Analytici, nepatríte medzi nich. Nie je to vaša úroveň

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - DVP Services

Dnes sa už hádajú takmer všetci so všetkými. A čím menej zorientovaní, vzdelaní či rozhľadení, tým sú arogantnejší. Susedia, kolegovia, kamaráti, známi aj neznámi. Mnohí priatelia sú už iba bývalí priatelia, hádajú sa celé rodiny. Je to smutný pohľad naprieč celou krajinou.

Keď sa hádajú deti, je mi to jedno. Dôležité je iba to, aby som ustriehla, aby sa spor skončil spravodlivo. Keď niekoho arogantne napádajú menej zorientovaní dospelí, učím sa to ignorovať. Nie je mi však jedno, keď sa začnú napádať, spochybňovať, či dokonca zosmiešňovať už aj najmúdrejšie hlavy v krajine len preto, že politici počas pandémie pokazili všetko. Úplne všetko aj na základe neschopnosti deratizovať v slovenskom dátovom pekle.

Bez víťaza

Je mi smutno z toho, ako sa v poslednom čase spochybňujú už aj nezávislí dátoví analytici. Pochybujem, že ich to učili na najlepších univerzitách sveta. Možno z vyčerpanosti rozohrali akúsi divnú olympiádu, kto bude mať nakoniec pravdu. Pritom víťazom pandémie nebude nakoniec aj tak nikto. Budú iba porazení. Kým kedysi som mala pocit, že nezávislí analytici majú spoločný cieľ, pomôcť politikom, aby nepokazili úplne všetko, dnes sa pozerám na rozklad posledného zdravého rozumu už aj najmúdrejších hláv.

Možno je to tým, že v tých štátnych dátach sa už ani Boh nevyzná, tak ako s nimi môžu pracovať analytici? Však rezort zdravotníctva sa už verejne priznal, že vlastne vôbec nie sú denné, ale také, čo kedy kto stihol. Takže, ako na tom naša krajina v šírení covidu reálne vlastne dnes je už asi nevie nikto. A ak sa vtedy začnú navzájom spochybňovať ešte aj nezávislí analytici, je mi z toho naozaj smutno.

Dáta už nesledujem

Priznám sa, prestala som ich sledovať napriek tomu, že ich dáta boli pre mňa dôležité. Nechcem sa totiž v priamom prenose pozerať, ako na úroveň politikov padajú aj najmúdrejší. Najmä (ne)ľudskú. Veď politikom s ich nepresnými dátami sa podarilo rozhádať ešte aj ich. Mrzí ma, že najmúdrejšie hlavy aké máme sa nechali vtiahnuť na prízemné spoločenské poschodia.

Drahí nezávislí analytici, kašlite na to. Buď sa spojte a trvajte na spoločnom cieli, alebo sa už na to vykašlite. Nepristane vám to. Je úplne jedno, kto nakoniec bude mať pravdu. Aj tak víťazom nebude nikto. Nehádajte sa, radšej spolupracujte. Nespochybňujte sa, ale analyzujte. Ak nie ste schopní spolupracovať, tak sa radšej na to vykašlite. Aj tak nemáte šancu pracovať s reálnymi dátami tak, ako vaši kolegovia napríklad v Česku. Nechcem sa pozerať na svoju krajinu, ako na čiernu dieru zla, ktorá pohltila už aj posledných najvzdelanejších a najschopnejších. Neskončite na úrovni volených zástupcov ľudu. Ak vám to nemá kto pripomenúť, tak si dovolím ja:  Nie je to vaša úroveň. Nepristane vám úroveň, ktorú predvádzajú politici. Máte na viac, ako na hádky, ktoré nemocnice už premieňajú na kovidáriá.

Posledný zhasne

Ako to povedala prezidentka SR? „Nechápem, v akej krajine to žijem.“ Alebo naozaj dopadneme raz tak, že sa ešte poháda aj Zuzana s Čaputovou, alebo Čaputová so Zuzanou? A potom posledný zhasne…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)