Ani MUDr. pred menom neoprávňuje komukoľvek sa vyjadrovať ku Covid-19

Dalito.sk/ilustračné foto: NÚSCH

Zabudli sme na rešpekt pred skúsenosťami, pravým vzdelaním a skutočnou odbornosťou. Vo verejnom priestore sa aj vďaka niektorým médiám dostávajú k slovu ľudia, ktorí v danom odbore neprešli ani hodinou prednášky. Podľa mnohých, aj vo svete rešpektovaných českých odborníkov, situácia v Česku aj na Slovensku vyzerá preto tak, že k vysoko odborným témam a vedeckým poznatkom sa vyjadrujú aj tí, ktorí o tom takmer nič netušia.

Rešpektovaný český lekár, ktorý sa stará aj o vážnych covidových pacientov v Prahe, primár kardiologického oddelenia Nemocncie na Homolce Petr Neužil to povedal nahlas. Prehovoril do vlastných radov.  Nie každý totiž podľa neho, aj keď má titul MUDr., by sa mal vyjadrovať k čomukoľvek ohľadom nového koronavírusu.

„Prišli sme do stavu, kedy popierame biomedicínske procesy v záujme národohospodárskych a sociálnoekonomických záujmov. Prečo sme na tom tak celkovo zle aj ohľadom nedodržiavania protiepidemických pravidiel? Boj s pandémiou je ako keď pohnete kormidlom zaoceánskej lode. Trvá to nejaký čas, kým loď zareaguje. Pri pandémii je to veľmi podobne. Len my s tým kormidlom stále hýbeme hore dole a neúspešne. Ale ja tam skôr vidím problém v ľuďoch. Lekári, zdravotníci, ale aj politici máme byť za jedno o čom obyvateľov krajiny presvedčujeme. V tomto musíme byť jednotní, ale nie sme. Preboha, rok je dlhá doba na to, aby sme sa niečo naučili. Ale my nie a s tým kormidlom točíme stále horšie a horšie. Opatrenia musíme dodržiavať všetci. Musíme pochopiť, že princípy ochrany musia byť biomedicínske a nie politické. Stala sa tu ešte vážna vec, a to vlastne vo všetkých krajinách. Biomedicínske procesy majú svoje špecifiká, až potom sú aj sociálnoekonomické. Až potom je politika, ktorá si zo všetkého má niečo zobrať a zlúčiť ich. A ja mám nutkavý pocit, že to politici dali do protipólov a bohužiaľ aj nešťastnými vyjadreniami určitých medicínskych odborníkov, ktorí síce majú aj pred menom MUDr., ale to neznamená, že rozumejú covidu. Preto sa aj ja ako kardiológ veľmi zdráham hovoriť o tom, o čom neviem toľko, koľko by som mal. A preto by som sa ku koronavírusu nemal odborne vyjadrovať.  Jednoducho o tom verejne nemôžem hovoriť. Nie všetci lekári si to však uvedomujú a tak sme prišli do určitého stavu, kedy sme začali popierať biomedicínske procesy v záujme národohospodárskych alebo sociálnoekonomických. Mnohí ešte nepochopili, že covid sa na Vianoce nehrá,“ prehovoril aj do vlastných radov rešpektovaný kardiológ, ktorý pôsobí aj na covid oddelení.

Takže na zdravie, pán primár! Páčila sa mi aj vaša rada, ku ktorej ste sa podľa vašich slov už mohli vyjadriť, že v ťažkých časoch na jednom poháriku večer nevidíte ako kardiológ nič zlé. Práve naopak.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)