TASR) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) vníma výzvu opozície na jej odvolanie ako snahu zaujať. TASR jej stanovisko poskytol tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Podľa Sakovej ide o „snahu zaujať po tom, čo bolo v posledných dňoch vznesené obvinenie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a po tom, čo nemecké orgány rad za radom oceňujú prístup a spoluprácu slovenskej strany v prípade únosu vietnamského občana z Nemecka“. Poukázala na to, že polícia a prokuratúra vo veci vyšetrovania vraždy a tiež únosu vietnamského občana konajú nezávisle, samostatne a majú záujem prípad riadne vyšetriť.

Saková opätovne pripomenula, že vo veci zbavila mlčanlivosti 44 ľudí a stretla sa s nemeckým ministrom vnútra Horstom Seehofferom či nemeckým veľvyslancom na Slovensku Joachimom Bleickerom. „Pripomína, že minister vnútra nie je na Slovensku orgánom činným v trestnom konaní a pri vyšetrovaní trestných činov nemá žiadne právomoci,“ doplnil tlačový odbor rezortu.

Trinh Xuan Thanha mala uniesť vlani v júli z Nemecka cez Slovensko do Vietnamu vietnamská tajná služba. Pri únose malo byť využité aj slovenské vládne lietadlo. Vyšetrovanie tohto prípadu na Slovensku i v Nemecku pokračuje.

Opozícia vyzýva premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby pre kauzu únosu Sakovú odvolal. Nevylučuje, že ak to neurobí, bude iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR na jej odvolanie z funkcie, vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov OĽaNO, Sme rodina aj SaS.

R. Kaliňák opätovne popiera svoju účasť na únose vietnamského občana 

Bratislava 2. októbra (TASR) – Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) trvá na tom, že sa nijakým spôsobom nepodieľal na únose vietnamského občana. „Ak sa potvrdí, že bola zo strany Vietnamu zneužitá naša pohostinnosť, bude to mať tvrdú diplomatickú dohru,“ uviedol v súvislosti s vyšetrovaním na sociálnej sieti.

Podľa Kaliňáka vyšetrovanie zatiaľ nepotvrdilo, že sa mala akcia udiať s jeho súhlasom, naopak, vyvracia účasť štátnych orgánov na únose. Verí, že dvaja policajti, ktorí vo veci vypovedali a údajne boli svedkami únosu, budú naďalej spolupracovať s prokuratúrou. Nechápe, prečo tak neurobili už skôr.

„Veľmi mi záleží, aby bol tento prípad dôsledne vyšetrený a samozrejme som pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorí jediní sú oprávnení prijímať závery. Opakovane zdôrazňujem, že ani ja osobne, ani žiadne slovenské štátne orgány sa nijakým spôsobom vedome nepodieľali na takejto akcii,“ povedal.

D. Saková dôveruje vyšetrovateľom v prípade únosu vietnamského občana 

Bratislava 2. októbra (TASR) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) víta kroky polície a prokuratúry, ktoré by mohli pomôcť k objasneniu prípadu únosu vietnamského občana z Nemecka. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Ministerka pripomína, že vo veci únosu zbavila mlčanlivosti 44 ľudí a prístup slovenských orgánov pri vybavovaní dožiadaní z Nemecka ocenila aj nemecká strana. „Tak, ako vždy dôverovala orgánom činným v trestnom konaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, dôveruje im aj pri vyšetrovaní únosu vietnamského občana z Nemecka,“ doplnil tlačový odbor rezortu vnútra.

Saková tak reagovala na vyhlásenia opozičnej SaS, hnutia OĽaNO a Sme rodina, ktoré žiadajú jej odstúpenie z postu ministerky. Neveria, že by sa podobný skutok mohol stať bez účasti nejakého vysokopostaveného človeka priamo v štruktúrach ministerstva vnútra.

Slovenský vládny špeciál na Letisku M. R. Štefánika /foto: Ivan Janko RTVS

SaS žiada demisiu ministerky Sakovej

Svedectvo slovenských policajtov potvrdzuje verziu, že vietnamská delegácia využila svoju krátku návštevu Slovenska v júli minulého roka na prepravu uneseného Trinh Xuan Thanha. Na slovenskej strane sú podozriví z napomáhania, respektíve zahladzovania tohto trestného činu – bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, vtedajšia štátna tajomníčka a dnes ministerka vnútra Denisa Saková a šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák. Tvrdí strana Sloboda a Solidarita.

„Ministerka Saková sa ocitla v ťažkom konflikte záujmov, pretože môže zasahovať do vyšetrovania, a preto by mala funkciu dobrovoľne opustiť a netlačiť premiéra Pellegriniho k tomu, aby rozhodnutie urobil za ňu,“ vyhlásili predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová a doplnili: „Svedectvo slovenských policajtov v kontexte toho, že sa predstaviteľom štátu darilo rok ututlávať unesenie vietnamského občana Thanha cez slovenské územie, a to dokonca slovenským vládnym špeciálom, dáva do popredia potrebu väzobného stíhania Roberta Kaliňáka a Radovana Čuláka.“

Strana SaS zároveň oceňuje policajtov, ktorí aj oficiálne popísali to, čo pred rokom videli. „Ich svedectvo pomáha presadiť spravodlivosť a napraviť aj reputačné škody, ktoré svojimi lžami a zavádzaním napáchal zvlášť bývalý minister vnútra Kaliňák,“ dodávajú liberáli. Dalito.sk o tom informovala Katarína Svrčeková, vedúca Komunikačného oddelenia a hovorkyňa SaS.

foto: MZV SR

Lajčák dôrazne varoval Vietnam pred možnými konzekvenciami v kauze únosu 

New York/Bratislava 26. septembra (TASR) – Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák sa v utorok stretol v New Yorku so svojím vietnamským rezortným kolegom Pham Binh Minhom. Stretnutiu dominovala téma únosu bývalého šéfa Petrovietnam Construction Trinh Xuan Thanha z Nemecka, na ktorý mali vietnamské orgány podľa viacerých indícií zneužiť aj územie Slovenska a jeho vládny špeciál. Lajčák dôrazne odsúdil tento akt s tým, že ide o zásadné porušenie medzinárodného práva a hrubé zneužitie Schengenského systému, čo má podľa neho negatívny dopad aj na slovensko-vietnamské vzťahy.

Schôdzka oboch ministrov sa uskutočnila popri 73. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Šéf slovenskej diplomacie zreteľne a kategoricky akcentoval, že doterajšie vysvetlenia vietnamskej strany k uvedeným závažným podozreniam týkajúcich sa únosu vietnamského občana cez územie SR nie sú uspokojivé. Vyzval preto svojho rezortného partnera, aby Vietnam urýchlene objasnil všetky pochybnosti, ktoré sú nevyhnutné na obnovenie dôvery vo vzájomných bilaterálnych vzťahoch.

„Ak naďalej trváte na tom, že ste nezneužili našu pohostinnosť a váš unesený občan sa nenachádzal na palube slovenského vládneho špeciálu, potom žiadam od vás nespochybniteľné vysvetlenie toho, ako ste ho dopravili z Nemecka do Vietnamu. Akékoľvek zavádzanie z vašej strany bude mať konzekvencie v našich dvojstranných vzťahoch a sme pripravení prijať aj reštriktívne kroky na pôde Európskej únie,“ formuloval jednoznačne svoju požiadavku minister Lajčák svojmu vietnamskému rezortnému kolegovi.

Zároveň zdôraznil, že vierohodné vysvetlenie vietnamskej strany, vrátane poskytnutia dôkazov, slovenská strana požaduje neodkladne. Pham Binh Minh prisľúbil tlmočiť toto stanovisko vedeniu svojej krajiny.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

SaS – Ľ. Galko: D. Saková nie je orgán činný v trestnom konaní, v únose Vietnamca patrí k podozrivým

Ministerka vnútra Denisa Saková nie je orgánom činným v trestnom konaní, a preto musela dobre vedieť, že jej návšteva nemeckého ministra vnútra Horsta Seehofera nemôže pri vyšetrovaní únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha priniesť žiadny hmatateľný výsledok. Upozorňuje vo svojej tlačovej správe strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Napriek tomu sa ministerka Saková do Nemecka vybrala a podľa očakávania stretnutie malo len zdvorilostný ráz. Ale zrejme o to Smeru-SD išlo, aby ministerka mohla tlmočiť občanom na Slovensku slová svojho nemeckého náprotivku, že Nemecko so Slovenskom v súvislosti s uneseným Thanhom nemá problém. A posmelená týmto diplomatickým jazykom znova spochybnila dôvodné podozrenie, že vietnamský podnikateľ bol unesený pomocou slovenského vládneho špeciálu cez slovenské územie,“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Podľa Denisy Sakovej treba čakať na výsledky vyšetrovania. „Lenže sú to práve výsledky vyšetrovania nemeckých kriminalistov a dnes už podopreté aj anonymizovanými výpoveďami slovenských policajtov, ktoré toto podozrenie potvrdzujú. Otázka znie tak, či Vietnamci zneužili slovenskú pohostinnosť, alebo im niekto v únose zo slovenskej strany výdatne pomáhal,“ poznamenal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

SaS pripomína, že v tejto súvislosti sú podozrivé minimálne tri osoby – bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák a bývalá štátna tajomníčka ministerstva a súčasná ministerka Denisa Saková, ktorá toto podozrenie svojimi postojmi k veci len upevňuje.

D. Saková bude s nemeckým ministrom vnútra hovoriť aj o únose Vietnamca 

Slovenský vládny špeciál na Letisku M. R. Štefánika /foto: Ivan Janko RTVS

Bratislava 24. septembra (TASR) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) sa v pondelok popoludní stretne so svojím nemeckým kolegom Horstom Seehofferom v Berlíne. Hovoriť majú aj o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha z Nemecka do Vietnamu. TASR o tom informovalo ministerstvo vnútra.

Podľa riaditeľa tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra Jaroslava Taldíka sú spoločné vzťahy Nemecka a Slovenska priateľské. „Nemecko je kľúčovým európskym a medzinárodným partnerom Slovenska tak v oblasti zahranično-politickej, bezpečnostnej, ako aj hospodárskej,“ doplnil s tým, že pondelkové stretnutie iniciovala slovenská strana.

Prípad únosu vietnamského občana sa vyšetruje, figuruje v ňom aj Slovensko. Počas únosu vietnamského občana totiž mohol byť zneužitý slovenský vládny špeciál. Rezort uviedol, že pri vyšetrovaní kauzy poskytujú maximálnu súčinnosť a odovzdali všetky požadované dokumenty. V súvislosti s prípadom doteraz ministerka zbavila mlčania viac ako 40 osôb. Okrem nemeckého ministra vnútra diskutovala Saková minulý mesiac o únose aj s nemeckým veľvyslancom na Slovensku Joachimom Bleickerom.

Okrem kauzy únosu vietnamského občana sa témy rozhovoru dotknú aj migračnej krízy či vzájomnej policajnej spolupráce.

Delegáciu EP znepokojuje možné zapojenie R. Kaliňáka do viacerých káuz 

Bratislava 18. septembra (TASR) – Delegáciu europoslancov počas návštevy Slovenska znepokojilo, že bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) sa spomína v súvislosti s únosom vietnamského podnikateľa aj motorkárskym gangom Noční vlci. Nepozdáva sa im tiež, že ľudia, ktorí pre tlak verejnosti odišli zo svojich funkcií, sa dostávajú na iné dôležité pozície. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedala šéfka delegácie Sophie in ‚t Veldová.

Podľa europoslancov vyzerajú nový premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a jeho vláda skutočne odhodlaní robiť zmeny, no zdá sa, že nevedia spraviť čiaru za minulosťou. „Vidíme ľudí, ktorí odstúpili alebo boli prepustení a po niekoľkých mesiacoch vidíme tie isté tváre v iných rolách. Myslím si, že to nie je prospešná prax,“ uviedla in ‚t Veldová. Je podľa nej potrebné ukázať skutočné odhodlanie bojovať s korupciu. To podľa nej nespočíva len v prijímaní nových zákonov, je to aj o politickej kultúre.

Europoslanci tiež zdôraznili, že je „absolútne nevyhnutné“, aby sa vyšetrila vražda novinára a jeho snúbenice. „Vnímam silné odhodlanie dotiahnuť vyšetrovanie vraždy do rýchleho a dobrého konca,“ vyhlásila in ‚t Veldová. Pochválila tiež, že slovenská demokracia a právny štát sú „veľmi odolné“. Vidieť to podľa nej na niektorých ľuďoch v štátnej správe, ktorí sa ju snažia vylepšiť a stransparentniť.

In ‚t Veldová tiež zdôraznila, že návšteva europoslancov nie je o jednotlivých krajinách, ale integrite Európskej únie ako celku. Pridala tiež konkrétne odporúčanie pre EÚ – posilnenie roly Europolu. Ten podľa nej v súčasnosti nemá dostatočné nástroje ani prostriedky. „Keď je zločin medzinárodný a orgány činné v trestnom konaní lokálne, vytvárate raj pre gangsterov,“ vysvetlila.

Päť europoslancov sa počas svojej návštevy Slovenska stretlo s prezidentom SR Andrejom Kiskom, premiérom Pellegrinim, ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd), prokurátormi, políciou, zástupcami Europolu, novinárov a mimovládnych organizácií. Slovensko navštívili aj v marci, po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Šéfka delegácie EP:Chceme si byť istí, že na Slovensku sú dôveryhodné inštitúcie 

Bratislava 17. septembra (TASR) – Európsky parlament si chce byť istý, že na Slovensku budú dôveryhodné inštitúcie. Po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom to povedala šéfka parlamentnej delegácie Sophie in ‚t Veldová. Päť europoslancov na Slovensko prišlo preveriť pokrok vo vyšetrovaní vraždy novinára a jeho snúbenice, ale aj situáciu v oblasti korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu.

Podľa Sophie in ‚t Veldovej europoslancov po ich marcovej návšteve znepokojili správy o korupcii a prepojení organizovaného zločinu s politickými kruhmi. „Odkedy sme prišli, boli tu nové incidenty – únosvietnamského podnikateľa a ďalšie. Chceme sa veľmi dôkladne pozrieť na to, ako sa veci vyvíjajú, ak sa vôbec vyvíjajú,“ poznamenala. Zároveň konštatovala, že prišli podporiť tie sily, ktoré sa snažia vybudovať dôveryhodný štát.

„Europoslanci sa ma pýtali, aké kroky prebehli, čo je nového. Žiaľ, musel som skonštatovať, že nič zásadného sa v našej krajine neudialo,“ povedal po stretnutí Kiska. Spomenul políciu, policajnú inšpekciu či očakávané zmeny vo voľbe kandidátov na ústavných sudcov.

Europoslanci sa okrem prezidenta v pondelok stretli so zástupcami mimovládnych organizácií a médií. Večer sa ešte stretnú predstaviteľmi Europolu a prokurátorom Vasiľom Špirkom. V utorok ich čaká stretnutie s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd), policajným prezidentom Milanom Lučanským i špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

MV SR: Ministerka odcestuje do Nemecka, rokovať bude aj o únose Vietnamca 

Bratislava 16. septembra (TASR) – Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) odcestuje v pondelok 24. septembra do Nemecka, kde sa stretne so svojím rezortným kolegom Horstom Seehoferom. Témou ich rokovania bude aj únos vietnamského občana Trinh Xuan Thanha  z Nemecka do Vietnamu, počas ktorého mohol byť zneužitý slovenský vládny špeciál. TASR o tom informoval tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

„V tomto prípade som doteraz zbavila mlčanlivosti spolu 44 ľudí. Rezort vnútra poskytuje pri vyšetrovaní maximálnu súčinnosť slovenským aj nemeckým orgánom,“ deklaruje Saková. Šéfka rezortu vnútra plánuje Seehofera ubezpečiť, že v rámci jej kompetencií robí všetko pre to, aby bola vec náležite objasnená. Zároveň tvrdí, že samotné vyšetrovanie vedú slovenské a nemecké orgány činné v trestnom konaní, do ktorých právomocí nechce a nemôže zasahovať.

Podľa informácií ministerstva vnútra bol zatiaľ v prípade únosu vietnamského občana z Nemecka do Vietnamu odsúdený v Nemecku jeden človek, ktorý sa však voči rozhodnutiu súdu odvolal. „Okrem nemeckého ministra vnútra Horsta Seehofera diskutovala Saková minulý mesiac o únose aj s nemeckým veľvyslancom na Slovensku Joachimom Bleickerom,“ podotkol rezort vnútra.

G.Grendel:Vysokí ústavní činitelia vedeli o slovenskej stope v únose od SIS hneď 

Bratislava 12. septembra (TASR) – Slovenská informačná služba (SIS) informovala o únose Vietnamca Trinh Xuan Thanha viacerých vysokých ústavných činiteľov hneď, ako sa dozvedela o slovenskej stope. O samotnom únose, ku ktorému došlo v Nemecku, sa dozvedela krátko po ňom, o slovenskej stope neskôr. Po rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS to povedal novinárom predseda výboru Gábor Grendel (OĽaNO).

Nekonkretizoval čas, kedy sa SIS dozvedela o možnom zapojení Slovenska do únosu Vietnamca. „Po pár dňoch vedeli, že sa únos stal, ale nevedeli vtedy, že je tam slovenská stopa. Akonáhle SIS získala informáciu o tom, že Slovensko bolo možno zneužité alebo zapojené do zavlečenia, informovala viacerých vysokých ústavných činiteľov,“ uviedol Grendel. Je presvedčený, že únos je kauzou ministerstva vnútra.

Prípad ešte nie je vyšetrený, Grendel ako opozičný poslanec verí, že sa pravda ukáže. „Verím, že vzhľadom na to, že to vyšetrujú nemecké orgány, že sa dozvieme celú pravdu o únose a bude vyšetrené aj to, či a akí vládni predstavitelia zlyhali,“ doplnil. Na otázku, či zlyhala SIS, odvetil, že si treba počkať na výsledky vyšetrovania.

Členom výboru podával informácie šéf SIS Anton Šafárik. Novinárom nič konkrétne nepovedal. „Odpovedal som na všetky otázky výboru,“ poznamenal pri odchode z rokovania. Predseda Smeru-SD a bývalý premiér Robert Fico dostal otázky na únos na tlačovej konferencii v parlamente. Odpovedal tým, že všetko k prípadu už povedal.

Kauzu únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Prebiehajú výsluchy. Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) obvinenia v súvislosti s únosom voči svojej osobe odmieta.

podpredseda NR SR/predseda MOST-HÍD/foto: archív MOST-HÍD

B. Bugár: V prípade únosu Vietnamca nebudeme konať na základe domnienok 

Bratislava 8. septembra (TASR) – Keď vyšetrovanie ukáže, že sa slovenské štátne orgány vedome podieľali na únose vietnamského občana, koaličná strana Most-Híd začne okamžite konať. Zatiaľ však nemá dôvod neveriť ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer-SD). V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Béla Bugár (Most-Híd).

„Na základe domnienok, na základe nejakých slovných potýčok, či medzi opozíciou alebo koalíciou, my konať nikdy nebudeme. Ja potrebujem dôkazy,“ uviedol Bugár. Zopakoval, že všetko, čo koaličná strana od svojich koaličných partnerov žiadala, aj dostala. V tejto súvislosti tiež mieni, že ministerka vnútra podnikla vo svojej funkcii tie kroky, ktoré pomohli vyšetrovaniu únosu.

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO) si myslí, že ak sa na únose vietnamského občana exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) podieľal vedome, mohol spáchať viacero trestných činov. „V tom prípade už mal byť dávno vyšetrovaný a možno mal už aj sedieť vo vyšetrovacej väzbe,“ myslí si Remišová. Ak sa na tom podieľal nevedome, tak to podľa opozičnej poslankyne zasa znamená zlyhanie slovenských štátnych inštitúcií.

„Ak cudzia zahraničná tajná služba zneužila našu krajinu, zneužila vládny špeciál, vládny hotel, porušila suverenitu Slovenska, tak je to obrovský problém a takisto by mala byť vyvodená zodpovednosť,“ uviedla. Diel zodpovednosti podľa opozičnej političky nesie aj SIS. „Ja sa pýtam, na čo máme tajnú službu, na ktorú dávame 50 miliónov eur, keď šéf tajnej služby sa opýta, ako mali vedieť o tajnej operácii cudzej krajiny,“ upozornila.

Podľa Bugára však tento prípad naznačuje hlavne problémy v spolupráci tajných služieb v Európe.

Slovenský vládny špeciál na Letisku M. R. Štefánika /foto: Ivan Janko RTVS

J.Čižnár sa stretol s nemeckým kolegom v Haagu v kauze únosu Vietnamca 

Bratislava 7. septembra (TASR) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa v piatok stretol so svojím nemeckým kolegom, generálnym prokurátorom Petrom Frankom v kauze únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha.

„Tak, ako informoval generálny prokurátor na tlačovej besede 13. augusta po stretnutí so svojím nemeckým kolegom, Jaromír Čižnár a Peter Frank sa dohodli na ďalšom koordinačnom stretnutí. To bolo dnes na pôde Eurojustu v Haagu. Bližšie informácie poskytne Generálna prokuratúra SR v najbližších dňoch,“ uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Podľa jej slov Generálna prokuratúra SR odmieta akékoľvek špekulácie o utajenosti piatkového stretnutia.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v auguste vyhovela žiadosti vyšetrovateľa a v súvislosti s vyšetrovaním únosu vietnamského občana zbavila mlčanlivosti všetky požadované osoby. V súčasnosti je zbavených mlčanlivosti 44 ľudí. Informoval o tom vtedy tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

„Rezort vnútra pod vedením Denisy Sakovej poskytuje orgánom činným v trestnom konaní maximálnu súčinnosť v prípade únosu vietnamského občana,“ napísali z ministerstva. Podľa ich slov vyšetrovateľovi poskytli aj všetky požadované dokumenty.

O zbavení mlčanlivosti 44 ľudí informovali na tlačovej konferencii 13. augusta v Bratislave.

„Výsluchy prebiehajú. Poradie výsluchov si určia tí, ktorí to vykonávajú,“ povedal vtedy generálny prokurátor. Požiadal v tejto súvislosti o trpezlivosť. Na stretnutie upozornil portál aktuality.sk, ktorý zároveň informuje, že inšpekcia a prokuratúra začali s výsluchmi ochrankárov.

Richard Sulík (SaS) /predseda Sas/ foto: SaS

7. 9. 2018 –  SaS: R. Kaliňák zavádza o únose Thanha a stále je na slobode

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák podľa strany Sloboda a Solidarita zavádza o okolnostiach prepožičania vládneho špeciálu vietnamskej delegácii, ktorá ho s najväčšou pravdepodobnosťou využila na prepravu uneseného podnikateľa Trinh Xuan Thanha do Vietnamu.

„Na základe oficiálnych dokumentov sa ukázalo, že ani v jednom prípade letu vládneho špeciálu, na ktorý sa poslanec Smeru-SD Kaliňák odvolal, nebol menovite ohlásený ako súčasť posádky. Ide o lety do Tuniska a Egyptu, ktorých cieľom bolo chrániť bezpečnosť a zdravie slovenských občanov. V prípade letu vládneho špeciálu z Bratislavy do Moskvy s vietnamskou delegáciou malo ísť o pracovnú cestu ministra vnútra Kaliňáka, hoci sa v skutočnosti na palube lietadla vôbec nenachádzal,“ poznamenal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus a pokračoval: „Slovensko tak oklamalo Poľsko a pravdepodobne aj ďalšie krajiny, cez ktoré sa let uskutočnil. Obávame sa, že dôvodom mohla byť aj snaha zaistiť si, aby vietnamská vládna delegácia mohla odletieť zo Slovenska s uneseným Thanhom na sto percent, a to bez meškania.“ SaS tiež pripomína, že žiadosť bola navyše upravená v deň odletu.

„Toto nie je ešte priamy dôkaz o vedomej účasti Kaliňáka na únose, ale je to silná indícia. Je výsmechom celého slovenského vyšetrovania, že hoci podozrenia voči poslancovi Smeru-SD silnejú, stále je na slobode a môže podnikať kroky na ovplyvňovanie svedkov, zahladzovanie stôp a zavádzanie verejnosti,“ doplnil podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

Riaditeľom ÚOUČ na MV SR sa stal Radoslav Štrba 

Bratislava 6. septembra (TASR) – Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) Ministerstva vnútra (MV) SR bude po novom viesť Radoslav Štrba. Na sociálnej sieti to vo štvrtok oznámila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

„V Policajnom zbore pôsobí 20 rokov. Začínal ako radový policajt na obvodnom oddelení, pôsobil na policajnej akadémii a prešiel viacerými pozíciami na ochranke. Naposledy pôsobil ako zástupca riaditeľa spomínaného úradu,“ opísala Štrbu ministerka.

Doterajší šéf ÚOUČ Peter Krajčirovič zostáva podľa Sakovej pôsobiť na úrade v pozícii riaditeľa odboru. Začiatkom augusta ho Saková postavila mimo službu do vyšetrenia okolností únosu vietnamského podnikateľa.

Slovenský vládny špeciál na Letisku M. R. Štefánika /foto: Ivan Janko RTVS

D. Saková: Zoznam ľudí vo vládnom špeciáli sa zvykne meniť do poslednej chvíle 

Bratislava 5. septembra (TASR) – Zoznam cestujúcich a požiadavka o prelet vládneho špeciálu nad cudzím územím sa administruje niekoľko hodín či dní pred preletom. A veľakrát sa stane, že zoznam pasažierov sa mení do poslednej chvíle.

Vyhlásila to v stredu ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v odpovedi na otázku, prečo Slovensko vo vlaňajšej žiadosti o prelet vládneho špeciálu Poliakom uviedlo, že je na jeho palube aj vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), aj keď to nebola pravda. Tento let sa dostal do pozornosti médií potom, ako bol spojený s únosom vietnamského občana do vlasti.

Prečo sa zmenil dôvod letu, keďže prvú žiadosť Poliaci zamietli, Saková nepovedala. „Ja nemám informácie od poľskej strany. Boli dané dve žiadosti. V prvej meno exministra Kaliňáka nebolo, potom bola žiadosť s jeho menom. Či chcel letieť alebo nie, to sa musíte opýtať jeho,“ dodala.

Saková zároveň uviedla, že ona vo funkcii ministerky ešte neavizovala svoj let spôsobom, že by na palube lietadla napokon nebola. „Ja som tých letov ešte nemala v pláne veľa,“ poznamenala.

Zahraničný výbor NRSR nebol uznášaniaschopný, koaliční poslanci neprišli 

Bratislava 4. septembra (TASR) – Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR v utorok nebol uznášaniaschopný. Zúčastnilo sa na ňom päť opozičných poslancov a predsedníčka výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd). Člen výboru Martin Klus (SaS) chcel na zasadnutú hovoriť aj o lete vládneho špeciálu s vietnamskou delegáciou. Plánoval tiež navrhnúť uznesenie, ktorým by výbor poslal rezortu vnútra a rezortu diplomacie doplňujúce otázky k tejto téme.

Klus chce od Ministerstva vnútra (MV) SR vedieť, prečo v čase únosu vietnamského podnikateľa došlo k zmene dôvodu žiadosti o prelet slovenského vládneho špeciálu ponad Poľsko. Pôvodne malo ísť o prepravu ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu, potom bol v žiadosti uvedený dôvod „preprava ministra vnútra Slovenskej republiky s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska“. Pýta sa tiež, prečo vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) nakoniec pracovnú cestu neabsolvoval.

Rezort diplomacie by mal zas podľa Klusa uviesť, aké mal informácie o pracovnej ceste ministra vnútra do Moskvy. Zaujíma ho tiež, či sa rezort plánuje poľskej strane ospravedlniť za uvedenie nepravdivých informácií. V utorok otázky podá ako interpeláciu poslanca, uznesenie výboru by však podľa jeho slov malo väčšiu váhu. Odpovede takto dostane do 30 dní.

Výbor sa mal zaoberať aj viacročným finančným rámcom rozpočtu EÚ, aktualizáciou vojenského zastúpenia SR v štruktúrach NATO a EÚ a správou o politike vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí. Na zasadnutie výboru prišiel aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek.

Členovia výboru za koaličné strany Smer-SD a SNS sa nezúčastnili ani na prechádzajúcom rokovaní výboru. Na ňom výbor prijal stanovisko, ktorým odmietol legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov. Reagoval tým na návštevu Krymu nezaradeným poslancom Petrom Marčekom. SNS následne žiadala okamžitú výmenu na poste predsedu výboru. Národniarom prekážalo, že rokovanie nebolo zvolané po dohode s koaličnými partnermi.

MZVaEZ: Dôvodom preletu špeciálu nad Poľskom bola preprava ministra vnútra SR 

Bratislava 31. augusta (TASR) – Dôvodom žiadosti o prelet vládneho špeciálu s vietnamskou delegáciou cez územie Poľska bola „preprava ministra vnútra SR s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska“. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR to uvádza v odpovediach na otázky Zahraničného výboru Národnej rady SR. Dokument médiám poskytol podpredseda výboru Martin Klus (SaS).

Prvú žiadosť o prelet doručilo Slovensko poľskej strane 25. júla 2017, deň pred odletom. Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR v nej uvádzal, že dôvodom preletu je „preprava ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu“. Na druhý deň útvar žiadosť zmenil a ako dôvod preletu uviedol „preprava ministra vnútra SR s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska“. „Žiadosť o prelet nemusí obsahovať menný zoznam všetkých členov delegácie, uvádza sa len hlavná VIP osoba,“ doplnil rezort diplomacie. Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý bol v tom čase ministrom, uviedol, že na palube lietadla nebol.

Ministerstvo tiež potvrdilo, že pochybnosti o korektnosti informácií vietnamskej strany vniesli do slovensko-vietnamských vzťahov „vážne napätie“. Pripomenulo, že si dvakrát predvolalo vietnamského veľvyslanca na Slovensku na pohovor a jeho vysvetlenie vyhodnotilo ako neuspokojujúce. Na konzultácie tiež povolalo povereného vedúceho  slovenského zastupiteľstva v Hanoji a znížilo zastúpenie vo Vietname na úroveň chargé d’affaires.

„MZVaEZ SR už viackrát deklarovalo, že je pripravené pristúpiť aj k ďalším opatreniam v súlade s medzinárodným právom a diplomatickými zvyklosťami, ak nedostane uspokojivé vysvetlenia, alebo ak sa preukáže, že vietnamská strana zneužila Slovensko. Toto stanovisko nemeníme,“ uviedol rezort.

Podľa Klusa je možné, že informáciami z odpovedí sa bude zahraničný výbor zaoberať na svojej najbližšej schôdzi v utorok 4. septembra.

D.Saková na žiadosť vyšetrovateľa zbavila mlčanlivosti ďalších ľudí,je ich už 44 

Bratislava 28. augusta (TASR) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) vyhovela žiadosti vyšetrovateľa a v súvislosti s vyšetrovaním únosu vietnamského občana zbavila mlčanlivosti všetky požadované osoby. V súčasnosti je zbavených mlčanlivosti 44 ľudí. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

„Rezort vnútra pod vedením Denisy Sakovej poskytuje orgánom činným v trestnom konaní maximálnu súčinnosť v prípade únosu vietnamského občana,“ napísali z ministerstva. Podľa ich slov vyšetrovateľovi poskytli aj všetky požadované dokumenty.

O zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí pred dvoma týždňami plánoval požiadať generálny prokuratúr SR Jaromír Čižnár.

Slovenský vládny špeciál na letisku T. G. Masaryka/foto: Ivan Janko RTVS

NRSR: Výbor na kontrolu činnosti SIS bude opäť hovoriť o kauze únosu Vietnamca 

Bratislava 15. augusta (TASR) – Osobitný kontrolný výbor Národnej rady SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) sa bude opäť zaoberať kauzou únosu vietnamského občana. Dôvodom je informácia, že medzi SIS a Kanceláriou prezidenta SR nebola v súvislosti s prípadom dostatočná komunikácia. Informoval o tom jeho predseda Gábor Grendel (OĽaNO).

„Riaditeľ Slovenskej informačnej služby na výbore NR SR na kontrolu SIS ubezpečil jeho členov, že tajná služba v súvislosti s únosom vietnamského občana nič nezamlčala a splnila si svoje povinnosti vo vzťahu k ďalším adresátom,“ uviedol Grendel.

V tom čase podľa jeho slov členovia výboru nemali žiadnu konkrétnu informáciu, ktorá by dokazovala opak. „Nedostatočná komunikácia medzi SIS a Kanceláriou prezidenta SR vyšla najavo až po rokovaní výboru. Touto otázkou sa preto výbor bude opätovne zaoberať,“ doplnil Grendel.

Predseda NR SR Andrej Danko – SNS/foto: Dalito.sk – zdroj: TA3

A.Danko: SNS nenúti Most k predčasným voľbám, je sklamaná z vyjadrení B.Bugára 

Bratislava 15. augusta (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) nenúti Most-Híd k predčasným voľbám a je prekvapená a sklamaná z vyjadrení predsedu Bélu Bugára. Most-Híd bezdôvodne ultimatívnymi podmienkami už položil vládu Roberta Fica (Smer-SD), preto je na mieste otázka obozretnosti, ak Most-Híd hovorí o odchode z vlády v médiách a nie na koaličnej rade.

V reakcii na vyjadrenie predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára to pre TASR uviedol šéf národniarov Andrej Danko. Zdôraznil, že SNS pod jeho vedením nemá nič spoločné s Jánom Slotom a že SNS má záujem na zachovaní tejto vlády, odmieta však mediálne ultimáta od Mosta-Híd, ako aj svojvôľu poslancov v parlamente. Danko hovorí o potrebe rokovaní partnerov.

Bugár pre TASR povedal, že medzi SNS a Mostom-Híd nie je nevraživosť, ani nič, čo by sa nedalo vyriešiť rokovaním. A že útoky zo strany národniarov prichádzajú preto, že niektorí predstavitelia SNS sú tak naučení ešte z čias Jána Slotu. Bugár tiež hovoril o tom, že pre slovné ataky nevyvolá predčasné voľby. Odchod z koalície pripúšťa v tom prípade, že by sa potvrdila vedomá a aktívna účasť slovenských štátnych orgánov na únose Vietnamca.

„Hlboko ma uráža, ak môj koaličný partner ignoruje po dvoch rokoch, že SNS je ústretová a tolerantná. Opak je pravdou, nad rámec koaličnej zmluvy pani Lucia Žitňanská ako ministerka spravodlivosti presadzovala tvrdé drogy, došlo aj k iným nedorozumeniam na ministerstvách a k poslednému porušeniu koaličnej zmluvy došlo v prípade pani poslankyne Cséfalvayovej. Nikto neútočí do Mosta-Híd,“ vyhlásil pre TASR Danko.

Zdôraznil, že šéfka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) v prípade cesty nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Krym otvorila túto tému na výbore bez akejkoľvek súčinnosti s koaličnými partnermi. „Urobila si PR tému a nikoho neinformovala. Nie je problém obsah jej dokumentu z výboru, ale to, že ignorovala koaličných partnerov,“ vysvetlil Danko.

SNS má podľa jeho slov záujem na zachovaní tejto vlády, odmieta však mediálne ultimáta od Mosta-Híd, ako aj svojvôľu poslancov v parlamente. „Jediná cesta je sadnúť si s partnermi za okrúhly stôl a prestať si odkazovať svoje postoje. SNS robila všetko pre upokojenie situácie aj pri konflikte Mosta-Híd so Smerom-SD pri páde vlády Roberta Fica a urobíme všetko preto, aby sa akékoľvek problémy riešili za okrúhlym stolom,“ doplnil Danko.

podpredseda NR SR/predseda MOST-HÍD/foto: archív MOST-HÍD

B. Bugár: Ak sa únos potvrdí, mali by sme vyhostiť vietnamského veľvyslanca 

Bratislava 14. augusta (TASR) – Ak sa potvrdí, že došlo k únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha a Slovensko v ňom bolo zneužité, mali by sme vyhostiť vietnamského veľvyslanca. Myslí si to predseda Mosta-Híd a podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár. Zopakoval, že pokiaľ sa tiež potvrdí, že niektoré z našich štátnych orgánov sa vedome a aktívne zúčastnili na únose, Most-Híd vystúpi z vládnej koalície.

„Konáme na základe faktov, nie indícií. Ak sa to potvrdí, že vedome a aktívne sa zúčastnili niektoré z našich štátnych orgánov tohto únosu, tak vystúpime z koalície,“ uviedol pre TASR Bugár. Neočakáva, že by sa vyšetrovanie prípadu naťahovalo. „Nemyslím si, že generálny prokurátor má v záujme vyšetrovanie naťahovať,“ spomenul Bugár, podľa ktorého sa fakty dajú získať do mesiaca či dvoch. Upozornil aj na množstvo svedkov, ktorých bude treba vypočuť, čo chce svoj čas.

Bugár tiež upozorňuje, že sa málo hovorí o spolupráci tajných služieb. „Ako je možné, že nás neinformovali?“ pýta sa šéf koaličnej strany. Šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik by mal podľa Bugára iniciovať stretnutie dotknutých tajných služieb v oblasti spolupráce a informovania sa.

Kauzu údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Generálny prokuratúr SR Jaromír Čižnár mieni požiadať v kauze únosu o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí. Ministerka vnútra Denisa Saková je pripravená zbaviť mlčanlivosti všetky osoby, ktoré budú chcieť orgány činné v trestnom konaní vypočuť.

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pred pár dňami uviedol, že zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu vietnamského občana hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom, považuje za „scestné a absurdné“.

Slovenský vládny špeciál na letisku T. G. Masaryka/foto: Ivan Janko RTVS

J. Čižnár mieni v kauze únosu Vietnamca zbaviť mlčanlivosti 44 ľudí 

Bratislava 13. augusta (TASR) – Generálny prokuratúr SR Jaromír Čižnár mieni požiadať v kauze únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

„Výsluchy prebiehajú. Poradie výsluchov si určia tí, ktorí to vykonávajú,“ povedal generálny prokurátor. Požiadal v tejto súvislosti o trpezlivosť.

Čižnár tiež uviedol, že nemecká strana nežiadala vypočuť šéfa protokolu ministerstva vnútra Radovana Čuláka. Čižnárovi to potvrdil generálny prokurátor Spolkovej republiky Nemecko Peter Frank, s ktorým sa stretol v piatok (10.8.). Právna pomoc zo strany Slovenska podľa Franka prebehla vysoko profesionálne. „Nemeckým vyšetrovateľom boli poskytnuté najvyššie podmienky,“ podotkol.

Jednou z tém, ktorú na stretnutí rozoberali, bola aj informácia o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu. „Nemecká strana nemá záujem vytvoriť spoločný vyšetrovací tím,“ povedal Čižnár. Nemci vyšetrujú trestný čin, ktorý bol spáchaný na ich území. Podľa neho nemecká strana nebude mať o vznik takéhoto tímu záujem ani v budúcnosti.

Nemecký generálny prokurátor zároveň Čižnárovi povedal, že nevie o správe hovoriacej o zapletení Slovenska do únosu. „Nemá vedomosť o jej obsahu a o jej autentickosti. Prisľúbil, že zistia, o akú správu ide a budú skúmať jej obsah,“ povedal Čižnár. Jej existenciu však podľa Čižnára nepoprel.

Zároveň sa obaja dohodli, že v najbližšej dobe bude stretnutie na pôde Eurojustu, na ktorej sa budú vymieňať informácie. „Do konca tohto týždňa by sme mohli dohodnúť termín aj účastníkov,“ povedal generálny prokurátor.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) vo štvrtok (9.8.) po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť uviedla, že je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu. „Únos vietnamského občana sa podľa našich informácií stal v Nemecku. Prípad začala vyšetrovať nemecká polícia pod dohľadom nemeckej prokuratúry. Prebieha vyšetrovanie a my v rámci medzinárodnej právnej pomoci poskytujeme súčinnosť,“ povedala Saková. Poslanec NR SR Robert Kaliňák (Smer-SD) tvrdí, že zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom považuje za „scestné a absurdné“.

ŠT MV SR Denisa Saková (vpravo), dnes ministerka vnútra (nom. SMER-SD) a GR sekcie informatiky MV SR Jozef Čapuška/foto: TASR – Michal Svítok

MV: Ministerka D. Saková je pripravená zbaviť mlčanlivosti všetky potrebné osoby 

Bratislava 13. augusta (TASR) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) je v súvislosti s únosom vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha pripravená zbaviť mlčanlivosti všetky osoby, ktoré budú chcieť orgány činné v trestnom konaní vypočuť. Uviedol to tlačový odbor rezortu vnútra na margo vyjadrenia generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára. Ten mieni v tejto kauze požiadať o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí. Saková v tejto súvislosti zbavila mlčanlivosti 14 osôb.

„Stretla sa (ministerka, pozn. TASR) s nemeckým veľvyslancom na Slovensku Joachimom Bleickerom a plánuje vycestovať do Nemecka na stretnutie s rezortným kolegom,“ priblížil rezort vnútra. Zdôraznil, že nemeckým vyšetrovateľom, ako aj slovenským vyšetrovacím orgánom poskytuje maximálnu súčinnosť, ktorá je v jeho kompetencii.

NRSR: G. Grendel: Účasť SIS v kauze únosu Vietnamca bola nulová 

Bratislava 10. augusta (TASR) – Účasť SIS v kauze únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bola nulová. Po rokovaní mimoriadnej schôdze Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS, na ktorom vystúpil riaditeľ tajnej služby Anton Šafárik, to uviedol jeho predseda Gábor Grendel (OĽaNO).

Poukázal na to, že SIS nebola Ministerstvom vnútra SR požiadaná o spoluprácu pri preverení informácií a organizácii pobytu vietnamskej delegácie na Slovensku v júli 2017, počas ktorého malo dôjsť k účasti slovenských orgánov a zneužitiu vládneho špeciálu na únose Vietnamca. „Podľa toho, čo vieme, SIS žiadne informácie v tejto záležitosti nezatajila. Ihneď, ako sa ich dozvedela, ich podstúpila príslušným orgánom,“ uviedol Grendel. Šafárik podľa neho zodpovedal na všetky otázky členov výboru dostatočne.

Grendel zopakoval, že po rokovaní piatkového výboru i štvrtkového (9.8.) brannobezpečnostného výboru parlamentu u neho zosilnelo podozrenie, že unesený Vietnamec sa dostal zo schengenského priestoru prostredníctvom slovenského vládneho špeciálu.

„Nemecké, a ani iné zdroje totiž neuvádzajú žiadnu alternatívu ku slovenskej stope,“ uviedol.

ŠT MV SR Denisa Saková (vpravo), dnes ministerka vnútra (nom. SMER-SD) a GR sekcie informatiky MV SR Jozef Čapuška/foto: TASR – Michal Svítok

NRSR: D. Saková: Je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu 

Bratislava 9. augusta (TASR) – Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu v súvislosti s údajným únosom vietnamského občana. Uviedla to po štvrtkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ktoré prebiehalo v utajenom režime.

„My celý prípad nevyšetrujeme. Keď sme išli v máji na brannobezpečnostný výbor, tak som bývalého policajného prezidenta poprosila, aby zistil, či bola unesená osoba zadaná v Schengenskom informačnom systéme, či už ako osoba, po ktorej je vyhlásené pátranie, monitorovaná osoba, alebo nezvestná osoba,“ uviedla Saková. Zároveň potvrdila, že sa bude dožadovať od administrátora Schengenského informačného systému odpovede, či sa dá v databázach vyhľadať táto informácia.

Saková potvrdila, že celé vyšetrovanie bude pod dozorom generálneho prokurátora a niekoľkých prokurátorov Krajskej prokuratúry Bratislava I. Zároveň potvrdila, že vyšetrovanie sa ešte neskončilo. „Nemáme ešte žiadne informácie, čo sa v nemeckom spise nachádza. Nie je to moja kompetencia, ale tak ako generálny prokurátor v pondelok (6.8.) na tlačovej besede povedal, bude nemeckú stranu žiadať o operatívny termín, aby sa oboznámil aspoň s priebežnými výsledkami vyšetrovania. Tiež sa mu nezdá, že žiadne informácie nedostal zatiaľ on, ale sú v médiách,“ poznamenala ministerka.

Saková predpokladá, že v tejto súvislosti bude vypočutý aj exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Zároveň si nemyslí, že rezort vnútra riadi jeho bývalý šéf.

„Únos vietnamského občana sa podľa našich informácií stal v Nemecku. Prípad začala šetriť nemecká polícia pod dohľadom nemeckej prokuratúry. Prebieha vyšetrovanie a my v rámci medzinárodnej právnej pomoci poskytujeme súčinnosť,“ vyjadrila sa Saková.

Poslanca Národnej rady SR Ľubomíra Galka (SaS) ministerka vnútra „absolútne nepresvedčila“. „Rokovanie mimoriadneho brannobezpečnostného výboru ma výrazne posunulo v tom názore, že slovenské štátne orgány vrátane bývalého ministra vnútra Kaliňáka vedeli o tom, čo idú Vietnamci urobiť na Slovensku. Netvrdím, že mali všetci všetky podrobnosti. Ale podľa priebehu dnešného výboru sa moje podozrenie blíži k istote,“ povedal Galko. Podľa jeho slov na výbore odznelo „veľmi málo informácií, ktoré sú utajené, a týkali sa nejakých procesných úkonov v minulosti a súčasnosti, ktoré vykonáva nemecká strana. Sú to veci, ktoré verejnosť nemusia zaujímať“. Podľa neho by nás malo zaujímať to, či slovenské štátne orgány na tomto únose participovali alebo nie. „O tom sa povedalo veľmi málo,“ doplnil Galko.

Expredseda vlády Robert Fico (SMER-SD)  a exminister vnútra Robert Kaliňák (SMER-SD) s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií/foto: ÚV SR

R. Kaliňák považuje obvinenia pri únose Vietnamca za absurdné 

Bratislava 9. augusta (TASR) – Podľa exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu vietnamského občana hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Uviedol to vo štvrtok po rokovaní mimoriadneho brannobezpečnostného výboru.

Kaliňák považuje obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom za „scestné a absurdné“. Časť mimoriadneho výboru sa mala konať verejne, práve na Kaliňákov podnet sa však celé rokovanie odohralo v utajenom režime. Navrhol to preto, aby mali poslanci komplexné informácie od ministerky, ktorá by inak nemohla detailne hovoriť.

Kaliňák tvrdí, že Denník N, ktorý priniesol článok o priamom zapojení slovenskej strany do únosu, „iba klame a prináša neoverené fakty bez akýchkoľvek dôkazov“. „Denník N zverejnil článok bez akýchkoľvek dôkazov na základe akýchsi anonymných svedectiev, ktoré sme vyvrátili. Ide o jednoznačný pokus politikárčiť,“ povedal.

Kauzu údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Podľa Kaliňáka dovtedy nebol absolútne žiaden dôvod na to, aby polícia postupovala nad rámec zákonných možností. „Polícia ani orgány činné v trestnom konaní nemôžu konať mimo zákona. Nemali sme informácie o tom, že mal byť zapojený do tohto únosu slovenský vládny špeciál, ani že sme boli oklamaní vietnamskou stranou,“ povedal Kaliňák. Zároveň doplnil, že nemeckí vyšetrovatelia vypočuli zamestnancov hotela Bôrik, letiska či letecký personál. „Z týchto výsluchov nevyplynuli dôkazy o tom, že by mali okamžite konať naše úrady,“ poznamenal exminister.

Podľa poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený), ktorý sa výboru zúčastnil, pôsobil Kaliňák „mimoriadne nervóznym dojmom, čo podľa neho môže niečo naznačovať“. Ako doplnil, stále platí to, že ani po dnešku stále nevieme, ako to vlastne celé bolo.

TS SaS k pôsobeniu riaditeľa Odboru protokolu Ministerstva vnútra SR Radovana Čuláka v kauze únosu vietnamského občana.

SaS: R. Čulák by mal prehovoriť vo svojom vlastnom záujme

Strana Sloboda a Solidarita očakáva od Generálnej prokuratúry SR, aby vyvrátila alebo potvrdila tvrdenie spravodajského portálu aktuality.sk, že nemeckí vyšetrovatelia mali záujem o výsluch riaditeľa protokolu ministerstva vnútra Radovana Čuláka, ale proti tomuto úkonu sa postavila práve prokuratúra.

Podľa zatiaľ anonymizovaných výpovedí policajtov, ktorí dozerali na pobyt vietnamskej delegácie na Slovensku, im mal Radovan Čulák dať pokyn, aby istého Vietnamca preložili z českej dodávky do policajnej s tým, že minister vnútra Kaliňák o tom vie a že ide o štátny záujem. Ochrankárom podľa tvrdení zdrojov Denníka N mal Čulák povedať, že Vietnamec sa opil a spadol zo schodov. Dnes s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou vieme, že týmto údajne opitým Vietnamcom bol unesený a zbitý Trinh Xuan Thanh.

„Bolo by nepochopiteľné, keby slovenská prokuratúra odmietla Čulákov výsluch nemeckými vyšetrovacími orgánmi, pretože Čulák je minimálne kľúčovým svedkom. Môže byť však aj spolupáchateľom, čo by bol ďalší kamienok do mozaiky tohto obrovského škandálu Ficovej i Pellegriniho vlády,“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko a pokračoval: „Je nepochopiteľné, že ministerka vnútra Saková poslala na nútenú dovolenku riaditeľa Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ale priameho účastníka únosu Čuláka drží vo funkcii.“

Podľa SaS je to ďalšia silná indícia, že Vietnamci prevážali za krajne podozrivých okolností svojho občana do Vietnamu za aktívnej participácie Roberta Kaliňáka, ktorý mohol k tomu zneužiť aj svojho podriadeného Radovana Čuláka. „Netvrdíme, že Čulák vedel, že ide o únos, ale nemôžeme tvrdiť ani to, že nevedel. Preto trváme na tom, že by mal byť stíhaný spolu s exministrom vnútra Kaliňákom väzobne, lebo riziko ovplyvňovania svedkov je vzhľadom na postavenie týchto dvoch podozrivých osôb vysoké,“ tvrdí Ľ. Galko.

Vzhľadom na to, že Radovan Čulák bol podriadeným ministrovi Kaliňákovi a mohol len vykonávať jeho pokyny, strana SaS ho vyzýva, aby konečne pravdivo popísal, čo sa pred rokom počas návštevy vietnamskej delegácie stalo. Iba tak si môže zachrániť svoju občiansku a profesionálnu povesť.

Miroslav Beblavý/foto: Katarína Haršányová

NRSR: M.Beblavý: R.Kaliňák požiadal, aby bolo rokovanie neverejné, prešlo mu to 

Bratislava 9. augusta (TASR) –  Poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený) na svojom profile na sociálnej sieti informoval, že po odchode novinárov sa bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pokúšal zabezpečiť, aby celé rokovanie výboru týkajúce sa únosu vietnamského občana bolo neverejné.

Ešte predtým členovia výboru odhlasovali, že druhá časť rokovania by mala byť verejná.
„Keďže to Kaliňákovi prešlo, nebudem môcť od tejto chvíle z rokovanie výboru podávať ďalšie informácie,“ napísal Beblavý na sociálnej sieti.

ŠT MV SR Denisa Saková (vpravo) dnes ministerka vnútra (nom. SMER-SD)  a GR sekcie informatiky MV SR Jozef Čapuška/foto: TASR – Michal Svítok

D. Saková: Zbavila mlčanlivosti 14 príslušníkov ochranky, chystá sa do Nemecka 

Bratislava 8. augusta (TASR) – Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) v súvislosti s kauzou únosuvietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha zbavila mlčanlivosti 14 osôb z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) Ministerstva vnútra SR. O svojom kroku informovala na osobnom stretnutí nemeckého veľvyslanca v SR Joachima Bleickera.

Saková zopakovala, že rezort vnútra poskytuje a bude poskytovať nemeckým orgánom pri vyšetrovaní maximálnu súčinnosť. „Operatívne poskytujeme informácie už od septembra minulého roka, od prvého dožiadania z nemeckej strany,“ pripomenula Saková. Podľa jej informácií nemecké orgány v súvislosti s prípadom ešte nestihli na Slovensku vypočuť všetky osoby, ktoré plánovali a niekoľko výsluchov sa uskutoční aj v septembri tohto roka. Saková Bleickerovi potvrdila aj záujem stretnúť sa a hovoriť o téme s nemeckým ministrom vnútra.

„Nemecký veľvyslanec ocenil prístup slovenskej strany, vzájomnú spoluprácu a potvrdil, že nemecké orgány dostávajú všetky informácie,“ uviedol o stretnutí hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

S nemeckým veľvyslancom sa v utorok (7.8.) stretol aj prezident SR Andrej Kiska. „Prezident ma ubezpečil, že spolu s premiérom Petrom Pellegrinim sú zajedno, že slovenská strana podnikne všetko pre to, aby mohli byť čo najrýchlejšie objasnené otázky, ktoré ohľadom tohto bezprecedentného prípadu únosu zostávajú ešte otvorené. Všestrannú pomoc pri vyšetrovaní prisľúbil aj sám premiér Pellegrini spolkovej kancelárke Merkelovej už 2. mája v Berlíne a my ho, samozrejme, berieme za slovo,“ povedal v tejto súvislosti Bleicker pre TASR.

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (MOST-HÍD)/foto: MS SR

G. Gál verí vo vyšetrenie únosu, na vyvodenie dôsledkov chce najprv informácie 

Bratislava 8. augusta (TASR) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) verí v objektívne vyšetrovanie okolností únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Odchod šéfky rezortu vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) zatiaľ považuje za hypotetickú otázku. Ako hovorí, nemá žiadny dôkaz, že by spravila niečo proti vyšetrovaniu.

Gál chce, aby zodpovední niesli za prípad následky, najprv však treba podľa neho veci vyšetriť. „Je to veľmi zlé, mali by sme veľkú blamáž pre seba. V prvom rade musíme vedieť, ako sa to stalo a kto za to nesie vinu, či z nedbanlivosti, alebo z úmyslu, ale musíme vedieť, ako sa to stalo,“ skonštatoval po stredajšom stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom.

Na margo možného odchodu Mosta-Híd z vládnej koalície reagoval s tým, že „všetko je v hre, ale najprv musíme mať objektívne informácie“. Upozornil, že je iné, ak by Slovensko bolo do únosu zapojené z nedbanlivosti, a iné, ak by sa ho niekto aktívne zúčastnil. On osobne bude veriť tej verzii prípadu, ktorá bude vo vyšetrovacom spise.

Prezident Kiska po pondelkovom (6.8.) stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) uviedol, že ministerka vnútra stratila jeho dôveru a začína ju vnímať ako prekážku vyšetrenia prípadu únosu. Saková na to reagovala s tým, nevidí dôvod, aby odstúpila. Tvrdí, že urobila potrebné kroky na riadne vyšetrenie. Postavila tiež do vyšetrenia prípadu mimo službu šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) ministerstva vnútra Petra Krajčiroviča, čo žiadal Most-Híd.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sedí po prerušení svojho vystúpenia so správou o stave Slovenskej republiky v pléne Národnej rady SR v Bratislave 13. júna 2018. Prejav prezidenta sa odložil o niekoľko minút. Spôsobili to poslanci ĽSNS, ktorí v rozpore s rokovacím poriadkom priniesli do pléna vizuálne pomôcky. Po viacnásobnom napomenutí ich predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vykázal a prerušil na 10 minút schôdzu. FOTO TASR – Martin

Kiska ubezpečil veľvyslanca Nemecka, že SR podnikne všetko pre objasnenie únosu 

Berlín/Hanoj/Bratislava 8. augusta (TASR) – Nemecká strana vzala Slovensko za slovo, že urobí kroky pre vyšetrenie okolností únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Vyplýva to zo stanoviska nemeckého veľvyslanectva v SR.

„Prezident Kiska ma ubezpečil, že spolu s premiérom Pellegrinim sú zajedno, že slovenská strana podnikne všetko pre to, aby mohli byť čo najrýchlejšie objasnené otázky, ktoré ohľadom tohto bezprecedentného prípadu únosu zostávajú ešte otvorené. Všestrannú pomoc pri vyšetrovaní prisľúbil aj sám premiér Pellegrini spolkovej kancelárke Merkelovej už 2. mája v Berlíne a my ho, samozrejme, berieme za slovo,“ povedal pre TASR nemecký veľvyslanec Joachim Bleicker na margo utorkového (7.8.) stretnutia s prezidentom.

Prezident SR Andrej Kiska nemeckému veľvyslancovi na stretnutí oznámil, že Slovensko začalo robiť potrebné kroky na objasnenie podozrenia zo zapojenia slovenských štátnych orgánov do únosu občana Vietnamu z Nemecka. Podľa Kisku je nevyhnutné, aby sa verejnosť dozvedela pravdu a Slovensko zostalo dôveryhodným partnerom Nemecka.

O prípade hovorila ešte v máji aj nemecká kancelárka Angela Merkelová s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). „Všetko, čo pomôže objasneniu, musí ísť na stôl a pán predseda vlády mi prisľúbil súčinnosť,“ priblížila vtedy na tlačovej konferencii nemecká kancelárka s tým, že informácie potrebujú i v súvislosti so súdnym konaním s jedným z únoscov.

Pellegrini tento týždeň vyhlásil, že ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) bude musieť zabezpečiť nestranné vyšetrovanie okolností únosu. Na stredu má naplánovaný aj rozhovor s veľvyslancom Bleickerom. Má tiež vycestovať do Nemecka na stretnutia s partnermi.

Richard Sulík, predseda SaS/ foto: SaS

R. Sulík: R. Fico stojí na čele sprisahania proti demokracii a zákonnosti 

Bratislava 8. augusta (TASR) – Poslanec Národnej rady SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico svojimi videoposolstvami opäť otvára otázku, „či je celkom pri zmysloch, ak bezprecedentnú blamáž svojej vlády ohľadom únosu vietnamského podnikateľa interpretuje ako sprisahanie voči súčasnej vláde“. Uviedol to predseda SaS Richard Sulík.

„Na čele sprisahania stojí Fico. Je to sprisahanie proti demokracii a zákonnosti na Slovensku. Jeho morálny úpadok sa však začal dávno, akurát dnes je už vidieť, že upadá fyzicky a aj na duchu. Mal by si dať dlhý oddych a odísť z politiky. Stal sa balvanom, ktorý ťahá Slovensko ku dnu,“ poznamenal Sulík.

Podľa Sulíka si bývalý premiér namiesto toho, aby rešpektoval fakt, „že Trinh Xuan Thanh bol do Vietnamu zavlečený proti svojej vôli a za pomoci slovenského vládneho špeciálu, vymýšľa si imaginárnych nepriateľov“. „Poslanec Fico tým len na seba vrhá podozrenie, že ani on nie je bez viny,“ povedal Sulík. „Domnienku, že môže zatajovať dôležité skutočnosti, posilňuje aj to, že v únose mal byť zaangažovaný jeho poradca Le Hong Quang, pričom Fico zaňho loboval u prezidenta Andreja Kisku, aby ho vymenoval za slovenského veľvyslanca vo Vietname,“ doplnil.

Fico podľa Sulíka „blúzni o protivládnom sprisahaní, aby odviedol pozornosť svojich voličov od podstaty“. Tú podľa Sulíka približujú mená jeho najbližších spolupracovníkov, a to Viliam Jasaň, Mária Trošková, Le Hong Quang či trestne stíhaný Ladislav Bašternák, u ktorého Fico stále býva.

Podobne ako v prípade CT, ktoré nikto nekúpil, podobne ako v prípade politického zneužitia vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky, o ktorej nič nevieme, prichádza ďalší pokus útoku na vládu, koalíciu a osobitne na Smer-SD. Na sociálnej sieti to vyhlásil šéf Smeru-SD v reakcii na informácie o zapojení Slovenska do únosuvietnamského podnikateľa. „Ešte ani neuschol atrament na ničím nepodloženom článku o únose a už sa umelo vyvoláva ďalšia vlna proti vláde a Smeru-SD. Sorosove deti hovoria o protivládnych protestoch, opozícia a prezident Andrej Kiska chrlia jedno obvinenie za druhým a kriminalizujú. Takýto priebeh mali všetky protivládne protesty,“ povedal Fico na sociálnej sieti ešte 3. augusta s tým, že na druhej strane sú rad za radom vyvracané tvrdenia z článku o participácii štátnych orgánov na únose Vietnamca.

Predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií/foto: ÚV SR

R. Kaliňák bol pre kauzu uneseného Vietnamca na detektore lži 

Bratislava 7. augusta (TASR) – Poslanec Národnej rady SR za Smer-SD a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák absolvoval pre kauzu vlaňajšieho únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha test na detektore lži. Oznámil to na utorkovom brífingu s tým, že jeho odpovede na otázky súvisiace s prípadom boli vyhodnotené ako pravdepodobne pravdivé.

Kaliňák informoval, že okrem kontrolných a neutrálnych otázok odpovedal aj na štyri kľúčové otázky, ktoré zaujímajú slovenskú verejnosť a súvisia s prípadom uneseného Vietnamca. V teste sa bývalého šéfa rezortu vnútra pýtali, či vedel v čase návštevy vietnamského ministra o únose občana Vietnamu v Nemecku, či pomáhal organizovať únos občana Vietnamu, či dával pokyny zamestnancom vnútra, aby pomáhali organizovať únos občana Vietnamu a či mal informáciu o tom, že omámený a zbitý občan Vietnamu bol preložený do auta kolóny delegácie vietnamského ministra.

Kaliňák na tieto otázky odpovedal slovom nie. „Všetky štyri odpovede prístroj vyhodnotil ako pravdivé. Expert v záverečnej správe konštatuje, odpovede na relevantné otázky boli pravdepodobne pravdivé. Spojenie pravdepodobne pravdivé sa pri týchto testoch používa vo všeobecnosti a predstavuje najvyššiu možnú známku pravdivosti,“ tvrdí Kaliňák. Jediné dve odpovede, ktoré detektor označil za pravdepodobne nepravdivé, boli v kategórii kontrolných a neutrálnych otázok. „Na otázku, či som sa bál, že sa stane chyba pri tomto teste, som odpovedal nie. Prístroj však ukázal, že nie som až taký hrdina. Na otázku, či som niekedy niekomu urobil niečo zlé, som odpovedal nie, ale odpoveď bola hraničná,“ vysvetlil.

Kaliňák uviedol, že absolvoval detektor lži u experta, u ktorého sa testu podrobil v minulosti aj líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ak by bol na detektore lži na Kriminalistickom a expertíznom ústave Policajného zboru alebo na Národnom bezpečnostnom úrade, výsledky testu by boli podľa Kaliňáka vnímané ako zmanipulované, keďže viedol dlhé roky ministerstvo vnútra.

Poslanec vyzval redakciu Denníka N, ktorá vo štvrtok (2.8.) zverejnila opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a s použitím vládneho špeciálu, aby sa rovnako zodpovedne postavila k tejto téme. „Lebo doteraz žiadnym spôsobom nepreukázala dôveryhodnosť zverejňovaných informácií,“ skonštatoval Kaliňák s tým, že on bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Môže vás zaujať:

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, my nezabúdameKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *