Správy

AKTUALIZUJEME: Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice a mafia v jeho nedokončenom článku …

Redakcia DALITO sa od 7.3. 2018 pripája ku kolegom: Redakcia TRENDu sa rozhodla, že nebude ďalej pokrývať vyhlásenia premiéra, pri ktorých nedáva priestor na novinárske otázky a venuje sa konšpiráciám. Z posledného brífingu Roberta Fica preto dnes nič na webe TRENDu nenájdete. (6.3.2018)

AKTUALIZUJEME: POKRAČUJEME NA: 

AKTUALIZUJEME: Jano a Martina: Toto sa u nás deje …


Pre L. Žitňanskú je neprijateľné, aby premiér šíril konšpiračné teórie 

Bratislava 5. marca (TASR) – V demokratickej krajine je absolútne neprípustné, aby premiér šíril konšpiračné teórie. Vyplýva to z vyjadrení podpredsedníčky vlády, Mosta-Híd a ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

„Premiér sa rozhodol, že bude cieliť na najnižšie pudy, ktoré sú atakované konšpiračnými teóriami. V demokratickej krajine to považujem za absolútne neprípustný a neakceptovateľný prejav premiéra. Pre mňa osobne je to absolútne neprijateľné,“ reagovala Žitňanská na pondelkové vyjadrenie premiéra Roberta Fica.

Predstavitelia SNS Anton Hrnko a Jaroslav Paška sa k premiérovým vyhláseniam nebudú vyjadrovať. Tlačovú konferenciu podľa vlastných slov nevideli a nepoznajú tak širší kontext.

Podľa predsedu vlády sa na Slovensku deje pokus o destabilizáciu krajiny, k čomu svojimi vyjadreniami prispieva aj prezident SR Andrej Kiska. Fico naznačil, že za prejavom, s ktorým vystúpil Kiska v nedeľu, môže byť americký miliardár George Soros. Kisku preto Fico vyzval, aby verejnosti vysvetlil, čo robil 20. septembra 2017 v New Yorku, „kde prebehlo stretnutie, na ktorom nemal Kiska so sebou žiadneho zástupcu slovenského ministerstva zahraničných vecí“.

„Žiadam odpoveď, o čom bolo toto stretnutie s istým človekom, čo má pochybné meno,“ uviedol Fico. Kiska vlaňajšie stretnutie so Sorosom netajil, vlani o ňom informoval na facebooku s tým, že riešili rómsku otázku.


Premiér naznačil, že za prezidentovým prejavom môže byť George Soros 

Premiér SR Robert Fico v mimoriadnom prejave/foto: Dalito.sk – zdroj: TA3

Bratislava 5. marca (TASR) – Na Slovensku sa deje pokus o destabilizáciu krajiny. V pondelok to novinárom povedal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý naznačil, že svojimi vyjadreniami k tomu prispieva aj prezident SR Andrej Kiska.

„A za týmto názorom si stojím,“ povedal Fico. Nepriamo poukázal, že za prejavom, s ktorým vystúpil Kiska v nedeľu, môže byť americký miliardár George Soros. Kisku preto Fico vyzval, aby verejnosti vysvetlil, čo robil 20. septembra 2017 v New Yorku, „kde prebehlo stretnutie, na ktorom nemal Kiska so sebou žiadneho zástupcu slovenského ministerstva zahraničných vecí“.

„Žiadam odpoveď, o čom bolo toto stretnutie s istým človekom, čo má pochybné meno,“ uviedol Fico. Kiska vlaňajšie stretnutie so Sorosom netajil, vlani o ňom informoval na facebooku s tým, že riešili rómsku otázku.

Fico je z Kiskovho nedeľňajšieho prejavu sklamaný. Podľa neho sa tým prezident ideovo zaradil k opozícii, „ktorá chce na Slovensku prevrat“. „Očakával by som, že bude situáciu upokojovať,“ uviedol premiér.

Premiér odkázal, že prezident nemá diktovať, ako majú vládni predstavitelia vyriešiť politickú situáciu po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Riešime si ju sami, nepotrebujeme na to pána Kisku,“ uviedol Fico s tým, že prezident „zrejme poriadne nevie, čo sa píše v Ústave SR“.

„Politické súvislosti totiž budeme riešiť v krátkom čase, koaličným partnerom odkazujem, že v Smere-SD sme na takéto diskusie pripravení,“ povedal premiér. Ten opäť zopakoval, že policajti dávajú do vyšetrovania vraždy všetko a pracujú na ňom nepretržite. „Ak bol útok na novinára spojený s jeho prácou, je to útok na demokraciu,“ dodal.


 

Prezident SR Andrej Kiska k demisii ministra kultúry Mareka Maďariča/Smer-SD

foto: KP SR

 

Z politického gesta Mareka Maďariča by si niekto mohol zobrať príklad. Dnes som prijal jeho žiadosť o demisiu. V stredu poverím dočasným riadením ministerstva kultúry Petra Pellegriniho, po dohode s vládou. Mnoho ľudí z oblasti kultúry, s ktorými som sa stretol, si cenilo jeho prácu. Za vedenie rezortu sa mu aj ja chcem poďakovať. FB A. Kiska
BRIEF: PREMIÉR: K DESTABILIZÁCII KRAJINY PRISPIEVA AJ PREZIDENT 

Bratislava 5. marca (TASR) – Na Slovensku sa deje pokus o destabilizáciu krajiny. V pondelok to novinárom povedal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý naznačil, že svojimi vyjadreniami k tomu prispieva aj prezident SR Andrej Kiska.

GP SR preskúmala postup v prípade trestného oznámenia na podnikateľa Kočnera 

Bratislava 5. marca (TASR) – Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR) preskúmala zákonnosť postupu a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní o trestnom oznámení zavraždeného novinára Jána Kuciaka na podnikateľa Mariána Kočnera.

„GP SR po preskúmaní súvisiacich spisových materiálov dospela k záveru, že rozhodnutie povereného príslušníka Obvodného oddelenia PZ Ružinov – Západ zo dňa 24. októbra 2017 o odovzdaní trestnej veci na prejednanie priestupku, bolo vydané predčasne. Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava II, vykonávajúci dozorovú právomoc v trestnej veci, napriek tomu nekonštatoval neúplnosť skutkových zistení,“ uvádza sa v stanovisku GP SR, ktoré TASR poskytla v pondelok jej hovorkyňa Andrea Predajňová.

GP SR vydá písomný pokyn na doplnenie dokazovania. Kočner už po zverejnení informácií o zavraždenom novinárovi odmietal, žeby sa mu vyhrážal.


Generálny prokurátor nevylúčil, že vražda Jána Kuciaka súvisela s udalosťami, o ktorých písal. Čižnár v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike okrem iného povedal, že sa mu nepáči, že Kočnera ani len nevypočuli. „Konkrétne sa ho mali opýtať, prečo sa mu nepáčilo, čo pán Kuciak písal. Pôjde to naspäť na doplnenie,“ uviedol Čižnár.

Podľa neho sa v tomto prípade sa „nejaví ani zrnko“, že by mohlo ísť o motív vraždy. „Ale nemôžem povedať, že úplne nie. Urobím všetko pre to, aby neostalo ani promile nedôvery, že to bolo zle,“ vyslovil sa generálny prokurátor.

Ak Kočner vysvetlí, prečo sa Kuciakovi vyhrážal, tak to podľa Čižnára „pôjde úplne preč, ale to bez jeho výsluchu nebude“. Kočner sa Kuciakovi vyhrážal po tom, ako o ňom napísal, že predal byt v komplexe Bonaparte. Napísal to v nedeľu Denník N.

M. Lajčák: Situáciu v SR treba stabilizovať, rozhodnúť musí politický dialóg 

Bratislava 5. marca (TASR) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) považuje akékoľvek prepojenie organizovaného zločinu s politickými špičkami krajiny za neakceptovateľné. Pre TASR to povedal hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

„V tejto chvíli je potrebné urobiť všetky kroky pre to, aby došlo k stabilizácii politickej a bezpečnostnej situácie v štáte,“ povedal Susko. O tom, akou formou sa to má udiať, musí podľa neho rozhodnúť politický dialóg.

„Vynášanie obvinení bez dôkazov nikomu a ničomu nepomôže. Politici by sa vo chvíľach, keď ide o charakter štátu a jeho občanov, nemali riadiť emóciami, ale rozumom, práve oni by mali na svoje plecia prevziať zodpovednosť za budúcnosť krajiny,“ uzavrel hovorca.

 

BRIEF: MINISTERSTVO KULTÚRY BUDE DOČASNE VIESŤ P. PELLEGRINI 

Peter Pellegrini/foto: UPPSRII

Bratislava 5. marca (TASR) – Ministerstvo kultúry bude dočasne viesť vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). Potvrdil to odchádzajúci šéf rezortu Marek Maďarič (Smer-SD) po tom, čo v pondelok odovzdal abdikačný list prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

 

 

 

 

 

M. Maďarič: Je mi ľúto, že som sa o nástupcovi dozvedel až od A. Kisku 

Minister kultúry SR Marek Maďarič abdikoval/foto: dalito.sk – zdroj ČT 24

Bratislava 5. marca (TASR) – Odchádzajúcemu ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi (Smer-SD) je ľúto, že sa o svojom dočasnom nástupcovi Petrovi Pellegrinim (Smer-SD) dozvedel až od prezidenta Andreja Kisku a nie od svojej materskej strany. Povedal to novinárom po odovzdaní svojho abdikačného listu hlave štátu.

„Musím s určitou ľútosťou povedať, že to, že bude poverený dočasným riadením ministerstva kultúry pán Pellerini, som sa dozvedel od pána prezidenta, nie od mojej strany. Dúfam, že so mnou komunikujú, ale toto som sa dozvedel od prezidenta,“ priznal. V strane však ostáva, keďže je veľkým odporcom kolektívnej viny.

Ohľadne dvoch Kiskovych scenárov riešenia súčasnej politickej situácie, ktorá nastala po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, Maďarič uviedol, že k zmenám vo vláde musí prísť. „Je jasné, že k nejakým zmenám vo vláde musí prísť. To ani tak nevyplýva dominantne z názoru prezidenta, ale z toho, že za konkrétne zmeny sa postavili aj koaličné strany. Možno keby došlo k zmene ešte minulý týždeň, situácia by bola pokojnejšia. V politike je dôležité robiť adekvátne rozhodnutia v správny čas,“ odkázal ohľadne volania po abdikácii ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

V súvislosti s predčasnými voľbami povedal, že hovoriť o nich je príliš skoro. „Na to potrebujete 90 hlasov. Na druhej strane, ak koalícia nebude v nasledujúcich dňoch reagovať adekvátne, technická stránka predčasných volieb môže byť nepodstatná, lebo spoločenská situácia si môže predčasné voľby vynútiť. Veľmi teda záleží na tom, ako sa teraz koalícia zachová,“ myslí si.

Na druhej strane sa Maďarič domnieva, že opozícia je veľmi dychtivá po predčasných voľbách, ale nie až natoľko pripravená. Preto uprednostňuje upokojenie situácie a fungovanie vlády v podobe, aká by mala dôveru verejnosti.
Maďarič sa nevyhol ani výčitke premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že Kiskov nedeľňajší (4.3.) prejav k občanom nevznikol na Slovensku. „Vyhlásenia prezidenta SR sú vážne veci a myslím si, že tak ich aj treba brať. Ja ich beriem vážne,“ dodal.

Kiska sa Maďaričovi poďakoval za jeho prácu v rezorte a ocenil jeho politické gesto. „Myslím, že mnohí iní by si z neho mohli brať príklad,“ uzavrel.

Maďarič minulý týždeň povedal, že spomínaná dvojnásobná vražda mu nedovoľuje pokračovať vo funkcii šéfa rezortu kultúry. Išlo o jeho osobné rozhodnutie, vyplývajúce aj z toho, že k médiám a novinárom má najbližšie práve ministerstvo kultúry. „Neviem si po vražde novinára, či sa už potvrdí alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič, ktorý deklaroval, že celú záležitosť prežíva veľmi ťažko. Maďarič zároveň oznámil, že ostáva radovým členom Smeru-SD a vracia sa do parlamentu. Vylúčil, že by motívom jeho demisie bol politický kalkul do budúcnosti a zdôraznil, že jeho rozhodnutie nesmeruje ani k výzve na konanie iných ministrov.

Maďarič zastával funkciu šéfa rezortu kultúry po tretí raz. V parlamentných voľbách v roku 2006 bol zvolený za poslanca Národnej rady SR a Smer-SD ho nominoval do vlády na post ministra kultúry SR, vo svojej funkcii zostal do konca volebného obdobia vlády SR v roku 2010. Po období rokov 2010-2012, keď bol Smer-SD v opozícii, sa po predčasných voľbách v apríli 2012 na post ministra kultúry vrátil.

OĽaNO: Polícia mohla odpočúvať zavraždeného novinára Jána Kuciaka 

Bratislava 5. marca (TASR) – Polícia mohla odpočúvať zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Domnieva sa to predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. Podľa neho sa šéf Protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer nemal ako inak dozvedieť, že sa Kuciak zaoberal pôsobením talianskej mafie na Slovensku. Matovič sa pritom obáva, že cieľom odpočúvania mohla byť ochrana záujmov slovenskej mafie, ktorá je personálne prepojená na špičky polície, pričom na tieto prepojenia v minulosti upozornil zavraždený novinár.

OĽaNO na pondelkovej tlačovej konferencii v parlamente kritizovalo Krajmerovu prítomnosť na mieste vraždy Kuciaka v pondelok (26.2.) ráno. Podľa hnutia tam šéf Protikorupčnej jednotky NAKA nemal čo hľadať. Matovič poukázal, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) Krajmerovu prítomnosť v nedeľu (4.3.) v RTVS obhajoval tým, že jeho jednotka rieši trestnú činnosť Talianov. Fakt, že o nich zavraždený novinár pripravoval materiál, však vyšiel najavo až v pondelok večer, pripomenul Matovič.

„Otázka stojí, odkiaľ pán Krajmer vedel o Talianoch, a keď teda minister vnútra neklamal, mohol jedine Jána Kuciaka odpočúvať, aby zistili, či im náhodou nejde po krku,“ uviedol Matovič, podľa ktorého je druhou možnosťou, že Krajmer vie o páchateľoch vraždy a bol na mieste činu zametať stopy. Matovič upozornil, že policajný prezident Tibor Gašpar je švagrom majiteľa súkromnej bezpečnostnej služby Bonul Miroslava Bödöra a Krajmerova manželka má napojenie na Bödörovcov. V Nitre pritom podľa Matoviča Bödör hovorí, že Krajmer je doslova jeho otrokom.

„Všetci sa sústredíme, že tu je nejaká talianska stopa, ale ľudia, o ktorých Ján Kuciak písal boli omnoho nebezpečnejší, ako títo príštipkári z východu. Príštipkári z východu ukradli Slovensku možno 10 miliónov eur. Všetci ostatní, o ktorých Ján Kuciak písal, aj SBS Bonul, pán Bödör a spol., tak títo ľudia s Bašternákom, Kočnerom a podobnými ksichtami, o ktorých vypisoval články, okradli Slovensko o stovky miliónov eur. U týchto ľudí bol dramaticky vyšší záujem sa zbaviť Jána Kuciaka ako nepohodlného červa, ktorý sa im hrabe vo svedomí,“ uviedol Matovič.

Opozičné hnutie vyzvalo vládnu koalíciu, aby prestala v parlamente blokovať vznik komisie, ktorá môže kontrolovať používanie informačno-technických prostriedkov vo vyšetrovaní. „Jej opodstatnenosť nikdy nebola taká vážna ako teraz,“ zdôraznil poslanec hnutia Gábor Grendel. OĽaNO sa podľa neho bude na utorkovom zasadnutí parlamentného výboru na kontrolu SIS pýtať, čo zistila pri vlaňajšom monitorovaní jednej z talianskych firiem a čo so zisteniami urobila. „Ak to odstúpili orgánom činným v trestnom konaní, bude sa treba pýtať na branno-bezpečnostnom výbore, či nejaké informácie SIS dostali a ako ich vyšetrili,“ doplnil.

M.Smolková: Rekonštrukcia vlády je nevyhnutná, v Smere-SD je potrebná diskusia 

Košice 5. marca (TASR) – Rekonštrukcia vládneho kabinetu je podľa europoslankyne a členky predsedníctva strany Smer-SD Moniky Smolkovej s ohľadom na obnovenie dôvery ľudí nevyhnutná. Podľa jej informácií sa určitá zmena vlády už pripravovala a udalosti spojené s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka túto zmenu zrejme len urýchlia.
„Minimálne rekonštrukcia vlády je nevyhnutná a určite aj príde, ja mám informácie, že sa v najbližšom období aj chystala,“ uviedla Smolková na pondelkovom seminári pre novinárov v Košiciach, ktorý organizovala Kancelária Európskeho parlamentu.

Aktuálna situácia si podľa nej žiada politické kroky a opatrenia. „Myslím, že pán predseda strany (Robert Fico) by mal zvolať predsedníctvo, aby sme o tom diskutovali predovšetkým vo vnútri strany, keď to bude potrebné, tak možno aj urýchlenie snemu strany, aby prišli zástupcovia jednotlivých okresov, aby si vypočul stanoviská predstaviteľov strany, pretože sme veľká organizácia a skutočne v každom regióne sú iné názory a treba ich brať na zreteľ. Stranu netvorí len úzke vedenie, ale 79 okresov, osem krajských štruktúr, treba si ich vypočuť a prijať rázne opatrenia nato, aby to, čo sa udialo, sa už sa v živote nemohlo udiať,“ konštatovala pre TASR. Treba podľa nej vyvodiť aj opatrenia voči tým, ktorí pochybili. „Nikto nemôže byť prirastený ku svojej stoličke, a keď nastal čas, tak treba tú stoličku opustiť. Treba povedať – prepáčte, odchádzam, nech príde iný nový človek, nech má dôveru občanov, novinárskej obce, nech má dôveru nás všetkých, pretože tú situáciu v spoločnosti treba upokojiť,“ dodala Smolková, ktorá je aj predsedníčkou Smeru-SD v okrese Košice III.

Koho konkrétne by sa mala výmena zahŕňať, nechcela hovoriť. Zmena vlády by sa však podľa nej mohla týkať aj rezortov, ktoré spadajú pod koaličných partnerov. „Mnohí s mnohými rezortmi nie sú spokojní, ako to funguje alebo napreduje, čiže rekonštrukcia vlády v polčase je na mieste, treba možno nabrať nový dych, treba predostrieť nové vízie, treba začať riešiť problémy, ktoré sú akútne, nakopili sa. Či to bude dostatočné pre občanov, ktorí vyjadrujú teraz nespokojnosť, to ja v tomto momente neviem povedať,“ uviedla.

V prípade ministra vnútra Smolková už v lete 2016 neúspešne navrhla, aby Robert Kaliňák až do ukončenia vyšetrovania kauzy Bašternák minimálne pozastavil svoje pôsobenie na ministerstve vnútra s cieľom, aby nevnikol ani tieň podozrenia z možného ovplyvňovania vyšetrovania. Teraz je podľa nej otázka postupu polície v prípade trestného oznámenia Jána Kuciaka za nebezpečné vyhrážanie. „Aby opäť nevznikol tieň podozrenia, že nejakým spôsobom sa to zahladzuje alebo nevyšetruje, tak mal prenechať rezort pod gesciou niekoho iného, aby to riadil, a stiahnuť sa do úzadia, kým to bude vyšetrené. Nič nebráni tomu, aby sa vrátil na ministerstvo, lebo ja si myslím, že pán Kaliňák je dobrý manažér, vie riadiť, len sú tu určité podozrenia a tie treba vyvrátiť,“ povedala europoslankyňa.

Predseda vlády Robert Fico by podľa nej nemal odstúpiť, označila ho za perfektného lídra. „Ja si myslím, že je dobrý premiér, len musí vo svojom okolí vytvoriť tím ľudí, ktorí vzbudia dôveru ľudí,“ povedala. V súčasnej opozícii podľa nej nie je líder schopný vytvoriť funkčnú vládu.

SaS: Žiadame predčasné voľby a odchod R. Kaliňáka a R. Fica

Prekonať krízu nie je možné kozmetickými zmenami, ale zmenou súčasnej vlády. Taký je postoj strany Sloboda a Solidarita k aktuálnej vnútropolitickej situácii.

„Strana SaS podporuje skrátenie volebného obdobia NR SR a ako riešenie aktuálnej situácie na Slovensku vidí predčasné voľby. Do uskutočnenia volieb musí dovládnuť vláda bez účasti súčasného premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Veríme, že pre toto riešenie sa nájde politická vôľa,“ prezentoval stanovisko liberálov ich predseda R. Sulík a pokračoval: „Oni dvaja sú dôvodne podozriví, že nebude možné objektívne vyšetrenie vrážd novinára a jeho snúbenice.“

Ak minister vnútra a policajný prezident Tibor Gašpar zostanú vo svojich funkciách, SaS je pripravená zvolať aj mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery celej vlády.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej premiér v dramatickej situácii konšpiruje, útočí na prezidenta, opozíciu a opakovane dehonestuje prácu novinárov. „Keď ukladáte svoje deti večer spať, možno sa i vy v duchu pýtate, aká budúcnosť ich doma čaká. Obavy o ňu sú dôvodné. Keď prehráme boj o spravodlivé Slovensko, prehrali sme budúcnosť našich detí. V tieto dni sa láme chlieb. V tieto dni sa mení história. Stojíme na rázcestí. Jedna cesta vedie do krajiny, kde kradnutie, klamstvá a vraždy sú akceptovaným nástrojom moci. Tá druhá cesta nás približuje k vyspelým štátom, kde je bezpečné žiť,“ poznamenala N. Blahová.

Podpredsedníčka liberálov Jana Kiššová dôrazne odmietla vyhlásenie ministra Kaliňáka v RTVS, že SaS vyplatila desať miliónov eur na DPH a dotáciách. „SaS im žiadne milióny nevyplatila,“ tvrdí J. Kiššová a dopĺňa: „Ak by bola pravda to, čo hovorí minister, čo robil sedem rokov vo funkcii?! V očiste spoločnosti sa nikam nepohneme, ak Robert Kaliňák nebude vytlačený z ministerskej funkcie.“

Ľubomír Galko poukázal na odhalenia týždenníka Trend, že šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer sa nachádzal na mieste činu veľmi krátko po vykonaní vraždy. „Tento človek tam nemal čo robiť. Vysvetlenie, ktoré poskytol Robert Kaliňák v televízii, že nebohý novinár písal o talianskej mafii a tento policajt tam došiel z tohto titulu, nesedí, pretože v tomto čase ešte nemohol vedieť, o čom konkrétne písal pán Kuciak a nemohol vedieť ani o tom, že táto vražda bude spájaná s talianskymi podnikateľmi. Tieto skutočnosti, o čom písal nebohý novinár pán Kuciak v súvislosti s článkom o talianskej mafii – ak je táto verzia pravdivá –, vedel iba objednávateľ a vykonávateľ vraždy,“ uviedol podpredseda SaS a doplnil: „Robert Kaliňák svojím vyjadrením v televíznej diskusii dostal seba aj šéfa protikorupčnej jednotky do vážneho podozrenia, že vie o vražde viac, ako by sa zdalo a trváme na tom, aby vyšetrovací tím zohľadnil pri vyšetrovaní tieto skutočnosti.“

Podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa na tlačovej besede opýtala, ako je možné, že premiér Fico má prístup do vyšetrovacieho spisu, či a ak áno, prečo je súčasťou vyšetrovacieho tímu. Pýtala sa tiež, ako je možné, že Taliani môžu mať na Slovensku v legálnej držbe strelné zbrane, keď boli dlhšiu dobu rozpracovaní, ako tvrdil minister Kaliňák.

Ak sa L. Ď. Nicholsonová neospravedlní G. Matečnej, SNS podá trestné oznámenie 

Bratislava 5. marca (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) vyzýva poslankyňu NR SR Luciu Ďuriš Nicholsonovú (SaS), aby sa ospravedlnila ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej (nominantka SNS) za klamstvá a pokusy spojiť mafiánov s jej osobou, a aj so SNS. TASR o tom informovala riaditeľke kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová. Ak tak neurobí, SNS podá trestné oznámenie.

„Dôvodom trestného oznámenia bude konanie poslankyne, ktorá účelovo poškodzuje SNS a spája nespojiteľné veci,“ píše sa vo vyhlásení SNS. Podľa SNS tlačová konferencia jasne ukázala neodbornosť poslankyne za stranu SaS a neznalosť témy, o ktorej hovorí.
„SNS vyhlasuje, že nemá nič spoločné s talianskou mafiou. Nicholsonová hrubo zneužila smrť dvoch mladých ľudí len na svoje osobné ciele a zvýšenie popularity strany SaS. Ak sa SaS chce ďalej priživovať a parazitovať na tejto téme, nech tak robí, ale nech do tohto divadla nevťahuje SNS, ktorá nemá s tým nič spoločné,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Matečná mala údajne v roku 2015 podpísať zmluvu s Antoniom Rodom ako konateľom firmy TRA.CE.R, s.r.o. „Toto klamstvo je ľahko vyvrátiteľné. Antonio Roda sa stal spolumajiteľom a konateľom firmy až v roku 2016. Za obdobia pôsobenia generálnej riaditeľky Gabriely Matečnej v pozemkovom fonde neexistuje žiadna zmluva s firmou Tracer, kde by bol konateľom Antonio Roda, o čom svedčí aj centrálny register zmlúv,“ uviedol 4. marca hovorca agrorezortu Michal Feik.

„Počas celého života som čestne pracovala a som profesionál v tejto oblasti. Nikdy som nemala žiadne prepojenia na žiadnu mafiu a tieto vyjadrenia zo strany pani Nicholsonovej sú absolútne nepatričné. To, že ich takto vôbec dokázala vypustiť z úst, napáchalo škody nielen mne v mojom profesionálnom živote a poškodenie môjho mena, ale napáchalo to škody aj v mojej rodine,“ povedala v pondelok ministerka pôdohospodárstva.

Slovenský pozemkový fond (SPF) na základe piatkovej tlačovej konferencie poslankyne Ďuriš Nicholsonovej zanalyzoval desiatky zmlúv firiem, v ktorých akýmkoľvek spôsobom figurovalo meno Roda. „Za pôsobenia Gabriely Matečnej ako generálnej riaditeľky SPF ide v drvivej väčšine o dodatky k existujúcim zmluvám siahajúcich 15 rokov do minulosti. Predmetom týchto dodatkov bolo najmä zvyšovanie nájmu či inventarizácia skutočnej užívanej výmery,“ ozrejmil Feik a upozornil, že zmluvy prevažne platili aj za vlády Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bola tiež strana SaS.

Politika: Ministerka Matečná by na Kaliňákovom mieste odstúpila 

Bratislava 5. marca (TASR) – Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) by na mieste šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) odstúpila z funkcie.

„Vyvodila by som politickú zodpovednosť. V utorok zasadá koaličná rada, kde sa s veľkou pravdepodobnosťou bude rokovať o osude pána Kaliňáka,“ povedala Matečná na tlačovej konferencii v Bratislave.

Matečná nateraz nevidí dôvod na vlastné odstúpenie. Koaličná rada má podľa nej urobiť rozhodnutia. Obvinenia ohľadom jej osoby a mafie, ktoré jej adresovala podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), Matečná opakovane odmietla.

Kaliňákovu hlavu žiada okrem opozície aj Most-Híd. S požiadavkou prišla koaličná strana po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, a tiež po zverejnení Kuciakových zistení, podľa ktorých majú byť vládni politici napojení na taliansku mafiu.

Stanovisko strany SaS k vyhláseniam G. Matečnej

„Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná by sa mala upokojiť, prestať zamotávať vecné fakty, prekrucovať vyjadrenia podpredsedníčky NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej a najmä by mala iniciovať rozsiahlu kontrolu pomerov v Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ako aj na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), ktorého generálnou riaditeľkou bola v čase, keď Taliani získavali prenájom veľkých plôch na východnom Slovensku s cieľom získať dotácie.

Mala by poskytnúť súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní, ako aj kontrolnej jednotke zo strany Európskej komisie, ktorá vykoná hĺbkový audit na PPA, a to bude jediný spôsob, ako odkryť pravdu.

Faktom je, že kvôli podpisu pani Matečnej na dodatkoch zmluvách dnes Taliani operujú na stovkách hektárov pôdy. Ak pani Matečná ako autorita SPF nevedela o činnosti nájomcov, čiže talianskej mafie, nech sa obráti na tie orgány činné v trestnom konaní, ktoré ju neupozornili na to, komu prenajíma pôdu na východe Slovenska.

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa zároveň dištancuje od tvrdení, že prepája ministerku Matečnú s talianskou mafiou. To nikdy nezaznelo.“

OĽaNO: Zvolá okrúhly stôl parlamentnej a neparlamentnej demokratickej opozície 

Bratislava 5. marca (TASR) – Opozičné hnutie OĽaNO zvolá okrúhly stôl parlamentnej a neparlamentnej demokratickej opozície. Oznámili to jeho predstavitelia na pondelkovej tlačovej konferencii v parlamente. Podľa lídra hnutia Igora Matoviča chcú ľudia vidieť, čo bude so Slovenskom po odchode premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Opozícia chce preto ukázať, že si vie sadnúť za jeden stôl a ponúknuť alternatívu, vysvetlil.

Termín zvolania okrúhleho stola podľa Matoviča ešte neurčili. Tiež nie je jasné, ktoré strany dostanú pozvánku. „Na Slovensku je 153 politických strán a my musíme vymyslieť kritérium, aby sa tu stretol rozumný počet strán,“ dodal Matovič.

Predčasné voľby OĽaNO považuje za jediný spôsob vyriešenia vládnej krízy, do ktorej Slovensko upadlo po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa poslankyne hnutia Veroniky Remišovej rekonštrukcia vlády, pri ktorej by o funkciu prišiel minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), nie je postačujúca. Vraždu novinára totiž označila „iba za špičku ľadovca korupcie a rozvratu štátnych inštitúcií“, pričom za tento stav je zodpovedný nielen Smer-SD, ale aj ostatné vládne strany.

OĽaNO preto vyzvalo na vyriešenie vládnej krízy ústavnou cestou. „Odvolávať Kaliňáka je úplne zbytočné. Odvolávali sme ho už niekoľkokrát. Čas na rekonštrukciu vlády vypršal. Teraz je čas na zásadnú zmenu, ktorá môže prísť len vtedy, ak príde nová vláda, ktorá bude Slovensko riadiť zodpovedne a čestne,“ vyhlásila Remišová.

Politika: SaS žiada predčasné voľby a odchod R. Fica a R. Kaliňáka 

Bratislava 5. marca (TASR) – Opozičná SaS podporuje predčasné voľby a žiada, aby do nich dovládol kabinet bez premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD). Ak neodstúpi Kaliňák a policajný prezident Tibor Gašpar, SaS bude iniciovať mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery vláde. Informoval o tom predseda SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii v Bratislave.

Prezident Kiska v nedeľu oznámil, že začne rokovania s politickými stranami o ďalšom vývoji na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách.

„Prekonať krízu nie je možné kozmetickými úpravami, ale zmenou tejto vlády. SaS podporuje skrátenie volebného obdobia Národnej rady. Jasne hovoríme, že v predčasných voľbách vidíme riešenie. Nech ľudia povedia, akú chcú vládu,“ povedal Sulík. Do volieb musí podľa jeho slova dovládnuť vláda bez účasti Fica a Kaliňáka. „Sú dôvodne podozriví, že objektívne vyšetrenie dvoch vrážd nie je možné,“ doplnil Sulík.

Odchod Fica a Kaliňáka je podľa jeho slov jediná možnosť ako nezávisle vyšetriť vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová poukázala, prečo nemožno podľa SaS veriť v nezávislé vyšetrenie vraždy, kým je na čele vlády Fico a ministrom vnútra Kaliňák. Fico mal podľa jej slov správy z pitvy, ktorá má byť súčasťou vyšetrovacieho spisu, do ktorého by nemal mať prístup.

Pri Kaliňákovi poukázala, že Vadalovci a Rodovci majú v legálnej držbe strelné zbrane, hoci Kaliňák tvrdí, že na nich polícia usilovne pracovala. „Ako je potom možné, že títo ľudia na území SR mali v legálnej držbe strelné zbrane?“ poukazuje Ďuriš Nicholsonová.

SaS zároveň odmietla obvinenia, ktoré jej adresoval Kaliňák, že vyplatila dotácie a DPH rodine Vadalovcov, ktorá sa spomína v súvislosti s talianskou mafiou a Kuciakovou vraždou. Jana Kiššová z SaS sa zároveň pýta, čo robil Kaliňák, ak boli peniaze neoprávnene vyplatené. „Prečo títo ľudia nesedia v base?“ pýta sa Kiššová.

Vyjadrenie: Z. Simon: OSN a mafia 

Bratislava 5. marca (TASR) – Predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák je zároveň aj ministrom Ficovej vlády, ktorú možno podľa zistení zavraždeného novinára Jána Kuciaka spájať s talianskou mafiou. Ako chce s týmto vedomím ďalej predsedať Valnému zhromaždeniu OSN? Prečo sa Lajčák, v takej významnej funkcii, akú zastáva v OSN, ešte nedištancoval od takejto vlády? Bez jasného postoja k vláde, ktorá má podľa zistení zavraždeného novinára blízko k talianskej mafii, dehonestuje aj OSN. Kedy chce konať?

Vyzývam ministra zahraničných veci SR a zároveň predsedu valného zhromaždenia OSN o zaujatie jasného postoja. Príklad by si mohol zobrať od svojho kolegu ministra kultúry.

Zsolt Simon, poslanec NRSR.

SPOLU TRVÁ NA ODCHODE SKOMPROMITOVANÉHO PREMIÉRA – KÝM NIE JE NESKORO

foto: SPOLU

Slovensko je dnes na križovatke. Buď ho spoločne zachránime, alebo sa vydá na cestu iných zlyhávajúcich demokracií. SPOLU-občianska demokracia trvá na odchode Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z vlády aj za cenu predčasných volieb alebo úradníckej vlády.

Každé verejné vystúpenie predsedu vlády a ministra vnútra nás presviedča, že sú najväčším politickým ohrozením našej budúcnosti. Aj keby si SMER dokázal udržať parlamentnú väčšinu, stratil morálne právo riadiť Slovensko.Ľudia vo voľbách nevolili vládu, ktorej špičky sú prepojené s organizovaným zločinom.

Zhodujeme sa s prezidentom republiky, že by vláda nemala v súčasnej podobe pokračovať a podporíme akékoľvek kroky, ktoré napomôžu novému začiatku pre Slovensko. Aj neistá cesta je väčšou nádejou ako tá súčasná.

Politika: Most-Híd žiada rekonštrukciu vlády, chce rokovať 

podpredseda NR SR/predseda MOST-HÍD/foto: archív MOST-HÍD

Bratislava 4. marca (TASR) – Vládna strana Most-Híd sa zúčastní na rokovaniach, ktoré inicioval prezident SR Andrej Kiska. Žiada rekonštrukciu vlády. Túto požiadavku smerom ku koaličným partnerom strana formulovala už cez týždeň. Most-Híd to oznámil vo svojom nedeľnom stanovisku.

Strana reagovala na nedeľné vyhlásenie prezidenta Kisku, ktorý chce s politickými stranami rokovať o ďalšom vývoji na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách.

„Strana Most-Híd sa zúčastní na rokovaniach, ktoré inicioval pán prezident. K riešeniam, ktoré navrhol je však potrebné nájsť väčšinovú alebo ústavnú podporu v parlamente, a tá zatiaľ na stole nie je,“ uviedol Most-Híd v stanovisku.

Podľa strany je na mieste pomenovať aj možnosť, pri ktorej novú väčšinu nie je potrebné hľadať a tou možnosťou je rekonštrukcia súčasnej vlády. „Túto našu požiadavku smerom k našim partnerom sme jasne naformulovali už cez týždeň. Zároveň sme spustili aj vnútrostranícky proces na úrovni okresov, ktorý uzavrieme na rokovaní Republikovej rady v pondelok 12. marca,“ doplnila strana.

Most-Híd už cez týždeň hovoril, že Robert Kaliňák (Smer-SD) by mal odísť z funkcie ministra vnútra, konať ale musí Smer-SD. Keďže Kaliňák sa nateraz nechystá odstúpiť, Most-Híd zvolal Republikovú radu, na ktorej by sa mala riešiť aj otázka zotrvania strany v koalícii.

Bugárovci vnímajú obrovské napätie v spoločnosti a sú presvedčení, že je nutné naň reagovať. „Prezident Andrej Kiska vo svojom prejave vyzýval politické strany k rokovaniam ohľadom budúcnosti nielen tejto vlády, ale aj krajiny. Paradoxne takúto možnosť hneď odmietla väčšina politických strán,“ reagoval Most-Híd na vystúpenie hlavy štátu a následné reakcie politikov.

Strana si myslí, že niektoré dnešné prejavy a vyhlásenia čelných predstaviteľov politických strán „určite nepomohli k vyriešeniu vzniknutej situácie“. Most-Híd preto vyzýva všetky politické strany, aby neeskalovali ďalej napätie a hľadali kroky k upokojeniu.

Príhovor prezidenta SR Andreja Kisku

Príhovor prezidenta SR Andreja Kisku

Prezident: Demisiu ministra M. Maďariča prijme A. Kiska v pondelok poobede 

Bratislava 4. marca (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska prijme v pondelok 5. marca o 14.00 h demisiu ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD). Informovalo o tom v nedeľu tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta.
Maďarič tento týždeň oznámil, že podáva demisiu. Ako dôvod uviedol vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. „Neviem si po vražde novinára predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa rezortu,“ uviedol Maďarič. Zdôraznil, že je to jeho osobné rozhodnutie vyplývajúce aj z toho, že k médiám a novinárom má najbližšie práve ministerstvo kultúry.

Premiér: Návrh na rekonštrukciu vlády je popretím výsledkov parlamentných volieb 

Robert Fico – predseda vlády SR/Smer-SD/foto: dalito.sk – zdroj: TA3

Bratislava 4. marca (TASR) – Návrh prezidenta SR Andreja Kisku na rekonštrukciu vlády spolu s hlasovaním o dôvere novému kabinetu sú popretím výsledkov demokratických parlamentných volieb. V nedeľňajšom vyhlásení pre médiá to uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) s tým, že Kiska sa týmto hlási k opozícii, ktorá hovorí o potrebe prevratu.

Fico tvrdí, že ak má dôjsť k zmenám vo vláde, bude to výsledkom dohody koaličných partnerov a v tomto procese Ústava SR nevidí žiadnu úlohu prezidenta. „A predčasné voľby môžu nastať len vtedy, ak za nich zahlasuje minimálne 90 poslancov,“ odkázal.

Premiér sa domnieva, že prezident Kiska v nedeľu popoludní prečítal vyhlásenie, ktoré zjavne nebolo napísané na Slovensku. „Toto vyhlásenie má rukopis ľudí, ktorí nepoznajú ústavnoprávne tradície a pravidlá, a sledujú úplne iné ciele ako stabilita krajiny,“ myslí si Fico.

Zároveň uviedol, že jemu osobne, na rozdiel od prezidenta, nie je jedno, aký bol motív vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Šokovali ma prezidentove slová, že aj keby išlo o náhodný motív, reflektuje to stav spoločnosti. Nemôžem s tým súhlasiť,“ odkázal s dôvetkom, že on nebude tancovať na hrobe dvoch mladých ľudí, ako to robí opozícia, médiá a dnes aj prezident.

Celé znenie vystúpenia predsedu vlády SR Roberta Fica dnes vo vysielaní RTVS

Vážení spoluobčania,
tragédia, ktorá sa udiala pred týždňom, zasiahla dramaticky vedomie slovenskej, ako aj medzinárodnej verejnosti. Aj preto mi na úvod dovoľte opakovane vysloviť úprimnú sústrasť smútiacej rodine.

Slovenská republika, ktorá svojimi demokratickými štandardmi a úrovňou slobody bola a je zaraďovaná medzi vyspelé demokracie, stojí v týchto dňoch pred vyriešením zásadnej úlohy. Je ňou  odhalenie brutálneho činu spáchaného na dvoch mladých ľuďoch. Je to skúška, ktorá naplno odhalí vnútornú silu štátu, jeho vyšetrovacích orgánov, politikov, ako aj verejnosti nedať šancu uniknúť tým, ktorí tento čin spáchali.

Vždy som šokovaný, ak dôjde k strate akéhokoľvek ľudského života. Ide o emóciu, ktorú zažíva bytostne každý z nás, a ktorá v nás zanecháva emocionálnu stopu. O to viac som však šokovaný, ak ide o dvoch mladých ľudí.

Slovenská verejnosť určite vie, že vyšetrovacie orgány pracujú s viacerými variantmi tohto trestného činu. Ak sa potvrdí, že Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová  zomreli v súvislosti s novinárskou prácou, považujem to jednoznačne za útok na demokratické piliere štátu.
Vyšetrenie tohto prípadu je jednoznačnou prioritou, pretože odhalením páchateľov hráme o budúcnosť tejto krajiny. Republiky, ktorá je slobodná a nikto si v nej nemôže dovoliť násilne útočiť na jednu zo základných slobôd, a tou je sloboda slova. Vyšetrenie tohto zločinu je prvoradou úlohou, pretože tým ukážeme občanom silu štátu, ktorý takéto činy nikdy nebude tolerovať. Akékoľvek politické konzekvencie môžeme vyvodzovať, až keď budeme poznať podstatu tohto brutálneho činu.

Chcem slovenskú verejnosť informovať, že ide o najmasívnejšie vyšetrovanie v dejinách moderného Slovenska. Jednotlivé vyšetrovacie zložky intenzívne pracujú vo dne, v noci na získavaní dôkazov, aby sa časový náskok vykonávateľov vraždy znížil. Je v našom záujme zabezpečiť transparentné vyšetrovanie, aby nikto nemal žiadne pochybnosti o tom, že vrahov a objednávateľov tejto vraždy chceme chytiť a potrestať. Ako predseda vlády si totiž uvedomujem, že v hre je dôvera verejnosti k štátu a k jeho štátnym inštitúciám. Z tohto dôvodu slovenská polícia spolupracuje s expertmi americkej FBI, britského Scotland Yardu, českými  a talianskymi partnermi, ale aj s ​Europolom. Tu chceme jednoznačne deklarovať, že sme pripravení prijať každú relevantnú ponuku na spoluprácu.

Z tejto pozície sa obraciam s prosbou aj na generálneho prokurátora, aby využil všetky systémové kompetencie na kontrolu policajného vyšetrovania. Akékoľvek spochybňovanie výkonu ministerstva vnútra a vyšetrovateľov neprispieva k pokojnej práci zainteresovaných zložiek. Ak môže prokuratúra v tejto oblasti urobiť opatrenia, je potrebné ich uvítať ako ďalší pozitívny krok.

Budovanie štátu,  jeho inštitúcii a spätnej dôvery k nim je dôležitý proces. Slovenská republika vo svojich moderných dejinách už neraz ukázala, že sa vie vyrovnať s kritickými situáciami a nájsť z nich pozitívnu cestu von. To nás robilo silnejších a sebavedomejších. Pred jednou takou skúškou dnes stojíme a som presvedčený, že ju zvládneme. Preto ma z hľadiska budovania štátu mrzí, že existujú politické hlasy, ktoré úzke mocenské ciele stavajú nad snahu vysporiadať sa s páchateľmi. Oni už páchateľa nehľadajú, oni ho už majú. A bez ohľadu na vyšetrovaciu realitu pracujú s negatívnou emóciou. Negativizmus však v tejto ťažkej chvíli krajine určite nepomôže.

Vážení spoluobčania,
využime najbližšie dni na zjednotenie sa a vytvorenie atmosféry, ktorá prispeje k vyšetreniu tohto ohavného zločinu. Je na každom z nás, aby sme ukázali zodpovednosť za osud krajiny a potvrdili, že Slovensko je štandardnou demokratickou krajinou, ktorá vie potrestať akýkoľvek útok na piliere jej štátnosti a slobody.

A.Danko:Som pripravený viesť dialóg s prezidentom i premiérom o riešení situácie 

Predseda NR SR Andrej Danko – SNS/foto: Dalito.sk – zdroj: TA3

Bratislava 4. marca (TASR) – Andrej Danko je ako predseda koaličnej SNS pripravený zvolať mimoriadny snem strany, viesť dialóg s prezidentom i premiérom a urobiť konštruktívne politické rozhodnutia, aby bola súčasná napätá situácia vyriešená. Reagoval tak na oznámenie Andreja Kisku, ktorý sa chystá rokovať s politickými stranami o budúcnosti vlády, vzťahoch vlády a opozície a najmä o tom, ako vrátiť dôveru ľudí v štát.

Danko v nedeľu popoludní, podobne ako Kiska, reagoval na aktuálnu spoločensko-politickú situáciu po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. To, čo v súčasnej situácii potrebuje Slovensko podľa Danka najviac, je rozvaha.

Uistil, že má eminentný záujem na tom, aby bol prípad vyšetrený a vinníci potrestaní. Práve to by malo celé Slovensko podľa neho spájať. Varoval však pred neoprávneným obviňovaním nevinných. Rovnako tak pred zneužívaním celej tragédie. „Pre mňa je netvor, ktorý tento čin spáchal, no zlým človekom je aj ten, kto túto vraždu zneužíva pre svoj účel, nech je akýkoľvek,“ upozornil predseda parlamentu.

Sám chce byť „prvým na barikáde hnevu“ proti tým, ktorí vraždu spáchali a zosnovali. „No tí musia byť relevantne potvrdení,“ pripomenul a požiadal o dôveru pre tím vyšetrovateľov.

Danko deklaroval, že zo svojej pozície urobí všetko pre to, aby Slovensko nikto nemohol označovať za mafiánsky štát. „A to urobím aj s tými, ktorí sa z mafií dostávajú do politiky,“ dodal. Chce však vystupovať aj proti absurdným spájaniam, konšpiráciám a intrigám vznikajúcim len preto, aby priliali olej do ohňa.

 

Politika: KDH, Progresívne Slovensko a SPOLU sú za predčasné voľby 

Bratislava 4. marca (TASR) – Mimoparlamentné KDH, Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia sú za predčasné voľby. Hovoria aj o potrebe odchodu premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD).

„Nepredpokladáme, že novovytvorená vláda by bola stabilná. Preto je pre záujmy Slovenska lepšie, aby novovytvorená dočasná vláda bez Roberta Fica a Roberta Kaliňáka doviedla Slovensko k predčasným voľbám,“ píše KDH vo svojom stanovisku.

„Jediná cesta pre upokojenie nálad v spoločnosti a obnovenie dôvery v spravodlivé fungovanie Slovenska sú predčasné parlamentné voľby. Vyzývame na spoločný postup terajšiu opozíciu a všetky demokratické strany na Slovensku, aby sa spojili na úsilí o predčasné voľby a vytvorenie alternatívy pre ľudí, ktorá zabezpečí fungovanie právneho štátu,“ uviedol šéf progresívcov Ivan Štefunko.

„SPOLU – občianska demokracia trvá na odchode Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z vlády aj za cenu predčasných volieb alebo úradníckej vlády. Zhodujeme sa s prezidentom republiky, že by vláda nemala v súčasnej podobe pokračovať a podporíme akékoľvek kroky, ktoré napomôžu novému začiatku pre Slovensko. Aj neistá cesta je väčšou nádejou ako tá súčasná,“ doplnila strana SPOLU.

Prezident Kiska v nedeľu oznámil, že začne rokovania s politickými stranami o ďalšom vývoji na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách.

Politika: OĽaNO podporuje predčasné voľby, uviedol I. Matovič 

Bratislava 4. marca (TASR) – Hnutie OĽaNO podporuje predčasné voľby, rekonštrukcia vlády už totiž nie je alternatívou. Uviedol to líder OĽaNO Igor Matovič. Predčasné voľby v nedeľu spomínal ako jedno z dvoch riešení aktuálnej situácie na Slovensku prezident Andrej Kiska. Matovič tiež avizuje návrh na vyslovenie nedôvery vláde, ak premiér Robert Fico (Smer-SD) do utorka večera (6.3.) neodvolá ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara.

„Naše hnutie podporuje vyhlásenie predčasných volieb, kde ľudia spravodlivo rozhodnú, komu dôverujú a komu zverujú moc nad Slovenskom. Rekonštrukcia vlády navrhovaná pánom prezidentom v tomto momente už nie je alternatívou. Slovensko potrebuje nový začiatok, keďže vláda nie schopná spravovať dobre a spravodlivo našu krajinu,“ povedal Matovič, podľa ktorého je vládna koalícia v absolútnom vnútornom rozklade.

Matovič tiež uviedol, že ak Fico do utorka večera neodvolá Kaliňáka a Gašpara, osloví OĽaNO všetky demokratické opozičné strany a hnutia a ešte tento týždeň podajú návrh na vyslovenie nedôvery vláde do parlamentu.

Prezident Kiska v nedeľu oznámil, že začne rokovania s politickými stranami o ďalšom vývoji na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách.

M. Horský: Či príde k zásadnej rekonštrukcii vlády, závisí najmä od Mosta-Híd 

Bratislava 4. marca (TASR) – To, či príde k zásadnej rekonštrukcii vlády alebo ostane status quo, v tomto momente závisí oveľa viac na predsedovi vládneho Mosta-Híd Bélovi Bugárovi a poslaneckom klube tejto strany, než na názore Andreja Kisku. Pre TASR to v reakcii na nedeľňajší príhovor prezidenta SR k aktuálnej politickej situácii na Slovensku povedal politológ Michal Horský.

Prezident podľa politológa Grigorija Mesežnikova vycítil, že situácia dospela tak ďaleko, že bez jeho vstupu sa nevyrieši. „Podľa mňa je to nepriame vyslovenie nedôvery tomuto vládnemu kabinetu, konkrétne predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD),“ skonštatoval pre TASR. Kiska podľa jeho slov lepšie pochopil, čo súčasnú situáciu definuje, a že je to zlomový bod, ktorý sa týka charakteru štátu. „Ukazuje sa, že dôveryhodnosť štátnych inštitúcií poklesla tak nízko, že občania prestanú dôverovať systému. Na rozdiel od premiéra, prezident to pochopil celkom dobre,“ poznamenal politológ. Ako tvrdí, Kiska usúdil, že je potrebná buď zásadná rekonštrukcia vlády, vrátane personálneho a straníckeho zloženia, alebo predčasné voľby, ak nedôjde k zhode.

To, že ide prezident rokovať s politickými stranami, vníma politológ Ján Baránek ako sondu možností na úradnícku vládu. „On sa vyjadril medzi riadkami, že by uprednostnil predčasné voľby, ktoré by mohli byť na jeseň s komunálnymi voľbami. Asi si zrátal počty a situáciu v parlamente. Predčasné voľby by mohli podľa mňa veľa vyriešiť, ale zatiaľ to nevidím jasne na predčasné voľby,“ povedal pre TASR.

Stanovisko strany Sloboda a Solidarita (SaS) k prejavu prezidenta SR Andreja Kisku:

Hodnotenie spoločenskej atmosféry a politickej situácie zo strany prezidenta Andreja Kisku je presné. Áno, niečo zlé je pod povrchom, niečo zlé je v samotných základoch nášho štátu a nie je vidieť žiaden plán na vyvedenie krajiny z krízy dôvery. Rovnako pozitívne hodnotíme, že prezident sa v správnom čase chopil iniciatívy.

Strana SaS sa zúčastní na konzultáciách s prezidentom SR. K jeho návrhu uskutočniť rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a získala dôveru Národnej rady SR, sa však staviame rezervovane. Takéto riešenie sa vymyká chápaniu politiky a potrieb štátu zo strany Smeru-SD.

Vláda národnej obrody môže vzniknúť len bez Smeru-SD, ktorý sa stal súčasťou organizovaného zločinu na Slovensku, a vyžaduje enormnú ochotu zo strany Mostu-Híd a SNS.

Poslanci strany SaS budú hlasovať za skrátenie volebného obdobia. Očakávame, že na základe konzultácií s prezidentom vznikne dostatočná sila v NR SR, ktorá takéto riešenie politickej krízy presadí.

Veríme, že predčasné voľby budú začiatkom rozsiahlej očisty a obrody našej spoločnosti.

Richard Sulík, predseda SaS
Ľubomír Galko, podpredseda SaS
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS
Lucia Ďuriš Nicholsonová, podpredsedníčka NR SR

Vyhlásenie strany SPOLU k dnešnému prejavu prezidenta Slovenskej republiky:

Slovensko je dnes na križovatke. Buď ho spoločne zachránime, alebo sa vydá na cestu iných zlyhávajúcich demokracií.  SPOLU – občianska demokracia trvá na odchode Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z vlády aj za cenu predčasných volieb alebo úradníckej vlády.

Každé verejné vystúpenie predsedu vlády a ministra vnútra nás presviedča, že sú najväčším politickým ohrozením našej budúcnosti. Aj keby si SMER dokázal udržať parlamentnú väčšinu, stratil morálne právo riadiť Slovensko. Ľudia vo voľbách nevolili vládu, ktorej špičky sú prepojené s organizovaným zločinom.

Zhodujeme sa s prezidentom republiky, že by vláda nemala v súčasnej podobe pokračovať a podporíme akékoľvek kroky, ktoré napomôžu novému začiatku pre Slovensko. Aj neistá cesta je väčšou nádejou ako tá súčasná.

O. Hovan sa dištancuje od vyjadrení L. Ďuriš Nicholsonovej, žiada ospravedlnenie 

Bratislava 4. marca (TASR) – Bývalý zamestnanec Slovenského pozemkového fondu (SPF) Ondrej Hovan sa dištancuje od „neodborných a zavádzajúcich“ vyjadrení poslankyne Národnej rady SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS). Označila ho za človeka, ktorý pomáhal ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nominantka SNS) v prideľovaní pozemkov v správe SPF talianskemu podnikateľovi.

„Pozemky, o ktorých pani poslankyňa hovorila, boli pánovi A. Rodovi pridelené v roku 2005 a v roku 2009. Ja som nastúpil do funkcie riaditeľa SPF 1. augusta 2012,“ napísal Hovan v stanovisku.

Predlžovanie nájmu pôvodnému nájomcovi podľa jeho slov vyplýva z vládneho nariadenia a interného pokynu generálneho riaditeľa z roku 2013. Schválenie a podpísanie zmlúv bolo v kompetencii Rady SPF a Štatutárov SPF, poukázal Hovan.

„Ako riaditeľ regionálneho odboru (RO) SPF som nemal žiadnu kompetenciu schvaľovať a podpisovať akýkoľvek právny dokument,” zdôraznil. Pripomenul, že 26. októbra 2016 bol odvolaný z funkcie riaditeľa RO SPF v Michalovciach.
„Od tohto dátumu som nevykonával žiadnu činnosť pre SPF a nie som ani zamestnancom SPF. Odmietam svoje meno spájať s kriminálnymi živlami a od pani Ďuriš Nicholsonovej budem žiadať verejné ospravedlnenie,” uzavrel Hovan.
Ani jedno z obvinení poslankyne NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) nie je pravdivé. Zdôraznil v nedeľu agrorezort v reakcii na piatkovú (2.3.) tlačovú konferenciu, na ktorej sa opozičná poslankyňa snažila poukázať na údajné prepojenie ministerky Matečnej na taliansku podnikateľskú skupinu z východu Slovenska počas pôsobenia v čele Slovenského pozemkového fondu.

Politika: SaS podporuje predčasné parlamentné voľby, deklaroval R. Sulík 

Bratislava 4. marca (TASR) – Vyhlásenie predčasných parlamentných volieb podporujú aj liberáli. Líder SaS Richard Sulík avizoval, že strana by takýto návrh odobrila. Predčasné voľby v nedeľu spomínal ako jedno z dvoch riešení aktuálnej situácie na Slovensku prezident Andrej Kiska.
„Konečne sa prezident zapojil do politickej krízy, ktorá lomcuje Slovenskom. Samozrejme, rád sa stretnem a na otázku, ako vidíme budúcnosť Slovenska, odpovedám, že riešenie vidíme v predčasných voľbách,“ napísal Sulík na sociálnej sieti v reakcii na vyhlásenie hlavy štátu.
Sulík pripomína, že SaS a OĽaNO žiadajú odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ak sa tak nestane, od stredy (7.3.) začne opozícia so zbieraním podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s cieľom odvolať premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Prezident Kiska v nedeľu oznámil, že začne rokovania s politickými stranami o ďalšom vývoji na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách.

Politika: Sme rodina podporuje vyhlásenie predčasných parlamentných volieb 

Bratislava 4. marca (TASR) – Hnutie Sme rodina podporuje vyhlásenie predčasných parlamentných volieb. Pre TASR to potvrdil jeho líder Boris Kollár. Predčasné voľby v nedeľu spomínal ako jedno z dvoch riešení aktuálnej situácie na Slovensku prezident Andrej Kiska.
„Neviem si predstaviť, že by premiér Robert Fico (Smer-SD) bol schopný rozsiahlej rekonštrukcie vlády, čiže asi aj bez neho. Z nášho pohľadu sú najprijateľnejšie predčasné voľby. Keby sa to spojilo s komunálnymi voľbami, nezaťažilo by to rozpočet. Treba navrátiť dôveru v štát,“ reagoval Kollár.
Prezident Kiska v nedeľu oznámil, že začne rokovania s politickými stranami o ďalšom vývoji na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách.

Polícia: Riaditeľ NPKJ NAKA PPZ vôbec nebol na mieste vraždy novinára J. Kuciaka 

Bratislava 4. marca (TASR) – Zmyslom vzniku Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru (NAKA PPZ) bolo zlepšiť vymieňanie si informácií medzi špecializovanými zložkami v súvislosti s trestnými činmi, ktoré vyšetruje NAKA PPZ. Aj v súčasnosti pracujú na prípade všetky národné jednotky NAKA PPZ. Uviedlo to vo svojom stanovisku oddelenie komunikácie a prevencie PPZ.

„Riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky (NPKJ) NAKA PPZ bol na mieste udalosti približne 10 hodín od oznámenia s cieľom zisťovať, či pri obhliadke miesta činu neboli zistené informácie, ktoré môžu mať súvis s činnosťou, resp. s prípadmi, ktoré vyšetruje NPKJ NAKA P PZ. Riaditeľ NPKJ NAKA PPZ vôbec nebol na mieste činu (v dome) a odmietame opäť zavádzajúce tvrdenia o účelovosti jeho prítomnosti z iného než služobného dôvodu,” uvádza sa v stanovisku PPZ.

V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 vyslovila poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) podozrenie týkajúce sa prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, hoci prípad nespadá pod jeho pôsobnosť. „Bol tam zametať stopy?“ pýtala sa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Kaliňák toto podozrenie poprel. „Urážate ľudí, ktorí na rozdiel od vás niečo pre krajinu urobili,“ povedal, pričom poukázal na to, že práve Krajmer sa venoval vyšetrovaniu podvodov talianskych podnikateľov na východe a podal aj návrh na ich obžalobu.

BRIEF: PREZIDENT CHCE ROKOVAŤ O REKONŠTRUKCII VLÁDY A PREDČASNÝCH VOĽBÁCH 

Prezident SR Andrej Kiska v televíznom príhovore k aktuálnej politickej situácii/foto: Dalito.sk

Bratislava 4. marca (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska začne rokovania s politickými stranami o ďalšom vývoji na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách. Oznámil to v nedeľu poobede vo svojom vyhlásení pre médiá.

Príhovor prezidenta SR Andreja Kisku

T. Gašpar: Nehorázne klamstvá L. Ďuriš Nicholsonovej sú politickým hyenizmom 

Prezident Policajného zboru (PZ) Tibor Gašpar považuje nehorázne klamstvá Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS), ktoré odzneli v nedeľnej relácii na RTVS, za politický hyenizmus a dôrazne sa voči nim ohradzuje. TASR o tom v stanovisku informovalo oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia PZ.

„Žiadny príkaz neinformovať viceprezidentov PZ v prípade dvojnásobnej vraždy (novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej) nevydal a tvrdenia pani poslankyne sú absolútne nepravdivé a majú za cieľ opäť len zavádzať verejnosť,“ uvádza sa v stanovisku, podľa ktorého sú v rade mnohých klamstiev z posledných dní o činnosti polície na tomto prípade, ktorých cieľom je vyvolať nedôveru v činnosť polície, pošpiniť osobu prezidenta PZ, ako aj zatiahnuť osobu prezidenta PZ do politického súboja.

Podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedla, že Gašpar mal zamedziť informovaniu z miesta činu uvedenej vraždy, tak ako sa to deje štandardným spôsobom. „Je to overená informácia od jedného z viceprezidentov PZ,“ povedala opozičná poslankyňa.

Stanovisko I. Matoviča k videu M. Daňa 

Igor Matovič, predseda OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti/foto: archív OĽANO-NOVA

Martin Daňo, samozvaný kandidát na prezidenta, mi v piatok (2.3.) na tlačovke verejne (v prítomnosti mnohých svedkov) v tlačovej miestnosti povedal, že som vrah Jána Kuciaka. A zopakoval to viackrát. Keď sa tlačovka skončila, išiel som von, stále dobiedzal a neustále opakoval – „Vy ste vrah Jána Kuciaka. Vy ste ho dali zabiť!“ Keďže je o ňom verejne známe, že je dosť pošahaný, chodí neustále s kamerou pripevnenou na hlave a dobiedza, vedel som, že sa ho len tak nezbavím – tak som sa mu prihovoril. Začali sme sa rozprávať, on znova – „Ste vrah! Ste vrah!“ Celé si to, samozrejme, natáčal. Potom mi zrazu začal hovoriť, že „Ja chcem byť s vami kamarát.“ Na to som mu povedal, že to je síce pekné, ale ak mi ešte raz bude verejne hovoriť, že som vrahom Jána Kuciaka, tak mu hubu rozbijem. Povedal som to verejne, pred svedkami a Daňo si to natáčal na kameru.
… a hlavne plne si za mojim postojom stojím. Ak ma ktokoľvek bude verejne nazývať vrahom Jána Kuciaka, dostane po papuli, bez ohľadu, kto to je. Ak budeme tolerovať skrývanie sa rôznych psychopatov za akože novinársky preukaz a budeme im tolerovať, že môžu na kohokoľvek verejne vykrikovať, že zavraždil Jána Kuciaka, novinárskej obci len a len ublížime.“

Monitor: R. Kaliňák: Najdôležitejšie je vyšetrenie vraždy, nie moja stolička 

Jediná dôležitá otázka týchto dní je postaviť pred spravodlivosť vrahov, prípadne objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. „Nie moja stolička, ale toto je podstatné,“ vyhlásil minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD), pričom opakoval svoje slová zo sobotňajšej (3.3.) rozhlasovej diskusii aj v televíznej debate RTVS O 5 minút 12.

Výzvy, ktoré súvisia s jeho zotrvaním vo funkcii, budú podľa jeho slov zodpovedané. Uviedol, že na jednoznačnú výzvu strany Most-Híd strana Smer-SD jednoznačne odpovie, minimálne do konania ohlásenej Republikovej rady Mosta-Híd (12.3.) „Teraz je však najdôležitejšie vyšetriť vraždu dvoch mladých ľudí, cítim za to zodpovednosť,“ zdôraznil.

Oponentka v diskusii, podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová si, naopak, myslí, že práve Kaliňák je prekážkou dôsledného, nezávislého vyšetrenia celého prípadu. Rovnako tak prezident Policajného zboru (PZ) Tibor Gašpar. Podľa Ďuriš Nicholsonovej mal Gašpar zamedziť informovaniu z miesta činu, tak ako sa to deje štandardným spôsobom. „Je to overená informácia od jedného z viceprezidentov PZ,“ povedala opozičná poslankyňa.

Kaliňák tieto obvinenia dôrazne poprel. Rovnako tak podozrenia Ďuriš Nicholsonovej, ktoré sa týkali prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera na mieste činu, hoci prípad nespadá pod jeho pôsobnosť. „Bol tam zametať stopy?“ pýtala sa ministra. Ten označil jej slová za absurdné. „Urážate ľudí, ktorí na rozdiel od vás niečo pre krajinu urobili,“ odpovedal jej minister, pričom poukázal na to, že práve Krajmer sa venoval vyšetrovaniu podvodov talianskych podnikateľov na východe a podal aj návrh na ich obžalobu.

Kaliňák, naopak, naznačil, že za slovami Ďuriš Nicholsonovej i správaním sa SaS môže byť snaha zbaviť sa podozrenia z pomoci podozrivým talianskym podnikateľom na východnom Slovensku. Vadalovcom mali podľa Kaliňáka počas obdobia SaS vo vláde vyplatiť na eurofondoch a vratkách DPH okolo desať miliónov eur. „Nechcete pozametať stopy a odpútať pozornosť od vlastných chýb?“ pýtal sa Kaliňák.

Ďuriš Nicholsonová označila Kaliňákove vyjadrenia za typické klamstvá človeka, ktorý je zodpovedný za súčasný stav. „Vy ste dopustili, že situácia dospela k vražde novinára i to, že mafia sa dostala do bezprostrednej blízkosti premiéra tejto krajiny,“ zdôraznila. Kaliňák pripustil, že je potrebné preveriť všetky informácie, ktoré sa objavili v materiáloch zavraždeného novinára o kontaktoch členov Smeru-SD s podozrivými podnikateľmi spájanými s talianskou mafiou.

 

Polícia: V súvislosti s vraždou novinára žiada motoristov o kamerové záznamy 

Bratislava 4. marca (TASR) – Polícia vyzýva občanov z okresov Galanta, Šaľa, Dunajská Streda, ale aj občanov, ktorí prechádzali týmito okresmi, aby si zálohovali dáta z kamerových záznamov z motorových vozidiel zo dňa 21.2.2018 v čase od 17.00 do 22.00 h.
„V prípade, ak takýmito dátami disponujú, tak informáciu o zálohovaní je potrebné zaslať e-mailom na adresu: velkamaca@minv.sk,“ povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

Monitor: J.Čižnár: Ak J.Kuciak zomrel pre svoju prácu, je čas dokázať silu štátu 

Bratislava 4. marca (TASR) – Ak sa potvrdí, že smrť novinára Jána Kuciaka súvisí s jeho prácou, prerazili sa tým všetky princípy právneho štátu. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 to uviedol generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.

„Ak sa toto stalo u nás, nastal čas dokázať, či sa to niekomu páči, alebo nie, že tento štát má silu a vie udrieť v takýchto prípadoch a dokázať tým, ak sa ten motív potvrdí, že sa to v tomto štáte viac nezopakuje,” vyhlásil Čižnár.

Informoval o piatkovom (2.3.) stretnutí so špeciálnym prokurátorom a policajným prezidentom, na ktorom sa vyhodnocovali nové informácie súvisiace s prípadom, na základe ktorých sa črtajú ďalšie verzie, o ktorých odmietol informovať. ”Chcem informovať verejnosť, ale vtedy, keď budem mať niečo objektívne zadokumentované a keď viem, že toto je naozaj stopa, o ktorej môžem verejnosť iba do tej miery informovať, že už sme sa niečoho konkrétneho zachytili,” dodal generálny prokurátor.

Slovensko podľa neho možno označiť za demokratický štát, ale ak by sa niečo podobné opakovalo, pochyboval by o tom. Každú vraždu považuje za tragédiu, zvlášť vraždu dvoch mladých ľudí. „Ale ak sa potvrdí, že ten motív, ktorý sa tu stále preberá a ktorý ja ešte nepovažujem za až tak preukázaný, ale robí sa na tom, tak to vnímam ako niečo strašné, ako niečo s čím som sa za 32 rokov pôsobenia na prokuratúre nestretol,“ uviedol Čižnár, podľa ktorého neostáva nič iné len všetky zákonné prostriedky uplatniť drastickou silou. „Inak ľudia, ktorí to majú na svedomí, nedostanú odkaz od štátu, že štát je silnejší ako oni. A ak by štát nebol silnejší ako oni, tak tu nehovorme o právnom štáte,“ povedal generálny prokurátor.

BRIEF: J. ČIŽNÁR: GP SR SKÚMA MOŽNOSTI ZRIADENIA MEDZINÁRODNÉHO TÍMU 

Bratislava 4. marca (TASR) – Pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Generálna prokuratúra (GP) SR skúma možnosti zriadenia medzinárodného tímu, v ktorom bude minimálne slovenská a talianska strana, preto nadviazali priamy kontakt s talianskymi prokurátormi. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to vyhlásil generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.

BRIEF: R.KALIŇÁK: NA JEDNOZNAČNÚ VÝZVU MOSTA-HÍD SMER-SD JEDNOZNAČNE ODPOVIE 

Bratislava 4. marca (TASR) – Na jednoznačnú výzvu, ktorú sformuloval Most-Híd a jeho líder Béla Bugár v súvislosti s funkciou ministra vnútra, strana Smer-SD jednoznačne odpovie, a to v čase, ktorý zadefinovala strana Most-Híd. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Zároveň zopakoval, že pre neho je teraz najdôležitejšie, aby sa vyšetrila dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Vyjadrenie: MPRV SR: Poslankyňa Nicholsonová zavádza, vyvrátili sme všetky jej tvrdenia

Bratislava 4. marca (TASR) – Ani jedno z obvinení poslankyne NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) nie je pravdivé. Tá sa v piatok na tlačovej konferencii snažila nájsť prepojenie ministerky Gabriely Matečnej na taliansku podnikateľskú skupinu z východu Slovenska. Slovenský pozemkový fond zanalyzoval všetky relevantné zmluvy a zistil hrubé nezrovnalosti v Nicholsonovej vyjadreniach. Ministerka Gabriela Matečná žiada od poslankyne ospravedlnenie.

„Celá tlačová konferencia opozičnej poslankyne bola prezentácia hlbokej neznalosti problematiky a neschopnosti pochopiť súvislosti v danej oblasti. Za takýchto okolností je škandalózne predstúpiť pred médiá s obvineniami, ktoré majú ďaleko od reality,“ vyhlásila podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „Poslankyňa Ďuriš Nicholsonová sa mýli hneď v prvej úvahe, pretože si vôbec alebo nepozorne prečítala informácie z obchodného registra. Od tohto okamihu nasleduje jedno nezmyselné tvrdenie na druhým. Navyše preukázala, že nevie čítať v listoch vlastníctva a nerozozná zastavanú plochu od poľa, či námestie od hospodárskeho dvora.“

Opozičná poslankyňa sa snažila preukázať, že Gabriela Matečná ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) vedela o pôsobení talianskeho klanu na východe Slovenska. Matečná mala údajne v roku 2015 podpísať zmluvu s Antoniom Rodom ako konateľom firmy TRA.CE.R, s.r.o. „Toto klamstvo je ľahko vyvrátiteľné. Antonio Roda sa stal spolumajiteľom a konateľom firmy až v roku 2016. Za obdobia pôsobenia generálnej riaditeľky Gabriely Matečnej v pozemkovom fonde neexistuje žiadna zmluva s firmou Tracer, kde by bol konateľom Antonio Roda, o čom svedčí aj centrálny register zmlúv.“

Slovenský pozemkový fond na základe piatkovej tlačovej konferencie poslankyne Ďuriš Nicholsonovej zanalyzoval desiatky zmlúv firiem, v ktorých akýmkoľvek spôsobom figurovalo meno Roda. Za pôsobenia Gabriely Matečnej ako generálnej riaditeľky SPF ide v drvivej väčšine o dodatky k existujúcim zmluvám siahajúcich 15 rokov do minulosti. Predmetom týchto dodatkov bolo najmä zvyšovanie nájmu, či inventarizácia skutočnej užívanej výmery. Tieto zmluvy prevažne platili aj za vlády Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bola tiež strana Sloboda a Solidarita (SaS). Lucia Nicholsonová vtedy pôsobila ako štátna tajomníčka na rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Poslankyňa parlamentu Nicholsonová nielenže nerozumie pozemkovému právu, ale očividne nepozná ani systém vyplácania podpôr na poľnohospodársku pôdu zo zdrojov Európskej únie. Za takýchto okolností je neprípustné, aby poslankyňa vystupovala na verejnosti, vyvodzovala mylné závery z nesprávne interpretovaných faktov a zavádzala tým verejnosť.“ Ministerka Gabriela Matečná žiada od poslankyne ospravedlnenie. „Je to urážka všetkých slušných zamestnancov Slovenského pozemkového fondu aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorí pracujú v spleti zložitých pozemkových vzťahov. Treba si uvedomiť, že na Slovensku máme milióny parciel a milióny na ne naviazaných listov vlastníctva. Vzhľadom na preukázateľnú odbornú neznalosť poslankyne v tejto oblasti žiadam, aby sa zdržala akýchkoľvek ďalších komentárov v súvislosti s poľnohospodárstvom.“

 

Predseda Národnej rady SR A. Danko požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS 

Bratislava 3. marca (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko v zmysle zákona oficiálne požiadal o mimoriadne vystúpenie vo vysielaní RTVS. TASR o tom informovala riaditeľka Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Zuzana Čižmáriková.
O mimoriadne vystúpenie v RTVS už požiadali aj prezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Robert Fico. Ako prvý vystúpi v nedeľu 4. marca po večerných správach RTVS na Jednotke Andrej Kiska, vzápätí po ňom Robert Fico.

foto: dalito.sk

Štiavnik: So zavraždeným novinárom J. Kuciakom sa rozlúčili stovky ľudí 

Štiavnik 3. marca (TASR) – So zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom sa v sobotu v rodnom Štiavniku v okrese Bytča rozlúčila najbližšia rodina, kolegovia a ďalšie stovky ľudí.

Pohrebnú svätú omšu celebroval v Kostole sv. Františka z Assisi predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. „Útok na novinára pokladám aj za útok na slobodu našej krajiny, našej pozemskej vlasti. Prácu novinárov si treba vážiť, aj popri všetkých názorových rozdieloch. Sú práci telom i dušou oddaní a ochotní prinášať za ňu veľké obete. Je tragické, keď sa žurnalistom dostane ocenenia až vtedy, keď sa stane nešťastie,“ povedal počas svätej omše Zvolenský.

Zdôraznil, že vražda človeka je ťažký hriech. „Je to pošliapanie božieho príkazu, ktoré nezostane bez odozvy. Nech počujú. Nech sa dozvedia tí, ktorých ruky preliali krv Martiny a Jána, že tá krv zo zeme volá do neba. Kto ten hriech spáchal a kto s ním má niečo spoločné, nech okamžite začne konať pokánie. Nemá zmysel utekať a nemá zmysel sa skrývať. Pred božou spravodlivosťou v konečnom dôsledku neujdete,“ uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska.

„Spamätávame sa z toho. Snažíme sa nejako znovu nakopnúť, aby sme pokračovali v robote. Podpora kolegov a verejnosti z celého sveta nám veľmi pomáha. Je to pre nás naozaj veľká vzpruha. Ďakujeme všetkým novinárom, ktorí u nás boli a ktorí chcú o prípade informovať, lebo je pre nás dôležité, aby sa vec vyšetrila a aby bol vinník dopadnutý,“ dodal šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

Zavraždeného novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú našla polícia v nedeľu (25.2.) v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta.

Kultúrne centrá a občianske kolektívy vydali spoločné vyhlásenie k situácii v SR 

Bratislava 3. marca (TASR) – Selektívny prístup pri odhaľovaní organizovaného zločinu, nedostatočná ochrana občanov v ohrození i kontakty politických špičiek s osobami podozrivými s prepojením na organizovaný zločin. To sú niektoré z dlhodobých príčin, ktoré podľa nezávislých kultúrnych centier, inštitúcií a občianskych kolektívov stoja za súčasným stavom v Slovenskej republike. Takmer 40 združení na to upozornilo v spoločnom vyhlásení, reagujúcom na dianie v SR súvisiace so smrťou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

„Dlhodobo sme svedkami rozkladu základných pilierov demokratickej spoločnosti a straty dôvery v štátne inštitúcie, nezávislé súdnictvo a políciu. Nespočetné korupčné kauzy, ktoré dlhé roky ostávajú bez vyvodených dôsledkov, absencia základnej politickej kultúry, verbálne i fyzické útoky štátnej moci na vlastných občanov sú všetko vážnymi traumami slovenskej spoločnosti,“ píše sa vo vyhlásení. Signatári upozorňujú, že vražda dvoch mladých nevinných ľudí dostala celý problém do situácie, keď ide o životy občanov SR. „Vnímame to ako bezprecedentné ohrozenie demokracie a bezpečnosti slovenskej občianskej spoločnosti. Stačilo,“ zdôrazňujú združenia vo svojom vyhlásení.

SNS: V prípade R. Kaliňáka si to podľa J. Pašku musia vyriešiť Smer a Most-Híd 

Bratislava 3. marca (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) necháva priestor pre svojich koaličných partnerov, aby si vyjasnili pozície a našli východisko zo súčasnej situácie. V reakcii na vystúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý sa zatiaľ nechystá rezignovať a kroky Mosta-Híd, ktorý v tejto súvislosti zvažuje zotrvanie v koalícii, to uviedol prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

„Je teraz na nich, aby si to vyriešili, či sa dokážu dohodnúť, že minister Kaliňák bude mať priestor na dokončenie vyšetrenia vraždy novinára a jeho priateľky, alebo sa nedohodnú a povedie to k vládnej kríze, resp. ešte väčším turbulenciám,“ uviedol Paška.

Postoj SNS, ktorá Kaliňákovo odstúpenie nepožaduje, stále platí, zmeniť sa však môže. „Pokiaľ nebudeme mať nové informácie, tak nie, no prípad je živý, aj vyšetrovanie môže priniesť nové zistenia,“ upozornil. Uistil, že SNS bude v každom prípade reagovať veľmi zodpovedné a konštruktívne a usilovať sa o to, „aby sme sa nedostali do zbytočnej krízy“.

Podpredseda SNS Anton Hrnko nemení svoj deklarovaný názor, že teraz nie je čas na odvolávanie, ale je potrebné všetku energiu sústrediť na vyšetrovanie prípadu. „Nič by kriminálnikom, ktorí spôsobili tento ohavný čin, nepomohlo viac ako destabilizácia vo vyšetrovaní a akákoľvek takéto zmeny by destabilizovali vyšetrenie a zamedzili dôslednému vyšetreniu prípadu,“ zdôraznil Hrnko.

Most-Híd bude v pondelok 12. marca popoludní rozhodovať, ako ďalej v koalícii po tom, čo minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že neplánuje odísť z funkcie. Podľa Mosta-Híd by mal. Zvolanie Republikovej rady strany TASR potvrdila hovorkyňa Klára Debnár. Ešte pred rokovaním Rady sa budú budúci týždeň o situácii rozprávať regionálne štruktúry.

Zvolanie republikovej rady je reakciou na vyjadrenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) v sobotnej diskusii RTVS Sobotné dialógy. Kaliňák tam povedal, že sa nechystá odstúpiť z funkcie a chce všetky sily venovať tomu, aby polícia bola schopná v spolupráci s prokuratúrou objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Most-Híd tento týždeň po rokovaní predsedníctva povedal, že Kaliňák by mal odstúpiť, ale konať musí Smer-SD. Predseda Béla Bugár tiež avizoval, že podľa toho, ako sa Smer-SD rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko. Bugár si však nemyslí, že by bolo potrebné obetovať vládu ako celok.

L. Žitňanská: Slová ministra Kaliňáka ma už nezaujímajú 

Bratislava 3. marca (TASR) – Ministerku spravodlivosti a podpredsedníčku Mosta-Híd Luciu Žitňanskú už slová ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) nezaujímajú. Uviedla to v reakcii na jeho vyjadrenie, že nateraz nemieni svoju funkciu opustiť. Podľa Mosta-Híd by mal.

„Mňa osobne už slová ministra Kaliňáka nezaujímajú. Strana Most-Híd svoje stanovisko povedala a dnes aj zvolala republikovú radu, ktorá sa bude konať 12. marca. Dovtedy v priebehu budúceho týždňa prebehnú stretnutia okresných organizácií strany, aby sme následne na republikovej rade mohli robiť rozhodnutia,“ povedal Žitňanská.

Republiková rada by mala rozhodovať o tom, či strana zostane v koalícii, alebo ju opustí. „Aj táto otázka bude na stole,“ uviedol pre TASR minister životného prostredia a podpredseda Mosta-Híd László Sólymos. Pripomenul, že Most-Híd už svoj postoj povedal. „Povedali sme, že Smer by to mal riešiť, ale nerieši a tak zvolávame republikovú radu a tam rozhodneme, čo ďalej,“ doplnil.

Zvolanie republikovej rady je reakciou na vyjadrenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v sobotnej diskusii RTVS Sobotné dialógy. Kaliňák tam povedal, že sa nechystá odstúpiť z funkcie a chce všetky sily venovať tomu, aby polícia bola schopná v spolupráci s prokuratúrou objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.
Most-Híd tento týždeň po rokovaní predsedníctva povedal, že Kaliňák by mal odstúpiť, ale konať musí Smer-SD. Predseda Béla Bugár tiež avizoval, že podľa toho, ako sa Smer-SD rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko. Bugár si však nemyslí, že by bolo potrebné obetovať vládu ako celok.

Klub Mosta-Híd a koalíciu pre súčasnú situáciu okolo vraždy a podozrení na prepojenia politikov na taliansku mafiu opustil poslanec Igor Janckulík. Z Úradu vlády odchádza šéf kancelárie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) Roman Šipoš. Svoje pozície na úrade vlády opustili do vyšetrenia vraždy aj Mária Trošková a Viliam Jasaň, o ktorých písal vo svojom článku zavraždený novinár v súvislosti s talianskou mafiou.

Premiér Robert Fico požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS 

Bratislava 3. marca (TASR) – Predseda vlády SR Robert Fico v zmysle zákona oficiálne požiadal o mimoriadne vystúpenie vo vysielaní RTVS dňa 4. marca 2018. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

V súvislosti s aktuálnym dianím na Slovensku požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý vystúpi v nedeľu 4. marca po večerných správach RTVS.

Premiér Robert Fico vystúpi so svojím príhovorom v RTVS nedeľu (4.3.) večer na Jednotke hneď po príhovore prezidenta SR Andreja Kisku. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

BRIEF: Robert Kaliňák neodstupuje z funkcie ministra vnútra SR 

Bratislava 3. marca (TASR) – Robert Kaliňák nateraz nemieni odstúpiť z funkcie ministra vnútra SR. Všetky sily chce venovať tomu, aby polícia bola schopná v spolupráci s prokuratúrou objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Povedal to v diskusnej relácii Sobotné dialógy v RTVS.

J. Hrabko: Týždeň po vražde J. Kuciaka panuje na Slovensku politický chaos 

Bratislava 3. marca (TASR) – Brutálna vražda mladého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej bola na Slovensku natoľko bezprecedentná, že na ňu koaliční ani opoziční politici nedokázali racionálne zareagovať. „Celý týždeň tu panuje politický chaos,“ povedal 2. marca v TABLET.TV publicista Juraj Hrabko.

Premiér Robert Fico obhajoval bývalých zamestnancov Úradu vlády Viliama Jasaňa a Máriu Troškovú, že nemajú s vraždou nič spoločné a je úplne nenáležité ich s ňou spájať. To je síce podľa Hrabka pravda, ale to neznamená, že nenesú zodpovednosť za svoje kontakty s ľuďmi podozrivými z napojenia na kalábrijskú mafiu z minulosti a že premiér nenesie zodpovednosť za nich. „Pán Jasaň mal bezpečnostnú previerku. Ako je to možné, že ju mal, keď Ján Kuciak ukázal, aké má kontakty? Čo sme to za krajina? Ak tu inštitúcie nezačnú naozaj fungovať, bude to naozaj veľmi zle,“ povedal Hrabko.

Opozícia vyzýva Roberta Kaliňáka na odstúpenie z funkcie, ale návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra do parlamentu nepodala. Namiesto toho organizuje každý deň tlačové konferencie. „Mimovládne strany burcujú ľudí do ulíc, ale svoju politickú prácu si neplnia. Oni sa majú pohybovať v parlamentných medziach a nie na ulici. Ulica patrí študentom a občianskym aktivistom, nie politickým stranám,“ povedal Hrabko.

„Každý deň zvolávať tlačovku, že bol niekto s niekým pred piatimi rokmi na dovolenke, čo sa potom ukáže ako nie veľmi pravdivé, a vyhlasovať, že chceme našich, straníckych ľudí dosadiť do vyšetrovacieho tímu, to nemá žiadny efekt okrem vyvolávania nepokojov. Ja nechcem nikomu nič radiť, ale ak nepoužívajú politické nástroje, asi im ide o niečo iné, ako o vyriešenie veci. Teda dopátrať sa pravdy,“ dodal.

Koaliční partneri Smeru-SD čakajú na výsledky vyšetrovania. „Béla Bugár sa vracia k svojmu starému „o tom potom“. Povie, že by boli za to, keby pán Kaliňák odišiel z funkcie, ale jedným dychom povie, že nie je za to, aby táto vláda padla. Podľa mňa je už rozhodnuté, Most nebude za pád vlády. Otázka je, čo to spraví s jeho poslaneckým klubom,“ poznamenal Hrabko. Zatiaľ z poslaneckého klubu Mosta-Híd odišiel len nezávislý poslanec Igor Janckulík, čo na stabilitu koalície samo osebe veľký vplyv mať nebude. „O pánovi Janckulíkovi sa už dávno hovorilo, že má namierené do KDH, vlastne hneď potom, ako vystúpil zo Siete,“ upozornil Hrabko.

Aj vzhľadom na obrovské politické dôsledky dvojnásobnej vraždy Hrabko verí slovám premiéra, že sa úprimne snaží podporiť čo najrýchlejšie vyšetrenie prípadu. „Aj keď Robertovi Ficovi často neverím, v tomto prípade mu verím, že áno. Táto situácia mu nemôže vyhovovať. Naozaj musia robiť všetko pre to, aby to bolo čo najskôr vyšetrené. Možno sa to tak skoro nepodarí, možno sa to nepodarí vôbec. Ale pokiaľ dobre počúvam policajného prezidenta a ministra vnútra, medzinárodná pomoc, nielen európska tu je. Bude to pod veľkým dohľadom,“ povedal Hrabko.

S Bélom Bugárom súhlasí v tom, že k upokojeniu situácie by pomohla abdikácia Roberta Kaliňáka, otázne však je, či by to pomohlo aj vyšetrovaniu prípadu. „Ak by Robert Kaliňák odstúpil z funkcie, určite by to pomohlo upokojiť situáciu. Neviem, či by to bolo dobré alebo vhodné, lebo si v tejto chvíli neviem predstaviť, kto by bol ministrom vnútra a ako nastúpi do rozbehnutého vlaku,“ poznamenal Hrabko.

Z postu ministra kultúry odstupuje Marek Maďarič a do budúcnosti sa nedá vylúčiť ani jeho odchod zo Smeru-SD. „Nechcem krivdiť pánovi Maďaričovi, ale ako to ja čítam, využil príležitosť a zdrhol z vlády. Využil situáciu, lebo teraz svoj odchod dokáže odôvodniť. Ale odpútať sa od Smeru, to sa mu už nemôže podariť,“ poznamenal Hrabko.
„Myslím si, že Smer-SD by nebol tam, kde je dnes, keby nebolo Mareka Maďariča. Už novinári zabudli na biele stránky denníkov, že návrh tlačového zákona z dielne Mareka Maďariča sa podarilo upraviť iba vďaka tlaku? Veď bol aj označovaný ako „náhubkový“ zákon a zmenil ho iba pod tlakom okolností,“ upozornil.

Akékoľvek politické riešenia situácie, vrátane možnosti úradníckej vlády a predčasných volieb, majú podľa Hrabka v rukách politické strany. A ak nie sú schopné racionálneho dialógu, mohol by im dať impulz prezident Andrej Kiska v nedeľnom príhovore. „Mal by zaujať svoj postoj, ako vidí situáciu on. Čas vystúpenia považujem za primeraný a očakávam od neho rozumnú reč. Že nebude jatriť vášne ani rany. Môže moderovať situáciu a byť sprostredkovateľ,“ povedal Hrabko.

Názor jednej z opozičných poslankýň, podľa ktorej by práve teraz mal ohlásiť kandidatúru do nasledujúcich prezidentských volieb, považuje Hrabko za nesprávny. „Toto si neviem predstaviť a ani to od prezidenta neočakávam,“ povedal.

Dvojnásobná vražda podľa Hrabka Slovensko navždy poznačila a zmenila. „Slovensko sa zmenilo od základov, ukazuje sa, že táto krajina je v ešte horšom stave, ako sme si doteraz mysleli. Akoby sme boli iba územím medzi Poľskom, Českom, Rakúskom, Maďarskom a Ukrajinou, kde sa môže všetko,“ povedal Hrabko.
„Tí, ktorí si túto vraždu objednali, museli počítať s tým, že to vyvolá veľký ohlas. Veď bolo vidno, čo sa stalo na Malte. Aj tam sa do toho angažovali európske inštitúcie,“ upozornil. „Sme súčasťou Európy, každý rozumný človek s tým musel počítať. Každý vie, že ak niekto zabije policajta, všetci policajti sú na nohách. Všetci, nie len tí, čo sú v službe. A ak niekto zabije novinára, všetky médiá sú a musia byť na nohách. To, že sú do toho zainteresované vládne aj mimovládne strany a médiá, je pochopiteľné, aj si myslím, že kúsok zdravého rozumu tam mohol ostať,“ dodal Hrabko.

Dodal, že prepojenia kalábrijskej mafie na politiku boli na Slovensku zverejnené už v minulosti a žiadny veľký ohlas to nevyvolalo. Jeden z českých investigatívnych novinárov preto predpokladá iný motív vraždy. „Všetko je to otvorené, nie som súčasťou vyšetrovacieho tímu. Všetky verzie sú otvorené, každá z nich bude mať iné dôsledky,“ povedal Hrabko. Aj keby sa v budúcnosti ‘talianska stopa’ v súvislosti s vraždou nepotvrdila, neruší to podľa neho pravdivosť zistení Jána Kuciaka.

„To tragické, čo sa stalo, už nemôžeme vrátiť späť. Mladí ľudia by vôbec nemali zomierať a už vôbec nie takouto popravou. Ale dôležité je to, čo Ján Kuciak zistil, lebo to zmeniť môžeme. Napriek tomu, že máme vybudované rôzne inštitúcie, pravda je, že zlyhali,“ uzavrel Hrabko.

Polícia: Zadržaných Talianov prepustila, bližšie informácie poskytovať nebude 

Bratislava 3. marca (TASR) – Polícia potvrdila prepustenie osôb, ktoré boli zdržané vo štvrtok (1.3.) pri policajnej razii na východnom Slovensku v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. TASR informoval hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ) Martin Wäldl.

„Vyšetrovateľ vo štvrtok (1.3.) zadržal sedem osôb ako podozrivé v zmysle Trestného poriadku. V zákonnej lehote (48 hodín), ktoré má k dispozícii, preveroval a zisťoval skutočnosti potrebné na vznesenie obvinenia. Po lehote 48 hodín boli osoby zo zadržania prepustené,“ uviedol Wäldl. „Bližšie informácie, aj na základe rozhodnutia dozorového prokurátora, poskytovať nebudeme,“ dodal.

Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal už v stredu (28.2.) v súvislosti s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky písomný pokyn, ktorým rozhodol, že Policajný zbor (PZ) SR môže poskytovať informácie médiám len po výslovnom súhlase dozorujúceho prokurátora v záujme ochrany osobnosti, osobných údajov svedkov a poškodených a aby sa nemaril priebeh vyšetrovania.

Vyjadrenie: ÚV SR: Predseda vlády SR Robert Fico na stretnutí so zahraničnými novinármi neklamal, posielame prepis rozhovoru

Bratislava 3. marca (TASR) – Predseda vlády SR Robert Fico neklamal o stretnutí so zahraničnými žurnalistickými organizáciami, keď povedal, že počas diskusie nezaznela „žiadosť o ospravedlnenie sa“ slovenským novinárom. Posielame prepis konkrétneho vyjadrenia riaditeľa organizácie Reportéri bez hraníc Christopha Deloira od oficiálneho tlmočníka stretnutia:

„Za atmosféru, v ktorej pracujú novinári, môžu aj politici tým, aké prostredie vytvárajú a ako sa k práci investigatívnych novinárov stavajú. Jedna vec je prácu novinárov kritizovať a to je, samozrejme, v poriadku, je to bežná súčasť života v demokratickej spoločnosti, ale niečo celkom iné je na novinárov útočiť a urážať ich. Aj preto by som Vás, pán premiér, chcel poprosiť, aby ste vzťahy s novinármi urovnali a vytvorili dôstojné podmienky, v ktorých môžu pracovať.“

Teda tak, ako sme uviedli včera, počas rozhovoru nezaznela ani raz „žiadosť o ospravedlnenie sa“. Pevne veríme, že všetkým v tomto citlivom prípade ide o hľadanie pravdy a predseda vlády SR rovnako ako na stretnutí aj teraz opakuje, že zahraničné novinárske organizácie majú k nemu dvere otvorené a žiada ich o pomoc pri hľadaní páchateľov tohto ohavného trestného činu.

Zároveň chceme pripomenúť, že podľa hodnotenia práve organizácie Reportéri bez hraníc je Slovensko krajinou s jednou z najväčších slobôd médií, pričom v rebríčku predbehlo aj tzv. tradičné demokracie.

ÚŠP sa nebude vyjadrovať k prepusteniu Talianov v prípade vraždy J. Kuciaka 

Bratislava 3. marca (TASR) – Vzhľadom na prebiehajúce trestné konanie sa nebude Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v súčasnosti k prepusteniu Talianov v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky vyjadrovať. Pre TASR to v sobotu uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

V noci z piatka (2.3.) na sobotu prepustili minimálne šesť zo siedmich Talianov, ktorých zadržali v súvislosti s vraždou novinára Kuciaka a jeho snúbenice. Informoval o tom portál tvnoviny.sk

Podľa jeho informácii sa tak stalo medzi 23.00 h a 1.00 h, v čase, keď bol jeden zo zadržaných v nemocnici. Malo ísť o Sebastiana Vadalu, ktorý je tiež medzi prepustenými. V policajnej cele sa sťažoval na bolesti hrudníka, lekári na základe vyšetrení určili, že ho nehospitalizujú, uviedli tvnoviny.sk.

Dozorujúci prokurátor ÚŠP vydal už v stredu (28.2.) písomný pokyn, ktorým rozhodol, že Policajný zbor (PZ) SR môže poskytovať informácie médiám len po výslovnom súhlase dozorujúceho prokurátora v záujme ochrany osobnosti, osobných údajov svedkov a poškodených a aby sa nemaril priebeh vyšetrovania.

Týka sa to prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. „Pokyn bol expedovaný faxom a poštou všetkým expozitúram NAKA. Tlačová beseda (1.3.) prezidenta PZ Tibora Gašpara v Košiciach sa konala po predchádzajúcom súhlase a konzultácii s dozorujúcim prokurátorom,“ uviedla vtedy pre TASR Tökölyová.

Podľa jej slov vyšetrovateľ a dozorujúci prokurátor budú postupovať v zmysle Trestného poriadku.

foto: dalito.sk

Monitor: Prepustili šesť Talianov zadržaných v súvislosti s vraždou J. Kuciaka 

Bratislava 3. marca (TASR) – V noci z piatka (2.3.) na sobotu prepustili minimálne šesť zo siedmich Talianov, ktorých zadržali v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Informoval o tom portál tvnoviny.sk
Podľa jeho informácii sa tak stalo medzi 23.00 h a 1.00 h, v čase, keď bol jeden zo zadržaných v nemocnici. Malo ísť o Sebastiana Vadalu, ktorý je tiež medzi prepustenými. V policajnej cele sa sťažoval na bolesti hrudníka, lekári na základe vyšetrení určili, že ho nehospitalizujú, uviedli tvnoviny.sk.

NRSR: Situáciou po vražde J. Kuciaka sa budú v utorok zaoberať až tri výbory 

Bratislava 3. marca (TASR) – Prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a okolnosťami, ktoré žurnalista odhalil vo svojom poslednom nedokončenom článku, sa budú už tento utorok (6.3.) zaoberať až tri parlamentné výbory. Postupne zasadnú Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť, Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS a Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ.

Z pozvánky na brannobezpečnostný výbor je zrejmé, že jeho predseda Anton Hrnko (SNS) zaradil rokovanie o prípade vraždy ako prvý bod. Pred poslancov by mali prísť minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a policajný prezident Tibor Gašpar. Členom výboru majú referovať o zistených skutočnostiach vraždy.

Či bude tento výbor v utajenom režime, nie je zatiaľ jasné. „Mám dešpekt voči utajeným výborom, lebo Ľubomír Galko (SaS) vytára všetko, keď vyjde z miestnosti,“ povedal pre TASR Hrnko. Na otázku, čo sa bude Kaliňáka pýtať on, odvetil, že bude rád, ak sa budú pýtať ostatní poslanci.

Výbor na kontrolu SIS chce podľa predsedu Gábora Grendela (OĽaNO) počuť od šéfa tajnej služby Antona Šafárika, čo zistili počas monitorovania jednej z firiem, ktorá súvisí s talianskou stopou v prípade vraždy. „Bude nás zaujímať, čo zistili a ako s týmito zisteniami naložili ďalšie štátne orgány,“ vysvetlil Grendel.

SIS sa už medzitým vyjadrila, že si uvedomuje legitímnosť záujmu verejnosti a médií o otázky súvisiace s publikovanými informáciami, ktoré sa v mediálnom priestore spájajú s trestným činom dvojnásobnej úkladnej vraždy. „SIS môže s plným pochopením a vážnosťou ubezpečiť, že o všetkej činnosti, ktorú vo svojej pôsobnosti vykonávala a naďalej vykonáva a ktoré majú vzťah k medializovaným informáciám týkajúcim sa tohto zločinu, bude riaditeľ SIS v súlade so zákonom informovať v prvom rade Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS,“ zdôraznil hovorca tajnej služby Branislav Zvara.

Napokon členovia výboru na kontrolu NBÚ sa budú predsedu úradu Jozefa Magalu pýtať, ako mohol exposlanec Smeru-SD a dočasne abdikovaný šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliam Jasaň získať bezpečnostnú previerku NBÚ, keďže mal údajne kontakty s členmi talianskej mafie. Galko chcel pôvodne dosiahnuť, aby NBÚ Jasaňovu previerku otvoril. To sa už medzitým stalo.

Poprad: Pamiatku zavraždeného novinára a jeho priateľky si uctila tisícka ľudí 

Poprad 3. marca (TASR) – Tichým pochodom po Námestí sv. Egídia si v piatok (2.3.) večer uctili pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej aj stovky Popradčanov. Odhadom prišlo vyjadriť svoj nesúhlas s aktuálnym stavom v spoločnosti okolo 1000 ľudí.

„Chceli sme si uctiť pamiatku ľudí, ktorí robili bežnú prácu a zobralo im to život, a zároveň podporiť myšlienku zmeny. Podľa mňa to zasiahlo veľa ľudí – nielen na Slovensku, ale všade inde po svete. Je smutné, že sa to muselo odohrať takto, aby sa niečo zmenilo. Na začiatok sú tieto protestné pochody určite dobrým krokom; uvidíme, čo bude ďalej,“ konštatoval Popradčan Matúš Hamza, ktorý verí, že prípad sa vyšetrí a všetky zainteresované strany ponesú následky. Jeho priateľka Barbora Sedlačková dodáva, že už sa prípadom zaoberá aj Európska únia, nesúhlas prešiel až za hranice štátu: „takže verím, že sa niečo pohne.“

Skeptickejšia bola iná oslovená dvojica Popradčanov, ktorí v piatok večer svojou prítomnosťou taktiež podporili tichý protest. „Myslím, že tým, že sme sem prišli, sa nič nezmení, ale chceli sme prísť podporiť myšlienku, že aktuálna vláda urobila v krajine taký neporiadok, že zločinci majú sebavedomie vraždiť ľudí, a treba to zmeniť,“ konštatoval jeden z Popradčanov.

Jeho kamarát dodal, že treba podpísať petíciu ohľadom vyšetrovania s vplyvom zo zahraničia – potom sa možno pohne správnym smerom. „Úprimne neverím, že sa niečo na Slovensku zmení, už bolo toľko káuz a nič sa nevyšetrilo ani neobjasnilo, napríklad Gorila,“ konštatoval.

„Som veľmi milo prekvapený, že Popradčania k tejto udalosti zaujali takýto postoj, že prišli v hojnom počte aj v takejto zime, a vnútorne sa teším, že sa v nás niečo zobudilo. Toto nie je o nejakej ideológii, toto je o tom, či môžu novinári slobodne písať a ak im v tom niekto bráni, tak treba zaujať občiansky postoj,“ konštatoval viceprimátor Popradu Igor Wzoš.

Upozornil, že pred štyrmi rokmi sa udiala podobná situácia aj v Poprade, keď jeden redaktor prišiel o prácu pre to, že slobodne písal. „Tiež to mal byť signál pre ostatných, aby si dávali pozor. Som veľmi rád, že toto sa v Poprade zmenilo,“ dodal s tým, že každý novinár by mal byť akýmsi svedomím mesta i štátu.

Šéf premiérovej kancelárie R. Šipoš končí na Úrade vlády SR 

Bratislava 2. marca (TASR) – Šéf premiérovej kancelárie Roman Šipoš končí od apríla svoje pôsobenie na Úrade vlády SR. Do konca marca bude na dovolenke. Informuje o tom denník N, informáciu pre TASR Šipoš potvrdil.
Svoj odchod zdôvodňuje informáciami, ktoré sa objavili po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Okamžité skončenie pracovného premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) podľa svojich slov navrhol na osobnom stretnutí. V strane Smer-SD Šipoš ako člen ostáva.

SPOLU ŽIADA ODCHOD PREDSEDU VLÁDY ROBERTA FICA

Pondelňajšia správa o tragickej udalosti z minulého týždňa nás veľmi nepríjemne prekvapila. Fakty, ktoré o blízkych spolupracovníkoch predsedu vlády odhalil zavraždený novinár Ján Kuciak považujeme za šokujúce a zásadné pre ďalší vývoj Slovenska a jeho demokratickej spoločnosti.

Keď sme pred dvoma rokmi odmietli vstúpiť do tretej vlády Roberta Fica, obávali sme sa morálneho a korupčného úpadku Slovenska. Ani v najhoršom sne nám nenapadlo, že to dospeje až k odhaleniu väzieb predstaviteľov SMERu na taliansku mafiu a vraždám.

Pre budúcnosť Slovenska je kľúčové, aby boli páchatelia dolapení a potrestaní. Vyšetrovanie tohto ohavného činu majú prokuratúra a polícia vykonávať nezávislým a nespochybniteľným spôsobom. Chceme poznať nielen vykonávateľa, ale aj objednávateľa vrážd.

Vyšetrovanie vraždy dnes najviac politizuje a ohrozuje Robert Fico a jeho podriadení. Najvyšší predstavitelia vlády by mali prevziať zodpovednosťza okolnosti, ktoré umožnili, aby bol novinár zavraždený. Mali by tiež prevziať zodpovednosť za to, že talianska mafia mohla roky beztrestne pôsobiť na Slovensku a jej blízke osoby prenikli do najvyšších úrovní bezpečnostného aparátu.

Z uvedených dôvodov žiadame odchod Roberta Fica z postu predsedu vlády. Odchod predsedu vlády a jeho podriadených napomôže nezávislosti a nespochybniteľnosti vyšetrovania.

Ich skutky a vyhlásenia ukazujú, že predseda vlády a jeho najbližší spolupracovníci nie sú schopní vykonať žiadnu sebareflexiu. Preto sú naše slová adresované ostatným členom vlády, všetkým poslancom NR SR a občanom Slovenska. Ak budeme spoločne a neochvejne žiadať vyvodenie zodpovednosti, Slovensko dostane novú šancu.

Bez ohľadu na výsledky vyšetrovania Slovensko nemôže pokračovať po súčasnej ceste. Potrebujeme nový začiatok a sme si istí, že aj neistá cesta je väčšou nádejou ako tá súčasná.

Rakúski novinári: Potrestajte nielen vrahov, ale aj objednávateľov vrážd 

Viedeň/Bratislava 2. marca (TASR) – Zväz rakúskych novinárov (ÖJC) vyzval v piatok slovenskú políciu a prokuratúru, aby potrestali nielen vrahov, ale aj objednávateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Zároveň vyjadril solidaritu so slovenskými novinármi, ktorí v piatok v Bratislave zorganizovali smútočný pochod za svojho bývalého kolegu, uviedla agentúra APA.

Slovenská vláda robí podľa vyhlásenia ÖJC zverejneného na jeho stránke všetko pre to, aby ochránila osoby stojace za dvojnásobnou úkladnou vraždou. Verejnosti je ponúknutá „talianska stopa“ a rýchle zatknutie údajných mafiánov. Najvyšší vládni činitelia sú však prinajmenšom spoluzodpovední za vraždu, tvrdí ÖJC. Situácia pripomína prípad zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, keď bol verejnosti takisto rýchlo ukázaný „páchateľ“, ale ďalej sa nič nestalo.

ÖJC preto vyzýva Európsky parlament, aby zriadil výbor na vyšetrenie vrážd novinárov na Malte a na Slovensku. Obracia sa tiež na rakúsku spolkovú vládu, aby túto tému nastolila v Európskej rade. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) má podľa ÖJC podporiť činnosť vyšetrovacích orgánov a preskúmať výsledky ich činnosti.

V Luxemburgu spomínali na J. Kuciaka na Námestí Jana Palacha 

Luxemburg/Bratislava 2. marca (TASR) – Niekoľko desiatok ľudí sa zišlo v piatok podvečer v Luxemburgu na zhromaždení na pamiatku zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Účastníci priniesli ich fotografie a zapálili sviečky, informovala TASR spoluorganizátorka zhromaždenia Silvia Balážová.

Spomienkové stretnutia sa okrem toho v piatok konajú aj v Londýne, Edinburghu, Paríži, Haagu, Berlíne, Vancouveri, Hongkongu či Dubaji.
Podľa Balážovej na zhromaždení v Luxemburgu zazneli spontánne prejavy. „Každý povedal to, čo cíti,“ uviedla.

„Zišli sme sa symbolicky na Námestí Jana Palacha, mladého človeka, ktorý doplatil životom na vtedajšiu spoločenskú situáciu,“ povedal pre TASR Andrej Stec, ktorý bol jedným z troch rečníkov na podujatí.

„Je tu niekoľko desiatok ľudí a všetci spoločne chceme, aby naše deti žili v spoločnosti, kde sa nemusia báť podobných vecí,“ uviedol Stec a dodal, že najdôležitejšie je vyšetriť túto dvojnásobnú vraždu bez ohľadu na to, kto ju spáchal. „Aby sa novinári nemuseli báť o svoj život a mohli písať slobodne,“ zdôraznil.

Dôležitosť novinárskeho povolania v demokratickej spoločnosti podľa neho na zhromaždení vyzdvihol aj jeho predrečník, sudca Európskeho súdneho dvora Daniel Šváby. „O to viac si treba vážiť tých, čo doplatili vlastným životom na to, že chceli národ informovať o niečom, čo vedeli možno iba oni sami,“ dodal Stec.

Košice: Pamiatku novinára Jána Kuciaka si na zhromaždení uctilo vyše tisíc ľudí 

Košice 2. marca (TASR) – Zhromaždenie na uctenie si pamiatky zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa v piatok podvečer konalo v centre Košíc. Na pietne podujatie prišlo viac ako tisíc ľudí.

Už pred začiatkom zhromaždenia o 17.00 h ľudia zapaľovali sviečky pri budove Štátnej vedeckej knižnice, na ktorej bol pripevnený plagát a transparent s nápisom „Nezabudneme“.
„Úkladnú vraždu investigatívneho novinára s jeho priateľkou považujeme za útok na samotné princípy demokracie a slobody a myslíme, že je priam povinnosť každého občana vyjadriť svoj postoj k tomu, čo sa v našej krajine deje,“ uviedol pre TASR k cieľom podujatia jeden z jeho organizátorov Ján Gálik. Príprava podujatia podľa jeho slov prebehla spontánne a na občianskom princípe, pričom na ňu nepozývali žiadnych politikov.

Na pódiu pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici vystúpili s príhovormi okrem iných predstavitelia novinárov – šéfredaktori mediálneho domu KOŠICE:DNES, denníka Korzár a denníka KOŠICE:DNES Dušan Karolyi, Jaroslav Vrábeľ a Mikuláš Jesenský, ktorí vyjadrili nesúhlas s pomermi v štáte a s kauzami spojenými s vládou Roberta Fica.
Účastníci na záver venovali zavraždenému novinárovi a jeho priateľke minútu ticha.

T. Gašpar: Odmieta skoršie varovania Talianov pred Kalábrijčanmi 

Bratislava 2. marca (TASR) – Policajný prezident Tibor Gašpar popiera tvrdenia, že by slovenská polícia alebo prokuratúra už v roku 2014 dostali varovania o skupine Kalábrijčanov zatknutých vo štvrtok (1.3.) na Slovensku. Reaguje tak na medializované informácie, podľa ktorých talianska polícia „pred určitým časom“ upozornila slovenskú políciu a medzinárodné orgány na túto skupinu.

„Podľa mojich doterajších informácií to nie je pravda,“ uviedol Gašpar vo videu na profile slovenskej polície na sociálnej sieti. Generálna prokuratúra podľa neho nedisponuje žiadnym dožiadaním ani žiadnou poskytnutou informáciou. „Z našich policajných databáz a medzinárodnej policajnej spolupráce máme niekoľko činností a súčinností s talianskymi zložkami, ale všetky sme iniciovali my,“ zdôraznil Gašpar s tým, že boli to práve talianske zložky, ktoré niektoré žiadosti zo slovenskej strany vybavovali „veľmi pomaly a obsažne veľmi slabo.“

Potvrdzovať to má fakt, že keď vyšetrovateľ žiadal urgentne od talianskej strany ešte vo februári 2014 informácie o niektorých osobách, medzi nimi aj o Diegovi R., odpoveď dostala slovenská strana až v októbri 2015. „Odpoveď bola veľmi jednoduchá. Dokonca k jednej osobe, ktorú dnes máme v zadržaní, nám bolo oznámené, že nedisponujú žiadnymi poznatkami vo svojich databázach,“ podotkol Gašpar s tým, že buď ich mali a ich neposkytli, alebo ich naozaj nemali. Výroky talianskych prokurátorov o varovaní považuje za zavádzajúce.

Agentúra ANSA s odvolaním sa na zdroje z prostredia talianskej justície vo štvrtok (1.3.) informovala, že talianska polícia „pred určitým časom“ upozornila slovenskú políciu a medzinárodné orgány na skupinu Kalábrijčanov zatknutých tento týždeň na Slovensku. Bývalý taliansky prokurátor pre boj proti mafii Franco Roberti v piatok zase uviedol, že talianska prokuratúra varovala slovenské orgány pred „nebezpečným“ rozšírením zločineckej skupiny ‘Ndrangheta na Slovensko, napísala agentúra AP. „Varovali sme orgány v Bratislave, no bohužiaľ nás nebrali na vedomie,“ povedal Roberti pre taliansky rozhlas.

Bratislava: Tisícky ľudí spojila pieta i postoj k súčasnej situácii v krajine 

Bratislava 2. marca (TASR) – Tisíce ľudí prišli v piatok podvečer do centra Bratislavy, aby sa zúčastnili jedného z desiatok spomienkových pochodov za zavraždených mladých ľudí, novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Z Hviezdoslavovho námestia sa účastníci vydali na Námestie slobody, ktoré úplne zaplnili.

Pochod i samotné zhromaždenie v blízkosti Úradu vlády SR sa nieslo v pokojnej a kultivovanej atmosfére, tak, ako k tomu vyzvali organizátori podujatia, nesúceho názov Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú. „Nech sa tu stretávame ako ľudia, ktorých táto udalosť zasiahla a dokázala spojiť. Dajme priestor odhodlaniu, spoluúčasti a láske,“ obrátila sa k davu organizátorka Katarína Nagy Pázmány. K minúte ticha na pamiatku obetí vraždy vyzval prítomných prezident SR Andrej Kiska, ktorý spomienkovú akciu podporil osobnou účasťou.

Medzi viac ako desaťtisíc účastníkmi boli ľudia všetkých vekových kategórií, mnohí niesli podobizeň zavraždených mladých ľudí, iní zasa transparenty, niektorí z nich opakujúce heslá a slogany z demonštrácií, ktoré sa odohrali v novembri 1989. Ľudia prišli vyjadriť svoju ľudskosť i postoj. „Prišli sme vyjadriť spoluúčasť s pozostalými obetí, ale tiež to, že to, čo sa stalo, je neprípustné a že s tým, čo sa deje v krajine, nie sme spokojní,“ uviedol mladý pár pre TASR. Viacerí oslovení spomínali „moment, v ktorom už nemožno byť pasívny“, či „pohár trpezlivosti, ktorý pretiekol“. Väčšina pritom skloňovala slovo korupcia. „Už je s ňou naozaj potrebné niečo urobiť, inak nemáme ako krajina šancu,“ uviedol jeden z nich. „Chcem, aby sa na Slovensku začal nový život, lepší, pokojnejší, bez korupcie a bez mafie,“ pridal sa ďalší. Prichádzali i rodičia s malými deťmi. „Chceme lepšiu budúcnosť pre naše deti, aby tu bolo spravodlivo, aby sa vyšetrili kauzy a aby naše deti mali lepšie Slovensko,“ vysvetlili.

Z pódia prehovorili k prítomným viacerí rečníci – zástupcovia médií. Hovorili o bezprecedentnosti i šoku, ktorý spôsobila vražda novinára. O strachu, ktorý vyvoláva a občianskej odvahe tomuto strachu čeliť. O rázcestí, na ktorom po tomto čine Slovensko stojí. O rozhodnutí, akou cestou sa do budúcnosti vydá.
Na záver stretnutia si prítomní zaspievali slovenskú hymnu.

Spomienkové pochody a stretnutia za zavraždených J. Kuciaka a M. Kušnírovú sa v piatok odohrali na viac ako 50 miestach, na Slovensku, i po celom svete. Spolupatričnosť vyjadrili na stretnutiach napríklad aj na takých miestach, ako Peking, Luxemburg, Hongkong, Dubaj, Vancouver či Štokholm a Aalborg.

Premiér: Odmieta, žeby padla výzva na jeho ospravedlnenie sa novinárom 

Bratislava 2. marca (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) odmietol tvrdenia, žeby na piatkovom stretnutí v Bratislave s predstaviteľmi zahraničných organizácií odznela výzva na jeho ospravedlnenie sa novinárom. Reagoval tak medializované informácie, podľa ktorých ho na ospravedlnenie sa za výroky z minulosti na adresu novinárov vyzval generálny tajomník medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Christophe Deloire.

Rokovanie sa podľa tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR týkalo informácií o krokoch príslušných orgánov s cieľom objasniť dvojnásobnú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Zároveň predseda vlády SR požiadal novinárske organizácie o akúkoľvek pomoc pri spoločnom úsilí vypátrať páchateľov,“ uviedol tlačový odbor s tým, že premiér pritom ocenil konštruktívny dialóg.

Deloire podľa agentúry AP odsúdil „hroznú atmosféru, ktorú voči novinárom“ vytvárajú lídri vlád v Maďarsku, Poľsku, Českej republike a na Slovensku. V tejto súvislosti šéf RSF skonštatoval, že „predsa len si myslíme, že by ste mali vyjadriť ľútosť a ospravedlniť sa za urážky voči novinárom pri viacerých príležitostiach.“ Zároveň vyhlásil, že Ficovou povinnosťou je „zaistiť, aby justičný systém mohol usvedčiť (Kuciakových) vrahov, a jeho povinnosťou je aj chrániť novinárov, ktorí vyšetrujú daňové podvody a korupciu“.

 

Na Slovensku i vo svete sa začali pochody za pamiatku J. Kuciaka a M. Kušnírovej 

Bratislava 2. marca (TASR) – Vo viac ako dvadsiatich miestach na Slovensku a viacerých európskych mestách sa v piatok po 17.00 h začal smútočný pochod za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú. Tisíce ľudí, ktorí ohlásili záujem zúčastniť sa na spomienkových stretnutiach, si chcú uctiť pamiatku tragicky zosnulých mladých ľudí, rovnako chcú svojou účasťou dať najavo žiadosť o dôkladné vyšetrenie bezprecedentného prípadu v dejinách Slovenska.

Organizátori bratislavského spomienkového pochodu „Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú“ vyzvali ľudí, aby ich motívom zúčastniť sa nebol hnev, ale smútok, odhodlanie a láska. „Aby dnes na pochod prišli ako občania, ktorí sa chcú postaviť za slobodu a slušnosť. Ktorí s vyrovnanou tvárou ukážu, že im záleží, aby Slovensko bolo dobrou a poctivou krajinou, kde sa takéto veci nedejú,“ uviedli Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy a ostatní organizátori bratislavského podujatia, zdôrazňujúci apolitický, občiansky charakter akcie. Svojou prítomnosťou sa ju rozhodol podporiť aj prezident SR Andrej Kiska. Stretnutie sa začalo na Hviezdoslavovom námestí, prítomní sa odtiaľ presunú na Námestie slobody, kde sú od 18.00 h pripravení rečníci – zástupcovia médií, na pódiu im a myšlienke podujatiu vyjadria podporu aj zástupcovia mimovládneho sektora.

Na rovnaký čas ako bratislavský pochod boli ohlásené spomienkové akcie napríklad v Banskej Bystrici, Košiciach, Dolnom Kubíne, Piešťanoch, Prešove či Skalici, o 18.00 h sa majú stretnúť ľudia i v centre Liptovského Mikuláša či Lučenci, o 20.00 h i v Poprade.

Ohlásené sú tiež spomienkové stretnutia v takmer tridsiatke miest v zahraničí, pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa chystajú si uctiť aj v takých mestách, ako Peking, Dubaj, Vancouver či dánsky Aalborg. Pietu i podporu slušnému Slovensku vyjadria tiež v Paríži, Berlíne, Haagu či Luxemburgu, kde sa stretnú na námestí Jana Palacha.

SIS si uvedomuje legitímnosť záujmu verejnosti a médií v prípade vraždy Kuciaka 

Bratislava 2. marca (TASR) – Slovenská informačná služba (SIS) si uvedomuje legitímnosť záujmu verejnosti a médií o otázky súvisiace s publikovanými informáciami, ktoré sa v mediálnom priestore spájajú s tragickou udalosťou, to je so spáchaným trestným činom dvojnásobnej úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

TASR o tom v piatok informoval hovorca SIS Branislav Zvara. „SIS môže s plným pochopením a vážnosťou ubezpečiť, že o všetkej činnosti, ktorú vo svojej pôsobnosti vykonávala a naďalej vykonáva a ktoré majú vzťah k medializovaným informáciám týkajúcim sa tohto zločinu, bude riaditeľ SIS v súlade so zákonom informovať v prvom rade Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS,“ zdôraznil ďalej Zvara.

Pripomenul, že práca SIS v tejto súvislosti v rámci spravodajsko-operatívnych aktivít, ako aj jej konkrétne výsledky, sú podľa zákona utajovanou skutočnosťou a z toho dôvodu ich SIS nesmie zverejniť. „Rovnako však ubezpečujeme, že tieto utajované informácie v minulosti boli a sú aj v tomto prípade poskytované zákonom určeným štátnym orgánom,“ dodal na záver Zvara.

A.Danko: Vyjadrím sa iba k relevantným informáciám 

Budapešť/Bratislava 2. marca (TASR) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) nepodceňuje žiadnu informáciu v kauze dvojnásobnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, reagovať ale bude iba na relevantné informácie. Šéf zákonodarného zboru sa tak pre TASR prvýkrát verejne vyjadril k celej kauze a vyhlásil, že ak ktokoľvek z jeho okolia urobil v tejto súvislosti niečo zlé, bude bezodkladne konať právne i politicky, odmieta však zneužívanie vraždy na politické ciele.

„To, že nereagujem na každú tlačovú besedu a na každú hlúposť, ktorá zaznie – ale samozrejme žiadnu informáciu nepodceňujem – neznamená, že mlčím. Ja ale na rozdiel od týchto pánov poslancov pracujem, a keď bude informácia relevantná, ale nie intrigánska a hlúpa, tak sa k nej relevantne vyjadrím. Ak niekto urobil čokoľvek zlé v minulosti, a je mi jedno, či je to moja rodina, môj nominant, tak budem bezodkladne konať. Prosím ale o slušnosť, o korektný dialóg a o nezneužívanie takejto ťažkej témy, ktorá nás trápi všetkých,“ povedal predseda NR SR.

Danko dôrazne protestoval proti pošpiňovaniu Slovenskej národnej strany (SNS) a hľadaniu hlúpych kombinácií. „Ak je problémom, že medzi 48.000 adresami má predseda SNS na Facebooku pre mňa neznámych ľudí, ak dnes sledujem celý deň útoky voči SNS a voči ľudom, ktorí so mnou pracujú, chcel by som povedať, že som pripravený vyvodiť voči každému z nich zodpovednosť, ak sa preukážu relevantné skutočnosti, ale nie intrigy, výmysly a hlúposti opozičných politikov,“ spresnil.

Podľa jeho slov najmä v Budapešti si uvedomuje, aké dôležité je, aby Slovensko bolo stabilným a právnym štátom. „Chcel by som vyzvať všetkých tých, ktorí zneužívajú túto tému, ktorá nás všetkých hlboko zasiahla – a to je smrť mladých ľudí -, aby s tým prestali. Je veľmi dôležité vedieť si povedať pravdu. Všetci sa dnes modlíme za to, aby ten šialenec, vrah a blázon, ktorý to urobil, aby bol čo najskôr vo väzení, ale mám pocit, že niektorí opoziční lídri nevedia, kde je hranica etiky a slušnosti,“ zdôraznil.

Podotkol, že vždy keď je v zahraničí, opozícia útočí, nadáva a hanobí. „Nebudem sa podieľať so SNS na týchto mediálnych hrách, ktorých jediným cieľom je to, aby sa destabilizovalo Slovensko. Ak budem mať relevantné informácie, opakujem, budem voči každému nemilosrdne konať. Zatiaľ všetky veci, ktoré som si vypočul, boli odkomunikované, vysvetlené, ale nie som advokát žiadneho člena SNS,“ konštatoval Danko.

Ako spresnil, mal na myslí právne kroky, ale aj kroky predsedu strany – vo vzťahu k nominantom, aj vo vzťahu ku každému. „To znamená, že určite sledujem každú informáciu, ktorá dnes sa na verejnosti objavuje, ale odmietam to politické divadlo, ktoré niektorí robia s jediným cieľom, a to je zviditeľnenie a zneužitia čohokoľvek,“ uzavrel predseda slovenského parlamentu.

Reportéri bez hraníc vyzvali na stretnutí R. Fica, aby sa ospravedlnil novinárom 

Predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií/foto: ÚV SR

Generálny tajomník medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Christophe Deloire vyzval v piatok na stretnutí v Bratislave slovenského premiéra Roberta Fica, aby sa ospravedlnil za urážanie novinárov. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Deloire na stretnutí s Ficom na Úrade vlády SR odsúdil „hroznú atmosféru, ktorú voči novinárom“ vytvárajú lídri vlád v Maďarsku, Poľsku, Českej republike a na Slovensku.

Fico je známy svojimi početnými slovnými útokmi proti médiám, dodala agentúra AP.

Deloire uviedol, že zaznamenal snahu vlády vyšetriť vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ktorých zastrelili minulý týždeň v ich dome.

Šéf RSF však dodal: „Predsa len si myslíme, že by ste mali vyjadriť ľútosť a ospravedlniť sa za urážky voči novinárom pri viacerých príležitostiach.“

Kuciak vo svojom poslednom, nedokončenom článku písal o aktivitách členov talianskej mafie na Slovensku a ich prepojení so štátnymi predstaviteľmi blízkymi Ficovi.

Deloire vyhlásil, že Ficovou povinnosťou je „zaistiť, aby justičný systém mohol usvedčiť (Kuciakových) vrahov, a jeho povinnosťou je aj chrániť novinárov, ktorí vyšetrujú daňové podvody a korupciu“.

D. Maeger: Dovolenku v Taliansku som si v roku 2014 zaplatila sama 

Štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Maeger (nominantka SNS) absolvovala v roku 2014 dovolenku v Taliansku. Uviedla to v reakcii na informáciu podpredsedníčky SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Šlo však podľa nej o rodinnú dovolenku bez účasti kolegýň z práce, ktorú si zaplatila sama.

Nicholsonová vo štvrtok (1.3.) povedala, že má k dispozícii neoverenú informáciu, že v lete 2014 bola s rodinou Vadalovcov na dovolenke vtedajšia viceprezidentka finančnej správy (FS) Dana Meager, bývalá riaditeľka osobného úradu FS Soňa Karabelli a vedúca oddelenia boja proti podvodom FS Lucia Fecková. „Letnú dovolenku v Taliansku som v roku 2014 trávila s mojou rodinou a úhradu za ubytovanie viem preukázať výpisom z môjho osobného bankového účtu,“ reagovala Meager.

„Podsúvané špekulácie a domnienky o mojej spoločnej dovolenke v Kalábrii, ani za účasti mojich bývalých kolegýň z finančnej správy, absolútne a rezolútne vylučujem,“ napísala s tým, že v tejto oblasti Talianska sa „v živote nevyskytla“. Nicholsonová na tlačovej konferencii uviedla, že úradníčky FS dovolenkovali v Kalábrii, neskôr sa však opravila, že to malo byť v inej časti Talianska.

Maeger vyhlásila, že nikdy nežila v spoločnej domácnosti s Antoninom Vadalom, ktorého vo štvrtok zatkla polícia v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka s priateľkou. Vzhľadom na prebiehajúce trestné konanie sa k situácii vyjadrila len obmedzene. „Chcem uviesť, že k osobe a činnosti osoby A. V. som už v roku 2014/2015 poskytovala polícii všetky mne dostupné informácie, a teda som konala v súlade s platnými právnymi predpismi,“ zdôraznila s tým, že tak konala bez tlaku médií a verejnosti.

„S vyjadrením úcty pani poslankyni Nicholsonovej, bola som to práve ja, ako jedna z prvých verejne činných osôb, ktorá políciu na osobu A. V. upozornila,“ doplnila Dana Maeger.

„Pre túto chvíľu to nebudem komentovať, iba vám chcem povedať, že: Nechajte sa prekvapiť,“ uviedla v piatok Nicholsonová v reakcii na vyjadrenie Maeger a ďalších bývalých funkcionárok FS. V súčasnosti na finančnej správe pracuje už len Lucia Fecková, ktorá potvrdila, že v lete 2014 dovolenkovala v Taliansku, cestu si však podľa jej slov organizovala a zabezpečovala sama. Odmietla, že by vedome prišla do styku s rodinou Vadalovcov.

Soňa Karabelli v piatok uviedla, že leto 2014 trávila v Bratislave, nakoľko bola operovaná po amócii sietnice ľavého oka, a zdravotný stav jej nedovoľoval vycestovať mimo hlavného mesta. Karabelli žiada Nicholsonovú, aby ju nespájala s predmetnou kauzou. Zvažuje, že voči političke podnikne právne kroky.

L. Ď. Nicholsonová: G. Matečná v minulosti umožnila čerpať Talianom agrodotácie 

Bratislava 2. marca (TASR) – Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) klame, keď tvrdí, že ona ani terajšie vedenie Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) nevedia o aktivitách talianskej mafie na východe Slovenska. Vyhlásila to podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, podľa ktorej Matečná ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) umožnila poberať agrodotácie firme, za ktorou je člen rodiny Rodovcov.

„Chcem jej pripomenúť, že zodpovedná za pôsobenie agentúry PPA je práve Matečná,“ povedala Nicholsonová v piatok na tlačovej konferencii strany. Informovala, že súčasná šéfka agrorezortu v minulosti ako riaditeľka SPF schválila prenájom celkovo 372 hektárov pôdy na východnom Slovensku firme TRA.CE.R export-import s.r.o., ktorej spoločníkom je jeden z bratov talianskej rodiny Rodovcov – Antonio Roda.

Firma podľa opozičnej političky mohla vďaka tomu dostať v rokoch 2015 a 2016 dotácie z PPA vo výške 625.000 eur a vlani dotáciu na maštaľ vo výške 179.000 eur. Nicholsonová upozornila, že žiadostiam firmy s talianskymi majiteľmi bolo na SPF vyhovené v oveľa kratších lehotách ako je bežné. „Okrem toho, že išlo o ornú pôdu, prenajal SPF napríklad aj pozemky na sídlisku SNP v Michalovciach. Tie mali podľa zmluvy slúžiť na poľnohospodársky účel s cieľom čerpania dotácií z PPA,“ povedala.

Matečnej podľa Nicholsonovej pomáhal v tejto veci spolužiak z vysokej školy Ondrej Hovan, ktorý pôsobil ako riaditeľ pobočky SPF v Michalovciach. Ako prvé sa firme TRA.CE.R export-import podarili získať v roku 2015 vinice v obci Viničné. „Zmluva po podpise riaditeľky Matečnej nadobudla účinnosť 27. augusta 2015. To je dva mesiace od podania žiadosti,“ upozornila Nicholsonová s tým, že bežní žiadatelia čakajú aj dva roky.

Podľa poznatkov predstaviteľky SaS firma čerpala dotácie na vinohrad, aj keď sa s ním nič neudialo. V septembri 2015 TRA.CE.R export-import podal na SPF ďalšiu žiadosť o prenájom pozemkov aj priamo v Michalovciach, ktorá bola vybavená do mesiaca.

Podpredsedníčka liberálov vyzvala Matečnú, aby zvážila svoje pôsobenie vo funkcii ministerky. „Už dávno tam podľa mňa nemá čo robiť,“ uviedla. „“Matečná sama podpísala prenájom pre firmu pána Rodu, na ktorú nepretržite od roku 2015 čerpal dotácie. Z toho je absolútne zrejmé, že ministerka klame,“ uzavrela Nicholsonová.

Ministerka uviedla v stredu (28.2.) v RTVS, že „ak by sme o tom vedeli, určite by platobná agentúra konala už veľmi dávno“. V súvislosti s preverovaním možných podvodov s európskymi agrodotáciami v stredu pred rokovaním parlamentného pôdohospodárskeho výboru vyhlásila, že jej ministerstvo aj PPA sú mimoriadne súčinné s orgánmi činnými v trestnom konaní a komunikujú v tejto veci aj s Európskou komisiou.

Gabriela Matečná razantne odmieta scestné obvinenia opozície

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná sa ostro ohradzuje voči akýmkoľvek obvineniam v súvislosti s talianskym klanom na východe Slovenska. Ide o čisté špekulácie a nesprávne vyvodené závery, ktoré nie sú podložené žiadnymi reálnymi faktami.

Ak mali orgány činné v trestnom konaní informácie o páchaní trestnej činnosti, mali o tom informovať Slovenský pozemkový fond, čo sa ale nestalo. Nie je v technických ani ľudských možnostiach úradníkov SPF preverovať akékoľvek podozrenia z trestnej činnosti osôb či podnikateľov na celom Slovensku. Slovenský pozemkový fond nemôže suplovať úlohu vyšetrovateľov.

ilustračné foto: MPRV SR

Štatutári SPF podpíšu ročne tisícky zmlúv a pri nájme štátnej pôdy postupujú podľa vopred definovaných a verejne dostupných kritérií. S firmami prepojenými na Antonina Rodu boli podpísané nájomné zmluvy štatutármi SPF takmer pred 15 rokmi. V období 2012-2016 boli podpísané v drvivej väčšine len dodatky, ktorých obsahom je predovšetkým zvýšenie nájomného. Tie sa netýkali len predmetných zmlúv, ale všetkých nájomných zmlúv pre celé Slovensko.

Za pôsobenia Gabriely Matečnej sa zo Slovenského pozemkového fondu stala vysoko efektívna a transparentná inštitúcia, ktorá aj vďaka tomu mnohonásobne zvýšila príjmy štátu. Transparentnosť a zverejňovanie informácií je v súčasnosti prioritou celého agrorezortu. Vykonali sme už množstvo konkrétnych opatrení vo všetkých inštitúciách patriacich do pôsobnosti ministerstva.

Odbor komunikácie a marketingu MPRV SR

T.Zdechovský: Europarlament vyšle na Slovensko misiu z viacerých výborov 

Brusel/Bratislava 2. marca (TASR) – Európsky parlament vyšle v najbližších dňoch na Slovensko špeciálnu misiu europoslancov z výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT), ako aj z výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Pripravuje sa tiež rokovanie s Európskou komisiou.

Deje sa tak pre závažné podozrenia, že vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky je spojená s podvodmi v oblasti európskych dotácií. Informoval o tom v piatok český europoslanec Tomáš Zdechovský s tým, že s ohľadom na priebeh vyšetrovania a citlivosť prípadu budú rokovania a výstupy z misie zatiaľ neverejné.

„Orgány Európskej únie od začiatku situáciu okolo vraždy Jána Kuciaka pozorne sledujú a spolupracujú so slovenskými bezpečnostnými zložkami. Existujú závažné podozrenia, že za vraždou stoja rôzne podvody a machinácie s európskymi dotáciami rádovo v miliónoch eur. S ďalšími členmi europarlamentu preto pôjdeme priamo na Slovensko situáciu preveriť,“ uviedol Zdechovský (KDU-ČSL), ktorý je členom oboch spomínaných výborov.

„Inicioval som taktiež špeciálne vypočutie s komisiou a zapojenie európskeho úradu OLAF. Je totiž v záujme všetkých preveriť podozrenia, na ktoré v rámci svojej práce Kuciak narazil,“ doplnil v tlačovom vyhlásení Zdechovský, ktorý je presvedčený, že aktívne zapojenie európskych autorít a úradov pomôže v nezávislom vyšetrení prípadu.

Stanovisko generálneho tajomníka Služobného úradu MO SR J. Hoľka k vzťahu s pánom A.Vadalom

Bratislava 2. marca (TASR) – „Vylučujem akékoľvek priateľské vzťahy s uvedeným pánom. Opak je pravdou. Spoločnosť Sofos bola podvedená a oklamaná firmou uvedeného pána pri nákupe výpočtovej techniky. Pohľadávka od firmy uvedeného pána bola zo strany firmy Sofos vymáhaná a tovar vrátil. Uvedenú skutočnosť preveril v danom čase aj Daňový úrad v Košiciach. Žiadny kontakt s uvedeným pánom neudržiavam a dôrazne to odmietam.“

R. Sulík vyzval politikov a nominantov koalície, aby ju opustili 

Richard Sulík/predseda Sas/ foto: SaS

Bratislava 2. marca (TASR) – Opozičná strana Sloboda a solidarita (SaS) apeluje na politikov a nominantov koalície, aby ju opustili v reakcii na vývoj udalostí po zavraždení novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Výzvu predniesol v piatok na tlačovej konferencii predseda SaS Richard Sulík, ktorý je presvedčený že vláda Roberta Fica (Smer-SD) vytláča Slovensko z Európskej únie.

Sulík upozornil, že ak sa vláda udrží, Slovensko čakajú stratené roky z hľadiska reforiem. Má však aj obavu, že sa posilní mafia, pretože štát je podľa neho v kontakte s ňou. „Apelujem preto na všetkých koaličných politikov, aj na nominantov, ktorí majú v sebe štipku svedomia, štipku slušnosti, aby sa nespreneverili zákonom, a aby konali, aby pochopili, že oni v takejto vláde nemajú čo hľadať,“ uviedol Sulík s tým, že minister kultúry, ktorý sa vzdal postu, to už pochopil.

Šéf liberálov informoval o krokoch, ktoré v súvislosti s vraždou novinára a kauzou talianskej mafie podnikol v Bruseli. Ako europoslanec inicioval po dohode so šéfom frakcie európskych konzervatívcov a reformistov prijatie uznesenia Európskeho parlamentu. To má odsúdiť vraždu Jána Kuciaka a vyzvať slovenskú vládu, aby využila všetky zdroje na postavenie vrahov pred súd. Uznesenie má žiadať zapojenie Europolu do vyšetrovania prípadu a vyzvať Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), aby sa venoval podozrivým dotáciám Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Sulík tiež odošle list eurokomisárovi Güntherovi Oettingerovi, ktorého upozorňuje na prešľapy Slovenska pri čerpaní eurofondov. Komisár, ktorý ma na starosti rozpočet Únie, vyhlásil, že vykoná kontrolu využitia prostriedkov EÚ na Slovensku. V súvislosti s tým, že v Európskom parlamente vznikol v štvrtok (1.3.) nový osobitný výbor pre finančnú kriminalitu, chce Sulík požiadať, aby tento výbor ako prvé riešil udalosti na východe Slovenska.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko kritizoval policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý vo štvrtok opäť informoval o vyšetrovaní vraždy novinára Kuciaka a jeho partnerky, a to aj napriek zákazu prokurátora ÚŠP dozorujúceho prípad. Podľa Galka si Gašpar asi „stojí na kábli“. „Tento človek si musí uvedomiť, že každé jeho vystúpenie na každej ďalšej tlačovej besede znižuje už dnes výrazne nízku dôveryhodnosť policajného zboru. Ak bude takto pokračovať, dostane ju až na bod mrazu,“ obáva sa Galko.

Predseda vlády R. Fico a minister vnútra R. Kaliňák sa stretli s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií 

Predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií/foto: ÚV SR

Dnes, v piatok 2. marca 2018 sa predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák na Úrade vlády SR stretli s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií –  generálnym riaditeľom Reportérov bez hraníc Christopherom Deloirom, reprezentantom pre slobodu médií OBSE Harlemom Désirom a zástupkyňou Európskeho centra pre slobodu v tlači a médiách Fluturou Kusari.

Premiér a minister vnútra informovali predstaviteľov reportérskych organizácií o všetkých krokoch, ktoré vláda doteraz urobila pre úspešné objasnenie tejto tragédie. Minister vnútra uviedol, že polícia spolupracuje so zahraničnými expertmi a dodal, že šéfredaktora portálu Aktuality.sk nadštandardne informujú o priebehu vyšetrovania. Predseda vlády zároveň vyzval predstaviteľov žurnalistických organizácií, aby akýmkoľvek spôsobom prispeli k vyšetreniu tohto prípadu.

Politika: I. Janckulík odchádza z vládnej koalície 

Bratislava 2. marca (TASR) – Poslanec Národnej rady SR Igor Janckulík odchádza z klubu Mosta-Híd a vládnej koalície. Považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané. V parlamente bude pôsobiť ako nezaradený poslanec. Informoval o tom vo svojom stanovisku.

„Oznamujem moje rozhodnutie ďalej nepodporovať vládnu koalíciu. Toto rozhodnutie súvisí s mojím včerajším vyjadrením, že považujem za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané,“ uviedol Janckulík.

V parlamente sa ako nezaradený poslanec mieni ďalej snažiť pomáhať bežným ľuďom, ako sa usiloval podľa vlastných slov aj doteraz. S predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom sa rozišli korektne. Svoj krok s ním Janckulík prebral.

Janckulík svoj odchod naznačoval už pred štvrtkovým rokovaním rozšíreného predsedníctva strany. Po ňom Bugár informoval, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) by mal odstúpiť. Uviedol, že v strane naďalej prevláda takýto názor, ale na upokojení situácie v prvom rade musí konať Smer-SD. Podľa toho, ako sa Smer-SD rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko. Koľko budú bugárovci čakať, nie je jasné. Bugár si však nemyslí, že by bolo potrebné obetovať vládu ako celok. Janckulík nemusí byť jediný, kto zo strany a koalície podľa informácií TASR odíde, ak Kaliňák neodstúpi.

Janckulík sa dostal do parlamentu so stranou Sieť. Tá sa rozpadla, Janckulík prešiel do klubu Mosta-Híd aj s ďalšími odídencami zo Siete. Aj vďaka nim mal dosiaľ Most-Híd 15 poslancov. Janckulík sa po prestupe k bugárovcom stal splnomocnencom pre rýchlostné cesty. Či v tejto funkcii zostane aj po odchode z Mosta-Híd a koalície závisí podľa neho od vlády. Tá ho do nej menovala.

Politika: Šéf klubu Mosta-Híd G. Gál nevie o odchode I. Janckulíka 

Bratislava 2. marca (TASR) – Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál nevie o odchode Igora Janckulíka z klubu a vládnej koalície. Ako reagoval pre TASR, takú informáciu zatiaľ nedostal.

Poslanec Janckulík v piatok cez médiá oznámil, že odchádza z klubu Mosta-Híd a vládnej koalície. Považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané. V parlamente bude pôsobiť ako nezaradený poslanec.

S predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom sa podľa jeho slov rozišli korektne. Svoj krok s ním Janckulík prebral. S Bugárom sa TASR zatiaľ spojiť nepodarilo. Janckulík svoj odchod naznačoval už pred štvrtkovým (1.3.) rokovaním rozšíreného predsedníctva strany.

Most-Híd: I. Janckulík svojím krokom potvrdil názor, ktorý avizoval 

Igor Janckulík svojím odchodom potvrdil názor, ktorý už avizoval. Strana Most-Híd takto reaguje na jeho oznámenie o konci v klube a vládnej koalícii.

„Pán Janckulík svojím dnešným krokom potvrdil svoj názor, ktorý avizoval na včerajšom rokovaní rozšíreného predsedníctva strany,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Poslanec Janckulík v piatok cez médiá oznámil, že odchádza z klubu Mosta-Híd a vládnej koalície. V parlamente bude pôsobiť ako nezaradený poslanec.

S predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom sa podľa jeho slov rozišli korektne. Svoj krok s ním Janckulík prebral. S Bugárom sa TASR zatiaľ spojiť nepodarilo. Janckulík svoj odchod naznačoval už pred štvrtkovým (1.3.) rokovaním rozšíreného predsedníctva strany.

Prezident Kiska sa zúčastní spomienky na zavraždených J. Kuciaka a M. Kušnírovú 

Bratislava 2. marca (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska sa v Bratislave zúčastní spomienky na zavraždených novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.

Pietny sprievod v Bratislave ako spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú sa uskutoční v piatok o 17.00 h. Zvolávateľmi sú Peter Nagy a Katarína Nagy Pázmány, ktorí Kuciaka osobne poznali. Pochod sa začne na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.

Okrem Bratislavy budú v rovnakom čase pochody aj v Martine, Brne a Banskej Bystrici a nie je vylúčené, že sa pridajú ďalšie mestá. S organizáciou sa rozhodli pomôcť aj študenti z Veľkého protikorupčného pochodu.

Na pamiatku zavraždeného novinára a jeho priateľky dajú do NRSR náhrobník 

Bratislava 2. marca (TASR) – Na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky umiestnia vo vestibule Národnej rady SR výtvarný objekt, ktorý pod názvom Symbolický náhrobník vytvoril Fero Guldan, autor pomníka Róberta Remiáša. Informovala o tom nezaradená poslankyňa NRSR Zuzana Zimenová.

Na inštalácii náhrobníka sa dohodla Zimenová s podpredsedníčkou parlamentu Luciou Ďuriš Nicholsonovou (SaS) a poslankyňou Vierou Dubačovou (nezaradená). Odhalia ho vo vestibule v piatok popoludní na pietnom akte.

„Týmto aktom chceme vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám Jána a Martiny a upozorniť na to, že nie sme iba poslankyne NR SR, ale aj ženy, matky, ktoré sú odhodlané urobiť všetko pre to, aby Slovensko viac nebolo krajinou, kde sa pre pravdu vraždia naše deti,“ uviedla Zimenová.

Na pietny akt pozvali poslankyne zo všetkých politických strán. „Aby sme spoločne vyjadrili postoj, že ženy sa v dôležitých chvíľach vedia spájať, majúc na pamäti najmä budúcnosť Slovenska,“ doplnila Zimenová.

Karabelli: V Kalábrii som nikdy nebola 

Bratislava 2. marca (TASR) – Bývalá riaditeľka osobného úradu Finančnej správy Soňa Karabelli odmieta tvrdenia podpredsedníčky Národnej rady SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej, že bola v lete 2014 na dovolenke s rodinou Vadalovcov, ktorá je v súčasnosti spájaná s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Karabelli vyhlasuje, že v Kalábrii nikdy nebola. Žiada Ďuriš Nicholsonovú, aby ju s kauzou nespájala.

„Vážená pani podpredsedníčka, Vami uvedené informácie o mojej osobe sú nepravdivé. V lete 2014 som nebola v Kalábrii. V Kalábrii som nebola nikdy. Uvedené leto som bola v Bratislave. Nakoľko som bola operovaná po amócii sietnice ľavého oka, a môj zdravotný stav mi nedovoľoval vycestovať mimo Bratislavy,“ píše Karabelli v maile podpredsedníčke parlamentu.

Dovolenku trávi podľa vlastných slov výlučne s manželom a deťmi, nie s kolegyňami z práce. „Na základe uvedeného Vás žiadam o nespájanie mojej osoby s predmetnou kauzou a bezodkladné uvedenie na pravú mieru,“ napísala Karabelli Ďuriš Nicholsonovej.

Podľa Mareka Paru, advokáta Karabelli, podpredsedníčka parlamentu nezareagovala ani na mail, ani nedementovala ňou vyslovenú lživú a neoverenú informáciu. Preto Karabelli podľa Paru zvažuje podať žalobu na ochranu osobnosti v zmysle Občianskeho zákonníka.

Ďuriš Nicholsonová na tlačovej konferencii (1.3.) povedala, že vysokí predstavitelia finančnej správy boli v lete 2014 na dovolenke s rodinou Vadalovcov, ktorá je v súčasnosti spájaná s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

Informovala, že má k dispozícii neoverenú informáciu, že v lete 2014 bola s rodinou Vadalovcov na dovolenke vtedajšia viceprezidentka FS, dnešná štátna tajomníčka na ministerstve financií za stranu SNS Dana Meager, riaditeľka osobného úradu FS Soňa Karabelli a vedúca oddelenia boja proti podvodom Lucia Fecková. Pýtala sa ich, kde boli v lete 2014 a či je pravda, že boli na dovolenke s rodinou Vadalovcov.

V súčasnosti na finančnej správe pracuje už len Fecková, ktorá potvrdila, že v lete 2014 dovolenkovala v Taliansku, cestu si však podľa jej slov organizovala a zabezpečovala sama. Odmietla, že by vedome prišla do styku s rodinou Vadalovcov. Fecková je presvedčená, že jej dovolenka je účelovo spájaná s verejne publikovanými kauzami, voči čomu sa ohradila.

TASR požiadala o stanovisko aj štátnu tajomníčku Meager, a to prostredníctvom hovorkyne ministerstva financií Alexandry Gogovej. Tá vysvetlila, že Meager treba osloviť priamo, nakoľko v spomínanom čase nebola predstaviteľkou rezortu a teda sa ministerstva uvedená vec netýka.

ANSA: Talianski prokurátori „pred časom“ upozornili Slovensko na Kalábrijčanov 

Reggio Calabria 2. marca (TASR) – Talianska polícia „pred určitým časom“ upozornila slovenskú políciu a medzinárodné orgány na skupinu Kalábrijčanov, zatknutých vo štvrtok na Slovensku. Uviedli to zdroje z talianskej justície, na ktoré sa vo svojej štvrtkovej správe odvolávala tlačová agentúra ANSA.

Prokuratúra pre boj proti mafii v Reggio Calabria, hlavnom meste juhotalianskeho regiónu Kalábria, „oficiálne upozornila medzinárodné policajné orgány a slovenskú štátnu políciu na potrebu monitorovať činnosť skupiny Kalábrijčanov, zatknutých (vo štvrtok na Slovensku) za to, že sú podozriví z účasti na vražde mladého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky“, uvádzalo sa vo vyhlásení prokuratúry.

Hlavný prokurátor v Reggio Calabria, Gaetano Paci, pre taliansku tlačovú agentúru ANSA povedal, že jeho úrad poskytol aj informácie o údajnom napojení troch zatknutých na zločineckú organizáciu ‘Ndrangheta sídliacu v Kalábrii.

OĽANO chce vedieť dátum, kedy dostala polícia informáciu o talianskej mafii 

Bratislava 2. marca (TASR) – Hnutie OĽANO chce vedieť presný dátum, deň a hodinu, kedy dostala slovenská polícia z Talianska informáciu, že sa na Slovensku nachádza mafia z Kalábrie. Poznamenal to počas piatkovej tlačovej konferencie predseda hnutia Igor Matovič.

„Ak tento dátum bol predtým, ako zomreli dvaja mladí ľudia, verím, že policajný prezident Tibor Gašpar a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) budú loziť po kanáloch,“ povedal Matovič.

Poukázal aj na to, že Slovenská informačná služba (SIS) je podľa neho sprivatizovaná. „Medzi základné úlohy SIS podľa zákona platí aj zbieranie informácií o organizovanom zločine, o ohrození utajovaných skutočností, čo je aj podstatou tohto prípadu. Tajná služba firmu, ktorej majiteľom je Antonino Vadala, monitorovala,“ podotkla poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová. OĽANO sa chce dozvedieť, čo tajná služba zistila.

Remišová poukázala aj na medializované informácie, že na taliansku spoločnosť má prepojenie aj generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko. „Všetci sme sa čudovali, že predseda NR SR Andrej Danko (SNS) je tak dlho ticho. Mlčí preto, lebo aktívny obchodný partner Vadalu je Dankov najbližší človek, pán Hoľko,“ povedal Matovič. Hoľko uviedol, že s ním žiaden kontakt neudržiaval. „Hoľko nie je hocikto, je to dlhoročný sused, spoločník a obchodný partner Andreja Danka,“ objasnil Matovič. Zároveň vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), Gašpara a Kaliňáka, aby odstúpili zo svojich funkcií.

Matovič zhodnotil, že do utorka (6.3.) dali čas premiérovi, aby odvolal ministra vnútra a policajného prezidenta. Podľa Remišovej riešením situácie by boli predčasné voľby. „Pozrite sa na úradnícky riedené rezorty SNS, napríklad školstva, pôdohospodárstva a obrany. Úradnícka vláda riešením nie je. Riešením je vláda, ktorá bude mať silný politický mandát od ľudí. A tá môže vzísť len z predčasných volieb,“ uviedla Remišová.

Poslankyňa NR SR podotkla, že jediné o čo hnutiu ide, je, aby sa našli páchatelia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. „Budeme vyvíjať sústavný a politický tlak na inštitúcie, ktoré sú za to zodpovedné,“ uzavrela Remišová.

 

B. Bugár: Minister R. Kaliňák by mal odstúpiť, ale konať musí Smer-SD 

podpredseda NR SR/predseda MOST-HÍD/foto: archív MOST-HÍD

Bratislava 1. marca (TASR) – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) by mal odstúpiť. Po rokovaní rozšíreného predsedníctva koaličného Mosta-Híd to novinárom povedal predseda strany Béla Bugár s tým, že v jeho strane naďalej prevláda takýto názor, ale na upokojení situácie v prvom rade musí konať Smer-SD.

Podľa toho, ako sa Smer-SD rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko. „U nás o týchto otázkach rozhoduje republiková rada. Ak budeme vedieť výsledok, zvoláme ju,“ avizoval. Koľko budú bugárovci čakať, nie je jasné. „Nebudem ale čakať rok. Myslím, že si vážnosť situácie uvedomuje aj Robert Fico (Smer-SD),“ povedal.

Bugár si však nemyslí, že by bolo potrebné obetovať vládu ako celok. Na druhej strane, ak Kaliňák neodstúpi, poslanec Igor Janckulík zrejme vystúpi z poslaneckého klubu Mosta-Híd. Na margo postoja ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) a jej budúcnosti vo vláde Bugár povedal, že bola pri formulovaní tohto aktuálneho straníckeho stanoviska.

Podľa šéfa Mosta-Híd jeho strana vždy kladie dôraz na pokojné riešenie problémov. „Preto vyzývame všetkých, aby svojím konaním neprilievali olej do ohňa,“ apeloval. Zároveň tvrdí, že v Moste-Híd už druhý deň nepretržite rokujú o vzniknutej situácii. „Ale nie som si istý, či si to uvedomuje každá politická strana, či každá strana berie situáciu takto vážne. Aj preto nestojím každý deň pred médiami,“ vysvetlil.

Bugár tvrdí, že chce zvýšiť dôveryhodnosť vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, preto volá po rozšírení vyšetrovacieho tímu a zapojení medzinárodných vyšetrovateľov z rôznych krajín. „Ak by kvôli tomu bolo potrebné zmeniť legislatívu, sme ochotní ju podporiť,“ deklaroval.

Most-Híd vníma napätie v spoločnosti a súhlasí aj s tým, že ľudia sú právom nahnevaní. „To, čo sa stalo, je nehorázne. Na druhej strane považujeme za veľmi nebezpečné, ak tento hnev ľudí chcú niektorí využiť na ďalšie zvyšovanie napätia,“ dodal.

Roberto Saviano na Facebooku: Talianske mafie sa na Slovensku ukrývajú roky 

Rím/Bratislava 1. marca (TASR) – Slovensko sa začalo mafiou zaoberať až po smrti mladého novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Talianske mafie sa však na Slovensku ukrývajú a investujú tam už roky, napísal vo štvrtok na Facebooku taliansky novinár Roberto Saviano. Od zverejnenia knihy o talianskej mafii v roku 2006 sa mu vyhrážajú smrťou, žije preto pod policajnou ochranou.

Saviano vo svojom príspevku v taliančine i angličtine pripomenul, že Ugo De Lucia, zabijak zločineckej skupiny Camorra, ktorý zavraždil aj 22-ročnú nevinnú Gelsominu Verdeovú, bol vo februári 2005 zatknutý v Poprade. Podľa Saviana je v Bratislave prítomný aj klan Sarno.

„Ján Kuciak bol zabitý, pretože bol sám pri vyšetrovaní úlohy mafií vo svojej krajine. Položme si otázku, prečo sú novinári – od Giancarla Sianiho po Annu Politkovskú, od Antonia Russa po Daphne Caruanovú Galiziovú – stále tak zraniteľní, že ich možno považovať za obetovateľných na oltár podnikania… Nevinná krv Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa pripája k dlhému a neúnosnému zoznamu novinárov, pokúšajúcich sa odhaliť pravdy, ktoré museli zostať v tieni, niekedy v súvislosti s prepojeniami medzi zločineckými organizáciami a politikou,“ napísal Saviano, autor bestselleru Gomorra, ktorý poodhalil fungovanie Camorry.

Tlačová konferencia PPZ SR, prezident PZ Tibor Gašpar/foto: dalito.sk zdroj: ČT 24

Policajný zbor môže poskytovať informácie po súhlase dozorujúceho prokurátora 

Bratislava 1. marca (TASR) – Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vydal v stredu písomný pokyn, ktorým rozhodol, že Policajný zbor môže poskytovať informácie médiám len po výslovnom súhlase dozorujúceho prokurátora v záujme ochrany osobnosti, osobných údajov svedkov a poškodených a aby sa nemaril priebeh vyšetrovania.

Týka sa to prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. „Pokyn bol expedovaný faxom a poštou všetkým expozitúram NAKA. Tlačová beseda prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara v Košiciach sa konala po predchádzajúcom súhlase a konzultácii s dozorujúcim prokurátorom,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa jej slov vyšetrovateľ a dozorujúci prokurátor budú postupovať v zmysle Trestného poriadku. „O detailoch nebudeme v súčasnosti poskytovať informácie. Podľa okolností vyšetrovania trestnej veci bude médiám priebežne poskytnutá súhrnná informácia v rozsahu, ktorý nebude brániť ďalšiemu vyšetrovaniu.“

„So špeciálnym prokurátorom bolo dohodnuté a bolo mu generálnym prokurátorom uložené, aby vzhľadom na citlivosť prípadu a absolútne zamedzenie úniku informácií, ktoré by mohli sťažiť vyšetrovanie, neinformoval verejnosť a politikov už vôbec nie, a to až do doby, pokiaľ zverejnenie informácií bude možné bez negatívnych následkov na vyšetrovanie,“ uvádzalo sa v stanovisku generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára zo stredy.

Ako na tlačovej besede v pondelok vyhlásil generálny prokurátor, tomuto prípadu venuje mimoriadnu pozornosť. Absolútnou prioritou je podľa jeho slov objasnenie skutku, zistenie a potrestanie páchateľov, a preto akékoľvek informovanie považuje za kontraproduktívne.

foto: pixabay.com, AJEL

D. Švecová: Nevie o manipulácii pri prideľovaní spisov na Najvyššom súde 

Bratislava 1. marca (TASR) – Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová nedisponuje informáciami o manipulácii pri prideľovaní spisov. Uviedla to v reakcii na medializované informácie, že by smrť novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky mohla súvisieť s konaním justičnej mafie, ktorá ovládla Najvyšší súd.

„Ak by pani predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová disponovala informáciami o manipulácii s prideľovaním spisov, okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní,“ uvádza sa v písomnom stanovisku Švecovej, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Predsedníčka súdu vysvetlila, že prideľovanie spisov sa realizuje prostredníctvom elektronickej podateľne, je náhodné a nemožno ho ovplyvniť. Rovnako zdôraznila, že poskytla v tejto veci orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť.

Publicista Radovan Bránik vo štvrtok v rozhovore pre český spravodajský server uviedol, že smrť novinára Kuciaka podľa jeho presvedčenia nesúvisí s pôsobením talianskej mafie na Slovensku, ale novinár doplatil na to, že sa neopatrne dotkol masívnej korupcie na jednom z kľúčových slovenských súdov.

„Ide o manipulácie s prideľovaním spisov na jednom z kľúčových súdov na Slovensku. Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov,“ uviedol Bránik, podľa ktorého je malá časť sudcov kúpená. „Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,“ skonštatoval publicista.

Policajný prezident Tibor Gašpar v rámci štvrtkovej tlačovej konferencie uviedol, že polícia sa začína zaoberať podozreniami ohľadom Najvyššieho súdu. „Potvrdím, že bolo podané trestné oznámenie zo strany pána novinára v tejto veci, že by to súvis mohlo mať. Vykonávajú sa vyšetrovacie úkony v tomto smere,“ uviedol Gašpar.

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy, kde zavraždený novinár pracoval, vysvetlil, že on ani redakcia nemá informácie o tejto veci. „Dnes sa objavil rozhovor s pánom Bránikom, kde uviedol, že mám informácie o korupcii na Najvyššom súde. Nie je to pravda. Ani písmeno. Nikdy som s ním, ani s Jánom Kuciakom, ani s nikým iným o tom nehovoril,“ uviedol na sociálnej sieti.

SNOPK v súvislosti s vraždou J. Kuciaka vyzýva na politickú zodpovednosť 

Predstavenstvo Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) apeluje na zodpovedných v SR, aby v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prevzali politickú zodpovednosť.
„V Európskej únii musia byť uplatňované vysoké kritériá na osobnú integritu tých, ktorí nesú zodpovednosť v systéme presadzovania práva a trestného stíhania. To platí aj pre politickú zodpovednosť,“ píše SNOPK vo svojom stanovisku.
„Osobné dôsledky, ktoré sú vyvodené na základe politickej zodpovednosti, neznamenajú automaticky priznanie osobného zavinenia ani uznanie trestnoprávne chybného konania,“ konštatuje komora.
Zároveň vyjadrila sústrasť rodinám obetí a pracovníkom vydavateľstva Ringier Axel Springer, ktoré je členom komory.

Zmena programu v RTVS 

Bratislava 1. marca (TASR-OTS) – RTVS sa v súvislosti so vzniknutou spoločenskou situáciou rozhodla upraviť štvrtkový (1.3.) a piatkový (2.3.) večerný program. Zmena sa týka zábavných relácií Zlaté časy a Milujem Slovensko. Namiesto dnešných Zlatých časov odvysiela Jednotka o 20.30 h v premiére taliansky film To som ja. Ide o skutočný príbeh bolesti a znovuzrodenia ženy, ktorú znetvoril jej bývalý priateľ. Zlaté časy s dnešnými hosťami Ivetou Malachovskou a Soňou Müllerovou si diváci môžu pozrieť vo štvrtok 8. marca. V piatok 2. marca nahradí na Jednotke Milujem Slovensko a Fetiše socializmu repríza filmu Rain Man.

Polícia na Zemplíne v súvislosti s vraždou novinára J. Kuciaka zadržala 7 osôb 

Košice 1. marca (TASR) – Počas štvrtkovej razie v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej zadržala polícia na Zemplíne sedem osôb. Na tlačovom brífingu v Košiciach to povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

„Boli vykonané zaisťovacie úkony, a to predovšetkým prehliadky domové, konkrétne sa vykonali doposiaľ k 14.00 h dnešného dňa štyri domové prehliadky, tri prehliadky iných priestorov. Bolo zadržaných tiež k tejto hodine sedem osôb. Čo sa týka osôb, zadržaný bol 42-ročný Antonio V., 45-ročný Sebastiano V., 40-ročný Bruno V., 62-ročný Diego R., 58-ročný Antonio R., 26-ročný Pietro C. a 54-ročný ďalší Pietro C. To znamená, sedem osôb, s ktorými vyšetrovatelia v týchto chvíľach pracujú. Sú zadržaní aj so súhlasom prokurátora ako podozrivé osoby,“ uviedol Gašpar.

Polícia počas razií zaistila dve krátke guľové strelné zbrane, ktoré sú v legálnej držbe. „Automaticky pôjdu na vyhodnotenie na kriminalisticko-expertízny ústav, kde budú porovnané so všetkými porovnávacími materiálmi, ktoré s vecou súvisia,“ doplnil policajný prezident s tým, že zaistili i telefónne a iné komunikačné prostriedky, počítače a listinné materiály.

Zároveň dementoval informácie o tom, že polícia nemá vôľu spolupracovať so zahraničím a prijať pomoc. „Nie je to pravda. Ja osobne som mal stretnutie so zástupcami vyšetrovacieho tímu a s pridelencom FBI, ktorý je pre Prahu a Slovensko, už včera. Prešli dve stretnutia s kolegami z talianskych policajných agentúr, ak to tak poviem. Sú tu už štyria experti z Haagu, z Europolu, ktorí spolupracujú s kriminalisticko-expertíznym ústavom pri špecifických forenzných analýzach,“ povedal Gašpar, podľa ktorého spolupracujú i s Políciou Českej republiky, ktorá im pomohla pri výsluchu novinárky a s jej dovozom na Slovensko.

„Je tu istá špecifická ponuka na expertízu z Veľkej Británie, ktorú tiež v tejto chvíli riešia a realizujú. Americkí kolegovia nám chcú pomôcť napríklad so psychológiou v spôsobe správania páchateľa na mieste činu, majú na to expertov, čiže súčinnosť prebieha,“ doplnil policajný prezident s tým, že sa zvažuje i vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu.
„Ak sa mám vyjadriť k tomu, či sa začíname zoberať podozreniami na Najvyššom súde, o čom boli v médiách informácie, tak áno, potvrdím, že bolo podané trestné oznámenie zo strany pána novinára v tejto veci, že by to súvis mohlo mať. Vykonávajú sa vyšetrovacie úkony v tomto smere,“ uviedol Gašpar.

V súvislosti s dvoma osobami, ktoré sa podľa polície v piatok (23.2.) dohadovali, že si majú zobrať zbrane a ísť do obce Veľká Mača, Gašpar uviedol, že pravdepodobne budú môcť túto verziu vylúčiť ako súvisiacu s vraždou novinára a jeho priateľky. „Strelná zbraň, ktorá bola zadržaná a ktorá bola expertizovaná ešte v noci a v priebehu dňa, nie je potvrdená ako zbraň, z ktorej by bolo strieľané na mieste činu. Ani iné úkony, ktoré sa vykonali s týmito osobami, nepotvrdzujú nejakú súvislosť,“ povedal policajný prezident.
Štvrtkové razie podľa Gašpara súvisia primárne s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. „Nevylučujeme, že ak tam budú poznatky inej trestnej činnosti, o ktorej polícia tak či tak nejaké poznatky má, zbiera a dlhodobo na tom pracovala, tak môže dôjsť aj k iným právnym kvalifikáciám a ku vzneseniu obvinenia,“ dodal.

R. Kaliňák: V prípade vraždy J. Kuciaka môže pomôcť aj FBI 

Bratislava 1. marca (TASR) – Do vyšetrovania prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej sa zapojila česká i talianska polícia a pomoc potvrdil aj Europol, americká FBI a britský Scotland Yard. Na Facebooku to napísal minister vnútra Robert Kaliňák.

„Od pondelka som v kontakte s najdôležitejšími vyšetrovacími inštitúciami na svete, ktoré sme požiadali o pomoc. V pondelok sa do vyšetrovania zapojila česká a talianska polícia, v utorok nám potvrdili pomoc predstavitelia Europolu a rovnakú odpoveď sme dostali od americkej FBI a britského Scotland Yardu,“ napísal Kaliňák na sociálnej sieti.

Doplnil, že v prípade vraždy je každá minúta, keď má vrah pred políciou náskok, veľmi dôležitá. „V tomto prípade je, žiaľ, faktom, že medzi vraždou a jej objavením ubehlo niekoľko dní. Som presvedčený, že náskok vrahov dvoch mladých ľudí vďaka obrovskému nasadeniu polície a ostatných bezpečnostných zložiek sa podarí vymazať čo najskôr a páchateľ alebo páchatelia budú odovzdaní do rúk spravodlivosti,“ dodal Kaliňák.

Podľa polície boli strelné poranenia hrudníka, resp. hlavy, príčinou smrti investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Pravdepodobne to bola dvojnásobná úkladná vražda, ktorej motív mohol súvisieť s prácou novinára.

L. Ď. Nicholsonová: Predstaviteľky finančnej správy dovolenkovali s Vadalovcami 

Bratislava 1. marca (TASR) – Vysokí predstavitelia finančnej správy (FS) boli v lete 2014 na dovolenke s rodinou Vadalovcov, ktorá je v súčasnosti spájaná s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. V štvrtok na to upozornila poslankyňa Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Poslankyňa informovala, že má k dispozícii neoverenú informáciu, že v lete 2014 bola s rodinou Vadalovcov na dovolenke vtedajšia viceprezidentka FS, dnešná štátna tajomníčka na ministerstve financií za stranu SNS Dana Meager, riaditeľka osobného úradu FS Soňa Karabelli a vedúca oddelenia boja proti podvodom Lucia Fecková.

„Chcem sa opýtať týchto dám, kde boli v lete 2014? Je pravda, že boli na dovolenke so spomenutými Talianmi, konkrétne rodinou Vadalovcov?“ povedala Ďuriš Nicholsonová.

V súčasnosti na finančnej správe pracuje už len Fecková, ktorá potvrdila, že v lete 2014 dovolenkovala v Taliansku, cestu si však podľa jej slov organizovala a zabezpečovala sama. Odmietla, že by vedome prišla do styku s rodinou Vadalovcov.

„V auguste 2014 som bola na dovolenke v Taliansku v termíne od 23. do 31. augusta so svojím rodinným príslušníkom. Cestu na Sicíliu som si organizovala a zabezpečovala sama. Nikdy som vedome neprišla do styku s akýmkoľvek členom rodiny Vadalovcov alebo inou medializovanou rodinou z Talianska, a to ani prostredníctvom iných osôb,“ uviedla Fecková v písomnom stanovisku.

Fecková je presvedčená, že jej dovolenka je účelovo spájaná s verejne publikovanými kauzami, voči čomu sa ohradila. Zverejnenie informácie v takýchto súvislostiach považuje za závažné porušenie práva na ochranu jej súkromia. Podľa hovorkyne finančnej správy Ivany Skokanovej je Fecková pripravená potvrdiť svoje stanovisko aj na polygrafe. „Aj napriek tomu však medializované informácie nechá prezident finančnej správy prešetriť sekcii inšpekcie a vnútornej kontroly finančnej správy,“ doplnila.

TASR požiadala o stanovisko aj štátnu tajomníčku Meager, a to prostredníctvom hovorkyne ministerstva financií Alexandry Gogovej. Tá vysvetlila, že Meager treba osloviť priamo, nakoľko v spomínanom čase nebola predstaviteľkou rezortu a teda sa ministerstva uvedená vec netýka.

Eurokomisia žiada o vysvetlenie podozrení zo zneužívania eurofondov na Slovensku 

Brusel/Bratislava 1. marca (TASR) – Európska komisia (EK) žiada o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania eurofondov v oblasti poľnohospodárstva na Slovensku. O objasnenie situácie požiadala vo štvrtok v liste Poľnohospodársku platobnú agentúru (PPA). Vyplýva to z oficiálneho vyhlásenia EK.

Informácie o možnom zneužívaní eurofondov v poľnohospodárstve sa objavili po vražde novinára Jána Kuciaka.

„O dianí na Slovensku a všetkých zverejnených správach sme informovaní a situáciu sledujeme. Dnes Európska komisia zaslala list Poľnohospodárskej platobnej agentúre so žiadosťou o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania fondov EÚ v oblasti poľnohospodárstva,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení EK.

„Tolerancia Európskej komisie voči korupcii je nulová a od členských štátov očakávame, že jej budú účinne predchádzať. Akékoľvek podozrenia a obvinenia z nesprávneho nakladania s prostriedkami EÚ berieme vážne,“ zdôraznila EK.

V tejto súvislosti komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger v rozhovore pre nemecký denník Die Welt uviedol, že EK bude preverovať informácie o možnom zneužívaní dotácií z európskeho rozpočtu do poľnohospodárstva na Slovensku.

„Dôkladne sa pozrieme na tento prípad. O niekoľko týždňov budeme mať jasno ohľadom finančných tokov a možného zneužitia,“ povedal eurokomisár, ktorý podľa vlastných slov považuje „za možné, že v tomto prípade boli priame alebo nepriame platby poľnohospodárom alebo agrárnym podnikom z nášho európskeho rozpočtu zneužité na kriminálne ciele“.

Mladý slovenský novinár zverejnil informácie, ktoré je teraz potrebné „bezpodmienečne preveriť“, uviedol Oettinger. „Je to vážne obvinenie, že sa s prostriedkami európskeho rozpočtu nenarábalo riadne a že je v hre možno aj korupcia či dokonca mafia,“ vyhlásil komisár.

MPRV: PPA komunikuje s EK vo veci možných podvodov s agrodotáciami niekoľko dní 

Bratislava 1. marca (TASR) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) komunikuje s Európskou komisiou (EK) vo veci previerky možných podvodov s európskymi agrodotáciami v SR už niekoľko dní. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík v reakcii na vyjadrenia eurokomisára pre rozpočet Günthera Oettingera pre Die Welt o tom, že EK chce po vražde Jána Kuciaka preverovať informácie o možnom zneužívaní dotácií z európskeho rozpočtu do poľnohospodárstva na Slovensku.
„Dôkladne sa pozrieme na tento prípad. O niekoľko týždňov budeme mať jasno ohľadom finančných tokov a možného zneužitia,“ povedal eurokomisár, ktorý podľa vlastných slov považuje „za možné, že v tomto prípade boli priame alebo nepriame platby poľnohospodárom alebo agrárnym podnikom z nášho európskeho rozpočtu zneužité na kriminálne ciele“.
MPRV SR a PPA sú súčinné s orgánmi činnými v trestnom konaní a s Národnou kriminálnou agentúrou. Uviedla to v stredu (28.2.) šéfka MPRV Gabriela Matečná (nominantka SNS) pred rokovaním parlamentného pôdohospodárskeho výboru v reakcii na medializované informácie súvisiace so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom, ktorý sa venoval pôsobeniu talianskej mafie v SR aj v odvetví čerpania agrodotácií.
„V každom prípade ide asi o bezprecedentný prípad (vraždy) a je potrebné, aby sa vyšetril. Čo sa týka MPRV, a hlavne PPA, tá je k dnešnému dňu mimoriadne súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní a takisto s Národnou kriminálnou agentúrou. Akékoľvek iné informácie v tejto chvíli nepodávame,“ povedala 28. februára šéfka MPRV SR.
Portál Aktuality.sk informoval v poslednom článku zavraždeného novinára Kuciaka, v ktorom sa venoval pôsobeniu talianskej mafie v SR, že na východe Slovenska, vo vzájomnej koordinácii a spolupráci, fungujú zástupcovia štyroch rodín z prostredia talianskej Kalábrie, rodiska ‘Ndranghety. Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov ide o rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo. „Vlastnili alebo dodnes vlastnia niekoľko desiatok firiem. Ich majetok sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy, na ktoré čerpajú milióny eur dotácií,“ informoval portál.
Len za roky 2015 a 2016 sa podľa portálu firmám okolo týchto rodín podarilo získať od PPA na priamych platbách viac ako osem miliónov eur, ďalšie státisíce eur čerpali v rámci projektových dotácií. Aj oprávnenosť týchto platieb je sporná. Aktuality.sk s partnermi zdokumentovali viacero prípadov, keď boli porušené predpisy. V jednom prípade si firma vypýtala platby na osemnásobok plochy, ktorú skutočne obrábala. V inom prípade si zase pýtala platby na plochy, za ktoré neplatila nájom a nemala na ne užívacie právo,“ uviedol Kuciak s tým, že v ďalšom prípade dokonca štatutár jednej z firiem – týchto Talianov – sfalšoval rozhodnutie PPA, aby presvedčil banku, že čoskoro dostane peniaze.

Most-Híd rokuje o tom, čo s R. Kaliňákom 

Bratislava 1. marca (TASR) – Vládny Most-Híd rokuje o tom, čo s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD) a policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Bugárovci sa zišli v Národnej rade SR po rokovaní Koaličnej rady, ktorá sa zaoberala súčasnou situáciou okolo vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

V Moste-Híd sú názory, že by Kaliňák mal odstúpiť z funkcie ministra. Prichádzajúci členovia strany nepovedali, či žiadajú Kaliňákovu hlavu a či v prípade jeho zotrvania vo funkcii odíde Most-Híd z koalície. Hovoriť chcú vo vnútri strany.

František Šebej pred rokovaním ale priznal, že zdieľa názor ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, že na úrade vlády nemôžu byť ľudia spolupracujúci s mafiou. Prepojenia politiky s talianskou mafiou považuje za „desné“. „Vôbec som si nepredstavoval, že niečo také je možné,“ povedal novinárom pri príchode na rokovanie.

Žitňanská nepovedala, či plánuje odísť z vlády podobne, ako to urobil Marek Maďarič. Nepovedala ani to, či by mal odstúpiť Kaliňák a či odíde Most-Híd z vlády. „Teraz sa nebudem vyjadrovať k ničomu,“ povedala.

OĽaNO: Celý svet píše o obrovskej hanbe, R. Fico sa tvári, že sa nič nedeje 

Bratislava 1. marca (TASR) – Celý svet píše o obrovskej hanbe, Slovensko sa stalo čiernou dierou demokratického sveta a premiér Robert Fico (Smer-SD) sa tvári, že sa nič nedeje. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého Fico urobil dieru do sveta, ale nie vybudovaním sociálneho a právneho štátu.

„Správa sa, akoby mu hanbu vyoperovali. Na Slovensku si žijeme v bubline, zaoberáme sa sami sebou. Ale keď si pozrieme svetové médiá, v každom jednom sú titulkové články o mafii na Úrade vlády SR. Ide o nemecké, talianske či britské denníky. Nenájdete na svete silné médium, ktoré by na titulke neinformovalo, čo sa na Slovensku stalo,“ zdôraznil Matovič a Fica označil za usvedčeného poskoka talianskej mafie.

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) zdôraznila, že o podozreniach a prepojeniach na ľudí blízkych policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi a Smeru-SD poukazoval aj zavraždený novinár Ján Kuciak v niekoľkých článkoch. Podľa jej slov je preto neprijateľné, aby vyšetrovanie viedol policajný prezident, o ktorom písal zavraždený novinár v súvislosti s rôznymi podozreniami.

Remišová pripúšťa, že vyšetrovanie týchto odpudivých vrážd nebude jednoduché. „Vidíme veľký počet možných motívov, spomína sa talianska mafia, dnes sa objavila informácia o slovenskej justičnej mafii. Ale zavraždený novinár písal už pred rokom aj o jednej z firiem v kauze Babindol a o prepojeniach na Smer-SD, bývalého ministra Jahnátka, vplyvného oligarchu aj policajného prezidenta. Písal o obrovských podvodoch s DPH, ktoré mali páchať ľudia spájaní s vládnou koalíciou. A mohol, samozrejme, pracovať ešte na úplne inom prípade,“ pripustila.
Opozičná poslankyňa preto vyzvala všetkých policajtov a vyšetrovateľov, aby sa nebáli a hľadali pravdu. „Pán Gašpar by toto vyšetrovanie nemal viesť, no apelujem na všetkých policajtov zaangažovaných do prípadu vraždy. Profesionálna česť a pravda sú dôležitejšie ako politika,“ odkázala.

Podľa poslanca Jána Budaja (OĽaNO) niet pochýb, že Kuciak nebol zabitý, lebo stúpil niekomu na nohu v MHD. „Ruky preč od vyšetrovania. Žiadame nezávislé vyšetrovanie a Gašpar sa prekročením informačného embarga skompromitoval. Mal by hneď odstúpiť,“ myslí si.

Budaj je zároveň presvedčený, že Béla Bugár (Most-Híd) by mal so svojou stranou odísť z tejto koalície. „A on to vie. Zrejme ešte dnes sa dozvieme, či to stihne včas,“ povedal.

Gábor Grendel (OĽaNO) sa pýtal, prečo polícia pristúpila k razii v bydlisku údajných talianskych mafiánov na východnom Slovensku až štyri dni potom, ako boli nájdené telá zavraždených. „Zároveň vyzývam koaličných partnerov Smeru-SD, aby tlačili na otvorenie koaličnej zmluvy a dotlačili Smer-SD k tomu, že príde o ministerstvo vnútra,“ uzavrel.

Matovič zároveň skritizoval Úrad vlády, že po stredajšej (28.2.) tichej spomienke na novinára Kuciaka a jeho snúbenicu im z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) prikázali odstrániť sviečky spred budovy Úradu vlády ešte pred ich dohorením, lebo údajne spôsobujú bezpečnostné riziko. Rezort vnútra sa už ohradil, že ministerstvo ani ÚOÚČ nemajú s odstránením sviečok nič spoločné. „Na odstránení sviečok sa vzájomne dohodli organizátor spolu s mestskou častou Staré Mesto pri plánovaní zhromaždenia,“ uviedol Petar Lazarov z ministerstva. Matovič však na tlačovej konferencii ukázal SMS komunikáciu s človekom z ÚOÚČ, ktorý ich ako organizátorov požiadal o odstránenie sviečok.

 

EÚ: A.Tajani informoval o návrhu vyslať osobitnú misiu poslancov EP na Slovensko 

Brusel/Bratislava 1. marca (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani vo štvrtok v rámci plenárneho zasadnutia v Bruseli predstavil návrh na vyslanie osobitnej vyšetrovacej misie EP na Slovensko v spojitosti s vyšetrovaním káuz, na ktorých pracoval zavraždený novinár Ján Kuciak.

Tajani spresnil, že návrh pochádza z dielne frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP) a predložil mu ho líder tejto politickej skupiny Manfred Weber. Vplyvný nemecký europoslanec zároveň presadil aj to, aby sa Konferencia predsedov EP okrem vyslania osobitnej misie na Slovensko na budúci týždeň (6.3.) zaoberala aj návrhom na zaradenie „veľkej a otvorenej“ debaty o situácii na Slovensku do marcového programu plenárnej schôdzke v Štrasburgu.

Weber, ktorý v týchto otázkach úzko spolupracuje s europoslancom Ivanom Štefancom (KDH), šéfom šesťčlennej slovenskej delegácie v EĽS, vo svojom stanovisku upozornil, že podľa najnovších správ môže byť motívom dvojnásobnej vraždy na Slovensku aj zneužívanie finančných prostriedkov EÚ. „Európsky parlament musí byť hnacou silou pri objasnení incidentov na Slovensku,“ povedal.

Weber pre tento návrh získal podporu skupiny Zelených/EFA, podľa Štefanca sa však v priebehu najbližších hodín má rozhodnúť zloženie osobitnej misie, do ktorej má každá politická frakcia v EP právo nominovať svojho zástupcu. Štefanec zdôraznil, že na základe návrhov EĽS sa podobná osobitná vyšetrovacia misia uskutočnila aj na Malte po zavraždení investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej.

BRIEF: POLÍCIA NA ZEMPLÍNE ZADRŽALA SEDEM OSÔB 

Košice 1. marca (TASR) – Počas štvrtkovej razie v súvislosti s vraždou novinára Jana Kuciaka a jeho priateľky polícia na Zemplíne zadržala sedem osôb. Na tlačovom brífingu v Košiciach to povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

Oznámenie: TK prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara – dnes 

Tlačová konferencia prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara sa uskutoční dnes, vo štvrtok 1. marca o 14.00 h v zasadacej miestnosti Krajského riaditeľstva PZ na Kuzmányho 8 v Košiciach.
Téma: Aktuálne informácie vo vyšetrovaní

G. Oettinger: EK preskúma európske dotácie v poľnohospodárstve na Slovensku 

Berlín 1. marca (TASR) – Po vražde novinára Jána Kuciaka bude Európska komisia (EK) preverovať informácie o možnom zneužívaní dotácií z európskeho rozpočtu do poľnohospodárstva na Slovensku. V rozhovore pre nemecký denník Die Welt to uviedol komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger.

„Dôkladne sa pozrieme na tento prípad. O niekoľko týždňov budeme mať jasno ohľadom finančných tokov a možného zneužitia,“ povedal eurokomisár, ktorý podľa vlastných slov považuje „za možné, že v tomto prípade boli priame alebo nepriame platby poľnohospodárom alebo agrárnym podnikom z nášho európskeho rozpočtu zneužité na kriminálne ciele“.

Mladý slovenský novinár zverejnil informácie, ktoré je teraz potrebné „bezpodmienečne preveriť“, uviedol Oettinger. „Je to vážne obvinenie, že sa s prostriedkami európskeho rozpočtu nenarábalo riadne a že je v hre možno aj korupcia či dokonca mafia.“
Komisár tiež povedal, že vražda Kuciaka a jeho priateľky, ako aj vlaňajšie zavraždenie novinárky na Malte, sú „závažnými a neprijateľnými“ činmi. Zdôraznil, že nezávislosť médií a sloboda slova patria k základným hodnotám Únie.

„Nezávislosť médií nesmie byť ohrozená,“ vyhlásil Oettinger s tým, že eurokomisia je v kontakte s vládou v Bratislave a verí, že si slovenské úrady urobia svoju prácu. Kritizoval však zároveň „zlý vývoj“ v tom, že „poprední politici na Slovensku sa uchyľujú k všeobecnému odsudzovaniu médií“.

V súvislosti s posledným článkom novinára J. Kuciaka GP SR preveruje 73 vecí 

Bratislava 1. marca (TASR) – Na základe analýzy posledného článku zavraždeného novinára Jána Kuciaka, Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR) vo svojom informačnom systéme zistila a identifikovala 17 subjektov, z ktorých bolo 11 fyzických osôb a šesť právnických. Zistila to podľa jediného lustračného kritériá, a to mena a priezviska alebo obchodného názvu. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

„Na základe výsledkov lustrácie si GP SR vyžiada od podriadených prokuratúr najmenej 73 trestných vecí. Prokurátori GP sa pri preskúmaní trestných vecí zamerajú na zákonnosť postupu a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a súdov (skončené aj neskončené trestné veci). Po preskúmaní trestných vecí budú prijaté eventuálne zákonné opatrenia,“ dodala hovorkyňa.

GP SR zistila, že z celkového počtu 73 trestných vecí, prokurátor Okresnej prokuratúry v Trebišove František Bicko, ktorého syn je spájaný s Antoninom Vadalom, vykonával dozorovú právomoc len v jednej trestnej veci. Aj táto trestná vec bude predmetom preskúmania na Generálnej prokuratúre SR.

„Vo vzťahu k medializovaným informáciám prokurátora Okresnej prokuratúry v Trebišove platí naše stanovisko zo stredy. GP SR v tejto súvislosti požiadala o súčinnosť Krajskú prokuratúru v Košiciach,“ povedala Predajňová.

Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) v stredu upozornila, že syn šéfa trebišovskej prokuratúry podniká s Antoninom Vadalom.

„Sú spolu v siedmich firmách. On vystupuje ako správca niečoho, čo nazývajú VADALA GROUP, lebo viete, že Vadalovci majú veľmi veľa firiem. Samotný šéf okresnej prokuratúry je krstným otcom detí podnikateľa, ktorý bol odsúdený, aj keď nie ešte právoplatne, na 11 rokov väzenia za podvody pri získavaní dotácií z Poľnohospodárskej platobnej agentúry. Poľnohospodárska platobná agentúra bola práve tou, na ktorú sa sústredil celý klan Talianov z Kalábrie,“ povedala Nicholsonová.

I.Janckulík nie je za zotrvanie v koalícii, rozhodne sa aj podľa klubu Mosta-Híd 

Bratislava 1. marca (TASR) – Poslanec Národnej rady SR a splnomocnenec pre rýchlostné cesty Igor Janckulík z klubu Mosta-Híd považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané. Janckulík nie je za zotrvanie v koalícii. Či v nej zostane, bude závisieť aj od zasadnutia poslaneckého klubu Mosta-Híd.

„Momentálne, po týchto informáciách ohľadom prípadu, ale aj situácie v koalícii, ktoré však mám len sprostredkovane z médií, nie som za zotrvanie v koalícii. Chcem však počkať na avizované zasadnutie poslaneckého klubu Mosta-Híd, a aj na základe toho vyplynie moje ďalšie rozhodnutie,“ uviedol vo svojom stanovisku.

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice ho veľmi mrzí a vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a všetkým pozostalým. „Je to absolútne morálne dno a neuveriteľné, že sa to udialo na Slovensku v roku 2018,“ vyhlásil. Janckulík je členom klubu Mosta-Híd, ale nie strany. O aktuálnej situácii ohľadom vraždy aj postojov v koalícii vie zatiaľ iba z médií.
„Moje znechutenie a obavy som intenzívne komunikoval v rámci piatich poslancov odídených zo Siete, s ktorými diskutujem najviac. Všetky informácie mám však v podstate iba z médií, tie sú však dosť jasné a veľavravné.

Vraždu odsúdil aj podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z klubu Mosta-Híd. Z koalície sa odísť však nechystá, bude rešpektovať dohodu poslaneckého klubu. Odsudzuje však zneužívanie vraždy novinára na politické ciele. „Je pre mňa neprijateľné a považujem to za absolútny hyenizmus, že dokáže niekto takto hnusne cynicky zneužívať túto tragédiu,“ uviedol pre TASR.

Zdôraznil potrebu riadne vyšetriť vraždu a potrestať páchateľov. Nemyslí si, že by dnes niekto vyšetrovanie prípadu ovplyvňoval alebo doň zasahoval. „Neviem si predstaviť, že v tak ostro sledovanej kauze doma aj na medzinárodnom poli by niekto skúsil zasahovať do vyšetrovania,“ uviedol s tým, že keby sa zasahovanie preukázalo, boli by na mieste aj radikálne kroky.

Ďalší bývalí predstavitelia Siete, ktorí po odchode z tejto strany prestúpili do klubu Mosta-Híd, sa nevyjadrili. Chcú počuť informácie o situácii zo strany.

SaS: Opozícia chce mať zástupcu v tíme vyšetrujúcom vraždu novinára 

Bratislava 1. marca (TASR) – Opozičná strana SaS má dôvodnú obavu, že organizovaný zločin, ktorý prerástol i do policajných štruktúr, pripravuje verejnosť na vyfabrikovaný, falošný motív vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na tlačovej konferencii vo štvrtok to vyhlásili podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Lucia Ďuriš Nicholsonová. Tí vyzvali na prizvanie nezávislého experta do vyšetrovacieho tímu, ktorého by určila opozícia.
Predstavitelia SaS majú podľa ich slov dôvodné podozrenie, že z prostredia vyšetrovania tendenčne a účelovo unikajú informácie. Vidia paralelu s vraždou Roberta Remiáša, keď polícia tvrdila verejnosti, že jeho auto vybuchlo v dôsledku technickej poruchy plynového zariadenia. „Vyzývame slušných policajtov, aby pozorne sledovali, čo sa okolo vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej deje. Chceme varovať každého, kto sa pokúsi manipulovať priebeh vyšetrovania,“ povedal Galko.
Ďuriš Nicholsonová upozornila, že policajný prezident Tibor Gašpar zorganizovaním tlačovej konferencie v stredu (28.2.) konal v rozpore s nariadením generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý žiadal zastaviť informovanie verejnosti a politikov o vyšetrovaní. „Z akého dôvodu bolo potrebné informovať o stope dvoch narkomanov? Prečo si dovolil policajný prezident nerešpektovať rozhodnutie generálneho prokurátora?“ opýtala sa poslankyňa, ktorá Gašparovi vytkla, že informácie nedal do časových súvislostí a majú pochybnú relevanciu.
Galko vníma tlačovú konferenciu Gašpara ako „hanebnú“ a ako „marketing“. Podľa neho bolo cieľom vzbudiť vo verejnosti zdanie, že vrahovia novinára sú „feťáci“, alebo že dokonca aj samotný novinár či jeho partnerka boli drogovo závislí. „Nedovolíme, aby policajný prezident alebo niekto iný zahmlieval vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ zdôraznila Ďuriš Nicholsonová. SaS preto žiada policajného prezidenta, aby prestal informovať o výsledkoch policajného vyšetrovania.
Ďuriš Nicholsonová vidí možnosť, ako zareagovať na výzvu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že by sa mala politická scéna stmeliť s cieľom vypátrania vrahov. Nedôveru opozície podľa nej možno prekonať prizvaním experta do vyšetrovacieho tímu. „Môže to byť zahraničný odborník, ale môže to byť aj domáci odborník. Môže to byť vyšetrovateľ, bývalý vyšetrovateľ, ktorý si získa našu dôveru,“ ozrejmila. „Ak Robert Fico myslí vážne slová o spolupráci koalície a opozície, tak toto je najlepší spôsob, ako zamedziť akýmkoľvek pochybnostiam,“ doplnila s tým, že s takouto požiadavkou súhlasia už aj niektorí ďalší predstavitelia opozície, ktorých oslovili.
Mimoparlamentná strana Spolu – občianska demokracia žiada odchod premiéra Roberta Fica a s tým súvisiaci pád vlády. „Sme presvedčení, že Smer je dnes najväčšou prekážkou vyšetrenia toho, čo sa stalo, aj zmeny na Slovensku,“ vyhlásil šéf strany a nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý na tlačovej konferencii v parlamente.
Pre budúcnosť Slovenska je podľa neho kľúčové, aby boli páchatelia dvojnásobnej úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice potrestaní. SPOLU žiada nezávislé vyšetrenie prípadu, chce poznať tak páchateľov, ako aj objednávateľov. Premiér Fico podľa Beblavého ohrozuje nezávislosť vyšetrovania.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko žiada predčasné voľby, tie podľa strany Slovensko potrebuje. Vyzýva preto Národnú radu SR, aby ich vyhlásila. Prezidenta SR Andreja Kisku žiada, aby opäť kandidoval.

SPOLU ŽIADA ODCHOD PREDSEDU VLÁDY ROBERTA FICA

Keď sme pred dvoma rokmi odmietli vstúpiť do tretej vlády Roberta Fica, obávali sme sa morálneho a korupčného úpadku Slovenska. Ani v najhoršom sne nám nenapadlo, že to dospeje až k odhaleniu väzieb predstaviteľov SMERu na taliansku mafiu a vraždám.

Pre budúcnosť Slovenska je kľúčové, aby boli páchatelia dolapení a potrestaní. Vyšetrovanie tohto ohavného činu majú prokuratúra a polícia vykonávať nezávislým a nespochybniteľným spôsobom. Chceme poznať nielen vykonávateľa, ale aj objednávateľa vrážd.

Vyšetrovanie vraždy dnes najviac politizuje a ohrozuje Robert Fico a jeho podriadení. Najvyšší predstavitelia vlády by mali prevziať zodpovednosť za okolnosti, ktoré umožnili, aby bol novinár zavraždený. Mali by tiež prevziať zodpovednosť za to, že talianska mafia mohla roky beztrestne pôsobiť na Slovensku a jej blízke osoby prenikli do najvyšších úrovní bezpečnostného aparátu.

Z uvedených dôvodov žiadame odchod Roberta Fica z postu predsedu vlády. Odchod predsedu vlády a jeho podriadených napomôže nezávislosti a nespochybniteľnosti vyšetrovania.

Ich skutky a vyhlásenia ukazujú, že predseda vlády a jeho najbližší spolupracovníci nie sú schopní vykonať žiadnu sebareflexiu. Preto sú naše slová adresované ostatným členom vlády, všetkým poslancom NR SR a občanom Slovenska. Ak budeme spoločne a neochvejne žiadať vyvodenie zodpovednosti, Slovensko dostane novú šancu.

Bez ohľadu na výsledky vyšetrovania Slovensko nemôže pokračovať po súčasnej ceste. Potrebujeme nový začiatok a sme si istí, že aj neistá cesta je väčšou nádejou ako tá súčasná.

A. Hrnko: Koaličná dohoda jasne hovorí, kto zodpovedá za daný rezort 

Bratislava 1. marca (TASR) – Koaličná dohoda strán Smer-SD, SNS a Most-Híd jasne hovorí, ako a kto je zodpovedný za daný rezort a za výkon služby svojich ministrov a ak má nejaká strana námietky, prezentuje ich výhradne na Koaličnej rade. Pre TASR to uviedol podpredseda SNS a poslanec NR SR Anton Hrnko v odpovedi na otázku, či SNS podobne ako Most-Híd požaduje odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara.

„SNS si uvedomuje závažnosť situácie a sme mimoriadne zainteresovaní na tom, aby sa zločin vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky vyšetril. Ako aj veci, ktoré by s tým mohli súvisieť. Konštatovali sme, že treba hľadať stopy po potenciálnom páchateľovi vo všetkých článkoch Jána Kuciaka,“ povedal Hrnko s tým, že k takémuto záveru došli národniari po raňajšom rokovaní klubu.

Na opakovanú otázku, ako je to s pôsobením Kaliňáka a Gašpara z pohľadu SNS, Hrnko deklaroval, že jeho strana nechce destabilizovať situáciu, ale dopracovať sa k výsledkom. „Nám ide o vyšetrenie prípadu. Ak by došlo k narušeniu vyšetrovacích tímov, mohlo by to byť nebezpečné pre závery vyšetrovania. Napríklad to, čo predvádza opozícia, to by som nazval marením vyšetrovania, čo je trestný čin,“ dodal.

Vyjadrenie: MV SR k odstráneniu sviečok spred Úradu vlády SR 

Ministerstvo vnútra (MV) SR a ani Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR nemajú s odstránením sviečok spred Úradu vlády SR nič spoločné. Na odstránení sviečok sa vzájomne dohodli organizátor spolu s mestskou časťou Staré Mesto pri plánovaní zhromaždenia. TASR informoval hovorca MV SR Petar Lazarov.

Ľ. Petrák nevidí dôvod na odchod R. Kaliňáka a T. Gašpara 

Bratislava 1. marca (TASR) – Poslanec Národnej rady SR za Smer-SD a šéf školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák nevidí v tejto chvíli dôvod na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Odchod Kaliňáka žiada opozícia, ale aj v koaličnom Moste-Híd.

„V tejto chvíli nevidím na to žiaden dôvod,“ povedal Petrák. Ak by sa v procese vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice preukázali nejaké pochybenia, ovplyvňovanie alebo iné kroky, považoval by to Petrák za opodstatnené.

„V tomto prípade akékoľvek kroky, ktoré by smerovali k tomu, aby sme destabilizovali politickú scénu a znefunkčnili činnosť orgánov činných v trestnom konaní, nepovažujem za racionálne,“ doplnil s tým, že dôvod nevidí teraz ani na predčasné voľby. Nebolo podľa neho nijako preukázané spojenie dvojnásobnej úkladnej vraždy s politikou.

Petrák hovoril aj o Viliamovi Jasaňovi, ktorý mal mať podľa medializovaných informácií väzby na taliansku mafiu. „Nikdy som nezaznamenal, že by mal styk s ľuďmi zo ‘závadového’ prostredia. Nemám vedomosti, že by pán Jasaň mal cieľavedomé pôsobenie s ľuďmi, ktorí sú z tohto prostredia,“ doplnil.

T. Gašpar: Pri raziách na Zemplíne zaistíme pravdepodobne do desať osôb 

Michalovce/Trebišov 1. marca (TASR) – V súvislosti s raziami na Zemplíne, ktoré sú spájané s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, bude pravdepodobne zaistených do desať osôb. Následne budú s nimi vykonané úkony a rozhodne sa o ďalšom postupe. Pred jedným z michalovských domov na Kavarnianskej ulici to novinárom povedal vo štvrtok policajný prezident Tibor Gašpar.

Polícia podľa jeho slov pokračuje v ďalších preverovaniach niektorých verzií. „V tomto prípade sa robia zaisťovacie úkony, domové prehliadky na viacerých miestach, budú prehliadky iných priestorov a bude zaistených pravdepodobne do desať osôb,“ ozrejmil Gašpar. Podľa jeho slov by prehliadky mali byť na piatich miestach. „Ale ten počet je otvorený, pretože všetko závisí od možnosti zdôvodniť niektoré ďalšie prehliadky na iných miestach,“ skonštatoval. Konkretizovať ich však nechcel.

Ako ďalej uviedol, súvisia s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. „A s osobami, ktoré sú už niekoľkokrát v médiách v posledných dňoch spomínané, alebo teda ako verzia, ktorá súvisí s článkom, ktorý písal naposledy novinár Kuciak. Volajme to talianska stopa,“ poznamenal s tým, že bližšie informácie poskytnú popoludní.

Polícia okrem razie v Michalovciach, v dome, ktorý podľa informácií z katastra patrí Elisabette Roda, vykonala vo štvrtok prehliadku aj v Trebišove. Išlo o dom, ktorý sa spája s talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom. Jeho meno sa spomína v poslednom článku zavraždeného novinára. Dom na Ružovej 12 v súčasnosti patrí podľa informácie z katastra firme AV-Real, o ktorej sa v článku píše tiež. Vlastniť ju má Antoninov brat Sebastiano.

Zs. Simon vyzýva bývalých spolustraníkov z Mosta-Híd na odchod z koalície 

Bratislava 1. marca (TASR) – Bývalý člen Mosta-Híd a poslanec Národnej rady SR Zsolt Simon (nezaradený) vyzýva svojich bývalých spolustraníkov, aby odišli z koalície. Aj úradnícka vláda je podľa neho lepšia ako kabinet, v ktorom sú minister vnútra Robert Kaliňák a premiér Robert Fico (obaja Smer-SD).
„Vyzývam preto bývalých spolustraníkov, aby nepremárnili túto šancu zastaviť Fica s Kaliňákom a ich Smer. Ak máte ešte aspoň kúsok svedomia a charakteru, odíďte z koalície, zastavte vládu, ktorá nechráni občanov našej krajiny, ale, naopak, ich ohrozuje. Aj úradnícka vláda je lepšia ako tá, kde je Kaliňak s Ficom,“ píše vo svojom stanovisku.
Stranu vyzýva jej spoluzakladateľ k odchodu z koalície v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky a tiež pre medializované podozrenia z prepojenia politikov Smeru na taliansku mafiu.
„Fico s Kaliňákom sú zodpovední za to, že si polícia nerobí svoju prácu poriadne, nechráni občanov a dovolila, aby sa na Slovensku darilo mafii. Výsledky vyšetrovania typu ‘skutok sa nestal’ Slovensko dostali do stavu, keď občania nedôverujú štátnym inštitúciám, polícii, súdom,“ uviedol Simon.
Polícia podľa jeho slov neochránila zavraždeného novinára a jeho partnerku, ani týrané ženy a deti. „Chráni iba ‘našich ľudí’, ktorí beztrestne okrádajú štát,“ poznamenal. Most-Híd podľa Simona mohol zabrániť tomu, aby nevznikla tretia Ficova vláda, ale neurobil to a pomohol jej vzniku. Teraz má podľa Simona „možno poslednú šancu“ zastaviť „Fica, Kaliňáka a ich Smer, ktorí už vyše desať rokov ničia a ohrozujú Slovensko“.

R. Bránik: J. Kuciak sa dotkol obrovskej korupcie v justícii 

Bratislava 1. marca (TASR) – Predstava, že si pre kauzu talianskej mafie na Slovensku, známu polícii aj novinárom takmer desať rokov, niekto objedná drahú a logisticky náročnú vraždu novinára a ako bonus dopustí smrť svedka, je úplne scestná a nedáva zmysel. V rozhovore pre portál Aktuálně.cz to uviedol publicista Radovan Bránik. Za hlavného podozrivého z vraždy novinára Jána Kuciaka považuje mafiu s väzbami na jeden zo slovenských súdov.

„Ide o manipulácie s prideľovaním spisov na jednom z kľúčových súdov na Slovensku. Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov,“ uviedol Bránik, podľa ktorého je malá časť sudcov kúpená. „Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,“ skonštatoval publicista.

Časové obdobie, zapojené firmy, osoby ani ďalšie subjekty z dôvodu, aby neohrozil životy svedkov a neovplyvnil vyšetrovanie, odmietol špecifikovať. „Rád by som ale podotkol, že akákoľvek ďalšia vražda, únos alebo iný násilný čin, bude mať za následok okamžité zverejnenie materiálu, ktorý celý prípad vysvetlí,“ povedal Bránik.

Vec podľa neho pred rokmi budila u politikov dojem, že ju dokážu kontrolovať a dokonca z nej profitovať, dnes si už ale žije vlastným životom a aj Fico s Kaliňákom sa autenticky boja. „Nechcem to nazývať mafiou, tá má pevnú štruktúru a väzby. Toto je trochu iný, špecifický prípad ad hoc spojenectva za účelom zisku,“ vysvetlil publicista, podľa ktorého to presahuje moc politikov a strán i finančných skupín. „Politici nesú svoj diel zodpovednosti za to, že tomu nezabránili, kým to ešte šlo,“ dodal.

Vražda podľa neho nebola osobná. „Kuciak mal jednoducho smolu, že bol z niekoľkých vytypovaných ľudí obeťou s najmenším rizikom prekazenia a odhalenia,“ tvrdí publicista s tým, že vzbudenie obrovskej pozornosti bolo cieľom vraždy a pokusom donútiť novinárov podliehať emóciám a zneprehľadňovať situáciu. „Dostali odkaz, že hra skončila a ak nesklapnú, dopadnú zle oni aj ich blízki. Voľba je na nich,“ povedal Bránik. Kuciak podľa neho postupoval spôsobom, ktorý sa ukázal byť nad jeho sily.

Šanca na rozkrytie prípadu existuje, vyjadril sa publicista. „Materiál bude zverejnený a verím, že na jeho základe dôjde k odsúdeniu ľudí, ktorí to celé realizovali,“ dodal.

 

BRIEF: POLÍCIA VYPÁTRALA DVE OSOBY, KTORÉ MALI ÍSŤ SO ZBRAŇAMI DO VEĽKEJ MAČE 

Tlačová konferencia PPZ SR, prezident PZ Tibor Gašpar/foto: dalito.sk zdroj: ČT 24

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky vypátrala polícia dve osoby, ktoré sa v piatok (23.2.) dohadovali, že si majú zobrať zbrane a ísť do obce Veľká Mača. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar.

Premiér: Opozícia chce cez prípad vraždy získať moc, inak toho nie je schopná 

Vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica k prípadu vraždy novinára/zdroj: ČT 24 -foto: dalito.sk

Smrť dvoch ľudí sa pre opozíciu stala obyčajným politickým nástrojom, ktorým chce vyhnať ľudí do ulíc a získať moc. Nie je totiž schopná to dosiahnuť v slobodných demokratických parlamentných voľbách. Vo vyhlásení bez možnosti kladenia otázok to v stredu novinárom povedal premiér Robert Fico (Smer-SD) na margo vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

„Od roku 2006 žiadne voľby nevyhrali. Teraz už opozícia vraha našla. Nepotrebujú žiadne dôkazy. Sú vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami. Ich jediný cieľ je kriminalizácia Smeru-SD a koalície. Je mi veľmi smutno, že do roly ochrancov novinárov sa stavia človek, ktorý ich nechal nelegálne odpočúvať, o ekonomickej trestnej činnosti káže usvedčený daňový podvodník, o prepojení na mafiu hovorí skutočný mafián a na zodpovednosť a zákonnosť vyzýva užívateľ drog,“ povedal Fico s tým, že výsledkom tohto štýlu politiky nebude nič iné, len destabilizácia spoločnosti a rozklad štátnosti.

Fico uistil, že jeho samotného a jeho vládu na rozdiel od opozície zaujíma objasnenie trestného činu vraždy. „Ubezpečujem domácu verejnosť aj zahraničie, že príslušné orgány preto robia maximum. Usvedčenie páchateľov je dôležité nielen pre rodiny obetí, ale aj pre krajinu. Teda pýtam sa, v koho prospech sú aktivity vlády a v koho prospech kroky opozície?“ uzavrel.

Prezident prevezme abdikáciu od ministra kultúry M. Maďariča v pondelok 

Prezident SR Andrej Kiska prevezme v pondelok (5.3.) od ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) jeho abdikáciu. V súvislosti s aktuálnym dianím na Slovensku zároveň Kiska požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS v nedeľu (4.3.). TASR o tom informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan.
Maďarič v stredu oznámil, že podáva demisiu. Ako dôvod uviedol vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. „Neviem si po vražde novinára predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič.
Zdôraznil, že je to jeho osobné rozhodnutie, vyplývajúce aj z toho, že k médiám a novinárom má najbližšie práve ministerstvo kultúry. Zároveň oznámil, že ostáva radovým členom Smeru-SD.

Vyhlásenie pracovníkov Úradu vlády SR Viliama Jasaňa a Márie Troškovej

Chceme vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Ich smrť nami otriasla rovnako ako celou slovenskou verejnosťou. Spájanie našich mien s týmto ohavným činom niektorými politikmi či médiami je absolútne za čiarou.  Kategoricky odmietame akúkoľvek súvislosť s touto tragédiou. Keďže však sú naše mená zneužívané v politickom boji proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi, rozhodli sme sa až do vyšetrenia tohto prípadu opustiť svoje pracovné pozície na Úrade vlády SR.

Viliam Jasaň, Mária Trošková

Minister kultúry SR Marek Maďarič abdikoval/foto: dalito.sk – zdroj ČT 24

Minister kultúry Marek Maďarič práve v priamom prenose TA3 oznámil, že podal demisiu. Oznámil to na tlačovej besedu s témou: Dôležité politické oznámenie ministra kultúry. Ako povedal, nevie sa vyrovnať s tým, že za jeho pôsobenia zabili novinára.  Marek Maďarič vo funkcii pôsobil desať rokov. 

„Neviem si predstaviť, že potom čo sa stalo, budem ďalej v pokoji sedieť v kresle ministra.“

Premiér mu mal ráno povedať, že jeho rozhodnutie berie na vedomie. Demisiu na papieri  minister prinesie prezidentovi v pondelok.

Či sa k Marekovi Maďaričovi pridajú aj ďalší ministri, nechá na nich. Zopakoval, že je to jeho osobné rozhodnutie a čiastočne aj rozhodnutie ministra kultúry na základe udalostí, vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho  snúbenice.

Zo Smeru- SD vystúpiť zatiaľ nechce a vráti sa späť do parlamentu. Neodchádza s ambíciou byť disidentom a uvidí, čo život prinesie. V parlamente chce pôsobiť ako autonómny poslanec SMERu-DS. 

Podozrenia o existencii  o možnom prieniku talianskej mafie do úrovne najvyšších štátnych orgánov označil za vážne s tým, že musí to byť v záujem štátu čo najskôr vyšetriť a na základe vyšetrovania povedať, či to pravda je alebo nie.

Povedal, že s médiami nepestoval nadštandardné vzťahy a ani nepriateľské. Povedal, že bodaj by tragédia , vražda Jána Kuciaka a jeho priateľky , viedla k vzájomnému poučeniu a budú sa rešpektovať obe strany navzájom. Politici aj novinári. Politici si musia uvedomiť, že  úloha médií musí byť aj kritická a je to aj o zodpovednosti zo strany novinárov k svojej práci.

Stanovisko predsedu vlády k demisii ministra kultúry

Robert Fico na summite Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých 2017/foto: ÚV SR

„Vnímam to ako prejav politickej kultúry a gesto solidarity so žurnalistickou obcou. Chcem sa poďakovať Marekovi Maďaričovi za jeho dlhoročnú prácu na Ministerstve kultúry SR a pevne verím, že ako poslanec Smeru-SD prispeje k napĺňaniu Programového vyhlásenia vlády SR.“

Robert Fico, predseda vlády SR

TASR : M. Maďarič: Rozhodnutie odstúpiť je o mojom ľudskom rozhodnutí, nie o Smere 

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky nedovoľuje ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi (Smer-SD) pokračovať vo funkcii šéfa rezortu kultúry. Ako na stredajšom tlačovom brífingu povedal, je to jeho osobné rozhodnutie, vyplývajúce aj z toho, že k médiám a novinárom má práve najbližšie ministerstvo kultúry. „Neviem si po vražde novinára, či sa už potvrdí alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič, ktorý deklaroval, že celú záležitosť prežíva veľmi ťažko.
Svoju abdikáciu, o ktorej podľa vlastných slov uvažoval už od pondelka, oznámil v stredu ráno premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). „Po rozhovore zobral moje rozhodnutie na vedomie,“ uviedol.  Prezidentovi predloží abdikáciu v pondelok. Maďarič zároveň oznámil, že ostáva radovým členom Smeru-SD.
Vylúčil, žeby motívom bol politický kalkul do budúcnosti, zdôraznil, že jeho rozhodnutie nesmeruje ani k výzve na konanie iných ministrov. Otázkam, ktoré sa pýtali na medializované informácie o kontaktoch členov Smeru s osobami, spájanými s talianskym podsvetím odpovedal, že je to úloha polície, prokuratúry, aby takéto informácie preverili. „Ja nie som sudca ani vyšetrovateľ, aby som niekoho súdil a hodnotil,“ uviedol.
Verí, že tragédia prispeje i k väčšej tolerancii vo vzťahu medzi politikmi a novinárskou obcou.
Maďarič nechcel špekulovať o svojom  nástupcovi. „Je to vec, o ktorej rozhodne vedenie Smeru, ja už členom vedenia nie som,“ povedal.
Maďarič zastáva funkciu šéfa rezortu kultúry po tretí raz. V parlamentných voľbách v roku 2006 bol zvolený za poslanca Národnej rady SR a Smer-SD ho nominoval do vlády na post ministra kultúry SR, vo svojej funkcii zostal do konca volebného obdobia vlády SR v roku 2010. Po období rokov 2010-2012, keď bol Smer-SD v opozícii, sa po predčasných voľbách v apríli 2012 na post ministra kultúry vrátil.

I. Štefanec: Vražda Jána Kuciaka presahuje hranice Slovenska 

foto: zdroj www.eautoportal.sk

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si v stredu – na úvod plenárneho zasadnutia v Bruseli – minútou ticha uctili pamiatku zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) v tejto súvislosti upozornil, že tento zločin predstavuje priamy útok na slobodu slova a má presah aj mimo hranice Slovenska.
Štefanec pripomenul, že vraždu odsúdili aj hlavní lídri Európskej ľudovej strany (EPP), najdôležitejšej celoeurópskej politickej skupiny vrátane predsedu EP Antonia Tajaniho, predsedu eurokomisie Jeana-Clauda Junckera a šéfa frakcie EPP v Európskom parlamente Manfreda Webera.
„Podľa dostupných informácií pracoval novinár na reportáži o prepojení talianskeho organizovaného zločinu so slovenskými firmami a nitky tohto prípadu siahajú až k vládnym špičkám a strane Smer-SD,“ uviedol Štefanec, ktorý je v EP vedúcim šesťčlennej slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane.
Podľa jeho slov to, čo sa stalo na Slovensku, nie je len vecou SR, ale vecou dodržiavania demokratických štandardov a vlády práva v celej Európskej únii.
„V Európskom parlamente si chceme obete uctiť nielen minútou ticha a vyhlásením, ktoré tento čin jednoznačne odsúdi, ale na ďalších schôdzach budeme otvorene hovoriť o tom, čo sa stalo a ako môžeme podobným tragédiám zabrániť,“ uviedol. Zároveň vyzval slovenskú vládu a vyšetrovacie orgány, aby sa namiesto nedôstojného divadla s prezentáciou bankoviek venovali dôkladnému vyšetreniu tohto prípadu a nápravy pošramotenej povesti Slovenska.

Richard Sulík/predseda Sas/ foto: SaS

R. Sulík: Demisiou M. Maďariča sa začal faktický rozpad Ficovej vlády 

Demisiou ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) sa začal faktický rozpad vlády Roberta Fica (Smer-SD). Uviedol to v stredu predseda opozičnej SaS Richard Sulík v reakcii na Maďaričovo rozhodnutie odísť z funkcie. Sulík predpokladá, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) bude „len ešte viac znepokojená“.
„Marek Maďarič desať rokov kryl zločiny vládnej strany Smer-SD. Preto jeho dnešný krok považujeme za síce neskorý, ale predsa len ohlas svedomia,“ reagoval na Maďaričovu demisiu líder OĽaNO Igor Matovič.
Minister v stredu oznámil, že podáva demisiu. Ako dôvod uviedol vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. „Neviem si po vražde novinára predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič.
Zdôraznil, že je to jeho osobné rozhodnutie, vyplývajúce aj z toho, že k médiám a novinárom má práve najbližšie ministerstvo kultúry. Zároveň oznámil, že sa stáva radovým členom Smeru-SD.
Polícia v nedeľu (25.2.) našla v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta telá investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara šlo zrejme o dvojnásobnú úkladnú vraždu, motív ktorej mal súvisieť s prácou novinára.

L. Žitňanská: Je neprijateľné, aby na ÚV SR pôsobili ľudia s kontaktmi na mafiu 

Lucia Žitňanská,
ministerka spravodlivosti SR/MOST-HÍD
foto: MS SR

Bratislava 28. februára (TASR) – Je absolútne neprijateľné, aby na Úrade vlády (ÚV) SR pôsobili ľudia, ktorí môžu byť v kontakte s mafiou. To je absolútne zásadná otázka. Vyhlásila to v stredu ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vládnej strany Most-Híd Lucia Žitňanská.
Žitňanská sa zúčastnila úvodu prezentácie hodnotiacej správy o stave justície na Slovensku v priestoroch vládneho hotela na Bôriku v Bratislave. Uviedla, že má pocit, že z jej úst by malo po dvoch dňoch zaznieť pár slov súvisiacich s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
„V prvom rade chcem povedať, že myslím, že všetkým nám úprimne záleží na tom, aby vražda novinára a jeho priateľky bola dôsledne a dôveryhodne vyšetrená,“ povedala ministerka a podpredsedníčka vlády. To môžu podľa nej urobiť len vyšetrovatelia pod dohľadom prokuratúry.
„Nie politici majú vyšetrovať, ale vyšetrovatelia a polícia má vyšetrovať,“ uviedla s tým, že o výsledkoch vyšetrovania by mali informovať vyšetrovatelia a prokuratúra. „Kvôli dôveryhodnosti procesu, pretože myslím, že všetci musíme uveriť tomu, že sa urobilo všetko preto, aby táto vražda bola vyšetrená,“ vysvetlila.
„Je absolútne neprijateľné, aby na Úrade vlády SR pôsobili ľudia, ktorí môžu byť v kontakte s mafiou. To je absolútne zásadná otázka,“ zdôraznila Žitňanská, podľa ktorej Most-Híd dnes bude rokovať o súčasnej politickej situácii. Na otázku, či zvažuje demisiu, neodpovedala.

Popoludňajšie rokovanie čelných predstaviteľov Mosta-Híd sa podľa informácií TASR skončilo bez konkrétneho záveru. Rokovania budú pokračovať. Podľa viacerých zdrojov z prostredia strany v nej zaznievajú názory, že akýkoľvek výsledok vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky bude spochybňovaný, kým neodídu z funkcií minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a policajný prezident Tibor Gašpar.

Koaliční poslanci chápu Maďaričovo rozhodnutie odísť z funkcie 

Koaliční poslanci chápu rozhodnutie ministra kultúry Mareka Maďariča odstúpiť z funkcie po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.
„Je to jeho osobné rozhodnutie, ktoré rešpektujem a rozumiem mu,“ uviedol pre TASR podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD).
„Prijímam to s rešpektom, lebo aj mňa táto strašná vražda zdrvila,“ povedal podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár. Vraždu novinára a jeho priateľky odsúdil. Je pre neho nepochopiteľné, ako môžu v dnešnej dobe žiť medzi nami ľudia schopní takéhoto ohavného činu. Maďaričovo pôsobenie na ministerstve hodnotí Blanár vysoko pozitívne.
František Šebej z Mosta-Híd tiež chápe Maďaričovo rozhodnutie. „Je minister, do ktorého rezortu spadajú médiá a úplne rozumiem, že sa nemôže vyrovnať s touto situáciou. Úplne chápem, ako sa cíti, ale je škoda, že už nebude ministrom,“ povedal pre TASR Šebej.
Maďaričovu demisiu rešpektuje aj prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. „Chápem jeho krok, ak sa necíti komfortne,“ uviedol. Zdôrazňuje potrebu čo najskôr vyšetriť úkladnú vraždu novinára a jeho partnerky a potrestať páchateľov.
Maďarič v stredu oznámil, že podáva demisiu. Ako dôvod uviedol vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. „Neviem si po vražde novinára predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič.
Zdôraznil, že je to jeho osobné rozhodnutie, vyplývajúce aj z toho, že k médiám a novinárom má práve najbližšie ministerstvo kultúry. Zároveň oznámil, že ostáva radovým členom Smeru-SD.

SaS: Žiadame R. Fica, aby do utorka odvolal R. Kaliňáka a T. Gašpara

Zľava, Richard Sulík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Renáta Kaščáková/foto: archív Nicholsonová

 

Strana Sloboda a Solidarita považuje za neprijateľné, aby v blízkosti premiéra Roberta Fica boli ľudia, ktorí sú preukázateľne spojení s mafiou. 

„Nikdy nebola mafia bližšie k premiérovi ako dnes. V slušných krajinách je toto dôvod na demisiu vlády. Desať rokov nám tu vládne Robert Fico, ktorý toto všetko dopustil,“ uviedol líder strany SaS Richard Sulík a pokračoval. „Úkladná vražda novinára a jeho snúbenice je silným alarmom pre všetkých ľudí. My nechceme, aby tu vládla mafia. Toto nechce drvivá väčšina voličov Smeru, Mosta-Híd ani SNS.“

Podľa Richarda Sulíka premiér nesmie koordinovať vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Opozícia žiada odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Ak to nespraví, sme pripravení konať. Budeme sa veľmi hlasno ozývať a budeme mobilizovať všetkých slušných ľudí v našej krajine. Toto jednoducho zašlo priďaleko. A minimálne títo dvaja páni sa musia okamžite pratať zo svojich funkcií,“ poznamenal predseda SaS.

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS)/foto: TASR – Martin Baumann

Podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová upozornila na tlačovej besede na nové skutočnosti. „V roku 2012 previedli asistentka predsedu vlády Mária Trošková a Antonino Vadala podiel vo firme na Jána Petrovského z Hanušoviec nad Topľou. Ten sedí vo väzení pre iné daňové podvody v súvislosti s talianskou mafiou. Petrovský bol súčasť organizovanej skupiny, čo sa podarilo dokázať v roku 2007. A na tohto pána Petrovského prepísala slečna Trošková svoje podiely v spoločnosti,“ povedala L. Ďuriš Nicholsonová.

Nicholsonová hovorila aj o šéfovi trebišovskej prokuratúry Františkovi Bickovi, jeho syn, tiež František Bicko, podniká s Antoninom Vadalom v siedmich veľkých firmách, kde vystupuje ako ich správca. „František Bicko starší je krstný otec detí podnikateľa Štefana Duča, ktorý bol odsúdený za podvody pri získavaní dotácií od Poľnohospodárskej platobnej agentúry.“

Podpredsedníčka NR SR poukázala aj na prepojenie Antonina Vadala na poslanca Smeru Róberta Puciho a exposlanca Otta Brixiho. „Spojítkom“ je Adam Mahut, ktorý robil asistenta poslanca tak Pucimu, ako Briximu. „Aj ľudia z okolia Trebišova hovoria o priateľstve medzi Mahutom a Vadalom. Manželka Mahuta je šéfka regionálneho oddelenia Slovenského pozemkového fondu v Trebišove,“ povedala Nicholsonová.

Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka Národný bezpečnostný úrad otvoril previerku exposlanca za Smer-SD Viliama Jasaňa (v súčasnosti šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti na Úrade vlády SR). „Premiérová asistentka Mária Trošková nikdy nemala previerku NBÚ ani urobenú. Zrejme sa našiel niekto príčetný, kto si uvedomil, že by ju v živote nedostala,“ uviedol Ľ. Galko.

Tímlíder strany SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Galko chce nastoliť túto tému aj na rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činností NBÚ. „Javí sa, že zlyhali bezpečnostné orgány štátu, ktoré udeľujú bezpečnostné previerky,“ dodal Ľ. Galko.

Doplnil, že zvolá osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti NBÚ. „Bavme sa o tom, kto zlyhal. Pretože tu sa nám javí, že masívne zlyhali bezpečnostné orgány štátu, ktoré udeľujú bezpečnostné previerky. Nebudeme sa rozprávať len o NBÚ, ale budeme sa rozprávať aj o inštitúciách, ktoré pripravujú podklady. To znamená vojenské spravodajstvo, ale prednostne operatívci Policajného zboru a Slovenská informačná služba. Zatiaľ, aj z prípadu Viliama Jasaňa sa nám javí, že bezpečnostné previerky nie sú udeľované ľuďom, ktorí spĺňajú zákonné predpoklady, ale ľuďom, ktorí tieto bezpečnostné previerky potrebujú,“ uviedol Galko.
Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) upozornila, že syn šéfa trebišovskej prokuratúry podniká s Antoninom Vadalom. „Sú spolu v siedmich firmách. On vystupuje ako správca niečoho, čo nazývajú VADALA GROUP, lebo viete, že Vadalovci majú veľmi veľa firiem. Samotný šéf okresnej prokuratúry je krstným otcom detí podnikateľa, ktorý bol odsúdený, aj keď nie ešte právoplatne, na 11 rokov väzenia za podvody pri získavaní dotácií z Poľnohospodárskej platobnej agentúry. Poľnohospodárska platobná agentúra bola práve tou, na ktorú sa sústredil celý klan Talianov z Kalábrie,“ povedala Nicholsonová.
NBÚ na otázky TASR uviedol, že z dôvodu zákonnej prekážky sa úrad ku konkrétnym bezpečnostným previerkam nevyjadruje.

GPSR nemá informácie o majetkových pomeroch rodinných príslušníkov prokurátorov 

Generálna prokuratúra SR nedisponuje informáciami o majetkových pomeroch rodinných príslušníkov prokurátorov (okrem manželov a manželiek prokurátorov), ani o aktivitách rodinných príslušníkov prokurátorov. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.
„Generálna prokuratúra SR dôsledne vyhodnotí a zanalyzuje mediálne informácie o údajných aktivitách rodinných príslušníkov konkrétneho prokurátora. V nadväznosti na to GP SR preskúma všetky do úvahy prichádzajúce trestné veci evidované na všetkých prokuratúrach na Slovensku a to podľa jediného lustračného  kritéria – meno a priezvisko medializovanej osoby. A to vrátane trestných vecí údajne dozorovaných Františkom Bickom, prokurátorom Okresnej prokuratúry Trebišov,“ zdôraznila Predajňová.

Celá TB SaS s novými skutočnosťami: 

ĽSNS odsudzuje vraždu novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice 

Bratislava 28. februára (TASR) – Strana ĽSNS Mariana Kotlebu odsudzuje vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Takýto čin sa podľa kotlebovcov nedá ospravedlniť, zároveň však dodávajú, že má pre nich život každého človeka rovnakú hodnotu. TASR o tom informoval podpredseda ĽSNS Milan Uhrík.
„Rovnakú hodnotu má pre nás život mladého novinára aj život napríklad slušného dôchodcu z východného Slovenska. Ak by sa vláda a polícia viac venovala ochrane všetkých slušných ľudí na Slovensku, tak by sa ani táto brutálna vražda možno nemusela stať,“ uviedla ĽSNS. Dvaja zavraždení ľudia je podľa strany príliš silné memento na to, aby to bolo politicky zneužívané. Takéto zneužívanie však odsudzuje.
Polícia v nedeľu (25.2.) našla v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta telá investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Policajný prezident Tibor Gašpar v pondelok (26.2.) informoval, že pravdepodobnou príčinou ich smrti boli strelné poranenia hrudníka a hlavy. Podľa šéfa polície šlo zrejme o dvojnásobnú úkladnú vraždu, ktorej motív mal súvisieť s prácou novinára.

Môže vás zaujať:

V mene všetkých kolegov a … a nedopísaný text …

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *