Správy

AKTUALIZUJEME: A takto si tu žijeme v 15. týždni

Redakcia Dalito.sk prináša týždňové prehľady základných politických a spoločenských udalosti na jednom mieste. Súhrn najdôležitejších udalostí týždňa od 9. 4. do 15. 4. 2018. Nekomentované informácie o udalostiach na Slovensku pravidelne dopĺňame zo zdrojov TASR a tlačových správ. 

Na zhromaždení Za slušné Slovensko opäť žiadali odchod šéfa polície T. Gašpara 

Bratislava 15. apríla (TASR) – Na bratislavskom Námestí SNP sa zišli ľudia na ďalšom zhromaždení Za slušné Slovensko. Hlavnou výzvou zúčastnených, ktorých počet podľa oznámenia organizátorov presiahol 30.000, bolo odstúpenie prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara i špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.


Túto požiadavku viackrát zopakovali moderátori zhromaždenia, vyhlásili, že je to prvá a nevyhnutná zmena k obnoveniu dôvery verejnosti v štát a jeho orgány. Gašparovi i Kováčikovi vyčítali, že pod ich vedením polícia a špeciálna prokuratúra dlhodobo ignorujú korupčné kauzy, Gašparovej vizitke pripisujú i postup pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, takisto aj útek odsúdeného bossa východoslovenskej mafie Róberta Okoličányho.

Ďalšie verejne formulované požiadavky sa týkajú nezávislosti policajnej inšpekcie, a tiež zmeny spôsobu výberu vedenia PZ i špeciálneho prokurátora.

Nevyhnutné zmeny v orgánoch polície, prokuratúry i súdov deklaroval vo svojom vystúpení člen Súdnej rady Pavol Žilinčík. Lekár a vysokoškolský pedagóg Vladimír Krčméry vo svojom prejave ocenil, že tí, ktorí sa pripojili k iniciatíve Za slušné Slovensko, dokázali pokojnou a nenásilnou formou protestov dosiahnuť za krátky čas nemalé zmeny. „Naším argumentom sú solidarita a pravda a v tom sa zaraďujeme medzi vyspelé národy,“ povedal.

Na pódiu vystúpil i novinár Marián Leško, rovnako tak farmár František Oravec z Gyňova, ktorý zopakoval svoj prejav z protestného vystúpenia 5. apríla v Košiciach, v ktorom rozprával o zastrašovaní farmárov na východnom Slovensku a podvodoch s agrodotáciami. K ľuďom sa prihovorili aj herci činohry Slovenského národného divadla Táňa Pauhofová a Richard Stanke.

Približne dve hodiny trvajúce podujatie prebehlo pokojne, nenarušili ho žiadne incidenty.

Okrem Bratislavy sa zhromaždenie Za slušné Slovensko uskutočnilo aj v Humennom na východnom Slovensku. Organizátori chceli týmto spôsobom symbolicky vyjadriť jednotu naprieč všetkými slovenskými krajmi od západu po východ.


Humenné: Protest Za slušné Slovensko pritiahol do centra stovky ľudí 

Humenné 15. apríla (TASR) – Protest Za slušné Slovensko sa v nedeľu popoludní konal v centre Humenného. Podujatie, na ktoré prišli stovky ľudí, prebehlo pokojne a bez incidentov.

„Chceli sme spojiť Humenné a Bratislavu, najvýchodnejšiu a najzápadnejšiu časť krajiny, ako aj ukázať, že protestujúci tu nie sú platení, že chcú bojovať za spravodlivosť a vyšetrenie bezcitnej vraždy novinára Jana Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedol pre novinárov za organizátorov Tomáš Šudík. Prvoradou požiadavkou pritom podľa neho ostáva odvolanie Tibora Gašpara z funkcie policajného prezidenta a dôsledné vyšetrenie dvojnásobnej vraždy. Účasť na zhromaždení odhadol na zhruba tisícku občanov.

Podujatie podporili organizátori protestov ďalších východoslovenských miest – Košíc, Prešova či Kežmarku. Na pódiu vystúpila aj matka zavraždenej Martiny – Zlatica Kušnírová. Pripomenula, že sa blíži 5. máj, kedy snúbenci chceli spečatiť svoju lásku svadobným sľubom. Na ich svadbu a budúce vnúčatá sa tešila spolu s rodičmi Jána Kuciaka. „Všetko toto nám zobral vrah len preto, že bojovali za spravodlivosť, žili poctivý život, ku ktorému sme ich celý život viedli a takto sme ich vychovali,“ povedala. Kriticky sa vyjadrila o policajnom vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy, ktoré podľa nej ani po takmer dvoch mesiacoch neprinieslo výsledky.

„Zatiaľ nevieme nič, len to, čo vy všetci. Takisto sa nerobí s tými kauzami, na ktoré Janko poukazoval – tých 73 oznámení, kde opisoval rôznych ľudí. Tí stále sedia na svojich miestach, nič sa nedeje, nič sa nekoná. Janko s Martinou preliali svoju krv zbytočne, nadarmo. Každý si robí po svojom, pre ich mamon k peniazom mne zomreli dve deti, preto vás prosím a verejne vyzývam, aby ste nás v tom nedobrovoľnom boji, do ktorého nás vtiahli – mňa a Jankovu rodinu, nenechali samých,“ uviedla.

Na pódiu vystúpili aj herec Daniel Žulčák, novinár Eugen Korda, učiteľka Daniela Polovková, bývalá riaditeľka materskej školy Anna Lopatová, farmár Marián Micko a ďalší. K protestujúcim sa listom prihovoril klavirista a skladateľ Peter Breiner a Fedor Gál. Piesne zaspievali Katarína Koščová i Martin Husovský.

Premiér: Dôvera v našu políciu každoročne rastie, Gašpar je profesionál 


Bratislava 15. apríla (TASR) – Dôvera v našu políciu každým rokom rastie, Slovensko patrí vďaka práci policajtov medzi najbezpečnejšie krajiny na svete, a policajný prezident Tibor Gašpar je maximálny profesionál. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to vyhlásil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že sa nebude vyjadrovať k personálnym otázkam v Policajnom zbore, ale bude rešpektovať názor ministra vnútra.

„Dôvera v našu políciu medzi ľuďmi každým rokom rastie,” povedal Pellegrini, podľa ktorého sa štatistiky trestnej činnosti vo viacerých ukazovateľoch vyvíjajú veľmi pozitívne. „Na Slovensku máme 23.000 policajtov, ktorí sú dennodenne v uliciach a nocou i dňom bdejú nad tým, aby sa nám tu bezpečne žilo. Slovensko aj vďaka ich práci patrí medzi najbezpečnejšie krajiny na svete,” zdôraznil Pellegrini. Policajného prezidenta Gašpara pri svojej práci osobne stretol viackrát. „Je to človek, ktorý je maximálny profesionál, ktorý chodí na rokovania pripravený,“ vyhlásil predseda vlády, podľa ktorého je na škodu, že takýto profesionál bol vystavený obrovskému tlaku. „Nestačí povedať, že nedôverujeme polícii, lebo Gašpar. Na základe čoho, akých konkrétnych vecí?“ spýtal sa Pellegrini, podľa ktorého nemá policajný prezident možnosť zasiahnuť do vyšetrovania vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice, keďže je to v rukách NAKA a ďalších orgánov.

Pripomenul, že na prípade pracuje jeden z najväčších tímov v histórii Slovenska, ktorý pri vyšetrovaní maximálne využíva aj ponúknutú medzinárodnú pomoc. Pellegrini sa plánuje stretnúť s generálnym prokurátorom, aby ho po „technickej stránke“ uistil, či tímy pracujú, ako majú. „Ja sa nechcem dozvedieť žiadne informácie z vyšetrovacieho spisu, chcem len uistenie, že všetko ide, ako má a už potom je naozaj len otázka to, v akom časovom horizonte sa podarí chytiť páchateľa . Ale v tomto prípade odvolanie policajného prezidenta alebo jeho odchod z funkcie má na výsledok vyšetrovania vraždy dvoch mladých ľudí nulový efekt,“ myslí si premiér.

Ako predseda vlády sa nebude vyjadrovať k tomu, či má Gašpar ostať na svojom poste. “Žiadny premiér ani prezident SR sa nemajú čo starať do personálnych otázok Policajného zboru, to je úloha ministra vnútra,” zdôraznil Pellegrini s tým, že bude rešpektovať ministrov názor.

Polícia zverejnila na Facebooku, že pátra po bossovi Róbertovi Okoličánym 

Bratislava 14. apríla (TASR) – Slovenská polícia zverejnila na svojej facebookovej stránke, že pátra po východoslovenskom bossovi Róbertovi Okoličánym, ktorého v stredu (11.4.) Najvyšší súd SR odsúdil za viacero vrážd, zosnovanie zločineckej skupiny a iné závažné trestné činy na doživotný trest odňatia slobody.

Ako sa uvádza na policajnej facebookovej stránke, pátranie vydalo vo štvrtok (12.4.) Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach. Dôvodom je dodanie do výkonu trestu odňatia slobody.


Polícia vo štvrtok odmietla, že by pochybila v prípade údajného úteku Okoličányho. V písomnom stanovisku vtedy uviedla, že realizuje všetky potrebné úkony na dodanie odsúdených osôb do výkonu trestu odňatia slobody a koná dokonca proaktívne namiesto súdu a prokuratúry.

Predseda senátu NS v stredu vydal príkaz polícii na dodanie Okoličányho na výkon trestu po tom, ako bol vynesený rozsudok, kde padli tri doživotné tresty odňatia slobody a ďalším členom skupiny udelil súd dlhoročné tresty za mrežami. Podľa Denníka N je Okoličány už na úteku v zahraničí, podobne ako jeho údajná ‘pravá ruka’ Róbert Nigut. Po Nigutovi polícia bezúspešne pátra už od roku 2013. Okoličány na definitívny rozsudok čakal na slobode.

Polícia nepotvrdila, že Okoličány je na úteku. Uviedla, že bossa východoslovenského podsvetia mohla zatknúť až po tom, čo dostala príkaz zo súdu. „Od momentu, ako polícia dostala príkazy zo súdu, realizuje všetky potrebné úkony na dodanie odsúdených osôb do výkonu trestu odňatia slobody,“ vysvetlilo vo štvrtok oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru (PPZ) SR.

Komunikačné oddelenie policajného prezídia mimo iného vysvetlilo, že súdy ani prokuratúra neoznamujú polícii dátumy pojednávaní a už vôbec nie spôsob, akým bude rozhodnuté.

Bratislava: Pre nedeľňajší protest bude v centre vylúčená premávka električiek 

Bratislava 14. apríla (TASR) – V centre Bratislavy bude pre nedeľňajší (15.4.) protest na Námestí SNP vylúčená zhruba od 16.00 h premávka električiek liniek 1, 3, 4, 6, 7, 8 a 9, a to v úseku Šafárikovo námestie – Štúrova – Jesenského – Námestie SNP a Špitálska. Informuje o tom na svojej webovej stránke Dopravný podnik Bratislava (DPB).

Dopravca zároveň posilní hliadky svojho dispečingu, ktorý bude na vzniknutú situáciu operatívne reagovať a v prípade potreby v spolupráci s políciou skráti alebo odkloní aj ďalšie linky MHD. Električky budú počas zhromaždenia jazdiť po odklonových trasách.

Polícia upozorňuje, že približne od 15.00 h sa na Námestí SNP, Šafárikovom námestí, Štúrovej ulici a v priľahlých uliciach Starého Mesta môžu obmedzenia týkať aj osobnej dopravy, vodičom preto odporúča využiť na prejazd inú trasu. „Tým, ktorí počas dňa budú parkovať v tejto lokalite odporúčame, aby si do 15.00 h preparkovali svoje vozidlá na iné miesta, nakoľko to už potom pravdepodobne nebude možné,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Veronika Slamková.

Zhromaždenie Za slušné Slovensko sa na Námestí SNP začína o 16.00 h, od 15.30 by sa na toto miesto mali zo Šafárikovho námestia presúvať študenti, ktorí sú zúčastnia na pochode organizovaného iniciatívou #Niejenámtojedno.

Za predsedu strany SPOLU zvolili na ustanovujúcom sneme Miroslava Beblavého 

Poprad 14. apríla (TASR) – Za predsedu novej politickej strany SPOLU – občianska demokracia na jej ustanovujúcom sneme v sobotu v Poprade zvolili poslanca NR SR Miroslava Beblavého. Podpredsedami sa stali poslanec NR SR Jozef Mihál, poslankyňa NR SR a primátorka Prievidze Katarína Macháčková a ochranár a filmár Erik Baláž.

SPOLU sa prezentuje ako stredopravá strana, ktorej piatimi prioritami sú hĺbková rekonštrukcia štátu, silná a moderná ekonomika, dostupné zdravotníctvo a kvalitné školstvo, zelená krajina a prosperujúce regióny, a proeurópska orientácia.

„Nechceme byť malým uzavretým kubom, ale otvorenou občianskou stranou s veľkým počtom členov, ktorí sa budú spolupodieľať na zmene krajiny, pretože len spolu môžeme posunúť Slovensko vpred. Našou ambíciou je byť súčasťou sily, ktorá bude zostavovať vládu. Odmietame však byť v koalícii s Kotlebovou ĽSNS a Smerom–SD,“ deklaroval Beblavý. Za lídra bol zvolený 172 hlasmi delegátov zo 174 prítomných.

Snem tiež zvolil predsedníctvo strany a programové dokumenty. Najdôležitejšie je podľa Beblavého v súčasnosti vrátiť ľuďom dôveru v spravodlivosť a zmysluplnosť politiky. Základným cieľom strany bude preto realizovať Rekonštrukciu štátu, ktorá má predstavovať ucelené ekonomické, inštitucionálne a politické zmeny „na odstránenie systému Smeru a vybudovanie odolných inštitúcií“.

Pôvodné štyri priority boli doplnené o piatu – Zelenú krajinu a prosperujúce regióny, ktoré v strane personálne a odborne zastreší Erik Baláž. Podľa neho je rozvoj regiónov možné postaviť na turizme čerpajúcom z unikátnej prírody namiesto drancovania prírodných zdrojov. „Poľnohospodárstvo môže opäť produkovať kvalitné miestne potraviny a zamestnávať ľudí,“ uviedol.

Zakladateľmi strany sú nezaradení poslanci NR SR, okrem Beblavého, Mihála a Macháčkovej k nim patria Zuzana Zimenová, Simona Petrík, Viera Dubačová a Oto Žarnay. Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu v januári tohto roka. Strana má aktuálne podľa Beblavého 400 členov, ale aj ďalšie stovky žiadostí o členstvo a registrovaných takmer 4000 sympatizantov. Financovaná je z príspevkov členov a z darov verejnosti. Na európskej úrovni sa bude uchádzať o členstvo v Európskej ľudovej strane. Regionálni predstavitelia SPOLU zastupujú stranu v 46 okresoch.

 A. Baránik: Neodvolaním T. Gašpara potvrdil T.Drucker nesvojprávnosť 

Bratislava 14. apríla (TASR) – Minister vnútra SR Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) mal okamžite po nástupe do funkcie odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. V diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy to uviedol poslanec SaS Alojz Baránik. „Z toho, že to neurobil vidíme, že je nesvojprávny a že ministerstvo neriadi, iba ho zastrešuje. V skutočnosti to ministerstvo patrí niekomu inému, niekomu, kto je za touto vládou,“ povedal.

Oponent v diskusii, predseda poslaneckého klubu SNS v NR SR Tibor Bernaťák sa voči jeho slovám ostro ohradil. „Som členom vládnej koalície, no za mnou nikto nie je, ja som absolútne svojprávny, takéto slová si vyprosujem,“ zdôraznil. „To si môžete vyprosiť, ale nás to nezaujíma, taká je realita vyplývajúca z vašich výsledkov,“ povedal Baránik na margo vládnej koalície.

Poslanci, členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR sa dostali do verbálnej konfrontácie pri debate o navrhovaných zmenách pri obsadzovaní postu policajného prezidenta.

Bernaťák priznal, že v návrhu má SNS „zopár otáznikov“, o ktorých vedie diskusiu, týkajú sa napríklad dĺžky mandátu šéfa polície. „Skôr ako sedemročné obdobie by sme navrhovali model dva x  štyri roky,“ uviedol Bernaťák. Ďalšou otázkou do diskusie je spôsob možnosti odvolať policajného prezidenta. „Ak urobí vážnu chybu, mal by odísť,“ povedal s tým, že právo odvolať policajného prezidenta by mohla mať vláda. „Ale to je ešte súčasťou debaty k návrhu vo vnútri SNS,“ priblížil. Podľa Baránika by mal mať minister možnosť odvolať policajného prezidenta, no s exaktným odôvodnením, pričom by toto odôvodnenie malo tvoriť základ pre možnú súdnu žalobu za neoprávnené odvolanie.

Obaja sa zhodli, že kandidát by mal byť človek, považovaný za autoritu z morálneho i profesionálneho hľadiska. Baránik tvrdí že na policajnom prezidentovi by sa mala zhodnúť nielen vládna väčšina. „Bol by to ideálny stav, keby prišlo k dohode medzi koalíciou a opozíciou, no vieme, aký je súčasný stav v parlamente, keď nás opozícia neustále kriminalizuje,“ reagoval Bernaťák. Myslí si, že preveriť morálnu integritu i profesionalitu kandidáta bude bez problémov možné pri vypočúvaní pred brannobezpečnostným výborom parlamentu. „Predpokladám, že členovia výboru z radov opozičných poslancov kandidáta rozoberú do šróbikov,“ povedal.

Venovali sa aj zmenám v prípade Inšpekcie Ministerstva vnútra SR. Koaličný poslanec nevidí problém, ak by inšpekcia naďalej fungovala v rámci rezortu vnútra, nemala by byť však priamo podriadená ministrovi vnútra či prezidentovi Policajného zboru. „Šéf inšpekcie by mal mať do istej miery nezávislosť, minimálne od ministra vnútra, ktorý ho nebude môcť menovať či odvolávať, to by malo prejsť na iný orgán, napríklad na vládu,“ uviedol Bernaťák. Podľa zástupcu najsilnejšej opozičnej strany by obdobne ako pri menovaní policajného prezidenta mala výberu predchádzať širšia verejná diskusia a zabezpečená dostatočná previerka kandidáta. „Takisto aj v prípade šéfa inšpekcie musia byť jasne stanovené objektívne dôvody jeho odvolania, uviedol tímlíder SaS pre súdnictvo a spravodlivosť.

J. Hrabko: Smer-SD v prieskume klesol, SaS a OĽaNO zatienila ulica a stagnujú 

Bratislava 14. apríla (TASR) – Aprílový prieskum preferencií agentúry AKO potvrdil, že podpora Smeru-SD v dôsledku politickej krízy klesla, na druhej strane SaS a OĽaNO protesty súvisiace s tragickými udalosťami nepriniesli očakávaný preferenčný nárast. SaS v porovnaní s februárom stúpla o 0,9 percenta a OĽaNO o percento klesli.

„Bola to situácia, pri ktorej vám nepomôžu ani tri tlačovky denne. Pozornosť verejnosti nebola sústredená na politické strany, ale na to, čo sa deje v uliciach. A tie tlačovky neboli veľmi dobre robené, pamätáme si, ako pani Ďuriš Nicholsonová vzniesla obvinenia na pani ministerku Matečnú a potom sa nepotvrdili. Koniec–koncov, na samotné protesty, ktoré organizovali tieto strany, prišlo minimum ľudí v porovnaní s protestmi Za slušné Slovensko,“ povedal v diskusii na Tablet.tv publicista Juraj Hrabko.

„Aj výmena vlády sa hodnotí vo všeobecnosti ako úspech ulice, hoci podľa mňa to bol aj úspech tlaku Mosta–Híd,“ dodal na margo stagnácie SaS a OĽaNO. Najsilnejšia vládna strana Smer-SD podľa tohto prieskumu stratila v porovnaní s februárom štyri percentá. Potvrdili sa tým výsledky, ktoré agentúra Focus nemerala priamo v čase eskalácie protestov na uliciach. Podľa Hrabka sa nedá vylúčiť ďalší pokles Smeru až pod psychologickú 20-percentnú hranicu.

Z dlhodobého hľadiska to podľa neho neznamená, že Smer nemá šancu tento vývoj otočiť, dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej a následné protesty však zanechajú trvalú stopu. „Nevylučujem ani zastabilizovanie preferencií Smeru, prípadne nárast, ale Smer už nikdy nebude takým politickým hegemónom, akým bol v minulosti,“ povedal Hrabko.

Do prieskumu sa s približne trojpercentnou podporou dostali aj dve nové strany, Progresívne Slovensko Ivana Štefunka a SPOLU Miroslava Beblavého a nárast na viac ako osem percent zaznamenalo KDH. Podľa Hrabka to môže súvisieť aj s tým, že na straníckom sneme v boji o post predsedu uspel opäť Alojz Hlina.

V aprílovom prieskume dôveryhodnosti politikov agentúry AKO skončil na prvom mieste prezident Andrej Kiska s podporou 67 percent respondentov. Druhým najdôveryhodnejším politikom sa stal premiér Peter Pellegrini zo Smeru-SD (41 percent), na delenej tretej priečke sú Béla Bugár z Mosta-Híd a Richard Sulík zo SaS (obaja 37 percent).

Na štvrtom mieste skončil predseda parlamentu zo SNS Andrej Danko (35 percent), piatom Boris Kollár zo Sme rodina (34 percent), šiestom Igor Matovič z OĽaNO (32 percent) a siedmom Alojz Hlina z KDH (28 percent). Až ôsme miesto obsadil expremiér Robert Fico zo Smeru-SD (24 percent). Deviate miesto v dôveryhodnosti obsadil Marian Kotleba z ĽSNS (21 percent).

„Vyzerá to, že sme nepoučiteľní a myslíme si, že kto má funkciu, má aj rozum. Ukazuje sa, že Andrej Kiska má stále veľkú dôveru občanov, čo je pre mňa trochu zarážajúce,“ reagoval Hrabko. „A čo sa týka Bélu Bugára, pozrite sa, čo sa na neho navalilo aj v poslednej dobe a je tretí najdôveryhodnejší. V rámci širšieho spektra obyvateľstva dôveryhodnosť stále má a má ju možno aj preto, ako sa mu podarilo túto krízu vyriešiť. A treba spomenúť aj Richarda Sulíka, ktorý nie je veľmi obľúbený medzi novinármi aj politológmi. Ale je spolu s Bélom Bugárom tretí najdôveryhodnejší a jeho strana druhá v prieskumoch,“ dodal.

V relácii sa Hrabko vyjadril aj k nečakanému úmrtiu bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) a bezprostrednej reakcii Igora Matoviča (OĽaNO) na sociálnych sieťach, ktorý ho aj v deň smrti spájal s mafiou.
„Každý si píšeme vlastné meno. Ide o vyjadrenie Igora Matoviča, ja by som také nikdy nedal. Ide podľa mňa o nekultúrnosť až neokrôchanosť. Na druhej strane, Robert Fico nemal oveľa lepšie vyhlásenia ako Igor Matovič, keď obvinil niektorých ľudí zo smrti Pavla Pašku,“ reagoval Hrabko. Osobne nepovažoval Pavla Pašku na poste predsedu parlamentu za „nijakú veľkú politickú hviezdu“ a vyčíta mu viacero pochybení. „Ja sa držím porekadla, že o mŕtvych sa má hovoriť len dobre alebo mlčať. Ale môžem hodnotiť nie jeho osobu, ale politickú činnosť,“ povedal Hrabko.

Krátko reagoval aj na kongres strany SaS, ktorý konštatoval pripravenosť prevziať vládnu zodpovednosť. „Nepoznám stranu, ktorá by o sebe nepovedala to isté. Je to prirodzené. Sú to deklaratórne veci. A SaS už bola súčasťou vlády. Nehodnotím to veľmi pozitívne, lebo SaS povalila vlastnú vládu a umožnila nástup Smeru-SD Roberta Fica,“ povedal Hrabko.

SaS avizovala na jeseň vlastnú tieňovú vládu. „Načo sa robila opozičná zmluva medzi SaS a OĽaNO, keď sa nedokážu dohodnúť ani na spoločnej tieňovej vláde? Nakoniec tu budeme mať viac tieňových vlád ako opozičných strán,“ reagoval Hrabko.

Slovenskí Maďari sú podľa Matoviča lojálni voči SR, Hlina v tom chce mať jasno 

Bratislava 14. apríla (TASR) – Občania maďarskej národnosti sú lojálni voči Slovensku a túžia po tom, aby sa im na Slovensku žilo dobre. Vyhlásil to predseda OĽaNO Igor Matovič po stretnutí s partnermi zo SaS, KDH a SMK. Šéf KDH Alojz Hlina mal svojho času o lojálnosti predstaviteľov SMK pochybnosti. Je však ochotný hľadať prieniky.

„Slovensko je od Oravskej Polhory po Komárno a my sme slovenskí politici, ktorí robia slovenskú politiku pre ľudí žijúcich na Slovensku. Pokiaľ sa na tomto zhodneme, potom nie je problém hľadať prieniky,“ povedal Hlina po rokovaní s partnermi za okrúhlym stolom.

Matovič je o lojálnosti občanov maďarskej národnosti voči Slovensku presvedčený. Aj oni chcú, aby na južnom Slovensku boli funkčné nemocnice, dobré školy a aby nemuseli odchádzať od rodín za prácou inam.

„Vážime si týchto ľudí, sme vlastenci a preto nám záleží na tom, aby sa ľudia bez ohľadu na národnosť cítili na Slovensku dobre. Preto sme podali pomocnú a partnerskú ruku SMK,“ doplnil s tým, že na Slovensku sa majú dobre cítiť všetci ľudia bez ohľadu na národnosť. S Mostom-Híd Matovič spolupracovať nechce.

SaS, OĽaNO (obe parlamentné), KDH a SMK (obe mimoparlamentné) sa v piatok stretli za okrúhlym stolom. Chcú ľuďom ukázať, že vedia spolupracovať. Naznačili, že štvorlístok by mohol byť základom budúcej vládnej koalície. Sú presvedčení, že vedia vytvoriť alternatívu voči súčasnej vláde.

Viac ako 30 redaktorov RTVS píše, že pracujú slobodne a bez nátlaku 

Bratislava 13. apríla (TASR) – Vážení poslucháči a diváci, obraciame sa na Vás ako profesionáli, ktorí sú hrdí na to, že môžu pracovať v RTVS. Doteraz sme mlčali, ale v situácii, v ktorej zaznievajú pochybnosti o tom, či pracujeme slobodne, sa už musíme ozvať. Týmito slovami začína list RTVS, ktorý zatiaľ podpísalo 35 redaktorov.

Divákov, poslucháčov, ale aj domáce a medzinárodné novinárske organizácie ubezpečujú, že pracujú slobodne a bez nátlaku. „Nechceme vťahovať verejnosť do interných záležitostí, ktoré nesúvisia s ohrozením slobody slova. Ak by bola ohrozená naša sloboda, alebo ak by sme cítili pokusy o manipuláciu, boli by sme prví, ktorí by sa ozvali,“ uviedli v liste.

Tiež garantujú, že vysielajú čestne, objektívne a ako inštitúcia verejnej služby. „Zároveň si vážime aj kritický, ale konštruktívny pohľad na skvalitnenie našej práce. A máme záujem o ňom v RTVS diskutovať,“ končí sa list.

RTVS zároveň odmieta medializované informácie, že za listom je iniciatíva šéfa spravodajstva Vahrama Chuguryana. „Týmto listom chceme širokú verejnosť ubezpečiť, že pracujeme v slobodnej atmosfére a že na nás nikto nevyvíja nátlak. Chceme zdôrazniť, že za obsahom listu si stojíme a že nebol sformulovaný nikým z vedenia spravodajstva RTVS. Je to náš list. Sme pobúrení tým, že v súvislosti s našou iniciatívou niekto šíri dezinformácie,“ odkázali podpísaní redaktori.

Začiatkom apríla 58 členov spravodajstva napísalo vedeniu RTVS otvorený list, v ktorom tvrdili, že zatiaľ pracujú slobodne, ale „v nepriateľskej atmosfére“. Manažmentu RTVS vyčítali neochotu akceptovať oponentný, kritický názor, naznačujú tiež možné ovplyvňovanie spravodajstva. „Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia,“ uviedli. Podpísaní takisto vyjadrujú obavu, že spravodajstvo RTVS môže stratiť dôveru, ktorú si u divákov a poslucháčov získalo v posledných rokoch.

Vedenie RTVS na to reagovalo tým, že za iniciatívou signatárov otvoreného listu je skôr neochota akceptovať snahu nového manažmentu vytvárať objektívne, vyvážené, nestranné spravodajstvo. „Tí, ktorí sa s tým nedokážu stotožniť, neakceptujú roky platné pravidlá odvodené od Zákona o RTVS a z neho vyplývajúcich vnútorných smerníc a hľadajú vnútorného i vonkajšieho nepriateľa,“ uviedli v spoločnom stanovisku generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, šéf spravodajstva Vahram Chuguryan a vedúce televíznej a rozhlasovej spravodajskej sekcie Hana Lyons a Petra Stano Maťašovská.

Poukázali tiež na to, že nový manažment spravodajstva sa vplyvom fluktuácie v redaktorskom kolektíve v posledných rokoch borí i s častými nedostatkami v práci a jazykovom prejave mladých redaktorov, vyplývajúcimi z nedostatku skúseností i toho, že nemali možnosť cibriť svoj novinársky potenciál pod vedením skúsenejších senior redaktorov. „Radikálne mladé jadro spravodajstva namiesto toho, aby venovalo energiu sebavzdelávaniu sa rozhodlo stavať barikádu zvnútra, hľadať nepriateľa a kričať na ostatných – „kto nejde s nami, ide proti nám!“ naznačilo vedenie RTVS i prístup podpísaných k tým členom spravodajského tímu, ktorí nezdieľajú ich názor.

Asi 120 ľudí prišlo vyjadriť nesúhlas s pokusom o prevrat 

Bratislava 13. apríla (TASR) – Slovenská republika čelí v týchto týždňoch pokusu o prevrat, ktorý treba odmietnuť. Tvrdia to predstavitelia Vlasteneckej iniciatívy Slovenska, ktorí zorganizovali zhromaždenie pod názvom My sme tu doma. Na bratislavské Hviezdoslavovo námestie prišlo asi 120 ľudí.

Organizátorom podujatia bol podpredseda mimoparlamentnej KSS Jalal Suleiman. Na pódiu vystúpili aj jeho stranícky šéf Jozef Hrdlička, expolitik Ján Čarnogurský, ale aj nezaradený poslanec NR SR Peter Marček. „Oslabovanie slovenskej vlády a vôbec slovenskej štátnej moci pokračuje. Nevolil som žiadnu stranu súčasnej vládnej koalície, ale inú vládu v súčasnosti na Slovensku nevidím. Preto som proti demonštráciám mládeže, za ktorými vidím manipuláciu. Preto sa zúčastňujem zhromaždenia občanov s alternatívnym postojom k súčasnej situácii,“ uviedol Čarnogurský.

Organizátori varujú pred prevratom, ktorý odmietajú z princípu. Odmietajú aj zasahovanie prezidenta republiky do exekutívy tak, „že diktuje vláde, ako sa má správať vo veci ruských diplomatov“, odmietajú správanie sa mainstreamových médií, „ktoré informujú tendenčne a jednostranne“, odmietajú korupciu a klientelizmus a dožadujú sa riadnej kontroly nad financovaním neziskoviek zo zahraničia.

Š. Harabin opäť vysúdil od prokuratúry odškodné 150.000 eur 

Bratislava 13. apríla (TASR) – Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin opäť vysúdil odškodné od Generálnej prokuratúry SR 150.000 eur za to, že vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka na tlačovej konferencii potvrdil novinárom existenciu prepisu telefonátu medzi Harabinom a drogovým dílerom Bakim Sadikim. Na rozsudok, ktorý nie je právoplatný, upozornil Denník N.

„Okresný súd Bratislava I na pojednávaní 10. apríla 2018 rozhodol tak, že žalobcovi priznal nemajetkovú ujmu vo výške 150.000 eur. Rozsudok nie je právoplatný,“ uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Denník pripomína, že Harabin pôvodne žiadal 300.000 eur. Okresný súd Bratislava I mu ešte v roku 2012 prisúdil polovicu, s čím však Krajský súd v Bratislave nesúhlasil. Spis sa tak vrátil na nižší súd, ktorý však rozhodol opakovane o odškodnom 150.000 eur. Prokuratúra sa opäť odvolala, na krajskom súde sa vymenil senát, a ten nový výšku odškodného 150.000 potvrdil. Prokuratúra však podala mimoriadne dovolanie a Najvyšší súd vrátil celú kauzu opäť nižším súdom. Preto Okresný súd Bratislava I rozhodoval v spore opäť.

Minister T. Drucker bude o T. Gašparovi informovať, keď mu to dovolí zdravie

Bratislava 13. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) dospel k rozhodnutiu v otázke budúcnosti policajného prezidenta Tibora Gašpara. O svojom stanovisku bude informovať na tlačovej konferencii, keď mu to dovolí zdravotný stav. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Andrea Dobiášová.

Ešte predtým, ako bude minister informovať verejnosť, stretnúť sa chce v tejto veci s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). V súvislosti so svojím zdravotným stavom musí zároveň šéf rezortu vnútra absolvovať ďalšie diagnostické vyšetrenie, na základe ktorého určí ošetrujúci lekár ďalší liečebný postup.

Drucker tvrdí, že rozhodnutie o policajnom prezidentovi nijako neodkladá a hneď, ako to bude možné, ho odprezentuje. Chce tak však urobiť osobne, a nie v písomnom stanovisku. „Ale chcem aspoň napísať, že moje stanovisko nebolo iba o jedinej možnosti,“ uviedol na sociálnej sieti. Podotkol, že musí byť v tejto otázke zodpovedný, akokoľvek sa môžu vytvárať „tlaky“ z rôznych pohľadov a odlišných argumentov.

„Dnes zastávam pozíciu ministra vnútra ja, s vlastnou zodpovednosťou, ktorú pri plnom rešpektovaní parlamentnej demokracie v koaličnej spolupráci však nemôžem zo seba nijako odobrať,“ doplnil šéf rezortu.

Drucker ešte v utorok (10.4.) na tlačovej konferencii uviedol, že osud policajného prezidenta by mal byť jasný vo štvrtok (12.4.) či v piatok. Vtedy plánoval oznámiť, či Gašpara odvolá alebo nie. Na odchod z funkcie ho nevyzval. Gašpar podľa jeho slov bude mať svojho nástupcu, otázka je, kedy. Odvoláva sa na zmenu pravidiel. Policajný prezident nedávno nevylúčil, že sa rozhodne z funkcie odísť sám. Začína sa totiž podľa jeho slov útočiť na všetkých policajtov a na výsledky ich práce.

MVO: Trváme na odstúpení policajného prezidenta T. Gašpara 

Bratislava 13. apríla (TASR) – Iniciatíva Chceme veriť, ktorú tvoria organizácie Aliancia Fair-play, Via Iuris, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Liga za ľudské práva, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis a Nadácia Zastavme korupciu, trvá na odstúpení policajného prezidenta Tibora Gašpara. Dôvody pre jeho odstúpenie opakovane deklarovali v listoch, ktoré zaslali vláde, čítali na námestiach a prezentovali aj na osobnom stretnutí s ministrom vnútra Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD).

„Nielenže sa každým dňom znižuje šanca na chytenie páchateľa vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale Tibor Gašpar opakovane zlyháva pri komunikácii tohto prípadu verejnosti. Viac ako neprofesionálne vytiahnutie drogovej linky na začiatku vyšetrovania v posledných dňoch prekonalo iba odkrývanie ďalších informácií o postupe polície, ktoré môžu nanajvýš upozorniť páchateľa, že sa k nemu blížia,“ tvrdia mimovládne organizácie (MVO).

Za poslednú kvapku však považuje škandalózne zlyhanie polície v prípade šéfa východoslovenského podsvetia Róberta Okoličányho. „Skutočnosť, že sa mu podarilo utiecť napriek tomu, že ňou bol sledovaný, považujeme za ďalší z radu kopiacich sa dôkazov, že zotrvanie Tibora Gašpara vo funkcii je výsmechom bezpečnosti krajiny a jej obyvateľov,“ odkázali mimovládky. Nakoľko nemajú žiaden dôvod veriť v schopnosť policajného prezidenta vyvodiť voči sebe zodpovednosť za tieto zlyhania, vyzývajú ministra Druckera, aby využil svoje zákonom dané právomoci a okamžite ho odvolal. „Už nejde len o dôveru občanov v štát, ale aj o zaistenie bezpečnosti nás, všetkých obyvateľov tejto krajiny,“ dodali.

Hovorkyňa rezortu vnútra Andrea Dobiášová uviedla, že minister vnútra už dospel k rozhodnutiu v otázke budúcnosti policajného prezidenta Tibora Gašpara. O svojom stanovisku bude informovať na tlačovej konferencii, keď mu to dovolí zdravotný stav. Ešte predtým, ako bude minister informovať verejnosť, stretnúť sa chce v tejto veci s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). V súvislosti so svojím zdravotným stavom musí zároveň šéf rezortu vnútra absolvovať ďalšie diagnostické vyšetrenie, na základe ktorého určí ošetrujúci lekár ďalší liečebný postup.

Drucker tvrdí, že rozhodnutie o policajnom prezidentovi nijako neodkladá a hneď, ako to bude možné, ho odprezentuje. Chce tak však urobiť osobne, a nie v písomnom stanovisku. „Ale chcem aspoň napísať, že moje stanovisko nebolo iba o jedinej možnosti,“ uviedol na sociálnej sieti. Podotkol, že musí byť v tejto otázke zodpovedný, akokoľvek sa môžu vytvárať „tlaky“ z rôznych pohľadov a odlišných argumentov. „Dnes zastávam pozíciu ministra vnútra ja, s vlastnou zodpovednosťou, ktorú pri plnom rešpektovaní parlamentnej demokracie v koaličnej spolupráci však nemôžem zo seba nijako odobrať,“ doplnil šéf rezortu.

Minister Drucker ešte v utorok (10.4.) na tlačovej konferencii uviedol, že osud policajného prezidenta by mal byť jasný vo štvrtok (12.4.) či v piatok. Vtedy plánoval oznámiť, či Gašpara odvolá alebo nie. Na odchod z funkcie ho nevyzval. Gašpar podľa jeho slov bude mať svojho nástupcu, otázka je, kedy. Odvoláva sa na zmenu pravidiel. Policajný prezident nedávno nevylúčil, že sa rozhodne z funkcie odísť sám. Začína sa totiž podľa jeho slov útočiť na všetkých policajtov a na výsledky ich práce.

SaS, OĽaNO, KDH a SMK by mohli tvoriť základ budúcej vlády, naznačujú lídri 

Bratislava 13. apríla (TASR) – Strany SaS, OĽaNO (obe parlamentné), KDH a SMK (obe mimoparlamentné) by mohli tvoriť základ budúcej vlády. Naznačovali to lídri týchto strán Richard Sulík, Igor Matovič, Alojz Hlina a József Menyhárt, ktorí rokovali za okrúhlym stolom. Spoločné rokovanie si pochvaľujú, hoci majú na niektoré veci rozdielne názory. Zhodujú sa však na potrebe spolupráce a hľadania prienikov.

„Treba vytvoriť vhodnú platformu na to, aby si SMK, SaS, OĽaNO a KDH ako základ budúcej vládnej koalície mohli vydiskutovať základné politické a spoločenské otázky,“ povedal Menyhárt. Zdôraznil, že Maďari na Slovensku stáli v rozhodujúcich chvíľach vždy na správnej strane barikády. „Aj dnes prežívame rozhodujúce chvíle a väčšina Maďarov na Slovensku chce slušné Slovensko,“ doplnil.

„Ukázali sme, že opozícia vie spoločne rokovať a postupovať,“ vyhlásil po stretnutí Sulík. Podotkol, že aj keď budú strany o hlasy voličov bojovať, tento boj by mal byť férový a ich spolupráca sa vie po voľbách rýchlo pretaviť do slušnej koaličnej spolupráce. Ľuďom podľa Sulíka treba dať signál, že keď k tomu príde, strany dokážu spolupracovať.

„Po dlhej dobe sa stretli opozičné strany za jedným rokovacím stolom, je to dobré znamenie. Ľudia chcú vidieť alternatívu a toto je dobrá cesta, kde môžeme dať ľuďom odpoveď,“ doplnil Matovič. Ubezpečil, že existuje slušná alternatíva voči súčasnej vláde.

Aj podľa Hlinu majú takéto stretnutia význam. „Máme rozdielne svety, ale to neznamená, že nám to bráni sedieť za jedným stolom a hľadať, čo nás spája. Politika je o zápase, ale treba hľadať prieniky,“ povedal. Podľa Hlinu príde „doba po Ficovi“ a bude to lepšie. Potvrdil, že KDH príde aj na ďalšie stretnutie partnerov. „A budeme hľadať, čo nás spája,“ doplnil. Ďalšie rokovanie by malo byť u matovičovcov.

V. Remišová: Pre niektorých podnikateľov je štát zlatá baňa 

Bratislava 13. apríla (TASR) – Firmy s prepojeniami na oligarchu Miroslava Bödöra získali za posledné roky od jedinej štátnej firmy zákazky za 20 miliónov eur. Ani v jednom prípade nie sú známe detaily verejného obstarávania a často nie sú zverejnené ani zmluvy. Uviedla to počas piatkovej tlačovej konferencie podpredsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Remišová poukázala na ďalšiu zákazku, ktorú získala firma s podobnými prepojeniami. „Štátny podnik Transpetrol uzatvoril 4. apríla zmluvu s firmou B&R Construction, s.r.o., za 2,6 milióna eur na výstavbu novej meracej stanice ropovodu. U tejto firmy existujú podozrenia na prepojenia na spoločnosť Bonul,“ uviedla Remišová, pričom doplnila, že doposiaľ nie je zverejnená zmluva, nie je známe ani verejné obstarávanie.

„Táto firma s Transpetrolom od decembra 2015 uzatvorila päť zmlúv v hodnote viac ako štyri milióny eur,“ povedala Remišová. Spoločnosť B&R Construction sídlila podľa slov poslankyne NR SR do konca roka 2015 v Nitre v nehnuteľnosti patriacej spoločnosti Bonul. „Jedným z dvoch majiteľov a konateľov je Radimír Vailing. Je to osoba, o ktorej písal aj zosnulý novinár Ján Kuciak,“ uviedla poslankyňa NR SR.

Zo zmluvy s Transpetrolom podľa Remišovej profitovala aj firma blízka Bödörovcom Best-Stav. „Tá s Transpetrolom podľa centrálneho registra zmlúv uzatvorila v roku 2014 zmluvu v hodnote 1,5 milióna eur. Bonul od začiatku roku 2011 uzatvoril s Transpetrolom zmluvy za šesť miliónov eur,“ povedala Remišová.

„Firmy z nitrianskej skupiny získali od štátnej firmy Transpetrol zákazky za zhruba 20 miliónov eur. Ani v jednom prípade nevieme detaily verejného obstarávania a často nie sú zverejnené ani zmluvy. Transpetrol sa skrýva za dieru v infozákone,“ doplnila Remišová.

Remišová poukázala aj na spoločnosť Bonul, ktorá „zo štátu od roku 2011 vytiahla viac ako 42 miliónov eur.“ Podľa Remišovej, ak sa k tomu pripočítajú aj ďalšie firmy z nitrianskej skupiny, tak sa dá hovoriť o sume viac ako 100 miliónov eur. „Pre niektorých podnikateľov je štát zlatá baňa. Ich biznis model je založený najmä na obchodoch so štátom, k čomu potrebujete samozrejme aj dobré vzťahy,“ uzavrela Remišová.

Podnikateľ Mihalik sa ohradil voči Matovičovým tvrdeniam o vile ministra vnútra 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Podnikateľ Jozef Mihalik sa ohradil voči tvrdeniam šéfa OĽaNO Igora Matoviča, ktorý ho vo štvrtok spomínal v súvislosti s údajne lacnou kúpou vily ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) na americkej Floride. Tvrdí, že opozičný líder podáva nepravdivé údaje.

„Keďže nie som ani nikdy som nebol politicky angažovaný, ohradzujem sa proti vyjadreniam pána Matoviča a nevidím dôvod, aby pán Matovič riešil moje osobné záležitosti na tlačovej besede a ešte k tomu aj nepravdivo,“ uviedol Mihalik vo svojom stanovisku.

Predmetom predaja Druckerovi podľa jeho slov nebol samostatne stojaci dom na Floride, ale tzv. kondomínium, pri ktorom ide o „obrovský rozdiel v cene predaja“. „Posledná predajná cena tohto kondomínia – za čo sa reálne predalo – bola 220.000 USD, čo sa dá overiť na portáli v USA – a nie 380.000 USD, ako zavádza pán Matovič,“ vyhlásil Mihalik s tým, že polovica je presne 110.000 USD.

Mihalik tvrdí, že predával polovicu kondomínia v procese renovácie, keď je cena výrazne nižšia ako pri celku, teda 60.000 USD, ktorú považuje za adekvátnu. Hoci v okolí sú domy na predaj aj za 180.000 či 4.000.000 USD, čo závisí najmä od polohy a vybavenia domu, je podľa Mihalika zavádzajúce hovoriť o tom, že susediace domy majú cenu 430.000 USD.

Odmietol tiež Matovičove informácie o výške peňazí, ktoré mal získať z eurofondov. „Nečerpali sme dokopy 400.000 eur z eurofondov na hotely Holiday Inn – je to zavadzajúca informácia,“ reaguje ďalej Mihalik, podľa ktorého im, naopak, bola na hotel Holiday Inn Trnava zamietnutá eurofondová pomoc a investíciu realizovali bez nej. Poukázal tiež, že hotel Holiday Inn Bratislava nevlastní.

Minister vnútra Drucker urobil podľa Matoviča podnikateľský zázrak v americkej Floride, kde získal polovicu domu v radovej zástavbe lacnejšie o minimálne 120.000 dolárov. Matovič vo štvrtok tvrdil, že ho kúpil o dve tretiny lacnejšie, ako je trhová hodnota domu. Pôvodnými majiteľmi celej vily na Floride boli Jozef Mihalik a Jozef Michálek. Svoju časť predal Druckerovi Mihalik. Obaja mali podľa neho neskôr získať peniaze z eurofondov pre svoje hotely.

BRIEF: MINISTER VNÚTRA T. DRUCKER BOL HOSPITALIZOVANÝ PRE PROBLÉMY S PLATNIČKOU 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) zrušil zvyšok štvrtkového pracovného programu. Dôvodom je akútna hospitalizácia ministra pre náhle zhoršenie jeho dlhoročných chronických ťažkostí s poškodenou krčnou platničkou od stredy (11.4.), ktoré sa ani vo štvrtok po absolvovaní intravenóznej liečby nezlepšili. Minister Drucker ostáva hospitalizovaný na 2. neurologickej klinike LF, UNB. TASR informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

T. Drucker: Podávam trestné oznámenie na I. Matoviča 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) podáva na šéfa OĽaNO Igora Matoviča trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie. Uviedol to jeho tlačový odbor v reakcii na Matovičovo tvrdenie, že polovicu vily na Floride kúpil Drucker príliš lacno.

„Minister absolútne odmieta hrubo osočujúce klamstvá a vykonštruované fabulácie o prepojeniach každého s každým, ktoré už tri dni produkuje Igor Matovič. Minister od počiatku s médiami o kúpe polovičnej časti kondomínia v meste Sarasota na Floride korektne a otvorene komunikoval. Zverejnil detaily a podrobnosti s tým súvisiace,“ odkázal tlačový odbor.

Podľa rezortu si Drucker uvedomuje, že ako verejne činná osoba musí znášať útoky politických oponentov v rámci politického súboja. „Na druhej strane je aj otcom a manželom, a preto tento súboj musí mať svoje hranice. Tie Igor Matovič svojimi klamstvami a hrubým osočovaním prekročil,“ dodalo ministerstvo.

Matovič dopoludnia uviedol, že Drucker urobil okrem pozemkov pri Trnave podnikateľský zázrak aj v americkej Floride, kde získal polovicu domu v radovej zástavbe lacnejšie o minimálne 120.000 dolárov. Šéf Obyčajných pripomenul, že 12. júla 2017 Druckerova manželka Lucia kúpila na Floride polovicu vily. „Drucker k tomu povedal, že to kúpil lacnejšie, lebo bude musieť do domu investovať, keďže je v horšom stave. Dom je v meste Sarasota na západnom brehu Floridy, Drucker má strednú časť,“ povedal Matovič a ukázal fotky z exteriéru a interiéru vily s tým, že podľa jeho slov nejde o žiadny úbohý stav.

Matovič tvrdí, že v USA si potrpia na to, aby si strážili rôzne prevody a platby za nehnuteľnosti. „Majú špičkové registre, a tak sa viete dopracovať k celej histórii tohto domu. Dočítate sa, že aktuálnymi vlastníkmi sú Lucia Druckerová a Jozef Michálek a vidíme, za čo sa táto vila ako celok v minulosti predávala – 290.000 dolárov, 335.000 dolárov a 250.000 dolárov. Druckerovej bola polovička predaná za 60.500 dolárov. Teda polovičku kúpila ani nie za štvrtinu ceny,“ rekapituloval Matovič.

Drucker to v minulosti vysvetľoval tým, že majiteľ druhej polovice je kamarát a zároveň sa zaviazal investovať. „Čo s tým má ale pôvodný majiteľ? Čo on má z následnej rekonštrukcie? Nemá s tým absolútne nič, je to absurdné,“ povedal Matovič. Zároveň poukázal na to, že v rovnakom roku sa susediace vily ako celok predávali za 430.000, 365.000 resp. 385.000 dolárov.

Pôvodnými majiteľmi celej vily na Floride boli Jozef Mihalik a Jozef Michálek. Svoju časť predal Druckerovi Mihalik. Obaja sú spolumajiteľmi spoločnosti Panoráma Šport Hotel, ktorá vlastní hotely Holliday Inn v Bratislave, Trnave a Žiline. Podľa Matoviča dostali od rezortu hospodárstva pod vedením Smeru-SD dokopy 400.000 eur cez eurofondy na hotely v Žiline a v Trnave. „Účelom bolo zvýšenie konkurencieschopnosti, hotelom sa pritom darí. Eurofondy do takýchto hotelov v žiadnom prípade nepatria,“ dodal Matovič a pýtal sa, či zľava na Druckerovu vilu s touto eurofondovou pomocou nesúvisí.

Polícia: Odmietla pochybenie pri údajnom úteku bosa R. Okoličányho 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Polícia odmieta, že by pochybila v prípade údajného úteku Róberta Okoličányho, ktorého v stredu (11.4.) Najvyšší súd (NS) SR odsúdil za viacero vrážd, zosnovanie zločineckej skupiny a iné závažné trestné činy na doživotný trest odňatia slobody. V písomnom stanovisku uviedla, že realizuje všetky potrebné úkony na dodanie odsúdených osôb do výkonu trestu odňatia slobody a koná dokonca proaktívne namiesto súdu a prokuratúry.

Predseda senátu NS v stredu vydal príkaz polícii na dodanie Okoličányho na výkon trestu po tom, ako bol vynesený rozsudok, kde padli tri doživotné tresty odňatia slobody a ďalším členom skupiny udelil súd dlhoročné tresty za mrežami. Podľa Denníka N je Okoličány už na úteku v zahraničí, podobne ako jeho údajná ‘pravá ruka’ Róbert Nigut. Po Nigutovi polícia bezúspešne pátra už od roku 2013. Okoličány na definitívny rozsudok čakal na slobode.

Polícia nepotvrdila, že Okoličány je na úteku. Uviedla, že bosa východoslovenského podsvetia mohla zatknúť až po tom, čo obdržala príkaz zo súdu. „Od momentu, ako polícia obdržala príkazy zo súdu, realizuje všetky potrebné úkony na dodanie odsúdených osôb do výkonu trestu odňatia slobody,“ vysvetlilo oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru (PPZ) SR.

„Opätovne sme svedkami nedôvodných útokov voči činnosti polície, napriek tomu, že táto koná len v súlade so zákonom a dokonca proaktívne namiesto príslušných orgánov (súd a prokuratúra). Opätovne je snaha vo verejnosti vytvoriť obraz o nečinnosti a nezákonnom postupe polície,“ ohradilo sa komunikačné oddelenie voči kritike v súvislosti s údajným útekom Okoličányho.

Komunikačné oddelenie policajného prezídia vysvetlilo, že súdy ani prokuratúra neoznamujú polícii dátumy pojednávaní a už vôbec nie spôsob, akým bude rozhodnuté. „V stredu po skončení pojednávania, na základe proaktívnej žiadosti polície, boli o 14.28 h vydané príslušným predsedom senátu príkazy na dodanie do výkonu trestu voči trom osobám, ktoré boli odsúdené na doživotné tresty,“ priblížilo.

Až od tohto momentu mohla podľa komunikačného oddelenia polícia konať v súlade so zákonom a uvedené osoby na základe príkazu zatknúť. „V stredu sa podarilo zatknúť o 16.27 h jednu osobu a vykonávajú sa opatrenia na zatknutie dvoch osôb, voči ktorým boli príkazy vydané,“ doplnilo oddelenie.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vo štvrtok vyhlásil, že nemohol konať v prípade zadržania východoslovenského bosa Okoličányho, ktorého v stredu súd odsúdil na doživotie. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová vysvetlila, že príkaz na dodanie do výkonu trestu sa vydáva bez návrhu prokurátora.

„Je to vo výlučnej pôsobnosti predsedu senátu odvolacieho súdu. V prípade, že predseda senátu takýto príkaz vydá, vykonávajú ho príslušné orgány Policajného zboru. V tejto veci teda prokurátor konať nemal a nemohol,“ doplnila Predajňová.

Vecou by sa mali najskôr zaoberať príslušníci Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach, následne by sa mohlo pristúpiť k celoštátnemu pátraniu, pokiaľ by osobu nenašli v mieste trvalého bydliska. Až potom môže byť vydaný európsky zatýkací rozkaz a napokon medzinárodný zatykač.

Reakcia SaS na útek R. Okoličányho

Ak sa potvrdia informácie, že na doživotie odsúdený predstaviteľ východoslovenského podsvetia Róbert Okoličány nenastúpil do výkonu trestu, lebo ušiel do zahraničia, je to ďalšie hrubé zlyhanie polície. Platí to o to viac, že mal byť políciou sledovaný. Za týchto okolností vyslovujeme podozrenie, že za jeho útekom je podplatenie policajtov a žiadame dôkladné vyšetrenie tohto prípadu. Pýtame sa, či existuje v policajnom zbore nejaký funkcionár, ktorý za toto zlyhanie odstúpi z funkcie. Útek Okoličányho je ďalšou silnou indíciou, že organizovaným zločinom je prerastený celý štát a osobitne polícia.

Ľubomír Galko, podpredseda SaS, tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť

Na bosa Róberta Okoličányho bude možné vydať európsky zatykač asi až za týždne 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Na východoslovenského bosa Róberta Okoličányho, ktorého v stredu (11.4.) Najvyšší súd (NS) SR odsúdil za viacero vrážd, zosnovanie zločineckej skupiny a iné závažné trestné činy na doživotný trest odňatia slobody, nebude tak skoro možné vydať európsky zatýkací rozkaz.

Najskôr by ho nemohli vypátrať v adrese trvalého bydliska košickí policajti či príslušníci Policajného zboru (PZ) SR a až potom by do hry vstúpil prvostupňový Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS).

ŠTS by mohol vydať spomínaný európsky zatýkací rozkaz až potom, keď mu bude doručený rozsiahly spisový materiál z NS SR a rozsudok tohto odvolacieho súdu. TASR to vo štvrtok potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Spis má v tejto dlhoročnej súdnej kauze takmer 20.000 strán.

Doručenie rozsudku a spisového materiálu podľa neoficiálnych informácií pre TASR môže trvať až týždne. V prípade neúspechu európskeho zatýkacieho rozkazu by potom mohol byť vydaný medzinárodný zatykač.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nemohol zo zákona konať v prípade zadržania východoslovenského bosa Okoličányho. Okoličány je podľa Denníka N už na úteku v zahraničí. Podobne ako jeho údajná ‘pravá ruka’ Róbert Nigut, po ktorom polícia bezúspešne pátra už od roku 2013. Vyplýva to zo stránky polície po pátraných a nezvestných osobách.

„Orgány činné v trestnom konaní, vzhľadom na štádium konania pred súdom – verejné zasadnutie o odvolaní, kde prokurátor je len jednou zo strán, nemôžu vydať príkaz na zadržanie alebo odsúdeného zadržať. Je to vo výlučnej pôsobnosti predsedu senátu odvolacieho súdu. V prípade, že predseda senátu takýto príkaz vydá, vykonávajú ho príslušné orgány Policajného zboru. V tejto veci teda prokurátor konať nemal a nemohol. Čo sa týka otázky prípadného sledovania osôb predtým, ako boli právoplatne odsúdené, s touto otázkou sa treba obrátiť na Policajný zbor SR,“ objasnila vo štvrtok pre TASR hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Predseda senátu NS SR v stredu vydal príkaz polícii na dodanie Okoličányho do ústavu na výkon trestu odňatia po vynesení rozsudku, kde padli tri doživotné tresty odňatia slobody a ďalším členom skupiny udelil súd dlhoročné tresty za mrežami.

Taliansky podnikateľ Antonino V. zostáva vo väzbe 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Taliansky podnikateľ Antonino V. žijúci na východe Slovenska zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom vo štvrtok trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí. Zamietol tak sťažnosť Antonina V. voči nedávnemu rozhodnutiu Krajského súdu (KS) v Košiciach, ktorý ho vzal do predbežnej väzby.

„Najvyšší súd dnes sťažnosť Antonina V. zamietol. Rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach považuje za zákonné a správne. Najvyšší súd SR zajtra vráti spis predkladajúcemu súdu, teda Krajskému súdu v Košiciach, uviedla vo štvrtok pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

O osude talianskeho podnikateľa bude opäť rozhodovať Krajský súd v Košiciach, ktorý sa bude zaoberať návrhom krajského prokurátora, aby premiestnil Taliana z predbežnej väzby do väzby vydávajúcej.

Prokurátor tak mohol urobiť až keď dostal originál európskeho zatýkacieho rozkazu od talianskych orgánov činných v trestnom konaní. Ten dostal na začiatku tohto týždňa a okrem toho sa čakalo na štvrtkové rozhodnutie NS SR vo veci sťažnosti Antonina V. voči vzatiu do väzby.

T. Drucker kúpil na Floride dom lacnejšie o 120.000 dolárov 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) urobil okrem pozemkov pri Trnave podnikateľský zázrak aj v americkej Floride, kde získal polovicu domu v radovej zástavbe lacnejšie o minimálne 120.000 dolárov. Na tlačovej konferencii na to upozornil líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že ho kúpil o dve tretiny lacnejšie, ako je trhová hodnota domu.

Šéf Obyčajných pripomenul, že 12. júla 2017 Druckerova manželka Lucia kúpila na Floride polovicu vily. „Drucker k tomu povedal, že to kúpil lacnejšie, lebo bude musieť do domu investovať, keďže je v horšom stave. Dom je v meste Saratosa na západnom brehu Floridy. Je to trojvila, Drucker má strednú časť,“ povedal Matovič a ukázal fotky z exteriéru a interiéru vily s tým, že podľa jeho slov nejde o žiadny úbohý stav.

Matovič tvrdí, že v USA si potrpia na to, aby si strážili rôzne prevody a platby za nehnuteľnosti. „Majú špičkové registre, a tak sa viete dopracovať k celej histórii tohto domu. Dočítate sa, že aktuálnymi vlastníkmi sú Lucia Druckerová a Jozef Michálek a vidíme, za čo sa táto vila ako celok v minulosti predávala – 290.000 dolárov, 335.000 dolárov a 250.000 dolárov. Druckerovej bola polovička predaná za 60.500 dolárov. Teda polovičku kúpila ani nie za štvrtinu ceny,“ rekapituloval Matovič.

Drucker to v minulosti vysvetľoval tým, že majiteľ druhej polovice je kamarát a zároveň sa zaviazal investovať. „Čo s tým má ale pôvodný majiteľ? Čo on má z následnej rekonštrukcie? Nemá s tým absolútne nič, je to absurdné,“ povedal Matovič. Zároveň poukázal na to, že v rovnakom roku sa susediace vily ako celok predávali za 430.000, 365.000 resp. 385.000 dolárov.

„Nech teda bola reálna hodnota celej vily 360.000 dolárov, hodnota polovice je potom 180.000 dolárov. Ale cena polovice pre Druckera bola 60.500 dolárov, čo je rozdiel 120.000 dolárov. On tvrdí, že to preto, lebo bude investovať. Ale aký dôvod je dať mu dar 120.000 dolárov a nemať z toho nič? Lebo ten čo predal, nikdy nebude mať nič z toho, že Drucker bude investovať,“ konštatoval líder OĽaNO.

Pôvodnými majiteľmi celej vily na Floride boli Jozef Mihalik a Jozef Michálek. Svoju časť predal Druckerovi Mihalik. Obaja sú spolumajiteľmi spoločnosti Panoráma Šport Hotel, ktorá vlastní hotely Holliday Inn v Bratislave, Trnave a Žiline. Podľa Matoviča dostali od rezortu hospodárstva pod vedením Smeru-SD dokopy 400.000 eur cez eurofondy na hotely v Žiline a v Trnave. „Účelom bolo zvýšenie konkurencieschopnosti, hotelom sa pritom darí. Eurofondy do takýchto hotelov v žiadnom prípade nepatria,“ dodal Matovič a pýtal sa, či zľava na Druckerovu vilu s touto eurofondovou pomocou nesúvisí.

Centrálna dohoda medzi SaS, OĽaNO a KDH pre komunálne voľby nebude 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Centrálna dohoda pre komunálne voľby medzi stranami SaS, OĽaNO a KDH nebude. Na sociálnej sieti to oznámil šéf mimoparlamentného KDH Alojz Hlina s tým, že kresťanským demokratom to oznámili liberáli.

„Požiadali sme o verifikáciu tejto skutočnosti aj OĽaNO, odpoveď zatiaľ neprišla. Vzhľadom k skutočnosti, že SaS a OĽaNO už spoločnú centrálnu dohodu majú, predpokladáme, že ako zodpovedné politické subjekty rešpektujúce svoje vlastne zmluvné záväzky konajú v zhode. Skutočnosť, že nechcú pristúpiť k centrálnej dohode, sme sa dozvedeli telefonicky s komentárom, že ‘centrálna zmluva nebude, ale ak niekde chcete, tak sa môžete pridať’,“ napísal Hlina.

Podľa jeho slov neprebehlo žiadne rokovanie o podmienkach prípadnej centrálnej dohody, teda k odmietnutiu spoločnej dohody nedošlo pre prípadné nároky, podmienky, okolnosti ktorejkoľvek strany, ale dohoda bola odmietnutá bez udania dôvodu. „Kresťanskí demokrati boli pripravení rokovať o centrálnej dohode pre komunálne voľby 2018. Takáto dohoda by mala určite význam, čo sa potvrdilo aj pri VÚC voľbách. Vyjadrujeme poľutovanie nad tým, že k dohode nedošlo a vyjadrujeme aj viac ako počudovanie nad tým, akým procesným spôsobom bola celá táto záležitosť vedená,“ odkázal Hlina.

Ako tvrdí, KDH je zodpovedný politický subjekt vedomý si svojej zodpovednosti. „V komunálnych voľbách sa budeme uchádzať o dôveru voličov rešpektujúc aktuálny stav,“ dodal.

Predseda SaS Richard Sulík pre TASR uviedol, že Hlinove statusy nevidí dôvod komentovať. „My sme s OĽaNO uzavreli dohodu, teraz sa ideme dohadovať s inými stranami,“ odkázal. Podobne reagoval aj predseda OĽaNO Igor Matovič. „Nepripadá mi vôbec zodpovedné od predsedu politickej strany, keď chce rokovať so svojimi partnermi cez Facebook,“ dodal.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko vzápätí na sociálnej sieti uviedol, SaS a OĽaNO majú centrálnu dohodu na všetkých približne 3000 miest a obcí Slovenska. „Všade budeme postupovať spoločne. Vyzvali sme všetky strany demokratickej pravicovej scény, aby sa k nám pridali tam, kde majú schopných, dobrých a čestných kandidátov a kde sa pridať chcú. Zareagovalo už hnutie Sme rodina a strana Šanca, s oboma stranami už začíname rokovať. Vítaní sú aj ďalší možní partneri – KDH, Zmena zdola, OKS a NOVA, u ktorých predpokladáme, že prejavia záujem časom tiež,“ podotkol.

Čo sa týka novovznikajúcich strán, vítané sú podľa jeho slov aj tie, ak prejavia záujem podľa vyššie uvedených kritérií. „Rokovania už vedú aj budú viesť naši regionálni zástupcovia a regionálni zástupcovia našich partnerov. Pokladáme to za správne, lebo ľudia z regiónov by mali tvoriť svoju, regionálnu, lokálnu politiku, nemala by im byť celá diktovaná zhora,“ uzavrel.

Spolu navrhuje zmeny v polícii aj prokuratúre, chce Radu pre integritu PZ 

Bratislava 12. apríla (TASR) – Policajný prezident by mal naďalej spadať pod ministra vnútra, policajná inšpekcia nie. Na etiku v Policajnom zbore (PZ) by mala dozerať nová Rada pre integritu Policajného zboru. S takýmito zmenami počítajú návrhy, ktoré predstavila mimoparlamentná strana Spolu.

„Minister vnútra by mal mať naďalej zodpovednosť pri menovaní a odvolávaní policajného prezidenta,“ uviedol na tlačovej konferencii pred parlamentom šéf strany Miroslav Beblavý. Policajný prezident by mal prejsť verejným výberovým konaním v parlamente a navyše, menoval by ho prezident SR a nie minister. Ten by ho hlave štátu navrhoval.

Čo najnezávislejšia by však mala byť od ministra vnútra policajná inšpekcia. Na správanie policajtov by mala podľa Spolu dozerať Rada pre integritu Policajného zboru. „Bola by to rada, kde by boli nominovaní ľudia koalíciou aj opozíciou, ale neboli by to politici,“ uviedol Beblavý. Mala by podľa neho silné právomoci. Mohla by napríklad zakročiť pri neoprávnenom disciplinárnom konaní voči policajtovi. „Rada by tiež menovala a odvolávala šéfa inšpekcie,“ doplnil Beblavý.

Slovenskí biskupi podporili snahu verejnosti o slušnejšie Slovensko 

Nitra 11. apríla (TASR) – V Nitre sa v stredu skončilo 89. plenárne zasadnutie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré bolo spojené aj s plenárnym zasadaním Českej biskupskej konferencie (ČBK). Od 9. apríla sa na ňom zúčastňovalo 14 slovenských biskupov, ktorí sa spolu s českými hodnostármi zaoberali nielen vnútornými záležitosťami cirkvi, ale aj súčasnou vnútropolitickou situáciou v oboch krajinách.

Podpora snáh o spravodlivejšiu spoločnosť a boj proti korupcii sa dostali aj do spoločného záverečného vyhlásenia. „Spája nás spoločná minulosť, počas ktorej sme zápasili aj za náboženskú slobodu a občianske práva. Na útlak a obete mnohých kresťanov nesmieme zabudnúť. Táto skúsenosť nás naučila vážiť si slobodu, rozpoznať nové ideológie a brániť skutočné hodnoty. Poslušnosť voči evanjeliovým hodnotám nás vyzýva k zápasu o skutočne slušnú spravodlivú spoločnosť, v ktorej odmietame korupciu a nespravodlivosť a usilujeme sa o úctu a pomoc starým, chorým a cudzincom,“ konštatuje sa okrem iného vo vyhlásení.

Bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský potvrdil, že odpoveďou cirkvi na aktuálnu situáciu v spoločnosti je podpora celospoločenského hnutia, ktoré sa usiluje o slušné Slovensko. „Je to vyjadrené v našom vyhlásení, že sa usilujeme o slušné Slovensko i slušnú Českú republiku a, samozrejme, že na prvom mieste je to odmietnutie korupcie a podpora všetkých aktivít zameraných na to, aby sa miera korupcie znížila,“ povedal arcibiskup.

Podľa pražského kardinála Dominika Duku je tak ako na Slovensku aj v Čechách situácia v spoločnosti turbulentná. „U nás sa politická scéna rozdrobila na množstvo strán a je pre mňa záhadou, ako je možné, že sú v demokratickom parlamente strany, o ktorých média hovoria, že sú fašistické alebo pronacistické,“ uviedol Duka. Podľa jeho slov by pri takýchto podozreniach mali konať príslušné orgány a tieto strany zakázať. „Ale keď im dávame dokonca možnosť zostavovať vládu, tak sa pýtam, kde je pravda a aký by mal byť postup do budúcna? My môžeme pokojne povedať, že cirkev sa nikdy nestotožnila s nacizmom ani s fašizmom, ale ani s marxizmom a komunizmom. To sú skutočnosti, na ktorých musí cirkev stáť, aby mohla byť skutočným hlásateľom slobody a rovnosti všetkých ľudí,“ zdôraznil kardinál.

 

I. Matovič spochybnil podnikanie firmy patriacej manželke T. Druckera 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič v stredu spochybnil podnikanie firmy Logaro patriacej manželke ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Poukázal na to, že táto začínajúca firma mala tržby z poradenských služieb za minulý rok vo výške 212.000 eur, pričom zamestnáva iba jedného človeka na plný úväzok a druhého na polovičný úväzok.

„No kto z nás by nechcel mať ako začínajúci podnikateľ firmu, v ktorej zamestná jeden a pol človeka, a zrazu má za rok tržby 212.000 eur?“ pýtal sa Matovič. Tieto údaje pritom podľa vlastných slov čerpal z účtovnej uzávierky firmy.

Podľa Druckera patrí firma Logaro jeho manželke a nevie presne povedať, aké poradenstvo poskytovala. „Pokiaľ viem, robili sa tam nejaké asistenčné služby plus zabezpečovala sa jedna projektová záležitosť,“ priblížil po stredajšom zasadnutí vlády.

