Správy

AKTUALIZUJEME: Svetová hanba. Slovensko sa malo podieľať na únose Vietnamca

Informácie o únose priebežne dopĺňame. 

Slovenský vládny špeciál na letisku T. G. Masaryka/foto: Ivan Janko RTVS

NRSR: Výbor na kontrolu činnosti SIS bude opäť hovoriť o kauze únosu Vietnamca 

Bratislava 15. augusta (TASR) – Osobitný kontrolný výbor Národnej rady SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) sa bude opäť zaoberať kauzou únosu vietnamského občana. Dôvodom je informácia, že medzi SIS a Kanceláriou prezidenta SR nebola v súvislosti s prípadom dostatočná komunikácia. Informoval o tom jeho predseda Gábor Grendel (OĽaNO).


„Riaditeľ Slovenskej informačnej služby na výbore NR SR na kontrolu SIS ubezpečil jeho členov, že tajná služba v súvislosti s únosom vietnamského občana nič nezamlčala a splnila si svoje povinnosti vo vzťahu k ďalším adresátom,“ uviedol Grendel.

V tom čase podľa jeho slov členovia výboru nemali žiadnu konkrétnu informáciu, ktorá by dokazovala opak. „Nedostatočná komunikácia medzi SIS a Kanceláriou prezidenta SR vyšla najavo až po rokovaní výboru. Touto otázkou sa preto výbor bude opätovne zaoberať,“ doplnil Grendel.

Predseda NR SR Andrej Danko – SNS/foto: Dalito.sk – zdroj: TA3

A.Danko: SNS nenúti Most k predčasným voľbám, je sklamaná z vyjadrení B.Bugára 

Bratislava 15. augusta (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) nenúti Most-Híd k predčasným voľbám a je prekvapená a sklamaná z vyjadrení predsedu Bélu Bugára. Most-Híd bezdôvodne ultimatívnymi podmienkami už položil vládu Roberta Fica (Smer-SD), preto je na mieste otázka obozretnosti, ak Most-Híd hovorí o odchode z vlády v médiách a nie na koaličnej rade.

V reakcii na vyjadrenie predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára to pre TASR uviedol šéf národniarov Andrej Danko. Zdôraznil, že SNS pod jeho vedením nemá nič spoločné s Jánom Slotom a že SNS má záujem na zachovaní tejto vlády, odmieta však mediálne ultimáta od Mosta-Híd, ako aj svojvôľu poslancov v parlamente. Danko hovorí o potrebe rokovaní partnerov.

Bugár pre TASR povedal, že medzi SNS a Mostom-Híd nie je nevraživosť, ani nič, čo by sa nedalo vyriešiť rokovaním. A že útoky zo strany národniarov prichádzajú preto, že niektorí predstavitelia SNS sú tak naučení ešte z čias Jána Slotu. Bugár tiež hovoril o tom, že pre slovné ataky nevyvolá predčasné voľby. Odchod z koalície pripúšťa v tom prípade, že by sa potvrdila vedomá a aktívna účasť slovenských štátnych orgánov na únose Vietnamca.


„Hlboko ma uráža, ak môj koaličný partner ignoruje po dvoch rokoch, že SNS je ústretová a tolerantná. Opak je pravdou, nad rámec koaličnej zmluvy pani Lucia Žitňanská ako ministerka spravodlivosti presadzovala tvrdé drogy, došlo aj k iným nedorozumeniam na ministerstvách a k poslednému porušeniu koaličnej zmluvy došlo v prípade pani poslankyne Cséfalvayovej. Nikto neútočí do Mosta-Híd,“ vyhlásil pre TASR Danko.

Zdôraznil, že šéfka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) v prípade cesty nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Krym otvorila túto tému na výbore bez akejkoľvek súčinnosti s koaličnými partnermi. „Urobila si PR tému a nikoho neinformovala. Nie je problém obsah jej dokumentu z výboru, ale to, že ignorovala koaličných partnerov,“ vysvetlil Danko.

SNS má podľa jeho slov záujem na zachovaní tejto vlády, odmieta však mediálne ultimáta od Mosta-Híd, ako aj svojvôľu poslancov v parlamente. „Jediná cesta je sadnúť si s partnermi za okrúhly stôl a prestať si odkazovať svoje postoje. SNS robila všetko pre upokojenie situácie aj pri konflikte Mosta-Híd so Smerom-SD pri páde vlády Roberta Fica a urobíme všetko preto, aby sa akékoľvek problémy riešili za okrúhlym stolom,“ doplnil Danko.

 

podpredseda NR SR/predseda MOST-HÍD/foto: archív MOST-HÍD

B. Bugár: Ak sa únos potvrdí, mali by sme vyhostiť vietnamského veľvyslanca 

Bratislava 14. augusta (TASR) – Ak sa potvrdí, že došlo k únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha a Slovensko v ňom bolo zneužité, mali by sme vyhostiť vietnamského veľvyslanca. Myslí si to predseda Mosta-Híd a podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár. Zopakoval, že pokiaľ sa tiež potvrdí, že niektoré z našich štátnych orgánov sa vedome a aktívne zúčastnili na únose, Most-Híd vystúpi z vládnej koalície.

„Konáme na základe faktov, nie indícií. Ak sa to potvrdí, že vedome a aktívne sa zúčastnili niektoré z našich štátnych orgánov tohto únosu, tak vystúpime z koalície,“ uviedol pre TASR Bugár. Neočakáva, že by sa vyšetrovanie prípadu naťahovalo. „Nemyslím si, že generálny prokurátor má v záujme vyšetrovanie naťahovať,“ spomenul Bugár, podľa ktorého sa fakty dajú získať do mesiaca či dvoch. Upozornil aj na množstvo svedkov, ktorých bude treba vypočuť, čo chce svoj čas.

Bugár tiež upozorňuje, že sa málo hovorí o spolupráci tajných služieb. „Ako je možné, že nás neinformovali?“ pýta sa šéf koaličnej strany. Šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik by mal podľa Bugára iniciovať stretnutie dotknutých tajných služieb v oblasti spolupráce a informovania sa.

Podhorský & Partners, s. r. o., Advokátska kancelária


Kauzu údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Generálny prokuratúr SR Jaromír Čižnár mieni požiadať v kauze únosu o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí. Ministerka vnútra Denisa Saková je pripravená zbaviť mlčanlivosti všetky osoby, ktoré budú chcieť orgány činné v trestnom konaní vypočuť.

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pred pár dňami uviedol, že zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu vietnamského občana hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom, považuje za „scestné a absurdné“.

Slovenský vládny špeciál na letisku T. G. Masaryka/foto: Ivan Janko RTVS

J. Čižnár mieni v kauze únosu Vietnamca zbaviť mlčanlivosti 44 ľudí 

Bratislava 13. augusta (TASR) – Generálny prokuratúr SR Jaromír Čižnár mieni požiadať v kauze únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

„Výsluchy prebiehajú. Poradie výsluchov si určia tí, ktorí to vykonávajú,“ povedal generálny prokurátor. Požiadal v tejto súvislosti o trpezlivosť.

Čižnár tiež uviedol, že nemecká strana nežiadala vypočuť šéfa protokolu ministerstva vnútra Radovana Čuláka. Čižnárovi to potvrdil generálny prokurátor Spolkovej republiky Nemecko Peter Frank, s ktorým sa stretol v piatok (10.8.). Právna pomoc zo strany Slovenska podľa Franka prebehla vysoko profesionálne. „Nemeckým vyšetrovateľom boli poskytnuté najvyššie podmienky,“ podotkol.

Jednou z tém, ktorú na stretnutí rozoberali, bola aj informácia o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu. „Nemecká strana nemá záujem vytvoriť spoločný vyšetrovací tím,“ povedal Čižnár. Nemci vyšetrujú trestný čin, ktorý bol spáchaný na ich území. Podľa neho nemecká strana nebude mať o vznik takéhoto tímu záujem ani v budúcnosti.

Nemecký generálny prokurátor zároveň Čižnárovi povedal, že nevie o správe hovoriacej o zapletení Slovenska do únosu. „Nemá vedomosť o jej obsahu a o jej autentickosti. Prisľúbil, že zistia, o akú správu ide a budú skúmať jej obsah,“ povedal Čižnár. Jej existenciu však podľa Čižnára nepoprel.

Zároveň sa obaja dohodli, že v najbližšej dobe bude stretnutie na pôde Eurojustu, na ktorej sa budú vymieňať informácie. „Do konca tohto týždňa by sme mohli dohodnúť termín aj účastníkov,“ povedal generálny prokurátor.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) vo štvrtok (9.8.) po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť uviedla, že je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu. „Únos vietnamského občana sa podľa našich informácií stal v Nemecku. Prípad začala vyšetrovať nemecká polícia pod dohľadom nemeckej prokuratúry. Prebieha vyšetrovanie a my v rámci medzinárodnej právnej pomoci poskytujeme súčinnosť,“ povedala Saková. Poslanec NR SR Robert Kaliňák (Smer-SD) tvrdí, že zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom považuje za „scestné a absurdné“.

ŠT MV SR Denisa Saková (vpravo), dnes ministerka vnútra (nom. SMER-SD) a GR sekcie informatiky MV SR Jozef Čapuška/foto: TASR – Michal Svítok

MV: Ministerka D. Saková je pripravená zbaviť mlčanlivosti všetky potrebné osoby 

Bratislava 13. augusta (TASR) – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) je v súvislosti s únosom vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha pripravená zbaviť mlčanlivosti všetky osoby, ktoré budú chcieť orgány činné v trestnom konaní vypočuť. Uviedol to tlačový odbor rezortu vnútra na margo vyjadrenia generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára. Ten mieni v tejto kauze požiadať o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí. Saková v tejto súvislosti zbavila mlčanlivosti 14 osôb.

„Stretla sa (ministerka, pozn. TASR) s nemeckým veľvyslancom na Slovensku Joachimom Bleickerom a plánuje vycestovať do Nemecka na stretnutie s rezortným kolegom,“ priblížil rezort vnútra. Zdôraznil, že nemeckým vyšetrovateľom, ako aj slovenským vyšetrovacím orgánom poskytuje maximálnu súčinnosť, ktorá je v jeho kompetencii.

NRSR: G. Grendel: Účasť SIS v kauze únosu Vietnamca bola nulová 

Bratislava 10. augusta (TASR) – Účasť SIS v kauze únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bola nulová. Po rokovaní mimoriadnej schôdze Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS, na ktorom vystúpil riaditeľ tajnej služby Anton Šafárik, to uviedol jeho predseda Gábor Grendel (OĽaNO).

Poukázal na to, že SIS nebola Ministerstvom vnútra SR požiadaná o spoluprácu pri preverení informácií a organizácii pobytu vietnamskej delegácie na Slovensku v júli 2017, počas ktorého malo dôjsť k účasti slovenských orgánov a zneužitiu vládneho špeciálu na únose Vietnamca. „Podľa toho, čo vieme, SIS žiadne informácie v tejto záležitosti nezatajila. Ihneď, ako sa ich dozvedela, ich podstúpila príslušným orgánom,“ uviedol Grendel. Šafárik podľa neho zodpovedal na všetky otázky členov výboru dostatočne.

Grendel zopakoval, že po rokovaní piatkového výboru i štvrtkového (9.8.) brannobezpečnostného výboru parlamentu u neho zosilnelo podozrenie, že unesený Vietnamec sa dostal zo schengenského priestoru prostredníctvom slovenského vládneho špeciálu.

„Nemecké, a ani iné zdroje totiž neuvádzajú žiadnu alternatívu ku slovenskej stope,“ uviedol.

 

ŠT MV SR Denisa Saková (vpravo), dnes ministerka vnútra (nom. SMER-SD) a GR sekcie informatiky MV SR Jozef Čapuška/foto: TASR – Michal Svítok

NRSR: D. Saková: Je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu 

Bratislava 9. augusta (TASR) – Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu v súvislosti s údajným únosom vietnamského občana. Uviedla to po štvrtkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ktoré prebiehalo v utajenom režime.

„My celý prípad nevyšetrujeme. Keď sme išli v máji na brannobezpečnostný výbor, tak som bývalého policajného prezidenta poprosila, aby zistil, či bola unesená osoba zadaná v Schengenskom informačnom systéme, či už ako osoba, po ktorej je vyhlásené pátranie, monitorovaná osoba, alebo nezvestná osoba,“ uviedla Saková. Zároveň potvrdila, že sa bude dožadovať od administrátora Schengenského informačného systému odpovede, či sa dá v databázach vyhľadať táto informácia.

Saková potvrdila, že celé vyšetrovanie bude pod dozorom generálneho prokurátora a niekoľkých prokurátorov Krajskej prokuratúry Bratislava I. Zároveň potvrdila, že vyšetrovanie sa ešte neskončilo. „Nemáme ešte žiadne informácie, čo sa v nemeckom spise nachádza. Nie je to moja kompetencia, ale tak ako generálny prokurátor v pondelok (6.8.) na tlačovej besede povedal, bude nemeckú stranu žiadať o operatívny termín, aby sa oboznámil aspoň s priebežnými výsledkami vyšetrovania. Tiež sa mu nezdá, že žiadne informácie nedostal zatiaľ on, ale sú v médiách,“ poznamenala ministerka.

Saková predpokladá, že v tejto súvislosti bude vypočutý aj exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Zároveň si nemyslí, že rezort vnútra riadi jeho bývalý šéf.

„Únos vietnamského občana sa podľa našich informácií stal v Nemecku. Prípad začala šetriť nemecká polícia pod dohľadom nemeckej prokuratúry. Prebieha vyšetrovanie a my v rámci medzinárodnej právnej pomoci poskytujeme súčinnosť,“ vyjadrila sa Saková.

Poslanca Národnej rady SR Ľubomíra Galka (SaS) ministerka vnútra „absolútne nepresvedčila“. „Rokovanie mimoriadneho brannobezpečnostného výboru ma výrazne posunulo v tom názore, že slovenské štátne orgány vrátane bývalého ministra vnútra Kaliňáka vedeli o tom, čo idú Vietnamci urobiť na Slovensku. Netvrdím, že mali všetci všetky podrobnosti. Ale podľa priebehu dnešného výboru sa moje podozrenie blíži k istote,“ povedal Galko. Podľa jeho slov na výbore odznelo „veľmi málo informácií, ktoré sú utajené, a týkali sa nejakých procesných úkonov v minulosti a súčasnosti, ktoré vykonáva nemecká strana. Sú to veci, ktoré verejnosť nemusia zaujímať“. Podľa neho by nás malo zaujímať to, či slovenské štátne orgány na tomto únose participovali alebo nie. „O tom sa povedalo veľmi málo,“ doplnil Galko.

Expredseda vlády Robert Fico (SMER-SD)  a exminister vnútra Robert Kaliňák (SMER-SD) s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií/foto: ÚV SR

R. Kaliňák považuje obvinenia pri únose Vietnamca za absurdné 

Bratislava 9. augusta (TASR) – Podľa exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu vietnamského občana hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Uviedol to vo štvrtok po rokovaní mimoriadneho brannobezpečnostného výboru.

Kaliňák považuje obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom za „scestné a absurdné“. Časť mimoriadneho výboru sa mala konať verejne, práve na Kaliňákov podnet sa však celé rokovanie odohralo v utajenom režime. Navrhol to preto, aby mali poslanci komplexné informácie od ministerky, ktorá by inak nemohla detailne hovoriť.

Kaliňák tvrdí, že Denník N, ktorý priniesol článok o priamom zapojení slovenskej strany do únosu, „iba klame a prináša neoverené fakty bez akýchkoľvek dôkazov“. „Denník N zverejnil článok bez akýchkoľvek dôkazov na základe akýchsi anonymných svedectiev, ktoré sme vyvrátili. Ide o jednoznačný pokus politikárčiť,“ povedal.

Kauzu údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Podľa Kaliňáka dovtedy nebol absolútne žiaden dôvod na to, aby polícia postupovala nad rámec zákonných možností. „Polícia ani orgány činné v trestnom konaní nemôžu konať mimo zákona. Nemali sme informácie o tom, že mal byť zapojený do tohto únosu slovenský vládny špeciál, ani že sme boli oklamaní vietnamskou stranou,“ povedal Kaliňák. Zároveň doplnil, že nemeckí vyšetrovatelia vypočuli zamestnancov hotela Bôrik, letiska či letecký personál. „Z týchto výsluchov nevyplynuli dôkazy o tom, že by mali okamžite konať naše úrady,“ poznamenal exminister.

Podľa poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený), ktorý sa výboru zúčastnil, pôsobil Kaliňák „mimoriadne nervóznym dojmom, čo podľa neho môže niečo naznačovať“. Ako doplnil, stále platí to, že ani po dnešku stále nevieme, ako to vlastne celé bolo.

TS SaS k pôsobeniu riaditeľa Odboru protokolu Ministerstva vnútra SR Radovana Čuláka v kauze únosu vietnamského občana.

SaS: R. Čulák by mal prehovoriť vo svojom vlastnom záujme

Strana Sloboda a Solidarita očakáva od Generálnej prokuratúry SR, aby vyvrátila alebo potvrdila tvrdenie spravodajského portálu aktuality.sk, že nemeckí vyšetrovatelia mali záujem o výsluch riaditeľa protokolu ministerstva vnútra Radovana Čuláka, ale proti tomuto úkonu sa postavila práve prokuratúra.

Podľa zatiaľ anonymizovaných výpovedí policajtov, ktorí dozerali na pobyt vietnamskej delegácie na Slovensku, im mal Radovan Čulák dať pokyn, aby istého Vietnamca preložili z českej dodávky do policajnej s tým, že minister vnútra Kaliňák o tom vie a že ide o štátny záujem. Ochrankárom podľa tvrdení zdrojov Denníka N mal Čulák povedať, že Vietnamec sa opil a spadol zo schodov. Dnes s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou vieme, že týmto údajne opitým Vietnamcom bol unesený a zbitý Trinh Xuan Thanh.

„Bolo by nepochopiteľné, keby slovenská prokuratúra odmietla Čulákov výsluch nemeckými vyšetrovacími orgánmi, pretože Čulák je minimálne kľúčovým svedkom. Môže byť však aj spolupáchateľom, čo by bol ďalší kamienok do mozaiky tohto obrovského škandálu Ficovej i Pellegriniho vlády,“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko a pokračoval: „Je nepochopiteľné, že ministerka vnútra Saková poslala na nútenú dovolenku riaditeľa Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ale priameho účastníka únosu Čuláka drží vo funkcii.“

Podľa SaS je to ďalšia silná indícia, že Vietnamci prevážali za krajne podozrivých okolností svojho občana do Vietnamu za aktívnej participácie Roberta Kaliňáka, ktorý mohol k tomu zneužiť aj svojho podriadeného Radovana Čuláka. „Netvrdíme, že Čulák vedel, že ide o únos, ale nemôžeme tvrdiť ani to, že nevedel. Preto trváme na tom, že by mal byť stíhaný spolu s exministrom vnútra Kaliňákom väzobne, lebo riziko ovplyvňovania svedkov je vzhľadom na postavenie týchto dvoch podozrivých osôb vysoké,“ tvrdí Ľ. Galko.

Vzhľadom na to, že Radovan Čulák bol podriadeným ministrovi Kaliňákovi a mohol len vykonávať jeho pokyny, strana SaS ho vyzýva, aby konečne pravdivo popísal, čo sa pred rokom počas návštevy vietnamskej delegácie stalo. Iba tak si môže zachrániť svoju občiansku a profesionálnu povesť.

Miroslav Beblavý/foto: Katarína Haršányová

NRSR: M.Beblavý: R.Kaliňák požiadal, aby bolo rokovanie neverejné, prešlo mu to 

Bratislava 9. augusta (TASR) –  Poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený) na svojom profile na sociálnej sieti informoval, že po odchode novinárov sa bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pokúšal zabezpečiť, aby celé rokovanie výboru týkajúce sa únosu vietnamského občana bolo neverejné.

Ešte predtým členovia výboru odhlasovali, že druhá časť rokovania by mala byť verejná.
„Keďže to Kaliňákovi prešlo, nebudem môcť od tejto chvíle z rokovanie výboru podávať ďalšie informácie,“ napísal Beblavý na sociálnej sieti.

ŠT MV SR Denisa Saková (vpravo) dnes ministerka vnútra (nom. SMER-SD)  a GR sekcie informatiky MV SR Jozef Čapuška/foto: TASR – Michal Svítok

D. Saková: Zbavila mlčanlivosti 14 príslušníkov ochranky, chystá sa do Nemecka 

Bratislava 8. augusta (TASR) – Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) v súvislosti s kauzou únosuvietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha zbavila mlčanlivosti 14 osôb z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) Ministerstva vnútra SR. O svojom kroku informovala na osobnom stretnutí nemeckého veľvyslanca v SR Joachima Bleickera.

Saková zopakovala, že rezort vnútra poskytuje a bude poskytovať nemeckým orgánom pri vyšetrovaní maximálnu súčinnosť. „Operatívne poskytujeme informácie už od septembra minulého roka, od prvého dožiadania z nemeckej strany,“ pripomenula Saková. Podľa jej informácií nemecké orgány v súvislosti s prípadom ešte nestihli na Slovensku vypočuť všetky osoby, ktoré plánovali a niekoľko výsluchov sa uskutoční aj v septembri tohto roka. Saková Bleickerovi potvrdila aj záujem stretnúť sa a hovoriť o téme s nemeckým ministrom vnútra.

„Nemecký veľvyslanec ocenil prístup slovenskej strany, vzájomnú spoluprácu a potvrdil, že nemecké orgány dostávajú všetky informácie,“ uviedol o stretnutí hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

S nemeckým veľvyslancom sa v utorok (7.8.) stretol aj prezident SR Andrej Kiska. „Prezident ma ubezpečil, že spolu s premiérom Petrom Pellegrinim sú zajedno, že slovenská strana podnikne všetko pre to, aby mohli byť čo najrýchlejšie objasnené otázky, ktoré ohľadom tohto bezprecedentného prípadu únosu zostávajú ešte otvorené. Všestrannú pomoc pri vyšetrovaní prisľúbil aj sám premiér Pellegrini spolkovej kancelárke Merkelovej už 2. mája v Berlíne a my ho, samozrejme, berieme za slovo,“ povedal v tejto súvislosti Bleicker pre TASR.

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (MOST-HÍD)/foto: MS SR

G. Gál verí vo vyšetrenie únosu, na vyvodenie dôsledkov chce najprv informácie 

Bratislava 8. augusta (TASR) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) verí v objektívne vyšetrovanie okolností únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Odchod šéfky rezortu vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) zatiaľ považuje za hypotetickú otázku. Ako hovorí, nemá žiadny dôkaz, že by spravila niečo proti vyšetrovaniu.

Gál chce, aby zodpovední niesli za prípad následky, najprv však treba podľa neho veci vyšetriť. „Je to veľmi zlé, mali by sme veľkú blamáž pre seba. V prvom rade musíme vedieť, ako sa to stalo a kto za to nesie vinu, či z nedbanlivosti, alebo z úmyslu, ale musíme vedieť, ako sa to stalo,“ skonštatoval po stredajšom stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom.

Na margo možného odchodu Mosta-Híd z vládnej koalície reagoval s tým, že „všetko je v hre, ale najprv musíme mať objektívne informácie“. Upozornil, že je iné, ak by Slovensko bolo do únosu zapojené z nedbanlivosti, a iné, ak by sa ho niekto aktívne zúčastnil. On osobne bude veriť tej verzii prípadu, ktorá bude vo vyšetrovacom spise.

Prezident Kiska po pondelkovom (6.8.) stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) uviedol, že ministerka vnútra stratila jeho dôveru a začína ju vnímať ako prekážku vyšetrenia prípadu únosu. Saková na to reagovala s tým, nevidí dôvod, aby odstúpila. Tvrdí, že urobila potrebné kroky na riadne vyšetrenie. Postavila tiež do vyšetrenia prípadu mimo službu šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) ministerstva vnútra Petra Krajčiroviča, čo žiadal Most-Híd.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sedí po prerušení svojho vystúpenia so správou o stave Slovenskej republiky v pléne Národnej rady SR v Bratislave 13. júna 2018. Prejav prezidenta sa odložil o niekoľko minút. Spôsobili to poslanci ĽSNS, ktorí v rozpore s rokovacím poriadkom priniesli do pléna vizuálne pomôcky. Po viacnásobnom napomenutí ich predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vykázal a prerušil na 10 minút schôdzu. FOTO TASR – Martin

Kiska ubezpečil veľvyslanca Nemecka, že SR podnikne všetko pre objasnenie únosu 

Berlín/Hanoj/Bratislava 8. augusta (TASR) – Nemecká strana vzala Slovensko za slovo, že urobí kroky pre vyšetrenie okolností únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Vyplýva to zo stanoviska nemeckého veľvyslanectva v SR.

„Prezident Kiska ma ubezpečil, že spolu s premiérom Pellegrinim sú zajedno, že slovenská strana podnikne všetko pre to, aby mohli byť čo najrýchlejšie objasnené otázky, ktoré ohľadom tohto bezprecedentného prípadu únosu zostávajú ešte otvorené. Všestrannú pomoc pri vyšetrovaní prisľúbil aj sám premiér Pellegrini spolkovej kancelárke Merkelovej už 2. mája v Berlíne a my ho, samozrejme, berieme za slovo,“ povedal pre TASR nemecký veľvyslanec Joachim Bleicker na margo utorkového (7.8.) stretnutia s prezidentom.

Prezident SR Andrej Kiska nemeckému veľvyslancovi na stretnutí oznámil, že Slovensko začalo robiť potrebné kroky na objasnenie podozrenia zo zapojenia slovenských štátnych orgánov do únosu občana Vietnamu z Nemecka. Podľa Kisku je nevyhnutné, aby sa verejnosť dozvedela pravdu a Slovensko zostalo dôveryhodným partnerom Nemecka.

O prípade hovorila ešte v máji aj nemecká kancelárka Angela Merkelová s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). „Všetko, čo pomôže objasneniu, musí ísť na stôl a pán predseda vlády mi prisľúbil súčinnosť,“ priblížila vtedy na tlačovej konferencii nemecká kancelárka s tým, že informácie potrebujú i v súvislosti so súdnym konaním s jedným z únoscov.

Pellegrini tento týždeň vyhlásil, že ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) bude musieť zabezpečiť nestranné vyšetrovanie okolností únosu. Na stredu má naplánovaný aj rozhovor s veľvyslancom Bleickerom. Má tiež vycestovať do Nemecka na stretnutia s partnermi.

Richard Sulík, predseda SaS/ foto: SaS

R. Sulík: R. Fico stojí na čele sprisahania proti demokracii a zákonnosti 

Bratislava 8. augusta (TASR) – Poslanec Národnej rady SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico svojimi videoposolstvami opäť otvára otázku, „či je celkom pri zmysloch, ak bezprecedentnú blamáž svojej vlády ohľadom únosu vietnamského podnikateľa interpretuje ako sprisahanie voči súčasnej vláde“. Uviedol to predseda SaS Richard Sulík.

„Na čele sprisahania stojí Fico. Je to sprisahanie proti demokracii a zákonnosti na Slovensku. Jeho morálny úpadok sa však začal dávno, akurát dnes je už vidieť, že upadá fyzicky a aj na duchu. Mal by si dať dlhý oddych a odísť z politiky. Stal sa balvanom, ktorý ťahá Slovensko ku dnu,“ poznamenal Sulík.

Podľa Sulíka si bývalý premiér namiesto toho, aby rešpektoval fakt, „že Trinh Xuan Thanh bol do Vietnamu zavlečený proti svojej vôli a za pomoci slovenského vládneho špeciálu, vymýšľa si imaginárnych nepriateľov“. „Poslanec Fico tým len na seba vrhá podozrenie, že ani on nie je bez viny,“ povedal Sulík. „Domnienku, že môže zatajovať dôležité skutočnosti, posilňuje aj to, že v únose mal byť zaangažovaný jeho poradca Le Hong Quang, pričom Fico zaňho loboval u prezidenta Andreja Kisku, aby ho vymenoval za slovenského veľvyslanca vo Vietname,“ doplnil.

Fico podľa Sulíka „blúzni o protivládnom sprisahaní, aby odviedol pozornosť svojich voličov od podstaty“. Tú podľa Sulíka približujú mená jeho najbližších spolupracovníkov, a to Viliam Jasaň, Mária Trošková, Le Hong Quang či trestne stíhaný Ladislav Bašternák, u ktorého Fico stále býva.

Podobne ako v prípade CT, ktoré nikto nekúpil, podobne ako v prípade politického zneužitia vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky, o ktorej nič nevieme, prichádza ďalší pokus útoku na vládu, koalíciu a osobitne na Smer-SD. Na sociálnej sieti to vyhlásil šéf Smeru-SD v reakcii na informácie o zapojení Slovenska do únosuvietnamského podnikateľa. „Ešte ani neuschol atrament na ničím nepodloženom článku o únose a už sa umelo vyvoláva ďalšia vlna proti vláde a Smeru-SD. Sorosove deti hovoria o protivládnych protestoch, opozícia a prezident Andrej Kiska chrlia jedno obvinenie za druhým a kriminalizujú. Takýto priebeh mali všetky protivládne protesty,“ povedal Fico na sociálnej sieti ešte 3. augusta s tým, že na druhej strane sú rad za radom vyvracané tvrdenia z článku o participácii štátnych orgánov na únose Vietnamca.

Predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií/foto: ÚV SR

R. Kaliňák bol pre kauzu uneseného Vietnamca na detektore lži 

Bratislava 7. augusta (TASR) – Poslanec Národnej rady SR za Smer-SD a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák absolvoval pre kauzu vlaňajšieho únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha test na detektore lži. Oznámil to na utorkovom brífingu s tým, že jeho odpovede na otázky súvisiace s prípadom boli vyhodnotené ako pravdepodobne pravdivé.

Kaliňák informoval, že okrem kontrolných a neutrálnych otázok odpovedal aj na štyri kľúčové otázky, ktoré zaujímajú slovenskú verejnosť a súvisia s prípadom uneseného Vietnamca. V teste sa bývalého šéfa rezortu vnútra pýtali, či vedel v čase návštevy vietnamského ministra o únose občana Vietnamu v Nemecku, či pomáhal organizovať únos občana Vietnamu, či dával pokyny zamestnancom vnútra, aby pomáhali organizovať únos občana Vietnamu a či mal informáciu o tom, že omámený a zbitý občan Vietnamu bol preložený do auta kolóny delegácie vietnamského ministra.

Kaliňák na tieto otázky odpovedal slovom nie. „Všetky štyri odpovede prístroj vyhodnotil ako pravdivé. Expert v záverečnej správe konštatuje, odpovede na relevantné otázky boli pravdepodobne pravdivé. Spojenie pravdepodobne pravdivé sa pri týchto testoch používa vo všeobecnosti a predstavuje najvyššiu možnú známku pravdivosti,“ tvrdí Kaliňák. Jediné dve odpovede, ktoré detektor označil za pravdepodobne nepravdivé, boli v kategórii kontrolných a neutrálnych otázok. „Na otázku, či som sa bál, že sa stane chyba pri tomto teste, som odpovedal nie. Prístroj však ukázal, že nie som až taký hrdina. Na otázku, či som niekedy niekomu urobil niečo zlé, som odpovedal nie, ale odpoveď bola hraničná,“ vysvetlil.

Kaliňák uviedol, že absolvoval detektor lži u experta, u ktorého sa testu podrobil v minulosti aj líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ak by bol na detektore lži na Kriminalistickom a expertíznom ústave Policajného zboru alebo na Národnom bezpečnostnom úrade, výsledky testu by boli podľa Kaliňáka vnímané ako zmanipulované, keďže viedol dlhé roky ministerstvo vnútra.

Poslanec vyzval redakciu Denníka N, ktorá vo štvrtok (2.8.) zverejnila opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a s použitím vládneho špeciálu, aby sa rovnako zodpovedne postavila k tejto téme. „Lebo doteraz žiadnym spôsobom nepreukázala dôveryhodnosť zverejňovaných informácií,“ skonštatoval Kaliňák s tým, že on bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Môže vás zaujať:

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina, my nezabúdame
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *