Zdravie

Ambulantní lekári sa ohradili voči kolegom z nemocníc, že im vozia Covid pacientov v zanedbanom stave. Do ambulancie sa ani nedovolali, a tak mnohí nemajú šancu ani prežiť

Počet pacientov prichádzajúcich do nemocnice so zdravotnými problémami zanedbanými v rámci ambulantnej starostlivosti alarmujúco narastá. Žilinská nemocnica preto dôrazne apeluje na tých ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí počas pandémie ochorenia COVID-19 prestali „fyzicky“ ordinovať alebo výrazne obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií, prípadne zaistili jej adekvátnu náhradu pre pacientov.

 „Do nemocníc prichádzajú s ochorením COVID-19, pričom počas doby ochorenia sa niektorým z nich vôbec nepodarí spojiť s ambulanciou svojho lekára, dokonca ani telefonicky. Čo je zarážajúce, vôbec prvé vyšetrenie tak absolvujú až v nemocnici a žiaľ, mnohokrát sú vo vážnom, zanedbanom zdravotnom stave, prípadne v stave, kedy nedokážeme viac pomôcť,“ uviedli vo vyhlásení nemocniční lekári z FNsP Žilina.

Dalito.sk oslovilo prezidenta Asociácie súkromných lekárov, aby reagoval na nelichotivú výzvu kolegov. Jeho reakciu uvádzame v plnom znení.


„Veľmi ma zaráža vyjadrenie nemocničných lekárov-kolegov  a možno v tom hľadám účel takéhoto vyjadrenia v dobe, kedy máme držať spolu a naopak, takto sa vyhrocujú vzťahy. Predpokladám, že to možno súvisí aj s absolútnym vypätím oboch strán Ak budeme konfrontační, aj my nájdeme problémy u kolegov. Môžem ubezpečiť, že tak ako ja, aj moji kolegovia robia čo majú.

Mali sme nariadenú preferovať dištančnú formu  komunikácie s pacientom, mali sme nariadené nerobiť preventívne prehliadky. Potom sme boli vyzvaní, aby sme ich robili, mali sme objednávať na čas. Potom zasa mali ambulantní špecialisti pomáhať na oddeleniach. Máme tiež pomáhať pri očkovaní v centrách. Máme pomáhať pri testovaní…

Myslím si, že je načase spojiť sily a nie ich trieštiť. Ak sa niekto k nám nedovolá, je to preťaženosťou liniek. Na mojej ambulancii máme aj asistentku-sestričku a ja osobne prijímam každý telefonát. Odpovedáme na maily a vyšetrujeme pacientov. Verte, že mi je ľúto každého pacienta, ktorého vyšetrujem a odbieham pritom ešte k dvom či trom telefonátom.


Treba sa na to pozrieť aj z tejto strany,“ odkázal kolegom do nemocníc prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth, všeobecný lekár pre dospelých.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *