Andrej Kiska: „Určite sa ozvú konšpirátori, aj fanúšikovia Putina.“

Dalito.skúAndrej Kiska ešte vo funkcii prezidenta SR/foto: KP SR


„Túžil som odovzdať svoje posolstvo, svoje myšlienky a názory čo najväčšiemu počtu ľudí. Uvažoval som ako na to. Pripravil som si koncepty dvoch kníh, biografie, či memoárov a fiktívneho príbehu. Prišiel som však na to, že keby som chcel napísať skutočné pamäte, musel by som opísať reálne situácie a udalosti. A keby som opísal to, čo sa stalo medzi prezidentom a premiérom, alebo aj vo vzťahu k iným politikom, ktorí sú stále v politike aktívni, možno by to nebolo slušné,“ vysvetľuje bývalý prezident Andrej Kiska.

Prezident – dvadsať dní na prežitie je politický triler, v ktorom sa prelína fikcia so skutočnosťou. Pre fiktívny príbeh sa rozhodol, aby mohol doň vložiť rôzne pikošky, názory, svoje pohľady na politickú situáciu. Aby to malo šťavu, spád a čitateľov to bavilo. „Táto kniha je fikcia, no je tam mnoho situácií, ktoré som naozaj zažil a bude záležať len na čitateľovi, čo všetko tam nájde a odhalí,“ usmieva sa bývalý prezident.

Veľký rozhovor s A.Kiskom o knihe si môžete vypočuť v podcaste Knižný kompas. Prečo napísal fikciu a nie memoáre? Nakoľko je príbeh autentický, ako vymýšľal mená svojich postáv a ktoré „bondovské“ vychytávky sú reálne, ktoré vymyslené?

Príbeh sa začína inauguráciou prezidenta Patrika, ktorý vo voľbách porazil premiéra Vargu. A začína sa dvadsať dní, ktoré preveria novú hlavu štátu zo všetkých uhlov. Na domácej scéne napätý vzťah s premiérom. V pozadí ukrajinsko-ruská vojna, do ktorej prezident zasiahne viac, ako by si možno želal. Vystúpi v OSN, stretne sa s americkým prezidentom a snaží sa udržať na uzde ruského prezidenta Stepina ukrajinskú hlavu štátu Berdija.
No a popri tom sa vinie osobná linka prezidenta – vzťahy v jeho najbližšom okolí, dcéra Dominika, dom v Malinove a najmä rodiaca sa láska k Eliške, členke prezidentského tímu. 

 „Konšpirátori budú, určite sa ozvú ľudia, ktorí majú vo veľkej láske Putina a jeho režim. No ja som chcel predovšetkým vykresliť prezidenta so svojimi pochybovaniami, neistotami, premýšľaním. Chcel som ho vykresliť ako reálneho človeka, akým som bol aj ja a ako so prežíval funkciu hlavy štátu,“ dodáva A.Kiska na margo knihy, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/1120832935″ params=”color=#ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&show_teaser=true” width=”100%” height=”166″ iframe=”true” /]

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)