Myslí si pritom, že nebude problém zdokladovať nejaké práce, ak sa zabezpečovali. Musí si však podľa vlastných slov preveriť, prečo niektoré prechádzali cez rok. „Potom je to troška chyba mojej manželky, ak sa časovo nerozlíšili náklady, ktoré tam mali vzniknúť,“ dodal Drucker.

Minister zároveň avizoval, že jeho manželka ukončí všetky svoje podnikateľské aktivity. Uviedol to aj v reakcii na predchádzajúce Matovičove obvinenia o spornej kúpe pozemkov v okolí Trnavy.

Čo sa týka poradenských služieb poskytovaných spoločnosťou Druckerovej manželky, líder OĽaNO vyčíslil, že by počas roka zamestnanci firmy museli každý deň účtovať ľuďom každú hodinu poradenstvo vo výške 80 – 90 eur, aby mohla firma za rok utŕžiť 212.000 eur. Firma Logaro zároveň dosiahla za minulý rok hrubý zisk vo výške 138.728 eur, čo predstavuje maržu hrubej ziskovosti vo výške 66 %.

Z prílohy účtovnej uzávierky pritom podľa Matoviča vyplýva, že k 31. decembru 2017 bolo ešte 86 % pohľadávok firmy v splatnosti. Pri bežných dvojtýždňových lehotách splatnosti faktúr tak podľa neho musela firma fakturovať poradenské služby v priebehu decembra minulého roka. „Fakturovala v decembri, to znamená, na konci roka vo veľkých sumách. Chceme vedieť, komu tieto faktúry išli,“ zdôraznil Matovič.

Vyzval preto ministra, aby zverejnil všetky faktúry za poradenstvo firmy Logaro. Pripomenul zároveň prísľub ministra, že zverejní aj dokumenty v súvislosti s nadobudnutím a predajom pozemkov firmy svojej ženy.

BRIEF: NS SR ODSÚDIL R. OKOLIČÁNYHO NA DOŽIVOTIE 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Najvyšší súd (NS) SR v stredu odsúdil Róberta Okoličányho, považovaného za bosa východoslovenského podsvetia, na doživotný trest odňatia slobody.

Ľ. Laššáková sa budúci týždeň stretne so signatármi petície za jej odstúpenie 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) sa v priebehu budúceho týždňa stretne so signatármi, ktorí podpísali výzvu za jej výmenu na čele rezortu kultúry. Uviedla to po stredajšom rokovaní vlády.

„Obsahom by mali byť praktické záležitosti, teda ako by aj oni mohli pomôcť tej slovenskej kultúre,“ povedala Laššáková.

Herci, režiséri, filmári, spisovatelia, ale aj výtvarníci podpísali petíciu proti novej ministerke kultúry. Premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) prostredníctvom nej žiadali, aby navrhol na tento post človeka, ktorého by si mohli vážiť.

Prieskum: Najdôveryhodnejším lídrom je A.Kiska,ľudia najviac neveria M.Kotlebovi 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Verejnosť na Slovensku najviac dôveruje v pozícii lídra prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi (67 percent) a najmenej Marianovi Kotlebovi z ĽSNS (76 percent). Vyplýva to z aprílového prieskumu agentúry AKO.

Druhým najdôveryhodnejším politikom sa stal premiér Peter Pellegrini zo Smeru-SD (41 percent), na delenej tretej priečke sú Béla Bugár z Mosta-Híd a Richard Sulík zo SaS (obaja 37 percent).

Na štvrtom mieste skončil predseda parlamentu zo SNS Andrej Danko (35 percent), piatom Boris Kollár zo Sme rodina (34 percent), šiestom Igor Matovič z OĽaNO (32 percent) a siedmom Alojz Hlina z KDH (28 percent). Ôsme miesto obsadil expremiér Robert Fico zo Smeru-SD (24 percent). Deviate miesto v dôveryhodnosti obsadil Marian Kotleba z ĽSNS (21 percent).

Druhým najviac nedôveryhodným lídrom je pre verejnosť po Kotlebovi (76 percent), expremiér Fico (72 percent). Na treťom mieste v rebríčku nedôveryhodnosti skončil Matovič (63 percent), štvrtom Kollár (61 percent), piatom Sulík (60 percent), šiestom Danko (59 percent) a siedmom Bugár (58 percent). Ôsme miesto obsadil premiér Pellegrini (51 percent), deviate Hlina (45 percent) a desiate Kiska (31 percent).

Agentúra AKO uskutočnila prieskum v dňoch od 4. do 7. apríla 2018 formou telefonického dopytovania na vzorke 1000 respondentov. Otázka znela: „Prečítam vám v náhodnom poradí mená niektorých politikov, a vy, prosím, pri každom z nich povedzte, či je daný politik pre vás dôveryhodný alebo nie.“ Respondent sa vyjadroval ku každému prečítanému politikovi.

BRIEF: MANŽELKA MINISTRA VNÚTRA UKONČÍ PODNIKATEĽSKÉ AKTIVITY 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Manželka ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) ukončí všetky svoje podnikateľské aktivity. Drucker to oznámil v stredu po zasadnutí vlády v reakcii na obvinenia predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča ohľadom spornej kúpy pozemkov v okolí Trnavy.

BRIEF: NAJDÔVERYHODNEJŠÍMI LÍDRAMI SÚ A. KISKA, P. PELLEGRINI, B.BUGÁR A R.SULÍK 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Verejnosť na Slovensku najviac dôveruje v pozícii lídra prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi (67 percent). Na druhom mieste skončil premiér Peter Pellegrini zo Smeru-SD (41 percent), na delenej tretej priečke sú Béla Bugár z Mosta-Híd a Richard Sulík zo SaS (obaja 37 percent). Vyplýva to z aprílového prieskumu agentúry AKO.

Vláda: V minulom roku bolo obvinených 114 policajtov 

Bratislava 11. apríla (TASR) – V uplynulom roku bolo na Slovensku vznesené obvinenie 114 policajtom, čo je o päť obvinení viac ako v roku 2016. V správe o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru (PZ) SR, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda, to uvádza Ministerstvo vnútra (MV) SR. Z dlhodobého hľadiska má podľa rezortu počet obvinených policajtov klesajúcu tendenciu.

Z celkovo 128 zadokumentovaných trestných činov, ktoré v roku 2017 spáchali obvinení policajti, sa polovica – 61 trestných činov (48 percent), týkala konania proti poriadku vo verejných veciach. Najviac – 45, bolo prípadov zneužívania právomoci verejného činiteľa, ktorého sa policajti dopustili najčastejšie pri prejednávaní dopravných priestupkov.

Policajti sa vo zvýšenej miere dopúšťali aj neoprávneného poskytovania informácií z informačných systémov rezortu vnútra a neoprávneného vydávania oprávnení na vedenie motorových vozidiel. Policajná inšpekcia vlani zaznamenala štyri trestné činy prijímania úplatku, jeden trestný čin podplácania a dva trestné činy marenia úlohy verejného činiteľa.

Celkovo v 18 prípadoch sa policajti dopustili trestnej činnosti proti životu a zdraviu. V desiatich prípadoch išlo o ublíženie na zdraví, väčšinou k nemu došlo pri dopravných nehodách. Šiesti policajti spôsobili dopravné nehody mimo služby, v dvoch prípadoch v rámci plnenia služobných povinností. Pri týchto nehodách boli usmrtené tri osoby. V jednom prípade išlo o nehodu malého plavidla, pri ktorej došlo k utopeniu člena posádky.

Štyria policajti sa vlani dopustili úmyselného ublíženia na zdraví, dva prípady sa stali mimo služby. Jeden policajt bol obvinený z drogovej trestnej činnosti. V roku 2017 páchali policajti aj majetkovú trestnú činnosť, inšpekčná služba zaznamenala celkom 11 takýchto trestných činov. V polovici prípadov – šiestich – sa policajti dopustili krádeže, väčšinou mimo služby. Boli však zaznamenané aj tri trestné činy podvodu a jedna sprenevera.

Pri ostatnej trestnej činnosti išlo najčastejšie o neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi. Traja policajti sa dopustili aj týrania blízkej a zverenej osoby, traja vydierania a rovnaký počet výtržníctva. Osem policajtov sadlo za volant pod vplyvom alkoholu, takmer vo všetkých prípadoch mimo služby.

Inšpekčná služba MV evidovala v roku 2017 celkovo 1886 trestných vecí, z ktorých v 70 prípadoch ukončila vyšetrovanie návrhom na podanie obžaloby. Dve tretiny trestných vecí (1142) odmietla preto, lebo nebol dôvod na začatie trestného stíhania. V 113 prípadoch trestné stíhanie zastavila zo zákonných dôvodov. Prípady 149 policajtov boli odstúpené na disciplinárne konanie.

Policajná inšpekcia vyšetrovala aj podania zadržaných, zaistených a obvinených osôb za zranenia, ktoré im mali spôsobiť policajti. Z celkovo 172 podaní bolo 141 odmietnutých. Dvom policajtom bolo vznesené obvinenie, príčinou ich protiprávneho konania bolo použitie neprimeraného fyzického násilia a osobné zlyhanie v konkrétnej situácii. V siedmich prípadoch násilie nedosahovalo intenzitu trestného činu, boli však zistené porušenia interných predpisov.

Avizované stretnutie zástupcov štátu s farmármi sa vo štvrtok neuskutoční 

Košice/Bratislava 11. apríla (TASR) – Stretnutie zástupcov štátu s farmármi na východe Slovenska, ktoré malo byť vo štvrtok (12.4.) v Košiciach, sa neuskutoční. Informoval o tom Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR).

Dôvodom sú podľa jeho slov medializované informácie, že niektoré združenia farmárov navrhujú iný termín stretnutia. O ďalšom postupe bude rezort informovať.

Cieľom stretnutia, ktoré sa malo uskutočniť za účasti zástupcov MPRV, Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), Slovenského pozemkového fondu (SPF), Krajského riaditeľstva Policajného zboru, Krajského súdu, Krajskej prokuratúry v Košiciach a farmárov, malo byť podľa agrorezortu indentifikovanie problémov a hľadanie riešení pre farmárov týkajúcich sa najmä nájmu a obhospodarovania poľnohospodárskej pôdy.

Farmári na svojom utorkovom (10.4.) celoslovenskom stretnutí regionálnych farmárov privítali a prijali ponuku ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) na spoločné rokovanie. Chcú však, aby sa uskutočnilo za podmienok, ktoré prispejú k odbornému a spravodlivému riešeniu problémov v poľnohospodárstve. Preto navrhli, aby sa ministerstvom ponúkané štvrtkové stretnutie presunulo na 24. až 26. apríla na Obecný úrad v Haniske pri Košiciach.

Vláda: Slovensko vlani prehralo 12 sporov na Európskom súde pre ľudské práva 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu rozhodol v roku 2017 celkovo v 41 prípadoch týkajúcich sa Slovenska. V 12 rozsudkoch, ktoré zahŕňali celkom 18 sťažností konštatoval, že SR porušila Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Informuje o tom zástupkyňa SR pred týmto súdom Marica Pirošíková, jej správu vzala vláda v stredu na vedomie.

Podľa správy bola v priebehu roka 2017 sťažovateľom celkovo vyplatená suma 5.966.982,99 eura, z toho bolo 47.910 eur vyplatených v rámci uzavretých zmierov.

Slovensko najčastejšie porušilo právo na pokojné užívanie svojho majetku, ESĽP to v roku 2017 konštatoval v piatich rozsudkoch týkajúcich sa 11 sťažností. Spory sa týkali vlastníkov bytov v dôsledku regulácie nájomného na byty. Pokračovala tým séria podobných rozhodnutí z predošlých rokov.

Štrasburský súd sťažovateľom priznal celkovo 5.837.113 eur. Z toho 5.578.630 eur tvorí priznaná majetková škoda a nemajetková ujma, suma 258.483 eur predstavuje trovy konania. Sťažovatelia sú vlastníkmi bytov, v ktorých sa uplatňovala alebo stále uplatňuje regulácia nájomného a nie je možné ich prenajímať za trhových podmienok.

V štyroch prípadoch ESĽP rozhodol vlani o porušení práva na spravodlivé súdne konanie, z toho v jednom prípade konštatoval porušenie práva na prístup k súdu a v troch porušenie práva na prerokovanie veci v primeranej lehote. Pri ďalšej úspešnej sťažnosti konštatoval štrasburský súd porušenie práva na osobnú slobodu a bezpečnosť, v ďalšom rozsudku porušenie práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a v poslednom porušenie práva na slobodu prejavu.

Všetky rozsudky vyhlásené v roku 2017 nadobudli právoplatnosť s výnimkou rozsudku týkajúceho sa sťažnosti spoločnosti MAC TV, vysielateľa televíznej skupiny JOJ Group, kde bolo konštatované porušenie práva na slobodu prejavu. Slovensko v tomto prípade požiadalo o predloženie prípadu na opätovné prerokovanie veľkej komore štrasburského súdu.

V roku 2017 ESĽP vydal aj 12 rozhodnutí, ktorými vzal na vedomie zmier medzi sťažovateľmi a slovenskou vládou po tom, ako sa uistil, že dosiahnutý zmier je založený na rešpektovaní ľudských práv tak, ako je to definované v Dohovore. Rozhodol aj o vyčiarknutí 18 sťažností zo svojho zoznamu prípadov. V jednom prípade tiež ESĽP rozhodol v prospech Slovenska, keď vyhlásil za neprijateľnú sťažnosť Jozefa Kokyho odsúdeného na doživotie.

Vláda: Piatim organizáciám vlani odobrali uznanie národného športového zväzu 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Piatim organizáciám vlani odobrali uznanie národného športového zväzu. Uvádza sa to v Správe z činnosti hlavného kontrolóra športu z roku 2017. Počas stredajšieho rokovania vlády o tom informovala hlavná kontrolórka športu Alica Fisterová. Kabinet vzal správu na vedomie.

Išlo o Slovenskú lyžiarsku asociáciu, Slovenskú asociáciu amerického futbalu, Slovenský zväz psích záprahov, Združenie šípkarských organizácií a Slovenskú squashovú asociáciu. Na základe nesplnenia lehoty na odstránenie nedostatkov v stanovách týchto päť organizácií stratilo spôsobilosť prijímateľa verejných zdrojov.

V priebehu uplynulého roka sa vykonalo 82 kontrol súladu stanov národných športových zväzov (NŠZ) a osem sa ich vykonalo v národných športových organizáciách (NŠO). Zo zistení vyplýva, že v niektorých kontrolovaných subjektoch nebol definovaný zástupca športovcov a športových odborníkov ako členovia najvyššieho orgánu s právom hlasovať, neaplikovalo ho 39 národných športových zväzov. Okrem toho v 38 prípadoch nebol definovaný zástupca športovcov ako člen najvyššieho výkonného orgánu. V 38 národných športových zväzoch nebol určený orgán na riešenie sporov. V stanovách v 52 prípadoch nemali športové zväzy upravené osoby, ktoré sú oprávnené zvolať mimoriadne zasadnutie.

Zákon o športe zakotvil vo svojich ustanoveniach povinnosti NŠZ a NŠO, ktoré sa týkajú povinne zverejňovaných údajov. Dôvodom sú kontroly športových organizácií, ktoré sú prijímateľmi prostriedkov z verejných zdrojov. „Kontrolu môže vykonávať štát, ale aj jednotliví členovia NŠZ a NŠO či široká verejnosť. Súčasne povinnosť zverejňovania slúži ako prostriedok skvalitnenia efektívnej správy a riadenia športových organizácií,“ píše sa v správe.

V septembri 2017 bolo oslovených 63 národných športových zväzov so žiadosťou o preukázanie zverejnenia povinne zverejňovaných údajov podľa jednotlivých ustanovení zákona o športe. Na žiadosť odpovedalo 36 národných športových zväzov. U 27 národných športových zväzov začala odborná kontrola povinne zverejňovaných údajov.

B. Kollár:T. Drucker sa podozrení zbaví vtedy, ak zverejní zmluvy s firmou Rempo 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by mal zverejniť všetky utajované zmluvy, ktoré podpísal ešte ako riaditeľ Slovenskej pošty (SP) s firmou Rempo. Na stredajšej tlačovej konferencii ho k tomu vyzval líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

„Ak preukáže odtajnením týchto 25 zmlúv, že sa nedopustil korupčného konania, nikto to nebude môcť spochybňovať,“ uviedol Kollár, ktorý deklaruje, že nechce byť arbitrom, no zároveň priznáva, že doterajšie Druckerove vysvetlenia nepovažuje za dostatočné. Týka sa to aj ministrovho prísľubu, že predmetné pozemky, ktoré nadobudol spolu so svojou manželkou v Trnave, predá lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi a zisk venuje Národnému ústavu detských chorôb. „Ak kúpu pozemkov vysvetľuje podnikateľskou činnosťou a právom investovať svoje peniaze, nechápem, prečo sa teraz zrazu, až keď sa to mediálne prepiera, chce takýmto spôsobom pozemkov zbaviť,“ uviedol Kollár.

Líder OĽaNO Igor Matovič v pondelok (9.4.) vyhlásil, že Drucker a jeho manželka získali pozemky pri Trnave a v samotnom meste za desatinu ich trhovej hodnoty. Ušetriť tak mali až 1,38 milióna eur, ktoré tak skončili v ich peňaženke. Druckera vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty k tomu, ako pozemky nadobudol. Podľa Matoviča Drucker najskôr ako šéf Slovenskej pošty podpísal s firmou Rempo viaceré dodávateľské zmluvy. Neskôr mala jeho manželka získať od spoločnosti s rovnakými majiteľmi, ako má Rempo, pozemky pod cenu v Špačinciach a Trnave.

Drucker Matovičove tvrdenia rezolútne odmietol a označil ich za vykonštruované obvinenia. Kladne však odpovedal na Matovičovu verejnú ponuku, že odkúpi od neho pozemky v Trnave za dvojnásobok toho, čo zaplatila Druckerova manželka. Celý zisk chce venovať Národnému ústavu detských chorôb.

Vláda: Novým šéfom služobného úradu na ministerstve kultúry bude K. Peteraj 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Novým generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva kultúry sa stane Kamil Peteraj. Vláda ho do funkcie vymenovala na stredajšom zasadnutí. Funkcie sa ujme vo štvrtok (12.4.)

Peteraj nahradí doterajšiu šéfku služobného úradu Emíliu Kršíkovú, ktorú vláda v stredu odvolala z funkcie. Návrh na výmenu predložila ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD). Peteraj podľa nej preukázal splnenie zákonných predpokladov na výkon funkcie.

Vláda: Slovensko nezaznamenalo za posledné roky nedobrovoľné zmiznutie 

Bratislava 11. apríla (TASR) – Od ratifikácie Medzinárodného dohovoru o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím v decembri 2014 nezaznamenalo Slovensko žiaden trestný čin nedobrovoľného zmiznutia. Skonštatovalo to ministerstvo spravodlivosti vo východiskovej správe k tomuto dohovoru, ktorú v stredu schválila vláda.

Slovensko ako zmluvná strana medzinárodných ľudskoprávnych dohovorov pravidelne predkladá správy o plnení záväzkov, ktoré z nich vyplývajú. Aktuálna východisková správa spracovaná rezortom spravodlivosti informuje o opatreniach prijatých na ochranu osôb pred nedobrovoľným zmiznutím v SR s cieľom zlepšovať úroveň ich ochrany a podpory.

Trestný čin nedobrovoľného zmiznutia bol do slovenského Trestného zákona zavedený v roku 2011, patrí medzi najzávažnejšie trestné činy proti mieru a ľudskosti, terorizmu, extrémizmu. Odvtedy nebol odhalený, vyšetrovaný ani dokázaný žiadny takýto trestný čin, vysvetľuje správa. V rokoch 2011 až 2016 bolo zaznamenaných päť trestných činov obmedzenia osobnej slobody spáchaných verejným činiteľom, ani jeden z nich sa netýkal konania, ktoré by mohlo byť považované za trestný čin nedobrovoľného zmiznutia.

Predložením správy vstupuje Slovensko do dialógu s Výborom pre nedobrovoľné zmiznutia, pričom očakáva identifikáciu možností, ako ďalej zlepšiť existujúci právny, inštitucionálny a aplikačný rámec v tejto oblasti. Výbor posúdi podanú správu a vydá pripomienky, zistenia alebo odporúčania, ktoré považuje za vhodné. Môže takisto požiadať zmluvné štáty, aby poskytli doplňujúce informácie o vykonávaní tohto dohovoru.

Farmári chcú rokovať s ministerkou pôdohospodárstva 

Košice 10. apríla (TASR) – Farmári vítajú a prijímajú ponuku ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) na spoločné rokovanie. Chcú však, aby sa uskutočnilo za podmienok, ktoré prispejú k odbornému a spravodlivému riešeniu problémov v poľnohospodárstve. Preto navrhujú, aby sa ministerstvom ponúkané štvrtkové (12.4.) stretnutie presunulo na 24. až 26. apríla na obecný úrad v obci Haniska pri Košiciach.

V utorok sa v Haniske pri Košiciach uskutočnilo celoslovenské stretnutie regionálnych farmárov. Rokovali o tom, či sa zúčastnia spoločného stretnutia, ktoré im ponúkla Matečná. Tá farmárov pozvala na stretnutie, na ktorom sa mali zúčastniť zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Pôdohospodárskej platobnej agentúry, Slovenského pozemkového fondu, Krajského riaditeľstva Policajného zboru, Krajského súdu a Krajskej prokuratúry v Košiciach.

„Musíme opäť opakovať a pýtať sa, či museli tragicky zomrieť dvaja mladí ľudia, museli na protest vyjsť desiatky tisíc ľudí do ulíc a dožadovať sa života v slušnej krajine, museli sme traktormi obmedzovať našich spoluobčanov, aby sa pani ministerka začala venovať nám, utláčaným farmárom,“ pýta sa František Oravec, farmár z okolia Košíc a jeden zo spoluorganizátorov minulotýždňového protestu farmárov.

Farmári sa opäť zhodli, že ponuku ministerky pôdohospodárstva vnímajú tak, že ju dala na pokyn premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). V piatok minulý týždeň, kedy podľa nich vyzýval farmárov k tomu, aby sa stretli s ministerkou pôdohospodárstva, spomínal podľa ich slov, že má ísť o veľké stretnutie. Ako tvrdia, z ministerstva pôdohospodárstva však prišla pozvánka len úzkej skupine štyroch farmárov.

„Naše problémy, ktoré sme prezentovali v médiách a na verejných zhromaždeniach a protestoch, sa netýkajú jednotlivcov, ale veľkého množstva súkromne hospodáriacich roľníkov. Ide o celoslovenský, nielen lokálny problém, ktorý chceme riešiť spoločne,“ uviedol Jaroslav Jánoš, jeden zo spoluorganizátorov minulotýždňového košického protestu farmárov.

Preto sa farmári na svojom celoslovenskom stretnutí zhodli, že na rokovaní so zástupcami štátu sa musí zúčastniť väčšia, reprezentatívna vzorka ich zástupcov, ktorá komplexne odprezentuje problémy, ktoré trápia ich a slovenské poľnohospodárstvo.

Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína považuje za dehonestáciu práv farmárov, ktorí boli poškodení na poliach, aby neboli prítomní na stretnutí s ministerkou.

Zároveň vyzývajú ministerku pôdohospodárstva, aby uviedla konkrétne neodborné vyjadrenia farmárov. Pripravia odpovede tak, aby ich spoločné stretnutie bolo čo najviac efektívne a prospešné pre všetkých.

„Chceme zdôrazniť, že nám nejde o politiku. My bojujeme za prežitie malých a stredných farmárov, ktorých rodiny pracovali na poli už niekoľko generácií. Na nás stojí aj budúcnosť potravinovej bezpečnosti tejto krajiny,“ dodal Oravec.

Utorkového celoslovenského stretnutia regionálnych farmárov sa zúčastnilo 62 zástupcov farmárov z celého Slovenska.

Minister T. Drucker povie koncom týždňa, či odvolá T. Gašpara, alebo nie 

Bratislava 10. apríla (TASR) – Osud policajného prezidenta Tibora Gašpara by mal byť jasný vo štvrtok (12.4.) či v piatok (13.4.). Práve vtedy plánuje minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) oznámiť, či Gašpara odvolá, alebo nie. Na odchod z funkcie ho nevyzval. V stredu (11.4.) navyše plánuje predložiť do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorý má zmeniť pravidlá výberu policajného prezidenta.

„Urobil som si jasno a v priebehu nasledujúcich dní vám oznámim rozhodnutie. Predpokladám, že vo štvrtok, alebo piatok to oznámim,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii. Gašpar podľa jeho slov bude mať svojho nástupcu, otázka je, kedy. Odvoláva sa na zmenu pravidiel. „Táto legislatíva počíta nielen s výmenou na pozícii policajného prezidenta, ale aj s povinnými výberovými konaniami všetkých vrcholových riadiacich funkcionárov aj v Policajnom zbore, aj v policajnej inšpekcii,“ doplnil minister.

O tom, ako bude v prípade Gašpara postupovať, sa chcel minister rozhodnúť na základe faktov, a nie tlaku, ktorý vznikol. Vníma kritiku voči Gašparovi, ale sú tu podľa neho aj veci, v ktorých je policajný prezident profesionál. Urobil podľa neho aj dobré veci.

Policajný prezident nedávno nevylúčil, že sa rozhodne z funkcie odísť sám. Začína sa totiž podľa jeho slov útočiť na všetkých policajtov a na výsledky ich práce. To, že jeho odchod žiadajú tisíce ľudí v uliciach, si Gašpar uvedomuje. Nemá však pocit, že by vo funkcii škodil. Poukázal, že na Slovensku sa stalo menej trestných činov, bolo menej mŕtvych na cestách.

Drucker pred pár dňami označil zmeny v spôsobe obsadzovania riadiacich funkcionárov v Policajnom zbore (PZ) SR za svoju absolútnu prioritu. Minister chce presadiť povinné výberové konania na obsadzovania všetkých vrcholových pozícií v polícii a tiež definovať ich funkčné obdobia.

Prezident PZ a šéf policajnej inšpekcie majú byť vyberaní v dvojkolovom výbere s verejným vypočutím. Povinnými orgánmi majú byť výberová komisia a tiež parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, ktorého úlohou bude kandidátov nielen vypočuť, ale aj odporučiť najvhodnejšieho.

Povinné výberové konania sa majú týkať tiež policajných viceprezidentov, krajských policajných riaditeľov a všetkých vrcholových funkcionárov s celoslovenskou pôsobnosťou. Funkčné obdobie nových policajných špičiek by malo byť päťročné. Pre obsadzovanie vyšších riadiacich funkcionárov budú platiť povinné bezpečnostné previerky.

Bezdôvodné odvolanie policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie by v budúcnosti nemalo byť možné. Dozor nad trestným stíhaním policajtov majú mať špecializované oddelenia prokurátorov v rámci všetkých krajov.

Ladislavovi B. hrozí minimálne sedem rokov 

Bratislava 10. apríla (TASR) – Podnikateľovi Ladislavovi B. hrozí v prípade neoprávnenej vratky DPH až sedemročné väzenie. Uvádza to Denník N.

Obžalobou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) pre trestný čin neodvedenia dane a poistného, ktorá sa týka vyplatenia DPH spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou bytov v komplexe Five Star Residence, sa zaoberá Okresný súd Bratislava II. Denník informuje, že prípad bude pojednávať sudkyňa Mária Szabóová, ktorú do funkcie sudkyne vymenoval prezident Andrej Kiska v roku 2015.

Podľa hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka vykoná súd prvotné úkony v zmysle ustanovení Trestného poriadku – doručovanie obžaloby.

„Zároveň sa senát popri rozhodovaní aj v iných trestných veciach bude oboznamovať so spisovým materiálom v tejto veci. Až po dôkladnom oboznámení sa s vecou a so spisom môže senát v zmysle Trestného poriadku určiť ďalší procesný postup v predmetnej trestnej veci,“ uviedol Adamčiak.

Denník N zároveň informuje, že tento prípad môže byť iba začiatkom. „Ak by sa však vyšetrili aj ďalšie tri prípady, v ktorých Ladislav B. figuruje, môže dostať trest až 12 rokov,“ uvádza denník.

Najvyšší súd EÚ rozhodol, že členské môžu zakázať taxislužby ako UberPop 

Luxemburg 10. apríla (TASR) – Najvyšší súd Európskej únie (EÚ) rozhodol, že členské štáty môžu zakázať taxislužby ako UberPop bez toho, aby to vopred oznámili Európskej komisii (EK).

Súd vyniesol tento verdikt po tom, ako sa Uber sťažoval na Francúzsko, ktoré v roku 2014 zakázalo službu UberPop. Tá umožňovala súkromným vodičom bez taxikárskej licencie voziť klientov. Francúzsko tak chcelo predísť neférovej konkurencii, ale Uber argumentoval, že Paríž mal najprv požiadať Komisiu o súhlas s týmto zákazom. Súd vo francúzskom meste Lille následne požiadal Európsky súdny dvor, aby rozhodol, či by francúzske orgány mali informovať EK, než prijmú príslušný zákon.

Európsky súd v utorok vo svojom vyhlásení uviedol, že členské štáty „môžu zakázať a potrestať nezákonné vykonávanie dopravnej činnosti, akou je UberPop, bez toho, aby museli vopred informovať Komisiu o „akejkoľvek právnej úprave takýchto služieb“.
Je to ďalšia rana pre spoločnosť Uber. Súdny dvor Európskej únie (ECJ) totiž vlani 20. decembra rozhodol, že členské štáty EÚ môžu regulovať spoločnosť Uber podobne ako taxislužby.

Podľa ECJ na službu poskytovanú spoločnosťou Uber, ktorá spája jednotlivcov s neprofesionálnym vodičmi, sa vzťahujú pravidlá o podnikaní v oblasti dopravy, a nie v oblasti digitálnych služieb. Stotožnil sa tak s názorom generálneho advokáta Súdneho dvora, ktorý Uber za dopravnú spoločnosť označil ešte v máji 2017.

SaS: Ak T. Drucker nevysvetlí pochybnosti okolo pozemkov, musí odísť 

Bratislava 10. apríla (TASR) – Pokiaľ minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) nevysvetlí vážne pochybnosti v súvislosti s pozemkami, ktoré so svojou manželkou nadobudol v Trnave a okolí, strana SaS je pripravená iniciovať otázku jeho dôveryhodnosti a zotrvania na ministerskom poste na mimoriadnej schôdzi parlamentu.

Podľa liberálov je Drucker naivný, ak sa domnieva, že podozrenia z korupcie môže odbiť slovami, že podnikanie jeho manželky je „postavené rýdzo na trhových princípoch a v žiadnom prípade nie je spojiteľné s jeho pôsobením v akejkoľvek verejnej funkcii“. Presvedčení sú o tom zástupcovia SaS, podľa ktorých by mal Drucker predstúpiť pred médiá so všetkými dokladmi a zodpovedať im všetky otázky. „Ak pochybnosti nevysvetlí, musí zo svojej funkcie odísť,“ zdôraznili zástupcovia najsilnejšej opozičnej strany.

Líder OĽaNO Igor Matovič v pondelok (9.4.) vyhlásil, že Drucker a jeho manželka získali pozemky pri Trnave a v samotnom meste za desatinu ich trhovej hodnoty. Ušetriť tak mali až 1,38 milióna eur, ktoré tak skončili v ich peňaženke. Druckera vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty k tomu, ako pozemky nadobudol. Podľa Matoviča Drucker najskôr ako šéf Slovenskej pošty podpísal s firmou Rempo viaceré dodávateľské zmluvy. Neskôr mala jeho manželka získať od spoločnosti s rovnakými majiteľmi, ako má Rempo, pozemky pod cenu v Špačinciach a v Trnave.

Drucker Matovičove tvrdenia rezolútne odmietol a označil ich za vykonštruované obvinenia. Ohradila sa aj firma Rempo. Matovičove slová označili majitelia a konatelia Klára Dvorecká a Stanislav Baláž za ‘vyfabulované konštrukcie’.

T. Drucker: I. Matovič vytvára špinu, ale pozemky v Trnave mu predám 

Bratislava 10. apríla (TASR) – Spôsob fungovania lídra OĽaNO Igora Matoviča je, že sa snaží vytvoriť senzáciu osočovaním a fabulovaním. Potom je náročné, aby sa dotknutá osoba z toho vyviňovala, a ak sa jej to aj podarí, blbý pocit zostane. Na tlačovej konferencii to vyhlásil minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) v reakcii na Matovičove obvinenia, že s manželkou príliš lacno získal pozemky v Špačinciach a v Trnave.

„Je to nielen nekorektné, ale najmä škodlivé pre Slovensko a našu spoločnosť. On je možno spokojný a usmieva sa, ale nemyslím si, že robí Slovensko slušnejším. On neodhaľuje špinu, ale on ju vytvára,“ povedal na adresu Matoviča Drucker. Podľa ministra šéf OĽaNO používa tieto metódy ako spôsob svojho politického prežívania. „Možno aj s cieľom vlastnej ochrany. Niekedy zo seba robí obeť, aby, keď na neho niekto zaútočí, mohol povedať, že je to preto, lebo odhaľuje špinu,“ myslí si Drucker.

Matovičove vyjadrenia, že jeho manželka získala pozemky príliš lacno, označil minister za absurdné. „Absolútne rezolútne to odmietam. Uvedomujem si, že som verejne činná osoba a kontrola toho, či som ja alebo moji príbuzní nadobudli nejaký majetok, je zvýšená. Myslím si však, že svoje peniaze mám právo investovať,“ povedal.

Podľa jeho slov to, čo sa v kauze účelovo podsúva, sú ceny daných pozemkov. „Je rozdiel, či ide o ornú pôdu určenú na poľnohospodárske účely, alebo je v územnom pláne určená na výstavbu. Je rozdiel, či má inžinierske siete alebo nie. Od toho sa odvíja aj cena,“ upozornil.

Ako tvrdí, mal možnosť nadobudnúť a získať nejaké podiely. „Cena je vždy trhová aj tým, koľko ste ochotní zaplatiť, aké ďalšie náklady to bude mať a za akú cenu to budete predávať. Pozemok v Špačinciach sa predal s čiastočne vybudovanými inžinierskymi sieťami a kupec to musí dobudovať. Preto to bolo 37 eur bez DPH za m2,“ ozrejmil.

Na otázku, prečo v účtovej závierke firmy Logaro, ktorá patrí jeho manželke, nie sú náklady na budovanie inžinierskych sietí, Drucker odpovedal, že siete sú priebežne platené. „Je uzatvorená zmluva z roku 2016. Vzhľadom na to, že ku koncu roka 2017 prišiel kupec, ktorý ponúkol cenu, tak sa dohodlo, že momentom prevodu vlastníckeho práva budú všetky náklady uhradené,“ konštatoval.

To, že sa k týmto pozemkom dostala jeho manželka, vysvetľuje minister tým, že hľadali oblasť, kde sa dá investovať bez toho, aby tu bolo nejaké podozrenie. „Ja v tom nevidím vôbec nič zlé. Nenapadlo by ma, že niekto vytvorí takéto prepojenie. Necítim sa v konflikte záujmov,“ povedal. Spoločnosť Logaro Druckerovej manželky kúpila pozemky v Špačinciach od firmy Mlynské pole. Drucker odmieta, že by mala mať niečo spoločné so spoločnosťou Rempo, ktorá mala zákazky aj na Slovenskej pošte v čase, keď ju riadil. Šéfom Mlynského poľa je syn majiteľky Rempa.

Drucker však kladne odpovedal na Matovičovu verejnú ponuku, že odkúpi od neho pozemky v Trnave za dvojnásobok toho, čo zaplatila Druckerova manželka. „Prijímam jeho ponuku, rád mu ich predám. My sme ich kúpili s cieľom dlhodobej investície. Partneri odhadovali, že možno do desiatich rokov bude zmena v územnom pláne. Ale predám ich a deklarujem, že celý zisk venujem Národnému ústavu detských chorôb. Budem rád, ak pán Matovič na to potom získa kupcov,“ uzavrel.

I. Matovič: T. Drucker pri vysvetľovaní svojich pozemkov klame a zavádza ľudí 

Bratislava 10. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) vedome klame a zavádza ľudí, keď sa pokúša vysvetľovať spôsob, akým firma jeho manželky nadobudla pozemky v Špačinciach pri Trnave. Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že Drucker je evidentne usvedčený z korupcie.

Minister ešte v pondelok (9.4.) vysvetľoval, že spoločnosť jeho manželky Logaro, s.r.o., nadobudla pozemky v Špačinciach koncom roka 2016 za cenu 8,94 eura za štvorcový meter bez DPH. „V priebehu roka 2017 sa na týchto pozemkoch v celom území realizovali developerské práce. V procese ich realizácie o toto územie prejavila záujem iná developerska spoločnosť za kúpnu cenu 37 eur za štvorcový meter bez DPH. Celé územie, vrátane pozemkov vlastnených spoločnosťou Logaro, bolo odpredané na konci roka 2017,“ vysvetľoval Drucker.

Matovič však upozornil, že ak by spoločnosť Logaro mala náklady s budovaním inžinierskych sietí, musela by to mať v účtovnej závierke, ale nič také tam nie je. „Ak to v závierke nie je, porušili zákon. Alebo bolo platené keš. Alebo kto potom zaplatil tie siete?“ pýtal sa Matovič.

Zároveň poukázal na to, že Logaro, ktorá tieto pozemky vlastnila rok, na nich následným predajom zarobila viac ako štvrť milióna eur. „Nemali žiadne výdavky na inžinierske siete, teda rozdiel medzi 8,90 eura za štvorcový meter a 37 eur je čistý zisk. Pozemky v Špačinciach predali za 413.000 eur a kúpili ich za 100.000. Teda za jeden rok zarobili 313.000 eur. Toto je podnikanie našich sociálnych demokratov,“ povedal šéf Obyčajných.

Matovič však ani Druckerom deklarovanej sume 37 eur bez DPH neverí, zdá sa mu príliš nízka. Poukázal tu na vyjadrenie starostu Špačiniec Júliusa Zemka (Smer-SD), podľa ktorého je tam cena za štvorcový meter 100 až 120 eur.

Igor Matovič spochybnil aj nákup ďalších pozemkov Druckerovcami v Trnave. Minister tu uviedol, že ide o ornú pôdu, ktorá je v súčasnosti poľnohospodársky užívaná, a na ktorej územný plán neumožňuje žiadnu výstavbu. „Tieto boli nadobudnuté za cenu 0,85 eura za štvorcový meter, čo je pre danú lokalitu a daný stav plochy cena trhovo obvyklá,“ povedal minister.

Líder OĽaNO však poukázal na účtovnú závierku Logaro, kde sa píše, že firma kupovala tieto pozemky za účelom výstavby. „Ak trvajú na tom, že tieto pozemky majú trhovú hodnotu len 90 centov za štvorcový meter, dávam im verejnú ponuku, že im dám 1,80 eura za štvorcový meter. Viem, že ich potom budeme vedieť predať minimálne za 40 eur za štvorcový meter. A o rozdelení zisku tri milióny eur, ktorý z toho budeme mať, nech potom rozhodnú ľudia,“ dodal Matovič.

Igor Matovič ešte v pondelok vyhlásil, že Drucker a jeho manželka získali pozemky pri Trnave a v samotnom meste za desatinu ich trhovej hodnoty. Ušetriť tak mali až 1,38 milióna eur, ktoré tak skončili v ich peňaženke. Druckera vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty k tomu, ako pozemky nadobudol. Podľa Matoviča Drucker najskôr ako šéf Slovenskej pošty podpísal s firmou Rempo viaceré dodávateľské zmluvy. Neskôr mala jeho manželka získať od spoločnosti s rovnakými majiteľmi, ako má Rempo, pozemky pod cenu v Špačinciach a v Trnave. Šéf OĽaNO sa preto pýtal, či išlo o úplatok za to, že bol Drucker tak veľmi štedrý a zatajoval zmluvy s firmou Rempo. „Tento prípad má všetky znaky toho, že najskôr sa kamarátovi dohadzujú zákazky a ten si následne vyberá späť výhody. Druckerovci nezaplatili ani desať percent hodnoty týchto pozemkov,“ dodal Matovič.

Drucker Matovičove tvrdenia rezolútne odmietol a označil ich za vykonštruované obvinenia. Vyhlásil tiež, že podnikanie jeho ženy je postavené rýdzo na trhových princípoch. Drucker zároveň uistil, že jej podnikanie nie je v žiadnom prípade nijako spojiteľné s jeho pôsobením v akejkoľvek verejnej funkcii.

Ohradila sa aj firma Rempo. Matovičove slová označili majitelia a konatelia Klára Dvorecká a Stanislav Baláž za ‘vyfabulované konštrukcie’. „Rempo je renomovaná, fungujúca spoločnosť, pôsobiaca na trhu desiatky rokov a voči vyfabulovaným konštrukciám a prepojeniam pána Igora Matoviča, ktoré prezentoval na dnešnej tlačovej konferencii, sa spoločnosť ostro ohradzuje a podnikne všetky právne kroky v danej veci,“ uviedli.

Novým štátnym tajomníkom na ministerstve zdravotníctva má byť J.Ridoško z SNS 

Bratislava 10. apríla (TASR) – Novým štátnym tajomníkom na ministerstve zdravotníctva má byť poslanec za SNS Jaroslav Ridoško. Píše sa to v návrhu rezortu zdravotníctva, novej ministerke Andrei Kalavskej (nominantka Smeru-SD) to ešte musí odobriť vláda.

Ridoško nastupuje do funkcie štátneho tajomníka po Kalavskej, ktorá sa stala ministerkou zdravotníctva po nedávnej rekonštrukcii vlády, doterajší šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) šiel robiť ministra vnútra.

Na ministerstve zdravotníctva je ešte jeden štátny tajomník, je ním Stanislav Špánik.

Na politickej scéne sa črtá spor medzi pirátmi, existujúcim sa noví nepáčia 

Bratislava 10. apríla (TASR) – Po spore o názov Za slušné Slovensko sa črtá na slovenskej politickej scéne ďalší, tentoraz ide o strany pirátov.

Vzniknúť chce Pirátske hnutie, no jedni piráti už na Slovensku pôsobia, spolupracujú s českou Pirátskou stranou. Nepáči sa im, že majú prísť ďalší, ktorí navyše mali odkopírovať ich program. Vznikajúce hnutie považujú existujúci piráti za „prapodivné“ a tvrdia, že s pirátskou myšlienkou a celosvetovým hnutím nemá nič spoločné.

„Naše občianske združenie je od roku 2011 registrované pod názvom Slovenská pirátska strana. Taktiež sa chystáme čoskoro zapojiť do procesu splnenia podmienok pre vznik politickej strany. Preto nás zarazila informácia o tzv. ‘Pirátskom hnutí’,“ upozornilo predsedníctvo Slovenskej pirátskej strany.

Existujúci piráti tvrdia, že zakladatelia nového hnutia odkopírovali ich program a vydávajú sa za niečo, čím nie sú. „Ich členov sme sa pokúsili kontaktovať a vyzvali sme ich na spojenie síl, avšak odpoveď znela, aby sme sa pridali my k nim, čo s našou tradíciou pôsobilo skutočne smiešne,“ uviedli piráti.

Poukazujú, že na sociálnej sieti už majú 7000 priaznivcov, momentálne vznikajú po celom Slovensku regionálne organizácie. „Od začiatku spolupracujeme najmä s českou Pirátskou stranou, ktorí ako starší, skúsenejší a úspešnejší nám ochotne so všetkým pomáhajú. Ich členovia, z ktorých niektorí sú aj poslanci snemovne ČR, k nám často chodia prednášať na naše stretnutia a zasadnutia,“ opisujú piráti.

Slovenská pirátska strana je podľa predsedníctva napojená na Pirátsku internacionálu. „Združuje množstvo svetových Pirátskych strán. Pirátske hnutie je totiž celosvetovým hnutím. Preto by sme boli neradi zamieňaní s nejakým prapodivným hnutím, ktoré nemá okrem odkopírovaných materiálov nášho združenia s pirátskou myšlienkou a hnutím nič spoločné,“ vysvetlili piráti.

Za vznikajúcim Pirátskym hnutím sú Radomír Murček zo Sučian, Ján Hrubša z Trnavy a Tomáš Ličko z Bratislavy. Prípravný výbor oznámil ministerstvu vnútra, že začína zbierať podpisy vo februári. Na registráciu treba aspoň 10.000 podpisov.

A.Kiska: Krajina bude ekonomicky úspešná, ak investuje do vzdelania 

Soul/Bratislava 10. apríla (TASR) –  Na to, aby krajina patrila k najvyspelejším ekonomikám sveta, je potrebná investícia do vzdelania, do mladých ľudí a do inovácií. Prezident SR Andrej Kiska tak reagoval na otázku, o čom sa s juhokórejským partnerom Mun Če-inom počas stretnutia rozprávali.

„Pred 50 rokmi bola Južná Kórea jednou z najchudobnejších krajín sveta. Dnes patrí medzi 11 najvyspelejších ekonomík sveta. Veľa sme diskutovali o tom, ako sa to dá dosiahnuť,“ spresnil.

Zároveň zdôraznil, že Južná Kórea je pre Slovensko nesmierne dôležitý partner. „Viac ako 50 percent investícií z mimoeurópskych krajín prišlo práve z Južnej Kórey. Bolo investovaných viac ako 2,5 miliardy eur a viac ako 100 spoločností vytvorilo tisíce pracovných miest. Veľmi dôležité je, že aj Slovensko je tu vnímané ako veľmi úspešná krajina a ako krajina, o ktorú sa môže Južná Kórea opierať,“ konštatoval Kiska.

V otázke blížiaceho sa medzikórejského summitu, ktorý sa uskutoční 27. apríla, sa Kiska a Mun zhodli na tom, že dialóg je nesmierne potrebný a prospešný. „Nie zastrašovanie, ale dialóg a nachádzanie mierových riešení,“ uzavrel slovenský prezident.

Mun počas rokovania ocenil, že v krátkej histórii bilaterálnych vzťahov ich Slovensko a Južná Kórea konzistentne rozvíjali. Vyjadril potešenie nad tým, že mnoho kórejských firiem, vrátane Kia Motors a Samsung Electronics, aktívne podnikajú v domovskej krajine, pričom dosahujú spoločne prospešné výsledky taktiež na Slovensku.

„Slovensko po vstupe do NATO a EÚ bolo schopné dosiahnuť politickú stabilitu a prudký ekonomický rast. Dostali ste prezývku ‘Tatranský tiger’, vaša krajina taktiež prispieva k medzinárodnému mieru a bezpečnosti,“ uviedol juhokórejský prezident, pričom poukázal na slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a na súčasného predsedu Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka.

Následne si Andrej Kiska na Národnom cintoríne v Soule uctil prostredníctvom ceremónie kladenia vencov vojakov padlých v kórejskej vojne.

G. Matečná pri agrodotáciách podľa SaS zavádza, ministerstvo to odmieta 

Bratislava 9. apríla (TASR) – Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) pri agrodotáciách na východe Slovenska zavádza a hrá divadlo. Uviedla to v pondelok na brífingu opozičnej SaS podpredsedníčka Národnej (NR) SR Lucia Ďuriš Nicholsonová a tímlíderka strany pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Upozornili na prípad dlhoročného nájomcu štátnej pôdy Juraja Béreša. Agrorezort obvinenia odmieta, podľa MPRV predstaviteľky SaS v tomto prípade poskytujú zámerne skresľujúce informácie.

Matečná podľa SaS v roku 2013 ako vtedajšia generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) odstúpila od nájomných zmlúv s Bérešom. „Právne oddelenie SPF vtedy však vydalo stanovisko, že neexistuje právny dôvod na to, aby sa odstúpilo od nájomných zmlúv medzi SPF a Bérešom. Napriek tomu Gabriela Matečná ako šéfka SPF poslala odstúpenie od zmlúv, pričom ako jeden z dôvodov uviedli, že nájomca pôdy okrem iného nevyužíva prenajaté pozemky na dohodnutý účel a nereaguje na písomnosti prenajímateľa,“ priblížila Ďuriš Nicholsonová.

Tento farmár však podľa nej pozemky využíval a plnil si zmluvné podmienky, na čo má potvrdenia od obcí. Písomnosti Béreš nepreberal podľa jej slov preto, lebo bol kvôli ťažkému ochoreniu v Českej republike.
„Máme dôvodné podozrenie, že vzhľadom na to, že pán Juraj Béreš je aktuálne v súdnom spore so Slovenským pozemkovým fondom, zneužil poslankyne SaS na ovplyvnenie súdneho konania,“ konštatoval v reakcii hovorca MPRV Vladimír Machalík.

Podľa informácií SPF si Béreš ako nájomca dlhodobo neplnil svoje zmluvné povinnosti riadne a včas. Opakovane neuhrádzal nájomné v termíne splatnosti faktúr, nereagoval na písomnosti fondu a dendrologický posudok vypracovaný znalcom v roku 2014 potvrdil, že sady, ktoré mal od SPF prenajaté, 10 rokov neobhospodaroval. Na Béreša tiež starostovia viacerých obcí podali podnety na zlé zaobchádzanie s prenajatou pôdou a neplnenie si daňových povinností voči obciam. Okresný úrad podľa Machalíka po prešetrení skonštatoval, že zo strany Béreša prišlo k hrubému porušeniu zákona o ochrane poľnohospodárskeho fondu. Preto mu prednostné právo na prenájom nevzniklo.

Machalík pripomenul, že obce nie sú oprávnené preukazovať ani potvrdzovať obhospodarovanie pôdy a nie sú na to odborne ani technicky spôsobilé. Inštitúcie na to oprávnené sú výhradne Pôdohospodárska platobná agentúra, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky, Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, ako aj okresné úrady.

„Nekomunikovanie s úradnou inštitúciou, rovnako ako napríklad v prípade nepodania daňového priznania, neospravedlňuje porušovanie zákonov. Za Juraja Béreša totiž mohli komunikovať či už jeho rodinní príslušníci, alebo iné osoby na to oprávnené,“ dodal v reakcii Machalík.

Organizátori protestov Za slušné Slovensko podali podnet na ministerstvo vnútra 

Bratislava 9. apríla (TASR) – Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko podali v pondelok na Ministerstve vnútra (MV) SR podnet v súvislosti s konaním o registrácii politickej strany s rovnomenným názvom „Za slušné Slovensko“. Snaha o založenie takejto politickej strany podľa nich vykazuje znaky zneužitia práva a parazitovania na ich slogane. Uviedli to v svojej tlačovej správe.

Prípravný výbor politickej strany použil rovnomenný názov bez vedomia organizátorov protestov, ozrejmili. Veria, že MV ako oprávnený orgán verejnej moci „nebude celú situáciu vnímať len čisto formalisticky, ale bude sa zaoberať i otázkou posúdenia rozporu snahy o registráciu politickej strany s Ústavou SR, autorsko-právnou ochranou a dobrými mravmi“.

Organizátori protestov sa zároveň snažia pre názov získať autorskoprávnu ochranu aj ho zaregistrovať ako ochrannú známku. Ich právny zástupca začal konania na Úrade priemyselného vlastníctva.

Za vznikom strany je bývalá redaktorka STV a exhovorkyňa Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) z čias jeho ministrovania v rezorte pôdohospodárstva Magda Želeňáková. Okrem nej sú v prípravnom výbore Radko Olej z Košíc a Peter Hardoň z Vlkoviec. Už oznámili MV, že idú zbierať podpisy. Oznámenie je na webstránke ministerstva. Na registráciu strany je potrebných aspoň 10.000 podpisov.

MV vo štvrtok (5.4.) potvrdilo, že v zmysle zákona uverejnilo oznámenie prípravného výboru, že 29. marca 2018 začali zbierať podpisy na založenie strany. Názov bude ministerstvo chrániť 180 dní. Dovtedy nezaregistruje žiadnu zmenu názvu strany na tento názov, ani nezaregistruje inú stranu s týmto názvom, vysvetlil hovorca rezortu Petar Lazarov.

MV má pri registrácii politických strán jediné obmedzenie – nemôže zaregistrovať politickú stranu s názvom, ktorý už bol v registri politických strán zaregistrovaný alebo ktorý podlieha ochrane podľa zákona o politických stranách a politických hnutiach.

T. Drucker: Obvinenia I. Matoviča rezolútne odmietam 

Bratislava 9. apríla (TASR) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) rezolútne odmieta vykonštruované obvinenia lídra OĽaNO Igora Matoviča o tom, že jeho manželka nadobudla pozemky pod cenu a tvrdí, že podnikanie jeho ženy je postavené rýdzo na trhových princípoch. Drucker zároveň uisťuje, že jej podnikanie nie je v žiadnom prípade nijako spojiteľné s jeho pôsobením v akejkoľvek verejnej funkcii.

„Vymyslené konštrukcie a interpretácie o prepojeniach kúpy pozemkov a špekuláciách o výnosoch Tomáš Drucker zásadne odmieta,“ napísal jeho tlačový odbor s tým, že minister je kedykoľvek pripravený na porovnanie dodávok a plnenia vo vzťahu k spoločnosti Rempo do Slovenskej pošty počas jeho pôsobenia ako predsedu predstavenstva s plnením pred jeho nástupom čo do rozsahu a vysúťažených cien.

„Spoločnosť Rempo dodáva široký sortiment tovarov desiatky rokov na Slovenskú poštu, ako aj mnohým iným organizáciám štátneho sektora a mnohým súkromným spoločnostiam. Tomáš Drucker zásadne odmieta takéto nekorektné prepojenia pôsobnosti spoločnosti Rempo s jeho osobou a s podnikaním jeho manželky,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa rezortu podnikanie Druckerovej manželky v území Špačince (okres Trnava) bolo realizované s cieľom rezidenčnej výstavby na komerčné účely. „Pozemky v Špačinciach nadobudla spoločnosť Logaro, s.r.o., koncom roka 2016 za cenu 8,94 eura za štvorcový meter bez DPH. V priebehu roka 2017 sa na týchto pozemkoch v celom území realizovali developerské práce. V procese ich realizácie o toto územie prejavila záujem iná developerska spoločnosť za kúpnu cenu 37 eur za štvorcový meter bez DPH. Celé územie, vrátane pozemkov vlastnených spoločnosťou Logaro, bolo odpredané na konci roka 2017,“ vysvetľuje Drucker.

Čo sa týka pozemkov v extraviláne mesta Trnava, v tomto prípade ide podľa jeho slov o ornú pôdu, ktorá je v súčasnosti poľnohospodársky užívaná, a na ktorej územný plán neumožňuje žiadnu výstavbu. „Tieto boli nadobudnuté za cenu 0,85 eura za štvorcový meter, čo je pre danú lokalitu a daný stav plochy cena trhovo obvyklá,“ dodal.

Matovič vyhlásil, že Drucker a jeho manželka získali pozemky pri Trnave a v samotnom meste za desatinu ich trhovej hodnoty. Ušetriť tak mali až 1,38 milióna eur, ktoré tak skončili v ich peňaženke. Druckera vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty k tomu, ako pozemky nadobudol. „Ak hovorím, že má odstúpiť policajný prezident Tibor Gašpar, mal by sa porúčať ruka v ruke aj s pánom Druckerom“ odkázal Matovič, ktorý na tlačovej konferencii ukázal viacero dokumentov a listov vlastníctva.

Podľa Matoviča Drucker najskôr ako šéf Slovenskej pošty podpísal s firmou Rempo viaceré dodávateľské zmluvy. Neskôr mala jeho manželka získať od spoločnosti s rovnakými majiteľmi, ako má Rempo, pozemky pod cenu v Špačinciach a v Trnave. Šéf OĽaNO sa preto pýtal, či išlo o úplatok za to, že bol Drucker tak veľmi štedrý a zatajoval zmluvy s firmou Rempo. „Tento prípad má všetky znaky toho, že najskôr sa kamarátovi dohadzujú zákazky a ten si následne vyberá späť výhody. Druckerovci nezaplatili ani desať percent hodnoty týchto pozemkov,“ dodal Matovič.

I. Matovič: Druckerovci kúpili pozemky lacnejšie o 1,38 mil. eur, ako je realita 

Bratislava 9. apríla (TASR) – Súčasný minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) a jeho manželka získali v minulosti pozemky pri Trnave a v samotnom meste za desatinu ich trhovej hodnoty. Ušetriť tak mali až 1,38 milióna eur, ktoré tak skončili v ich peňaženke. Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý Druckera vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty k tomu, ako pozemky nadobudol.

„Ak hovorím, že má odstúpiť policajný prezident Tibor Gašpar, mal by sa porúčať ruka v ruke aj s pánom Druckerom“ odkázal Matovič, ktorý na tlačovej konferencii ukázal viacero dokumentov a listov vlastníctva.

Podľa Matoviča celý príbeh začína ešte v čase, keď Drucker šéfoval Slovenskej pošte, keď sa našli viaceré zmluvy s firmou Rempo s. r. o. „Aj vtedajšia opozičná poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) povedala, že Drucker obchádzal zákon. Neskôr prišli správy, že firmu preferoval aj Robert Kaliňák (Smer-SD) a futroval ju štátnymi zákazkami. Tie mala na úrovni minimálne 50 miliónov eur,“ povedal Matovič.

Šéf Obyčajných ľudí tvrdí, že Drucker množstvo zmlúv so spoločnosťou Rempo utajoval, ale pri niektorých sa mu to nepodarilo. „Napríklad je tu zmluva z 20. januára 2015 medzi poštou a spoločnosťou Rempo na dva roky na necelých 400.000 eur. Podpísal ju Drucker a Ing. Klára Dvorecká. Ďalším spoločníkom firmy bol jej manžel Dušan Dvorecký,“ vysvetlil Matovič, ktorý spoločnosť označil za obľúbeného dodávateľa u vtedajších ministrov Kaliňáka, Jána Počiatka, Martina Glváča (Smer-SD), ale aj Druckera.

„Zákazky získavala šité na mieru, často súťažila sama so sebou. Išlo o zákazky na tonery, kancelárske vybavenie či oblečenie. Skrátka, dievča pre všetko. Hocičo potrebovali dodať, táto firma dodala,“ povedal Matovič.

Druhou časťou príbehu je podľa jeho slov obdobie druhej vlády Roberta Fica (Smer-SD). „Kaliňák, Glváč, Počiatek a Drucker sú ministrami druhej vlády Smeru-SD. V tom čase sa o jednom prípade rozhodovalo za záhadných okolností na Slovenskom pozemkovom fonde. Pani, ktorá si nárokovala dlhé roky reštitúciu v Dolnom Trhovišti v okrese Hlohovec, posunula túto pohľadávku firme Mlynské pole s. r. o., pričom jej spoločníkom je spomínaná Klára Dvorecká a konateľom je Dušan Dvorecký,“ povedal. Firma takto získava pozemok pri Špačinciach v okrese Trnava, ktorý už bol podľa Matoviča v územnom pláne určený na výstavbu. Išlo o približne 50.000 štvorcových metrov aj s cestami.

O niečo neskôr sa manželka ministra Druckera Lucia stáva majiteľkou firmy Logaro s. r. o. a zrejme od Mlynského poľa získava 30 percent týchto pozemkov, na ktorých už sú inžinierske siete. „V Špačinciach sa predávali tieto pozemky za 80 eur za štvorcový meter bez DPH, keďže sú tam aj siete. Pani Druckerová tu má vyše 11.000 m2, teda mohlo to stáť 880.000 eur bez DPH. Ona ich však kúpila za 100.000 eur, teda za 8,90 eura za m2,“ povedal Matovič.

Ako pokračoval, Druckerová získala aj dva pozemky v Trnave, kde sú spolumajiteľmi Dvoreckí. Dohromady kupovala viac ako 23.000 m2 (opäť 30 percent) za 20.000 eur, teda dala 90 centov za m2. „Ich hodnota by mala byť aspoň 40 eur, mala teda zaplatiť 940.000 eur,“ odkázal Matovič. Pýtal sa preto, či išlo o úplatok za to, že bol Drucker tak veľmi štedrý a zatajoval zmluvy s firmou Rempo, ktorej majitelia predali Druckerovcom pozemky. Tento prípad má všetky znaky toho, že najskôr sa kamarátovi dohadzujú zákazky a ten si následne vyberá späť výhody. Druckerovci nezaplatili ani desať percent hodnoty týchto pozemkov,“ dodal Matovič.

Hasiči našli v byte mŕtveho bývalého politika Ivana Mjartana 

Bratislava 9. apríla (TASR) – Hasiči v Horskom parku na Drotárskej ceste v Bratislave našli v byte mŕtveho bývalého politika Ivana Mjartana. Informuje o tom televízia Joj na svojom spravodajskom webe.

Podľa informácií televízie do bytu prišiel v pondelok človek z najbližšej rodiny a chcel sa dostať do spálne, ktorá bola zvnútra zamknutá. „Zavolali záchranárov a následne hasičov, ktorí byt otvorili. To, že išlo o bývalého politika, potvrdila polícia,“ uvádza televízia Joj.

Ivan Mjartan bol v minulosti splnomocnený veľvyslanec Slovenska v Českej republike. Bol považovaný za pravú ruku Vladimíra Mečiara. V roku 1999 kandidoval na prezidenta SR. Pôsobil aj ako štátny tajomník na ministerstve kultúry a šéf koordinačnej rady HZDS.
Pracoval aj v oblasti médií a stál pri zrode Radiožurnálu Slovenského rozhlas.

SaS: Tibor Gašpar drží Smer-SD v hrsti

Policajný prezident Tibor Gašpar sa stal pre stranu Smer-SD mimoriadne významným funkcionárom. Podľa strany Sloboda a Solidarita to dokazuje aj výška platu, ktorý mu dal bývalý minister vnútra Robert Kaliňák – podľa medializovaných informácií mal Gašpar dokonca vyšší plat ako premiér.

„Na takúto disproporciu v odmeňovaní existuje len jeden rozumný dôvod. Policajný prezident Gašpar konal v súlade so záujmami Smeru-SD a s vysokou pravdepodobnosťou chránil jeho politikov a klientov, ktorí sa dopúšťali závažnej majetkovej trestnej činnosti, pred trestným stíhaním,“ povedal podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

Práve znalosti Tibora Gašpara o kriminálnom pozadí Smeru-SD sú dnes podľa SaS príčinou, pre ktorú s jeho odvolaním otáľa nový minister vnútra Tomáš Drucker.

R. Fico: Budeme meno P. Pašku tvrdo chrániť a brániť 

Bratislava 9. apríla (TASR) – Predstavitelia Smeru-SD budú tvrdo chrániť a brániť meno zosnulého expredsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, ktorý počas života čelil nezmyselným obvineniam, urážkam a planým výmyslom, pričom hádzanie blata pokračuje aj po jeho smrti. Vyhlásil to predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico po tom, ako sa aj v spoločnosti straníckych kolegov podpísal do kondolenčnej knihy.

„Veľmi nás mrzí, čo počúvame v posledných dňoch. Bol to človek ktorý sa nielen pokúšal o kompromisy, ale často zvádzal tvrdé politické súboje. Valili sa na neho nezmyselné obvinenia a urážky, ale boli to plané výmysly a krivé obvinenia. Dnes už nepíšete, že jeden spor za druhým vyhrával. A ak to nebudete robiť vy, budeme to robiť my a budeme dobré meno Paľa Pašku všetci veľmi tvrdo brániť a chrániť,“ uistil Fico novinárov a zopakoval, že aj tieto klamstvá sa podpísali pod jeho zdravotný stav a rýchly odchod. Novinárov zároveň poprosil, aby rešpektovali súkromný charakter utorkovej (10.4.) poslednej rozlúčky.

Fico opätovne vo svojom mene a v mene strany Smer-SD vyslovil čo najúprimnejšiu sústrasť rodine, priateľom a príbuzným Pavla Pašku. „Všetkých nás doslova šokovalo, keď sa v piatok (6.4.) ráno ako blesk rozšírila správa, že nás takto rýchlo a bez rozlúčenia opustil. Bol to náš nielen vynikajúci kolega, ale aj osobný priateľ každého z nás,“ poznamenal.

Robert Fico pripomenul, že Paška bol pri historickej integrácii stredoľavých politických strán. „Dal dohromady sedem subjektov, pričom tento počin nemá obdobu na slovenskej politickej scéne. Bol pri všetkých vážnych rozhodnutiach Smeru-SD a reprezentoval stranu aj ako predseda NR SR. Ako predseda parlamentu sa snažil aj vo vzťahu k protivníkom vytvárať pozitívnu pracovnú atmosféru, vyvíjal úsilie na dosahovanie kompromisov. Počas jeho pôsobenia bol prijatý celý rad ústavných zákonov,“ rekapituloval šéf Smeru-SD. Poukázal tiež na Paškovo rozhodnutie pustiť sa do rekonštrukcie Bratislavského hradu či do projektu postavenia sochy kráľa Svätopluka.

Pavol Paška zomrel na infarkt vo veku 60 rokov. Skonal v piatok (6.4.) dopoludnia v areáli Železničnej nemocnice s poliklinikou Košice. Paška bol predsedom parlamentu dvakrát. Svoje druhé funkčné obdobie však ukončil predčasne v roku 2014 v súvislosti s kauzou predraženého piešťanského CT prístroja. Do roku 2016 bol aj podpredsedom Smeru-SD.

PARLAMENTNÉ VOĽBY BY VYHRAL SMER-SD, VOLIČOV MU UBUDLO 

Bratislava 9. apríla (TASR) – Parlamentné voľby by v apríli vyhrala vládna strana Smer-SD so ziskom 20,7 percenta hlasov. Oproti februáru jej preferencie klesli o štyri percentá. Na druhom mieste by skončila SaS, podporilo by ju 17,1 percenta voličov. Polepšila si o 0,9 percenta. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry AKO.

Do parlamentu by sa celkovo dostalo osem subjektov. Oproti februáru narástli preferencie o 0,8 percenta aj SNS, v apríli by získala 10,7 percenta hlasov. O 1,8 percenta viac respondentov by podporilo stranu Kotleba – ĽSNS. Volilo by ju desať percent opýtaných.

Naopak, približne jednopercentný odlev podporovateľov zaznamenali OĽaNO – NOVA (9,1 %) a Sme rodina – Boris Kollár (8,6 %). Mimoparlamentné KDH by v apríli získalo 8,6 percent hlasov, čo predstavuje takmer jednopercentný nárast. Do parlamentu by sa s 5,6 percentnou podporou dostala aj strana Most-Híd. Jej podpora od februára klesla o 0,7 percenta.

V prieskume sa objavujú aj strany Progresívne Slovensko (3,2 %) a SPOLU – občianska demokracia (2,8 %). Mimo parlamentu by opäť skončila SMK, ktorú by volilo 2,7 percenta opýtaných. Ostatné strany v prieskume nezískali ani jedno percento.

Prieskum sa realizoval telefonicky na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov od 4. do 7. apríla. Voliť by podľa prieskumu išlo 69,8 percenta respondentov, 12,7 percenta opýtaných by voliť určite nešlo. Agentúra sa pri prieskume pýtala, koho by respondenti išli voliť. Agentúra čítala ľuďom politické strany v náhodnom poradí.

Sťažnosťou Antonina V. sa NS SR bude zaoberať na neverejnom zasadnutí 

Bratislava 9. apríla (TASR) – Sťažnosťou talianskeho podnikateľa Antonina V. žijúceho na východe Slovenska voči nedávnemu rozhodnutiu Krajského súdu (KS) v Košiciach, ktorý ho vzal do väzby, sa bude senát Najvyššieho súdu (NS) SR zaoberať na svojom neverejnom zasadnutí v zákonnej lehote. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Sťažnosť na NS SR napadla v piatok 6. apríla. Termín zasadnutia ešte nie je vytýčený. Keďže pôjde o neverejné zasadnutie, nebudú na ňom prítomné procesné strany. To znamená, že ani prokurátor, ani obvinený, teda sťažovateľ Antonino V., a ani jeho obhajca. V Taliansku je Antonino V. trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz.

Vec na NS SR napadla senátu 3T, ktorý je zložený z troch sudkýň a jedného sudcu. Tento senát v zložení sudkýň nedávno rozhodoval v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, kde je hlavný obžalovaný veľkopodnikateľ Jozef M.

Krajská prokuratúra v Košiciach podala na súde návrh na vydávaciu väzbu pre talianskeho podnikateľa Antonina V., ktorý je v Taliansku trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. „Originál európskeho zatýkacieho rozkazu a ďalšie potrebné listiny sme doručili spolu s návrhom na vydávaciu väzbu Krajskému súdu v Košiciach,“ uviedol v pondelok hovorca košickej KP Milan Filičko.

O návrhu prokuratúry môže krajský súd rozhodovať až po tom, čo NS SR rozhodne o vyššie uvedenej sťažnosti obvineného proti súčasnej predbežnej väzbe.

Prokuratúra žiada pre talianskeho podnikateľa Antonina V. vydávaciu väzbu 

Košice 9. apríla (TASR) – Krajská prokuratúra (KP) v Košiciach podala na súde návrh na vydávaciu väzbu pre talianskeho podnikateľa Antonina V., ktorý je v Taliansku trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. „Originál európskeho zatýkacieho rozkazu a ďalšie potrebné listiny sme doručili spolu s návrhom na vydávaciu väzbu Krajskému súdu v Košiciach,“ uviedol v pondelok hovorca košickej KP Milan Filičko.

O návrhu prokuratúry môže krajský súd rozhodovať až po tom, čo Najvyšší súd (NS) SR rozhodne o sťažnosti obvineného proti súčasnej predbežnej väzbe. „Ak súd vyhovie nášmu návrhu, bude pokračovať predbežné vyšetrovanie prokurátora, v ktorom sa budú vykonávať úkony rozhodujúce pre meritórne rozhodnutie, či sa európsky zatýkací rozkaz vykoná a či bude osoba vydaná,“ konštatoval Filičko.

Antonino V. podnikajúci na Slovensku je v Taliansku stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky.

„Európsky zatýkací rozkaz bol rozšírený o ďalší skutok spočívajúci v páchaní trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Účelom vydávacej väzby, o ktorú žiadame, je zabezpečenie prítomnosti vyžiadanej osoby a zabránenie, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze,“ doplnil hovorca KP.

Polícia zadržala 42-ročného Antonina V. 13. marca, o dva dni neskôr rozhodol sudca košického krajského súdu o jeho vzatí do predbežnej väzby. Proti tomuto rozhodnutiu podal obvinený sťažnosť.

O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *